•  

   pokaż komentarz

   @panczekolady: W 2019 trend się odwrócił i jest na plusie z uwagi na najlepsze od 2015 roku wyniki aukcji koni Pride of Poland.

   Jeśli mielibyśmy patrzeć na te stadniny wyłącznie pod kątem zysku to gra nie jest warta zachodu i lepiej byłoby ten interes sprywatyzować.
   Jeśli jednak traktować to jako dziedzictwo kultury to trzeba się nastawić, że raz będą zyski a raz straty, podobnie jak w muzeach - większość pewnie ma niewielkie zyski albo są na minusie i utrzymują się z dotacji państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: to poprosiłbym o szczegóły w jaki sposób rząd zadbał o to dziedzictwo. Jurgiel mówił o zlodziejstwie, które ponoć panowało za Treli, więc pewnie toczy się już proces...

  •  

   pokaż komentarz

   @Magnolia-Fan: on ma płacone, ale tu już nie odpisze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @panczekolady: ta stadnina mieści się około 20km od mojego rodzinnego domu i to jest k?##a dramat. Wyj#%@li dyrektora który znał się na rzeczy, zarządzał tym doskonale, stadnina miała doskonałe wyniki z roku na rok no ale k?##a, nie był swój więc wsadzili jakiegoś figuranta z pisu i wszystko leci na ryj. Byłem tam 6 miesięcy temu (stadninę można zwiedzać) i koni na wybiegach jest kilkukrotnie mniej niż 3-4 lata temu, wybiegi są prawie puste. Do tego najciekawsze obiekty zamknięte (chociażby laboratorium gdzie krzyżowało się konie). Pracownicy z okolicznych wsi zostali zwolnieni, bezrobocie i bieda się szerzy. Jednym słowem (a raczej dwoma) dobra zmiana.

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: Bo wyprzedali to co mieli najcenniejsze

 •  

  pokaż komentarz

  Bo to nasze narodowe, polskie podatki. Polki i Polacy o niskich dochodach nie latają samolotami, więc te pieniądze im się należą :-)

 •  

  pokaż komentarz

  Fajny ten kraj, taki w ogóle nie opresyjny.

  A teraz ogarnijcie, że sprawa dotyczu LOTu, który jest specjalnie traktowany, a i tak mało sobie ryja nie rozwalił i prowadźcie tutaj firmę bez pleców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kismeth: dlatego jak gadam ze znajomymi prowadzącymi DG w branży IT - wyjeżdżają, ja chyba też wyjadę bo cytując Grabowskiego z filmu "Kariera Nikosia Dyzmy" - "od lat buduję ten j%@?ny polski kapitalizm" a nic z tego nie mam. A nieroby siedzą i nic nie robią, znaczy robią - ich jedynym obowiązkiem raz na kilka lat jest skierowanie się do urny wyborczej.

 •  

  pokaż komentarz

  Walka z prywaciarzami wymaga poświęceń.

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: owszem, wszystko dla bombelków - nawet rozp##?@$%enie gospodarki. Wiadomo, aby tylko głosy były. A to, że za chwilę będziemy w recesji to oj tam, zielony czy czerwony kolor na mapie przyrostu gospodarczego - j!?!ć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kiedys-bylem-mlodszy o tej recesji to ja słyszę od 5 lat, a w tym roku wg Banku Światowego będziemy rozwijać się najszybciej w UE.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzbanzyciowy: dobra dobra, poczekamy - zobaczymy. Efekty takich "nowatorskich" rozwiązań socjalnych pojawiają się po jakimś czasie a nie natychmiast, poczytaj sobie o Grecji chociażby.

  •  

   pokaż komentarz

   @kiedys-bylem-mlodszy Rząd zwiększył wydatki na socjal 500+ 300+ emeryturki. o 50 mld zł ale też zwiększył dochody o taką samą kwotę poprzez uszczelnienie VAT. Czyli jest dokładnie tak samo jak w 2015. Tylko teraz 50 mld zł idzie do ludzi a wcześniej szło do przestępców. Grecka tragedia jest spowodowana długiem publicznym stanowiącym 180% PKB u nas wynosi poniżej 50% PKB jest trzymany jak najbardziej w ryzach.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzbanzyciowy: Rząd zwiększył wydatki i dochody, jednocześnie powodując inflację która teraz będzie pożerać te wpływy i wydatki, to raz. Dwa - owszem Grecka tragedia jest spowodowana długiem publicznym na poziomie 180% PKB - ale jak do tego doszło? Otóż grecy stosowali kreatywną księgowość, tak jak nasz rząd teraz - dopiero po paru latach gdy już nie dało się ukryć skali kłamstw, wszystko wypłynęło. A wszystko przez przerośnięty socjal, polecam ten dokument: https://www.youtube.com/watch?v=RDA33LcLptw - ludzie po kilku latach burzą się o to, że muszą płacić za leki czy chodzić do pracy (!)

  •  

   pokaż komentarz

   @kiedys-bylem-mlodszy Co wy się tak wszyscy tej inflacji boicie? Inflacja jest ogólnym wzrostem cen poprostu. Wiadomo że jeżeli pensje rosną to muszą rosnąć ceny w sklepach(czyli inflacja). Do tego susza, wiele lat deflacji. Inflacja jest pochodną wzrostu gospodarczego. Patrz 2011 inflacja i Wzrost PKB na takim sam poziomie 4,2%. A nie było żadnego socjalu. Jeżeli Janusz przejmie władzę i zlikwiduje 500+ i więc zlikwiduje wydatek 40 mld i potem obniży podatek dochodowy o taki % aby zmniejszyć wpływy do budżetu to się nic nie stanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzbanzyciowy: Chodzi mi o to, że zamiast 500+ dla nierobów, powinno się tworzyć ulgi podatkowe dla ludzi którzy pracują (między innymi na te 500+ przeżerane przez nierobów).

   W tej chwili przedsiębiorcy i ludzie pracujący w średnim wieku są tylko obciążani, tracimy konkurencyjność która napędzała naszą gospodarkę od 2004 roku.

   Porównaj sobie chociaż kwotę wolną od podatku z innymi krajami w EU, przecież to jest dramat (nie dotyczy posłów którzy mają tę kwotę wolną 3x wyższą od obywatela, swoją drogą - hipokryzja w ch00j), niektóre kraje afrykańskie mają wyższą.

  •  

   pokaż komentarz

   @kiedys-bylem-mlodszy: PiSu to nie obchodzi. Naprawianiem burdelu będą zajmować się następcy, a PiS pod inną nazwą będzie wrzeszczeć jak to "następcy" zrujnowali kraj.

  •  

   pokaż komentarz

   @kiedys-bylem-mlodszy

   @dzbanzyciowy: Chodzi mi o to, że zamiast 500+ dla nierobów, powinno się tworzyć ulgi podatkowe dla ludzi którzy pracują (między innymi na te 500+ przeżerane przez nierobów).

   Rozumiem ten pogląd, ale gdyby tak było jak mówisz nic by się nie zmieniło. Zabranie 500+, i obniżenie podatku dochodowego o 40 mld nie miałoby żadnego wpływu na gospodarkę jako całość. Na obniżce podatku dochodowego skorzysta cały naród po trochę, a na 500+ tylko rodziny dzietne. Sklep nie widzi różnicy pomiędzy 100zł wydanymi przez kawalera, który ma tą stówę z obniżki podatku dochodowego, a ojca rodziny, który ma 100zł dzięki programowi socjalnemu. Odebranie 500+ i obniżenie podatków ma tylko wpływ na konkretne podmioty jak np. Gospodarstwo domowe. Nie ma to wpływu na PKB.

   W tej chwili przedsiębiorcy i ludzie pracujący w średnim wieku są tylko obciążani, tracimy konkurencyjność która napędzała naszą gospodarkę od 2004 roku.

   Balcerowiczowski model gospodarczy zakładał wykorzystanie Polaków jako taniej siły roboczej dla gospodarek zachodnich. To przyniosło Polsce jako taki rozwój. Ale już za 5 lat osiągniemy sufit. Płace w Polsce wyrażone w dolarach już będą duże a zasoby pracy coraz mniejsze. Inwestorzy zagraniczni będą jechali tam gdzie płace w $ są małe i są duże zasoby pracy. Tzw.pułapka średniego rozwoju. Dochody z pracy były przez 30 lat przejadanie zamiast stworzyć silne podmioty gospodarcze świadczące o sile państwa. Patrz Niemcy Korea Południowa.

   Porównaj sobie chociaż kwotę wolną od podatku z innymi krajami w EU, przecież to jest dramat (nie dotyczy posłów którzy mają tę kwotę wolną 3x wyższą od obywatela, swoją drogą - hipokryzja w ch00j), niektóre kraje afrykańskie mają wyższą.

   Kraje afrykańskie mogą mieć mniejszą kwotę wolną ale porównaj jakie mają drogi, wodociągi, armię. U nas podatki są duże ale mamy w porównaniu do Afryki dobrze zorganizowane państwo. Moje miasto to jeden wielki plac budowy np.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzbanzyciowy: po pierwsze - dałem Ci plusa bo chyba pierwszy raz zdarza mi się merytoryczna dyskusja z kimś na tym portalu, zazwyczaj są to wyzwiska i inne rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Ad1:
   Co do 500+ - oczywiście, że taki sklep nie widzi różnicy w tym kto wydaje te 100 złotych, ale gdyby nie było tego zasiłku 500+ więcej ludzi poszłoby do pracy bo nie byłoby innego wyjścia. Rozumiem przyznawanie zasiłków rodzinom wielodzietnym gdzie żywiciel rodziny uległ wypadkowi/zginął ale nie rozumiem rozdawnictwa pieniędzy zdrowym rodzicom, którzy zamiast pójść do pracy siedzą cały dzień przed TV i przepijają te pieniądze.

   Ad2:
   Model Balcerowicza był jedynym możliwym, jak mogliśmy konkurować z technologicznie rozwiniętym zachodem? Jedyną opcją było zakasanie rękawów i ciężka praca aby dorównać, albo chociaż starać się dorównać gospodarkom zachodnim - i myślę, że nam się to udało. Coraz więcej firm inwestuje w Polsce, i to w wysokich technologiach. Ale zmarnotrawimy cały ten sukces i pracę naszą i naszych rodziców jeśli jej owoce rozdamy nierobom (a tak się w tej chwili właśnie dzieje).

   Ad3:
   W pierwszym zdaniu chociło Ci zapewne o "wyższą" a nie "mniejszą" jak napisałeś ale luz, nieważne. Popatrz jak łatwo zacząłeś porównywać kraje afrykańskie do Polski, bez żadnej refleksji - i o to mi właśnie chodziło. Jeśli chodzi o kwotę wolną porównujemy się do Afryki czy dalekiej Azji, a do Europy nie. Z resztą sprzątaczka w Niemczech przekracza naszą kwotę wolną od podatku w tydzień lub dwa... a to chyba coś znaczy, prawda? pic rel:

   źródło: kwota.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @kiedys-bylem-mlodszy
   Ad.1
   Wydatki na patologię w ramach 500+. Rzucanie pracy przez 500+. Ty mówisz o tym tak jakby dotyczyło to 60% beneficjentów tego programu. A dotyczy wydaje mi się 5% max. czyli ok. 2 mld zł. Może pocieszy Ciebie fakt, że część pieniędzy wróci poprzez akcyzę ostatnio nawet zwiększoną ( ͡º ͜ʖ͡º)
   Ad.2 Polska nawet Polska Ludowa miała możliwości aby konkurować z zachodem xd
   Poczytaj sobie o tym jak zniszczono polski przemysł komputerowy. W Polsce wynaleziono komputer o lepszej mocy obliczeniowej i tańszy w produkcji niż 10 lat później IBM wymyślił. Tak samo Polska eksportowała do USA samochody elektryczne Melex czy jakoś tak. To te samochodziki na polach golfowych.
   Ad.3
   W tej tabeli są podane kwoty wolne od podatku dochodowego w euro. Ale trzeba patrzeć się na zarobki we wszystkich krajach. Francja ok5000€ polska 700€. To nie działa 5000-700. I Francja ma większa o 4300. Tam zarobki są odpowiednio większe. Jeżeli zrobiłbyś zestawienie państw wg schematu kwota wolna podzielić na średnia pensja *100%. Różnica pomiędzy polską a luksemburgiem nie będzie az tak duża. W tym zestawieniu Słowacja ma horrendalnie dużą kwotę wolną od podatku. Nie wiem o co tam chodzi? Może mają to do VAT przeniesione.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzbanzyciowy:

   Ad1. Nie ma oficjalnych statystyk na ten temat więc się nie wypowiem, ale polecam kiedyś "tour" po wioskach w Polsce B - popatrz na walące się domy i kontrastujące z nimi beemki czy merce, ciekawy widok, polecam.

   Ad2.
   Zacznijmy od tego, że Polska Ludowa nie miała żadnych możliwości konkurowania z zachodem, komunizm charakterkeryzuje się tym, że wszyscy mają mieć tak samo, tzn tak samo c$?#?wo. Co do komputera który był przełomowy to pewnie mówisz o Jacku Karpińskim. I ten przykład świetnie udowadnia, że czego byś nie zrobił, jak innowacyjny byś nie był - to jeśli otoczenie gospodarcze jest do dupy - nic z tego nie będzie.

   Ad3. Wspomniałeś o Słowacji która ma horrendalnie wysoką kwotę wolną od podatku, a co powiesz o Portugalii która jest już biedniejsza od Polski a ma prawie 6x wyższą kwotę wolną albo o Hiszpanii która ma najwyższe bezrobocie w Europie, nasze PKB per capita za chwile przewyższy to Hiszpańskie a która to Hiszpania ma kwotę wolną prawie 8x wyższą?

   Jak myślisz, gdzie byłaby dziś nasza gospodarka gdyby nie ucisk fiskalny?

  •  

   pokaż komentarz

   Rząd zwiększył wydatki na socjal 500+ 300+ emeryturki. o 50 mld zł ale też zwiększył dochody o taką samą kwotę poprzez uszczelnienie VAT

   @dzbanzyciowy: Poproszę o te dane, bo ostatnio Ministerstwo Finansów publikowało informacje, że taki poziom osiągną dopiero w 2024 r. przy dobrych wiatrach. Pisowskie trolle pewnie mają lepsze info

  •  

   pokaż komentarz

   @ZaplutyKarzelReakcji:

   widzę, że jesteś ekspertem nie tylko od medycyny (oficer prowadzący nie nauczył odróżniać stażu od rezydentury), ale i lotnictwa? W dodatku piszesz coś o trollach? Hm... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kiedys-bylem-mlodszy:

   Ad1. Nie ma oficjalnych statystyk na ten temat więc się nie wypowiem, ale polecam kiedyś "tour" po wioskach w Polsce B - popatrz na walące się domy i kontrastujące z nimi beemki czy merce, ciekawy widok, polecam.

   500+ jest trochę za małe, aby utrzymać samochód marki BMW, Mercedes. Ubezpieczenie, ogumienie, paliwo, warsztat itp. A jeszcze trzeba pić alkohol nie zapominaj( ͡° ͜ʖ ͡°) Twoje uprzedzenie ma charakter czysto ideologiczny.
   Jeżeli chodzi o "tour" to jak ja robię tour do centrum mojego powiatowego miasta na zakupy to widzę średnio ok.10 samochodów za 300 tys. zł. Najprawdopodobniej są to przedsiębiorcy. Wtedy myślę o tych represjach ze strony US,ZUS. Jak ja słyszę przedsiębiorców, którzy narzekają na ZUS i podatki to mam na myśli to, że oni by chcieli płacić pracownikom 1000 zł bez podatków i ZUSu, aby jeździć samochodami za 600 tys.

   Ad2.Zacznijmy od tego, że Polska Ludowa nie miała żadnych możliwości konkurowania z zachodem, komunizm charakterkeryzuje się tym, że wszyscy mają mieć tak samo, tzn tak samo c$?#?wo. Co do komputera który był przełomowy to pewnie mówisz o Jacku Karpińskim. I ten przykład świetnie udowadnia, że czego byś nie zrobił, jak innowacyjny byś nie był - to jeśli otoczenie gospodarcze jest do dupy - nic z tego nie będzie.

   Jeszcze otoczenie polityczne miało znaczenie. Karpiński był byłym żołnierzem AK. Poza tym jajko(PRL) nie mogło być mądrzejsze od kury(ZSRR).

   Ad3. Wspomniałeś o Słowacji która ma horrendalnie wysoką kwotę wolną od podatku, a co powiesz o Portugalii która jest już biedniejsza od Polski a ma prawie 6x wyższą kwotę wolną albo o Hiszpanii która ma najwyższe bezrobocie w Europie, nasze PKB per capita za chwile przewyższy to Hiszpańskie a która to Hiszpania ma kwotę wolną prawie 8x wyższą?

   Tutaj kolego popłynąłeś już ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie odróżniasz pojęć "PKB per capita" i "PKB per capita wg parytetu siły nabywczej". Tych wskaźników używa się w różnych przypadkach:
   Przypadek nr 1
   Chcemy ocenić kto żyje na wyższym poziomie:
   A Polak pracujący i żyjący w Polsce
   B Portugalczyk pracujący i żyjący w Portugalii
   W tym przypadku do oceny użyjemy wskaźnika PKB per capita wg PSN.
   2019:
   Polak: 33747 dolarów międzynarodowych ZWYCIĘZCA
   Portugalczyk:33359 dolarów międzynarodowych
   Przypadek nr 2
   Chcemy ocenić kto będzie żył na wyższym poziomie podczas miesięcznej wycieczki do Niemiec:
   A Polak
   B Portugalczyk
   W tym przypadku należy użyć wskaźnika PKB per capita.
   2019
   Polak:15630$
   Portugalczyk:25440$ ZWYCIĘZCA
   Przypadek nr 3
   Chcemy ocenić kwoty wolne od podatku dochodowego w poszczególnych krajach wg tabelki, którą załączyłeś.
   W tym przypadku kwoty wyrażone w tej tabelce są w €, czyli mamy do czynienia ze wskaźnikiem PKB per capita.
   € ma przybliżony kurs do $. Nie chce mi się centów liczyć.
   15630€/704€=25440€/x
   22,2=25440€/x *x
   22,2x=25440€ /22,2
   x=1146
   4104€/1146=3,5
   Czyli kwota wolna od podatku w Portugalii jest 3,5 razy większa niż w Polsce, a nie 6( ͡° ͜ʖ ͡°) To samo z Hiszpanią. Tylko tam będzie jeszcze większy rozstrzał ( ͡° ͜ʖ ͡°) PSSST nigdy nie dogonimy nominalnego PKB Portugalii i Hiszpanii. No może za 50 lat nie wiem. Jeżeli mamy się porównywać to z krajami takimi jak Słowacja. Słowacka kwota wolna jest horrendalnie wysoka, a przewyższają nas w obu wskaźnikach minimalnie. Tu masz podstawowy dowód na to, że świat nie działa tak jak Wam Korwin wmówił. Korwin mówi "obniżka podatków zwiększy dobrobyt". Równie dobrze można powiedzieć "500+ zwiększy dobrobyt". Co do pierwszego zdania, które Korwin ciągle powtarza to można byłoby powiedzieć "surowce dają krajowi dobrobyt". Jest zbyt dużo wyjątków na świecie od tej reguły. DRK śpi na surowcach bez których niemożliwa jest cyfryzacja świata. A są biedni. Japonia i Korea Południowa nie mają surowców, a są bogaci. Tak samo w przypadku Słowacji przecież wg doktryny korwinizmu powinni rozkwitać. A jeszcze raz powtarzam przewyższają Polskę MINIMALNIE. Podczas II wojny światowej Słowacja rozkwitała gospodarczo pod butem niemieckim, kiedy Polska była wyniszczana. Nie znam sytuacji Słowacji co powoduje że tam w praktyce nie ma podatku dochodowego. Trzeba brać pod uwagę różnice w poszczególnych krajach. W Wielkiej Brytanii podatki dochodowe są niższe, ale za to znacznie większy jest podatek od nieruchomości. W Polsce jest on mały, bo u nas nie ma kultu własności przez zabory i komunę. Jeszcze raz mówię odstaw te korwinistyczne dyrdymały ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejna rzecz, którą PO naprawiło PIS niszczy.