•  

  pokaż komentarz

  PiSowi podoba się węgiel z Rosji. 9 mln ton od stycznia do listopada
  To jest ta "niezależność energetyczna" od Rosji w wydaniu PiSu. ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Trzeba jakoś zapłacić za taśmy u Sowy i zmianę władzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ta PISowska w całej okazałości gra na rękę Moskwie. Wprowadza komunistycznych przydupasów do władzy, łamie zasady praworządności, gra przeciw Uni.

  Putin zaciera łapska, dzbany wierzą, że są tacy antykomunistyczni (Piotrowicz potwierdza) i tacy pro-polscy, karuzela się kręci.

 •  

  pokaż komentarz

  A czemu miałby się nie podobać, jest lepszej jakości niż Polski, tańszy a w dodatku nie trzeba opłacać dożywotnio górniczych emeryturek. Gdyby tylko nie ocieplenie klimatu to oplacaloby sie wygasić nasze kopalnie i palić tylko ruskim i australijskim

  •  

   pokaż komentarz

   @AntyDojcz: a tak mamy to i to. :) Ale alternatywne źródła energii są takie "lewackie" i złe.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale alternatywne źródła energii są takie "lewackie" i złe.

   @Abomination: Nie są. Po prostu w naszych warunkach zastąpienie węgla w dającym się przewidzieć czasie jest dość trudne. Dla przykładu morska elektrownia wiatrowa Thanet - największa na świecie przybrzeżna farma wiatrowa. Moc farmy wynosi 300 MW a jej koszt to ok. 1 miliard euro. Moc elektrowni Bełchatów? Przeszło 5000 MW.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: nie jest, tylko trzeba chciec. Myslec wielotorowo, od budowy elektrowni jadrowej, poprzez tworzenie sieci biogazowni, az po to co sie da uzyskac z wiatru i slonca...

  •  

   pokaż komentarz

   @Abomination:Kedyś też myślałem, że wystarczy nastawiać wiatraków i problem energii mamy z głowy, jednak elektryczność nie jest surowcem, który można składować - musi być produkowana na bieżąco w ilości potrzebnej do zasilenia wszystkich podpiętych odbiorników. Wystarczy niewielka zmiana pogody aby energii z wiatru nam zabrakło. Wtedy trzeba odpalać dodatkowe turbiny w elektrowni węglowej aby wyrównać straty, jednak wystarczy aby po chwili znów zaczęło wiać i trzeba te turbiny na węgiel wyłączyć. A teraz zastanów się jakie to mogą być koszta. Podpowiem Ci - nieopłacalne. Wiatraki są wsparciem ale nasza gospodarka energetyczna nie może się opierać tylko na nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: a mógłbyś napisać coś konkretnego zamiast zaklęć? Ile mocy da sie z tego wycisnąć i ile to bedzie kosztować? Przeciez Polska chce, rylko to nie jest realne przy naszych mozliwosciach finansowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: Sadze, ze za roczne 500+ moglibysmy postawic elektrownie jadrowa... Ciec biogazowni, to malokosztowe inwestycje, ale przydalyby sie zachety na poczatek i stabilne prawo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: no tak, a pomyśl ile elektrowni atomowych można postawić zamiast NFZ! Możemy też wstrzymać emerytury naszym rodzicom i dziadkom. Rezygnujemy z polityki socjalnej, zdrowotnej, obronnej. Ciężko rozmawiać z kimś kto ma tak plytkie argumenty jak hurrrr durrrr zlikwidować 500+.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: ale ja mowie na poczatek o jednej leketrowni i zachecie do inwestycji innych (przez jakies zwolnienia z podatkow od zyskow z tego pradu przez pewien okres ect) w elektroownie alternatywne jak pisalem, stabilnymi zrodlami pradu moga byc elektrownie zasilane biogazem, surowcow do biogazu mamy duzo, dodatkowo przy okazji wytwarza nam sie nawoz...

   Podalem tylko ile kosztuje 500+ rocznie i ile kosztuje budowa elektrowni atomowej mniej wiecej. Wczesniej pisales cos, ze sie nie da, a ja pokazuje, ze inwestycje pracujaca wiele lat to potrzebne sa pieniadze, kktore marnotrawimy na 500+ - ktory jest ze wszechmiar szkodliwym spolecznie programem i jedynym jego celem bylo wygranie wyborow.

  •  

   pokaż komentarz

   kktore marnotrawimy na 500+ - ktory jest ze wszechmiar szkodliwym spolecznie programem

   @Kaczus2B: No popatrz! Cała cywilizowana Europa ma podobne "ze wszech miar szkodliwe społecznie programy". Musisz spieszyć pouczać takie kraje jak Niemcy, UK czy cała Skandynawia ( ͡º ͜ʖ͡º) Tak jak pisałem, przestańmy marnotrawić pieniądze na NFZ będzie jeszcze więcej pieniędzy na wiatraki. Inna sprawa, że przy okazji WOŚP wykopki już przeznaczyły 500+ na służbę zdrowia, przy temacie o Iranie 500+ zostało przeznaczone na wojsko, przy jakimś wykopie o kosmitach zostało przeznaczone na badania kosmiczne itp. itd. Już nie będę się rozpisywał ile z tych pieniędzy wraca do budżetu państwa. Chociaż wg wykopków to większość przecież ludzie wydają je tylko na wódę i papierosy, a tam same podatki i akcyzy ( ͡º ͜ʖ͡º)

   https://innpoland.pl/153437,w-ciagu-20-lat-do-2040-roku-rzad-chce-zbudowac-6-elektrowni-jadrowych

   Jak widzisz coś w tym temacie się powoli robi.

  •  

   pokaż komentarz

   jest lepszej jakości niż Polski (węgiel)

   @AntyDojcz: chyba jesteś w błędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: 1) nie takie same, a co najwyzej podobne
   2) sa to kraje bogatsze, a mimo to pieniadze sa mniejsze
   3) w wielu z nich jednak jest to uzaleznione od dodatkowych rzeczy i nie zawsze jest w calosci w gotowce... Jesli juz skandynawie wyciagasz, to np w Danii musi byc jedna osoba pracujaca w rodzinie. Niby niewiele, a bardzo duzo jednoczesnie. Dodatkowo np w Danii wiecej inwestuje sie w to by ludzie jednak pracowali - np mikrozlobki, gdzie pracuja zarowno te mamy co chca zostac w domu jak i te, ktore maja gdzie oddac dziecko. No ale hurr durr, przeciez tam tez sie przeznacza pieniadze na wydatki socjalne - tak przeznacza sie pieniadze ale rozsadniej. Za to w niemczech, gdzie tych obostrzen jest mniej chetnie przybywaja uchodzcy, bo mozna miec cos za nic. Nie mowi Ci to nic?

  •  

   pokaż komentarz

   1) nie takie same, a co najwyzej podobne

   @Kaczus2B: Przecież dokładnie to napisałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   to np w Danii musi byc jedna osoba pracujaca w rodzinie. Niby niewiele, a bardzo duzo jednoczesnie

   @Kaczus2B: W sensie, że w Polsce rodzina z dzieckiem jak tylko dostaje 500+ to obydwoje od razu rzucają pracę?

   inwestuje sie w to by ludzie jednak pracowali - np mikrozlobk

   @Kaczus2B: a głupki mogliby w wiatraki, bo w emisji per capita są niewiele lepsi od Chin ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Za to w niemczech, gdzie tych obostrzen jest mniej chetnie przybywaja uchodzcy

   @Kaczus2B: Niemcy potrzebują siły roboczej jak ryba tlenu. Zresztą od kiedy w Polsce jest 500+ nie zauważyłem żeby Afryka czy inne ludy pustyni waliły do nas drzwiami i oknami.

   Tak jak pisałem, zlikwidujmy NFZ będzie jeszcze więcej pieniędzy. Polityka społeczna kosztuje. W Polsce, od lewa do prawa, nikt nie odważy się zlikwidować 500+. Więc pogódź się z faktami : argument zlikwidujmy 500+ i zamiast tego zbudujmy elektrownie jest fałszywy.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: ad 1 - no ale wlasnie diabel tkwi w szczegolach.

   W sensie, że w Polsce rodzina z dzieckiem jak tylko dostaje 500+ to obydwoje od razu rzucają pracę?

   zdziwilbys sie jak kombinuje sie wlasnie z praca - ot oboje bezrobotni, 500+ wpada, pare zl na czarno sie zarobi. Na wode jest, a ze dzieci niezaopiekowane potem beda dziedziczyly biede, bo i wyksztalcenie nie bedzie czyms istotnym dla nich to juz niewazne....

   a głupki mogliby w wiatraki, bo w emisji per capita są niewiele lepsi od Chin

   Wiesz odwiedzalem znajomych rodzina dunsko-polska - jeszcze z czasow przedakcesyjnych, wiec zadomnowiona w realiach. MIeszkaja nad morzem polnocnym, maja wszystko na prad, bo tam akurat prad jest z farm wiatrowych na morzu polnocnym.... wiec oni juz zainwestowali w to durzo wczesniej...

   Niemcy potrzebuja sily roboczej, ale sciaganie do siebie ludzi po socjal nie zalatwia sprawy, a wszystko jeszcze bardziej komplikuje...

   argument zlikwidujmy 500+ i zamiast tego zbudujmy elektrownie jest fałszywy.

   obecnie tak, bo z dnia na dzien nie da sie zlikwidowac, ja pokazalem jak marnotrawi sie pieniadze, a to nbyla kontra tego, ze nas na elektrownie nie stac, ano byloby stac, gdybysmy nie wprowadzali patologicznych rozwiazan socjalnych (i nie to, ze mam cos do rozwiazan socjalnych ogolnie, ale jesli program sie organizuje, to powinien on byc raczej zacheta do wydobycia sie z socjalu, a nie zacheta do tego by w nim tkwic) Bodzce w tym systmie ida w niewlasciwym kierunku, pomijam, ze jest on dodatkowo drogi - jak pokazalem, za rok prohramu mozna byloby zbudowac elektrownie, ktorej nie mozemy zbydowac od kilkudziesieciu lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @sugarsailor: już dzisiaj spółdzielnie inwestują w jakieś baterie i obniżają rachunki za prąd, czy nawet go chyba miały sprzedawać. I to w Polsce. No to chyba jednak coś się da zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   zdziwilbys sie jak kombinuje sie wlasnie z praca - ot oboje bezrobotni, 500+ wpada, pare zl na czarno sie zarobi. Na wode jest, a ze dzieci niezaopiekowane potem beda dziedziczyly biede, bo i wyksztalcenie nie bedzie czyms istotnym dla nich to juz niewazne....

   @Kaczus2B: To jest własnie ten zakłamany i fałszywy obraz z którym nie mam siły ani ochoty walczyć. Chcesz to tkwij sobie w tej bańce.

   bo tam akurat prad jest z farm wiatrowych na morzu polnocnym.... wiec oni juz zainwestowali w to durzo wczesniej...

   @Kaczus2B: I nadal emitują per capita niewiele mniej niż Chiny.

   gdybysmy nie wprowadzali patologicznych rozwiazan socjalnych

   @Kaczus2B: Nadal nie byłoby nas stać. W kolejce po podwyżki masz lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, pomoc techniczną, wykładowców, nauczycieli, policjantów, wojskowych, pracowników sądów - no cała budżetówka generalnie. Zapaść w służbie zdrowia. "Niepatologiczne" rozwiązania socjalne też kosztują.

   ktorej nie mozemy zbydowac od kilkudziesieciu lat.

   @Kaczus2B: Jednej nie możemy zbudować od kilkudziesięciu lat, a ty chcesz zbudować kilka w 30?

   Swoją drogą przytoczona przez Ciebie Dania mogłaby się dorzucić do naszych elektrowni, w końcu od dziesięcioleci bogaci się na eksporcie ropy - czyli truciu środowiska. Skoro temat ratowania planety jest tak ważny to może zachód, któremu tak na sercu leży dobro planety, przekaże nam za darmo technologię atomową?

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: 1) Nie jest zaklamany, jest prawdziwy. Raczej Ty tkwisz w zaklamanym swiecie. Otoz ja obracam sie miedzy ludzmi i nie tylko globalnie, ale i lokalnie widze jak to dziala.

   2) co Ty masz z ta emisja? Nie wiem nie sprawdzalem ile emituja, bo nie o tym rozmawiamy, a rozmawiamy o tym, ze u nas wegla juz w zasadzie nie ma i tkwienie przy gospodarce opartej na weglu jest totalna glupota.

   3) kolejka zawsze bedzie, a to, ze daje sie jakiejs grupie cos, to tylko powoduje ze kolejka jest bardziej nerwowa i chce szybciej i wiecej, a potem zdziwienie, ze jest inflacja....

   4) pisalem o jednej atomowce a nie kilku, ale czytanie ze zrozumieniem jednak niektorych przerasta.

   5) nigdzie nie wspominalem o kwestiach srodowiskowych, a o kwestiach ekonomicznych oraz o tym by warto pomyslec o duzej niezaleznosci, szczegolnie w czasie, gdy od pradu tak wiele zalezy. No ale widze niektorzy o czym by sie nie mowilo i tak na ekologie zbaczaja.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: ale nikt nie mówi, że w dwa lata ma się wywrócić wszystko o 180 stopni. Róbmy tak, żeby jak najbardziej ograniczać ten węgiel. Jębnijmy baterii, wiatraków, zbudujmy w końcu atomówkę. Wszystko jest lepsze niż uzależnianie od kacapów.

  •  

   pokaż komentarz

   1) Nie jest zaklamany, jest prawdziwy. Raczej Ty tkwisz w zaklamanym swiecie. Otoz ja obracam sie miedzy ludzmi i nie tylko globalnie, ale i lokalnie widze jak to dziala.

   @Kaczus2B: ok

   tkwienie przy gospodarce opartej na weglu jest totalna glupota.

   @Kaczus2B: No ok, nigdzie nie napisałem że trwanie w węglu jest ok.

   a potem zdziwienie, ze jest inflacja....

   @Kaczus2B: Widzę, że wykopki nauczyły się nowego słowa INFLACJA i powtarzają je, niczym zaklęcie, przy każdej okazji, żeby doj##?ć pisiorom czy innym socjalistom ( ͡° ʖ̯ ͡°) Już pominę pytanie czy np. wg Ciebie fizjoterapeuci, czyli wykształceni specjaliści po studiach, powinni w szpitalach pracować za okolice minimum.

   pisalem o jednej atomowce a nie kilku

   @Kaczus2B: Bo jedna atomówka rozwiąże problem ( ͡° ͜ʖ ͡°) To co PIS planuje postawić, przy dobrych wiatrach 9 GW, zaspokoi 20% zapotrzebowania, gdzie pozostałe 80 procent?

   No ale widze niektorzy o czym by sie nie mowilo i tak na ekologie zbaczaja.

   @Kaczus2B: Jakbyś nie wiedział, to ekologia wymusza odejście od węgla.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystko jest lepsze niż uzależnianie od kacapów.

   @Abomination: Co to za brednie o uzależnieniu od kacapów? To, że od nich kupujemy nie znaczy, że jesteśmy od nich uzależnieni! Uzależniają to się Niemcy budując Nord Stramy i elektrownie gazowe. Węgiel można przywozić chociażby z Afryki. Może to być dla Ciebie szokiem, ale Putin nie jest jedynym dostawcą węgla na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: na poczatek jedna atomowka rozwiarze, bo zrownowazy system, ktory obecnie nie jest wrownowadze. Czy beda potrzebne kolejne, sie okazaloby. Pisalem jeszcze o alternatywnych elektrowniach (chocby na gaz z biogazowni, male rozrzucone elektrownie korzystajace z zasobu ktory mamy, a ktory sie unas marnotrawi). Takoz nie pisalem, zeby na sile zamykac od razu wszystkie inne dzialajace, ale niektore przestaja byc efektywne i trzeba po prostu je zamknac.

   Jakbyś nie wiedział, to ekologia wymusza odejście od węgla

   no i co z tego, jak nie podnosilem nigdzie tego argumentu, a Ty czepiles sie go i wmawiales, jakobym z tego wzgledu podawal inne rozwiazania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Abomination: Baterie są rozwiązaniem ale tylko w skali mikro. Gospodarstwa domowe czy tak jak piszesz spółdzielnie dadzą radę ale fabryki tak nie pociągną. Co do nadwyżek energii, to można je sprzedać za granice o ile ktoś aktualnie potrzebuje ale w 2019 import energii elektrycznej w Polsce wzrósł dwukrotnie więc jakoś tego nie widzę.

  •  

   pokaż komentarz

   Pisalem jeszcze o alternatywnych elektrowniach (chocby na gaz z biogazowni

   @Kaczus2B: Elektronie gazowe i biogazownie nie powstaną za darmo, to po pierwsze. Po drugie nie wydaje mi się, żeby było możliwe zasilanie ich biogazem, po co Niemcy budowaliby Nord Streamy? Musisz zadzwonić do Angeli Merkel i powiedzieć jej, że głupio robi budując rurę na dnie Bałtyku. Może ją znasz? W końcu obracasz się wśród ludzi...

   Takoz nie pisalem, zeby na sile zamykac od razu wszystkie inne dzialajace, ale niektore przestaja byc efektywne i trzeba po prostu je zamknac.

   @Kaczus2B: Takoż o tym samym wszyscy mówią. Rozchodzi się tylko o tempo tych zmian.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: Czy u ciebie jest tylko za darmo, albo nie za darmo i tylko panstwo ma inwestowac?
   I tylko Niemcy sa? Niemcy potrzebuja gazu, bo zamykaja juz wysluzone elektrownie atomowe, a obecnie populisci tamtejsi stwierdzili, ze nowych budowac nie chca, bo sie boja ludzi. Natomiast biogazownie bardzo ladnie dzialaja np w Austrii.

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast biogazownie bardzo ladnie dzialaja np w Austrii.

   @Kaczus2B: Ładnie to znaczy jak? Bo ja na szybko znalazłem tylko dane dotyczącego jednego regionu:

   63% energii elektrycznej w Dolnej Austrii pochodzi z elektrowni wodnych, 26% - z turbin wiatrowych, 9% z biomasy, a 2% ze światła słonecznego.

   9% jednego województwa, nieźle, ale ciężko raczej oprzeć na tym gospodarkę? Jako uzupełnienie? Ok, ale najpierw musi mieć co uzupełniać. Poszperałem trochę i wyszło, że:

   Biogazowni w Polsce jest 231 o łącznej mocy 162,241 MW. Zlokalizowane są głównie przy wysypiskach śmieci.

   231 elektrowni biogazowych produkuje 0,6% zapotrzebowania całej Polski. Ile ich musielibyśmy nabudować i czym zasilać, żeby miały jakiś znaczący udział?

   Masz może jakieś konkretne plany z wyliczeniami co i jak czy tylko rzucasz zasłyszanymi pomysłami?

   I tylko Niemcy sa?

   @Kaczus2B: Niemcy to kluczowy gracz w Europie, warto patrzeć co i jak robi. Co nie znaczy bezmyślnie małpować. Austria ma warunki do elektrowni wodnych i fajnie. Czy Polska ma takie warunki?

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: 1) ale ja nie chce opierac na tym calej gospodarki. Nie mozesz zrozumiec, ze nie jest to albo/albo. Do wykorzystania jest na prawde wiele, ten akurat jest do zrobienia w miare tanio i mamy duze mozliwosci by zwiekszyc udzial, co na pewno rowniez poprawiloby calosc systemu. Opieranie sie tylko na jednym zrodle jest slabe.

   2) tak pisalem, ze sa to zazwyczaj male elektrownie. Sam widzisz, ze tu pozyskuje sie troche energii ze smieci, ale mozna tez uzyskiwac z odpadow rolniczych, tylko taka elektrownia musialaby byc blisko pol uprawnych, zeby nie wozic substyttutu zbyt daleko. I to jest tylko jeden z przykladow, jak mozna dodatkowo pozyskac troche energii. Co wazne - w przeciwienstwie do wiatru, czy slonca jest to bardziej przewidywalne ogniwo. I jak pisalem, to nie my musielibysmy budowac, a sektor prywatny, troche zachet np podobnych jak przy wiatrakach i zamiast wiatrakow zaczelyby powstawac male elektrownie, albo nawet elektrpcieplownie na biogaz. I zauwaz, ze tu skupilismy sie na jednym z elementow do wykorzystania zamiast budowy nowych elektrowni weglowych.

   3) tak nalezy patrzec na niemcy co robia, ale przyklad z tego co robia raczej niekoniecznie nalezy brac, raczej nalezy popatrzec co robili by stac sie kluczowym graczem.

  •  

   pokaż komentarz

   1) ale ja nie chce opierac na tym calej gospodarki. Nie mozesz zrozumiec, ze nie jest to albo/albo.

   @Kaczus2B: Przecież nigdzie nie napisałem, że ma być jeden filar, czytaj ze zrozumieniem.

   zamiast budowy nowych elektrowni weglowych.

   @Kaczus2B: No tutaj się zgadzamy. Tylko jest jedno "ale". Polska planuje budowę bloku węglowego (ponoć ostatni nowy w kraju) o mocy 1000 MW - 6 razy więcej niż wszystkie obecne biogazowe elektrownie razem wzięte.

   W Polsce "rdzeniem energetycznym" jest węgiel (tak jak w Austrii elektrownie wodne, a we Francji atom). Czymś trzeba go zastąpić. Biogazowe elektrownie się do tego raczej nie nadają. Jedna czy dwie, atomówki to też może być mało.

   Jak mógłbyś przytoczyć jakiś rzetelny artykuł który mówi jak to zastąpić to chętnie poczytam.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: jesli chodzi o poczytac, to jakis czas temu (ponad pol roku temu) byla ciekawa audycja w radio na ten temat tam byl gosciem miedzy innymi ktos z politechniki bialostockiej i troche opowiadal. WTedy mialem jakies linki do jego obliczen, ale teraz nie moge znalezc i nie pamietam... Jesli gdzies namierze, dam znac.

 •  

  pokaż komentarz

  POzamykało się kopalnie za rządów PO, SLD i AWS, to teraz trzeba kupować węgiel za granicą, gdyż nasze wydobycie w chwili obecnej jest niewystarczające dla potrzeb kraju. Coś w tym dziwnego, jakaś sensacja ?