•  

  pokaż komentarz

  Jeden z wazniejszych fragmentow:

  spółka chce przekonać państwowe firmy energetyczne, by odbierały całą produkcję z jej kopalń i to bez względu na koszty. Alternatywą jest zmniejszenie wydobycia i odchudzenie grupy. Pierwszy ze scenariuszy mocno obciążyłby spółki energetyczne, bo krajowy węgiel jest obecnie droższy niż zagraniczny. Drugi zaś będzie się wiązać z zamknięciem co najmniej jednej kopalni i zmniejszeniem zatrudnienia, na co trudno będzie uzyskać polityczną zgodę.

  xD czyli wiadomo, ze energetyka zaplaci...

 •  

  pokaż komentarz

  I komu potrzebnie sa te kopalnie, rynek sam wybiera lepsze rozwiązania. Niech obnizą cene to kupią.Więcej 14 i 15,w dupach się poprzewracało.

  •  

   pokaż komentarz

   @DhAdiFr: Wyngiel trzeba kupować polski, żeby górniki miały papu, żeby Mati miał podatki, żeby bąbelki miały 600+, żeby nie wspierać Putinka, żeby nie miał za co nam zrobić kuku, żebyś nie musiał zap?!?$?!ać z Korwinkiem w Gułagu. A fakt faktem w dupach się poprzewracało, zlikwidować związkowe darmozjady i górnicze przywileje by trzeba, i było by taniej, ale to i od razu z 70% budżetówki by trzeba wywalić, i w innych branżach też posprzątać stanowiska polityczne. Toż to nie ma takiego mocnego na ten system, zaraz wszyscy by strajkowali jak sędziowie i sendzinki.

   źródło: r-file-dc.dcs.redcdn.pl

  •  

   pokaż komentarz

   żeby nie wspierać Putinka

   @Opowiem_wam_bajke_: To słabiutka ta teoria, bo sponsorujemy zarówno górników, jak i Putinka.
   https://tvn24bis.pl/surowce,78/import-wegla-do-polski-dlaczego-sprowadzamy-surowiec-z-mozambiku,968364.html

   No chyba że nick nieprzypadkowy, to by się zgadzało, napisałeś bajkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @DhAdiFr: To będzie tak:
   - rząd wpakuje znów parę mld zł w kopalnie
   - za rok lub dwa rynek się lekko odwróci i będzie nadwyżka - niby zysk roczny
   - później wszystkim oznajmimy sukces, że inne partie już by sprzedały kopalnie, a PiS je uratował.
   - i później za 2-3 lata taki sam scenariusz
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @DhAdiFr: Właśnie nie rozumiem tego. Ten cholerny wungiel to nie tylko straty na wydobyciu, ale i szereg przywilejów dla tych darmozjadów. Zmniejszyć zatrudnienie, zamknąć kilka kopalni - utrzymując je w stanie do późniejszego ewentualnego uruchomienia, co byłoby wielokrotnie tańsze niż ta dzisiejsza patologia, gdzie same emerytury górnicze to morze hajsu.
   Przecież ten wungiel nie ucieknie, ciągle będzie w polskiej ziemi, ciągle będzie zasobem do wykorzystania i kto wie czy kiedyś nie będzie jego renesansu, gdy technologia ruszy do przodu.
   Własne wydobycie na poziomie który sie opłaca, a resztę ściągać zza granicy, bo jeżeli np. węgiel z Australii, który musi do nas płynąć pół świata jest tańszy, no to wystarczy za odpowiedź...

 •  

  pokaż komentarz

  " Drugi zaś będzie się wiązać z zamknięciem co najmniej jednej kopalni i zmniejszeniem zatrudnienia, na co trudno będzie uzyskać polityczną zgodę. Oznaczałoby to dla rządu pójście na mocne zwarcie z górniczymi związkami zawodowymi"

  kiedyś trzeba będzie się zmierzyć z tym problemem, mam nadzieję że któryś z rządów będzie miał jaja i to zrobi... ale znając życie następny aby wygrać wybory obieca że odkręci sytuację :(

  (patrz reforma zus z związana z podwyższeniem wieku emerytalnego)

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież PiS najpierw kazał skupować wegiel PGG polskiej spółce państwowej z branży wojskowej, a następnie przeznaczył 8 mld zł- bodajże do 2023 roku na pseudorestrukturyzację państwowego górnictwa. Był okres, kiedy spółki energetyczne miały obowiazek kupowanie polskiego, drogiego węgla. Co więcej, spółki energetyczne(niektóre) musiały przejać aktywa nierentownych, państwowych kopalni węgla kamiennego. Skończyło się tym, że spółki te zaczeły pikować na giełdzie. Należy przypomnież, że spółki energetyczne na modernizację linii przesłyowych, itp, potrzebują jakiś 60 mld zł. I teraz pytanie za 100 punktów? Kto zapłaci za przywileje górników, przejęcie kopalań i modernizację energetyki? Oczywiście my obywatele w rachunkach za prąd. W najbliższych latach prąd mocno zdrożeje.
  A co do samych kopalni węgla kamiennego( nie mylić z koksowym i brunatnym, choć i tam występuje patologia-taki JSW ma 64 związki zawodowe). Polskie kopalnie węgla kamiennego to siedlisko związków zawodowych(PGG jako następca Kompanii Weglowej-160 związków zawodowych), różnej maści politykierów z nadania, administracji do granic przerośniętej, nienależnych przywilejów, niskiej efektywnosci i wydajności, szemranych biznesmenów, itd. I na koniec. Do przywilejów górników i dotacji od 89 roku, polski podatnik dołożył jakies 300 mld zł. Za takie pieniądze moglibyśmy ludzi wysyłać w kosmos, co więcej, ten kabaret nadal trwa. Dopóki się tego nie sprywatyzuje na zdrowych zasadach, dopóty będzie tam trwał burdel, jakiego świat nie zna. Nie ma innej możliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wakazashi26: Zamknąć ewentualnie potem otworzyć na nowo przez prywatny kapitał. Nikt o o zdrowych zmysłach nie przejmie tego bajzlu z tyloma roszczeniowymi związkami zawodowymi. Wszystko przejedzą i zniszczą było już paru z konkretnymi planami restrukturyzacji tego cyrku. Ale zawsze się kończy odwołaniem takiego człowieka przez związki. Tak jak mówisz jedyne co nasz czeka to najdroższy prąd na świecie przez tego raka.

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli wszyscy Polacy będą musieli kolejny raz dotować górników.