•  

  pokaż komentarz

  Ale to dobry ojciec Matuszki Rasiji. Rosjanie kochają seryjnych morderców.

  •  

   pokaż komentarz

   @dromex 20 milionów ofiar? Nie ma problemu ( ͡º ͜ʖ͡º) tylko ci polscy antysemici...

  •  

   pokaż komentarz

   @dromex: Kochają somodzierżców. Taki styl panowania władzy, od wieków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: Takie już jest dziedzictwo mongolskie. Nie ma lekko.

  •  

   pokaż komentarz

   20 milionów ofiar?

   @6n077: Swoimi rękami nie zabił tylu.
   Winni sa ci którzy go sluchali i sumiennie wykonywali zbrodnicze rozkazy zamiast zdezerterowac ze sluzby i uciec gdzie pieprz rośnie.
   To samo doryczy Hitlera i pozostalych dyktatorow.
   Gdyby podwykonawcy tych dwoch typów choc troche mieli mozgu to by ich od razu zlikwidowali.

  •  

   pokaż komentarz

   @staszaiwa: Taka prawda, a cała wina i tak musi się skupiać na jednej osobie i jednej armii i idei. Powinni wymieniać każdego zbrodniarza z imienia i nazwiska ale wtedy mogłoby im nazwisk zabraknąć do zmiany.

  •  

   pokaż komentarz

   @dromex raczej w Rosji już 50 lat temu obalono jego pomniki , ostały się tylko u naszych przyjaciół w Gruzji. A swoją drogą sprawa jego ojcostwa z polskim hrabią Gen. Mikołajem Przewalskim jest też ciekawa. Gdyby było to prawdą wyszło by na to że co najgorsze w komunizmie to Polacy i Żydzi , w końcu architektem aparatu represji i masowych mordów czeka byli Polacy Dzierżynski i Mienzynski. A jak do tego doszedł by Stalin to już w ogóle była by tragikomedia. Podobieństwo uderzające jak u księcia Harry'ego i tego rudego kochanka :)

   źródło: 1580667942608.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Fabryka trolli wzbija się widzę na wyżyny.
   Tak obalali pomniki Stalina, że Putin nadal go czci.

  •  

   pokaż komentarz

   @dromex ciężko polemizować z kimś kto rzuca sloganami . Pomniki Stalina obalono w latach 1953-1956 na terenie całego ZSRR i w Polsce. Chruszczow wtedy również wygłosił słynny referat który możemy uznać za koniec okresu kultu jednostki w ZSRR. Wtedy też zakopano Stalina w ziemi zamiast trzymać go w mauzoleum. W Gori zlikwidowano pomnik Stalina z głównego placu dopiero 2 lata po wojnie z ruskimi. A Rosja jako tako nie czci Stalina ale relatywizuje jego zbrodnie. Podobne prymitywne zachowanie jak w Polsce relatywizowanie zbrodni Burego czy Łupaszki , mordował bo musiał ale to patriota itp brednie. Mają ciężki orzech do zgryzienia jak połączyć szacunek do rodziców i dziadków walczących w trakcie wojny ale pod rozkazami Stalina. Pominąć milczeniem go się nie da , ale oficjalnie krytykować go też jakoś nie pasuje. Wszystko z powodu przywrócenia zapomnianej już prawie parady 9 maja. Natomiast od relatywizowania , chwalenia jeszcze daleka droga do czczenia. Aby to zrozumieć znalazłem taki cytat który w sumie potwierdza moje przypuszczenia " Putin przyznał, że "niemożliwym jest zapomnienie horrorów Stalinizmu, związanych z łagrami i unicestwieniem milionów obywateli", ale zaznaczył, że krwawy przywódca ZSRR był "złożoną figurą", podziwianą przez większość obywateli kraju, w tym rodziców Putina.
   Rosyjski prezydent dodał, że Stalin miał na swoim koncie wielkie zwycięstwa, przede wszystkim "zwycięstwo nad nazizmem". Powiedział też, że w historii wiele było podobnych postaci, które mimo zbrodni są "ubóstwiane" - wskazał tu m.in. na Olivera Cromwella i Napoleona Bonapartego. Dlatego, zdaniem Putina, "nadmierna demonizacja" sowieckiego tyrana służy jedynie atakowaniu Rosji."

   Czyli boją się że atak na Stalina przeniesie się na atak na Rosję , ale wiedza o jego zbrodniach jest w Rosji powszechna. Nawet w książeczkach dla dzieci o bohaterach w odcinku o Rokossowskim nie ukrywają faktu że został aresztowany i zesłany do łagru na 3 lata w okresie czystek stalinowskich.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: obalano, ale tak bez przesady, to tylko "okres błędów i wypaczeń". A przeciętny Rusek i tak wypowie się o nim z pewnym szacunkiem i uznaniem, bo kojarzy mu się z potęgą Związku Radzieckiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @klaun-szyderca tak , mają z nim problem bo poprowadził ich do zwycięstwa to powszechne zachowanie na świecie w sprawie, np. Napoleona , Leopolda , Tamerlana , Czingiza itd. Gdy czuje się smak potęgi i zwycięstwa zapomina się o trupach które się za tym kryły . My tez mamy na pomnikach wielu ludzi którzy mają krew niewinnych na rękach ale dali jakąś namiastkę zwycięstwa to relatywizujemy ich zbrodnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @staszaiwa: aha, ciekawa sprawa jak rozumiem historia to chyba nie byla jakaś ulubiona lekcja?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad:

   A swoją drogą sprawa jego ojcostwa z polskim hrabią Gen. Mikołajem Przewalskim jest też ciekawa
   W szkole nazywano Stalina "konikiem Przewalskiego" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @klaun-szyderca: tak sobie przypomniałem jak długa to tradycja :) Nawet świętą kościoła jest Olga( Helga) synowa Ruryka, która wsławiła się rzezią Drewlanskich posłów ( kazała ich ugotować żywcem w bani ) od tego jest powiedzenie krwawa łaźnia, potem wyprawiła się z żalem i podczas stypy za władce drewlan w której wzięła udział, wyrżnęła wszystkich obecnych drewlan. Potem poszła oblegać ich stolicę miała odstąpić przeprosić ale poprosiła o wróble i gołębie od mieszkańców, zawiesiła im płonące hubki i puściła spowrotem paląc żywcem resztę. Ale potem przyjęła chrzest i jest świętą kościoła, stoi po prawicy Boga i modlą się do niej miliony :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad:

   Podobne prymitywne zachowanie jak w Polsce relatywizowanie zbrodni Burego czy Łupaszki , mordował bo musiał ale to patriota itp brednie.

   Jeśli chodzi o Łupaszkę, to w tym momencie nie jest znane żadne źródło historyczne, które obciążałoby go winą za tę słynną zbrodnię na Litwie. Ponadto jego ogólna biografia mocno poddaje pod wątpliwość czy byłby zdolny tak karygodnie złamać procedury. Pod tym linkiem historyk dość rzetelnie omawia wiedzę na temat tej postaci:

   https://dzieje.pl/aktualnosci/dr-t-labuszewski-mjr-lupaszka-dobrze-zasluzyl-sie-polsce

  •  

   pokaż komentarz

   @suchol: Łabuszewskiego kiedyś nawet miałem okazję poznać osobiście , nie należy od do historyków od któych można słuchać o sprawach trudnych , jest emocjonalnie związany ze swoimi sympatiami historycznymi // W samym wywiadzie na dzień dobry wykazuje się nieznajomością specyfiki litewskiej. łupaszko czy łupaszka. Wszystko wynika z ruskiej gramatyki gdzie o nieakcentowane O czytamy z ruska jak A. Czyli czy pisał Łupaszko, czy Łupaszka zawsze czytamy to jako A. Dotyczy to wielu nazwisk kresowych , pseudonimów itd. Potem kolejny błąd albo nagięcie że Glinciszki było akcją "litewską" , to była formacja kolaboracyjna ALE pod kierownictwem niemieckim i była to formalnie niemiecka policja złożona jednak z kolaborantów litewskich. Polacy także służyli w takich Schutzmannschaftach na Wołyniu, ale ciężko nazywać to polskimi oddziałąmi szczególnie laikom. To byli bardzo różni ludzie, którzy dopuścili się bardzo wielu zbrodni powodowani chciwością, sadyzmem czy chęcią zemsty. Za te Glinciszki ich zresztą Niemcy aresztowali i poskazywali ( na pokaz bo potem zaraz ich puścili, główny winowajca Polekauskas umarł w spokoju w starości w USA ) . Wracając do meritum. O winie Łupaszki mówią 2 rzeczy : relacje jego zastępcy i żołnierzy o tym że dokonywali planowej masakry za Glinciszki oraz to że Łupaszko nikogo za te masakry nie ukarał co potwierdza że on wydawał taki rozkaz bo niesubordynację karał ostro. No i to nie jego pierwsza i nie ostatnia taka akcja. Np. nakaz rozstrzelania jeńców którzy się poddali pod Wornianami też był jego, kazał rozstrzelać a potem ich zakopać. Osobiście czuję sympatię od lat dziecięcych do Łupaszki bo znam go z relacji szwagra dziadka i ojca kuzynki, ale do głowy mi nie przyszło żeby mu robić ulicę. Ogólnie wystarczy przeczytać Rokickiego, polemikę do niego z Sieci i polemikę do polemiki u Zychowicza w skazach na pancerzach i myślę że każdy już średnio inteligennty człowiek nie będzie miał wątpliwości co do jego odpowiedzialności. To jak ze sportowcami którzy brali doping, moze i wygrywali trofea ale złamali pewne święte zasady i nie mogą być na podium.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Николай Михайлович Пржевальский nie był Polakiem, p$%%!$@isz mości historyku z dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Charkov to co wiemy na pewno to jego przodkowie byli obywatelami Wielkiego Księstwa Litewskiego , ruscy bardzo skąpo o nim piszą wspominają jednak że jego przodek w XVI wieku zasłużył się po stronie polsko litewskiej w wojnach inflanckich. Wiemy też że w domu mówiło się po polsku i Przewalski znał język polski bo jest rzekoma historia że go powstańcy styczniowi puścili wolno gdy się okazało że jest Polakiem . To co z pewnością wiemy nie był on Rosjaninem. Może był spolonizowanym rusinem jak Wisniowieccy, wszelacy Rodziewicze, Sienkiewicze itd. Muszę w końcu dorwać tą książkę "jak Polacy podbili Rosję " tam jest ponoć ładnie rozpisane którzy znani rosyjscy politycy , naukowcy czy podróżnicy albo wojskowi to Polacy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: A czy w końcu ustalono, kto osobiście dowodził oddziałem dokonującym zbrodni w Dubinkach? Bo jeśli nie sam Szendzielarz, to kto? I czy ustalono imiona i nazwiska członków Brygady, którzy dokonywali tej zbrodni? I jakie były ich dalsze losy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: To na przyszłość, źródła lepiej podawaj. Bo niektórych prostych umysłach możesz zasiać ferment.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden ustalono że zbrodnia nie była tylko w Dubnikach ale w całym rejonie , nie pamiętam dokładnie ale rozdzielone pododdziały napadły na 5-6 miejscowowci. Tylko chyba w kilku przypadkach nie zamordowano całych rodzin. W większości zabijano wszystkich, jednak 60-70% ofiar to kobiety i dzieci od niemowlaka w górę . Świadczy to o tym że Szendzielarz musiał wydać rozkaz wszystkim pododdziałom jednocześnie nakazując zamordowanie całych rodzin i żołnierze tylko w kilku przypadkach wyłamali się z rozkazu i zabili mężczyzn. Większość się nie wyłamała. Gdyby była to samowola pododdziałów to proporcja była by odwrotna ( kilka razy zabito rodziny a normalnie mordowano tylko mężczyzn , było jednak na odwrót ). Można więc być pewnym że albo Łupaszko wydał rozkaz zamordowania cywilów albo dał wolną rękę Rakoczemu , Maksowi i innym , jednak to że działające w oddaleniu od siebie oddziały dokonały identycznej zbrodni za którą nikogo nie ukarał świadczy że musiał to być bezpośredni rozkaz

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Wiem, ale nie o to pytałem. Pytałem o to, który oficer brygady "Łupaszki" był obecny w Dubinkach podczas zbrodni i nią bezpośrednio kierował. Czy którekolwiek dostępne źródło lub opracowanie zawiera tę informację?
   Ja o niebie, ty o chlebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden niestety jedyne nazwisko jakie mam pod ręką to w Dubnikach Polaka Józefa Leśniowskiego zamordował strzałem w głowę (bo nie był w stanie że strachu podać swojej narodowości )szwagier Łupaszki Edward Swolkień "saszka" jego siostrą była Anna Szendzielarz . On chyba zginął w 1944 . Tak więc gdzie był wtedy Szendzielarz kto był w Dubnikach kto w Ołkunach nie wiem. W ołkunach też zresztą zamordowano Polkę. W Dubnikach został zamordowany też młody Polak niemowa bo nie powiedział kim jest . A Jedna Polka która wynajmowała pokój litewskiej rodzinie została skatowana za to. W tym domu zresztą zamordowano rocznego i dwuletniego chłopczyka z młodymi rodzicami .

 •  

  pokaż komentarz

  Wczoraj szukałem na netflix czy jest coś o Stalinie bo lubię dokumentalne i nic ani jednego filmu o Stalinie, gułagach czy komunie, zero. Za to gdy się wpisze Hitler to wyskakuje co najmniej 10 filmów o Hitlerze, nazistach i holokauście.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranven: a właśnie, że zdrowy on przecież wprowadził w życie kult jednostki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranven: @Koopas2: Przecież studiował teologię ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   a właśnie, że zdrowy on przecież wprowadził w życie kult jednostki

   @Koopas2: tu się mylisz- kult jednostki wprowadzili jego wrogowie - (Chruszczow głównie).

  •  

   pokaż komentarz

   tu się mylisz- kult jednostki wprowadzili jego wrogowie - (Chruszczow głównie)

   @aleksiej-trexlebov: tzn w/g ciebie Stalin tego nie aprobował i z bólem serca przyjmował wszelkie opiewające go działania?

  •  

   pokaż komentarz

   tzn w/g ciebie Stalin tego nie aprobował i z bólem serca przyjmował wszelkie opiewające go działania?

   @zdzisiunio: tego nie wiem (choć wychodzi dziś sporo literatury- będę śledził). Ty masz wpływ na to co ludzie o Tobie mówią? Wiadomo tyle, że Stalin (dość unikalne u dyktatorów) żył dość ascetycznie - stolik w pokoju, łóżko, para butów. Był oczywiście samochód i wszystko co potrzebował ale nie bawił się w złote sracze jak Janukowycz na przykład. p.s. czytałem niedawno historię (dużo tego relacjonował jego osobisty ochroniarz), że jego syn nazwał się kiedyś sam Stalinem na co ojciec mu odpowiedział: "nie jesteś Stalinem, ja też nie jestem - Stalin jest tam" - tu pokazał na obrazek na ścianie.

  •  

   pokaż komentarz

   Chory psychicznie gość.

   @Ranven: Gdyby nie agentura jegomościa, która uśpiła czujność F. Dzierżyńskiego...

  •  

   pokaż komentarz

   Ty masz wpływ na to co ludzie o Tobie mówią?

   @aleksiej-trexlebov: ty tak na serio? Facet, który niepodzielnie rządził ZSRR, osobiście podpisywał wyroki śmierci na ludzi, których uznał za wrogów (często wyłączne osobistych), nic nie mógł zrobić z tym, że najbliżsi współpracownicy robili z niego boga?

   Stalin (dość unikalne u dyktatorów) żył dość ascetycznie - stolik w pokoju, łóżko, para butów
   Megaloman, tyran, zbrodniarz i ciemiężyciel narodów okazuje się skromnym mnichem :) Na kremlu pewnie specjalnie jeszcze zajął najmniejszy pokój, żeby nie gorszyć poddanych. Komu ty chcesz wmówić te bajki?

  •  

   pokaż komentarz

   Facet, który niepodzielnie rządził ZSRR, osobiście podpisywał wyroki śmierci na ludzi, których uznał za wrogów ..............

   @zdzisiunio: nie rządził niepodzielnie - to były nieustanne gierki i kompromisy. Stalina zamordowano, jeździł pancernym samochodem, były na niego zamachy, cały czas walczył o przetrwanie. Wytrzebił tysiące żydów u szczytów władzy i za to go w końcu zabili.
   A z podpisywaniem wyroków nie wszystko takie klarowne- nie mówię, że nie kazał rozstrzeliwać ale jego wrogowie na niższych szczeblach załatwiali swoje porachunki spisując decyzję na niego - jest sporo opisów takich zdarzeń, w niektórych Stalinowi udało się interweniować (niesłusznie skazanych). Jak każda osobowość budzi skrajne emocje- przypisuje mu się dziś rozmaite cechy- ja jestem daleki od gloryfikacji ale też wiem jak to jest zarządzać ludzkimi zespołami, jak jesteś miękki to niczego nie osiągniesz.

   Megaloman, tyran, zbrodniarz i ciemiężyciel narodów okazuje się skromnym mnichem :)

   Ja tylko przedstawiłem fakty. O wszystko inne trwa spór ale tym detalom nikt nie zaprzecza - miał słabość do tytoniu, kolekcjonował fajki.

  •  

   pokaż komentarz

   Stalina zamordowano

   @aleksiej-trexlebov: Wypadałoby dodać, że to tylko plotki, a nie żadne fakty.

 •  

  pokaż komentarz

  Co jak co,ale był nawet przystojny :V

 •  

  pokaż komentarz

  Informacja nieprawdziwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: 6A0A96FA-B0DA-4B48-890F-8FC0CFC75399.jpeg