•  

  pokaż komentarz

  Tu chodzi raczej o możliwość wykonywania kapłańskich obowiązków przez żonatych mężczyzn, w krajach gdzie panuje niedobór duchownych takie jak Amazonia, czy kraje Afryki. Raczej nie będzie to możliwość żenienia się księży, ale pismaki już poprzekręcały temat i robią sensację.

  •  

   pokaż komentarz

   @materazzi: zapomniałeś o Republice Federalnej Niemiec...

  •  

   pokaż komentarz

   @materazzi: tylko czym taki "pseudokapłan" by się różnił od zwykłego księdza poza tytułem i brakiem opcji awansu?

  •  

   pokaż komentarz

   @materazzi: Ale to jest czysta hipokryzja. Czy w Amazonii obowiązuje inna Biblia? W ramach jednego kościoła będą obowiązywać różne prawa i dogmaty w zależności od zapotrzebowania? Albo to powinni wprowadzić wszędzie, albo nigdzie. Hipokryzja bo hajs się tam nie zgadza, więc lokalnie trzeba nagiąć zasady.

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90 różni się tym, że jest to ogromny obszar rzadko zaludbiony. Poza tym w Amazonii mężczyzna bez żony jest kulturowo nieporządany. Ale to można traktować jako pierwszy krok w kierunku całkowitego zniesienia celibatu. Kościół katolicki działa zazwyczaj wolno i stopniowo w takich tematach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90: hipokryzja nie że hajs, bo z amazonii to hajsu nie będzie, tylko hipokryzja, że jedni mogą a inni nie. I tyle. To też jest smutne, płd ameryka taka niby katolicka a księży to z Polski ściągać muszą...

  •  

   pokaż komentarz

   @Zielony_Pio: Hajs może przyjść z czasem, na razie trzeba przeciągnąć jak najwięcej owieczek na swoją stronę, zanim jeszcze konkurencja tam nie weszła i tego nie zrobiła.

  •  

   pokaż komentarz   @Matrik90: tam indianie z dzidami latają. Koc to majątek. Jaki ty chcesz geszeft stamtąd mieć? ; / Uczepiliście się tych tajemniczych bogactw dla kościoła. Nie ma i nie było czegoś takiego. Hierarchowie może balują, ale za ten bal kiedyś srogo odpowiedzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90: > Czy w Amazonii obowiązuje inna Biblia?

   wg biblii, żeby zostać księdzem trzeba mieć żonę i dzieci. Św piotr woził swoją żonę na misje, pawła to wqrwiało bo był starym prawikiem

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90: 1Tm3

   [...] Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania [...]

  •  

   pokaż komentarz

   @materazzi: w kościele prawosławnym księża mogą mieć rodziny, ale ślub muszą wziąć przed tym jak zostaną księdzem. Może chodzi o coś takiego

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to jest czysta hipokryzja. Czy w Amazonii obowiązuje inna Biblia? W ramach jednego kościoła będą obowiązywać różne prawa i dogmaty w zależności od zapotrzebowania?
   @Matrik90: Akurat celibat jest pozabiblijny. No i już wiele obrządków podlegających pod Watykan ma małżeństwa kapłańskie, np. greko- i anglokatolicy. Poza tym oni tego nie podejmą pod diakonat?

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90: celibat nie jest dogmatem i nie wszędzie w kościele katolickim obowiązuje już teraz ¯\_(ツ)_/¯
   @zcaalock: @singollo: ten fragment to nie wymóg posiadania żony, ale zakaz posiadania wielu. Wyrywacie fragment z kontekstu i takie rewelacje. Ten sam Paweł pisze w innym miejscu, że najlepiej jakby nikt się nie żenił i żadna nie wychodziła za mąż, ale tylko niektórzy to rozumieją i oni tak mają właśnie żyć.

  •  

   pokaż komentarz

   celibat nie jest dogmatem

   @radziol88: czyli po prostu ludzka decyzja? Może warto zastanowić się, jakie były jej przyczyny i czy te przyczyny wciąż są aktualne.

  •  

   pokaż komentarz

   @materazzi: Tu chodzi raczej o precedens i wyznaczenie kierunku - jeśli teraz dopuści się do święceń żonatych to za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat możliwość zawierania małżeństw przez wyświęconych nie byłaby szokojuąca. Warto dodać, że aktualnie mężczyźni po ślubie mogą być diakonami.

  •  

   pokaż komentarz

   @radziol88: św. piotr który jest chyba najważniejszym świętym w krk miał żonę i dzieci więc się nie wykręcaj, w bibli nie ma żadnego nakazu celibatu i zakazu posiadania żony i dzieci. I nie mów mi o tym kretyńskim argumencie wyrywania z kontekstu bo to się już robi nudne, szczególnie w sytuacji gdzie krk na podstawie wyrwanego z kontekstu zdania wykastrował miliony księży z życia rodzinnego i sprowadził patologię na te instytucje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90: Jaka inna Biblia? Celibat nie wynika z doktryny katolickiej, a jest jedynie formą dyscyplinowania księży, chodzi o to, żeby nie trwonili majątku wiernych i kościoła na swoje żony i dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   Czy w Amazonii obowiązuje inna Biblia?

   @Matrik90: gdzie w Biblii masz napisane że kapłan nie może mieć żony?

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin:

   tylko czym taki "pseudokapłan" by się różnił od zwykłego księdza poza tytułem i brakiem opcji awansu?

   Istnieje szansa, że będzie bardziej otwarty na problemy, mniej zaparty, bardziej charyzmatyczny, naturalny.

   Do kościoła nie chodzi się dla księdza, już to wiele razy słyszałem, ale denerwuje mnie jak się zmieniają na czas mszy. Naturalnie mówią inaczej niż w trakcie nabożeństwa, gdzie tam też są mówione słowa do ludzi. I wydaje mi się, że mówienie kazania na podstawie swoich doświadczeń życiowych byłoby lepsze aniżeli pieprzenie na kilka tematów jednocześnie, bez ładu i składu dorzucając raz po raz jakieś podniosłe hasła, które notabene powtarzają się co kazanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to jest czysta hipokryzja. Czy w Amazonii obowiązuje inna Biblia? W ramach jednego kościoła będą obowiązywać różne prawa i dogmaty w zależności od zapotrzebowania? Albo to powinni wprowadzić wszędzie, albo nigdzie. Hipokryzja bo hajs się tam nie zgadza, więc lokalnie trzeba nagiąć zasady.

   @Matrik90: Primo. Już teraz nawracający się księża obrządków, których sukcesję apostolską uznaje Stolica Apostolska mogą być żonaci np. księża anglikańscy oraz księża katolickich kościołów wschodnich pod warunkiem ożenku przed święceniami dokładnie tak jak w prawosławiu, dopuszczalne jest nawet wyświęcanie takich osób na księży w regionach w których kościół jest prześladowany jak to było np. w ZSRR.

   Secundo. Celibat nie jest kwestią dogmatyczną i chociaż od wieku VII był teoretycznie obowiązkowy dla księży w kościele zachodnim to praktycznie do końca wieku XII wyświęcano również żonatych księży.

   Nie jest to więc jakiś ogromny precedens wywracający 2000 lat kościoła zachodniego. Ma to jednak skutki bardzo praktyczne. Parafie będą musiały zapewnić środki pozwalające utrzymać księdzu rodzinę oraz przeniesienie księdza między parafiami nie będzie tak proste jak obecnie, że wystarczy decyzja biskupa, bo księdza z daną parafią nie trzymają żadne osobiste sprawy i następnego dnia może się zameldować na parafii w drugim końcu diecezji.

  •  

   pokaż komentarz

   w bibli nie ma żadnego nakazu celibatu i zakazu posiadania żony i dzieci
   @zcaalock: a czy ja twierdzę, że tak jest? To tylko ty twierdziłeś, że jest zakaz celibatu ¯\_(ツ)_/¯

   krk na podstawie wyrwanego z kontekstu zdania wykastrował miliony księży z życia rodzinnego i sprowadził patologię na te instytucje
   @zcaalock: pierwsze słyszę o takim zdaniu. Celibat jest podyktowany względami praktycznymi i nakazano jego powszechność, ale nie jest sam w sobie niczym nowym od samego początku.

  •  

   pokaż komentarz

   @radziol88: Gdyby Chrystus chciał aby mieli żony to by to powiedział. Tym czasem powiedział "Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy" " Idźcie i nauczajcie wszystkie narody świata"

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90: A gdzie w Biblii masz dogmat bezżenności księży, albo celibatu? To rozwiązanie mające na celu trzymanie w ryzach kościelnych majątków wprowadzone bodajże dopiero 800 lat temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @singollo: czyli dokładnie odwrotnie niż nasi księża ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90: Przepraszam ale Biblia mówi tak:

   2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz3, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.

   Amazonia będzie bliżej prawdy biblijnej niż cała reszta. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90: W jednym kościele rzymskokatolickim są od lat np. unici, gdzie kapłani mogą być żonaci i wychowywać dzieci. To samo dotyczy np. powszechnego w ostatnich dekadach nawracania się żonatych pastorów protestanckich na katolicyzm, gdzie kapłani neofici pozostają żonaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @TenebrosuS: Bardzo fajnie, że rozwinąłeś wypowiedź i podałeś konkrety.
   Podałabym także kilka innych przykładów: ze względu na konieczność stałego rozwoju i unikanie patologii wynikających z zasiedzenia się w jednej parafii, księża są przenoszeni co kilka lat w nowe miejsca. A jeżeli żonie kapłana nie spodoba się nowa parafia, bo nie będzie miała tam możliwości znalezienia nowego miejsca pracy, albo po prostu będzie miała bardzo niedogodny lub niemożliwy dojazd do swojej poprzedniej pracy? A co z dziećmi, które by musiały zmienić szkołę (np. w ostatniej klasie, kiedy się przygotowują do egzaminów), albo szukać nowych przyjaciół? To są zwykle showstoppery w przypadku rozwodu rodziców - i unika się dla dobra dziecka przenoszenia ich w nowe miejsca. A co gdyby z powyższych powodów małżeństwo kapłana miało być zagrożone rozwodem? A rozłąka? Jeszcze gorsze rozwiązanie, zwykle bardzo to osłabia lub wprost kończy związek, a to by był skandal oraz osłabienie zaufania wiernych, gdyby kapłan się rozwodził w parafii. Póki co kapłani, głownie ze względu na powierzanie im czasem bardzo ciezkich sekretow w spowiedzi, a takze czestsze narazenie na kontakty z osobami w zlej sytuacji spolecznej i zdrowotnej oraz umierajacymi, sa jedna z grup spolecznych bardziej narazonych np. na alkoholizm czy depresje.

   Tak a propos, zastanawiam się, jak ta sama społeczność wykopowa może z jednej strony puszczać kalumnie na kobiety w małżeństwie i ich rzekome przywileje, a z drugiej strony twierdzić, że kapłani żonaci byliby bardziej wiarygodni i stabilni w swoich spolecznosciach
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie widzę nic złego żeby księża zawierali związki małżeńskie.
  Niby dlaczego oni mają mieć lepiej niż ja...

 •  

  pokaż komentarz

  To jedyny dobry pomysł tego komunistycznego papieża.
  W Biblii jest napisane, że kapłanem powinien być "ojciec rodziny" bo jak ktoś kto nie umie ogarnąć własnego stadka ma przewodzić kościołowi?

  •  

   pokaż komentarz

   W Biblii jest napisane, że kapłanem powinien być "ojciec rodziny"

   @malomaligno: Biblia nie jest najważniejszym pismem w Kościele Katolickim.

  •  

   pokaż komentarz

   @malomaligno: A Twój Papa JP II niekomunistyczny ogarnął gniazdko ?;)

  •  

   pokaż komentarz

   @przemianawdzika: Wiem, wręcz była na indeksie ksiąg zakazanych do lat '60.
   Dziwne to, że Katolicy wolą pisany i uzupełniany wg bieżących potrzeb (również politycznych i finansowych) Katechizm zamiast źródła jakim jest Pismo Święte.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zordon_: Nie jestem Katolikiem ignorancie

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jestem Katolikiem ignorancie

   @malomaligno: To po co się wypowiadasz na tematy katolickie xD?

  •  

   pokaż komentarz

   @przemianawdzika: Bo mieszkam w katolickim kraju, mam katolików w rodzinie, bo mogę i mam ochotę

  •  

   pokaż komentarz

   @malomaligno: A więc czemu twierdzisz, że ten papież ma złe pomysły, skoro one w ogóle Ciebie nie dotyczą xD Mnie również nie, ale szacun dla niego, że jako pierwszy ogarnął, że trochę lipa jeździć Maybachem, który utrzymał by na całe życie całe etiopskie miasto na rok, gdzie tacy też są wśród wiernych.

  •  

   pokaż komentarz

   @malomaligno: Jeszcze btw apropos, to przydało by się trochę jeszcze charyzmy żeby up!#!%%!ić u podstaw nieróbstwo, pedofilie i pijaństwo, a zapewne sam bratał bym się z nawet zagorzałymi katolikami :p

  •  

   pokaż komentarz

   @malomaligno: ale on wielokrotnie wspominał że chodzi o zniesienie celibatu kapłanów w miejscach trudno dostępnych gdzie problem jest z ogarnięciem chociażby jednego księdza (pustynia, ogromne połacie afryki gdzie są duże odległości albo amazonia)

   ale z drugiej strony to otworzy furtke żeby rozszerzyć to na wszystkich - predzej czy później

  •  

   pokaż komentarz

   W Biblii jest napisane, że kapłanem powinien być "ojciec rodziny"

   @malomaligno: Przytoczysz może fragment?

   Wiem, wręcz była na indeksie ksiąg zakazanych do lat '60.

   Nikt nigdy nie zakazał w zupełności czytania Biblii. Początkowo, aż do XVI wieku poza kilkoma odosobnionymi lokalnymi obostrzeniami, nie istniały żadne ograniczenia odnośnie czytania Pisma Świętego, dopiero w XVI w. na fali kacerskich tłumaczeń i szerzenia się herezji zakazano czytać niekatolickich wydań Biblii, za to katolickie przekłady można było czytać jedynie za zgodą spowiednika bądź proboszcza (ciężko powiedzieć jak bardzo respektowane było to prawo) Wszelkie restrykcje dotyczące czytania katolickich wydań Pisma Św zostały zniesione w 1753 roku. Wydania w języku łacińskim oraz w językach oryginalnych nigdy nie podlegały żadnym restrykcjom.

   Dziwne to, że Katolicy wolą pisany i uzupełniany wg bieżących potrzeb (również politycznych i finansowych) Katechizm zamiast źródła jakim jest Pismo Święte.

   Katechizm jest syntezą Tradycji Biblijnej oraz pozabiblijnej. To nie Biblia stworzyła chrześcijaństwo, tylko chrześcijaństwo Biblię, apostołowie nawracali na wiarę Chrystusową, jeszcze zanim spisali swoje pierwsze księgi, w których nigdzie nie jest zapisane iż mają one stanowić jedyne źródło poznania wiary, wręcz przeciwnie ! w niektórych fragmentach Pismo informuję nas iż nie wszystko zostało w Nim zawarte. Kolejną kwestią jest to że Biblia nie określa tego czym sama jest, w żadnej z Ksiąg NT nie ma napisane jakie księgi należą do kanonu, kanon zawdzięczamy Tradycji. Zresztą zasada Sola Scriptura to dzieło czasów dużo późniejszych niż początki chrześcijaństwa, nic mi o tym nie wiadomo jakoby w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ktoś postulował uznawanie Biblii za jedyne źródło poznania wiary. Zresztą "Po owocach ich poznacie", stosowanie zasady Sola Scriptura doprowadziło do powstawania niezliczonych sekt, wyznań i interpretacji Biblii, a przecież jedna jest prawda i jeden jest Chrystus, podobnie jak i jedne są Jego nauki, a co za tym idzie tylko jedno z tych niezliczonych wyznań i poglądów może mieć słuszność. Z uwagi na powyższe kwestie, zarzucanie Kościołowi nie opierania się w swych naukach wyłącznie na Biblii, uważam za niedorzeczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @malomaligno bibli nie czyta się dosłownie ...

  •  

   pokaż komentarz

   @przemianawdzika a nowy testament to nie cześć bibli i?

  •  

   pokaż komentarz

   @malomaligno: Nie ojciec rodziny, tylko mąż JEDNEJ żony.

  •  

   pokaż komentarz

   Przytoczysz może fragment?

   @Ortalionowy_Rycerz: Proszę, jeden z moich ulubionych, zaraz po strzeżeniu się uczonych w Piśmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   1 Tm 3
   1 Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa1, pożąda dobrego zadania. 2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz3, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.
   8 Diakonami tak samo winni być ludzie godni4, w mowie nieobłudni, nie nadużywający wina, niechciwi brudnego zysku, 9 [lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu. 10 I oni niech będą najpierw poddawani próbie, i dopiero wtedy niech spełniają posługę, jeśli są bez zarzutu. 11 Kobiety5 również - czyste, nieskłonne do oczerniania, trzeźwe, wierne we wszystkim. 12 Diakoni niech będą mężami jednej żony6, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. 13 Ci bowiem, skoro dobrze spełnili czynności diakońskie, zdobywają sobie zaszczytny stopień7 i ufną śmiałość w wierze, która jest w Chrystusie Jezusie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xfin: Znam ten fragment. Zdaję się że nie jest to jako taki nakaz posiadania żony przez kapłana, a bardziej podkreślenie że osoba pełniąca funkcję biskupa powinna być dobrym chrześcijaninem.

 •  

  pokaż komentarz

  Najpierw niech potwierdzi dokumentami wcześniejsze obietnice

  źródło: img.joemonster.org