•  

  pokaż komentarz

  Ot i znalazł sie zaginiony element Offsetu za F35...

 •  

  pokaż komentarz

  Amerykanie się w tańcu nie p?!?%@$ą. USA chyba chcą też pokazać Niemcom miejsce w szeregu.

  •  

   pokaż komentarz

   @t_e_o_m_o:
   Nie tyle Niemcom, co UE i Europie. Budują rynek zbytu dla LNG na całych Bałkanach czy Europie Południowej (vide mapka). W takim tempie osiągną monopol na rynku jak w przypadku usług internetowych czy elektroniki i wtedy nie będzie potrzebna ckliwa bajka o dywersyfikacja i ujemnym saldzie. Sądzisz, że jak zdobędą powiedzmy 40% rynku, to będą sprzedawali półdarmo, bo lubią Polskę i Żmudź? Już w przypadku Brexitu i fali uchodźców pokazali, że ostatnie na czym im zależy to dobro Europejczyków (choćby słynne „Fuck the EU" i „America First” na mównicach po zabiciu Sulejmaniego i groźbie wojny), ale w PL dalej ludzie (i politycy PiS) sądzą, że za oceanem mieszka Święty Mikołaj przynoszący prezenty „Mesjaszowi narodów” i zamiast kraju, gdzie pracuje 2 mln Polaków, wybiera iluzję odległą o 5000 kilometrów. No ale dowalili obu sąsiadom więc Polak rodak się cieszy, jeszcze w TVP powiedzą, że nam zazdroszczą dobrobytu i sojuszów. A potem za ciągłe bycie łamistrajkiem, na polskie rolnictwo, energetykę czy drogi zamiast pójść 20 mld, to dostaniemy od EU 7mld.
   Taśmy Trumpa z zeszłego miesiąca (za NYT), gdzie UE to także nasz kraj

   they (EU) are probably worse than China, in a sense — just smaller
   WTO is a weapon to hurt the US… and EU’s the same thing. The EU is a group of countries that got together to screw the US
   I think EU is a foe

   źródło: energyindustryreview.com

  •  

   pokaż komentarz

   @KZMeskoSK__kcnzKK: a niby z kogo te cytaty i kto mówił z mównicy "fuck EU?".

  •  

   pokaż komentarz

   @JozefRetinger: Jego rosyjscy przyjaciele ;) j!@#ć w Nord Stream 2 jak w bęben!

  •  

   pokaż komentarz

   @JozefRetinger:
   Pierwszy, szefowa Biura ds. Europy i Eurazji i asystent sekretarza stanu (za BBC), reszta to sam prezydent Trump w rozmowie (taśmy pokazane przy okazji impeachmentu). Oczywiście każdorazowo poszły dementi, że słowa zostały źle odebrane i autorzy nie mieli tego na myśli.

  •  

   pokaż komentarz

   @KZMeskoSK__kcnzKK: Glos rozsadku jak zwykle na wykopie zminusowany.

   Przeciez to jasne ze USA nie robi tego zeby pomoc Polsce (co trzeba miec w glowie zeby w to wierzyc xD) tylko po to zeby utrzymac/ zwiekszyc zapotrzebowanie na swoje weglowodory. A nas rozgrywaja jak chca i pokazuja tylko ze jestesmy pionkiem w ich grze (kotrego kiedys byc moze przehandluja Rosji za pomoc przeciw Chinom)

  •  

   pokaż komentarz

   @empee: Jak narazie to my rozgrywamy ruskich, którzy bardzo chcieli aby mieli monopol na gaz u nas (albo ewentualnie żebyśmy odkupywali gaz od Niemców). Bycie zależnym od jednego źródła to najgorsze co można zrobić. Dodatkowo NS2 to była możliwość zakręcenia nam kurka bez odcinania reszty Europy. Przecież to jasne, że to co robimy teraz to jest nasze być albo nie być.

 •  

  pokaż komentarz

  A podobno Putin wpłynął na wybór Trumpa. Nic tylko mu pogratulować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  GIF

  źródło: 1.gif (1013KB)

 •  

  pokaż komentarz

  Czy może mi ktoś wyjaśnić tak łopatologicznie o co tu tak naprawdę chodzi? Dlaczego w ogóle blokuje się tę inwestycję?

  Tzn. jest sobie Rosja, która ma złoża gazu. Gaz ten wydobywa i postanowiła wspólnie z państwami Europy zachodniej wybudować gazociąg, który ten gaz będzie transportował.

  Jakie są podstawy prawne odmawiania im tej inwestycji? Jakie są podstawy prawne do WYMAGANIA, by ów gazociąg np. biegł przez Polskę?

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: poprzez nord stream Niemcy z Rusami podziela się Europa środkowo wschodnia jak to mieli w zwyczaju i stworzą supermocarstwo od Władywostoku po Lizbonę, ani Chińczycy tego nie chcą ani Amerykanie dlatego ta rura nigdy nie powstanie. Póki gaz przepływa przez Polskę, Ukrainę, Białoruś Ci dwaj muszą się z nami w jakimś stopniu liczyć. Po wybudowaniu drugiej nitki będą mogli nas szantażować energonosnikami i nie tylko...

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: USA mają zamiar stworzyć w Polsce hub gazowy i tym gazem handlować w regionie. To dlatego osadzają tu wojsko. Nie dlatego, żeby bronić polskich Karynek z bombelkami. To jest twardy biznes i nikt się nie będzie pytał o prawne podstawy. Przy okazji wyhamują gospodarczo Ruskich i tym samym ich zapędy do robienia bałaganu na Ukrainie i Białorusi.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989:
   Jasne, a jak była propozycja by ten gazociąg biegł przez Polskę to się na Rosję wypięliśmy, bo nasz rząd myślał jak uprzykrzyć życie Rosjanom a nie o korzyściach dla państwa, była okazja do trzymania ich za jaja i koszenia kasy za transfer. Teraz to se możemy tuptać nóżkami, jak zwykle, polak mądry po szkodzie

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: ok kumam POWODY, pytam o argumenty prawne. Bo widzisz. W Polsce nie produkuje sie praktycznie żadnego samochodu. WSZYSTKIE samochody które do nas pryzjeżdżają pochodzą z zewnątrz w zasadzie w większsci od mocarstwa jakim jest DE. Chodzi mi o grupę Volkswagena (w nim Skoda i paru innych). I de facto musimy się z nimi na tym polu liczyć.

   I ja mimo wszystko tej argumentacji nie kumam. Dlaczego zamiast zabraniać im tworzenia nitki gazociągowej, nie zaczniemy wydobywać włąsnego gazu? Podobno mamy go dużo.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder Niemcy chcą importować gaz z Rosji, prawdopodobnie z powodu niskiej ceny, by ulżyć sobie trochę okres przestawiania się na energię odnawialną, a Rosja chce sobie na tym zarobić. Pozwoli to Niemcom na zachowanie statusu największego gracza w Europie, a ruscy mają nadzieję, że być może ocali im to dupsko, lecz otóż nie tym razem. Jeśli plan by się powiódł, do 2050 Europa będzie turbozielonym mocarstwem przyszłości z elektrycznymi autami i w ogóle super. Ani USA ani Chiny tego nie chcą, bo zjednoczona i zamożna Europa to zagrożenie dla ich wpływów, bo USA szuka przede wszystkim wasali. Jeśli nie godzisz się na zrzeczenie się prowadzenia własnej polityki zagranicznej, to jesteś wrogiem. EU nie chce się podporządkować - jest wrogiem. Dlatego USA uśmiecha się do biednego kraju w Europie Wschodniej, kusi go ochroną przed Ruskimi choć irl może nie mieć do tego zdolności, urabia sobie, zarabia sobie na nim, mówi mu których korporacji ma nie opodatkowywać, więc tak naprawdę wasalizuje to państwo, by robiło im łaskę i rozwalało Unię od środka, to może w zamian dostanie F-35 za kilka miliardów złotych, za które ofc ten kraj zapłaci, oraz bazy wojskowe - których utrzymanie też opłaci gospodarz.

   Oczywiście jest to trochę spychanie w przepaść, bo Polska Niemiec jest zależna gospodarczo, więc powinno nam zależeć by mieli jak najlepiej. Od tego zależy nasza gospodarka i dobrobyt, ale USA mają to w dupie. Im biedniejsi będziemy, to bardziej będziemy od nich zależni, więc rozwalenie Unii w wielu aspektach jest im mega na rękę.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Generalnie, Stany Zjednoczone nie mogą zablokować tej inwestycji bezpośrednio. To tylko groźba, "jak wybudujecie, to zmienimy warunki współpracy z firmami, które mają coś wspólnego z tym projektem, w taki sposób, że stracicie na tej inwestycji". Taką groźba mogą wpłynąć na projekt pośrednio, gdyż niektórym firmom, bardziej będzie opłacać się współpraca ze Stanami, niż inwestowanie w ten rurociąg.

   Swoją drogą, gdy powstawała pierwsza nitka gazociągu, to Rosjanie musieli mieć zgodę od Niemiec, Dani, Szwecji i Finlandii, gdyż przez ich terytoria wodne miała nastąpić budowa. Wszystkie kraje się zgodziły. Natomiast, premierzy Niemiec i Finlandii, po przegranych wyborach w swoich krajach, niemal od razu zostali zatrudnieni w spółkę Nord Stream, co jest wielce skandalicznie, gdyż wynika z tego, to, że ich działania motywowane były korzyściami osobistymi. Dodatkowo, budowa gazociągu zablokowała dostęp jednostkom o zanurzeniu 15 m, przez co stratny jest portu w Świnoujściu.

   Niemcy i Rosja tłumaczą się, że projekt Nord Stream pod względem ekonomicznym ma sens. Mimo, iż jego budowa to kolosalne kwoty, zyskają poprzez brak opłat tranzytowych od krajów takich jak Polska, Białoruś. Problem w tym, że nikt Polski o zdanie nie pytał. Rosja na dodatek stwierdziła, że Polska jest zbyt nieobliczalnym krajem i nie chce "puszczać" nitki lądowe przez Polskę, gdyż w przypadku konfliktu politycznego Polska może "zakręcić kurek". Z kolei dla nas to tragedia w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, gdyż "zakręcić kurek" może Rosja. Aktualnie plany są takie, aby uniezależnić się od Rosji. Od Norwegii kupujemy skroplony gaz poprzez terminal LPG w Świnoujściu. Dodatkowo powstaje rurociąg Baltic Pipe (z Norwegii do Polski, poprzez Morze Północne).

   Polska chciałby także stworzyć gazociąg Północ-Południe, dla krajów Wyszehradzkich (częściowo już powstaje między Polska a Słowacją), problem w tym, że niektóre kraje są jeszcze bardzo silniej uzależnione od Rosji, która na dodatek planuje swój "Gazociąg Południowy" (od Austrii, poprzez Węgry, Serbię). Nadzieję daje Chorwacja, która wzoruje się na Polsce i buduje swój własny terminal LPG, do którego gaz przypłynie ze Stanów. Dogadując się z Chorwatami i innymi krajami Grupy Wyszehradzkiej, mielibyśmy taką sytuację, że od północy mielibyśmy gaz od Norwegii i Stanów (terminal LPG), od południa również od Stanów (terminal LPG w Chorwacji), a w przyszłości można by się dogadać z Turcją i próbować dostarczyć gaz z Kaukazu, bez udziału Rosji, co nie jest niemożliwe, ale w praktyce bardzo trudne. Gdyby to się udało - Rosja mogłaby nas "cmoknąć w pompkę". Zyskałyby Stany Zjednoczone, które miałyby duży rynek zbytu. Gdyby tak jeszcze w Polsce rozwinął się gaz łupkowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @gefallenerubermensch: Wszystko prawda. Dodam tylko, że Niemcy i Francja też głupio robią, bo traktują nas jak głupich ubogich kuzynów, a to nie jest do końca tak, bo oni też robią błędy. Prosty przykład czołgu kolejnej generacji do projektu, którego nas nie chcą dopuścić ze względu na kasę. My będziemy potrzebować tych czołgów, wystarczy nam częściowy udział w projekcie, cześć produkcji i pełne możliwości remontowe. Wtedy i oni zarobią i my będziemy zadowoleni.

  •  

   pokaż komentarz

   @marjan77: LOL. Najpierw obejrzyj sobie Pentagon Wars, później przypomnij sobie co było z ORP Ślązak i masz odpowiedź dlaczego nas nie chcą.

  •  

   pokaż komentarz

   @gefallenerubermensch: Nie ulżyć, tylko gaz jest podstawą energii odnawialnej. Spowodowane jest to dużymi wachaniami podaży energii, w zależności od nasłonecznienia i natężenia wiatru. Elektrownie gazowe buforują te wachania bo można je uruchamiać i wyłączać w czasie rzeczywistym, w zalezności od zapotrzebowania. Elektrownie węglowe mają dużą bezwładność i nie można ich sobie ot, tak wyłączyć. Zamiast gazu, dobrze do tego nadaje się też atom ale chyba gaz tańszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miii_Kiii W takich szczegółach nie wiedziałem, wielkie dzięki.