•  

  pokaż komentarz

  to obniżcie cenę gazu o 40% i nie będzie z tym problemu. Przejście na gaz nastąpi praktycznie z dnia na dzień.

 •  

  pokaż komentarz

  Wszyscy dookoła mówią o odejściu od węgla transformacji lepszym życiu i takich ładnych rzeczach. Tak wiem użytecznych tez. Jednak wszyscy oprócz tych którzy powinni tak naprawdę to zainiscjowac czyli rządzących. To ze mamy przestarzały przemysł w szczególności elektrownie bo tego w przeciwieństwie to np. Żrania nie można zamknąć wiemy od ilu lat od 20-30. Doprowadza się się sytuacje do granic i potem co?? O fak mamy problem. Ale i tak to nic nie zmieni bo jeszcze przez wiele lat będziemy tkwić w tym wygodnym impasie. Artykuł to w większości opowieść jak zamknąć kopalnie ale co dalej może zrobić coś na kształt zmiany zaangażować ludzi do stworzenia czegoś jakiś miejsc pracy? Ok zamykamy za 10 lat bo musimy tak na to stać jedynie

  •  

   pokaż komentarz

   @Niekolega: ta, coraz wiecej zielonek nacpanych ideologia. kto wam za to placi? EU? gdzie pracujesz?

   Tu masz ceny pradu w przestarzalej Polsce, vs. reszt Europy, te czerwone mozesz sobie przetlumaczyc jako subwence panstwa, bo tak to wyglada. to jest cena placona za wiatrakowanie jak banda pedalow :)

   źródło: cleanenergywire.org

 •  

  pokaż komentarz

  Gaz nie jest szkodliwy
  To najczystsze paliwo kopalne
  Wiele ludzi ma kuchenki gazowe w kuchni i wszystkie "spaliny z gazu" są w pomieszczeniu i jakoś nie duszą się
  Spróbuj tak zrobić z drewnem albo węglem
  Emisja co2 z gazu także jest mniejsza o około 40% w stosunku do węgla

  •  

   pokaż komentarz

   @Lw990: gaz jest wydobywany z morza, co w pomieszaniu ze spalinami ze statkow generuje ogromne ilosci metanu.
   po drugie witraki sa z plastiku ktory jest z ropy, tak samo jak wszystko inne, rozejrzyj sie.
   po trzecie na kazda otwarta wiatrakownie, gdzies na 3 swiecie otwiera sie 30 hut stali.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lw990: Na chwilę tak, ale pamiętaj że to paliwo też się kiedyś skończy. Nie wiem dokładnie, na ile obecnie są szacowane zasoby gazu na świecie, ale jeśli teraz wszyscy się na niego przesiedli to ten czas zmniejszył się znacznie.

 •  

  pokaż komentarz

  Info z 2016:

  Warszawski Instytut WiseEuropa, który sam określa się mianem "niezależnego think-tanku" i zasłynął raportami nieprzychylnymi dla polskiego węgla, został właśnie oficjalnym partnerem europejskiego stowarzyszenia walki ze zmianami klimatycznymi Climate-KIC.

  Nawiązaniem stałej współpracy z europejskimi klimatystami instytut WiseEuropa pochwalił się na swej stronie internetowej. Climate-KIC (od ang. Knowledge and Innovation Communities - Wspólnoty Wiedzy i Innowacji) jest jedną z trzech grup powołanych w 2008 r. przez Parlament Europejski przy okazji utworzenia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Czym zajmuje się Climate-KIC z oddziałami w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii, w Polsce i na Węgrzech?

  Na swe afiliacje ulokowane między instytucjami UE, placówkami badawczo-naukowymi a biznesem prywatnym powołuje się również instytut WiseEuropa, którego eksperci deklarują się jako specjaliści polityki europejskiej oraz ekonomii.

  WiseEuropa realizuje m.in. program pod hasłem "Energia, Klimat i Środowisko", publikując raporty na temat polskiej energetyki.

  Antywęglowe publikacje powstawały na zamówienie i za pieniądze m.in. Greenpeace. Autorzy powiązani byli aktywnie np. z European Climat Foundation. Organizacja ta określa Polskę jako "przedmurze oporu wobec postępowej polityki klimatycznej" i finansuje walkę "społeczeństwa obywatelskiego" z energetyką węglową i kopalniami, blokując m.in. budowę elektrowni węglowych i opłacając dziesiątki krajowych ekspertów (którzy za pieniądze formułowali wnioski, komentarze i raporty, od których następnie, w atmosferze skandalu, odżegnywały się ich macierzyste uczelnie i placówki naukowe).

  WiseEuropa dba o opinię niezależnego grona eksperckiego. Autorzy podkreślali: "Nie jesteśmy afiliowani przy żadnej partii politycznej lub firmie". Niestety fakty - jak obecne oficjalne partnerstwo z Climate-KIC - świadczą o zupełnej utracie bezstronności w podejściu do problemów energetyki i polityki klimatycznej w służbie OZE i związanego z nimi biznesu.

 •  

  pokaż komentarz

  Oczywiście że nieuchronny ale jeszcze nie teraz! Teraz nie idą za tym przesłanki ekonomiczne tylko pseudonauka i histeria.