•  

  pokaż komentarz

  Metody lewaków niezmienne od lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @takija: a jak Pinochet zrzucał przeciwników politycznych z helikoptera to też był lewakiem?

   a generał Franco też był lewakiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: Trzeba być wyjątkowo fanatycznym lewakiem, żeby przyrównywać usuwanie działaczy politycznych chcących zniszczyć kraj do mordowania niewinnych dzieci i bezbronnych kobiet. tfuu...

  •  

   pokaż komentarz

   @takija: Czystki to czystki, nie maja usprawiedliwienia

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: A w Hiszpanii czy w Chile są to święta narodowe? Wybuch rewolucji przeciwko tamtym władzom są tam tak obchodzone, jak rewolucja francuska?

   Bo rewolucja francuska, gdzie w samej Wandei zabito 300 tysięcy niewinnych ludzi, tylko z powodu ich rojalizmu i katolicyzmu, jest głównym świętem francuskim, a prezydenci Francji, jak Macron, obchodzą rewolucję, gdzie zabijano niewinne osoby i skrzętnie pomijają milczeniem ciemne karty swego kraju. Czy 14 lipca 2019 roku lewicowy światopoglądowo Macron wspomniał coś o rzezi w Wandei, czy jak co roku republikańskie władze obchodziły hucznie jedną z krwawszych masakr Europy, gdzie następna równie szokująca masakra na tle religijnym odbyła się podczas mordowania Ormian w Imperium Osmańskim.

   Gdyby w naszym kraju w 1989 roku zabijano lewicowców i ateistów, argumentując to wolnością i sprzeciwem wobec władzy, to potępiałbyś takie wydarzenie, czy o rewolucji francuskiej wypowiadasz się pozytywnie, bo ofiarą terroru byli konserwatywni katolicy, a nie lewicowi ateiści?

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba być wyjątkowo fanatycznym lewakiem, żeby przyrównywać usuwanie działaczy politycznych chcących zniszczyć kraj do mordowania niewinnych dzieci i bezbronnych kobiet.

   @takija: Nie wiem jakie są kwalifikacje na bycie prawakiem, skrajna głupota i nieuctwo czy wyjątkowo zła wola. Obstawiam ze kombinacja obu. Reżim Pinocheta jak najbardziej mordował niewinnych ludzi w tym kobiety i dzieci, to są na tyle znane fakty, że pozwolę sobie tego nie rozwijać.
   To katoliccy rojaliści zaczęli masakry republikanów. Całe powstanie zaczęło się od systematycznego wymordowania wszystkich popierających republikę mieszkańców Macheciul https://en.wikipedia.org/wiki/First_Massacre_of_Machecoul. I takich masakr było więcej. Bestialstwo wojsk republikańskich jest bezdyskusyjne, ale nie jest tak, że po drugiej stronie były same niewiniątka.
   Zresztą trzeba nie znać w ogóle historii żeby wierzyć w dobrotliwość francuskich katolików, który potrafili w ciągu jednej nocy podstępnie wymordować kilka tysięcy hugenotów, a potem dalej ich mordować w trwającej latami religijnej wojnie, a kilka wieków wcześniej wymordowali wszystkich albigensów (wymordowali 80% ludności Akwitanii). Biedne niewinne owieczki.

   źródło: i.ytimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger To jak tam? Sto milionów do jakiej liczby porównasz?

  •  

   pokaż komentarz

   Bo rewolucja francuska, gdzie w samej Wandei zabito 300 tysięcy niewinnych ludzi, tylko z powodu ich rojalizmu i katolicyzmu

   @Roger_Casement: Chwila. Wojny wandejskie rozpoczęły się od zamordowania republikańskich urzędników przez katolików z regionu, niechętnych poborowi do wojska na wojnę z Prusami w 1793 r. Agresorzy ponieśli faktycznie druzgocącą klęskę, a ich rzeź była nieproporcjonalnie duża w stosunku do tego, co sami zrobili, co nie zmienia podstawowej rzeczy: konflikt wywołali sami rojaliści, co powoduje, że nie mogą mieć statusu moralnego równego ofierze agresji. Zaatakowany obronił się i wziął po prostu krwawy odwet:

   The revolt began in earnest in March 1793, as a rejection of the mass conscription edict. In February, the Convention had voted to approve a levy of three hundred thousand men, to be chosen by lot among the unmarried men in each commune (...). Youths from communes surrounding Cholet, a large textile town on the boundary between the two regions, invaded the town and killed the commander of the National Guard, a "patriotic" (pro-revolutionary) manufacturer. Within a week, violence had spread to the Breton marshlands; peasants overran the town of Machecoul on 11 March, and several hundred Republican citizens were massacred (...) The Republic was quick to respond, dispatching over 45,000 troops to the area. The first pitched battle was on the night of 19 March.

   Swoją drogą ten fragment to świetne przypomnienie, że to od rewolucyjnej lewicy zaczyna się kontynentalny kapitalizm w Europie.

  •  

   pokaż komentarz

   @shadowboxer:

   Swoją drogą ten fragment to świetne przypomnienie, że to od rewolucyjnej lewicy zaczyna się kontynentalny kapitalizm w Europie.

   Mądrzejsze o tym nie wspominać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Chwila. Wojny wandejskie rozpoczęły się od zamordowania republikańskich urzędników przez katolików z regionu, niechętnych poborowi do wojska na wojnę z Prusami w 1793 r

   niechętnych

   @shadowboxer: XkurwaD

   W Machecoul reakcją Gwardii Narodowej na odmowę przez kandydatów na poborowych ciągnięcia losów, było strzelanie do nieposłusznych[14]. Młodzi chłopi zaatakowali i pokonali gwardzistów, a następnie rozpoczęli trwające ponad miesiąc egzekucje, w których zginęło 545 osób[14][16]

   Dziwne, że się przed przymusowym poborem bronili( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Usuń konto

  •  

   pokaż komentarz

   @shadowboxer: Od kiedy sierpień 1792 roku jest wcześniej, niż luty/marzec 1793 roku? Poza tym przedstaw pełny obraz, a nie robisz z ofiar sprawców, równie dobrze możesz powiedzieć, że II wojną światową zaczęły państwa byłej Ententy, narzucając Niemcom taki system reparacji, że do władzy doszli radykałowie, obiecujący poprawę losu przeciętnego Niemca, więc konflikt nie rozpoczęli naziści, tylko np. Francja z USA...

   Konflikt domowy w Hiszpanii rozpoczęli republikanie, poczytaj sobie co powiedział o atakach na kościoły, duchownych czy procesje Manuel Azana, republikański premier. O dziwo Twoja logika zastosowana w przypadku Wandei, o wiele lepiej sprawdza się w przypadku Hiszpanii, gdzie socjaliści wręcz zachęcali do aktów terroru na tych, którzy byli powiązani ze "starą Hiszpanią".

   W sierpniu 1792 roku w miasteczku Breissure Gwardia Narodowa wymordowała większość z około pięciuset nieuzbrojonych parafian - zakładników, wziętych z ludności miejscowej przeciwstawiającej się eksmisji sióstr z pobliskiego klasztoru.

   Jak widać, "zapomniałeś" o tym wspomnieć, bo nie pasowało Ci do narracji, jakoby to Wandejczycy byli agresorami. Według Ciebie nie był to akt terroru, nie była to agresja, zamordowanie 500 osób, akt terroru jest tylko wtedy, gdy dotknie to rewolucjonistów? Super logika, nawet nie udajesz obiektywnego, skoro przemilczasz zamordowanie kilka setek osób, by skupić się na odwecie Wandejczyków, przedstawiając, że to oni rozpoczęli terror.

   Zaatakowani Wandejczycy jak najbardziej mają status moralny ofiary, skoro rewolucjoniści rozpoczęli terror w Wandei, to jak najbardziej mieli prawo do obrony; może dla Ciebie śmierć obrońców zakonnic nie zasługuje na potępienie, skoro przekonujesz, że to nie był atak, ale ja jednak uznaję, że mordowanie niewinnych ludzi, przeciwnych eksmisji zakonu, zasługuje na określenie to jako akt terroru.

   Wojna w Wandei od początku miała niezwykle brutalny przebieg. W Machecoul reakcją Gwardii Narodowej na odmowę przez kandydatów na poborowych ciągnięcia losów, było strzelanie do nieposłusznych.

   Poczytaj sobie o terrorze rewolucjonistów w samym Paryżu czy innych francuskich miastach, rozumiem, że wszędzie byli agresorzy, a rewolucjoniści tylko odpowiadali na terror? Warto przypomnieć, jak brzmiało pełne hasło rewolucji francuskiej: wolność, równość, braterstwo albo śmierć. Jak widać, albo trzeba popierać mordowanie niewinnych osób, bo jak nie, to zasługuje się na śmierć.

   rewolucyjnej lewicy zaczyna się kontynentalny kapitalizm w Europie

   Co ma kapitalizm do mordowania Wandejczyków? Równie dobrze można powiedzieć, że rewolucja francuska i jej terror był wzorem do naśladowania dla komunistów, na tych, którzy sprzeciwiali się skrajnym lewicowym antyklerykałom, poczytaj o Leninie i jego określeniu, co jest jego Wandeą. Skoro więc jesteśmy przy komunistach, warto wspomnieć, że kontynentalne poparcie dla aborcji zaczął się od bolszewickiej Rosji, świetne przypomnienie, co nie? Tak samo w naszym kraju lewicowe prawo aborcyjne obowiązywało jedynie za nazistowskiej i komunistycznej okupacji. Fajne autorytety mają środowiska lewicowe, jeżeli chodzi o prawo do życia w Polsce, o tym, kto ma do niego prawo, a kto nie, co nie? Rozumiem, że w przypadku znalezisk o komunizmie i nazizmie, zwłaszcza o tym, co robili w Polsce, też wspominasz o tym? Ma to dokładnie tyle samo sensu, więc jestem ciekaw, czy jesteś konsekwentny w swej logice. Ciekawe, co nie, że polska lewica pluje w twarz żołnierzom AK i woli prawo wprowadzone przez nazistów i komunistów?

   Warto wspomnieć, że komuniści wzorowali się w terrorze na rewolucjonistach francuskich, Wandea była dla Lenina wzorem do naśladowania na mordach na niewinnych osobach. Trochę to dziwne, że raz lewica potępia kapitalistycznego Pinocheta, ale rewolucji francuskiej, odpowiedzialnej za rzeź w Wandei, gdzie zginęło znacznie więcej osób, jest już obchodzone jako święto narodowe nie i podkreśla znaczenie rewolucji dla rozwoju kapitalizmu. Prawdą jest, że najgorszy system świata, czyli komunizm, który jest najbardziej dehumanizacyjnym systemem w historii ludzkości, wręcz zainspirowali rewolucjoniści francuscy, zwłaszcza jeżeli chodzi o terror i odbieranie najważniejszego prawa człowieka - prawa do życia, ale troszkę zapomniało Ci się wspomnieć, bo dla Ciebie to Wandejczyczy są agresorami, a rewolucjoniści tylko się bronili... Skoro jakiś wykopek powiedział, że matki z dziećmi, mordowane przez rewolucjonistów nie zasługują na status moralny ofiary, bo to oni z rodzinami są odpowiedzialni za terror, to widocznie muszę zapomnieć, co dowodził francuski historyk Reynald Secher, bo anonimowy wykopek jest większym ekspertem w tej sprawie, niż ten naukowiec, co nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @svr_: LOL, zrób z nich jeszcze powstańców wyklętych, którzy odmówili w Kongresówce branki carowi. Jest osiemnasty wiek, armia z poboru, legalne, a nie okupacyjne władze toczą wojnę z innymi państwem i zarządzają mobilizację wojskową, w dodatku na zasadzie delegowania lub losowania, a nie obligatoryjnego kryterium wieku dla każdego młodego mężczyzny. To rzeczywiście świetny powód, by zacząć mordować urzędników na prowincji.

   Rozpętaj falę zbrodni, dostań oklep, a na koniec krzycz, jak bardzo jesteś prześladowany za wiarę xD.

  •  

   pokaż komentarz

   @shadowboxer: XD brzmisz jak ten patus formbi co twierdził że głód na Ukrainie to wina chłopów bo chowali zboże

   fala zbrodni
   Co ty ćpiesz

  •  

   pokaż komentarz

   Swoją drogą ten fragment to świetne przypomnienie, że to od rewolucyjnej lewicy zaczyna się kontynentalny kapitalizm w Europie

   @shadowboxer: Możesz rozwinąć myśl o tym kapitalizmie. Bo to tej pory początków kapitalizmu poszukiwałbym w północnych księstwach/miastach Rzeszy gdzieś w XII-XIII wieku, a przyczyny nie miały związku z lewicą ani rewolucją.

  •  

   pokaż komentarz

   Od kiedy sierpień 1792 roku jest wcześniej, niż luty/marzec 1793 roku?

   @Roger_Casement: Od nigdy, ale skoro mowa jest o wojnach wandejskich to trzymamy się nie tylko faktów, ale i chronologii. Wojna zaczyna się w marcu 1793, a nie tak, jakbyś sobie życzył siedem miesięcy wcześniej:

   The revolt began in earnest in March 1793, as a rejection of the mass conscription edict

   Lub jak kto woli:

   Wojny wandejskie, fr. guerres de Vendée – powstanie rojalistyczne, które wybuchło 10 marca 1793 roku, w departamencie Wandea w zachodniej Francji, w okresie rewolucji francuskiej

   To tak, jakbyś napisał, że rzeź Polaków z Wołynia nie zaczyna się zimą 1943 w Parośli, ale kilka lat wcześniej wraz z rozwojem osadnictwa wojskowego II RP na terenach etnicznie ukraińskich, na których palono przy okazji cerkwie, w ten sposób zamieniając agresora stronami.

   Konflikt domowy w Hiszpanii rozpoczęli republikanie, poczytaj sobie co powiedział o atakach na kościoły, duchownych czy procesje Manuel Azana, republikański premier

   Odniosłeś się zdaje do czyjejś wypowiedzi, ale nie do mojej, bo w ogóle nie nawiązywałem do wojny domowej w Hiszpanii.

   Jak widać, "zapomniałeś" o tym wspomnieć, bo nie pasowało Ci do narracji, jakoby to Wandejczycy byli agresorami.

   Tu nie chodzi o to, że zapomniałem, tylko że... Wandejczycy byli agresorami. Tak, zbuntowanymi przeciwko czemuś, co uznali za niesprawiedliwe i czego nie chcieli, ale to nie rząd rozpętał rebelię przeciwko sobie, no błagam. Czy to naprawdę trudno uznać, że wojny wandejskie to zduszone powstanie katolików i rojalistów? Nie, ale z tego wynika też inna prosta rzecz: spiralę przemocy rozkręciła strona ostatecznie przegrana.

   Co ma kapitalizm do mordowania Wandejczyków?

   To dygresja historyczna, a nie komentarz do wojny. Zamordowanym zwolennikiem rewolucji był przemysłowiec. Rewolucja francuska to rewolucja kapitalistyczna, burżuazyjna, rewolta francuskiej klasy średniej wepchniętej do stanu trzeciego. W ten sposób polewam się z wykopowiczów, którzy naprawdę sądzą, że prawica to kapitalizm, mimo że to znienawidzona przez nich lewica (no i liberałowie, co oczywiste) wprowadza kapitalizm, a prawica to zwykli feudałowie i kler.

   Równie dobrze można powiedzieć, że rewolucja francuska i jej terror był wzorem do naśladowania dla komunistów

   Równie dobrze mógłbym napisać w tym miejscu "xD". Co ma komunizm do kapitalizmu? Swoją drogą, prawica upatrując wszystkiego w marksizmie, realnym lub urojonym, mogłaby wreszcie sięgnąć do źródeł i dowiedzieć się, jaki był stosunek Marksa do rewolucji i że nie był wcale pozytywny, a słowo burżuazja stało się z czasem na lewicy napiętnowane.

   Prawdą jest, że najgorszy system świata, czyli komunizm, który jest najbardziej dehumanizacyjnym systemem w historii ludzkości, wręcz zainspirowali rewolucjoniści francuscy, zwłaszcza jeżeli chodzi o terror i odbieranie najważniejszego prawa człowieka - prawa do życia, ale troszkę zapomniało Ci się wspomnieć, bo dla Ciebie to Wandejczyczy są agresorami, a rewolucjoniści tylko się bronili...

   Sądzę, że bękart konserwatyzmu pruskiego, czyli nazizm był bardziej zdegenerowany od komunizmu, ale to zbyt subiektywne, by rozstrzygać w tej sprawie, i to jeszcze na Wykopie. Co do rewolucji francuskiej i komunizmu to chyba jaja sobie ze mnie robisz, bo Marks owszem popierał rewolucję we Francji, ale nie tę z XVIII w., o której pisał, że jest burżuazyjna, tylko tę robotniczą, która wybuchła pod koniec lat 60. XIX w. i zaowocowała komuną paryską. Napisał o tym całą książkę. Kto jak kto, ale ten stary lewak jest na domenie publicznej i chyba można to sprawdzić? W ogóle to trochę śmiecham, że prawica myli te wydarzenia i że przypisujesz bolszewikom inspirację francuską klasą średnią. W warstwie symbolu rewolucja bolszewicka i francuska są już sobie bliższe, to fakt, ale jako inspiracja i przyczyna absolutnie nie.

  •  

   pokaż komentarz

   XD brzmisz jak ten patus formbi co twierdził że głód na Ukrainie to wina chłopów bo chowali zboże

   @svr_: Na szczęście twierdzę coś innego. Twierdzę mianowicie w Wandei wywołali powstańcy będący rojalistami i to naprawdę koniec tajemnicy. Jak można tego nie wiedzieć i smarować mi oburzone wysrywy? Odbijaj chłopaczyno raz dwa, bo nawet za dychę nie umiesz w internecie moralizować :c.

  •  

   pokaż komentarz

   @shadowboxer: gowno prawda i dobrze o tym wiesz. Do budy

  •  

   pokaż komentarz

   @shadowboxer: Chyba chciałeś się zapytać, co ma komunizm do rewolucji francuskiej, poczytaj sobie o fascynacji terrorem rewolucyjnym przez bolszewików:

   Z wojen wandejskich inspiracje do ludobójczych pomysłów czerpał między innymi Lenin. Gdy w 1917 r. objął władzę w Rosji powiedział: Musimy eksterminować Kozaków. To nasza Wandea

   Co jak co, ale Lenin jest komunistą czystej krwi, trochę śmiechłem, że wypowiadasz się bez takiej podstawowej wiedzy historycznej, myślałem, że to jest jeden z popularniejszych cytatów bolszewików, widocznie lewica jest niedouczona, skoro nie zna jego słów. Z drugiej strony lewicowcy z Wandejczyków robią agresorów, przemijają mordowanie niewinnych ludzi, broniących zakonnic, śmieszna jest ta Twoja niewiedza, bo o znajomość faktów i ich celowo przemilczanie akurat Ciebie nie podejrzewam, skoro nie wiesz, że bolszewicy inspirowali się rzezią na Wandejczykach (tak jak naziści na rzezi Ormian w Imperium Osmańskim, piszę, by wzbogacić trochę Twoją wiedzę).

   Mógłbyś trochę poczytać o wydarzeniach w Wandei i inspiracji dla przyszłych mordów, śmiejesz się z urojonego antykomunizmu, ale gdy wskazuję Tobie, że sam Lenin o tym wspomniał, to zapewne nawet nie przyznasz się do błędu i tego, że wyśmiewasz zagadnienie, które nawet nie znasz powierzchownie?

   Jak wspomniałem, w kwestii Wandei bardziej wierzę zawodowemu historykowi, niż wykopkowi, który nie zna podstawowych wydarzeń z tego wydarzenia.

   Czy rzeczywiście powstańcy byli tylko ofiarami? We wszystkich opracowaniach na temat wojen wandejskich pojawia się kwestia masakry w Machecoul.

   Ta sprawa to jedna wielka manipulacja. Używa się Machecoul, by pokazać, że obie strony były równie bezwzględne. To nieprawda. Czy wy, Polacy, nie mieliście w swojej historii przypadków, gdy komuniści twierdzili, że zrobili coś potwornego tylko dlatego, iż Polacy byli pierwsi? Na pewno nieraz mieliście do czynienia z taką manipulacją.

   Do masakry w Machecoul rzeczywiście doszło. Dziś przyjmuje się, że rojaliści zabili tam ok. 40–50 osób. Była to odpowiedź na masowe zabójstwo, które republikanie dwa dni wcześniej urządzili w miejscowości Pornic. Mord w Machecoul był absolutnym wyjątkiem, jeżeli chodzi o działania powstańców, u republikanów takie masakry były normą.

   Historyk prowadzący rzetelne badania, czy wykopek, który uważa, że mordowane kobiety i dziećmi były agresorami w rzezi, a rewolucjoniści tylko się bronili? Doprawdy ciężki dylemat, komu mam wierzyć...

   Akty terroru w Wandei zdarzyły się w wyniku działań rewolucjonistów, nie wiem, jak trzeba mieć złą wolę, by z ofiar zrobić oprawców, równie dobrze możesz powiedzieć, że w czasie wojny jakiś Polak zrobił coś złego Ukraińcowi, więc to jest podstawa ludobójstwa i Polacy nie są ofiarami, tylko agresorami, bo nie stworzyli Ukraińcom ich własnego państwa...

   Mordowanie zakonnic i ich obrońców przez rewolucjonistów to nie jest akt terroru? Strzelanie do ludzi, bo nie chcieli porzucić swojej ziemi, by móc wyżywić rodziny nie pasuje Ci do tezy, że bronisz zabijania ludzi odmawiających porzucenia swoich rodzin i skazania ich na śmierć z głodu, bo rewolucjoniści zrobili z wszystkich sąsiadów wrogów? Tylko dlatego, że ofiarami byli katolicy, to odmawiasz im statusu ofiar?

   Czemu Hanzę nie można określić mianem prekursorem kapitalizmu? Bo nie pasuje do tezy? Czy ktoś wspomina o nazistach czy komunistach w Polsce, to też wtrącasz dygresję, że to jedyne czasy, kiedy w Polsce było dehumanizacyjne prawo, do którego dąży polska lewica? Pytam, bo ma to dokładnie tyle samo sensu, co Twoje wspominki o kapitalizmie. Wychodzi na to, że żołnierze AK to pro-life, zaś naziści i komuniści to pro-choice, bo tylko wtedy można bezkarnie mordować dzieci. Tak samo poczytaj sobie przysięgę AK, czemu nie ma tam mowy o świeckim Marksie, tylko o Bogu i Maryi? Wychodzi na to, że katolicy walczyli o wolną Polskę, a ateiści w tym czasie dołączali do organizacji komunistycznych. Oczywiście taki post to byłaby generalizacja, z którą całkowicie się nie zgadzam, ale jeżeli Ty nie chcesz wyjść na hipokrytę, który stosuje dwójmyślenie, musisz powiedzieć, że takie są fakty.

   W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia.

   Nielubiani katolicy walczyli z nazistami i komunistami, podczas gdy polscy lewicowcy antyklerykałowie w tym czasie dołączali do organizacji współpracujących z komunistami, a po II wojnie przejęli władzę i w imię lewicowych ideałów wprowadzili terror na 50 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   XD brzmisz jak ten patus formbi

   @svr_: A ty brzmisz jak twój antykomunistyczny kolega który dostał permbana za multikonto. Widzę jego dzieci pozbawione guru tak się zdegenerowały że atakują burżuazyjną rewolucję francuską.

   Idź poczytać coś lepszego niż Wikipedia albo artykuły oparte na podstawie książki wydawnictwa Frondy xD

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba chciałeś się zapytać, co ma komunizm do rewolucji francuskiej, poczytaj sobie o fascynacji terrorem rewolucyjnym przez bolszewików:

   @Roger_Casement: Mógłbym podtrzymywać, bo skoro na serio mówisz o inspiracjach komunistów rewolucją, to warto byłoby też powiedzieć, w jakiej warstwie mieliby się inspirować, skoro jakobini byli kapitalistami. Kiedy proszę o źródła, dajesz mi jakieś cytaty, niestety bez źródeł. Związek jednej rewolucji z drugą jest symboliczny co do metody przejęcia władzy, celu ataku, jakim jest monarchia, ale nie jest ideologiczny, chyba że jakimś cudem uzasadnisz przychylność Lenina wobec praw człowieka, wolności wyznania czy kapitalizmu.

   Nie znaczy to oczywiście, byśmy chcieli koniecznie naśladować jakobinów r. 1793, zapożyczać u nich poglądy, program, hasła, metody działania.

   Źródło. Stąd też nie podtrzymuję dalej pytania, gdyż dyskusję na ten temat uważam za zamkniętą i zakończoną. Tobie mogę jedynie poradzić korzystanie ze źródeł, odnoszenie się do nich i podawanie ich.

   Stąd też nie podtrzymuję dalej pytania, gdyż dyskusję na ten temat uważam za zamkniętą i zakończoną. Tobie mogę jedynie poradzić korzystanie ze źródeł, odnoszenie się do nich i podawanie ich.

   Historyk prowadzący rzetelne badania

   Hm.... Jak też tu.

   The claim of genocide gained Secher notoriety and certainly contributed to the commercial success of his book. It is based, however, on a radical misuse of the term and on dubious historical methodology. The term “genocide” was coined in 1944 by the Polish Jewish scholar Raphael Lemkin, who combined the Greek genos (race) with the Latin cide (killing) with a view to to capturing the unique horror of the Jewish experience in Hitler’s Europe. In 1948, the General Assembly of the United Nations adopted the Convention on the Prevention and the Punishment of the Crime of Genocide, in which genocide was defined as acts “committed with intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnic, racial or religious group.” Since then, a plethora of definitions has been developed, among them the helpful one by Frank Chalk and Kurt Jonassohn: “A form of one-sided mass killing in which a state or other authority intends to destroy a group, as that group and membership in it are defined by the perpetrator.”[4] For this reviewer, the civil war in the Vendée cannot be described as “one-sided mass killing;” nor is the evidence compelling that the Convention intended to exterminate the inhabitants of the Vendée per se.

   Wbrew temu, co chciałbyś usilnie przekazać zza zasłony autorytetu naukowego ofiary wojen wandejskich nie są z naukowego punktu widzenia ofiarami ludobójstwa, o konsensusie badawczym w tej sprawie nie wspominając. Jest to wyłącznie figura retoryczna, a jej przytaczanie w innej funkcji stanowi zwykłe nadużycie, jeśli nie fałszerstwo historyczne. Gratuluję autorytetów naukowych.

   Akty terroru w Wandei zdarzyły się w wyniku działań rewolucjonistów, nie wiem, jak trzeba mieć złą wolę, by z ofiar zrobić oprawców, równie dobrze możesz powiedzieć, że w czasie wojny jakiś Polak zrobił coś złego Ukraińcowi, więc to jest podstawa ludobójstwa i Polacy nie są ofiarami

   Wytłumaczę po raz ostatni. Jeżeli nazwiesz agresora ofiarą, zamienisz strony konfliktu rolami. Czemu mówimy na wojny wandejskie "powstanie rojalistów"? Co właściwie oznacza słowo p o w s t a n i e? Oznacza „zbrojne wystąpienie ludności państwa, miasta lub pewnego obszaru, skierowane przeciw dotychczasowej władzy lub władzy okupacyjnej”. Czy to więc rojaliści powstali przeciw władzy republiki, czy republika powstała sama przeciw własnej władzy? Nie wierzysz, że można sugerować, iż powstanie warszawskie było zbrojnym wystąpieniem garnizonu SS przeciwko mieszkańcom warszawskiej Woli? Nie? Więc wiedz, że właśnie to zrobiłeś.

   Na marginesie.

   Nielubiani katolicy walczyli z nazistami

   To jednak dość odważna teza, biorąc pod uwagę, że biskupi Austrii współuczestniczyli w Anschlussu własnego państwa, katolicki kolaborant J. Tiso rządził marionetkową Słowacją, Hitler zdjął na Węgrzech protestanckiego Horthy'ego, zastępując katolickimi strzałokrzyżowcami, autorytarny i faszyzujący rząd kolaborantów powołał we Francji katolik Petain, fanatyczny katolik Ante Pavelić stał na czele ludobójczego rządu Chorwacji, obozami koncentracyjnymi dla Serbów i Cyganów kierowali franciszkanie, a pseudobadaniami w Auschwitz rzymski katolik Josef Mengele. Tę listę hańby kościoła katolickiego w bardzo krótkim odstępie czasu przypominam na wypadek, gdyby komuś przyszło do głowy, że skończyło się jedynie na Mit brennender Sorge.

  •  

   pokaż komentarz

   @takija: no popatrz s ja myślałem że mordowanie ludzi to mordowanie i nie ma różnicy. o ja głupi...

   @Roger_Casement: zadajesz mi pytania dlaczego Francuzi nie chcą pamiętać i czarnych kartach swojej historii najnowszej - nie wiem.

   odniosłem się jedynie do komentarza, który stronniczo znów stwierdzał że całe zło to lewaki jedynie. zło jednak nie ma przynależności politycznej. tyle.

   z ogólnym wydźwiękiem Twojej wypowiedzi się zgadzam. ale czy mordowała tylko jedna strona? przeczytaj komentarz @marcin- poniżej:
   https://www.wykop.pl/link/5326917/#comment-73228015

   @Crosshairs: jakie sto milionów?

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: fanatyzm ideologiczny odebrał ci możliwość trzeźwego myślenia

  •  

   pokaż komentarz

   Swoją drogą ten fragment to świetne przypomnienie, że to od rewolucyjnej lewicy zaczyna się kontynentalny kapitalizm w Europie.

   @shadowboxer: Brednia. Kontynentalny kapitalizm w Europie zaczął się w XVIIw w Holandii

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger Sto milionów ofiar lewackich totalitaryzmów. Udajsz głupka? Dokończ więc jaką liczbę na przeciw postawisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @takija: lol. mnie? weź może przeczytaj raz jeszcze naszą wymianę zdań.

   @Crosshairs: aha, jasne. jak zakwalifikowałeś Adolfa? a króla Leopolda II - największego zbrodniarza czasów nowożytnych?

   ja mogę głupka udawać, ale coś mi się widzi że ktoś nie musi :-P

  •  

   pokaż komentarz

   @takija: Każda wojna jest po prostu tak damo krwawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement:

   Tak samo w naszym kraju lewicowe prawo aborcyjne obowiązywało jedynie za nazistowskiej i komunistycznej okupacji. Fajne autorytety mają środowiska lewicowe, jeżeli chodzi o prawo do życia w Polsce, o tym, kto ma do niego prawo, a kto nie, co nie?

   W tym momencie przestałem czytać. Rozumiem, że mamy wprowadzić całkowity zakaz aborcji, bo za bolszewików/nazistów była legalna, tak?

  •  

   pokaż komentarz

   armia z poboru, legalne, a nie okupacyjne władze toczą wojnę z innymi państwem i zarządzają mobilizację wojskową

   @shadowboxer: no z tą legalnością to bym się tak nie rozpędzał. Mowa przecież o władzy, która buntem (rewolucją) odebrała władzę dla króla.

  •  

   pokaż komentarz

   Czystki to czystki, nie maja usprawiedliwienia
   @Camel665:
   Nie. Co Ty chciałbyś np. w drodze demokratycznej debaty wytłumaczyć bolszewikom w Rosji, że nie można organizować miejsc masowych kaźni i gułagów?

  •  

   pokaż komentarz

   Czemu mówimy na wojny wandejskie "powstanie rojalistów"? Co właściwie oznacza słowo p o w s t a n i e? Oznacza „zbrojne wystąpienie ludności państwa, miasta lub pewnego obszaru, skierowane przeciw dotychczasowej władzy lub władzy okupacyjnej”. Czy to więc rojaliści powstali przeciw władzy republiki, czy republika powstała sama przeciw własnej władzy?

   @shadowboxer: dla rojalistów było to powstanie przeciwko władzy okupacyjnej. Należy pamiętać, że republika powstała na skutek buntu więc dla części społeczeństwa nie była to legalna forma rządów.

  •  

   pokaż komentarz

   @takija: jezt w tym głębszy sens. Dla dzisiejszych lewakow nie ma wartosci takich jak rodzina, wiec poziom wrazliwosci na dzieci czy niewinnych jest sporo mniejszy. Mozliwe, ze to dzialalo i w przeszlosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement nie mierz świata "po polsku" niczego w ten sposób nie odkryjesz. Oni walczyli o swoje idee i są z tego dumni, bo chcą i bo mogą. I mają w nosie co o tym myślą przegrywy takie jak np. katolicy z zaścianka na wschodzie Europy.

   Co do 1989 to nie było takiej opcji - ludzi bardziej interesował sok pomarańczowy w kartonie, napój w puszce, kwarcowy zegarek z melodyjką czy nowa miska niż jakieś ideologiczne p@@#$%@ollo.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: Leopold największym zbrodniarzem? Ciekawa teoria, głupia, ale śmieszy mnie wiata w mityczne 10 mln.

  •  

   pokaż komentarz

   @pixxel: Skąd wyciągnąłeś taki wniosek? Tak jak ktoś powiedział, że rewolucja rozpoczęła kapitalizm (choć w sumie Hanzę można uznać za prekursora), to ja wspomniałem, że rzeź w Wandei była inspiracją dla mordów bolszewików, czy historię dehumanizacyjnego prawa.

   Źle rozumiesz, obecne prawo jest najlepsze, chyba nie będziesz przekonywał, że najlepsze prawo mieliśmy za nazioli czy komuchów i należy je przywrócić? Choć patrząc na Twój Avatar i liczbę, która jest powiązana z nazizmem, pewnie krytykujesz światopogląd żołnierzy AK i faktu, że walczyli z reżimami, które dehumanizowały ludzi...

   Ogarniasz, czy nie za bardzo?

  •  

   pokaż komentarz

   @LaurenceFass: Czasem myślę ze gamoni podobnych tobie faktycznie można by wyeliminować xP

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement:

   Choć patrząc na Twój Avatar i liczbę, która jest powiązana z nazizmem, pewnie krytykujesz światopogląd żołnierzy AK i faktu, że walczyli z reżimami, które dehumanizowały ludzi...

   X k$?$a D, oblężona twierdza tak mocno, wszyscy tylko czyhają, by zmieszać z błotem Armię Krajową

  •  

   pokaż komentarz

   @pixxel: Jaki Ty jesteś zabawny, że wykorzystałeś liczbę 1488, jesteś mentalnym gimnazjalistą, bo to tłumaczyło Twoje poczucie humoru i brak umiejętności czytania ze zrozumieniem?

   Ja wytłumaczyłem Tobie sens mojej wiadomości, Ty zapomniałeś odpowiedzieć na pytanie, chyba wstydzisz się swoich poglądów...

  •  

   pokaż komentarz

   @LaurenceFass: To kim ty jesteś skoro relatywizujesz ludobójstwo? XP

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: Trudno mi odpowiedzieć na twoje pytanie, bo kompletnie nie rozumiem co masz na myśli. Z jednej strony porównujesz postulaty za prawem do aborcji z prawem bolszewickim i nazistowskim, żeby jak rozumiem podkopać retorykę @shadowboxer (co do której, tak samo jak i twojej nie mam zdania, gdyż nie znam tej histerii na tyle szczegółowo by spierać się kto w tej rebelii miał rację a kto nie)? Następnie piszesz "obecne prawo jest najlepsze". No to jak w końcu jest najlepsze czy dehumanizuje ludzi skoro zezwala na przerwanie życia przed narodzinami?

  •  

   pokaż komentarz

   @pixxel: Zagrożenie życia lub zdrowia, ciężka deformacja, a przekonywanie, że skoro ktoś ma za małe mieszkanie, to może bezkarnie zamordować dziecko, to jest różnica, chyba nawet Ty ją dostrzegasz, nie?

   Zawsze mnie bawi, jak Lewica może krytykować obecne prawo, ale gdy tylko ktoś skrytykuje prawo z czasów nazizmu i komunizmu, to tacy jak Ty się oburzają. Super moralność, ale czego oczekiwać od człowieka, który uważa, że avatar z 1488 jest taki zabawny.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem jakie są kwalifikacje na bycie prawakiem, skrajna głupota i nieuctwo czy wyjątkowo zła wola. Obstawiam ze kombinacja obu. Reżim

   @marcin-:

   Problem w tym, że walczył by nie mieć na swoim terenie odpowiednika FARC
   Obawiam się, że gdyby mordowani przez Pinocheta doszli do władzy robiliby jeszcze gorsze masakry

  •  

   pokaż komentarz

   Czasem myślę ze gamoni podobnych tobie faktycznie można by wyeliminować xP

   @Camel665:
   Zapoznaj się z definicją słów, które używasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: Czemu uważasz, złe warunki bytowe bo czymś takim ewidentnie jest za małe mieszkanie nie nie jest powód do aborcji? Spójrz na patologiczne rodziny z dużą ilością dzieci, które rodzą się zdeformowane przez picie alkoholu i zażywanie narkotyków przez matkę. Ja nie uważam, ze aborcja jest dobra, wręcz przeciwnie, należy ludzi skutecznie edukować, ale w życiu są różne sytuacje, w których jest lepsza legalna aborcja niż zostawienie dziecka w śmietniku, albo jakies podziemne skrobanie.

   ale gdy tylko ktoś skrytykuje prawo z czasów nazizmu i komunizmu, to tacy jak Ty się oburzają

   Nie wiem, jakim cudem wyciągnąłeś taki wniosek, ale po twoich poprzednich postach widzę, że bardzo pasuje ci oskarżanie lewicy czy generalnie ludzi, z którymi się nie zgadzasz (bo ze mną nie trafiłeś, lewicowcem nie jestem) o popieranie nazistowskiego i bolszewickiego prawa tylko przez pryzmat aborcji zapominając o tym, jak zbrodnicze przepisy miały te ustroje w innych aspektach. Równie dobrze mógłbym ci zarzucić, ze skoro władza bolszewicka i nazistowska pozwalała jeść śliwki i ty tez popierasz jedzenie śliwek to znaczy, że stosujesz ich retorykę

   A propos mojego avataru i gimnazjalnej mentalności, skoro ci one tak bardzo nie pasują to nie rozumiem czemu wciąż ze mną dyskutujesz, zawsze możesz mnie dodać do czarnej listy, a avatar zgłosić do moderacji, jesli uważasz, ze jest w nim coś, co cię osobiście uraza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: No i a propos deformacji. Co z tego? to takie dziecko już wg ciebie nie ma prawa żyć? Usunięcie takiej ciąży nie jest zamordowaniem małego istnienia?

  •  

   pokaż komentarz

   @LaurenceFass: Którego słowa z zacytowanych nie rozumiesz? XP

  •  

   pokaż komentarz

   @Camel665:
   Ludobójstwo – zbrodnia przeciwko ludzkości, obejmująca celowe wyniszczanie całych lub części narodów, grup etnicznych, religijnych lub rasowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @pixxel: Widzisz, ja potępiam nazistów i komunistów za to, że wprowadzali w Polsce dehumanizacyjne prawo, Ty tego nie potępiasz, bo trudno oczekiwać moralności od osoby, która uważa, że Avatar z 1488 jest taki zabawny.

   Pytasz się, czemu dehumanizowanie ludzi jest złe i porownujesz to do jedzenia śliwek? Dobrze się czujesz?
   Rozumiem, że skoro tak przeszkadza Ci obecne prawo, to tak samo twierdzisz, że można zezwolić na represjonowanie gejów, przecież nasze niezależne sądy nie skazały Kiszczaka, a Michnik nazwał go człowiekiem honoru, to należy przywrócić to prawo? Skoro jesteś za prawem do zabijania dzieci, jak to robiono za czasów nazistowskiej i komunistycznej okupacji, to taka akcja Hiacynt jest ok? Przecież nasze sądy nie skazały Kiszczaka za to, chyba nie będziesz podważał ich kompetencji?

   Zrozum gościu, że dla mnie autorytetem w kwestii do życia są żołnierze AK, którzy walczyli z reżimami, zezwalającym i na mordowanie ludzi, pozbawiając ich godności ludzkiej. Mam do tego prawo, czy muszę uważać, że najlepsze prawo wprowadzili komuniści i koniecznie należy do niego powrócić?

   Ja potępiam komunistów za dehumanizacyjne prawo, represjonowanie gejów czy duchownych, widzę, że według Ciebie skoro komuniści jedli śliwki, to koniecznie musimy przywrócić prawo do mordowania dzieci, duchownych czy represjonowania gejów? Bo przecież żołnierze AK walczyli o prawo do dehumanizacji.

   Widzę, że bardzo Ci przeszkadza, że potępiam komunistów i zamiast Jaruzelskiego wolę katolika Pileckiego, który nie walczył o prawo do zabijania dzieci, w przeciwieństwie do naszych okupantów..

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: Dlaczego przeinaczasz cokolwiek co powiem? Nigdzie nie powiedziałem, ze "tak mi przeszkadza obowiązujące prawo". Dalej nie rozumiem co ma prawo do legalnej aborcji wspólnego z dehumanizowaniem ludzi. Jakoś na zachodzie aborcja jest legalna na życzenie i czlowiek jako jednostka jest dużo lepiej traktowany niż w tej wspaniałej katolickiej Polsce. Zarzucasz mi popieranie zabijania dzieci, a nie przeszkadza ci prawo do zabijania dzieci zdeformowanych. Kompletnie nie jestem w stanie zrozumieć sprowadzania zła totalitaryzmów do problemu aborcji. Co do cholery ma wspólnego z aborcją Armia Krajowa i Pilecki? Myślę, ze wtedy to był dla nich najmniejszy problem, walczyli przede wszystkim o wolność naszego kraju.

   Ja potępiam komunistów za dehumanizacyjne prawo, represjonowanie gejów czy duchownych, widzę, że według Ciebie skoro komuniści jedli śliwki, to koniecznie musimy przywrócić prawo do mordowania dzieci, duchownych czy represjonowania gejów?

   Kompletnie nic nie rozumiesz, gdy pojedynczy przepis obowiązywał za ustroju totalitarnego to ustanowienie go w calkowicie innej sytuacji jest przewróceniem totalitaryzmu? O czym ty mówisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @pixxel: Jak się mierzy traktowanie ludzi na Zachodzie? Masz jakieś badania, czy po prostu coś sobie wymyśliłeś i nie umiesz tego udowodnić? Dziecko jako jednostka, jest mordowanie, odbierając mu prawo do życia, rzeczywiście świetny wzór do naśladowania. W Chinach czy Indiach zabijanie są dziewczynki, zgodnie z Twoją logiką lepiej zabić taką dziewczynkę podczas aborcji, niż gdyby miała wylądować w śmietniku, nie?

   Hurt durr, w Polsce nie można zabijać dzieci z powodu niewłaściwej plci, a w Europie czy w Azji takie zachowanie jest legalne. Doprawdy, zła katolicka Polska, lepsze są ateistyczne komunistyczne Chiny, to jest prawdziwa wolność, prawo do mordowania dzieci-dziewczynek.

   Poczytaj sobie przysięgę AK, przesledz biografię Pileckiego, gorliwy katolik, który nie był za dehumanizacja, jak to robił Gierek czy Jaruzelski. Walczyli o prawo do życia dla każdego, nieważne czy żyd, gej czy dziecko, ale widzę, że dla Ciebie dehumanizacja jest spoko, gdy robią to inni...

   Skoro bronisz prawa do zabijania dzieci, bo tak było za nazistów i komunistów i dla Ciebie to jest to samo co zjedzenie śliwki, to ciężko rozmawiać z kimś tak ograniczonym jak Ty.

   Skoro Kiszczak represjonowal gejów, a wolne sądy nie skazały go za to, to jesteś za powrotem do tego, skoro bronisz komunistów z PRL-u za wprowadzanie prawa do mordowania dzieci? Ktoś taki jak Ty chyba też będzie bronił wyroku wolnych sądów i skoro nie przeszkadza Ci prawo do mordowania dzieci, to represjonowanie duchownych czy gejów także powinieneś wspierać...

   A skoro tak ironicznie wypowiadasz się o naszym kraju (wspaniała katolicka Polska), to możesz mi powiedzieć, jak człowiek, jako jednostka była traktowana we wspaniałej lewicowo-ateistycznej PRL? To byle te wspaniałe czasy, gdy była legalna aborcja na życzenie, u władzy antyklerykałowie z lewicy. Wydaje mi się, że lepiej jednostka jest traktowana obecnie, niż w komunistycznej Polsce, gdzie zezwalano na mordowanie dzieci. Wspaniali ateiści z PZPR zezwalali na mordowanie dzieci, a w tej okropnej katolickiej Polsce już nie obowiązuje to prawo. Ja wolę obecne czasy, ale skoro Ty bronisz komunistów wprowadzających prawo do mordowania dzieci, to tylko pokazujesz, jaką masz moralność.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: Dobrze, widzę, ze wiesz lepiej co mysle i co popieram. Bywaj zdrów na nogi, bo na głowę już za późno. Niech ci się ten Pilecki przyśni w nocy i powie coś mądrego. Tak, uprzedzam pytanie, mi się śni Stalin co noc na przemian z Mao i każą mordować dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZiobroV: gdzie wiara a gdzie liczby? liczby odnoszące się do wymordowanych przez Mao, Stalina, Hitlera też bierzesz "na wiarę"?

   no i nie ma to nic wspólnego z żadną teorią.

   @batyskafander: też mi się wydaje że nie każdy zbrodniarz był lewakiem, no ale czasami tutaj narracja jest taka że jak ktoś ma lewicowe poglądy to od razu zbrodniarz.

  •  

   pokaż komentarz

   @takija: Może o Ustaszach, ISIS, Husajnie albo Hitlerze coś napiszesz? ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: jeszcze jakieś dyrdymały historyczne masz? Kolekcjonujesz minusy czy po prostu jesteś historycznym dyletantem?

   Leopold 2 Coburg nie był największym zbrodniarzem ani XIX ani XX wieku.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZiobroV: jakbym się przejmował minusami na wykopie to bym musiał pisać tutaj same bzdury :-)
   no fakt, Leopold nie mógł być zbrodniarzem w XX wieku bo to była już końcówka jego życia
   i faktycznie źle napisałem - miałem na myśli "jednego z największych zbrodniarzy" a nie największego. Mao zabił o wiele więcej osób, tak samo Stalin czy Hitler.

   co nie robi z Leopolda w żadnym wypadku kogoś mniej odrażającego.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger Mysle ze mozna mowic o tym ze ktos jest lekkomyslny lub wyznaje ideologie zbrodnicza, ale bardzo czesto wynika to z niewiedzy czy tez naiwnosci. Nie mozna na pewno tak generalizowac bo czesto sa to porzadni ludzie. A Franko czy Pinochet, ich mozna osądzic po tym jak ich narody ocalaly od porzogi wojny czy komunizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @takija takie same jak prawaków, niczym się nie różnią

  •  

   pokaż komentarz

   @batyskafander: jak rozumiem sugerujesz że pomimo całego zła jakie wyrządzili, to jednak dobrze że ocalili swoje nagrody przed komunizmem?

   jeśli taki jest twój tok myślenia, to nie mamy o czym rozmawiać bo wyżej cenisz jakieś hipotetyczne pozytywy, ale umniejszasz ogrom rzeczywistych tragedii ludzkich, które były produktem władzy tych dwóch panów.

   takie rozumowanie jest jak dla mnie nie do przyjęcia

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger Ogrom zla wyrzadzony przez komunistów nie usprawiedliwia żadnych bezecenstw, ktore popełnili, ale niezaprzeczalnym jest, ze powstrzymali komunę przed całkowitym zniszczeniem swoich krajów. To co zbrodniarze komunisryczni wyprawiali w Hiszpanii i krajach Ameryki Środkowej wołało o pomstę i pomsta przyszła, i zrobiła z nimi porządek. Zapytalibysmy ofiary komunizmu w ilosci bodaj 60 mln. co one myślą o Franko czy o Pinochecie, ale one juz nic nam nie powiedzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @batyskafander: zawsze możesz zapytać Hiszpanów co sądzą o Franco. zdecydowana większość społeczeństwa na wspomnienie tego co się wyprawiało za generała dostaje białej gorączki. te wspomnienia do dziś są żywe. ogrom cierpień jest niewyobrażalny.

   więc proszę nie wymyślaj - poczytaj. nie bez powodu dziś Hiszpania jest krajem, który światopoglądowo skręcił tak ostro w lewo - to też "wina" Franco. dzisiejsza Hiszpania to państwo gdzie nadal ten rachunek krzywd dla wieku osób jest otwarty.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger To ciekawe. Poleć tak ze trzy książki na ten temat. Prosze. Fakt ze obecna hiszpania skręca w lewo. Zwykle w lewo skrecaja te kraje, ktore ocalaly przed bolszewicką komuną.

  •  

   pokaż komentarz

   @batyskafander: KAŻDA książka o współczesnej Hiszpanii będzie dobra.

   naprawdę dziwisz się że Hiszpania skręciła w lewo? przecież to kraj który od lat wprowadza coraz bardziej lewicowe rozwiązania - związki jednopłciowe, poszanowanie dla inności (ale również bardzo złe prawo regulujące kwestie ochrony w związku, które widać teraz ma negatywne skutki). wielu najważniejszych hiszpańskich polityków to politycy lewicy. konserwatyści i prawica w Hiszpanii nie jest tak mocna jak lewica. są całe regiony zarządzane przez polityków lewicy (Katalonia, ze szczególnym uwzględnieniem Barcelony).

   jeśli dobrze pamiętam to ta swoista rewolucja światopoglądowa rozpoczęła się w Hiszpanii chyba pod koniec ubiegłego stulecia.

   dobra książka może być "ludzie z placu słońca" (jeśli jej nie pomyliłem z innym tytułem).

 •  

  pokaż komentarz

  Dużo inspiracji z rewolucji antyfrancuskiej czerpał Lenin i bolszewia, nic dziwnego. Jedak moim faworytem jest rewolucyjny mit o zdobyciu Bastylii, gdzie rozochoceni alkoholem bolszewicy stawiali czoła załodze emerytów i inwalidów, brutalnie się z nimi rozprawiając, a finale uwalniając żulików, notorycznego zboczeńca i kilku obłąkańców, gdyby się pospieszyli to do wyzwolenia czekał inny światowej klasy turbozboczeniec de Sade, ale go przewieźli do innego zakładu kilka dni wcześniej. Dziś zidiocieli-Francuzi celebrują to jako jakiś wielkie święto. Ogółem to nieźle ich tam struto, ale nic dziwnego gdyż po rewolucji przyszedł scentralizowany i etatystyczny system ogłupiania zwany oświatą publiczną, który duraczy Francuzów od czasów rewolucji. Na szczęście wierzący katolicy we Francji mają temacie historii swego kraju odmienne i bliskie prawdy zdanie o tamtych wydarzeniach i korzeniach republiki, odrzucając rewolucyjny bełkot i stawiając na edukację prywatną i domową, trzymając swoje dzieci z dala od systemu zagłady umysłów i wpajania bredni o masońskich mitach narodowych.

 •  

  pokaż komentarz

  w przeszlosci byly strasznie poj$##ne czasy. ciagle jakies masowe czystki i rzeź, im bardziej brutalnie tym fajniej... obecne czasy sa najlepsze z calej mozliwej historii. w ogole po co ci ludzie sie tak barbarzyńsko mordowali. na pewno nie byli zdrowi psychicznie

 •  

  pokaż komentarz

  Ale pamiętajmy- nie wolno ich nazywać dzikusami!

 •  

  pokaż komentarz

  Warto wspomnieć, że terror rewolucjonistów był wzorem do naśladowania dla bolszewików, sam Lenin powiedział, że eksterminacja Kozaków powinna przebiegać tak, jak mordowanie Wandejczyków przez rewolucjonistów francuskich (naziści z kolei wzorowali się na mordowaniu Ormian w Imperium Osmańskim).

  Gdyby ktoś chciał więcej poczytać o wydarzeniach z Wandei, to polecam te pozycje:

  - Ludobójstwo francusko-francuskie. Wandea departament zemsty, Reynald Secher
  - Rozważania o wojnie domowej, Paweł Jasienica

  Tutaj jest wywiad z autorem pierwszej z tych książek, cytowany fragment pokazuje, jak wyglądało przestrzeganie Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela w rzeczywistości:

  https://opinie.wp.pl/rzez-powstania-w-wandei-pierwsze-ideologiczne-ludobojstwo-w-dziejach-nowozytnych-6126038194157697a?src01=f1e45

  8 lutego 1794 r. Komitet Ocalenia Publicznego odpowiedział pozytywnie na propozycję gen. Turreau utopienia Wandei we krwi, pisząc m.in.: ''[...] niszcz tych bandytów aż do ostatniego, oto twój obowiązek''. Ludzie Turreau szaleli w Wandei cztery miesiące, w tym czasie zabili dziesiątki tysięcy ludzi. W miejscowości, w której się urodziłem i dorastałem, La Chapelle-Bassemére, zamordowano 800 osób spośród 3250 mieszkańców. Nazywanie ich ''piekielnymi kolumnami'' nie jest określeniem na wyrost. 25 stycznia 1794 r. dowódca jednej z kolumn napisał do gen. Turreau: ''Dla dobra Republiki – nie ma już mieszkańców Echaubrognes; nie pozostał tu nawet jeden dom. Nic nie umknęło narodowej zemście. W chwili, kiedy piszę do ciebie, nakazałem właśnie rozstrzelać czternaście kobiet, które mi zadenuncjowano''. Takie rzezie były dla ludzi Turreau normą. Mieszkańców Wandei rozstrzeliwano, ścinano im głowy (nie tylko gilotyną, lecz także nożami i bagnetami), topiono w wymyślny sposób, a także palono żywcem.

  Na rycinie przedstawiany jest proces noyades czyli praktyka umieszczania obnażonych i związanych cywilów na barkach, które następnie wyprowadzano na środek Loary i zatapiano wraz z uwięzionymi. Czasami jako dodatkową formę rozrywki oraz ośmieszenia katolickiego sakramentu małżeństwa praktykowano "małżeństwa republikańskie" (franc. mariage républicain), które polegały na wiązaniu ze sobą osób przeciwnej płci – np. młodej kobiety z młodym mężczyzną lub księdza z zakonnicą.

  źródło: lefouduroy.files.wordpress.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: patrzac po niektorych koemntarzach na wykopie, nie zabraklo by w Polsce ludzi chetnych do takich mordow na katolikach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: @Theczarek: polecam się cofnąć w tej historii trochę i zobaczyć jak i za co katolicy mordowali we Francji. Taka nienawiść do tej warstwy społecznej i rewolucja nie wzięła się z niczego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Ok, zabijamy lewicowców i ateistów za to, co ludzie o takim światopoglądzie robili w PRL-u, przecież odpowiedzialność zbiorowa jest taka ok.

   Mordowanie prawicowców, duchownych, nienarodzonych dzieci, niechęć do lewicy światopoglądowej nie wzięła się z nikąd w Polsce, warto pamiętać, co lewicowi ateiści Gierek, Gomułka, Jaruzelski, Kiszczak czy Stefan Michnik robili w naszym kraju.

   Nie musisz daleko się cofać, jeszcze w latach 80-tych mordowano w Polsce niewinne osoby, gdyby Polacy zrobili rewoltę przeciwko lewicowym politykom (SLD jest przecież spadkobiercą PZPR), to można to tak samo wytłumaczyć, jak Ty tak mówisz o artykule o rzezi w Wandei, chyba nie stosujesz dwójmyślenia i zgodzisz się z własną logiką?

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: no ładną wykładnie zastosowałeś - tylko zapomniałeś o jednym, najważniejszym. Spory religijne i polityczne wynikające z religii na ziemiach polskich nie przybrały na szczęście takich rozmiarów jak na zachodzie Europy. Akumulacja wzajemnej nienawiści wobec np różnych warstw społecznych czy wyznań nie była tak duża jak tam. Nie ma więc co "mieszać dwóch systemów walutowych" bo to dopiero jest "dwójmyślenie".

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Nie można, bo Tobie nie pasuje do tezy? Nie wiesz, co jeszcze nie tak dawno robili polscy skrajni lewicowcy w naszym kraju?

   Fajnie, że próbujesz usprawiedliwić rzeź w Wandei, ale gdy ktoś skrytykuje polski komunizm za mordowanie prawicowców, duchownych czy zezwalanie na mordowanie dzieci, to jesteś oburzony. Poczytaj sobie trochę o terrorze komunistów na Polakach, zanim zaczniesz się oburzać, że ktoś krytykuje skrajną lewicę.

   Skoro Twoja jedyna odpowiedź na ludobójstwo w Wandei, to "katolicy też mordowali", to nie bądź hipokrytą i gdyby ktoś zaczął w Polsce zabijać lewicowych polityków, to też to usprawiedliwiaj, że lewicowi politycy sporo złego zrobili w PRL-u.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: raczej tobie nie pasuje do tezy, rozmawiamy o Francji i jej historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Ale Twoją próbę usprawiedliwienia rzezi wandejskiej można przełożyć na Polskę i naszą historię, Twoje dwójmyślenie i Twój sprzeciw wobec własnej logiki pokazuje, jak idiotyczna jest próba odpowiedzialności zbiorowej.

   Niechęć do lewicy światopoglądowej nie wzięła się znikąd, poczytaj sobie, co polscy świeccy lewicowcy wprowadzający aborcję i mordujący prawicowców czy duchownych robili w Polsce, gdyby teraz Polacy zaczęli mordować polityków SLD, to zgodnie z Twoją logiką można powiedzieć, że ta niechęć ma swoje podłoże...

   Hurt durr, jak można wykorzystać moją logikę przeciwko mnie, szybko zastosuję dwójmyślenie, by nie dopuścić do siebie myśli, jak ubogie są moje argumenty usprawiedliwiające ludobójstwo w Wandei...

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: jesteś w stanie ustosunkować się do konkretnych omawianych wydarzeń z historii Francji czy tak sobie będziesz p@$!#$?ić o lewakach, prawakach i PRL? Jakie ty masz podstawy żeby cokolwiek przekładać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Przecież to Ty usprawiedliwiasz ludobójstwo, zamiast potępić rewolucjonistów za rzeź w Wandei.

   Po prostu przyłożyłem Twoją logikę do Polski, by pokazać, jak odpowiedzialność zbiorowa jest zła, ale jak widać, nawet nie masz troszkę rozumu, by to zauważyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: a możesz mi wskazać gdzie to niby usprawiedliwiam ludobójstwo Rewolucji Francuskiej? Pośpieszę z wyjaśnieniem - tam wyżej wskazuję na ciąg przyczynowo skutkowy wskazujący napięte relacje między różnymi grupami społecznymi oraz wyznaniowymi (wynikającymi przede wszystkim ze sporów wyznaniowych) na terenie Francji na przestrzeni stuleci, które zaowocowały wieloma mniejszymi i większymi ludobójstwami intencjonalnie poprowadzonymi przez katolików a następnie przez nie-katolików. Tak, to wszystko są ludobójstwa popełniane intencjonalnie w imieniu tak czy innego postrzegania wiary w Boga, hugenoci, albigensi, Macheciul czy Wandea.

   Ze względu na specyficzne uwarunkowania społeczno kulturowo religijne nie uważam że trawersowanie tych wydarzeń na współczesną historię Polski i rewolucję komunistyczną po 1944 na ziemiach Polski, za właściwie. Bardziej możnaby porównać to na przykład do tematów takich jak powstania kozackie, rzeź Humania i tym podobne. Ale i tak sądzę że naszą "rewolucją francuską" to jest bardziej rok 1918, odzyskanie niepodległości, odsunięcie Kościoła Katolickiego od aparatu władzy w wielokulturowym społeczeństwie, ustanowienie Republiki oraz np prawa wyborcze dla kobiet.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: W jaki sposób zamordowane dzieci, kobiety czy mężczyźni w Wandei są odpowiedzialni za to, co się działo 200 lat wcześniej w innej części Francji?

   Gdyby ktos teraz zaczął mordować polityków lewicy, to też można wskazać na ciąg przyczynowo-skutkowy, zwłaszcza, że teraz jeszcze żyją ofiary represji czy ich bliscy reżimu skrajnie lewicowego-swieckiego. Bądź konsekwentny w swym myśleniu, a nie stosujesz dwójmyślenie.

   Mordowanie ludzi przez komunistów w Polsce jest tak samo złe, jak mordowanie Wandejczykow czy albigensów we Francji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: ale dlaczego piszesz ciągle o jakimś dwójmyśleniu wydumanym i nie przystającym do omawianych realiów? Wyjdź z kliszy. Jak ty chcesz porównać sytuację z Francji gdzie aż do rewolucji mamy swoistą ciągłość systemu opresyjnego wobec odmieńców wyznaniowo-społecznych (status społeczny) do sytuacji z III RP gdzie nastąpiła jednak zmiana z PRL a mimo wszystko konkretni sprawcy wydarzeń i mordów zostali osądzeni i skazani? Natomiast represyjny system PRL został zniesiony i oceniony przez szerokie masy społeczne tak a nie inaczej. Bo co, bo SLD kontynuuje tradycje PZPR według ciebie?

   Gdyby w Polsce była taka krwawa rewolucja w 1989 i odwet ną systemie i ludziach to można by to jeszcze porównać. "Mordowanie teraz" jak to piszesz to zupełnie inna para kaloszy. Natomiast Rewolucja Francuska odbywała się w konkretnej sytuacji, w której system represyjny wobec sporej części społeczeństwa trwał a sprawcy poprzednich mordów np. na Albigensach, z tego co wiem, to w swej szerokiej masie nie zostali osądzeni a byli wręcz hołubieni.

   I nie szukaj w takich sprawach logiki w tym czy dzieci Hugenotów czy Katolików były winne czy nie - szukaj logiki w tajonej i narastającej przez wieki, podlewanej kolejnymi mordami, nienawiści do przeciwnej grupy spolecznej, nawet jeśli zemsta odbywała się bez całkowitej logiki i poszanowania do czegokolwiek. Miałeś to na Kresach, gdzie rosnąca od stuleci nienawiść Litwinów i Ukraincow wobec polskiego panowania w ramach Rzeczpospolitej na tych ziemiach i rzeczywistych lub wydumanych polskich zbrodniach na tychże społecznościach zaowocowała w czasie drugiej wojny światowej tym, a nie innym - ofiarami niewinnych ludzi. To była historia tląca się w tle od wieków, przekazywana z pokolenia na pokolenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: SLD jest spadkobiercą PZPR, nie ośmieszaj się swoją niewiedzą... Nie znasz historii naszego kraju?

   A poza tym nadal mamy ciągłość prawną, przecież w sprawie reparacji od Niemiec podobno zrzeklismy się reparacji w PRL-u. Tak samo fakt, że komuniści nie zostali ukarani pokazuje, jak podeszliśmy od ustawodawstwa komunistycznego.

   Możesz przypomnieć, ile dni w więzieniu spędził Kiszczak czy Jaruzelski? Jak Czarzasty hołubił Armię Czerwoną, jak politycy lewicy chcieli obchodzić urodziny Jaruzelskiego w sejmie, jak SLD w latach 90-tych odrzucili wniosek o TS dla Jaruzela, jak Zandberg paraduje z symbolika komunistyczną, jakie wizerunki komunistów ma w swym domu Biedroń, jakie dehumanizacyjne prawo z czasów komunizmu chcą przywrócić politycy lewicy?

   Masz rację, Lewica całkowicie porzuciła dziedzictwo komunistyczne, te powyższe wydarzenia nigdy się nie wydarzyły i sobie ktoś je wymyślił, by zdyskredytować lewicowych polityków, a w Twoim świecie Kiszczak, Jaruzelski i inni komuniści zostali sprawiedliwie ukarani...

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: jest ciągłość prawna co nie wyklucza zaistnienia zmiany ustrojowo gospodarczej, która zaszła w tym kraju. Czego nie możemy zauważyć w stosunku do omawianej sytuacji francuskiej. Dalej nie jesteś w stanie zrozumieć że jest ogromna różnica w sytuacji społecznej i politycznej co do omawianych wydarzeń i tak samo jak Rzeczpospolita nie zhańbiła się w przeszłości masowymi prześladowaniami i mordami na innowiercach na przestrzeni kilkuset lat, tak jak omawiana Francja, tak widocznie w okresie po 1989 roku szerokie masy społeczne nie chciały zhańbić się wzięciem krwawego odwetu na przedstawicielach poprzedniego systemu, dlatego bezpośredni sprawcy mordów zostali w większości osądzeni kosztem przekazania władzy przez warstwę kierownicza. Zresztą skala omawianych zbrodni również jest nieporównywalna. Piszesz o mojej nieznajomości historii Polski, a sam nie wiesz chyba jak to przebiegało.

   Niestety, że podejrzewam iż tobie marzy się Rewolucja Francuska w Polsce jako odwet na poprzednim systemie i ludziach. No ale mogłem się spodziewać do czego doprowadzi ta dyskusja od początku zmierzająca w kierunku żalu pod adresem PRL.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: To źle podejrzewasz, ciągle Tobie przypominam, że przykład z PRL-em podałem tylko po to, by pokazać jak uboga jest Twoja argumentacja, ale widzę, że z Tobą jak do ściany...

   Tak, Jaruzelski czy Kiszczak zostali sprawiedliwie osądzeni, mordowanie Polaków przez komunistyczne władze zostało sprawiedliwie ukarane, skoro mówisz, że tak było, to pozostaje to tylko skwitować śmiechem...

   Równie dobrze można powiedzieć, że Wandejczycy mają prawo do zemsty na dzisiejszych politykach Francji, przecież rewolucja, gdzie zabito ich przodków, jest świętem narodowym, a rzeź w Wandei jest przykrywana milczeniem.
   Wprawdzie to głupia teza, ale podaję przykład z Francji, jak sobie życzysz. Od razu mówię, bo Tobie trzeba pisać jasno, że nie chcę tego, Wandejczycy widocznie mają więcej moralności niż ludzie, którzy rewolucję, gdzie dokonano ludobójstwo, ustanowili swiętem narodowym. Jakoś nie pamiętam, by okres, gdzie mordowano albigensów był świętem narodowym Francji, ale zapewne udowodnisz, że tak jak Macron hucznie obchodzi rewolucję, gdzie zabijano niewinnych Wandejczykòw, tak samo obchodzi czasy rzezi niewinnych albigensów. Dalej, daj przykład z Francji, który potwierdzi to.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: no, jakby jeszcze Rewolucja Francuska polegała na tym jednym zagadnieniu...