•  

  pokaż komentarz

  A AI uczy się cały czas na podstawie tych milionów decyzji pracowników duchów. O jak miło - z roku na rok będzie ich coraz mniej potrzebnych.
  No i jeszcze ten piękny cytat, który właściwie tłumaczy wszystko:

  Czyli im więcej „sztucznej inteligencji” będzie dookoła nas, tym więcej będzie prostej pracy dla ludzi. Problem polega na tym, że ten rodzaj prac nie wymaga wysokich kwalifikacji, może ją wykonywać prawie każdy, a więc duże firmy, wykorzystując swoją przewagę na rynku pracy, będą narzucać niskie stawki za jej wykonanie.

  Przyszłość to dwie kasty ludzi - nieprzyzwoicie bogaci właściciele maszyn i komputerów i biedny plebs, na usługach bogatych, za psie stawki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: Przewidziano to dawniej niż myślisz.

   GIF

   źródło: i.makeagif.com (5.53MB)

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: wydaje mi się, że raczej na "socjalu"

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie:

   Przyszłość to dwie kasty ludzi - nieprzyzwoicie bogaci właściciele maszyn i komputerów i biedny plebs, na usługach bogatych, za psie stawki.

   To nie jest przyszłość tylko teraźniejszość. Z resztą w przeszłości też lepiej nie było. Szlachta była nieprzyzwoicie bogata i posiadała ziemię, a biedny plebs na jej usługach musiał tyrać w polu. Czasy się zmieniły, ale człowiek człowiekowi nadal wilkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trismagist:
   Polecam rowniez 1000 oczu doktora Mabuse
   Lang byl wizjonerem

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: bez przesady, monopoliści byli i będą zawsze, a w zasadzie w każdej branży istnieją mikro i małe przedsiębiorstwa które radzą sobie doskonale, ba - często mają znacznie wyższe zyski na jednostce niż giganci. Są prace których maszyny nie wykonają samodzielnie jeszcze przez wiele lat. Poza tym nie rozumiem dlaczego przeciętni i biedni ludzie nie mieliby w przyszłości wykorzystywać sztucznej inteligencji. Według mnie nastąpią zmiany, ale na zupełnie innej płaszczyźnie. Pracownicy będą stawać się przedsiębiorcami (będą do tego zmuszeni), i jednoosobowych firm będzie powstawać znacznie więcej.

   W historii na próżno szukać przykładów, kiedy wykwalifikowani pracownicy z roku na rok stracili pracę bo branża przeżyła rewolucję. Owszem, są zawody które powoli przestawały być potrzebne, ale to proces który nie rzadko trwa dekady. Sztandarowym przykładem są kasjerzy nad większością których faktycznie wisi widmo utraty pracy w ciągu kilku najbliższych lat, ale czy praca na kasie wymagała od nich poświęcenia lat życia na kształcenie? No raczej nie. Ba, z takiej pracy można wynieść wiele nauki która przyda się przy innej pracy wymagającej kontaktu z klientem.

   Trzeba również mieć świadomość, że wartość dodana w postaci pracy człowieka rośnie na znaczeniu w zasadzie w każdej branży w której następuje automatyzacja lub wkraczają wielkie koncerny. Dlaczego tak modne i pożądane są produkty „handmade” i naturalne? Czemu ludzie często „przepłacają” za usługi małych firm, zamiast iść do sieciówki? Przecież właśnie teraz obserwujemy renesans wielu rzemiosł. W czasach kiedy każdy w telefonie ma asystenta AI który potrafi zaplanować nawet wczasy.

   Można spekulować, że za 100-200 lat nawet maszyny będą się naprawiały same, mięso będzie rosło nam w lodówce, programy pisały automatycznie, sztuczna inteligencja będzie mogła być częściowo autonomiczna i będzie miała prawa podobne do człowieka, a ciuchy projektować będzie sztuczny mózg będący połączeniem świadomości Louisa Vuittona, Guccio Gucciego i Gianniego Versace. Ale do tego czasu świat zmieni się nie do poznania, a ludzie znajdą sobie setki innych płatnych zajęć których nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Może korporacje przestaną istnieć, bo okaże się, że taki model jest już mało korzystny. Może zamiast państw na Zjednoczonym Globie zwanym kiedyś Ziemią powstaną prywatne państwa-konglomeraty wyspecjalizowane w konkretnych branżach, a ludzie będą czerpali dochód podstawowy z handlu prowadzonego przez miejsce w którym mieszkają, albo zakładali własne?

   Ch%# wi

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: nie do konca. Sa jeszcze pensje minimalne i zwiazki zawodowe.

   Przy czym to co opisujesz juz mialo miejsce kilka dekad temu. Nieiwelka grupa wysoko wyksztalconych i doskonale zarabiajacych i masy robotnikow i pracownikow rolnych, pracujacych za gownostawki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: cała historia człowieka to zdobywanie nowych narzędzi kontroli. Kiedyś, w małych plemionach ludzkich, kontrole sprawowało się jedynie siła miesni. Potem wykuto narzędzia, również te służace do zabijania i ktoś kto je posiadał, mógł sprawować kontrolę nad pozostałymi. Itd itd... każdy ten wynalazek, prawo, pieniadz, broń to kolejne narzędzia kontroli jednych nad innymi. W latach 50 największe firmy w USA miały tysiace pracowników, a zarabiały mniej, niż dzisiejsze startupy majace po 100. I coraz większa ilosc kapitalu laduje u coraz mniejszej grupy. Tak bylo, jest i będzie - taka jest bowiem natura kapitalizmu.

   Jedyne co by mogło ten proces przerwać to zniesienie dziedziczenia fortun, na który nikt się nie zgodzi.

   @niezwornowazony

   W historii na próżno szukać przykładów, kiedy wykwalifikowani pracownicy z roku na rok stracili pracę bo branża przeżyła rewolucję.

   a co np z mechanikami samolotowymi? Albo nawigatorami? W latach 70 w kokpicie stała zazwyczaj wielka szafa przyrzadow kontrolowanych w czasie lotu przez mechanika (czasem nawet 2) pokładowego. W latach 80 już tej szafy i mechaników nie było, a ich zdolności były zupełnie niepotrzebne.

   Gorszym trendem jest moim zdaniem to, że o ile zastapic człowieka maszyna się w wiekszosci przypadkow jeszcze nie da, to wiele wysoce kwalifikowanych prac staje sie mało płatnych. Wyobraź sobie inżyniera budownictwa w latach np. XVIII wieku, a np dzisiaj. Kiedyś to, co on się nauczył na studiach było unikatowe i potrzebne w pracy - dziś takich obliczeń robić nie trzeba, wystarczy wklepać wszystko w program, więc zarówno poziom wyszkolenia pracownika, jak i jego płaca może być dużo dużo niższa.

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzkość powinna przestać istnieć.

 •  

  pokaż komentarz

  Eee, czy to tak powinno być: "Amazon Mechanical Turk, czyli Mechaniczny Indyk Amazon-u"?
  Pytam bo znany mi jest jedynie Mechaniczny Turek.

 •  

  pokaż komentarz

  Ten "hindus as a service" już od conajmniej 3 lat działa - nie jest to żadna nowość. Ważna informacja dla tych, którzy mają znikomą wiedzę o Machine Learningu: podstawą sukcesu jest to, by mieć jak największą bazę treningową, t.j. jeśli tworzysz program, który na zdjęciu znajduje koty, potrzebujesz mnóstwo zdjęć na których są zwierzęta, i jakiś człowiek oznaczył je jako kot / nie kot.

  Google kupił reCaptcha nie po to, tylko dlatego, żebyś za każdym razem logując się na swoją ulubioną stronę ( udowadniając, że nie jesteś botem) wybierał zdjęcia z kotami, uczysz ich model sieci neuronowej.

 •  

  pokaż komentarz

  Wszedłem na ten MTurk z ciekawości, tego typu prace są:

  źródło: mturk.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Rticz: Tak z ciekawości, mógłbyś kilka "preview" pokazać? Tam chyba trzeba konto założyć "a mi się nie chce" :-/

  •  

   pokaż komentarz

   @Rticz: Płatne w centach??? Tak szybko to idzie, czy szukają siły roboczej z Afryki?

  •  

   pokaż komentarz

   @Aaandrzej: Tak szybko. Ale tez tanio. Wychodzi około 6 - 10 dolarów na godzinę.

  •  

   pokaż komentarz

   @triathlonista: No to szukają pracowników spoza USA. Sztuczna inteligencja, a tam Hindus za klawiaturą ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Zerknąłem na kilka ale nie mieszczą się na ekranie (trzeba sporo scrollowac). Takiego Ci tu wrzucam co się mieści.

   źródło: mturkRe.png

  •  

   pokaż komentarz

   Zerknąłem na kilka ale nie mieszczą się na ekranie (trzeba sporo scrollowac). Takiego Ci tu wrzucam co się mieści.

   @Rticz: Dzięki!

   Płaca dobra może dla "Hinudusa" :-/ 8 centów za pierwszych 20 wpisów, przy czym widzę do przepisania cenę jednostkową i sumę. Dużo szukania, przepisywania za 30gr :-/

  •  

   pokaż komentarz

   @Rticz
   @kwanty
   @Aaandrzej
   @Aaandrzej wypłacać można chyba tylko w USA i Indiach, w pozostałych krajach dostaje się Amazon gifty do wydania na Amazonie także XD

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: No cóż, w artykule jest podany przykład kobiety która "Mając lata praktyki w takiej pracy" zarabia coś koło polskiej minimalnej stawki. W FAQ (MTurk) napisane jest coś o limicie dziennym którego nie da się przekroczyć. Tak coś mi się wydaje że żeby na tym zarobić to trzeba by wynajdować takie prace w kilku serwisach i to dopiero po nabraniu sporej wprawy. Do tego trzeba ogarniać j.angielski na tyle dobrze żeby nie spędzać za dużo czasu na zrozumienie instrukcji. Nie wiem jeszcze jak w takiej sytuacji jest z przewalutowaniem zapłaty na złotówki i opodatkowaniem tych zarobków (nie orientuje się w takich tematach).

  •  

   pokaż komentarz

   @Szao: O ile dobrze zrozumiałem FAQ to jest możliwość wyboru pomiędzy wpłatą na konto a giftami. Teraz już tego nie sprawdzę bo czasu nie mam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szao:

   As a security requirement, if you are a new Worker, there is an initial holding period before rewards are transferred to your earnings balance. Your rewards are held until you have been active on Amazon Mechanical Turk for at least 10 days, starting from the day you submit your first HIT. After this initial holding period, you will be able to transfer funds from your earnings balance by visiting the Earnings page. You are limited to one transfer per calendar day.

   You can transfer earnings to an Amazon.com gift card. Eligible Workers may also receive the option to transfer earnings to a US bank account obtained from Hyperwallet or from another third party service provider.

   If you are an eligible non-US Worker with a US bank account, you may transfer your earnings to your US bank account. If you are a Hyperwallet customer, Hyperwallet will automatically transfer earnings from your US Hyperwallet account to your local currency bank account. If you are not a Hyperwallet customer, you may use a third party service provider of your choice to transfer earnings from your US bank account to your local currency bank account. You will receive instructions on the Earnings page when this transfer option is available to you.

   z tego co rozumiem, trzeba otworzyć rachunek w amerykańskim banku i wtedy można na ten rachunek przelać pieniądze, innym rozwiązaniem jest usługa hyperwallet od paypala, ale nie wiem jak to dokładnie działa

  •  

   pokaż komentarz

   @Rticz: za takie stawki to ciezko na prad i internet zuzyty do pracy zarobic+amortyzacja PCta, ktorego sie uzywa

 •  

  pokaż komentarz

  i się zaczyna, a mówili "przecież mamy komputery pod kontrolą"

  •  

   pokaż komentarz

   i się zaczyna, a mówili "przecież mamy komputery pod kontrolą"

   @magnuss: "Jej praca polega na ocenianiu czy zdjęcia wrzucane przez użytkowników platform takich jak Twitter czy Match.com są obraźliwe, czy zawierają na przykład wulgarne albo obsceniczne obrazy (algorytmy częściowo mogą tę pracę wykonać, ale potrzebują wiele przykładów ludzkiej pracy, by się „nauczyć” jak rozpoznawać co jest na zdjęciu)."

   Mamy pod kontrolą, systemy muszą się najpierw nauczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaloryfere: Niektóre rzeczy są celowo robione, żeby komputer nie mógł ich rozwiązać, więc do tego ponownie są zaprzęgani ludzie. Patrz rozwiązywanie kapci (captcha) - za 1 USD możesz np kupić 1000 rozwiązań, przepisanych ręcznie przez jakiegoś człowieka. Masz wszystkie parametry - średni czas rozwiązania jednego kodu, liczbę błędów itd.

   źródło: kapcionacja.PNG