•  

  pokaż komentarz

  Kwestia suwerenności energetycznej może być rozwiązana polskimi rękoma, bez udziału podmiotów zagranicznych.
  Potrzebna technologia została przygotowana i wypróbowana w skali przedprzemysłowej na kopalni Wieczorek:

  Naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa wspólnie z górnikami kopalni Wieczorek KHW dowiedli z powodzeniem, że proces PZW (czyli podziemnego zgazowania węgla) na skalę przedprzemysłową jest bezpieczny i całkowicie sterowalny z powierzchni. - Możemy mówić o sukcesie. Niektóre z wyników okazały się nawet lepsze, niż w teoretycznych założeniach - ocenia prof. Krzysztof Stańczyk z GIG, koordynator projektu.

  http://nettg.pl/news/122981/gornictwo-pionierski-eksperyment-zakonczony-sukcesem/set/page/1

  źródło: wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  To ci od "Polska Kuwejtem Europy" i od 100 bilionowych złóż WSZYSTKIEGO pod suwalszczyzną.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: Nie bez powodu w okolicy jest amerykańska baza. Z tego co wiem to oni tam zajmują się głównie zwożeniem sprzętu górniczego. Nie zastanawiało cię dlaczego wszystkie wojska amerykańskie ulokowane są przy zachodniej granicy a jedna rzucona na Mazury sama opustoszała bez wsparcia?

   źródło: tvn24.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: Zasięg rakiet? Nikt nie będzie stawiał baz przy samym froncie.

  •  

   pokaż komentarz

   @drsadam: to po co baza w Orzyszu?

   Rakiety mają zasięgi o w tysiącach kilometrów. Rosja była w stanie strzelać do celów zlokalizowanych w Syrii z morza Kaspijskiego. Iran ze swojego terytorium strzelał do Amerykanów na terenie Iraku.

   To już nie jest wymówka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwiak: Niby tak, ale nie do końca. Rosja nie ma pocisków balistycznych o zasięgu pow. 500km (nie licząc międzykontynentalnych rakiet balistycznych z głowicami jądrowymi), ponieważ pozbyła się ich w ramach traktatu INF. Żagań, Bolesławiec są właśnie w odległości ponad 500km od obwodu Kaliningradzkiego nieprzypadkowo. Aktualnie dopiero zaczyna się rewizja tego układu. Ataki, o których piszesz były wykonane przez pociski manewrujące - bardzo drogie (przykładowo 1szt. Tomahawka to ok 2M$) i przeznaczone na specjalne okazje. Żeby doszczętnie zniszczyć te amerykańskie bazy potrzeba wielu pocisków manewrujących (z czego nie wszystkie trafią w cel, a część zostanie zestrzelona). Lokalizacja baz na północnym wschodzie, spowodowałaby że Rosja mogłaby saturacyjnie razić cele "wszystkim co ma", nawet z samolotów rakietami powietrze-ziemia krótkiego zasięgu, przez co robiłaby to znacznie chętniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @drsadam: to jaki jest cel stawiania bazy w Orzyszu? Amerykanie chcą dać zakładników Rosji czy Polsce? Skoro jak piszesz to jest takie wielkie ryzyko to znaczy, że cel jest wart gry. O co więc chodzi jeśli nie o zasoby w ziemi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwiak: I i II wojna światowa mocno zniekształciły obraz tego jak wygląda typowa wojna. Zwykle wojny nie są tak olbrzymie. Obie strony nie walą ze wszystkiego do wszystkiego co się rusza, bo by dostały zadyszki. To jest zawsze chłodna kalkulacja. Konkurenci starają się kontrolować drabinę eskalacji. Prawie nigdy celem nie jest całkowite zniszczenie przeciwnika, tylko uzyskanie swoich strategicznych celów jak najmniejszym kosztem. Czasem wystarczy parę, parenaście bombek i skonfliktowane strony mówią sobie "dobra rozejm", a jak nie to jeszcze parę bombek i znowu apel o zawieszenie broni + jakieś tam warunki pokoju. Widocznie w Orzyszu są mniej kluczowe instalacje amerykańskie, których zniszczenie nie dałoby strategicznej przewagi. Putinowi wystarczyłoby rozwalenie mostów na Wiśle i blokada Bałtyku (żeby nikt nie przyszedł z pomocą) i zajęcie północno-wschodniej Polski. Wtedy w zamian za opuszczenie kraju mógłby sobie zażyczyć czego chce, np. państw bałtyckich. Cały świat by naciskał na Polskę żeby się zgodziła i nie dążyła do eskalacji konfliktu. Bo w wojnie chodzi o cele, a nie o całkowitą eliminacje przeciwnika (chyba, że inaczej nie da się osiągnąć celu). Sorry za chaotyczny wpis.

  •  

   pokaż komentarz

   Z tego co wiem to oni tam zajmują się głównie zwożeniem sprzętu górniczego.

   @1realista1: Hahahaha.

  •  

   pokaż komentarz

   Sorry za chaotyczny wpis.

   @drsadam: nie ma problemu, ale odpowiedzi nie dostałem. Jaki jest cel?

 •  

  pokaż komentarz

  Dobrą robotę tu zrobili. Oby tak dalej szło.

 •  
  d...a

  +4

  pokaż komentarz

  Krzysztof Tytko o nowych technologiach m.in o zgazowaniu węgla i o OFE

  źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie wyłudzają? Państwo jak zwykle leci sobie w c#@!# ale zapomnieli, że w niektórych wypadkach to nie ich sędziowie teraz orzekają, więc nie będzie już wyroczków w stylu 'no w sumie macie racje ale państwo na to nie stać wiec orzekamy inaczej' ( ͡° ͜ʖ ͡°)