•  

  pokaż komentarz

  Co on, na herbatę ochoty nabrał? #pdk

 •  

  pokaż komentarz

  Andriej Iłłarionow, były doradca Władimira Putina, ocenił, że współczesna Rosja jest państwem agresywnym i podkreślił, że wszczyna konflikty zbrojne ze swoimi sąsiadami.

  W nagrodę Andriej już teraz może sobie wybrać daczę w uzdrowiskowej miejscowości na łonie dziewiczej natury ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: media.wired.com

 •  

  pokaż komentarz

  Jaki ten świat byłby fajnym miejscem gdyby nie było Rosji. Wszyscy jej sąsiedzi powinni wspólnie podzielić ją na kawałki i razem dbać żeby się nigdy nie odrodziła. Pozdrawam

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @ZielonyGandalf jak zgodnie z życzeniem chwilę nie było Rosji to w jej miejsce była Złota Orda która niemal zmiotła Europę samą awangardą tylko po rozjechaniu w drobny mak 4 państw wrócili na wybory i dzięki temu nie piły mongolskie i tatarskie koniki wody z Tybru. Ruscy ostatecznie złamali obecność Turecką w Europie i uwolnili Bałkany i bałkańskich Słowian spod setek lat okupacji i islamskich wpływów. Są też dobre strony ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Anty_kacap to jest historia której już nie zmienisz :) niezależnie ile minusów nie dasz . W 1920 roku Rosjanie walczyli cały czas z bolszewikami i wiązali na samym Krymie około 200 tysięcy żołnierzy bolszewickich którzy dzięki temu nie ruszyli na Polskę w sierpniu i udało nam się ich pokonać w bitwie Warszawskiej . Gdyby nie wojska rosyjskie to bolszewicy by nas zmietli. Oczywiście wkrótce potem jak Polacy podpisali pokój to bolszewicy zmietli ostatnie miejsca w dawnej Rosji pod rosyjską kontrolą. Na dalekim wschodzie Polskia dywizja syberyjska w armii Kołczaka wspólnie z Rosjanami walczyła z bolszewikami . Potem Rosja straciła niepodległość i stała się republiką autonomiczną w ZSRR który był dla Polski nadal śmiertelnym niebezpieczeństwem co pokazał 1939-1941 rok. Natomiast w 1990 to Rosjanie z Białorusinami i Ukraińcami a dokładnie władze ich republik autonomicznych wystąpili z ZSRR zostawiając ogromne państwo bez większości terytorium i stolicy co przypieczętowało jego niemal natychmiastowy upadek. Tak więc stanowczo lepiej było mieć po sąsiedzku Ruś niż Mongołów, lepiej Rosję niż Turcję czy lepiej współczesną Rosję niż ZSRR. Kto wie co za dziwny i krwawy twór może wyrosnąć jak Rosja zniknie po raz 3ci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Mam inne zdanie na ten temat. Gdyby nie Rosja (bez znaczenia: carska, bolszewicka czy "putinowska") wszystkim jej sąsiadom byłoby lepiej. Piszesz o powstrzymywania Ordy czy Turków przez Rosję. Gdyby nie rosyjskie działania inni też daliby radę. Rosja od zawsze była czynnikiem destabilizującym i to na wszystkich swoich granicach. Proszę pokaż mi sąsiadów z jakimi żyje dobrze na przestrzeni wieków... bez nacisków, wojen i szantaży.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Ale bolszewicy to przecież głównie Rosjanie. Nie było żadnych kosmitów z planety Bolszewia tylko sami Rosjanie zrobili sobie i innym kuku. Podobnie jak naziści to Niemcy.
   Co do Złotej Ordy i roli Rusi w jej powstrzymaniu to również się mylisz, https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82ota_Orda .
   Być może gdyby Rusini nie zostali podbici i shołdowani przez Mongołów a tym samym skażeni genem mongolskim byliby zupełnie inni.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZielonyGandalf:
   #suchar
   - Najgorszy koszmar nocny Putina?
   - zamieszki na granicy

   pokaż spoiler polsko-chińskiej

  •  

   pokaż komentarz

   @ZielonyGandalf: Rosja nie jest problemem. Niemcy są winni tego całego syfu. Najpierw Niemiec, Marx, wymyślił socjalizm i wprowadził go na salony. Następnie Niemcy, które chcąc odciągnąć Rosję od wojny, sfinansowały rewolucję w Rosji. Rozpętały II wojnę światową, która ustaliła obecny porządek świata¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @ZielonyGandalf jakoś z tukami nie mogła sobie Europa poradzić przez prawie 4-5 stulecia i ich Imperium kończyło się kilkadziesiąt km od Wiednia tak sobie radzili. Rosja jak się zaangażowała to praktycznie złamała im kręgosłup w ciągu 100 lat. Gdy siły mongolskie ruszyły na środkową Europę to nawet nie armia tylko straż przednia zmiotła z ziemi siły węgierskie polskie krzyżackie które wspomagały Polaków no i oczywiście siły ruskie . Nie było w tamtym czasie armii na świecie mogące się im przeciwstawić gdyby nie było tam Rusi a była pusta ziemia to nie zawrócili by na Węgrzech iw ale może pod Paryżem lub Rzymem . ja pokazuję fakty że za każdym razem jak znikała Ruś albo Rosja to w ich miejsce pojawiało się coś znacznie gorszego strasznie niebezpieczniejszego czy militarnie czy cywilizacyjne. To są fakty przecież jak Rosja odzyskała niepodległość w 1991 roku to tylko skończony idiota może przyznać że jest to gorszy sąsiad niż wcześniejsze z s r r , że sąsiedztwo złotej ordy byłoby lepsze od sąsiedztwa Rusi rurykowiczów . No i oczywiście zagrożenie tureckie w Europie które zmieniło układ religijna narodowościowe na Bałkanach po dziś dzień . A krajom w tym odebrała pół tysiąca lat niepodległości. Naprawdę zapraszam do książek a nie do memów czy czasopism. fakty są proste paradoksalnie Rosja jest najspokojniejszy i najbezpieczniejszym sąsiadem z tym miejscu z jakim mieliśmy historycznie do czynienia

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Towarzyszu! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Uspokój się, czaju się napij, samowar wyczyść.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZielonyGandalf: > Proszę pokaż mi sąsiadów z jakimi żyje dobrze na przestrzeni wieków..

   @ZielonyGandalf: Twoja "przestrzeń wieków" to max 400 lat. Powiedz mi po jaki uj wojska polskie pchały się w 1612 na Kreml? Wcześniej nie było ze wschodnim sąsiedztwem większych problemów (owszem- jakieś tam małe awantury i zatargi na poziomie księstw). Od tego czasu Rosjanie nazywają nas koniem trojańskim słowiaństwa. Po dynastii Rurikowiczów Rosja jest praktycznie pod okupacją (Romanowowie)- na Kremlu rządzą Niemcy i inni poza rodowitą ludnością. W 1917 tylko jedna klika przekazała władzę innej.

  •  

   pokaż komentarz

   To są fakty przecież jak Rosja odzyskała niepodległość w 1991 roku to tylko skończony idiota może przyznać że jest to gorszy sąsiad niż wcześniejsze z s r r

   @Wolrad: trochę mieszasz. W 1991 Rosję przejęło USA grabiąc ją na potęgę. Rok temu pani Clinton opublikowała 600 stron stenogramów rozmów między jej mężem a Jelcynem. Fascynująca lektura opisująca stan tamtejszych stosunków. Mógłbym cały elaborat o tym jak wykształceni na zachodzie oligarchowie oddali za bezcen zapasy paliwa jądrowego do elektrowni- zapasy na 25 lat pracy wszystkich elektrowni w USA, zaraz po 1991 powstało 150 spółek prywatnych handlujących rosyjskimi diamentami - "urobek" szedł głównie do Izraela, kombinacje były rozmaite. Najbardziej bezczelne działania trafiły nawet pod sąd ale prezydent (chyba Jelcyn) miłościwie ułaskawił skazanych. Ludzie wtedy dosłownie umierali na ulicach - taka to nastąpiła wolność.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrankTheTank towarzyszem możesz nazywać siebie i kolegów wyznający kolektywny system myślowy. To co podałem to żadne interpretacje a jedynie suche fakty które widać nie pasują do utrwalonej w memach wersji. Wojny rosyjsko tureckie w XIX wieku to jest długa litania kończąca się pokojem który uwolnił Grecję , Bułgarię czy Serbię spod okupacji Tureckiej stąd po dziś dzień w tych krajach wyjatkowo duża sympatia do Rosji i nienawiść do Turcji. Nie wzięło się to z kosmosu. To że 300 lat średniowiecza to Ruś była dojona i niszczona przez Mongołów i w końcu ich pokonała umożliwiło rozrost państwa Litewskiego i utworzenie potęgi Rzeczypospolitej. Byli oni dla nas wtedy zbawiennym buforem( czyli lepiej że byli niż by ich nie było ) . Bez Rusi to książęta Mazowieccy walczyli by o Jarłyk . Nas dziabał tylko 300 lat chanat Krymski z którym sasiadowaliśmy co przekuło się w rejon zwany dzikimi polami który nie mógł się rozwijać cywilizacyjnie i gospodarczo przez to i nigdy wielką Rzeczypospolita nie mogła sobie poradzić ani z pasterzami kóz z Krymu ani z potęgą Wielkiej Porty tylko zawsze się broniliśmy . Dopiero Katarzyna pozamiatała Chanat, zresztą z Polską razem. Wiem że wszyscy by woleli aby Mongołowie jeździli na jednorożcach i rozdawali mleko i miód spragnionemu chlopstwu a Turcy nieśli kaganek oświaty i zrywali kajdany ale rzeczywistość była zupełnie inna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Ale w ogóle kpina :D W sumie nawet nie chce mi się sprawdzać informacji, które przytaczasz, więc nie jestem wstanie sprawdzić ich rzetelności, natomiast... Natomiast adwersarze, w ogóle się do nich nie odnoszą i jedyne co robią to wytykają Ci ruską agenturę ^_^ Śmiech na sali. A potem się dziwić, że w tym kraju jest jak jest... Moja rada, nie próbuj tutaj podawać faktów odnośnie Rosji :D Rosja jest zła, bo jest zła, tak mówią w TVP, i w ogóle gdyby nie ta zła Rosja, to polsza byłaby od morza do morza albo i jeszcze większa ^_^ Antyruska propaganda u nas przechodzi już wszelkie granice absurdu, co choćby potwierdza ten śmieszny artykuł na wykopie. Niedługo się dowiemy, że Rosja jest powodem całego zła na świecie... No, ale jak to się mówi, głupi naród wszystko kupi.

  •  

   pokaż komentarz

   @shopen666: @ZielonyGandalf: @aleksiej-trexlebov: Rosja jest przecież głównym prowodyrem obu wojen światowych. Mało kto teraz wie, ale jej gigantyczna ekspansja w XVIII i XIX wieku stworzyła w umyslach Europejczykow obraz wielkiej dzikiej hordy azjatyckiej pod przywodztwem rosyjskiej szlachty która przygotowuje sie zdobyc swiat, i jest to oczywiscie prawda. Niemcy i Anglicy swoich barbarzyncow zaganiali do roboty, Rosjanie wcielali do armii i posylali przeciwko kolejnym orientalnym szczepom i plemionom zamieszkujacym bezkresne pola syberii, uralu, mongolii, obwolujac sie 4 Rzymem.
   Rosja była najbardziej barbarzynskim krajem, gdzie niewolnictwo, ucisk i oligarchia kwitly w najlepsze w momencie gdy Europejczycy zdobywali coraz to nowe swobody i wolności.
   I wojna światowa, ze wzgledu na przegrana Niemiec jest najwiekszym klamstwem w historii - Serbia, wspierana przez Rosję morduje następce tronu Austro Węgier, następnie Rosja przeprowadza pełną mobilizację do ataku na Austro Węgry, i wszystkiego winnemu są...Niemcy którzy właczyli sie jako obronca zaatakowanych Austro Węgier xD

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov Rosja formalnie od 1920 nie była niepodległą była jak Gruzja czy inne republiki częścią składową super państwa ZSRR. Na konferencji w Białowieży Rosja wystąpiła z ZSRR . Z tym co mówisz nie polemizuje i nie dyskutuje bo wiedzy o tym nie mam. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Trochę przesada, jak ruscy się brali za turków, to imperium otomańskie już miało przetrącony kręgosłup i robiło bokami.

  •  

   pokaż komentarz

   @RubinWwa: Interesujący wątek, nie wiedziałem. Zawsze I wojnę światową wiązałem w pewnym "opóźnieniu" Niemiec względem potęg kolonialnych. Świeżo zjednoczony kraj zaczął mieć aspiracje mocarstwowe. Historia jest bardziej skomplikowana, wspaniale( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Rosjanie walczyli cały czas z bolszewikami

   @Wolrad: Jestem kiepski z historii, więc może mi wyjaśnisz, jakiej narodowości byli ci bolszewicy i gdzie był ich kraj?

  •  

   pokaż komentarz

   @Aaandrzej widzisz efekt a nie widzisz przyczyny. Rosja między 1700 a 1878 prowadziła z Turcją 9 wojen z czego tylko jedną krótka przegraną w trakcie wojny północnej. I przegranej wojnie z Wielka Brytania i Turcją o Krym. Reszta kończyła się klęskami Turcji aż do zrzucenia jarzma z Bałkanów i były przyczyną upadku wewnętrznego Wielkiej Porty.

  •  

   pokaż komentarz

   @teh_m bolszewicy byli narodowości różnej zaleznie od okresu i od miejsca . Np. Kierownictwo to dominowali żydzi ale byli Rosjanie , Polacy i Gruzini. Polacy odpowiadają za utworzenie i kontrolę CzeKa . Jak zobaczysz pierwsze oddziały gwardyjskie były łotewskie , jak zobaczysz żołnierzy i dowódców na froncie byli narodowości głównie rosyjskiej ale i ukraińskiej czy białoruskiej dążyli oni do likwidacji Rosji i utworzenia superpaństwa robotników i chłopów bez granic itd. Natomiast armie i rządy nazywające się rosyjskimi były praktycznie typowo rosyjskie a oddziały innych narodowości jak Polacy stanowili w nich samodzielne oddziały pod dowództwem Francuskim generała Janina . Skutkiem ich przegranej było utworzenie państwa gdzie Rosja była tylko republiką federacyjną. Sytuacja na pozór mętna ale objawiła się powtórnie w okresie II wojny gdy powstały oddziały rosyjskie walczące na froncie z armią czerwoną. Gen. Szkuro czy Krasnow . Taka bardziej sytuacja jak w Polsce konflikt UB a AK. UB to bolszewicy a AK to biali Rosjanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: A możesz przeformułować ten słowotok w tekst zdatny do czytania?

  •  

   pokaż komentarz

   @teh_m kraj bolszewików był na terenie Rosji , Białorusi , Ukrainy , Gruzji , Abchazji , Mongolii , Kazachstanu , Kirgistanu Uzbekistanu , Tatarstanu a ambicjami aby był po Pireneje ale tylko tyle udało im się ujarzmić. Narodowości im niżej tym więcej Rosjan im wyżej tym ich ilość spadała do mniejszości. Państwo utworzyli Trocki , Lenin , Stalin Dzierżyński , Radek , Kamieniew , Zinowiew. Pierwsi gwardziści to Łotysze bo Rosjanom nie ufano Natomiast masy żołnierskie to głównie rosyjskie chłopstwo .

  •  

   pokaż komentarz

   Powiedz mi po jaki uj wojska polskie pchały się w 1612 na Kreml? Wcześniej nie było ze wschodnim sąsiedztwem większych problemów (owszem- jakieś tam małe awantury i zatargi na poziomie księstw).

   @aleksiej-trexlebov: Po śmierci Kazimierza Jagiellończyka Rosja zaatakowała Wlk. X w ciągu kilku lat zdobywając około 1/4 jego terytorium i grożąc całkowitym unicestwieniem Litwy. Dopiero polskie zaangażowanie w bitwie pod Orszą odwróciło rosyjski pochód. Po to więc nasze wojska się tam wp%#??@%ały, że wcześniej Rosja zajęła spory kawał polsko-litewskich ziem zaczynając wojny z nami. Cała wyprawa na Moskwę była przecież pod hasłem odzyskania Smoleńska. W międzyczasie mieliśmy jeszcze wojnę o Inflanty, również z naszej strony obronną. I zanim zaczniesz się sapać, że zaatakowali Litwę - Litwa była związana już wówczas unią z Polską i było oczywistym że nie pozwolimy im anektować Wlk. X. To są te twoje małe awantury, masz wybiórczą wiedzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad Przecież bolszewicy to też Rosjanie. Więc napisałeś ,że Rosja powinna istnieć bo kiedyś w przeszłości część Rosji powstrzymywała inna część Rosji przed najazdem na Europę. Proszę nie pisz nic więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   kraj bolszewików był na terenie Rosji , Białorusi , Ukrainy , Gruzji , Abchazji , Mongolii , Kazachstanu , Kirgistanu Uzbekistanu , Tatarstanu

   @Wolrad: Aha, czyli tak samo, jak kraj nazistów był na terenie Niemiec. Okej, trzeba było tak od razu.
   No bo pomyśl:
   - Białoruś: Od rozbiorów Rosja.
   - Ukraina: Od rozbiorów Rosja.
   - Gruzja: Najpierw rosyjski protektorat, potem Rosja.
   - Abchazja: Coś jak z Gruzją. Czyli Rosja.
   - Mongolia: Od XVIII wieku Rosja.
   - Kazachstan: Jw. Sami chcieli.
   - Kirgistan: Tylko tutaj było na świeżo i chyba nawet sami rewolucjoniści to rozumieli, chcąc dać im autonomię.
   - Uzbekistan: Rosja zaczęła tam militarne tournee w XVIII wieku.
   - Tatarstan: Podbity przez Iwana Groźnego w XVI wieku. Rosja.
   - Rosja: Według ciebie "Rosja była tylko republiką federacyjną". Zajebiście. No po prostu, k#!?a, cudownie. Taka mało znacząca pipidówa, gdzie tylko rzut kostką zdecydował, że stolica tej federacji i całe kręcenie korbą spadło na nią. Zupełnie przypadkiem, bez wiedzy i zgody obywateli. XD

   Nie dostrzegasz absurdu w swoich wypowiedziach?

   pokaż spoiler W skrócie, prowadzisz tą porytą narrację, z której kiśnie cały świat: wszyscy winni, tylko nie Rosja i Rosjanie. Oni zawsze święci i czyści jak Maryja Dziewica.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anty_kacap rozmowa dotyczy że bez Rosji było by lepiej. Tak więc w 1918-1920 upadła Rosja i na jej gruzach i gruzach innych państw regionu powstało nowe państwo totalitarne. Upadł Irak na jego gruzach powstało państwo Islamskie . Upadła II RP na jej gruzach powstał PRL ( ale tam już ponoć nie byli prawdziwi Polacy ) itd. Geopolityka i historia uczy że upadek państw czy w tym przypadku Rosji nie zawsze będzie dla świata lepszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @teh_m jest daleka różnica między III rzeszą państwem powstałym demokratycznie z woli Niemców a powstaniem ZSRR gdzie w wojnie domowej zginęło 15mln osób to jest 5mln więcej niż na wszystkich frontach I wojny

   Po upadku Rosji Gruzja czy Ukraina , Mongolia miały krótką niezależność i zostały podbite przez bolszewików , miały też być podbite kraje bałtyckie , Polska czy Niemcy ale jak wiemy ofensywa skończyła się na Polsce.

   Stolica Rosji była w Petersburgu , Stolica ZSRR została przeniesiona do Moskwy do centrum imperium. Rosjanie byli najbardziej mordowaną narodowością w ZSRR to też różnica pomiędzy III rzeszą która Niemców nie krzywdziła .

   Tu nie chodzi w mojej wypowiedzi aby zdjąć odium z poszczególnych Rosjan którzy budowali komunizm. Chodzi mi o różnice pomiędzy państwem typowo rosyjskim gdzie poszczególne rejony były podbitą częścią Rosji a ZSRR gdzie Rosja została cofnięta do poziomu republiki federacyjnej . Dziwny to twór nie mający wczesniej analogii dlatego tak ciężko niektórym to zrozumieć . Różnica jak pomiędzy III rzeszą a Unią Europejską. Niby tu i tu rządzili Niemcy , niby całą zachodnią Europę kontrolują ale jednak tylko część utorzsamia UE z Niemcami ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Rosjanie byli najbardziej mordowaną narodowością w ZSRR

   @Wolrad: A możesz mi podać, jaki odsetek bolszewików (albo komunistów) stanowili Rosjanie?

   III rzeszą która Niemców nie krzywdziła
   Naziści, hitlerowcy - jak zwał, tak zwał - wymordowali według szacunków ~300 000 Niemców. Nie krzywdziła? Fakt, w ludobójstwie swoich daleko im do Rosji/ZSRR, ale jednak mijasz się z prawdą.

  •  

   pokaż komentarz

   @teh_m nie wiem jaki odsetek bolszewików. Natomiast z danych niemieckich wiemy że jak dobrze pamiętam 48% jeńców z 1941 roku armii czerwonej stanowili Rosjanie 20 kilka % Ukraińcy i kilkanaście Białorusini. Natomiast wśród wąskich władz państwowych to już byli mniejszością aż do śmierci Stalina.

   Co do Niemców to mordy objęły głównie niemieckich Żydów i dziesiątki tysięcy innych osób nieprzystających do nowego państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Masz dziwną tendencję do pomijania, bagatelizowania, bądź wykręcania się nieznajomością dla rzeczy, które nie pasują ci w argumentacji, za to doskonale orientujesz się we wszystkich innych - nawet bardzo odbiegających od tematu. Możesz wyjaśnić, dlaczego?

  •  

   pokaż komentarz

   @teh_m proste bo ten temat mnie już nie interesuje ile bolszewika było w rosjaninie. wykazałem tylko że upadek państwa ruskiego nie jest polskim interesie

  •  

   pokaż komentarz

   wykazałem tylko

   @Wolrad: Niczego nie wykazałeś. Czego się od ciebie dowiedzieliśmy:
   - Bolszewicy to byli Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Gruzini, Białorusini i Francuzi (sztuk: jeden). I prości Rosyjscy chłopi. No ja p!%$@$%ę. Manipulacja lvl Kurski (Jacek, nie mylić z rosyjskim miastem).
   - Uciemiężona Rosja padła ofiarą, bo siłą wcielono ją do ZSRR.
   - Rosja niczemu nie jest winna, bo zawsze to inni szaleli, a ona się broniła. Listę atakujących masz wymienioną przeze mnie odrobinę wyżej xD
   - Zawsze, jak trzeba wybielić Rosję, pojawiają się nagle inne narodowości (im bardziej egzotyczne, tym lepiej) i to na nie zwala się winę. To, że siłą wcielono je w granice Rosji i mówią, i pisza po rosyjsku? A co cię to obchodzi? Temat cię nie interesuje, no i po dyskusji.

   Wiesz co? To ja p!%$@$%ę takie gadanie z tobą. Nie interesujesz mnie. I po dyskusji.

  •  

   pokaż komentarz

   Mało kto teraz wie, ale jej gigantyczna ekspansja w XVIII i XIX wieku stworzyła w umyslach Europejczykow obraz wielkiej dzikiej hordy

   @RubinWwa: no tak - Napoleona tam nie było, nie było Japończyków ani Turków podżeganych przez W. Brytanię. Nie było pierwszej wojny światowej, Lenina ze Szwajcarii nie było. Hitler tez przyszedł z misją pokojową.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: O czym ty gadasz bo nie ma tu żadnego argumentu tylko twoje chochoły

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Moskwa była stolicą Carstwa Rosyjskiego w latach 1547-1712. Po zdobyciu władzy w Rosji, bolszewicy tylko przywrócili dawną stolicę.
   Poza tym, może mi powiesz, władcą jakiego państwa był Piotr I, który przyczynił się do tego, że Rzeczpospolita Obojga Narodów faktycznie przestała być niezależnym państwem, i dowódcą armii którego państwa był Aleksandr Suworow, którego żołnierze 4 listopada 1794 dopuścili się rzezi mieszkańców warszawskiej Pragi?
   A gubernator wileński Michaił Murawjow zwany "wieszatielem", to czasem nie Rosjanin?
   Czy od czasów Aleksandra II do czasów Mikołaja II, rosyjscy urzędnicy na terytorium rosyjskiego zaboru Polski, nie prowadzili czasem rusyfikacji i nie wywozili niepokornych Polaków w kibitkach na Syberię?

   W 1921 Gruzja została pobita przez Rosyjską FSRR. Tak samo jak w 1920 Azerbejdżan i Armenia.

   Ogólnie to co napisałeś na temat ZSRR i Rosjan, jest tylko powtarzaniem stwierdzeń rosyjskich nacjonalistów, którzy winą za bolszewizm obarczają wszystkich, tylko nie Rosjan. Twierdząc, że za bolszewizm odpowiadają Żydzi, Łotysze, Polacy, Gruzini, Ormianie i Ukraińcy, tylko nie Rosjanie. I ignorując fakt, że większość członków SDPRR(b) to byli Rosjanie. Tak jak większość funkcjonariuszy NKWD.
   I nie zaprzeczając nadreprezentacji Łotyszy, Żydów i Polaków w sowieckim aparacie bezpieczeństwa i partii, zwłaszcza w latach 1917-1938, należy mieć na uwadze, że stalinowskie czystki z drugiej połowy lat 30. doprowadziły do znacznego spadku roli mniejszości narodowych ZSRR w tych aparatach. Bo w ZSRR Rosjanie stanowili większość, a każdy pozostały naród był tam mniejszością narodową.
   W ZSRR językiem urzędowym był rosyjski, a stolicą była dawna stolica Carstwa Rosyjskiego (a nie np. Tbilisi, Kazań, Ufa, Ałma-Ata, Kijów, Mińsk czy Taszkent).

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden jest podobna analogia jak w Polsce. Część Polaków też nie uważa Bieruta za polskiego prezydenta nie uważa PRL za kontynuację II RP itd. Jedni uważają że legalni byli wyklęci a MO to bandyci , inni na odwrót. Są Rosjanie którzy widzą ciągłość między Piotrem Leninem a Putinem inni traktują okres ZSRR jak mroczne czasy . To bardziej dyskusja filozoficzna. Fakt że ZSRR zerwał z tą tradycją, symboliką począwszy od umundurowania przez system władzy . . Był cenzus w 1943 tak w PRL w 1956. Znam Rosjan którzy wierzą w dobrodziejstwo Lenina i znam Rosjan którzy mają portret Kornilowa czy Kappela i dla nich wtedy skończyła się Rosja. Mimo wszystko u naszych sąsiadów tak samo nie wszystko jest kolorowe i jednoznaczne jakbyśmy chcieli . Cała rozmowa nie wyszła od tego czy Rosjanie nas całowali po dupach ale że bez nich na wschodzie było by lepiej. A według mnie byli historycznie lepszym sąsiadem niż mogli by być Mongołowie i Turcy czy ZSRR a tu już święte oburzenie na wykopie że wcale nie nic gorszego od Rosji nie ma :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden językiem urzędowym był rosyjski dopiero rusyfikację całkowicie zablokował po śmierci Stalina Beria . Beria utworzył też wymóg aby władze republik były wybierane spośród osób znający oficjalny język republiki. A Moskwa była z prozaicznego powodu stolicą w czasie wojny domowej Petersburg był ciągle zagrożony przez białe armie, dookoła rządzili Biali a tylko centrum było pod kontrolą bolszewików . A wine za bolszewizm ponosi tak naprawdę syn Mikołaja II Aleksy. Gdyby nie miał hemofilii to by się Car mógł zająć państwem a nie opieką nad dzieckiem . Doprowadził państwo do upadku i bolszewicy mający chyba 15-20% poparcia przejęli zbrojnie władzę a potem ją terrorem utrzymali. To samo mieliśmy teraz w Iraku i Syrii z Daesz , bardzo podobny scenariusz ale z innym zakończeniem .

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Nie ma analogii między Bierutem a Leninem. Z prostej przyczyny: dla zdecydowanej większości Polaków system komunistyczny został narzucony przez obce mocarstwo, większe i silniejsze od Polski. Został przywieziony ze wschodu. I oznaczał brak suwerenności państwowej dla Polski. Toteż obecnie w Polsce nie ma pomników Bieruta ani ulic i innych miejsc jego imienia. A w sondażach Bierut zajmuje czołowe miejsce na liście najgorszych Polaków w historii.
   Natomiast Rosja to największe państwo na świecie, i władza bolszewików nie została mu narzucona z zewnątrz. Bolszewicy dokonali zamachu stanu, co nie zmienia faktu, że jesienią 1917 mieli poparcie 24%. Wygrali wybory w Moskwie, Piotrogrodzie i w 27 stolicach guberni na 38. W największych miastach Rosji mieli najwyższe poparcie. I nawet obecnie komuniści w Rosji mają poparcie rzędu kilkunastu procent - przez zdecydowaną większość lat po 1991 KPFR Ziuganowa była albo pierwszą, albo drugą siłą polityczną w Rosji. A w wyborach prezydenckich w 1995 drugie miejsce po Jelcynie zajął właśnie Ziuganow. To pokazuje skalę poparcia w Rosji dla komunistów nawet obecnie.
   Poza tym każde rosyjskie miasto ma co najmniej jeden pomnik Lenina. Tak jak każde osiedle typu miejskiego w Rosji. Ulic mających za patronów komunistów też jest tam od groma. Zresztą, podobnie jest na Białorusi.

   Jaki to "cenzus" był w 1943 w ZSRR i w 1956 w Polsce? Czy w ogóle wiesz, co oznacza słowo cenzus?

   Gdy w Rosji zostaną zburzone wszystkie pomniki Lenina, znikną ulice Lenina i innych komunistów, mauzoleum Lenina zostanie zamknięte, a sam Lenin spopielony, i gdy poparcie dla KPFR spadnie znacznie poniżej progu wyborczego, to wtedy powiem, że w Rosji Lenin jest postrzegany tak samo jak w Polsce Bierut, i że komunizm w obu krajach jest odbierany tak samo.
   A na to się nie zanosi.

   W praktyce, sowiecki komunizm był cofnięciem ludzkości do średniowiecznego feudalizmu i powrotem do najbardziej represyjnych praktyk caratu. Tak jak w 1649 car Aleksy Romanow przypisał chłopów do ziemi wydając "Ułożenie soborowe" i dając szlachcicom absolutną władzę nad poddanymi, tak w 1932 stalinowskie władze zrobiły to samo, wprowadzając system paszportów wewnętrznych, których nie wydawano chłopom. Również system komunistycznej cenzury był głównie twórczym rozwinięciem cenzury z czasów carskich, zwłaszcza Mikołaja I, którego urzędnicy doprowadzali cenzurę do absurdów. O tym, że Iwan Groźny miał opriczninę, dwaj ostatni carowie Rosji mieli Ochranę, a stalinowcy mieli NKWD, nie muszę chyba wspominać. Komuniści obficie czerpali z historii Rosji, gdy wprowadzali swoje drakońskie i zamordystyczne prawa.

   Wiem, że Rosjanie mieli na pęczki wybitnych literatów, kompozytorów, baletnice, choreografów, lalkarzy itd. Wiem, że Rosja też miała i ma swoją intelektualną elitę. Niestety, nie zmienia to faktu, że cywilizacja panująca w Rosji jest barbarzyńska, a zdecydowana większość Rosjan ma niewolniczą mentalność. Despotyzm to nieodłączna część tradycji Rosji. Tak jak faktycznie feudalne stosunki społeczne. Nie ma co tego porównywać np. z angielskim parlamentaryzmem czy narodzinami kapitalizmu w Holandii. To dwa różne światy.
   W Chinach panująca doktryna konfucjańska też utrwalała zamordyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   widzisz efekt a nie widzisz przyczyny. Rosja między 1700 a 1878

   @Wolrad: A, czyli Sobieski pod Wiedniem na osłabienie Turcji nie miał wpływu, ok ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @ZielonyGandalf: że z kościołów zrobili kina to akurat bardzo dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Aaandrzej miał oczywiście :) ale to była nasza ostatnia wojna z Turkami o ile pamiętam .

 •  

  pokaż komentarz

  Pchasz się w wizytę dwóch rosyjskich turystów kolego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Teraz przynajmniej wiadomo, dlaczego "były" doradca :)