•  

  pokaż komentarz

  Cos w tym jest..jak nam otworzyli granice , to co mądrzejsi wyjechali..nowe pokolenia uczą się i też mają zamiar wyjechać.Dla Polski jak to plus? Żaden.Tylko tracimy bo zamiast u nas te mądre osoby coś rozwijać wyjeżdżają. To coś podobnego na zasadzie stypedium czy różnych konkursów w USA. Kto się załapie to zostaję w USA a nie wraca.Wiadomo każdy chce zarabiać jak najwięcej, więc w pełni to zrozumiałe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Problem w tym, że kolejne unijne regulacje, limity, opłaty, zarządzenia, dyrektywy itd. itp.tak naprawde nie pozwalają krajom biedniejszym na jakiś bardzo szybki wzrost i rozwój. Tak jakby właśnie chodziło o to, żeby ludzie z dawnych demoludów odczuli jakąś tam poprawę, ale nie za dużą, nie taką żeby to ich skłoniło do rezygnacji z emigracji i szukania pracy na zachodzie.Przecież to dla "statrych" państw unii złoty biznes: ściągnąć młodych lekarzy, inżynierów, informatyków z krajów typu Polska czy Rumunia nie ponosząc żadnych kosztów ich wykształcenia.

   To trochę teoria spiskowa, ale zastanówmy sie, czemu mają służyć przepisy dot. pracowników delegowanych? Bo wszyscy mówią że to ograniczenie konkurencji. A moze chodzi o to, żeby np. polskie firmy transportowe zatrudniały kierowców-Francuzów, skoro i tak im będą musieli płacić tyle samo, a dodatkowo odpadną im drobiazgowe kontrole i długie szukanie dziury w całym. Jak z szoferki wyjdzie Francuz to mu pewnie z uśmiechem pożyczą "bon voyage" ale jak Polak - ohohohoho, zaczyna się zabawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky ale jak jesteś dobry i masz dyplomy czy co tam to każde państwo cię przyjmie, UE zabrała fachowców itp. ale czy to źle? Lepiej siedzieć tu i gnić za 3k?

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Orba wprowadził obowiązkowe odpracowywanie studiów medycznych. Ukończyli medycynę to muszą odpracować w szpitalu 5 lat. W USA medycyna jest tylko za kasę (studia). W UK to samo. U nas system jest podobny do niemieckiego, ale szpital w Niemczech a w Polsce to niebo i ziemia. Niemcy nie muszą się obawiać wyjazdów niemieckich lekarzy za granice a Szwajcaria ich tam wszystkich nie pomieści i ni weźmie.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko tracimy bo zamiast u nas te mądre osoby coś rozwijać wyjeżdżają.

   @Czajnikowsky: Ostatnio czytałem jakiś artykuł o Mołdawii. Ciekawostka, Mołdawia nie należy do UE a wyludnia się - zwłaszcza w kategorii osób młodych. Kto żyw sp?$#@?!a stamtąd. Tak więc, gdybyśmy nie weszli do UE to chyba władze musiałyby postawić wieżyczki strażnicze jak w NRD aby Polacy nie uciekali za granicę, a poziom życia w kraju byłby taki jak w Mołdawii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Co mądrzejsi? Z osób, które znam a które wyjechały za granicę, jakoś 90% pojechało na przysłowiowy zmywak. Ci mądrzejsi po dobrych studiach lub po prostu zaradni siedzą w Polsce, bo sobie tutaj radzą i nie mają potrzeby zmieniać całego swojego życia o 180 stopni, żeby przeżyć. Zresztą po ulicach, nawet swoim osiedlu widzę jakiego elementu się pozbyliśmy dzięki otwarciu rynku pracy w EU.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400 nie no zgadza się ..sam rozumiem że każdy jedzie tam gdzie mu lepiej czy po prostu więcej zarabia pieniędzy.Tylko tutaj odnoszę się tylko i wyłącznie do stwierdzenia , jakie nam wmawiają że Unia nam nie wiadomo ile daję i jakie to my same zyski mamy. Są zalety bycia w uni , ale są też i straty.Chociazby odpływ kapitalu ludzkiego , czy regulacje które narzucają kraje bogatsze , krajom biedniejszym kiedy widzą że jakiś przemysł czy gałąź gospodarki zaczyna sir rozwijać lepiej niz u nich.(np transport)

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky:
   Przykład Anglii. Anglosasi są bardzo pragmatyczni, na każdym kroku i w każdym aspekcie. Doszlio do wniosku, że nie warto i podziękowali. Uważam, że słusznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: i bez UE by uciekaly. Do szwajcarii, norwy tez uciekaja a w UE nie sa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky Tzw. Drenaż mózgów, zresztą z Niemiec młodzi Niemcy (Branża medyczna jak i inżynierowie) wyjeżdżają za pracą do USA, Kanady, Australii bo tam mogą lepiej zarobić i żyje się lżej. Co nie zmienia faktu, że nasze władze nie robią nic by młodych ludzi zatrzymać na miejscu, przy takiej tendencji za 10 lat nie będzie miał nas kto leczyć, wybudować dom czy naprawić auto, chyba że zrobią to Ukraińcy i inni imigranci. Rządzący ciągle mówią jaki my to sukces nie odnieśliśmy w porównaniu do lat 80, młodzi ludzie to mają gdzieś nie obchodzą ich czasy w których nie przeżyli ani jednego dnia, chcą zarabiać tak jak ich rówieśnicy na Zachodzie, chcą minimalnej biurokracji, szybkiego internetu, mieszkań na wynajem, wakacji na całym świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Forex2015 tak tylko Polsce daleko do Wielkiej Brytanii chociażby z gospodarką

  •  

   pokaż komentarz

   Tak jakby właśnie chodziło o to, żeby ludzie z dawnych demoludów odczuli jakąś tam poprawę, ale nie za dużą, nie taką żeby to ich skłoniło do rezygnacji z emigracji

   @senkjuwerymacz: To nie jest kwestia jakiegoś zamierzonego spisku. Po prostu to normalne, że w relacji z tak potężną gospodarką jak DE będziemy na niższej pozycji (podwykonawców). A to właśnie Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym. Tylko jakaś katastrofa w DE może spowodować, że ich dogonimy.

  •  

   pokaż komentarz

   @piepsze: Jak wielu, masz mała próbkę, lub po prostu obracasz się w kiepskim środowisku.
   Z moich znajomych np wyjechali wszyscy którzy właśnie mieli głowę na karku, potrafili od zawsze sobie radzić, lubieli kombinować, zakładać własne firmy, a nie siedzieć na zasiłku.

   No i pamiętaj o jednym. Motłoch najgłośniej krzyczy, motłoch wszędzie widać.

   Ludzie na poziomie którzy wyjechali, zrobili to raczej bez imprezy na pół miasteczka, zagranicą ich nie zobaczysz codziennie pod "polskim sklepem na żuberku, czy też wracając do Polski odwiedzić rodzinę, specjalnie nie kupują nowego auta za pożyczkę by się tylko pokazać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Chciałbyś siłą zatrzymywać młodych w Polsce która nie potrafi zagwarantować ludzkich warunków do życia?

  •  

   pokaż komentarz

   @TeddyBeers a my sie znamy? Nie przypominam sobie, więc co możesz mi tu robisz personalne wycieczki co ja doświadczyłem , a czego nie? W jakim środowisku się obracam. Chcesz coś napisać, to pisz merytorycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gokerson a czy ja napisałem że chce? Czy ja na końcu nie napisałem ze nie rozumiem dlaczego sie tak dzieję? Po prostu mówię o zysku który mają stare kraje unii , a nikt tego nie liczy

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: No i widzisz, potwierdziłeś tylko, że mogę mieć rację. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Dla Polski jak to plus? Żaden.Tylko tracimy bo zamiast u nas te mądre osoby coś rozwijać wyjeżdżają.

   @Czajnikowsky: To nie jest wina UE że Polska to karton obsrany gównem. Gdyby to był normalny kraj o prostym i niskim opodatkowaniu, działającej służbie zdrowia i ograniczonej mafii urzędniczej to ludzie by nie wyjeżdżali. UE nie powstała żeby nam robić dobrze tylko żeby unifikować gospodarkę i zapobiec kolejnym wojnom w europie. Ostatnie dwie wojny światowe rozpoczęły się właśnie w Europie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: z Mołdawia jest trochę inna sytuacja bo tam sporo osób ma paszport rumuński

  •  

   pokaż komentarz

   @TeddyBeers no no..potwierdziłes że mierzysz innych swoja miarą, więc spokojnie nie każdy jest taki jak ty

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Postrzegasz to ze złej perspektywy. Rządowi na rękę, że wyjeżdża inteligencja i zostaje chołota, którą łatwiej drenować i nią manipulować.

  •  

   pokaż komentarz

   @EliG nie przeczę, tylko po to powstała żeby każdy jej kraj czlonkowski rozwijał się w miarę równo.A nie po to żeby silniejszy, bogatszy kraj blokował biedniejsze.Mamy transport , dyrektywa niemiec francji i zaraz będzie po transporcie

  •  

   pokaż komentarz

   @widme postrzegam to z inicjatywy obywatela Polaka, który nie raz byl za granicą i wcale nie mam ochoty tam mieszkać, czuć się obcym.Mam swój kraj i w nim chcę żyć.A rząd ch?@ nie rząd.

  •  

   pokaż komentarz

   @piepsze: Wiele zależy od układu. Ja teraz w kraju zachodnim zarabiam na jednym etacie tyle, co w Polsce na półtora. Po zakończeniu kontraktu wrócę, bo mam w Polsce ułożone życie i stabilizację pracy, a tu musiałbym co parę lat szukać nowej. Z drugiej strony moja była wyjechała zaraz po studiach, znalazła pracę w dużej międzynarodowej korporacji i przez jakieś dziesięć lat zarabiała 5 - 8 razy tyle co ja, dzięki czemu ma niezłe oszczędności. Teraz myśli o powrocie do Polski, bo z doświadczeniem zza granicy w Warszawie dostanie spokojnie 12 - 15k, a koszty życia jednak są niższe niż tam gdzie teraz mieszka. Ona po studiach, tak jak ja, była szczawiem bez doświadczenia i praca za granicą była dla niej trampoliną do lepszego świata. Ja teraz mam 15 lat doświadczenia, tytuły, kursy itd. i praca za granicą jest dla mnie ciekawym przerywnikiem - fajnie się tu mieszka, ale nie jest to jakiś mus. Obecnie nasza sytuacja jest podobna, ale przez dość długi okres moja była wiodła spokojne życie z poduszką finansową, a ja, mimo bycia ogarniętym, jednak musiałem nieźle zasuwać, żeby dojść do tego co mam teraz. Wydaje mi się, że główna różnica dla ludzi wykształconych (przy czym nie chodzi mi o jakichś anestezjologów, bo to zupełnie inna liga) obecnie jest taka, że w zachodniej Europie względny spokój życiowy i stabilizację osiąga się na wcześniejszym etapie niż u nas.

  •  

   pokaż komentarz

   Mamy transport , dyrektywa niemiec francji i zaraz będzie po transporcie

   @Czajnikowsky: Tak to jest k!@$a z demokracją. Czasami większość cię przegłosuje ale nie jest to wina większości tylko twojego braku kompetencji żeby większość przekonać do swoich spraw. Zapytaj się sam siebie dlaczego państwa europy wschodniej nie zablokowały dyrektywy o transporcie skoro maja mniejszość blokującą? Czyżby mityczne Miedzomorze nie zadziałało?

  •  

   pokaż komentarz

   @Forex2015: ktoś im wmówił ze jak wyjdą z unii to wstaną z kolan, imigranci znikną a służba zdrowia dostanie kilkaset milionów funtów więcej miesięcznie a oni głupi uwierzyli

  •  

   pokaż komentarz

   @xyzzor: albo się wcale nie osiąga. Na 1 któremu się uda przypada 5 zapiepszajacych po 2000 . W pl po studiach osoba pracująca za minimum to wcale nic wyjątkowego. Ja np uważam że mam ok chociaż za granicą dostaje się w moim zawodzie z 5 razy więcej. Ale jakbym miał robić w jakimś urzędzie to by mnie już dawno w tym kraju nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   Chociazby odpływ kapitalu ludzkiego , czy regulacje które narzucają kraje bogatsze , krajom biedniejszym kiedy widzą że jakiś przemysł czy gałąź gospodarki zaczyna sir rozwijać lepiej niz u nich.(np transport)

   @Czajnikowsky: Tylko co ma Unia do odpływu kapitału ludzkiego? Nikt nie musi podpisywać porozumienia z Polską, żeby przyjmować od nas pracowników, chyba że zabierzemy ludziom paszporty.
   Tak samo przykład z transportem jest bez sensu, bo gdybyśmy byli poza Unią to wtedy tym bardziej dojeżdżano by nas regulacjami w tym sektorze i nie mielibyśmy nic do powiedzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: u nas nie ma i nigdy nie było warunków do rozwoju dlatego ci ludzie wyjeżdżają. Lewandowski nigdy nie osiągnął by takiego sukcesu w Polsce bo by mu podcięli skrzydła.

  •  

   pokaż komentarz

   Z osób, które znam a które wyjechały za granicę, jakoś 90% pojechało na przysłowiowy zmywak. Ci mądrzejsi po dobrych studiach lub po prostu zaradni siedzą w Polsce, bo sobie tutaj radzą i nie mają potrzeby zmieniać całego swojego życia o 180 stopni, żeby przeżyć. Zresztą po ulicach, nawet swoim osiedlu widzę jakiego elementu się pozbyliśmy dzięki otwarciu rynku pracy w EU.

   @piepsze: Dokładnie. Wyjechała w większości niewykwalifikowana siła robocza i znudzona młodzież z wielkich osiedli - wystarczy zobaczyć na tabelki jak bardzo spadł w Polsce poziom przestępczości po 2004r.

  •  

   pokaż komentarz

   @EliG wszystko to jest tylko biznes.Nie wiem czy wiesz, bo chyba nie wiesz skoro takie glupoty piszesz,ale żeby zebrać mniejszość blokująca trzeba zebrać conajmniej 4 kraje które zaprezentują ponad 35 % ludności UE. Same Niemcy maja 16% , a Polska tylko 7,6%. Cała Grupa Wyszehradzka to tylko ponad 12 %. Tak więc widzisz daleko jeszcze fo blokady.Nawet licząc kraje które wchodza w trójmorze.

  •  

   pokaż komentarz

   @DaeronTargaryen no właśnie, więc sam odpowiedziales sobie czy ktoś nam w tej uni pozwoli sie rozwinąć czy tylko cytuje piękne słowa, a dojeżdża każdy kraj który chcę coś mieć swojego.Dopoki biznes starej unii jest na górze jest dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   ale jak jesteś dobry i masz dyplomy czy co tam to każde państwo cię przyjmie, UE zabrała fachowców itp. ale czy to źle? Lepiej siedzieć tu i gnić za 3k?

   @fraciu: Odróżnij dobro jednostki od dobra państwa. Dla Ciebie jako jednostki lepiej jechać. Natomiast państwo ma zadbać o to, żebyś nie wyjechał bo ma w tym interes - oczywiście nie przymusem.

  •  

   pokaż komentarz

   jak nam otworzyli granice , to co mądrzejsi wyjechali

   @Czajnikowsky: jakby mieli warunki w kraju, to by nie wyjechali tak masowo. "Drenaż talentów" jest spowodowany c%$@#wymi warunkami w kraju z którego ludzie uciekają i tyle. Może zamiast narzekać na unię to warto by poprawić warunki we własnym kraju żeby ludzie z niego nie uciekali?
   Wielu Polaków na emigracji, jak już odłożyli trochę, z wielką chęcią wracało do Polski i żałowali tej decyzji, bo ten kraj się wręcz cofa w rozwoju.
   Wielu Polaków chce w Polsce żyć, otwierać biznesy, rozwijać się i spotykają się z betonem, więc skoro nie muszą z nim walczyć i mają opcję wyjazdu, to wybierają opcję wyjazdu. Po co sobie na siłę komplikować życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: z tym że to nie jest wina innych krajów, tylko naszego poj!%$nego rządu.
   gdyby w polsce którakolwiek z partii rzeczywiście chciała coś dobrego dla społeczeństwa, to nikt by nie wyjeżdzał. a skoro każda partia co 4 lata dostaje się do sejmu i senatu tylko dlatego, że myślą o swoim własnym interesie, to nie ma się co dziwić.

   młodzi ludzie są zmęczeni słuchaniem starych pryków i ich zakazów, nakazów, przykazów, rozkazów.
   im więcej utrudnień w normalnym życiu, tym więcej zdolnych ludzi przestanie sobie tym dupe zawracać i zwyczajnie pojedzie tam, gdzie żyje się lepiej.

   także ten rumuński eurodeputowany przyjmuje identyczną retorykę jak np rząd wielkiej brytanii... winni wszyscy, tylko k$%@a nie my.

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq Lewandowski osiągnął bo ma talent unia nie ma tu nic do rzeczy..

  •  

   pokaż komentarz

   @piepsze: podejrzewam ze wszystko zalezy od otoczenia w ktorym przebywasz. Mieszkam za granica i 90 procent moich znajomych jest po studiach i albo ma wlasne firmy albo pracuje jako kadra w roznych przedsiebiorstwach, slowem odniesli pewien sukces i sa zadowoleni z zycia. Poza tym wielu polakow wykonuje dokladnie takie same zawody jakie wykonywali w polsce tj pracuja w sklepach, fabrykach i warsztatach, tylko za lepsze stawki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Tak, z inicjatywy obywatela jest do bani i wiem co czujesz, bo też żyłem sporo na obczyźnie ale wróciłem z tęsknoty. Jednak to co się dzieje w polityce rozrywa mi serce. I wcale nie obwiniam tu chciwych polityków, tylko tych, którzy na nich zagłosowali.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: unia może nie, za to w Polsce niejeden talent został zmarnowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @steefaan2: To prawda, dlatego napisałem, że wiele zależy od układu. Zresztą mówimy tu o pracy zgodnej z wykształceniem bo i ja i ona taką wykonujemy. Gdybym wyjechał na zmywak, to i tak zarabiałbym znacznie więcej niż na początku kariery w Polsce i nie dziwię się ludziom, którzy decydują się na taki krok. Żyje się raz i albo żyje się na jakimś poziomie, albo nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @widme wiem o co chodzi , nie wmawiam nikomu ani nawet nie próbuje narzucać zdania , że siedz w Polsce bo to Twój kraj bądź patriota rozwijaj naszą gospodarkę. Jeśli ktoś ma możliwość niech wyjeżdża ja to doskonale rozumiem.Poprawiaj swój status, żyj godnie za pieniądze za pieniądze które zarobiles u Niemca francuza itd.ale niech nie gada później taki niemiec holender czy inny że Polska to won bo gdyby nie ci Polacy to by nie mial kto im starych dziadów ogarniać, w rolnictwie zapieprzac i w innych strefach gospodarki

  •  

   pokaż komentarz

   u nas nie ma ... warunków do rozwoju. Lewandowski nigdy nie osiągnął by takiego sukcesu w Polsce bo by mu podcięli skrzydła.

   @ahoq: Bez przesady, że nie ma, ale DE są lepiej zorganizowane.
   Co do Lewandowskiego, to faktycznie starsi gracze blokowali go w rezerwach Legii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Może to sygnał, że polityka kraju wymaga zmiany - cała mentalność administracji państwowej rodem z komuny? Ludzie często wyjeżdżają ze względu na brak dobrej woli i intencjonalne ignorowanie (wręcz ostentacyjne) problemów przez system państwowy. Chcesz zamknąć ludzi na siłę w chorym kraju?

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadiusz-dudzik nie chce mi sie kolejny raz tłumaczyć , kolejnej osobie tego samego.Nie nie chce , nie zamierzam, niech każdy idzie tam gdzie mu lepiej.A jak Cie interesuje moje zdanie to sobie poprzednie komentarze przeczytaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: Mam koleżankę z Mołdawii i z tego co mi mowila to nie jest jakoś trydno uzyskać paszport rumuński. Jezyk ten sam ułatwia sprawę

  •  

   pokaż komentarz

   @piepsze To nie takie czarno-biale. Wyjechało trochę patologii, owszem, ale "ci mądrzejsi" również. Mądrzejsi poradzą sobie wszędzie, tylko nie wszystkim chce się p!#?#!@ić z chorym systemem podatkowym, zusem, obowiazkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, dawać się okradać przez własne państwo. Wolą zarabiać więcej, żyć wygodniej i zapewnić lepszą przyszłość swoim dzieciom za cenę chwilowej zmiany o 180 stopni. Po kilku latach wszystko wraca do normy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: jeszcze jeden aspekt: czy są Lidle wokół wieży Eiffla? nie. a auchany i leclerki wokół bramy brandenburskiej? no, jakoś też nie.

   a u nas i jedno, i drugie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PotwornyKogut ooo we Francji sa sklepy Lidl. czy akurat w Paryżu dookoła wieży to nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @piepsze: masz stoprocent racji , mordo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Więc wniosek tego wykopu jest oczywisty - wschód "traci" z własnej woli, bo sami tworzą patologiczny system zasad współżycia społecznego.
   Ja wolałbym zostać w kraju i prowadzić własną działalność, nawet jeśli zarabiałbym mniej na zachodzie, bo jako obywatel danego kraju posiadam jednak więcej korzyści we własnym kraju - no ale pod warunkiem, że respektowano by moje podstawowe prawa jednostki, jak wolność wyboru i dysponowania własnym mieniem, nienaruszalność własności prywatnej, prosty system podatkowy gdzie państwo nie robi inwigilacji nawet mojego tyłka, no i oczywiście minimalne podatki wraz ze zlikwidowaniem systemu socjalnego. Obecnie, państwo traktuje ludzi oraz ich mienie jako swoją własność, kiedy jednocześnie zarobki i poziom życia są godne politowania, więc jak ktoś ma okazję, to czemu ma się zgadzać na takie poniżenie?

  •  

   pokaż komentarz

   Cos w tym jest..jak nam otworzyli granice , to co mądrzejsi wyjechali..

   @Czajnikowsky: zdecydujcie się, bo zawsze piszecie że wyjechała sama Patoka, a co mądrzejsi i bardziej ogarnięci zostali w PL

  •  

   pokaż komentarz

   @Royal_Email: To zależy, czy piszą ci, co wyjechali, czy ci, co zostali. Znacznie zmienia to perspektywę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @PanDomestos: młodzi Niemcy (ci ogarnieci) po mału emigrują do usa

  •  

   pokaż komentarz

   UE zabrała fachowców itp. ale czy to źle? Lepiej siedzieć tu i gnić za 3k?

   @fraciu: źle z perspektywy państwa i społeczeństwa, dobrze tylko dla tych jednostek, które wyjechały.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanDomestos: znam niemieckiego lekarza, który właśnie niedawno wyemigrował do Szwajcarii i mówi, że pracuje mu się dużo lepiej w Zurychu. Powiedział, że przede wszystkim nie musi pracować w weekendy a w tygodniu ma czas, żeby zjeść lunch ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: Pisanie, że gdyby nie ue to poziom życia w pl byłby jest totalnym kretynizmem i ignorancją. Wytłumacz mi ,,geniuszu", dlaczego Polska gospodarczo dogania Czechy, jak jeszcze 20 lat temu byli prawie 2x bogatsi?

  •  

   pokaż komentarz

   @PanDomestos: Jak to dogania? Przez 20 lat Czechom wzrósł PKB/mieszkańca z 6 do 20 tys a Polakom z 4 tys na 13. Czyli tak samo. Lepszy od Czechów wzrost mieliśmy na początku lat 90, bo my już zaczęliśmy realizować ścieżkę integracji z UE a Czesi najpierw musieli dokonać rozwodu ze Słowakami i o te pierwsze 3 lata się opóźnili. GEneralnie wszystkie państwa, które wstąpiły do UE w podobnym czasie, maja zbliżone tempo rozwoju.
   Porównaj natomiast nasz rozwój do rozwoju państw. które nie przystąpiły do integracji z UE i do tych, które przystąpiły znacznie później jak Rumunia czy Bułgaria.
   Jesteś kretynem czy ignorantem, że nie widzisz różnicy?

  •  

   pokaż komentarz

   Mam koleżankę z Mołdawii i z tego co mi mowila to nie jest jakoś trydno uzyskać paszport rumuński. Jezyk ten sam ułatwia sprawę

   @Gorylwemgle26: No tak ale to efekt tego, ze kiedyś Mołdawianie uznali, że oni jako jedna z lepiej rozwiniętych republik radzieckich nie chcą się łączyć z rumuńską nędzą. No i zostali na wschodzie a Rumunia dołączyła do zachodu. No i jakoś to Mołdawianie uciekają do Rumunii a nie Rumuni do Mołdawii.

  •  

   pokaż komentarz

   .Chociazby odpływ kapitalu ludzkiego

   @Czajnikowsky: Ale trudno uznać go za negatywny skutek integracji z UE. Z jednej strony owszem swoboda przemieszczania się w UE ułatwia ten odpływ ale z drugiej strony mamy wyraźny wzrost poziomu życia względem krajów, które do UE nie wstąpiły, wiec presja na ucieczkę jest pewnie mniejsza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czajnikowsky: Polska to ludzie a nie kraj, wiec dla Polski to dobrze ze sie bogacimy, nawet poza granicami.

  •  

   pokaż komentarz

   co mądrzejsi wyjechali

   @Czajnikowsky: mam zupełnie inne spostrzeżenia. Wyjechali głównie ci, którzy nie radzili sobie w kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @sokotra no to pozamykać granice itp. gdzie problem jeszcze tak niedawno było ( ͡º ͜ʖ͡º) to że państwo nie umi stworzyć możliwości na rozwój firm gdzie ludzie znajdą dobrą pracę to o co chodzi? Kierunki na które w Polsce są dwa etaty na 64 lata..... .

  •  

   pokaż komentarz

   @piepsze: wykształceni ludzie nie wyjeżdżają z Polski "żeby przeżyć" tylko żeby normalnie żyć.

 •  

  pokaż komentarz

  Dla tych co nie przeczytali artykułu: autor nie jest przeciwko UE tylko walczy z poglądem, że nowe kraje Unii tylko biorą dotacje nie dając nic w zamian. A według autora jest wręcz przeciwnie, to kraje starej Unii więcej zyskują na obecności krajów naszego regionu w Unii:

  EU membership has brought immense benefits to central and eastern Europe, but western economies also profited handsomely from the enlargement process. It is high time politicians in the west explained that fact to their constituents — EU money s not charity. It is a quid pro quo.

  •  

   pokaż komentarz

   @indienook: Wszyscy zyskują. Po to właśnie jest ta unia. Jak by ktoś miał zyskiwać kosztem kogoś innego, to by chętnych nie było.
   A Rumuni niech nie p%!?$@#ą, bo kilka lat przed przystąpieniem byli na poziomie ukrainy, a teraz ich przegonili kilkakrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @indienook: tak jak wyżej - każdy zyskał. Drenaż mózgów oczywiście istnieje (zawsze), ale z lekarzami na przykładzie Polski pomyślcie, to wina UE? a może krótkowzrocznej polityki państwa?

  •  

   pokaż komentarz

   @ppanicz: Oni nie są krótkowzroczni, przecież doskonale wiedzą jak działają wszystkie mechanizmy na świecie. Jak na gospodarkę wpływają nowe podatki itd.

   Poniżej jeden z dowodów na to:
   https://www.youtube.com/watch?v=v4Y5D7-NhvY&t=1s

   Albo dwa:
   https://www.youtube.com/watch?v=mOeI9jXAw9o

   Moim zdaniem oni sa po prostu niewyobrażalnie chciwi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ppanicz: no tak. Przecież mogliby dać wypłaty na poziomie Niemiec. Że też na to nie wpadli. Tylko kto by za to zapłacił?

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: @ppanicz: Prawda, każdy zyskuje. Kraj który się dołącza ma duży zysk na początku, traci później.

   Bez przystąpienia do Unii nie byłoby dopingu w postaci pieniążków, więc dzięki temu się rozwijają. Jednak po przystąpieniu pieniążki także uciekają. Można sie domyślic, że po kilku latach, po zakończeniu dofinansowywania będzie masowy drenaż w każdej dziedzinie rynku. Każdy nowy kraj musi sie na to zgodzić, żeby dostać boosta na początku. Tak jak działa fuzja firmowa (odejmując możliwość zamknięcia firmy/konkurencji). Główna jednostka musi na tym dorobić, w tym przypadku głównie Niemcy i Francja. Jak już zostanie wyciągniete co sie da w łatwy sposób, następuje "regulacja" rynku (dla nas wszystko, dla was gówno - w tej chwili chyba Polska jest na tym etapie). Następnie dołączanie nowych krajów, gdy już zyski są zbyt małe.

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież mogliby dać wypłaty na poziomie Niemiec. Że też na to nie wpadli. Tylko kto by za to zapłacił?

   @Alt-: Nie musza byc od razu na poziomie niemieckim. Wystarczy, ze nie bylyby tak razaco niskie, zwlaszcza na poczatku lekarskiej kariery.

   Prawdziwym problemem, na ktory narzeka bardzo wielu nie tylko lekarzy, ale i pacjentow, jest organizacja sluzby zdrowia i warunki pracy/korzystania z jej uslug. To tutaj jest zasadnicza roznica miedzy Polska, a takimi Niemcami. Pomyslec, ze jeszcze kilkanascie lat temu probowano reform (ot chocby Kasy Chorych), ktore moze poprawilyby znaczaco obecna sytuacje, ale szybko sie z tego wycofano.

   Wystarczy zreszta spojrzec za zachodnia granice i skopiowac ich system. To naprawde mogloby dobrze dzialac, nawet z nizszymi zarobkami, jesli tylko system tak nie mielilby wszyskich zaangazowanych stron. Lekarze/pielegniarki to tez ludzie i sadze, ze niewielu zdecydowaloby sie na emigracje za x% wieksza wyplate, gdyby byli zadowoleni ze swojego zycia w kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: Znam początkujących lekarzy, pracują dużo, ale też dużo zarabiają. Dalsze zmiany muszą dokonywać się razem ze zmianami całej gospodarki. Nawet jakby dać podwyżki lekarzom, to nikogo to nie zatrzyma w kraju, bo dalej nie będą konkurencyjne z zachodem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wielbiciel_dzemu_truskawkowego: jeśli korzyści rozpatrujesz wyłącznie przez transfery pieniężne to patrzysz zbyt wąsko.

   @Alt-: bo przecież nie przej!??li miliardów na poparcie społeczeństwa (świadczenia, propaganda PFN, TVP i inne zagrywki kosztem budżetu) ¯\_(ツ)_/¯ w Polsce lekarze już teraz mogą zarabiać podobnie jak w Niemczech, ale warunki systemowe są tragiczne. A jakby tego było mało to jeszcze rząd próbował ich zdemonizować. No jak nic k@$#a wina UE - sp?%!??%ić stąd to dla lekarza już kwestia honoru a nie pieniędzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ppanicz: To nie wina UE, bo w innych krajach mozna było to rozwiązać lepiej . Aczkolwiek jest to też konsekwencja wspólnego rynku.W tym przypadku dla polskiego podatnika po prostu negatywna konsekwencja. @ppanicz:

  •  

   pokaż komentarz

   @indienook: Zyskują wszyscy, bo to nie dotacje są najważniejsze ale dostęp do liczącego 500 mln ludzi, bogatego rynku europejskiego. Zyskują dziesiątki tysięcy firm korzystających z tego ogromnego i bogatego rynku. Za rok przekonają się o tym dobitnie Brytyjczycy którzy tak bardzo narzekali na to że wpłacają do Unii więcej niż zyskują. Jak masowo będą padać u nich firmy, bezrobocie i inflacja poszybują w górę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Beautiful_Rainbow: jest i nie jest, a raczej to kwestia w małym stopniu decydująca. Mieszkałem chwilę w Jordanii, mają tam świetną służbę zdrowia (ludzie z zachodu przyjeżdżają tam się leczyć, bo tanio i dobra jakość), edukację na tym obszarze, wiele ludzi zna angielski, a ci wykształceni w zasadzie wszyscy. Jak rozmawiałem z ludźmi, ale pisali o tym też w artykułach/książkach, kraj ma duży problem z zatrzymaniem tych ludzi u siebie - klasyczny drenaż mózgów, a kraj stosunkowo mały, więc odczuwa się nakłady na edukację, efekt skali jest mały. I jaki wspólny rynek i jakie unie ma Jordania? Oczywiście, UE trochę ułatwia sprawę, ale jeśli ktoś chciałby emigrować za kasą to i tak to zrobi bez większych problemów. Jakie zamożniejsze od Polski państwa pogardzą wykształconym człowiekiem, który jeszcze majątek życia wytransferuje do ich kraju? Jeszcze w dobie starzenia się społeczeństwa i wiecznego zapotrzebowania na lekarzy. UE ma w tym znaczenie niemal symboliczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @ppanicz: Nie chciałbym Ci psuć życia, ale od dawien dawna u ludzi głównie chodzi o dobra materialne.
   Różnica w tej chwili jest taka, że nie prowadzi się już wojen żeby zdobyć bogactwa, tylko prowadzi się handel. Wojna jest mało ekonomiczna. Także tak, dla mnie jedyną korzyścią są transfery pieniężne. I nie mówie tu tylko o gotówce. Zasoby, usługi czy ludzie też są przeliczalni na pieniądze. Dopóki na świecie dominuje tendencja zyskowa, dopóty bogatsze kraje będą drenować biedniejsze, aby jeszcze bardziej się wzbogacić. A te biedniejsze kraje jeszcze będa im w tym pomagać.

  •  

   pokaż komentarz

   @wielbiciel_dzemu_truskawkowego: nie psujesz mi życia, po prostu odpowiadasz nie na temat i pomijasz konkretny argument. Państwa chcą jak najlepiej dla siebie, wow, kiedy możemy przesłać panu nobla?( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  To jest zło konieczne. To tak jakbyś miał do wyboru zarobić 1 000zł i nie podzielić się zyskiem z sąsiadem albo zrobić biznes z sąsiadem. napracować się równo i zarobić razem 10 000 zł ale sąsiad z tego zgarnia 8 000.
  Niby zarobisz dwa razy więcej ale niesmak pozostaje.

 •  

  pokaż komentarz

  A co ma strefa Schengen do checi wyjezdzania ludzi za granice? Jak ktos jest zdeterminowany zeby emigrowac, zrobi to nawet, gdy mieszka w jakichs biednych krajach jak Gruzja czy Moldawia.

  Fenomenem UE jest wlasnie to, ze w takim brzydkim Zgorzelcu mieszkaja Polacy, zarabiajacy 2500zl a most dalej, w przepieknym Goerlitz mieszkaja Niemcy z pensja 7500zl. Pomiedzy jednymi i drugimi nie ma zadnych przeszkod, a mimo wszystko ci Polacy zostaja w zdecydowanej wiekszosci u siebie i jebia za 3x mniej niz mogliby 100 metrow dalej... xD

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież lekarze, dentyści, pielęgniarki i wiele innych wykwalifikowanych pracowników by wyjechało czy jesteśmy czy nie w EU.
  Wystarczyłoby dać im preferencje w zatrudnieniu; takie UK celuje w imporcie z całego świata.
  Drenaż lekarzy jest na całym świecie bo prawie wszędzie ich brakuje.