•  

  pokaż komentarz

  była dla Niemiec Zachodnich sposobem >odpokutowania swojej nacjonalistycznej i >wojującej przeszłości.

  + socjalistycznej

 •  

  pokaż komentarz

  z jednej strony rozumiem zagrożenie większym wpływem Francji na UE, z drugiej jednak wydaje mi się że UK nie bardzo chciało pogłębienia integracji.

  a możemy się oszukiwać do końca świata, ale dziś w momencie gdy świat zmienił się bardzo nie ma miejsca na to by niespecjalnie duże (ludne) państwa europejskie samodzielnie stanowiły o sobie na arenie międzynarodowej. może jeszcze takie państwa jak Niemczy czy Francja mają taki potencjał. ale taka Polska? z ludnością mniejszą od 1 chińskiej prowincji? bez innowacyjnego przemysłu jak w Niemczech czy też Francji?

  wydaje się że bez integracji średnie i małe państwa UE mogłyby zostać jedynie koloniami Rosji, Chin w przyszłości może Indii. a dzięki UE my i inne kraje mamy możliwość samostanowienia o sobie. i to powinniśmy docenić

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger i. a dzięki UE my i inne kraje mamy możliwość samostanowienia o sobie.
   Naprawdę wierzysz w to co piszesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: o jakim samostanowieniu mowa? O tym, w którym cała władza Europy przeniesiona jest do jednego miasta, w którym jest znacznie więcej polityków z konkretnych państw? Małe kraje w takim momencie nie mają nic do gadania. Francja i Niemcy mają olbrzymi wpływ na politykę UE, a będą miały jeszcze większy w momencie, kiedy UE otrzyma legitymację na utworzenie struktur państwowych.
   I do tego to wszystko zmierza. Aby prawo w całej UE było takie samo, bo wtedy łatwiej systemy zintegrować. Gorzej, że w ten sposób nie jesteś w stanie zintegrować ekonomii. Przez to pokrzywdzone będą słabsze ekonomicznie kraje.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: dokladnie. I to nie kwestia "wydawania" a faktow. WB byla hamulcowym integracji od samego poczatku swojego czlonkostwa w UE.

   Moze teraz integracja przyspieszy. Byle nie bylo juz za pozno.

   Rosnie potega Chin. Rosna, choc sa jeszcze daleko, Indie. Rosja od lat odbudowuje strefe wplywow i robi to przy udziale specsluzb i sily; i to mimo sankcji.
   A USA pod wodza Trumpa zaczynaja sie izolowac (do pewnego stopnia) i trzeba sie liczyc ze Europa musi sama dzialac na rzecz swojej pozycji na swiecie.

  •  

   pokaż komentarz

   i. a dzięki UE my i inne kraje mamy możliwość samostanowienia o sobie.
   Naprawdę wierzysz w to co piszesz?


   @Pio_Coll: A wybierasz europosłów? Czy też nie chciało ci się iść na wybory? Komisja Europejska jest wybierana przez posłów parlamentu europejskiego. Przypomnij na jakie władze UE nie masz choćby pośredniego wpływu? Wiedza nie boli.

  •  

   pokaż komentarz

   @EliG: Tak, za każdym razem bezpośrednio wybieram " Króla Europy" Przewodniczącego Rady i jego świte.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, za każdym razem bezpośrednio wybieram " Króla Europy" Przewodniczącego Rady i jego świte.

   @Pio_Coll: Ja nie wybierałem też Morawieckiego a muszę codziennie patrzeć na jego mordę. Myślisz że jest jakaś różnica ?

  •  

   pokaż komentarz

   @EliG Brak, Obie te instytucje to socjalizmy z dyktatorskimi zapędami.
   Wracając do Twojego poprzedniedniego pytania, to byłem na wszystkich wyborach po 89 roku.
   Uważam że demokracja działa TYLKO wtedy gdy WSZYSCY głosują , bo w przeciwnym wypadku większością rządzi lepiej zorganizowana mniejszość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll: tak. myślę że nie zrozumiałeś tego co napisałem. mamy możliwość samostanowienia w ramach UE. ale to jest dużo lepsza alternatywa niż bycie skazanym na "niezależność" pomiędzy tak wielki blokami jak UE i Rosja. naprawdę wierzysz że dla nich bylibyśmy podmiotem?

   jeśli tak to myślę że jesteś bardzo naiwny. Polska to nie jest Szwajcaria, a teren między Francją, Niemcami i Włochami to coś zupełnie innego geopolitycznie niż sąsiedztwo Niemiec i Rosji.

   @bregath: nie cała władza. to raz.
   małe kraje mają możliwości blokowania regulacji - radzę się zapoznać z tym jak działa choćby głosowanie za przyjęciem / odrzuceniem dyrektyw parlamentu UE.

   to co opisujesz to jest kierunek, z jakim kanale zgadzam. większą integracja jest dla UE jedyna szansą na przetrwanie w XXI wieku. obudź się, świat się zmienia. Chiny są mocarstwem. zaraz dołącza do nich Indie (choć dziś się z nich śmiejemy + ale tak samo śmialiśmy się z Chin na początku lat 2000) Filipiny są następne w kolejce. i państw, wiele ludniejszych od Polski bardzo dynamicznie się rozwijających jest sporo. Polska bez UE nie poradzi sobie zbyt dobrze na arenie międzynarodowej.

   @Aster1981: dzięki za głos rozsądku w tej dyskusji. już miałem wrażenie że tylko ja to tak widzę :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: Dlaczego wszyscy bezrefleksyjni eurołykacze mówią, że unia albo śmierć. Naprawde uważasz, że gdyby Niemcy lub Francja chciały zrobić deala z chinami to będą się nas o zdanie pytać o zdanie za pomocą unii?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll: bo nie chodzi tu o Niemcy czy Francję chodzi o nas. o dużo mniejsze kraje Europy. w dodatku perspektyw nasze demograficzne są opłakane i pomimo tego że zachód też ma problemy demograficzne to jeszcze sporo czasu my będziemy tak migrować polepszając ich sytuację a stopniowo pogarszając naszą.

   nie widzisz tego że w XXI wieku pozycja Polski samotnej (poza UE) to jest tak naprawdę jak pozycja jakiegoś wczorajszego Kiribati (z całym dla nich szacunkiem)?

   dodatkowo położenie na styku interesów Rosji i UE/Niemiec to nie jest coś co jest atutem (chyba że się jest silnym ekonomicznie państwem - ale to nie jest dzisiejsza Polska)

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger Rozumiem, że łatwiej jest trzymać się unijnej spódnicy, bo ona poprowadziła nas ku świetlanej przyszłości?
   Czy naprawde jesteśmy skazani tylko na francusko-niemiecką dyktature?
   Powinniśmy zaniechać jakichkolwiek inicjatyw np. trójmorze, rewersu gazu na białoruś itd. bo jedyny właściwy kierunek to unia.
   Na wschodzie też są ludzie, dlaczego Niemcy mają teraz organizować kolej na Ukrainie, a nie możemy tego robić my?
   Pytali nas się Niemcy o zgode na forum unijnym? Gdzie było nasze prawo weta?
   A może z tego wschodniego tortu też dla naszej gospodarki się coś uszczknie? Czy my to tylko do bycia montownią się nadajemy?
   Białoruś i ukraina to ogromne kraje naprawde nie widzisz dla nas tam pola do popisu?
   Wolisz być kelnerem przy Francusko-Niemieckim stole?
   Bo tam nas lubio, ciepło i fuchy dajo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pio_Coll: trzeba mierzyć siły na zamiary. ja wiem że chciałbyś żeby Polska znaczyła coś więcej ale pisalem już - świat się zmienił przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Europa straciła na znaczeniu. nawet USA przeorientowuje się od co najmniej dekady / dwóch na Azję

   jeśli to wszystko ci umknęło to jak mam jeszcze co to próbować tłumaczyć?

   Polska jest wielkości jednej chińskiej prowincji. Polska jest mniejsza niż Szanghaj i Pekin razem. Polska jest mniejsza niż jeden indyjski stan.

   popatrz sobie na przewidywane top 10, top 20 gospodarek na świecie w najbliższych dekadach - stracą pozycję nawet Niemcy, Francja i UK - nas tam nie ma i nie będzie. jesteśmy za mali. tyle.

   trochę realizmu. wszystko to co piszesz to myślenie życzeniowe. inicjatywy typu trójmorze da się rozwijać w ramach członkostwa UE.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy przypadkiem nie przemawia przez Ciebie murzyńskość, o której wspominał R. Sikorski. Wiem o wszystkim o czym piszesz i dlatego właśnie uważam, że to jest super czas dla Polski. Stoimy na dodze między Chinami i Unią, możemy być pośrednikiem dlaczego na tym nie zarobić. Jeżdżą już pociągi z Chin do Polski bo właśnie do nas prowadzą " szerokie tory" Teraz mamy szanse jak 1918 tylko trzeba ją wykorzystać, a nie biadolić, że się nie da, za mali jesteśmy itd. Użyć unię do naszych celów, a nie być użytym. Dlaczego Polski nie ma przy stole podczas negocjacji związanych z krymem, co ciekawe są Francuzi.... jakim k. cudem gdzie jest Francja, a gdzie Ukraina. Róbmy deal z Ukrainą i Białorusią nie oglądając się na Unie. Poruszając jeszcze wątek demograficzny, o którym wspomniałeś, lepiej młodą krew przygarnąć ze w schodu niż afryki. Zgodzisz się, że kulturowo nam bliżej z Ukraińcami i Białorusinami.