•  

  pokaż komentarz

  Europa nie musi robić nic. Pytanie należy raczej postawić o Polskę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Dla Polski to zawsze jakiś problem, a dla "Europy" to daleko.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hans_Olo: Dlatego wolałbym aby Europa uprzedziła Rosję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hans_Olo: powinnismy dać gwarancje lukaszence. Bez względu na jakieś p#!%@?!y demokratyczne. Lepiej za płotem przyjaznego dyktatora wrogiego Rosji, niż Rosję.
   Demokracji im nie wprowadzimy. Starali się to robić 30 lat.

   Gowno nas powinien obchodzić ich ustrój. Ważne by nie byli Rosja i niezbyt Rosji przyjaźni.
   Otworzyć rynki na nich. Pracy, handlować. Uzależnić od nas. Wynająć im porty i dopuścić do morza i rynków europejskich.

   Amerykanów poprosić o gwarancje wojskowe:)

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Polska to taka granica między Rosja a EU (czyt Niemcami)

  •  

   pokaż komentarz

   Gowno nas powinien obchodzić ich ustrój. Ważne by nie byli Rosja i niezbyt Rosji przyjaźni.

   @SchrodingerCat: I tu się właśnie mylisz.

  •  

   pokaż komentarz

   powinnismy dać gwarancje lukaszence.

   @SchrodingerCat: Hola hola, jakie znowu gwarancje? Co mielibyśmy gwarantować Łukaszence? Surowce? Obronę granic i terytorium? Pomoc finansową? A niby z jakiej racji Polacy mieliby się narażać i ponosić koszty na intencję Batiuszki? Nawarzył piwa, to niech je sam pije.

   Lepiej za płotem przyjaznego dyktatora wrogiego Rosji, niż Rosję.

   @SchrodingerCat: To prawda, ale jak sądzisz: czy taniej nas wyjdzie obrona i gwarancje dla Białorusi, czy wzmocnienie naszej własnej granicy nowym, potężnym wojskiem (które dodatkowo da nam zdolność do projekcji siły na cały region)? Bo politycznie to chyba nie muszę pytać, nikt ma wątpliwości, co jest prostsze.

   Amerykanów poprosić o gwarancje wojskowe:)

   @SchrodingerCat: A Amerykanie powiedzą: OK Polacy, skoro prosicie, to obronimy tę Białoruś i nic nie weźmiemy, żeby wam tylko zrobić przyjemność?
   Akurat.

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat wszystko ok, tylko po co rynek pracy? Niech se tam zostaną, reszta to super stanowisko.

  •  

   pokaż komentarz

   powinnismy dać gwarancje lukaszence.

   @SchrodingerCat: Bez zbudowania przez Polskę silnej armii ofensywnej a nie obronnej, Łukaszenka nie ma podstaw by wierzyć w jakiekolwiek gwarancje.

  •  

   pokaż komentarz

   I tu się właśnie mylisz.

   @Ranven: rozwiń myśl.

   Hola hola, jakie znowu gwarancje? Co mielibyśmy gwarantować Łukaszence? Surowce? Obronę granic i terytorium? Pomoc finansową?

   @xniorvox: wszystkie. A z jakiej racji? Bo jest to w naszym interesie. Po pierwsze zarobimy na tym o wiele więcej. Po drugie - Rosja to będzie och problem nie nasz.

   To prawda, ale jak sądzisz: czy taniej nas wyjdzie obrona i gwarancje dla Białorusi, czy wzmocnienie naszej własnej granicy nowym, potężnym wojskiem

   Wzmocnienie wojska i tak musimy zrobić. A gwarancje nic nie kosztują. I znowu: w razie czego lepiej bić się z ruskimi na terytorium Białorusi z pomocą Białorusi, niż na naszym terenie przeciwko Rosji i Białorusi.

   Amerykanie powiedzą: OK Polacy, skoro prosicie, to obronimy tę Białoruś

   Znowu mylisz pojęcia. Oni nie maja ich bronić a pomachać palcem Kacapom, żeby się Lukaszenko nie obawiał rozwodu z Putinem. A to czy później ktoś ich będzie bronił to kwestia do rozważenia później, jak zaistnieje taka ewentualność.
   Coś oczywiście wezmą. Ile jest MacDonaldów na Białorusi dzisiaj i innych Amerykańskich firm?

   wszystko ok, tylko po co rynek pracy?

   @EvilRex258: żeby spróbowali Białorusini szynki zamiast gowna jakie im serwują ruscy. Oni maja się najpierw uzależnić od nas. Uniezależnić od ruskich, a później chcieć przystąpić do cywilizacji europejskiej żeby widzieć jak mogą mieć. Bo do dobrego się człowiek szybko przyzwyczaja.
   Oczywiście rynek pracy ograniczony i czasów. Żeby tam wracali i opowiadali swoim.
   10 lat i maja demokracje.

  •  

   pokaż komentarz

   Łukaszenka nie ma podstaw by wierzyć w jakiekolwiek gwarancje.

   @GhostTrick: taka ma Ameryka. A nam wystarczy obronna. Z reszta zakup F35 świadczy o tym ze jednak robimy armie ofensywna w pewnym stopniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Naprawdę prosisz o tłumaczenie, dlaczego żaden kraj demokratyczny nie zaakceptuje OTWARCIE nieprzewidywalnego dyktatora? Baćko to nie jest żaden zagubiony miś, tylko p#?$?@#ony dyktator z krwią opozycjonistów na rękach. Jego miejsce jest na szubienicy za zbrodnie wobec narodu Białoruskiego. Dlatego też żaden normalny kraj nie rozważa nawet rozmowy z Białorusią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranven: ale dla nas to jest drugorzędny problem. Dyktatorek niech sobie będzie. Z Ilona Amerykanie się dogadywali jak mieli interes?
   A pokazanie ludziom ma własne oczy co mogą osiągnąć sprawi ze sami go na taczkach wywiozą po kilku latach. Wtedy bd można procedowac ich wejście do NATO i UE

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Uważasz, że to drugorzędny problem, kiedy każdy nasz wróg i przyjaciel będzie wyciągał bratanie się ze krwawymi zbrodniarzami, gdy tylko będzie czegoś od nas chciał? Czy Ty w ogóle zdajesz sobie sprawę, że coś takiego to byłaby śmierć resztek wiarygodności, jakie ten kraj posiada?

   Z Ilona Amerykanie się dogadywali jak mieli interes?

   A czy jesteśmy posiadającymi 2 miliony żołnierzy i 10 lotniskowców Amerykanami, żeby po cichu w imię demokracji dogadywać się z tyranami?

   Wtedy bd można procedowac ich wejście do NATO i UE

   Przyszło Ci kiedyś na myśl, dlaczego Ukraina nie jest ani w NATO, ani w UE?

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Zgadzam się z Tobą, bo jest oczywiste, że Polska powinna prowadzić taką politykę, natomiast jest minimum o 10 lat za późno.
   Powinniśmy tę kwestię Białorusi zacząć przygotowywać minimum gdy Obama robił reset z Rosją. To był dzwonek.
   Warto wspomnieć, że dziadzio Korwin nawet coś tam pierdział o Białorusi bezpośrednio po okrągłym stole, ale wszyscy się pukali wtedy w głowę ;)

  •  

   pokaż komentarz

   wszystkie. A z jakiej racji? Bo jest to w naszym interesie. Po pierwsze zarobimy na tym o wiele więcej.

   Dość odważne stwierdzenie jak na kogoś, kto przed chwilą napisał: Gowno nas powinien obchodzić ich ustrój. Ważne by nie byli Rosja i niezbyt Rosji przyjaźni.

   Rozumiem, że przy dowolnym ustroju na Białorusi Polska zarobi tam furę pieniędzy, pod jednym jedynym maleńkim warunkiem, że Białoruś nie będzie Rosją? To czemu, k#rwa, jeszcze nie zarabiamy?

   A gwarancje nic nie kosztują.

   Przykro mi, ale bredzisz. Jakim cudem gwarantowanie surowców, pieniędzy i obrony terytorium obcego kraju ma nas nic nie kosztować??? Gdzie takie gwarancje rozdają, może by ktoś nam coś też za friko zagwarantował? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   w razie czego lepiej bić się z ruskimi na terytorium Białorusi z pomocą Białorusi, niż na naszym terenie przeciwko Rosji i Białorusi.

   Powiedziałbym, że jeszcze lepiej nie bić się wcale, zwłaszcza za obcy kraj.

   Oni nie maja ich bronić a pomachać palcem Kacapom, żeby się Lukaszenko nie obawiał rozwodu z Putinem.

   Przecież wystarczy, że Putin powie "sprawdzam" i wyśle zielone ludziki, albo dokona ataku cybernetycznego. I co, Amerykanie dalej będą grozić palcem, czy odpowiedzą? A jeśli nie odpowiedzą, to my zostaniemy z gwarancjami dla Białorusi jak te palanty, a diabli wezmą nasz kokosowy białoruski interes?

   A to czy później ktoś ich będzie bronił to kwestia do rozważenia później, jak zaistnieje taka ewentualność.

   Czyli: hurra, niech żyje mesjanizm, Polska Winkelriedem narodów, Amerykanie nam wszystko załatwią, a martwić się będziemy później. No cóż, to zapewne cudowna propozycja, ale ja jestem trochę dziwny i wolałbym się jednak najpierw zastanowić. Pozwolisz, że zostanę przy swojej opinii.

   @SchrodingerCat:

  •  

   pokaż komentarz

   Uważasz, że to drugorzędny problem, kiedy każdy nasz wróg i przyjaciel będzie wyciągał bratanie się ze krwawymi zbrodniarzami, gdy tylko będzie czegoś od nas chciał? Czy Ty w ogóle zdajesz sobie sprawę, że coś takiego to byłaby śmierć resztek wiarygodności, jakie ten kraj posiada?

   @Ranven: oczywiście ze tak. W polityce liczą się interesy a nie honor. Alianci się ze Stalinem potrafili zbratać. Lukaszenko przy nim to przyjazny misiaczek.

   Przecież wystarczy, że Putin powie "sprawdzam" i wyśle zielone ludziki, albo dokona ataku cybernetycznego. I co, Amerykanie dalej będą grozić palcem, czy odpowiedzą?

   Na zielone ludziki wystarczy wysłać zielone ludziki zamiast wypowiadać wojnę Rosji. W sumie układ dobry. Poćwiczę nasi zamiast pierdziec w prycze.
   Przed atakiem cybernetycznym ich obronią. Maja lepsza technologie.

   Czyli: hurra, niech żyje mesjanizm, Polska Winkelriedem narodów

   Jak ty do tego doszedłeś na podstawie mojego wpisu? Właśnie proponuje polityczne wyrachowanie.
   Dać im gwarancje nic nie kosztuje. A to czy ich dotrzymamy będzie zależało od tego czy to będzie w naszym interesie.

   @xniorvox:

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Jesteś tutaj jednym z niewielu, którzy rozumieją geopolitykę i twarde prawa wynikające z gry o interesy a i tak Cię minusują cymbały, które mają ambicje wprowadzać na Białorusi demokrację. Powinniśmy tam być, nasze firmy powinny tam być, inwestować, uzależniać ich, przyciągać jak magnes i wciągać w swoją strefę wpływów. A my jak zawsze, mądrzy po szkodzie. Albo w ogóle nieświadomi i czekamy, aż nas Zachód utuli i adoptuje. Tutaj trzeba się rozpychać łokciami, mądrze, sprytnie, z głową - na tyle, ile mamy zasobów, ale próbować chociaż coś ugrać.

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: I w naszym interesie jest nie wkładać naszym wrogom broni przeciw nam. Ratowanie upadłego kraju z dyktatorem na czele to jest młyn dla naszych wrogów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arctic_Slav: demokracja przyjdzie jak będą gotowi na nią. Kilkadziesiąt tysięcy pracowników którzy zobaczą jak można żyć którzy tam wrócą po pol roku zrobi więcej niż jakieś grożenie palcem lukaszence.
   Dać im polizać tego lizaka dobrobytu ale przez papierek, czy tam szybę.

  •  

   pokaż komentarz

   Na zielone ludziki wystarczy wysłać zielone ludziki zamiast wypowiadać wojnę Rosji.

   @SchrodingerCat: A Putin tymczasem wyśle bombowce i czołgi. I co dalej? Tak będziemy się eskalować? Obawiam się, że w kwestiach militarnych na Rosję mamy zdecydowanie za chude uszy.

   W sumie układ dobry. Poćwiczę nasi zamiast pierdziec w prycze.

   @SchrodingerCat: To w sumie wyślijmy ich tam od razu. Niech sobie poćwiczą. A że ktoś ich przy okazji zastrzeli, no cóż...

   Przed atakiem cybernetycznym ich obronią.

   @SchrodingerCat: Za darmo to zrobią. Wszak gwarancje nic nie kosztują.

   Dać im gwarancje nic nie kosztuje. A to czy ich dotrzymamy będzie zależało od tego czy to będzie w naszym interesie.

   @SchrodingerCat: Stanowczo protestuję, żeby rzucać na lewo i prawo polskimi gwarancjami bez zamiaru ich dotrzymywania. Niech ich tam Rosja zajmie, to gotowi za kilka pokoleń domagać się odszkodowania od naszych wnuków. I będą mieli rację.

  •  

   pokaż komentarz

   Powiedziałbym, że jeszcze lepiej nie bić się wcale, zwłaszcza za obcy kraj.

   @xniorvox: lepiej. Ale z takim podejściem będziesz się bił pod Warszawom przeciwko ruskim i Białorusinom. Ale lepiej wspierać Białoruś żeby się tam u siebie z ruskimi biła w razie czego za nasz i swoj kraj i tylko ich wspierać technologia, logistyka i trochę wojskowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arctic_Slav: napewno nic nie osiągniemy jak będziemy lukaszenke straszyć tym ze go obalimy bo nam się ich ustrój nie podoba. Takim zachowaniem popchniemy go w ręce Rosji a wtedy nie będzie kolorowo.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale z takim podejściem będziesz się bił pod Warszawom przeciwko ruskim i Białorusinom.

   @SchrodingerCat: Rozumiem, że jak Rosja wchłonie Bialoruś, to już pozamiatane i nie mamy żadnych szans? Przyjdą po nas oba narody i Warszawę nam zajmą? Naprawdę nic się nie da zrobić? Nawet nasze wojsko, nawet NATO, nawet ONZ i papież nic nie poradzą? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   pokaż spoiler P.S. pod *Warszawą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranven: i robimy to p%$#%%%ac lukaszence ze go obalimy. Wpychamy kraj posiadający terytorium niezbędne do naszej obrony w ręce Putina.
   To tak jak byśmy w wojnie 1920 od razu kresy oddali.

  •  

   pokaż komentarz

   Stanowczo protestuję, żeby rzucać na lewo i prawo polskimi gwarancjami bez zamiaru ich dotrzymywania. Niech ich tam Rosja zajmie, to gotowi za kilka pokoleń domagać się odszkodowania od naszych wnuków. I będą mieli rację.

   @xniorvox: jak ich zajmie to mamy przej%!%ne. Przestajemy się liczyć w Europie. Wraca ład europejski z czasów zaborów.

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Skąd pomysł, że Białoruś jest niezbędna do naszej obrony, skoro zawsze traktowano Białoruś jako kierunek, z którego nadejdzie atak? I tak bronimy się na linii Wisły.

  •  

   pokaż komentarz

   Rozumiem, że jak Rosja wchłonie Bialoruś, to już pozamiatane i nie mamy żadnych szans? Przyjdą po nas oba narody i Warszawę nam zajmą? Naprawdę nic się nie da zrobić? Nawet nasze wojsko, nawet NATO, nawet ONZ i papież nic nie poradzą?

   @xniorvox: generalnie tak. Przestaniemy się liczyć, bo to Rosja stanie się z powrotem państwem europejskim które się w tej Europie liczy. A myślisz ze po co oni się pchają tam?
   Z NATO odpadają w następnej kolejności kraje bałtyckie bo ich aneksja będzie kwestia czasu. NATO nie będzie miało żadnej możliwości pomocy im wtedy.
   A my zostaniemy znowu przedmiotem targów w Europie a nie podmiotem który w razie czego będzie przy stole. Tak jak się stało w jalcie.
   Nasz los będzie zależał od tego co ustala między sobą ruskie i Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranven: zawsze była. Myślisz ze po co Polsce były te kresy? Bufor przed Rosja który dodatkowo ich blokuje militarnie? No marzenie.

   A teraz otwórz sobie mapę i spójrz jak wyglada północny wschód. Jak zamiast Białorusi będzie tam Rosja to nasza sytuacja obronna będzie podobna do sytuacji w 39 jaka mieliśmy z Niemcami.
   Podlasie przepadnie w 1 dzień.

   Ale ważniejsze skutki masz post wyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Już tak może nie dramatyzuj. Zajęcie Białorusi byłoby przykre, ale wciąż mielibyśmy wiele możliwości obrony przed rozbiorami i zajęciem Warszawy. Do tej pory Białoruś była blisko zakumplowana z Rosją, również w sojuszu wojskowym, a nasza pozycja w Europie mimo tego sukcesywnie się umacniała i obcego wojska w Warszawie bez naszego zaproszenia nie stwierdzono. A jeśli w odpowiedzi na zajęcie Białorusi zainwestowalibyśmy we własne wojsko i stali się cywilizacyjnym murem Europy, to możliwe że zaczęlibyśmy się liczyć nawet bardziej.
   A tekst, że NATO nie ma żadnych możliwości pomocy krajom Bałtyckim (ani Polsce jak rozumiem) to już zupełna bzdura. Czegoś ty się chłopie naczytał? Komsomolskiej Prawdy?

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: może i tak. Ale nie koniecznie wtedy to będzie zależało od naszej woli obrony Polski. Jak wspomniałem. Rosja wróci tam gdzie była kiedyś. Wróci do Europy i zachód będzie się musiał z nią liczyć.
   A wiemy ze w takiej sytuacji Polska może być ta ofiara która są skłonni ponieść.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak wspomniałem. Rosja wróci tam gdzie była kiedyś. Wróci do Europy i zachód będzie się musiał z nią liczyć.

   @SchrodingerCat: To żeby nie kłaść się z takim pesymistycznym wnioskiem spać, ja dla równowagi wspomnę:
   Jak powiedział stary góral, Polska będzie aż po Ural.

   pokaż spoiler No co, moje twierdzenie jest oparte na równie solidnych fusach, a o ile przyjemniejsze ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Polska nie posiada fizycznej możliwości obrony czegokolwiek na wschód od Wisły, więc o czym Ty właściwie rozmawiasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: :) oby. Ale to się samo nie zrobi. Wpływy na wschodzie były by bardzo mocnym krokiem w tym kierunku. A ta sytuacja która się dzieje wcale nie musi być pesymistyczna.

   @Ranven: Rosja tak nie uważa. F35 to sygnał ze chcemy mieć oddziaływanie ofensywne.

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Zgadza się. W ramach kontrofensywy NATO po ustanowieniu obrony na linii Wisły. Nie ma fizycznej możliwości, aby Polska przetrwała fazę ostrzału rakietowego z Rosji. Nie sądzę, że jakikolwiek kraj europejski by był w stanie to zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranven: dlatego nasze kresy są tak ważne. Nie musimy ich mieć. Ale mieć tam wpływy to nasze gwarancje. I możliwości kieszonkowego mocarstwka.

   Pomarzyć wolno ;)

  •  

   pokaż komentarz

   oby. Ale to się samo nie zrobi.

   @SchrodingerCat: Samo nie. Ale w naszym marzeniu o Polsce aż po Ural mamy potężnego sprzymierzeńca: jest nim... Rosja, która z uporem godnym lepszej sprawy dąży w jakimś pijanym amoku ku ruinie i upadkowi. Już nie mówię o alkoholizmie, HIV, biedzie, braku dróg czy toalet, konfliktach etnicznych i innych problemach społecznych od których może się rozpaść nawet silny kraj, ale patrz sam do czego doprowadziła polityka Putina: miał wpływy na Ukrainie, już ich nie ma. Miał kontrolę nad rynkiem surowców w Europie wschodniej, za chwilę przestanie ją mieć, nawet Nord Stream 2 może nie powstać. Teraz znudziła mu się przyjaźń z Białorusią i pracuje ostro nad tym, żeby również ją utracić. Symboliczne jest to, że ich jedyny lotniskowiec zatonął w idiotyczny sposób podczas remontu. A tymczasem na wschodzie Chińczycy się zbroją i coraz bardziej łakomym wzrokiem spogladają na rosyjskie ziemie, a Polska robi się coraz bardziej bezczelna, sama chce kontrolować rynek surowców i mieć wpływy na Ukrainie czy Białorusi...

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: wbrew temu co się może wydawać to działania Rosji są przemyślane. Nie mówię o polityce wewnętrznej, bo swoich to oni od zawsze traktowali jak mięso armatnie.
   Nord stream jest właśnie lewarem na Ukrainę i Białoruś. Posunięcie mądre, ale możliwe ze nie wyjdzie. Co do Białorusi. Zwyczajnie stracił cierpliwość. Spieszy mu się. Może tych myśliwców się obawia amerykańskich?
   Kiedyś było na wykopie jakieś ich opracowanie na temat tego jak wrócić do mocarstwowości Rosji. I co ciekawe to Putin się tego trzyma.
   W miarę możliwości ich doktryna to granica z Niemcami aby mieć glebie strategiczna dla Moskwy ale i właśnie wpływ na Europę.

   Chińczycy mogą być naszym nieocenionym sprzymierzeńcem dla naszego celu kieszonkowego mocarstwa. Mogą równoważyć Rosję. Mogą nam pomoc w Białorusi. I to w całe nie zły pomysł. Europa nie podziela amerykańskiej niechęci do Chin.
   Tylko ze to już wyższa szkoła jazdy by była żeby tak lewarowanie między mocarstwami. Łatwo się wywalić i sobie głupi ryj rozwalić.

  •  

   pokaż komentarz

   wbrew temu co się może wydawać to działania Rosji są przemyślane. (...) Co do Białorusi. Zwyczajnie stracił cierpliwość. Spieszy mu się.

   @SchrodingerCat: No to w końcu przemyślane, czy spowodowane niecierpliwością? Bo sam sobie przeczysz.

   Nord stream jest właśnie lewarem na Ukrainę i Białoruś. Posunięcie mądre, ale możliwe ze nie wyjdzie.

   @SchrodingerCat: Jeśli nie wyjdzie, to okaże się że było błędem, a to już nie będzie świadczyło o mądrości, tylko wprost przeciwnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Kiedyś było na wykopie jakieś ich opracowanie na temat tego jak wrócić do mocarstwowości Rosji. I co ciekawe to Putin się tego trzyma.
   W miarę możliwości ich doktryna to granica z Niemcami


   @SchrodingerCat: Utrata Ukrainy ich raczej oddala od Niemiec, a nie zbliża. A takie będą skutki wojny w Donbasie i na Krymie. Podobnie było z Gruzją, zajął owszem Osetię Południową, ale Gruzja stała się wrogiem.

   Ja wiem, że niedźwiedź wciąż jest bardzo groźny, ale jak tak dalej się będzie zachowywał, to w końcu zdechnie. Co daj Boże, amen.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: zgodne z planem. Ale możliwe ze zbyt szybko.

   W chwili obecnej to ukry i blr są ofiara która Niemcy są skłonne ponieść. Jak się zbliża to ten status może zyskać Polska

  •  

   pokaż komentarz

   s. Wynająć im porty i dopuścić do mor

   @rtpnX: Bartosiaka wietrzę: https://youtu.be/GlrhFZJ5AhM (i to chyba dobrze :) )

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat tylko oczywiście ta obszczana partia zarządzająca chlewem na to nie wpadnie bo za bardzo są skupieni na rozkradaniu polski i robieniu sobie dobrze. Czyli jak zwykle w chlewie c%$%?wo ale stabilnie. Ważne zrobić film o podlaskiej kserokopiarce muzyki śpiewającej przez nos. Przeciez tego chce suweren ¯\(ツ)

 •  

  pokaż komentarz

  Cóż, Łukaszenka dopiero się obudził ze swojego mokrego snu kontynuacji Białoruskiej SRR. Sam odrzucając demokratyczną spuściznę Szuszkiewicza oblepił Białoruś czerwonymi gwiazdami, czerwonymi flagami, wypełniając wszystko antyzachodnią ludowością,a pobudka odkażała się nieprzyjemna. Trzeba było iść w ślady Polski i krajów Bałtyckich już od lat 90, zamiast bawić się nostalgicznie w czasy Breżniewa w XXI wieku. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarkendarion: Łukaszenka starał się siedzieć okrakiem między wschodem, a zachodem. Zbliżenie z Rosją pozwoliło utrzymać jako-tako gospodarkę (jest źle, ale reszta ZSRR ma gorzej) i pozować na mniejsze zło. Łukaszenko nie ma wbrew pozorom wielkiego pola do manewrów. UE nie ma potrzeby zagarniania Białorusi, ponadto są pewne przeszkody prawne, a demokratyzacja może się skończyć jak na Ukrainie zważywszy, że Białoruś jest w gorszym punkcie startowym. (można z kraju z nieograniczonymi zasobami zrobić najbiedniejszy). Oczywiście są kraje bałtyckie i Polska, ale nie mają one wystarczająco silnych gospodarek, aby ciągnąć Białoruś.

  •  

   pokaż komentarz

   @ToksycznyArek: Łukaszenka zawsze chciał być dyktatorem. Miał okazję kontynuować demokratyzację Białorusi za Jelcyna, ale wtedy marzyło mu się reaktywować ZSRR. A potem obudził się z ręką w nocniku, gdy Putin zaczął pokazywać, gdzie jest jego miejsce.

   Łukaszenka jest beznadziejnym politykiem, który potrafi tylko zastraszać swój naród na modłę radziecką.

  •  

   pokaż komentarz

   Łukaszenka starał się siedzieć okrakiem między wschodem, a zachodem.

   @ToksycznyArek: większych bredni dziś nie czytałem.

  •  
   Herron

   -57

   pokaż komentarz

   @ToksycznyArek: Zrobić referendum w zachodniej Białorusi o przyłączenie się do Polski i wtedy można zrobić 10 lub 15-letni okres przejściowy, żeby Polska C nas nie zatopiła. Myślę, że z jakimś dofinansowaniem unijnym szło by to ogarnąć. USA też mogłoby być tym zainteresowane ze względu na strategiczną lokalizację.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: I po ch?! nam ta biedna Białoruś? Bogate Niemcy do tej pory nie wyrównały poziomu byłego NRD z resztą Niemiec.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Chłopie, tam większość ludzi to ukryta opcja rosyjska. Marzy Ci się polski Donbas?

  •  
   Herron

   -26

   pokaż komentarz

   @Erland_Rudholm: Oddamy Polskę C organizacjom żydowskim w ramach 447 i niech sami się martwią ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: do momentu aż Żydom nie braknie w tej "Polsce C" miejsca i zaczną z Polską robić to, co teraz robią z Palestyną. Poza tym po na co nam to? Nawet jeśli ludność tam sympatyzowałaby z Polską, to to tylko pożywka dla Putina, żeby szczuć resztę Białorusinów przeciwko nam.

  •  

   pokaż komentarz

   Łukaszenka starał się siedzieć okrakiem między wschodem, a zachodem.

   @ToksycznyArek: Tak balansował, że aż były na niego nakładane zachodnie sankcje xD

  •  

   pokaż komentarz

   @ToksycznyArek: PKB Białorusi to tylko 54 miliarda $, robiąc inwestycje tam co roku na poziomie 500+ od 5 lat dałoby to bardzo ładny efekt kolonizacyjny, uciągnięcie gospodarki Białorusi nie byłoby problemem przy 100% uniezależnieniu się przez Polskę od gazu i ropy z Rosji. Przejąć ich najbardziej dochodowe struktury gospodarcze w przemyślę i nie byłoby źle.

  •  

   pokaż komentarz

   @EmDeCe: te kłamstwo jest dosc czesto powtarzane...

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Taaa kurła toczyć wojenkę z Rosją o jakiś skrawek ziemi na Białorusi zamieszkały przez panów w gumofilcach uwielbiających degustować spirytus ze szklanek. Genialny pomysł, godny prawdziwego patrioty. Jak byś nie zauważył świat jest dzisiaj otwarty i możesz sobie mieszkać gdzie chcesz nie anektując jakichś ziem i nie tocząc wojenek. Dla przykładu mój kuzyn mieszka w Tajlandii i ma bardzo atrakcyjną miejscową żonę, no ale co może o tym wiedzieć wykopek który zatrzymał się w czasie na swojej zabitej dechami wiosce.

 •  

  pokaż komentarz

  Przykład Białorusi to kolejny już przykład jak trafne były przewidywania Lecha Kaczyńskiego i partii PiS w kwestii gazowej. Zmiana polityki względem PO-PSL to był priorytet, który uratował Polskę przed podobnymi problemami jak na Białorusi. Celem Polski powinno być jak największe uniezależnienie się od Rosji we wszystkich możliwych tematach tak by Moskwa nie była w stanie niczego na nas wymuszać. Możemy handlować z Rosją, ale nie możemy być od niej uzależnieni!

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL: Tak to pięknie napisałeś. Nieżyjący prezydent i partia uratowały Polskę. PO-PSL są najgorsi. Na koniec oczywisty fakt, że musimy się uniezależnić od Rosji. Jakbym chciał zrobić na wykopie PR dla PiSu przed nadchodziącymi wyborami prezydenckimi to też bym tak napisał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Zmiana polityki względem PO-PSL to był priorytet, który uratował Polskę przed podobnymi problemami jak na Białorusi.
   @republikaninPL: Bardzo ciekawie ten priorytet realizowano rękami niejakiego Wojciecha Jasińskiego, ministra Skarbu Państwa w rządzie PiS, który końcem 2006r podpisał bez czytania umowę na dostawę gazu z Rosji, którą potem usiłował renegocjować Pawlak.

   źródło: wykop_pl_dodatki ObrazekZeSchowka.png

  •  

   pokaż komentarz

   @republikaninPL:

   Zmiana polityki względem PO-PSL
   Co ? A kto wybudował gazoport ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Majk1989: NO JAK TO KTO, PRZECIEŻ TO GAZOPORT IM. LECHA KACZYŃSKIEGO!

   Dobrali się do władzy gdy budowa gazoportu została zakończona i jedyne co zrobili to maniakalne tworzenie kultu jednostki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Majk1989 Już dawno z nim zaprzestalem jakielkolwiek polemiki. Każdemu to polecam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Majk1989: Decyzje o budowie podjął Marcinkiewicz

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: podjąć decyzję a zbudować to jest różnica ...

  •  

   pokaż komentarz

   @Majk1989: No wybacz że władzę stracili.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: Ale wiesz że kontrakt jamalski podpisano w roku 1996?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale wiesz że kontrakt jamalski podpisano w roku 1996?

   @pjesiu: Wiem, a Ty wiesz, że to właśnie w 2006 roku po fiasku prowadzonych na ostatnią chwilę "negocjacji", w których przeciwko nam grali Ukraińcy zniesiono nam 10% upust ustalony w 1996 roku i zlikwidowano w formule cenowej współczynniki zabezpieczające cenę gazu przed wahaniami produktów ropopochodnych? Stąd właśnie późniejsze kosmiczne ceny gazu .

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: A negocjacja aneksu do kontraktu jamalskiego miała miejsce w 2010 roku za pośrednictwem ówczesnego wicepremiera Pawlaka, czego wynikiem było podpisanie niezgodnej z prawem unijnym umowy, działając na szkodę interesu publicznego.

  •  

   pokaż komentarz

   A negocjacja aneksu do kontraktu jamalskiego miała miejsce w 2010 roku za pośrednictwem ówczesnego wicepremiera Pawlaka
   @pjesiu: Tak i mając w wyniku podpisanego wcześniej "porozumienia" dramatyczną sytuację wyjściową udało mu się m.in odsunąć od zarządzania przesyłem spółkę RosUkrEnergo (z Gazpromem i Ukraińcami jako udziałowcami) i przekazać nadzór polskiemu operatorowi Gaz-System (spółka skarbu państwa) oraz wynegocjować 15% obniżkę cen gazu i wprowadzić tzw. wirtualny rewers pozwalający na zakupy paliwa na zachodzie i pobieranie ich z Jamału. Terminu obowiązywania umowy niestety nie udało się skrócić, to fakt.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: Jasne, mimo wszystko właścicielem polskiej części jamalu jest spółka Europol gaz z większościowym udziałem rosyjskiego kapitału, co jest niezgodne z unijnymi dyrektywami. Moim zdaniem dramatyczną sytuację wyjściową zainicjował rząd Millera, blokując budowę baltic pipe, której początki sięgają przecież 2001 roku. Poprzez to uniemożliwiono dywersyfikację dostaw gazu, czyli nie mieliśmy żadnej pozycji do negocjacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @pjesiu: Racja, połączenie z Norwegią i Danią na pewno by nam nie zaszkodziło, z perspektywy widać jaki to był błąd.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: PiS przejął władzę 14 lipca 2006 roku, aneks do umowy został podpisany w listopadzie 2006, więc podejrzewam że na jej końcowy wygląd rzeczywiście nie zależał znacząco od Jasińskiego, co go oczywiście nie tłumaczy w pełni. Niemniej uważam że włodarze PiSu uparcie dążyli do dywersyfikacji dostaw gazu, gdyż po zamrożeniu projektu przez rząd Millera, pracę nad tym projektem powróciły w 2006. Temat znowu zamrożono w rządzie PO-PSL, a jego prace wznowiono i najprawdopodobniej zostanie oddany do użytku za aktualnych rządów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Majk1989: @jacek007g: Przecież decyzja o budowie terminala LNG w Świnoujściu została podjęta w 2006 roku przez rząd Marcinkiewicza, więc nie przypisujcie sukcesu powstania tegoż terminala rządowi PO-PSL, bo on i tak przez długi czas opóźniał jego budowę, na rzecz " resetu z Rosją" kompletnie nie rozumiejąc doktryny Giedroycia.

   Odsyłam Panów do wikipedii.

   "Decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 r[2]. Budowa terminalu LNG została uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla Polski."

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Terminal_LNG_w_%C5%9Awinouj%C5%9Bciu

  •  

   pokaż komentarz

   PiS przejął władzę 14 lipca 2006 roku, aneks do umowy został podpisany w listopadzie 2006
   @pjesiu: PiS rządził od jesieni 2005, najpierw Marcinkiewicz, potem Kaczyński więc czasu było kupę, szczególnie kiedy było widać wyraźnie koniec kontraktu. Co do dywersyfikacji i "zamrażania" - w czasie rządów PO-PSL znaleziono niezbędne środki i dopilnowano formalnie, logistycznie i wykonawczo zbudowania gazoportu, który wcześniej był (a jakże) w formie koncepcji, decyzji i deklaracji o strategiczności tego przedsięwzięcia. Chciałbym, żeby każdy rząd tak zamrażał :).
   Znając polską specyfikę szumnych deklaracji, za którymi nie idą odpowiednie działania długofalowe sądzę, że to nie sama decyzja o wzięcia udziału w biegu, a właśnie wszystkie niezbędne przygotowania do niego, to podjęcie pałeczki i dobiegnięcie z nią do mety jest rzeczywistym i konkretnym sukcesem, który w znacznym stopniu umożliwia nam dziś właśnie wspomnianą dywersyfikację.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: Rzeczywiście masz rację z zawiązaniem rządu w 2005, mój błąd.
   A co do zamrażania projektu przez PO-PSL, to mówiłem o gazociągu Baltic Pipe, a nie o gazoporcie w Świnoujściu, tutaj akurat spisali się słusznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @barbados071: akurat tu rację napisał, a ty z polityką od dwóch dni jesteś?

  •  

   pokaż komentarz

   @mietek79: do PiSu można czepić się za właściwie każde działanie odkąd rządzą, jednak nie za politykę gazową. Oprócz tego, co napisali tutaj wcześniej, warto zgłębić temat i poczytać o kilku innych projektach rurociągów które zostały udupione a na które straszne parcie miał pis.

  •  

   pokaż komentarz

   @wankiel: Mam podobne odczucia co Ty, polityka ekonomiczno-kulturowa jest u nich dyskusyjna, tak jak zwiększanie zawiłości fiskalnych, jakiego by one celu nie miały, jednak jeżeli chodzi o politykę energetyczną, czy identyfikacje głównych zagrożeń i wyzwań geopolitycznych, to radzą sobie o wiele lepiej niż poprzednicy. A jak realnie uda im się pchnąć poza studium wykonywalności projekt CPK, to chwała im za to.

  •  

   pokaż komentarz

   @pjesiu: chociaż mnie osobiście najbardziej ciekawią te wątki, w którym się im nie udało. A w sumie całkiem sporo tego. Jeden z lepszych przykładów to projekt gazociągu który miał powstać przy współpracy Gruzji, Ukrainy i UE. Pisałem o tym już kilka razy na wykopie, więc teraz mocno w skrócie będzie i bez dokładnych dat: W 2008 r., bodajże w maju, podpisano wstępne porozumienie i wytyczona była trasa, zgadnij co stało się 2 czy 3 miesiące później? Rosja wjeżdża do Gruzji ( ͡° ͜ʖ ͡°) I akcja z Kaczyńskim który od razu tam poleciał, przecież nie zrobił tego z miłości do Gruzji. Projekt odłożono na półkę. Kilka lat później projekt odkurzono, wytyczono alternatywną trasę przez Krym, podpisano wstępne porozumienie pod koniec 2013 albo na początku 2014. Zgadnij co stało się niedługo później ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Inny ciekawy projekt, zakładał budowę gazociągu południowym szlakiem z Azji zachodniej (nie pamiętam już czy z Iranu czy Turkmenistanu, ale na pewno nie z Rosji) przy wspólnym udziale (16,5%) 6 państw UE (Austria + państwa bałkańskie), ale beneficjentami byłaby praktycznie cała Europa Wschodnia, w trym Polska. Projekt upadł przez działania Francji i Niemiec na rzecz innego projektu, którego głównym (ponad 50%) udziałowcem miał być Gazprom, a pozostałymi firmy z Niemiec i Francji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Podejrzewam, że jeśli się zgłębić, to oprócz takich jawnych działań Rosyjsko-Niemieckich jak chociażby NS2, to tych ukrytych można by znaleźć jeszcze więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @wankiel: Masz rację, ale uważam że gazociąg z Gruzji cz Ukrainy nie powstał przez brak tzw " hard power" w naszym kraju i braku realnego wpływu, zarówno ekonomicznego jak i militarnego, na tereny z którymi chcieliśmy dobijać targu. Problem leży nie tyle w polityce co w fakcie, że pewne kraje i ich grupy interesu nie chciały, abyśmy dogadywali się ponad ich głowami, bo polityka, zwłaszcza w ekonomii to gra o sumie zerowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Racjonalista umieścił bardzo ciekawy artykuł opisujący to zjawisko, link wstawiam poniżej

   http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,10124

  •  

   pokaż komentarz

   @pjesiu: o, zajebiste rozszerzenie tego o czym myślałem, dzięki wielkie

 •  

  pokaż komentarz

  Białoruś musi być w ch?# biedna że musi się prosić o kredyt w wysokości 200 mln $.Przecież w skali wydatków normalnego kraju to są drobne.

 •  

  pokaż komentarz

  Kwotami rzędu 200 milionów USD można szantażować tak ważne dla nas państwo? Polska powinna w to wejść bez dwóch zdań

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: pewnie. Polska powinna Lukaszence nieba przychylić a nie bawić się w moralizowanie.
   h@% nam do tego jaki maja ustrój.
   Pożyczyć kasę. Otworzyć rynki handlowe. Dopuścić ich do naszych portów. On ma mieć poczucie całkowitej zbędności kacapow i perspektywę bycia krajem europejskim.
   Amerykanie tez mogą mu nakłamać ze mu gwarancji wojskowych udziela :)
   Jak już posmakuje chlebka z szynka zamiast z gownem to nie będzie odwrotu i reformy polityczne sami przeprowadza. Bo do dobrego się człowiek przyzwyczaja.

   Oderwanie Białorusi i Ukrainy z wpływów rosyjskich miało by dla polski ogromne konsekwencje i to zarówno polityczne jak i gospodarcze. Rosja trafiła by tam gdzie jej miejsce do Azji.
   A role wschodniego kraju bilansujacego przejęła by Polska.

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat: Jest tylko jeden problem. Starej Ujni i jej głównym kierownikom bardzo nie w smak byłoby gdyby Polska dużo ugrała na Białorusi. A na samodzielność w polityce międzynarodowej to jesteśmy zbyt ciency, gdyż na ujnijnym pasku jedziemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @NocnikDzienny: w smak. Niemcom nie zależy na utracie polski z UE i granicy z Rosja. A perspektywa dołączenia Białorusi do UE jest korzystna dla wszystkich.
   Wchłonięcie Białorusi to realne zagrożenie ze za kilka/kilkanaście lat zaczną się domagać Bałtyku i w końcu polski.

   Oczywiście jak już Rosja będzie, to rozmawiać o Polsce będą z Rosja. Ale to nie jest najlepsze rozwiązanie dla nich.

  •  

   pokaż komentarz

   h$@ nam do tego jaki maja ustrój

   @SchrodingerCat: o Białorusinów możesz nie dbać, ale to samo powiesz Polakom na Białorusi? (których organizacja została zdelegalizowana i odebrano jej majątek)

  •  

   pokaż komentarz

   @pabel: co to ma do ustroju? Myslisz ze w demokracji by nie przeszlo? Haha "demokracja" juz pokazala co potrafi, w polsce glosy sie kupuje, w stanach wygrywa reality show host. No i wszystkie kraje arabskie oplywaja w luksusach tam gdzie maja teraz "demokracje"

  •  

   pokaż komentarz

   @SchrodingerCat:

   To dla Polski ogromna szansa. Jeśli wsparlibyśmy Białoruś to otwiera dla nas wiele możliwości, nowe rynki zbytu, siła robocza itd, ale co najważniejsze GEOPOLITYKA. Mamy bufor przed Rosją!

   Albo zyskamy albo stracimy. Status quo nie bedzie. Putin i Łukaszenko poszli na udry. Jeśli Putin wchłonie Białoruś, choćby siłą to mamy Ruska pod nosem i czekanie, kiedy nas zaatakują.

   Białoruś jest ważniejsza niż Ukraina. Putin ją stracił. Wziął sobie zachodnią część, złoża, strategiczny Krym, ale z geopolitycznego punktu widzenia niewiele to zmieniło, zwłaszcza w sytuacji Polski. Ba nawet ją nieco poprawiło, bo Ukraina stała się przeciwnikiem zamiast być sojusznikiem.

   Mam nieodparte wrażenie, że rządzący i opinia publiczna nie wiedzą jak ważne rzeczy właśnie się dzieją.

  •  

   pokaż komentarz

   @pabel: to przykre, ale tu się dzieją rzeczy strategiczne dla państwa polskiego i na takie rzeczy nie można zwracać uwagi.

  •  

   pokaż komentarz

   @pabel: tak. Nam nic do tego ich ustroju. Jak będą chcieli to sobie zmienia. A jak Polska wesprze Białoruś to i naszej Polonii tez tam się krzywda dziać nie będzie.

   Białoruś jest ważniejsza niż Ukraina. Putin ją stracił

   @eMWu12: według mnie są tak samo ważne. Tz. Lepsze 500km granicy niż 1000 i lepsze 20km niż 500 :)
   To ze Ukraina nie jest w Rosji już sporo nam daje w układzie obronnym. A przekonanie Białorusi do zmiany strony było by dla nas bardzo potrzebne.

   Nie wiem czy to co się dzieje z bialorusia nie tworzy historii tej naszej tutaj w Europie centralno-wschodniej.