•  

  pokaż komentarz

  Od kiedy w opisach znalezisk są tolerowane zaproszenia do subskrypcji? Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia. Zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  Stanowisko KONFEDERACJI:

  POLSKA MIEDŹ = POLSKI ZYSK❗

  Stan obecny wydobycia polskich złóż naturalnych takich jak miedź jest absurdalny. W obecnym systemie spółka KGHM posiada praktyczny monopol koncesyjny, który daje jej możliwość marnotrawienia ogromnych środków finansowych. Z raportu NIK wynika, że inwestycje zagraniczne KGHM, która nie inwestuje w polskie złoża, przyniosły w ostatnich latach 20 miliardów złotych straty. Do tego warto podkreślić, że KGHM jedynie w 30% należy do polskiego skarbu państwa. Kompletnym wypaczeniem jest narracja, która mówi, że obecny stan rzeczy ochrania polski interes narodowy. KGHM nie posiada wystarczającej technologii pozwalającej na efektywne wydobycie miedzi w Polsce, która za 15-20 lat może być już niewiele warta. Od 50 lat nie powstała żadna nowa kopalnia miedzi w naszym kraju! Działania hamujące próby zmiany obecnego stanu rzeczy należy wprost nazwać zdradą stanu i działalnością na rzecz innych państw, które dziś prowadzą intensywne działania na rzecz wydobycia swoich złóż.

  #konfederacja opowiada się za dopuszczeniem do wydobycia polskiej miedzi prywatnych przedsiębiorców polskich i zagranicznych. Warunkiem przyznania koncesji będzie podatek miedziowy, który pozwoli nam na sfinansowanie dywidendy narodowej. Dzięki niej pieniądze dzisiaj marnotrawione przez monopolistę KGHM zostaną przeznaczone na żywotne potrzeby narodu takie jak: system emerytalny i ochrona zdrowia. Polskie złoża stanowią wspólne dobro wszystkich obywateli. Obowiązkiem polskiego rządu jest dopuszczenie Polaków do czerpania korzyści z bogactw naturalnych.

  Osoby prowadzące kampanię dezinformacyjną w sprawie polskich złóż miedzi mogą działać na rzecz obecnego interesu. Ci ludzie wpuszczani na teren sejmu przez posłów PSL, wpisują się w kłamliwą narrację mającą prowadzić do jednego skutku: polskie zasoby miedzi, których dziś nie potrafi wykorzystać upartyjniony KGHM, mają nie być wydobywane. To właśnie ma powstrzymać polskich patriotów przed wzmocnieniem polskiego gospodarki i przekazaniem miliardów złotych na potrzeby narodu polskiego.

  Konfederacja wstrzyma się w ostatnim głosowaniu nad ustawą o prawie geologicznym i górniczym z uwagi na niejasne powiązania personalne między rządem a spółką kanadyjską, która pretenduje do otrzymania koncesji na wydobycie polskiej miedzi. Nasi posłowie będą domagać się skierowania projektu ustawy do Trybunały Konstytucyjnego.

  https://www.facebook.com/KONFEDERACJA2019/posts/2214242382215693

  źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

  •  

   pokaż komentarz

   @SpokojnyLudzik: Warto zwrócić uwagę na to, że choćby Niemcy posiadające mniejsze złoża miedzi, od dawna je wydobywają, w KGHMie nasze państwo ma tylko ~30% udziałów oraz jak dla mnie przydałoby się wyklarowanie co w przypadku innych minerałów. Zakładamy, że zagraniczna firma dostaje koncesję na miedź, płaci podatek miedziowy, jednak niech tam będzie również srebro czy inny tytan, mogą takie minerały w ogóle naruszyć i jeżeli tak to co dalej z nimi się stanie?

   Generalnie na pierwszy rzut oka wygląda to źle, ale Konfederacja proponuje model Norwerski podejścia do eksploatacji tych złóż, więc zakładając, że zostaną dopilnowane detale to jak dla mnie dobry kierunek, by pozbyć się monopolu, skoro KGHM nie ma zamiaru tej miedzi w zyskowny sposób wydobywać.

  •  

   pokaż komentarz

   @adiq94: dokładnie tak. W pełni się z Tobą zgadzam.

  •  

   pokaż komentarz

   @adiq94: Jakie naruszyć? Ty masz pojęcie o wydobyciu miedzi? Srebro, złoto i platyna są domieszką w miedzi. Dopiero późniejsze oczyszczanie pozwala odseparować srebro, później złoto. Jeszcze kilka lat temu szlam platynowy był wożony do Niemiec, bo w Polsce nie było technologii. Nie wiem jak jest teraz.

  •  

   pokaż komentarz

   @jakub-dolega: Nie mam pojęcia, dlatego pytam z perspektywy laika jak to wygląda, na logikę ciężko ominąć inne pierwiastki przy jej wydobyciu, jednak zastanawia mnie co finalnie z tą resztą się dzieje, jeżeli koncesja obejmuje tylko miedź. Czy firma, która otrzyma koncesję na miedź, ma również do nich prawo czy te odseparowane minerały ciągle są własnością państwa? W jaki sposób jest w ogóle kontrolowane, co realnie zostaje wydobyte? To są istotne pytania w tym temacie, a póki co panuje dezinformacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @adiq94: Przecież sprzedaż metali szlachetnych jest ściśle kontrolowana przez państwo. To akurat najmniejszy problem. Można przyjąć też metodę satystyczną, żeby się nie pieprzyć z biurokracją.

  •  

   pokaż komentarz

   @SpokojnyLudzik: Zamiast przekazywać złoża zagranicznym firmom wystarczy posadzić na stołkach kogoś ogarniętego. Technologię też można kupić. Kompletnym absurdem było by oddanie kontroli obcym koncernom by w zamian dostać jakieś marny ochłap prowizji. 20 lat temu Rosinieft i Gazprom leżały i kwiczały w rękach ogilarchów a w niespełna 5 lat Putin ogarnął je tak, że zyski z nich stanowią dziś 20% wpływów do budżetu Rosji. Do zarządzania trzeba mieć łeb a nie dupe na karku.

  •  

   pokaż komentarz

   . Nie wiem jak jest teraz.

   @jakub-dolega: wszystko odzyskuje się w Polsce. I nie kilka lat... tylko już od tego czasu 'wywożenia' minęło kilkanaście lat. ( ͡° ͜ʖ ͡°) ...czas szybko leci...

 •  

  pokaż komentarz

  W roku 2014 koncesje na wydobycie na danym obszarze udzielane były pierwszej firmie, która zgłosiła chęć wydobycia w konkretnym miejscu. Od 2015 roku działa zasada open door, która polega na umieszczeniu w biuletynie publicznym chęci danej firmy do wydobycia, po czym przez kilka miesięcy inne podmioty mają możliwość „przebicia” tej oferty

  Prezesem jest dr Stanisław Speczik, były prezes KGHM-u, były dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, działający wcześniej w Ministerstwie Skarbu państwa. To jest osoba, która przed przejęciem Miedzi Copper Corporation, była całkowicie zorientowana jakie zasoby zostały udokumentowane za czasów PRL-u.

  Aż 80% koncesji na wyszukiwanie metali zostało wydanych firmom z kapitałem zagranicznym. – Teraz była kapitalna okazja, ażeby to wszystko odwrócić i powołać narodowy koncern wydobywczy – dodaje Tytko

  https://wnet.fm/2020/02/13/tytko-oddajemy-najcenniejsze-zasoby-miedzi-obcemu-kapitalowi-przez-lobbystow-dzialajacych-w-ministerstwach-video/

 •  

  pokaż komentarz

  Polacy jak zwykle rżnięci na swoim podwórku... Nie zapomnijcie 11 listopada mocno machać flaga i głośno śpiewać piosenkę... xD xD

  Ps. Dziękuję adminowi z upośledzeniem mózgowy za skasowanie wcześniejszego kometarza bez podania przyczyn, nie chce mi się czekać na wasza odpowiedz z pokrętnym tłumaczeniem więc dodaje raz jeszcze...

 •  

  pokaż komentarz

  Sami nie umiemy wydobywać bo dop##%##$ają takie podatki, to zawsze ktoś będzie chętny zza granicy z większą kasą i z ulgami bo to wielki inwestor jest( ͡° ͜ʖ ͡°)