•  

  pokaż komentarz

  Na czym polegało to kodowanie, że był to tak trudny szyfr jak na tamte czasy ?

 •  

  pokaż komentarz

  Informacja nieprawdziwa... Polacy nie złamali kodu a pomogli Anglikom w jego złamaniu. Tak wiem ból dupy bo my jesteśmy najlepsi we wszystkim. Dziękuję za minusy, jak to mówią prawda boli najbardziej...

 •  

  pokaż komentarz

  Nie on sam złamał, tylko razem z kolegami: Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: ich juz dawno wyj@?@li z bletchley

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123:
   Ale to chyba on jak pierwszy wpadł na to jak do tego się zabrać. Oglądałem w jakimś dokumencie, że wpadł na to, że można użyć jakieś teorii matematycznej do tego. Więc palma pierwszeństwa to chyba jednak to jemu się należy.

   Pierwszym krokiem, który podjął Rejewski w celu złamania kodu Enigmy była próba rekonstrukcji najważniejszego elementu maszyny, wirników kodujących. W tym celu jako pierwszy zastosował do kryptoanalizy czysto matematyczne metody. Wcześniej w łamaniu szyfrów wykorzystywano metody lingwistyczne i statystyczne dla języka naturalnego, oraz analizę częstościową występowania poszczególnych znaków w tekście danego języka. Ponadto zastosował teorię grup, zwłaszcza twierdzenie o permutacjach. Powyższe metody matematyczne w połączeniu z dostarczonymi przez agenta wywiadu francuskiego Hansa-Thilo Schmidta materiałami na temat budowy maszyny pozwoliły na rekonstrukcję okablowania wewnętrznego wirników, oraz walca odwracającego maszyny. Amerykański historyk i dziennikarz David Kahn napisał, że rozwiązanie tej zagadki było oszałamiającym osiągnięciem, które wyniosło Rejewskiego do panteonu największych kryptoanalityków wszech czasów[7]. Rejewski użył twierdzenia matematycznego, o którym pewien profesor matematyki powiedział, że było twierdzeniem, które wygrało wojnę[8].

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to chyba on jak pierwszy wpadł na to jak do tego się zabrać. Oglądałem w jakimś dokumencie, że wpadł na to, że można użyć jakieś teorii matematycznej do tego. Więc palma pierwszeństwa to chyba jednak to jemu się należy.

   @rotszyld: Większość przypisuje się jemu, bo napisał książkę o złamaniu Enigmy i to pewnie przez to. No i być może był także najbardziej 'płodny' w pomysłach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Ciężko teraz stwierdzić kto miał większy wkład, ale pamiętajmy, że pracowało tam TYLKO 3 ludzi i na pewno każda z tych osób dwoiła się i troiła, żeby złamać Enigmę. Gdyby to był zespół 20 osób, to bym mógł uwierzyć w 1 primadonnę. Ale gdy są tylko 3.. to nie da się udawać pracy i może Rajewski był lepszy od kolegów w pewnych sprawach, ale reszta na pewno nie siedziała bezczynnie. mamy np. płachty Zygalskiego.

   które dekodowano przy pomocy perforowanych płacht Zygalskiego, opracowanych w celu znajdowania właściwego położenia wirników Enigmy.
   Pamiętajmy także, że pomysłodawcą matematycznego podejścia do złamania kodu Enigmy był prof. Zdzisław Krygowski. Bo to dzięki niemu i jego wkładzie jako wykładowcy, ta 3 była w stanie problem rozwiązać.
   A jestem więcej niż pewien, że na początku były częste konsultacje z profesorem. I już to, że uważano, iż złamanie Enigmy to problem matematyczny, a nie lingwistyczny, było samo w sobie 'kamieniem milowym'. Co większość ludzi w ogóle nie wie i nie rozumie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   29 stycznia 1929 otrzymał od gen. Tadeusza Piskora ze Sztabu Głównego Wojska Polskiego podziękowanie za pomoc przy zorganizowaniu tajnego kursu szyfrów wśród studentów trzeciego i czwartego roku. Wybrał spośród swoich studentów ostatnich dwu lat grupę liczącą ponad dwadzieścia osób. Program kursu obejmował dziedziny matematyki stojące u podstaw kryptoanalizy (m.in. kombinatorykę i rachunek prawdopodobieństwa) oraz stosowne działy analizy matematycznej. Specjalistyczne zajęcia i wykłady prowadzili, prócz prof. Krygowskiego, dojeżdżający w tym celu z Warszawy: mjr Franciszek Pokorny, kpt. Maksymilian Ciężki oraz inż. Antoni Palluth. Wraz z końcem 1929 r. podjęto systematyczne prace nad rozwiązaniem niemieckiego systemu Enigma. 1 września 1932 roku zlikwidowano poznańską ekspozyturę Biura Szyfrów, a trzech najzdolniejszych kryptologów przeniesiono do stolicy. Byli to Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, najzdolniejsi uczniowie prof. Krygowskiego.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82aw_Krygowski

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: tu masz świetne archiwum z kopiami notatek Rajewskiego.
   http://www.spybooks.pl/pl/enigma.html
   polecam tą na początek, napisał tam wyraźnie, jak zakłamane angole przypisywały sobie zasługi polskiego zespołu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   file:///C:/Users/Szopa/AppData/Local/Temp/UwagiRejewskiegodoAneksu1whistoriiwywiadubrytyjskiegowIIwojniewiatowej_profFHHinsleyaRejewskiscommentstoAppendix1toHinsleysBritishIntelligenceintheSecondWorld_War.pdf

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: a i byłby zapomniał, Rajewski nie raz wspominał, że on KONTYNUOWAŁ wcześniejsze prace. Więc ktoś z polskich matematyków już nad tym pracował wcześniej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   W tym archiwum chyba jest notatka, który o tym wspomina.

 •  

  pokaż komentarz

  A oto ławeczka Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy.
  #bydgoszcz

  źródło: upload.wikimedia.org