•  

  pokaż komentarz

  z tej perspektywy pomyśleć sobie że tam gdzieś w tej kropce żyją karyny których największym problemem jest to że zbanowano im konto na instagramie.
  W skali wszechświata jestesmy tylko nic nie znaczącym odpadem kosmicznym, ktory powstal tak niedawno, ze jest to nawet nieistotne.

 •  

  pokaż komentarz

  przy takich odległościach we wszechświecie warto sobie zadać pytanie jak debilne są te wszystkie filmy SF gdzie na Ziemię przylatują kosmici a my czy to dzięki pancernikom czy naszym F 22 dajemy im popalić. Jak jakakolwiek cywilizacja miałaby technologię aby tu przylecieć to ta technologia była by jak czary dla nas.

 •  

  pokaż komentarz

  Jakaś taka płaska się wydaje.

 •  

  pokaż komentarz

  Carl Sagan. Zawsze Wykop!

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @arysto2011: Fragment z ostatniego odcinka Cosmos: A Spacetime Odyssey <3

   Spójrz na tę kropkę. To nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii, ideologii i doktryn ekonomicznych. To każdy myśliwy i zbieracz. Każdy bohater i tchórz. Każdy twórca i niszczyciel cywilizacji. Każdy król i chłop. Każda zakochana para. Każda matka, ojciec i każde pełne nadziei dziecko. Każdy wynalazca i odkrywca. Każdy moralista. Każdy skorumpowany polityk. Każdy wielki przywódca i wielka gwiazda. Każdy święty i każdy grzesznik w historii naszego gatunku, żył tam. Na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca. Ziemia jest bardzo małą sceną na przeogromnej arenie kosmosu. Pomyśl o rzekach krwi przelewanych przez tych wszystkich imperatorów, którzy w chwale i zwycięstwie mogli stać się chwilowymi władcami fragmentu tej kropki. Pomyśl o niekończących się okrucieństwach, których zaznali mieszkańcy jednego zakątka tego punktu od prawie nie różniących się od nich mieszkańców innego zakątka, jak często źle się nawzajem traktowali, jak zapiekła ich nienawiść, z jaką żądzą zabijali jedni drugich.

   Naszym postawom, naszemu urojonemu poczuciu własnej ważności, naszej iluzji posiadania jakiejś uprzywilejowanej pozycji we wszechświecie, rzuca wyzwanie ta oto kropka bladego światła. Nasza planeta jest samotnym ziarenkiem pośrodku tej wielkiej, otaczającej nas kosmicznej ciemności. W naszym ukrytym miejscu, pośród całego tego ogromu, nie ma jednak żadnej wskazówki na to, że z zewnątrz nadejdzie pomoc, by ocalić nas przed nami samymi. Ziemia jest jedynym dotychczas znanym światem, na którym istnieje życie. Nie ma innego miejsca, przynajmniej w najbliższej przyszłości, gdzie nasz gatunek mógł wyemigrować. Odwiedzić - tak. Osiedlić się - jeszcze nie. Czy się nam to podoba czy nie, Ziemia pozostaje na razie naszym domem. Mówi się, że astronomia uczy pokory i kształtuje charakter. Nie ma chyba lepszego dowodu na szaleństwo ludzkiej zarozumiałości niż widok naszego malutkiego świata z tak dalekiej perspektywy. Uważam, że ten obraz podkreśla naszą odpowiedzialność za bycie dla siebie bardziej życzliwymi, za ochronę i poszanowanie błękitnej kropki - jedynego domu jaki kiedykolwiek mieliśmy.

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: 84399693_871008316703222_3165342093438615552_n.jpg