•  

  pokaż komentarz

  A tu przykład jak działa pisowska "reforma" sądownictwa:

  Gwałt i morderstwo na 3-letnim chłopcu wstrząsnął całą Polską, a złagodzenie wyroku przez sąd z 25 na 15 lat skłoniło do komentarza nawet prezydenta. Zbigniew Ziobro poinformował, że złoży kasację do Sądu Najwyższego w związku z tą decyzją. Okazuje się jednak, że sędzia Krzysztof Eichstaedt w 2018 r. został powołany jako sędzia dyscyplinarny właśnie przez ministra sprawiedliwości.

 •  

  pokaż komentarz

  Bo Sont jest Wolny i może robić co mu się żywnie podoba. A jak coś komuś nie pasuje to:
  Kon
  Sty
  Tuc
  JA!

  •  

   pokaż komentarz

   @piwomir-winoslaw: Może coś doprecyzujmy. To wprawdzie zbieg okoliczności, ale warto o tym wspomnieć. Omawiana jest w tym programie sprawa rozpatrywana przez Sąd Okręgowy w Toruniu. Doczytałem to z paska na filmie. Niestety w opisie ta informacje się nie pojawia. Nie ma też informacji o tym, czy wyrok jest prawomocny czy nie. Cały program/artykuł jest taki nie za bardzo rzetelnie zrobiony. Ale to wiadomo, program TV Info - zazwyczaj zakopuję bez oglądania/czytania jako informacje nieprawdziwą. W tym wypadku zrobiłem wyjątek. No i teraz ciekawostki: prokuraturę w Toruniu kto nadzoruję? Oczywiście wszystkie prokuratury w Polsce są pod nadzorem Zbigniewa Ziobry. A kto jest prezesem Sadu Okręgowego w Toruniu?

   Sędzia Barbara Wiśniewska została prezesem Sądu Okręgowego w Toruniu po tym, jak dotychczasowy prezes Jerzy Naworski złożył rezygnację.

   Zapis o objęciu stanowiska przez nową prezes pojawił się w Biuletynie Informacji Publicznej toruńskiego sądu. Zgodnie ze znowelizowaną w zeszłym roku ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych na stanowisko powołał ją minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Barbara Wiśniewska jest sędzią toruńskiego Sądu Okręgowego, orzeka w I wydziale cywilnym.

   https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,23490683,ziobro-nominowal-nowa-prezes-sadu-w-toruniu.html

   Od razu dodam, że sam mam o obecnej prezes Sądu Okręgowego w Toruniu bardzo dobre zdanie. Ale na Boga, nie krzyczcie o konieczności reformowania Sądu który już przez Ziobrę został "zreformowany".

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Jeszcze może doleje nieco oliwy do ognia:

   Ten przykład pokazuje, że niezależność sądów zaczyna w Polsce należeć do przeszłości, jest również ostrzeżeniem i sygnalizuje konsekwencje dla tych sędziów, którzy poleceń płynących z góry bezkrytycznie nie wykonają. TVN24 w programie „Czarno na Białym” obnażył brutalny mechanizm, który jest w stanie położyć kres najbardziej imponującej karierze sędziowskiej w PiS-owskiej Polsce. Wystarczyło, że prezes Sądu Okręgowego w Toruniu profesor Jerzy Naworski odmówił wiceministrowi sprawiedliwości Ł. Piebiakowi zatrudnienia na stanowisku wiceprezesa wskazanej przez niego osoby. Profesor został zmuszony do dymisji, a kandydatka Piebiaka, sędzia Barbara Wiśniewska zajęła jego miejsce.

   https://koduj24.pl/42567-2/

   Ale tak jak już wspomniałem, mam o obecnej prezes Sądu Okręgowego w Toruniu bardzo dobre zdanie. Ten przykład pokazuje tylko, że dziennikarze z TVP info nawet nie wiedzą kogo bezmyślnie atakują.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Ale prezes sądu nie ma za bardzo wpływu na treść orzeczeń poszczególnych sędziów, prawda? Z drugiej strony nie bardzo wiem, jak jakakolwiek reforma sądownictwa miałaby zapobiec wydawaniu głupich wyroków.

  •  

   pokaż komentarz

   @GajowyBoruta: strasznie się angażujesz, płacą ci za to jak rozumiem?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale prezes sądu nie ma za bardzo wpływu na treść orzeczeń poszczególnych sędziów, prawda? Z drugiej strony nie bardzo wiem, jak jakakolwiek reforma sądownictwa miałaby zapobiec wydawaniu głupich wyroków.

   @GajowyBoruta: Nijak. Cały linkowany program TVP-Info jest bardzo nierzetelny i należało by to tradycyjnie zakopać jako informację nieprawdziwą. Ale na tm przykładzie jak na dłoni widać jak bezmyślnie działa TVP-info i trolle PIS na wykopie. Chcą reformować sąd w którym PIS obsadził swojego prezesa. Za prokuraturę też odpowiada PIS. A trolle PISu ujadają, że całość ma zreformować też PIS i wtedy to będzie dobrze działać.

   Prz okazji warto dodać, że nie wiadomo czy ten wyrok jest "głupi". Możliwe że jest on bardzo sensowny, a może nie. Trudno to stwierdzić na podstawie tak nierzetelnego artykułu/programu.

  •  

   pokaż komentarz

   Z drugiej strony nie bardzo wiem, jak jakakolwiek reforma sądownictwa miałaby zapobiec wydawaniu głupich wyroków.

   @GajowyBoruta: Dokładnie tak samo jak w każdym innym zawodzie.

   Nie ważne, czy jesteś programistą, inżynierem budownictwa czy innym kierowcą. Jeśli w swoje pracy zaczynasz popełniać karygodne błędy to musisz się liczyć z tym, że cię ktoś zwolni i/lub pociągnie do odpowiedzialności.

   Patologią jest system w którym takiej możliwości nie ma i/lub o winie lub jej braku orzekąją ci sami ludzie (była sprawa ostanio o urzędzie skarbowym gdzie o skardze/odwołaniu od decyzji US orzeka ta sama osoba którą tę decyzje wydała).

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: ostatnio też sędzia powołana przez ziobro, wpuściła za jakimś śmiesznym pokwitowaniem członka mafii pruszkowskiej, jak widać to z PIS jest problem,a nie z sędziami.

   https://telewizjarepublika.pl/gangster-z-mafi-pruszkowskiej-wychodzi-na-wolnosc,88363.html

  •  

   pokaż komentarz

   Prz okazji warto dodać, że nie wiadomo czy ten wyrok jest "głupi". Możliwe że jest on bardzo sensowny, a może nie. Trudno to stwierdzić na podstawie tak nierzetelnego artykułu/programu.

   @Gandalf_bialy: Niestety, to prawda. Rzeczy są często bardziej skomplikowane niż nam się to wydaje.

   Żeby nie było, jestem za reformą sądownictwa i większą nad nim kontrolą niż była dotychczas. Zgadzam się też, że w demokratycznym państwie każda władza - także sądownicza - powinna podlegać niezależnej od niej kontroli. Ale to co wyprawia TVP i rząd PiS w tej sptrawie budzi mój wewnętrzny, propaństwowy i konserwatywny, sprzeciw.

 •  

  pokaż komentarz

  Widocznie nie było obiektywnych przesłanek do uznania, że wystąpiło szczególne nasilenie okrucieństwa, bo każde zabójstwo ze swej istoty jest okrutne. Pamiętajmy, że zarzuty stawia prokuratura i to oskarżyciel powinien zrobić dowodowo wszystko, żeby swoje tezy obronić. Dobry wyrok to nie wyrok jak najbardziej surowy, ale oparty na poprawnie zastosowanej procedurze i zgodny z zasadami wymiaru kary. Skoro pewne okoliczności nie zostały udowodnione, nie można było sprawców skazać w tym zakresie.

  W artykule praktycznie nie ma szczegółów. Ale co się dziwić - TVP INFO. Jest mocna teza - wykopki bezmyślnie łykają. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ekspertem w tym temacie nie jestem ale szczególne okrucieństwo powinno chyba polegać na zadawaniu cierpień ofierze, a nie bezczeszczoniu zwłok. Nie ma wielkiej różnicy dla ofiary czy zostanie jej zadane 3 czy 40 ciosów nożem jeżeli już ten pierwszy okaże się śmiertelny.

  •  

   pokaż komentarz

   @durielek2: "Mężczyźni przez wiele godzin katowali ofiarę. Bili ją po twarzy pałką teleskopową, zadali jej też kilkadziesiąt ciosów nożem. "

   Jak to nie jest szczególne okrucieństwo to w takim razie takie zabójstwo nie istnieje i ten paragraf nie ma żadnego sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuncol02: to, że nie zostało zakwalifikowane jako ze szczególnym okrucieństwem (148 § 2 pkt 1 kk), nie miało w zasadzie większego znaczenia, bo artykuł ten podnosi widełki od 12 lat. Przy "normalnym zabójstwie (148 § 1 kk) widełki masz od 8. Kolesie dostali po 25.

   I teraz pytanie za 100 punktów, czy Twój cytat z artykułu jest: wymysłem dziennikarza dla podkoloryzowania historii, cytatem z uzasadnieniem orzeczenia czy np. relacją siostry ofiary.

  •  

   pokaż komentarz

   @durielek2: Masz chorą fantazje jeśli dla ciebie to nie jest morderstwo ze szczególnym okrucieństwem. I mylisz się z "zadawaniu cierpień ofierze, a nie bezczeszczoniu zwłok" Zacznijmy od tego, że nie wiesz jak szybko ktoś jest w stanie umrzeć. Ten ktoś mógł żyć po tych 40 ciosach nożem. Jeśli ktoś komuś odetnie głowę (szybka (szybka = mniej bolesna) śmierć twoim tokiem myślenia) potem pokroi na plasterki i wrzuci do śmietnika - jak myślisz? Jest to morderstwo ze szczególnym okrucieństwem, czy nie? Jeśli jest, to według prawa dostanie większy wyrok, jeśli nie, to nie. W USA takie sprawy w większości kończą się karą śmierci, czy dożywociem - u nas ludzie nie szanują życia - pijak potrąci kogoś na pasach, to dostanie zawiasy, albo max 5lat. Mordercy po 5-20lat dostają, gwałciciela to samo - od zawiasów po max 5lat.

  •  

   pokaż komentarz

   Ten ktoś mógł żyć po tych 40 ciosach nożem

   @kolea: to by chyba wynikało z opinii biegłego