•  

  pokaż komentarz

  A powinnismy zglosic chec renegocjacji. Zawsze to jakas dzwignia przy ustalaniu cen z innymi dostawcami. A co by bolalo, gdyby Ruscy tanio sprzedali? Wystarczyloby ich przycisnac, ze wezmiemy mniej za nizsza cene, a reszte kasy wsadzilibysmy w dywersyfikacje.

  Na Wiejskiej, niestety, mysli sie zwieraczem odbytu, a nie glowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: Bo kasa jaką im płacimy idzie na ruskie czołgi ¯\_(ツ)_/¯

   źródło: gospodarka-rosji.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Bo kasa jaką im płacimy idzie na ruskie czołgi

   @JakubWedrowycz: A jak kupujesz inne, ropopochodne, ktore wylazly z ruskiej ziemi, a potem zostaly przetworzone i nie maja ruskiej metki, to wtedy nie boli?

   Hajs sie musi zgadzac, niezaleznie skad sie bierze towar. Co zaoszczedzimy, pojdzie na nasze czolgi.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: Po co wiązać się z Gazpromem długoletnim kontraktem gdy jest nadpodaż surowca na rynku a gaz od Gazpromu można kupić na zasadach kontraktów spotowych lub na giełdzie surowcowej. Nasze stanowisko jest jasne żadnego długoterminowego kontraktu ale gdy cena będzie dobra możemy od was kupić troszeczkę gazu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: Ja bym odradzał kupowanie czegokolwiek od Rosji ¯\_(ツ)_/¯ a sprzedawać im cokolwiek to tylko za gotówkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Cena będzie zbijana podczas negocjacji każdej dostawy spotowej. Czyli za każdym razem Gazprom będzie musiał walczyć żeby mieć udział w Polskim. Oraz będziemy mieli na nich lewar jeśli będą coś kombinować co nam się nie spodoba zawsze możemy im zasygnalizować że, kolejnych kontraktów na gaz nie będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: o nic nie bedzie musial walczyć, po prostu niemcy zrobią rewers i tyle

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Jeśli będą chcieli nam sprzedawać gaz po wygaśnięciu obecnego kontraktu będą musieli walczyć o nasz rynek Gazprom to wie i dlatego chciałby renegocjować kontrakt. Rewers nie ma nic do tego mówimy o kontraktach na surowiec a nie na jego transport Jamałem.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo kasa jaką im płacimy idzie na ruskie czołgi ¯_(ツ)_/¯
   @JakubWedrowycz: Może i idzie, ale i tak nie powstaną.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: tylko pl nie chce, a ewentualne dostawy to będą z niemiec

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Chodzi o kontrakt z 1996 (w późniejszych latach był renegocjowany) r. przewiduje on dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Chodzi o utratę kontrahenta kupującego 10 mld m3 surowca rocznie (udziału w rynku wartego kilka miliardów dolarów). Zresztą NS1 oraz jego lądowe odnogi też mają ograniczoną przepustowość np. Opal to 12,8 mld m3.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: ns1 może podwouc dostawy , a pl powina negocjować i ugrać ceny na poziomie niemieckich

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Co z tego że, NS1 podwoi przepustowość jak jego lądowe odnogi nie mogą tego zrobić bo nie pozwala na to prawo UE przykład gazociąg OPAL który musiał obciąć ilość tłoczonego surowca o połowę. Ugramy ceny na poziomie niemieckich kupując gaz na zasadzie dostaw spotowych (czyli nie umowa długoterminowa tylko określony wolumen i koniec, tak można robić gdy ma się zapewniona dywersyfikacje dostaw i kupuje się w tym miejscu w którym aktualnie jest najtaniej, nie ma po co wiązać się na lata z Rosją mają zabiegać o nasz rynek cały czas).

  •  

   pokaż komentarz

   Na Wiejskiej, niestety, mysli sie zwieraczem odbytu, a nie glowa.

   @jaca_pump: A jakie jest zdanie tego odbytu bo nie ma w artykule?

  •  

   pokaż komentarz

   tak można robić gdy ma się zapewniona dywersyfikacje dostaw i kupuje się w tym miejscu w którym aktualnie jest najtaniej, nie ma po co wiązać się na lata z Rosją mają zabiegać o nasz rynek cały czas

   @rafal-stojanowski: tak to sobie możesz czynić jak masz mały Januszex. Na poziomie projektów globalnych długie kontrakty dają możność planowania perspektywicznych inwestycji nadto dają stabilność inny inwestorom bo można oszacować jakąś tam produkcję (jej koszt) w powiedzmy 5 latach.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakubWedrowycz: to jest trochę kpina. My wydajemy blisko 10 mld zł na węgiel od Ruskich. I tak jest od lat.! A jak kupujemy Fy to krzyczą jak drogo to jest.... Hipokryzja.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: I PGNiG ma umowy długoterminowe z USA, Katarem, będzie ściągał z Norwegii gaz który będzie po części sam tam wydobywał oraz jest też wydobycie w PL. Gazprom zostaje na przystawkę będzie tanio to można zapełnić surowcem magazyny (3 miliardy metrów pojemności) albo zmniejszyć wydobycie krajowe lub na szelfie norweskim ale nie będzie już zakupów od GAZPROMU po 8-10 miliardów metrów rocznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: sowieci sami zaczną prosić o zakup ich gazu. Trzeba mieć twarde serce i twardą dupę.

   pokaż spoiler i działać na korzyść swojego kraju

  •  

   pokaż komentarz

   @JakubWedrowycz: a węgiel z rosji to wół ? Tutaj zawsze liczy się interes.

  •  

   pokaż komentarz

   @juzjuzjuz: Za węgiel płacimy im normalną cenę podobną do tych na światowych giełdach surowcowych, jest dużo tańszy od Polskiego no i przy obecnych cenach Rosjanie sprzedają nam węgiel poniżej kosztów

   Według wyliczeń Wiedomosti cena tony rosyjskiego węgla w porcie w łotewskiej Rydze wynosi 47 dolarów. Zdaniem analityków wspomniana jest ona niższa od kosztów wydobycia i transportu, która obecnie wynosi 50-55 dolarów za tonę. To oznacza, że w ciągu ostatnich miesięcy rosyjskie spółki węglowe przynosiły straty.

   https://biznesalert.pl/wegiel-rosja-europa-ceny-energetyka/

  •  

   pokaż komentarz

   A co by bolalo, gdyby Ruscy tanio sprzedali?

   @jaca_pump: to nadal wspieranie gospodarki, precz ze swołoczą

  •  

   pokaż komentarz

   Hajs sie musi zgadzac, niezaleznie skad sie bierze towar. Co zaoszczedzimy, pojdzie na nasze czolgi.

   @jaca_pump: Raczej na TVP.

  •  

   pokaż komentarz

   I PGNiG ma umowy długoterminowe z USA, Katarem, będzie ściągał z Norwegii gaz który będzie po części sam tam wydobywał oraz jest też wydobycie w PL.

   @rafal-stojanowski: trzeba brać też pod uwagę stabilność dostaw. Żywi ludzie zimą nie mogą mieć przerwy bo tankowiec trafił na sztorm. Przy zakupie czegokolwiek (na przykład łącza internetowego) rozważasz kilka parametrów a nie tylko cenę. W nadmiernej dywersyfikacji można też zginąć. Trzymając się przykładu internetu: po co kupować 3 abonamenty i płacić utrzymanie łącza, dzierżawę modemu czy routera? Infrastruktura do obsługi danego "kontraktu" miewa swoje różnice (specyfikę) a za tym idą dodatkowe koszty. Przecież USA czy Katar też nie jest dobrym wujkiem i będzie starało się "przywiązać" klienta. Widać to wyraźnie po ostatnich rozpaczliwych działaniach USA w sprawie nord stream2 dla którego zbliżenie się Niemiec i Rosji jest najstraszniejszym koszmarem. Rura z Rosji jest "najbardziej stabilnym łączem" i strzelanie focha (patrz Łukaszenka, który na złość babci właśnie odmraża uszy sobie i swoim obywatelom) na dobre nie wyjdzie. ja nie mówię żeby cytując klasyka "robić Putinowi loda" ale z godnością i bez emocji (a ta relacja wzbudza ich masę) rozważyć wszystkie za i przeciw (W TYM DALEKOSIĘŻNE PERSPEKTYWY POLITYCZNE na przykład poszerzenie współpracy w innych dziedzinach). Powszechne mniemanie "słaba Rosja= dobrze dla Polski" to moim zdaniem wynik własnych kompleksów i lęków (albo ktoś zainteresowany skłóceniem nas z Rosją wpaja Polakom takie "mantry").

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: Baltic pipe, magazyny gazu, oraz własne wydobycie mamy po to żeby nie być uzależnionymi tylko od gazoportu. USA ma interes w sprzedaży gazu w Europie nic nowego nie odkryles. Polityka zbliżenia Rosji z Niemcami jest nie tylko groźna dla USA ale też dla naszego regionu. Słaba Rosja to brak środków na destabilizację naszego regionu więc jak najbardziej jest to nasz profil.

  •  

   pokaż komentarz

   Słaba Rosja to brak środków na destabilizację naszego regionu więc jak najbardziej jest to nasz profil.

   @rafal-stojanowski: tak, tak - i mała Polska nie zasilając Rosji swoimi zakupami zdestabilizuje Rosję. To byłoby śmieszne myślenie gdyby tak mówiło 5 letnie dziecko ale, że takie poglądy wygłaszają ludzie dorośli to się na płacz zbiera. Po głupim Łukaszence przyjdzie czas (w zasadzie to już przyszedł ) na Litwę Łotwę i Estonię. Żyły dotąd głównie z pośrednictwa między Rosją a portami bałtyckimi ale Rosja już rozwinęła swoje i ostatnie notowania mówią nawet o utracie przez te państwa 70% zamówień na transport. Tak się kończy strzelanie fochów. p.s. "groźna dla USA" - tego USA, które w ostatnim ponad półwieczu sieje śmierć, terror i zniszczenie na całym świecie.

   źródło: american tour bombing.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Baltic pipe, magazyny gazu, oraz własne wydobycie mamy po to żeby nie być uzależnionymi tylko od gazoportu.

   @rafal-stojanowski: pomyśl logicznie- wożenie gazu z drugiej półkuli w skomplikowanych zbiornikach, obsługa tego ma być tańsze od zasilania rurką z sąsiedztwa? Przecież to fizycznie niewykonalne - ekonomiczny absurd. Tu ekonomia w ogóle nie ma nic do rzeczy- te kontrakty z Katarem to nic innego jak decyzje polityczne (polityczny foch- kupić drożej byle nie od ruskich). Ja nie przeczę, że dodatkowe źródła (rura też może mieć awarię) ale spojrzenie powinno być dokładnie odwrotne - gaz wożony statkami powinien stanowić asekurację a nie główne źródło.

  •  
   Nuubeczek

   +2

   pokaż komentarz

   pomyśl logicznie- wożenie gazu z drugiej półkuli w skomplikowanych zbiornikach, obsługa tego ma być tańsze od > zasilania rurką z sąsiedztwa? Przecież to fizycznie niewykonalne - ekonomiczny absurd. Tu ekonomia w ogóle nie ma nic do rzeczy- te kontrakty z Katarem to nic innego jak decyzje polityczne (polityczny foch- kupić drożej byle nie od ruskich). Ja nie przeczę, że dodatkowe źródła (rura też może mieć awarię) ale spojrzenie powinno być dokładnie odwrotne - gaz wożony statkami powinien stanowić asekurację a nie główne źródło.

   @aleksiej-trexlebov: Tak, bo ruskie to pazerni idioci którzy zarabiają zbyt dużo pieniędzy i im odbija. Sami sobie są winni, sami zaczęli używać kurka z gazem jako politycznego narzędzia nacisku, tak więc nie sp?#!$?$ają.
   Są drodzy, fałszywi i niewiarygodni, nikt z kretynem kierującym się emocjami interesów robił nie będzie, lepiej kupić troszeczkę drożej ale u kogoś normalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   to nadal wspieranie gospodarki, precz ze swołoczą

   @progejmer: Historia nie raz pokazala, ze czynnikiem decydujacym, jesli chodzi o konflikty zbrojne, byl brak wspolnego interesu pomiedzy danymi stronami w nadchodzacym sporze.

   Zostawiam pod rozwage.

  •  

   pokaż komentarz

   Historia nie raz pokazala, ze czynnikiem decydujacym, jesli chodzi o konflikty zbrojne, byl brak wspolnego interesu pomiedzy danymi stronami w nadchodzacym sporze.

   @jaca_pump: Tą właśnie kartą gra Putin, mamy 21 wiek i takie coś jest i powinno być niedopuszczalne, przecież to jest odpowiedź na traktowanie nas jak śmiecia (patrz poprzednia umowa z gazprom)

  •  

   pokaż komentarz

   patrz poprzednia umowa z gazprom

   @progejmer: Poprzednia umowa z gazpromem to wynik naszych zaniedban w materii dywersyfikacji, lobbingu, dzialania obcych sluzb i biurwy, ktora te umowe przyklepala bez chwili zawahania. Gdybym byl polskim politykiem i znalazl sie w tamtym polozeniu Ruskich, tez bym chetnie wydymal jakis inny kraj na kase wieksza, niz nakazuje to logika i przyzwoitosc.

   Wczoraj byly walentynki. Jak nie zauwazyles, to popytaj po ile szly bukiety roz. Pozniej te cene porownaj do ceny z chociazby 13 czerwca.

   Ta sama mechanika ekonomii, przeklada sie w jakims stopniu na umowe gazowa Pawlaka. Przyszedl czas, ze nalezalo cos gdzies kupic, a ze z takich, czy innych przyczyn, wachlarz opcji byl ubogi, to wyszlo drogo.

   Ruscy nie sa czarodziejami, by mieszac we wszystkim jak chca. Ale, przy swoich slabosciach i niewielu atutach, opanowali gre tymi atutami, przy uzyciu slabosci innych, w tym naszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: To nie jest tak że nie masz racji, tylko na samą myśl o umowie nowej z gazpromem myślę o kolejnej korupcji i tajnych umowach aka kulczyk z A4 o których dowiemy się znów po 10 latach że płacimy jak za złoto.
   Może to taka gra polski żeby zbić cenę do ledwo opłacalnej? że nie startujemy w negocjacjach ale gdyby tak gazprom dał cenę extra to kto wie...? no i przy okazji delikatna gierka mogła by obniżyć cenę LNG...
   Niestety druga strona medalu to szantaż rosji na każdym kroku że odetną gaz na co kraj aspirujący do lwa europy środkowej nie bardzo może sobie pozwolić bo to też wpływ wizerunkowy

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump zgadzam się z Tobą. Być może jednak już nie mogą podjąć rozmów bo podpisali skrajnie niekorzystne zamówienia z "hamburgerami".

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, bo ruskie to pazerni idioci którzy zarabiają zbyt dużo pieniędzy i im odbija.

   @Nuubeczek: no tak - przecież podpisanie kontraktu Jamalskiego nastąpiło po przystawieniu kałacha do głowy. Gdyby ruskie byli mądrzy to by nam dali za pół ceny. Może by i dali (tak jak Baćce Łukaszenka) ale trzeba było być dla nich miłym a nie robić debilne politycznie ruchy jak na przykład niszczenie pomników armii czerwonej 9to tylko przykład, wiem że to nastąpiło póxniej- wcześniej nie zachowywaliśmy się lepiej). To jest polityczne samobójstwo - prosty lud rosyjski wie tylko tyle, że "niewdzięczne pszeki zniszczyli pomniki naszych dziadów".

  •  

   pokaż komentarz

   nikt z kretynem kierującym się emocjami interesów robił nie będzie, lepiej kupić troszeczkę drożej ale u kogoś normalnego.

   @Nuubeczek: aha - i dlatego dziś cała Afryka po doświadczeniach z anglosaksami i chińczykami stoi pod bramą Kremla w nadziei na współpracę (spotkanie w Soczi).

  •  

   pokaż komentarz

   @JakubWedrowycz:
   Polska i myślenie długofalowe wedle własnego interesu? Nie łączy mi się to patrz - > włączenie się w wojnę przeciwko Turkom żeby ratować Wiedeń, przyczyny rozbiorów,IIWŚ i sojusze.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: Jak tam agencie, jak sie pracuje w gazpromie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @JakubWedrowycz: Od wieków najbardziej zagrażali nam nimecy, ale chuj, bój się rosyjskich czołgów.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: Nie obchodzi mnie ile USA toczyła wojen na świecie ale kto destabilizuje nasz region. Amerykański LNG z powodzeniem konkuruje z rosyjskim gazem w Europie. Pół świata inwestuje w LNG które ma ta zaletę od rury z Rosji, że nie skazuje na jednego dostawce. Jak pokazała wieloletnia praktyka gaz z Rosji nie był dla nas wcale taki tani. Rosja zamiast sprzedawać nam gaz na warunkach rynkowych odwalała dziwne akcje i cenę uzależniała od spolegliwości i stopnia wasalizacji. Rosja to nie jest normalny kraj każdą naszą zależność wykorzystywała przeciwko nam szantaż cenami gazu, gdy eksportowaliśmy żywność potrafili z dnia na dzień wstrzymać nasz eksport z politycznych powodów łamiąc umowy. Jak można się przejechać na uzależnieniu własnej gospodarki od Rosyjskich węglowodorów doskonale widać na przykładzie Ukrainy oraz Białorusi.
   Spotkanie w Soczi oprócz wymiaru prestiżowego nie zaowocowało wieloma kontraktami Rosja z PKB na poziomie Włoch, bez technologii oraz z ograniczonymi środkami finansowymi nie może przebić ofert UE, USA lub Chin w Afryce ponieważ jest gospodarczym średniakiem. Nie tylko w Afryce ale wszędzie na świecie (nawet na terenie byłych republik postsowieckich) Rosja przegrywa rywalizację o wpływy z USA, Chinami lub UE.
   "Trzeba było być dla nich miłym"- nawet jeśli odbyłoby się to kosztem naszych interesów, jak dużo jesteś w stanie sprzedać za tańszy gaz bo w przypadku Ukrainy oraz Białorusi, Rosja zażądała ich niepodległości?
   Gdy będziemy mieli możliwość dywersyfikacji to my będziemy powtarzać Rosji że, jak będą milsi to może kupimy od nich trochę gazu. Gazprom zmarnował w Polsce trzy dekady zamiast pokazać się jako zaufany i pewny partner okazał się przybudówką rosyjskiego MSZ-tu. Teraz gdy gazu na europejskim rynku jest w bród i jest coraz tańszy, idą chude lata dla Gazpromu który z pozycji monopolisty stanie się petentem.

  •  
   Nuubeczek

   +2

   pokaż komentarz

   aha - i dlatego dziś cała Afryka po doświadczeniach z anglosaksami i chińczykami stoi pod bramą Kremla w nadziei na współpracę (spotkanie w Soczi).

   @aleksiej-trexlebov: Jeżeli tak wyolbrzymiasz zwykłe negocjacje, to Polska w takim razie jest największą potęgą handlową na kuli ziemskiej, bo nasi reprezentanci byli w każdym kraju negocjować warunki handlu i ceł xDD

  •  

   pokaż komentarz

   Jak tam agencie, jak sie pracuje w gazpromie?

   @longstar: zróbcie jakąś naradę i się zdecydujcie czy w gazpromie czy w Kremlowskiej trolowni. Nie mam jeszcze zdolności ojca Pio, który podobno bywał w kilku miejscach na raz.

  •  

   pokaż komentarz

   Pół świata inwestuje w LNG które ma ta zaletę od rury z Rosji, że nie skazuje na jednego dostawce.

   @rafal-stojanowski: Przypomina mi się taka anegdota: do wioski wjechał cesarz i widzi wszędzie na bramach, na płotach narysowane kółko a w nim centralnie wbitą strzałę. Rozkazał wezwać do siebie tego mistrza. Zdumienie cesarza było jeszcze większe gdy przyprowadzono mu 12 letniego chłopca. "Powiedz jak to robisz?" To bardzo proste wasza wysokość - najpierw strzelam a potem rysuję kółko. Tak samo postępuje większość kobiet - najpierw jest "ja chcę to" a potem zaczyna się szukanie uzasadnień (rysowanie kółka). Macie sprane mózgi - już wszystko napisałem, proponujecie kupować drożej tylko dlatego aby nie kupować u ruskich. Wszystko inne jest dorabianiem ideologii do swojego "bo tak".

  •  

   pokaż komentarz

   "Trzeba było być dla nich miłym"- nawet jeśli odbyłoby się to kosztem naszych interesów, jak dużo jesteś w stanie sprzedać za tańszy gaz bo w przypadku Ukrainy oraz Białorusi, Rosja zażądała ich niepodległości?

   @rafal-stojanowski: Niepodległość to nie jest wystawienie flagi przez okno. Małe państwa są jak dzieci- jeśli mieszkasz w chałupie u rodziców to współpracujesz, wynosisz śmieci, myjesz talerz po obiedzie itp. Dorastasz i się uczysz a potem ewolucyjnie powinno być tak, że jesteś silniejszy od ojca i matki i przejmujesz nad nimi opiekę. Tak działa przyroda. Taka na przykład Ukraina "wyszła z domu" z największym posagiem i go przebalowała. Białorus też poza okrzykami o niezależności (i wsparciu "rodzica" bo przecież Rosja od lat daje "kroplówki") nic nie osiągnęła. Koparek już chyba nie produkują, na tkaninach naturalnych daleko nie zajadą w dzisiejszych czasach zdominowanych przez Chińskie szwaczki. Rosja ma jedno życzenie - nie chce na swoim podbrzuszu amerykańskiej bazy, jestem w stanie to zrozumieć. Gdyby Białoruś była wobec Rosji lojalna to mogłaby sobie istnieć tak jak jest ale Łukaszenka wiele świństw zrobił Kremlowi. Nawet ostatnio się popisał bo na rządowych stronach przypomniał niezbyt chwalebny epizod z przed 20 lat kiedy rozmawiając z Clintonem coś tam sobie żartował na temat Rosji - on się przymila do zachodu ale jest zbyt głupi, z takim brakiem podstawowych umiejętności politycznych jest zachodowi zbędny.

  •  

   pokaż komentarz

   Rosja to nie jest normalny kraj każdą naszą zależność wykorzystywała przeciwko nam szantaż cenami gazu, gdy eksportowaliśmy żywność potrafili z dnia na dzień wstrzymać nasz eksport z politycznych powodów łamiąc umowy.

   @rafal-stojanowski: daj jakieś linki. I przy okazji wyjaśnij mi jak ja mogę na przykład Ciebie czymkolwiek zaszantażować? Zrobiliśmy wiele głupot w polityce z Rosją. Gdybyśmy pozwolili na położenie tutaj rury to żylibyśmy jak pączki w maśle no ale zachciało się robić laskę Obamie- USA się sprzeciwiło więc i Polacy posłusznie ucięli sobie jaja. Dziś profity z Nord Stream pije Finlandia (przez ich wody terytorialne idą te rury). Jest wiele innych przykładów - podobnych idiotyzmów narobiła Ukraina i Białoruś. Na niepodległość trzeba zapracować a nie tylko bawić się jak panienka ofertami na Tinderze.

  •  

   pokaż komentarz

   Gazprom zmarnował w Polsce trzy dekady zamiast pokazać się jako zaufany i pewny partner okazał się przybudówką rosyjskiego MSZ-tu.

   @rafal-stojanowski: nawet gdyby to była prawda i gazprom byłby firmą państwową to co to zmienia bo nie rozumiem? Według mnie to jeszcze lepiej bo umowy gwarantuje rząd. Każdy przedsiębiorca by się cieszył. Reszta Twoich informacji jest (wybacz) propagandą zachodu. Czas pokaże kto ma duże PKB - te dane też trzeba brać bardzo ostrożnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo kasa jaką im płacimy idzie na ruskie czołgi ¯_(ツ)_/¯

   @JakubWedrowycz: A kasa za ruski węgiel idzie na produkcję gołąbków pokoju :)

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: Rosyjskie PKB obliczają rosyjskie instytucje sugerujesz że, one są nie kompetentne?
   Reszty nie chce mi się komentować bo to wielka kupa bzdur i topornej propagandy.
   Chociaż fragment o Rosji i jej dzieciach rozbawił mnie bo żeby coś takiego wymyślić trzeba mieć nieźle sprany mózg.
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Z takim mentalem jak mają Rosjanie w Rosji nigdy dobrze nie będzie.

 •  

  pokaż komentarz

  Zawsze myślałem, że fraza "Polska nie chce rosyjskiego gazu" to taki skrót myślowy i pewna polityka negocjacji, za którą kryje się zimna kalkulacja i chęć uzyskania jak najbardziej korzystnej ceny.

  Ale im bliżej 2022, tym bardziej zaczynają mnie nachodzić wątpliwości.
  //

 •  

  pokaż komentarz

  Z artykułu wynika, że nie mamy w tym żadnego interesu, a więc nie warto

 •  

  pokaż komentarz

  Ok, ok. Tylko stale zastanawia mnie jedno. Czy tańszy gaz dla Polski oznacza tańszy gaz dla konsumentów.

 •  

  pokaż komentarz

  Wielokrotnie juz pisalem w tym temacie, wiec tez umieszcze swoj komentarz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Rosjanom pęka dupa.

  A bardziej merytorycznie i szerzej:
  1. Osobiscie uwazam za blad, ze Polska nie chce brac udzialu w renegocjowaniu Umowy Jamalskiej z 2 powodow:
  a) negocjowac zawsze warto, chocby dlatego, by wyczuc na ile druga strona jest zdeterminowana, na ile by zeszli, jak bardzo w calej strukturze polityki GAZPROMu Polska odgrywa role.
  b) zawsze jest to argument przy negocjacjach z innych źrodel

  2. Nie rozumiem dlaczego nie mielibysmy przedluzyc Umowy jamalskiej, jezeli
  a) zapoponowana przez Rosje cena dostaw bedzie hmm... drastycznie nizsza w porownaniu z innych mozliwych zrodel
  b) nie przekraczajac dopuszalnego % dostaw w stosunku do ogolnego zapotrzebowania Polski. Tak, aby w sytuacji szantazu surowcowego, zwanego kolokwialnie: "zakreceniem kurka", mozna bezproblemowo, "na biezaco" uzupelnic dostawy (inne dostawy/magazyny (a mamy duze).
  c) umiescic w Umowie ostre klauzule, ktore w razie problemow z dostawami beda mogly byc zastosowane na arenie miedzynarodowej. I nie chodzi mi o zaden miekki arbitraż.

  Ja tez, tak po ludzku mam im ochote powiedziec w twarz soczyste "spierdalajcie". Ale moje emocje nie moga gorowac nad czysta kalkulacja biznesowa, czy polityczna.

  Sadze jednak, ze powyzsza, jak pisalem pochopna, decyzja na swoje 2 źrodla:
  a) obecny Rzad PiS pala szczera i szalencza nienawiscia do Rosjan, w sensie Putina i wlasnie emocje wziely gore
  b) nie jest uzalezniona od polityki Polski, ale od tego co chca Amerykanie.

  Tyle w kwestii tylko tego jednego watku.

  Tak, czy inaczej szacunek dla ludzi, ktorzy odpowiadaja za ta problematyke, za temat bezpieczenstwa energetycznego Polski. Wyglada na to, ze cos duzego w koncu nam sie udalo zrobic.

  PS Trzymajcie kciuki za BalticPipe, zeby Rosjanie czegos nie odwalili.