•  

  pokaż komentarz

  Istnieje bardzo ciekawa powieść dotycząca poszukiwania tego królestwa - "Baudolino" Umberto Eco.

 •  

  pokaż komentarz

  Istnieje teoria, że to królestwo było pokłosiem słowiańskich wypraw na Chiny (chyba Leszek Wyścigowy). Królestwo leżało w Karakorum, a zniszczył je w kilku wojnach zbuntowany lennik - Czyngis Chan.
  I na litość boską, jakiego znowu księdza? Królestwo Kapłana Jana.

  •  

   pokaż komentarz

   @pszekotcur: Dowodem na to może być też słynny "arkusz sandomierski", przedstawiający wizerunek Świętowita wypalony na prasłowiańskiej blasze kosmicznego tytanu, który chrześcijanie zaadaptowali potem na wizerunek Jezusa z jego płótna grobowego, aby podstępnie przejąć wpływy w Wielkiej Lechii. Druzgocząca i załamująca historia wskazująca jak perfidnie wielkolechityzm został zastąpiony chrześcijaństwem, i to na całym obszarze słowiańskich wpływów.

   Reprodukcję wizerunku Świętowita możemy podziwiać między innymi na okładce płyty Żywiołaka - doskonale widać rozmiary chrześcijańskiego plagiatu. Jedyne co zrobili to wymazali dwie boczne twarze Świętowita...

   https://www.youtube.com/watch?v=0HWR4GHk0ho

  •  

   pokaż komentarz

   @muwatilis: nie mądralo, dokształć się. dowodem na aktywność naszych w tamtym rejonie są różne zapisy, które zachowały się u tamtejszych ludów. np podziękowania za przepędzenie turków. Są też chińskie mumie rudych i blondynów i tamtejsze przekazy o rzezi miedzianoglowych albo o inwazji Dżurdżenów. Sporo jest również u Persów i Arabów, tu polecam książki Ahmeda Nazmi, doktora Uniwersytetu Warszawskiego, który zęby na tym zjadł.

   pokaż spoiler Tak, nasi przodkowie z kolegami zdobyli Pekin i Troje i to wielokrotnie, a nasza amnezja sprzed 966r nie wzięła się znikąd...

  •  

   pokaż komentarz

   @pszekotcur: Jak rude mumie, to na pewno Irlandczycy.

   Pierwsze słyszę, żeby Ich Troje zdobyli Pekin. Nawet nie wiedziałem, że grali tam koncert.

   A tak serio, to ja już nie wiem czy Ty na żarty, czy na poważnie :V. Założyłem, że heheszkujesz, ale jeśli mówisz poważnie to proszę, daj mi jakiś namiar na te dowody. Skoro ich tak pełno, to zapewne rok w rok pojawia się co najmniej kilka artykułów w renomowanych czasopismach.

  •  

   pokaż komentarz

   @muwatilis: to nie w tę stronę. rudzielcy u ajriszów też nasi.

 •  

  pokaż komentarz

  Tekst ogólnie ciekawy i dobry, jednak mam dwa zastrzeżenia 1. Istnieje jeszcze jeden kandydat na historyczny pierwowzór królestwa księdza Jana. Chodzi o chrześcijańskie królestwa Nubii (dzisiejszy Sudan), którym udało się odeprzeć arabską ekspansję - wojska Makurii dwukrotnie pokonały Arabow pod Dongolą w 642 i 652, podwstrzymując ich pochód na południe od Egiptu. Ostatnie z chrześcijańskich państw Nubii Makuria upadło dopiero w XV wieku w efekcie najazdów koczowników oraz agresywnej polityki mameluckiego Egiptu. Warto tu dodać, że w badaniach nad chrześcijańską Nubią bardzo duży wkład mają Polacy - prof. Michałowski odkrył katedrę w Faras i uchodzi za twórce nubiologii, a Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można oglądać sztukę chrześcijańskiej Nubii. 2. To nie tak, że Portugalczycy uratowali Etiopię przed podbojem muzułmańskim. W rzeczywistości, gdy przybyli Portugalczycy, wojna była już de facto rozstrzygnięta na korzyść Etiopii, co więcej oddziały portugalskie zebrały początkowo od sił sułtanatu Adal mocne lanie (oddział został rozbity, dowodzący nim Christopher de Gama, syn Vasco da Gamy dostał się do niewoli, gdzie został ścięty, a resztki jego wojsk połączyly się z siłami cesarstwa).

 •  

  pokaż komentarz

  nie czytałem, bo wiadomo #wypokajfstajl ale tak to jest jak katolickie dzbany same uwierzą w swoje legendy xD

  •  

   pokaż komentarz

   @kupuje_bulki_w_almie: Sam jestem ateistą, ale ciekawe czy taki mądrutki byłbyś w średniowieczu, kiedy ludzie WYKSZTAŁCENI żyli nie znając świata dalej niż do północnych wybrzeży Afryki i Kaukazu na wschodzie, bo co było odleglejsze to i tak wszystko nikło za stepami zdominowanymi przez koczowników lub za nieprzebytymi pustyniami, dżunglami i morzami.

   Słyszałeś o kościołach wschodnich? O Etiopii? O nestorianach którzy odnajdywali się na tak dalekim wschodzie jak Mongolia i Persja? To, że opowieść o królestwie księdza Jana to tylko opowieść, nie znaczy że nie było ŻADNYCH podstaw by twierdzić, że gdzieś tam może być silne chrześcijańskie królestwo. Zresztą kto wie? Może ta legenda to właśnie odprysk jakichś pogłosek o Etiopii?

   Ale taaak, teraz Ty pierwszy jesteś od wyzywania od dzbanów, współczesny mądralo.

  •  

   pokaż komentarz

   @muwatilis: powiedz który rok masz na myśli to Cię brutalnie zaoram i zmasakruję wiedzą historyczną ( ͡° ͜ʖ ͡°) wroga trzeba znać bardzo dobrze, więc piszę to prosto z KUL-u #pozdrodlawariatowdominikanow

  •  

   pokaż komentarz

   @muwatilis: Taka ładna odpowiedź, na takiego trolla. Szanuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @kupuje_bulki_w_almie: Niezależnie jaką bardzo dogłębną wiedzą podręcznikową byś mnie zaorał (a jeśli studiujesz historię to pewnie byś to zrobił, bo ja sam jestem chemikiem) to i tak Ci się ta wiedza nie przyda skoro nie rozumiesz "ducha czasów" o których się uczysz i mówisz oraz kontekstu zdarzeń i zjawisk historycznych.

   A może jesteś po prostu trollem i dałem się zbaitować ;). Cóż, w internecie nigdy nie wiadomo. W każdym razie @Egribikaver ja się czasem daję łatwo striggerować, ale kto nigdy się nie dał, niech pierwszy rzuci kamieniem :P. Ważne, żeby zachować minimum rozumu i godności człowieka...

  •  

   pokaż komentarz

   @muwatilis: nie trollem, ale przyznaje ze mam ekspresyjny styl pisania, doskonale znam kontekst czasów, zauważ, że gdyby nie ówczesne oświecenie arabskie:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Golden_Age
   https://en.wikipedia.org/wiki/Medicine_in_the_medieval_Islamic_world

   już nie mówiąc o Chinach, ich szczytu potęgi i rozwoju administracji

   to nawet byśmy nie wiedzieli nic o starożytności, wszystko zakopane wymysłami semickich pastuchów - bez napletków - z Judei

  •  

   pokaż komentarz

   @kupuje_bulki_w_almie: Jesteś jednak co najmniej trochę zaślepiony nienawiścią do chrześcijaństwa. I stwierdzam to, bynajmniej nie ceniąc sobie jego nauk i twierdzeń (chociaż Jesus Christ Superstar to spoko musical).

   Nie wiem dokładnie na ile chrześcijaństwo doprowadziło do upadku zachodniego Rzymu, było tylko jednym z czynników bowiem Rzym przetrwał ponad cztery wieki po powstaniu chrześcijaństwa i około wiek po Konstantynie, jednak dla Europy w ogólności był to koniec Pax Romana, czas wojen, ciągłych kryzysów, zmian władzy, rozpadu porządku społecznego i gospodarki.

   Islam przetoczył się przez Bliski Wschód i północną Afrykę, praktycznie jednocząc te ziemie, pomijając pewne wojny między arabskimi watażkami. W Europie miałeś Franków, Longobardów, Anglów, Sasów, Wandalów, Wizygotów, Ostrogotów, Awarów, Hunów, Madziarów i wielu innych, wszystkich bijących się między sobą na gruzach dawnego państwa, do którego poczuwali się co najwyżej instrumentalnie, aby uzasadnić podboje. Zauważ, że w chwilach względnego pokoju lub przynajmniejj stabilizacji władzy, nawet w Europie wieków ciemnych jednak dawało się coś uratować lub odbudować - ot, renesans karoliński na przykład.

  •  

   pokaż komentarz

   @kupuje_bulki_w_almie: Chwila. Czy ekspresywny styl pisania jest usprawiedliwieniem od obrażania danych religii i ich wyznawców? bo jeżeli tak, to bardzo wygodne stanowisko xD

  •  

   pokaż komentarz

   już nie mówiąc o Chinach, ich szczytu potęgi i rozwoju administracji

   @kupuje_bulki_w_almie: Chinach, które ograło jedno z mniejszych państw w Europie - Portugalia, bo w imię przesądów i walk klasowych odpuścili całkowicie aktywność na morzu.

   Tak, to Chińczycy mogli handlować pieprzem, zarządzać obiema Amerykami i posiadać jedną z największych kompanii handlowych. Nic nie stało na przeszkodzie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kupuje_bulki_w_almie: panie historyku co lubi kule, a jakieś inne informacje niż z Wikipedii? Przecież masz tam tyle informacji na tej uczelni, podziel się