•  

  pokaż komentarz

  oczywiście że tak właśnie postępujemy. mój ojciec nazywa to "wrzuceniem granatu do szamba". zawsze to jest jakiś kontrowersyjny temat (aborcja, LGBTQ*, związki partnerskie itp). te wszystkie sprawy mają jedną rzecz wspólną - ich zwolennicy i przeciwnicy są bardzo zaciekli. może to nie są wielkie grupy ale dobrze zorganizowane i oddane sprawie.

  jak tylko więc jeden z tematów sie pojawi - mamy gwarancję tego że nie zejdzie z głównych stron gazet przez dobra chwilę. a co się dzieje w tle? a czasami bardzo różne ciekawe rzeczy, które są przykrywane przez jedną i drugą stronę starającą się jeszcze głośniej artykułować swoje racje.

  no i łatwo jest mieć opinie na temat aborcji. a na temat podatków? może likwidacja pit? może podatki liniowe? może zamiast 500+ ulga rodzinna? może w końcu wyższa kwota wolna pozwalająca na przeżycie w dużej mieście przez rok (30k?) to wszystko są ważne pytania, ale zdecydowanie bardziej skomplikowane. no i nie ma tutaj prostych odpowiedzi serwowanych przez zawodowych suflerow od wyborów moralnych (księża i inne autorytety).

  •  

   pokaż komentarz

   wrzuceniem granatu do szamba

   @secret_passenger: Patrzac przez waskokatny obiektyw na sytuacje, to byl ten 'faker'. A w szambie kasa na TVP vs onkologie. Przy czym, latwo bylo do tej kroplowki dla biednego Kurskiego, dopasowac jakikolwiek temat z dziedziny pod tytulem 'niedofinansowane'.

   Wszystko, co tyczy sie NFZ, bedacej w oplakanym stanie finansowym, ale i organizacyjnym (bez realnego, konstruktywnego planu i reform, jakich pieniedzy by tam nie wpompowac, to rezultat bedzie niewymierny), bylo dogodnym skladnikiem do stworzenia mieszaniny wybuchowej.

   I nie to, ze strona opozycyjna ze zlosliwoscia wykorzystala zagadnienie niedostatkow polskiej medycyny - zrobila to sprytnie. Bo ten problem jest widoczny (od dekad, a nie roku, czy dziewieciu lat). To PiS strzelil sobie samobojcza bramke, wykladajac kase na zabezpieczenie medialne i propagande przedwyborcza. A pieniedzy na nie, nie zobaczy zaden z jego wyborcow.

   Co innego, gdyby powiedziec: 'Macie dodatkowe dwa mialiardy, jako bonus do 500+, zebyscie sie zdrowiej odzywiali, aktywniej spedzali czas i ogolnie, byli zdrowsi'. Czy cos w tym stylu.

   Myslisz, ze wtedy ktos by dopasowal do tego typu rozdawnicta, problem onkologii? Nie sadze. Nawet jesli, to elektorat zatkalby sie dodatkowa kasa, a o chorych na raka wiele by nie myslal.

   Stad, jak dla mnie, k$?!$%$em jest niepodyktowane niczym rozdawnictwo, finansowanie propagandy, jak i granie na emocjach, stanem polskiej sluzby zdrowia. Kazdy rzad jak slal, tak sciele pod siebie. Bo, zebysmy zaczeli zdychac z glodu, czy chorob, to i tak sie wyzywi.

   Mimo wszystko, zastanawia mnie ciagle, czy ten spektakl i rozbryzg gowna, nie jest ta reka magika, w ktorej nie dochodzi do sztuczki, ale na ktorej skupiamy uwage?

   W tle mamy chociazby zagadnienie krajowych zasobow naturalnych. Gdyby madrze nimi gospodarowac, a przy tym skrupulatnie podejsc do reorganizacji sluzby zdrowia, to o niedofinansowaniu jej, nie byloby mowy. A tak to jedna banda nierobow wydaje dwojke na zachcianki, a druga krzyczy, ze dwa mialiardy - niecale 2% budzetu NFZ, zmienia drastycznie sytuacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: 2 mld złotych to mniej niż 2% PKB - z tego co widziałem budżet na 2020 to aż 435 mld złotych. ale jako zastrzyk na leczenie onkologiczne byłoby to chyba coś ważnego.

   jeśli chodzi o to jak gospodarujemy tym co mamy - nie ma wątpliwości że tutaj marnujemy sporo zasobów. nie tylko przez złe decyzje polityczne ale również z powodu kiepskiego zarządzanie (polityczne nadania stołków).

   Polska nie jest biednym krajem - my marnujemy ogrom pieniędzy. wyciekają nam w wielu miejscach mniejszymi i większymi strumieniami.

   co do opozycji - zgadzam się że było to z jednej strony zagranie cyniczne - ale z drugiej może takie pokazanie jak marnowane są pieniądze da ludziom coś do myślenia? czy ta forma wsparcia mediów ma sens? czy TVP w obecnej formie ma faktycznie jakąkolwiek misję kulturotwórczą (no trudno mówić że promowanie disco polo jest częścią tej misji). może ta "afera" spowoduje że ludzie zaczną się nad tym zastawiać?

  •  

   pokaż komentarz

   2 mld złotych to mniej niż 2% PKB

   @secret_passenger: Pisalem, ze jest to mniej niz 2% budzetu NFZ, a nie PKB.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaca_pump: ok. pomyliłem. choć z tymi 105 mld na NFZ to też jest kłamstwo, ale już nie będę się tutaj pastwił nad rządem i jego magicznymi sztuczkami księgowymi

 •  

  pokaż komentarz

  @mrymry -o tym myślałeś?

  źródło: pis.jpg 18+

 •  

  pokaż komentarz

  Ja się zastanawiam ile jeszcze będzie trwało to upodlenie? Każda, podkreślam każda władza w III RP upadla Polaków, coraz bardziej dokręca śrubę, coraz częściej pluje ludziom w twarz. Znajdujemy się w sytuacji, gdzie słudzy uważają się za właścicieli suwerena. Urzędnicy z wiejskiej uważają nas za swoją własność i za bydło z którym można zrobić wszystko.

  Naprawdę, co się musi jeszcze stać żeby Polacy wyszli na ulicę i raz na zawsze zrobili porządek z burdelem który jest a który wynika z konstytucji napisanej na kolanie przez Olka K. Francuzi mogą wyjść, Niemcy mogą, Węgrowie mogą, Amerykanie mogą, nawet Rosjanie i Chińczycy mogą się zbuntować. Tylko Polak jak kastrat siedzi cicho i patrzy czy mu coś nie skapnie z pańskiego stołu. Tylko nie rozumie, ze ten stół zawsze należał do niego a zarządza nim uzurpator.