AMA Andrzeja Dudy z 2015 roku

Skoro sztabowcy usiłują zatrzeć ślady obietnic wyborcych Dudy z poprzedniej kampanii wyborczej to może sobie wspólnie je przypomnimy? Kilka screenów w komentarzach.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe, kiedy się zlecą pisowskie trolle i zaczną zakopywać niewygodną prawdę.
  Swoją drogą ciekawie by było, gdyby Adrian przed najbliższymi wyborami znów zrobił AMA.
  Ale to chyba nierealne. Zbyt dużo niewygodnych pytań by padło i zbyt dużo kłamstw i hipokryzji zostałoby publicznie wytkniętych.

 •  

  pokaż komentarz

  Ależ to były czasy, teraz nie ma czasów.

  Płomień, 277k zasięgu (!), brak taga #polityka, nikt (!) nie zakopał.

  Miliony znalezisk (np. takie) o przepisanej z kryminałów książce Sumlińskiego (no ale wtedy to była "ukryta prawda").

  "Taśmy kelnerów", które nie zaowocowały żadnym procesem, bo nic niezgodnego z prawem na nich nie było ("no ale ośmiorniczki"). Smoleńsk, który szybko ukryto.

  Itd., itp..

  Tak się proszę państwa robi politykę w XXI wieku. Do władzy za wszelką cenę, a potem to już usypia się obywateli ich własnymi pieniędzmi, co pozwala z demokracji zostawić tylko pozory:
  https://www.wykop.pl/wpis/40694155/demokracja-umiera-powoli-znalezisko-to-zbrodnia-do/

  Ruszcie dupy na wybory tym razem, w obu turach, bo niezależnie od tego, czy wam się będzie chciało czy nie, Limanowa na pewno się ruszy. Nawet jeśli Duda znowu wygra, to historia w maju 2020 się nie skończy, ale jest to ostatni moment, żeby zatrzymać pochód tej władzy bez olbrzymich kosztów.

  źródło: zasieg.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   nikt (!) nie zakopał.

   @eoneon: bo sie nie dało, jak przy każdym AMA

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon liczę na to, co zrobili na Węgrzech - opozycja dogadała się i wystawili 1 kandydata. Pokonali Orbana i git.
   PiS pewnie wygra wybory do Sejmu, więc niech chociaż prezydentem będzie z innej partii ktoś (w sumie to już ktokolwiek byle nie pisowski pachołek jakiś).
   Jeśli nie, kolejne 4 lata kłótni i cyrku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Moderacja - czemu to znalezisko dostało tag #polityka (przed chwilą go nie było), a AMA Dudy nie miało?

   IMHO to swego rodzaju "sprostowanie" powinno iść na tych samych zasadach, co oryginał.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZbednyNick: opozycja dogadała się na eurowyborach i efekt był taki, że czułem ogromny niesmak widząc Millera na liście KO

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz są dokładnie te same mechanizmy , wydaje się wam że trzeba ruszyć dupę na wybory, bo jakaś apokalipsa, tak samo jak wtedy wam się wydawało. Za pięć lat twój wpis też będzie śmieszny.

   @secretservice666: Nie będzie. Jeśli opozycja dostanie władzę, to pewnie za parę lat wszyscy będą nią - jak to zwykle bywa - zmęczeni, ale nie mam powodu, by sądzić, że zrobi rozpierdziel choć w 1/5 podobny do obecnego, bo też go nie robiła przez pierwsze 25 lat III RP, a mogła (miała wszak np. większość konstytucyjną). Nic strasznego w Polsce AD 2015 się nie działo, całe wrażenie potrzeby rewolucji było produktem zmęczenia pogonią za Zachodem, która okazała się dłuższa, niż wyobrażenia (choć statystycznie - szybka), rewolucji komunikacyjnej i czarnego PRu. No i paru błędów, np. zbyt późnego podzielenia się rosnącym PKB z biedniejszymi (wbrew wykopowemu odczuciu Polacy jak widać chcieli więcej redystrybucji, zbytnie dbanie o finanse kraju pozwoliło tylko następcom na rozdawnictwo sprawiające wrażenie "cudu gospodarczego").

   W Polsce AD 2020 mamy unieszkodliwiony sąd konstytucyjny (liczne spotkania rządzącego Kaczyńskiego z Przyłębską), upadający Sąd Najwyższy, telewizję nieporównywalną z niczym na zachód od Bugu, spadek w rankingach demokracji i wolności mediów, konflikt z całym praktycznie Zachodem.

   Nie ma symetrii między PiSem i antypisem, to wybór między Wschodem a Zachodem. Dokładnie tak, jak to przedstawiała GW w 2015, no ale wtedy wszyscy się z tego śmiali.

   IMHO to swego rodzaju "sprostowanie" powinno iść na tych samych zasadach, co oryginał.

   @Moderacja - dzięki za zdjęcie dodanego taga #polityka

  •  

   pokaż komentarz

   Ruszcie dupy na wybory tym razem

   @eoneon: A po co? Co mnie obchodzi, czy wygra jeden zjeb, czy drugi? Który z kandydatów zapowiada faktyczne rozwiązanie problemów Polaków - ściganie oszustów, złodziei, wyłudzaczy kredytów na cudze dane, bandytów odpowiedzialnych za wyłudzalnie pieniędzy działające pod pozorami "klubów", w których nieświadomi ludzie są otruwani i okradani na wielkie pieniądze? Co z nielegalnie działającymi spalarniami toksycznych odpadów z całego świata, co z bezkarnością deweloperów, opłakaną sytuacją służby zdrowia?

   Który kandydat o tym mówi? Żaden. Więc naprawdę, gówno mnie obchodzi, czy znowu wygra Dudeł, czy jakiś inny typek, który też w niczym konkretnym nie pomoże.

  •  

   pokaż komentarz

   A po co? Co mnie obchodzi, czy wygra jeden zjeb, czy drugi?

   @bolo1: Jeśłi wygra "drugi zjeb" (czyli nie-Duda), to będzie jedna znacząca różnica - władza będzie miała spore ograniczenia w dalszym zagarnianiu państwa (a zaszło to już dość daleko).

   Czym grozi nadmierna konsolidacja władzy?

   Ano tym, że jeśli będziesz miał fajną firmę i spodoba się komuś z władzy, to Ci ją zabiorą:
   https://www.wykop.pl/wpis/34334097/do-czego-zmierza-dobrazmiana-mysle-ze-wyobrazni-po/

   Nie będziesz się miał z tym gdzie poskarżyć, bo GW właśnie zamknęli:
   https://www.wykop.pl/wpis/35168845/byla-sobie-wegierska-gazeta-wyborcza-i-nazywala-si/

   A jeśli będziesz miał stłuczkę z lokalnym pisowcem, to śledztwo będzie tak samo uczciwe, jak to, które widzimy w przypadku Szydło.

   No ale rób jak uważasz, symetryzuj dalej.

   Gdy w 2011 roku zapytano Wenezuelczyków, jak oceniają demokrację w swoim kraju (będącym już wtedy w 100 proc. autorytarną dyktaturą), 51 proc. z nich dało jej 8 punktów na 10.

   "Ponieważ nie ma jednego przełomowego momentu - żadnego zamachu stanu, żadnego wprowadzenia stanu wojennego czy zawieszenia konstytucji – który sugerowałby, że reżim ewidentnie 'przekroczył granicę' i stał się dyktaturą, nic nie jest w stanie uruchomić w społeczeństwie syreny alarmowej. Ci, którzy demaskują nadużycia rządu, bywają lekceważeni, gdyż powszechnie uznaje się, że przesadzają lub podnoszą fałszywy alarm. Dokonująca się erozja demokracji jest dla wielu niemalże niedostrzegalna" – piszą Steven Levitsky i Daniel Ziblatt.

   https://www.wykop.pl/link/4919481

   PS: Tu masz film o "nieliberalnej demokracji" w formie dojrzałej.

   źródło: youtube.com

  •  
   D....a

   -57

   pokaż komentarz

   @eoneon: dobra robota. Trzymaj!

   źródło: 4.bp.blogspot.com

  •  

   pokaż komentarz

   Ja wszędzie widzę dostatek, jak nigdy.

   @secretservice666: Srogie te piguły. Bardzo srogie.

  •  

   pokaż komentarz

   Sądy są tylko wycinkiem kraju, do tego funkcjonują fatalnie, ale pompuje się tą sprawę, jakby noworodki od tego umierały.

   @secretservice666: Sądy nie są jakimś drugorzędnym wycinkiem kraju, jeśli serio tak uważasz, to ponownie polecam obejrzenie sobie filmu "Lewiatan".

   Bez niezależnych sądów nie ma np. niezależnych mediów. Dlaczego? Ano dlatego, że dowolny urząd może im dosalać kary, a odwołania nic nie dadzą, bo wiadomo, że wyroki będą korzystne dla władzy. W ten sposób można dojechać wszystkich - opozycję (zabieranie dotacji), NGOsy, itd. Można sobie nawet powtórzyć wybory, jeśli wynik się nie spodoba.

   Z tak wykrzywionym boiskiem opozycja już nie jest w stanie wygrać. I nie wygrywa - w Rosji od 20 lat, w Turcji od 18, na Węgrzech od 10. W Polsce jeszcze może, ale czy to nie ostatni taki moment?

   dobra robota. Trzymaj!

   @Donica: Jak zwykle w takich sytuacjach zachęcam do rozwoju osobistego i pięcia się na kolejne szczeble piramidy z obrazka. Ja wiem, że to trudne, ale "per aspera ad astra" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   PS: Parę propozycji lektury w temacie Sorosa na początek:
   - https://www.wykop.pl/wpis/39175545/pisalem-przedwczoraj-o-nowej-kampanii-antysorosowe/
   - https://www.wykop.pl/wpis/36229515/hej-4konserwy-wytlumaczcie-mi-jak-to-wedlug-was-je/
   - https://www.wykop.pl/wpis/36350017/jesli-ktos-wciaz-jeszcze-uwaza-ze-na-wegrzech-orba/

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: potwierdzam, tagu polityka nie dodawalem do znaleziska!

  •  

   pokaż komentarz

   potwierdzam, tagu polityka nie dodawalem do znaleziska!

   @adriano30: Na szczęście moderacja się zreflektowała i usunęła, tak że luz ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   @xVolR: AMA można zakopać, ale Michał zablokował zakopywanie rozmów z kandydatami na urząd prezydenta.

  •  

   pokaż komentarz

   w 2015 była potrzebna zmiana

   @mat9: Pewnie była, też zresztą poddałem się tej emocji zmęczenia np. Komorowskim wtedy. Na nasze nieszczęście okoliczności (wspomniane przeze mnie wyżej + np. apokaliptyczny nastrój "potoku imigrantów") sprawiły, że ówczesna opozycja dostała zbyt dużą władzę bez konieczności np. doboru koalicjanta czy niezależnego prezydenta (co pozwoliło jej złamać kontrolę konstytucyjną mimo braku większości konstytucyjnej) i (to nasze drugie nieszczęście) nie była to normalna opozycja, tylko ludzie o porypanej wizji państwa przygotowujący się na taką szansę od 25 lat:

   https://www.wykop.pl/wpis/42504175/od-dluzszego-czasu-czulem-ze-trzeba-byloby-jakos-w/
   https://www.wykop.pl/link/5308311/#comment-72826935

  •  

   pokaż komentarz

   liczę na to, co zrobili na Węgrzech - opozycja dogadała się i wystawili 1 kandydata. Pokonali Orbana i git.

   @ZbednyNick: Przy dwóch turach to sensu nie ma.

  •  
   D....a

   -33

   pokaż komentarz

   @eoneon: już kiedyś próbowałem i z Tobą nie da się normalnie dyskutować, bo tkwisz we własnych fantasmagoriach i utwierdzasz nimi swoje wymyślone, oderwane od rzeczywistości teorie.

   Co mam Cię przekonywać, że książka Sumlińskiego wcale nie zdecydowała o przegranej Komorowskiego w wyborach, tylko to, że był zwyczajnie beznadziejnym prezydentem? Mam Cię przekonywać, że na Wykopie od znalezisk na temat Sumlińskiego znacznie więcej było neuropejskiego spamu o fake-newsach takich jak książka Piątka o Macierewiczu, albo zeznania jakiegoś randoma o Kuchcińskim posuwającym nieletnie Ukrainki na Podkarpaciu? xD

   Co mam Cię przekonywać, że jednak na "taśmach kelnerów" to była olbrzymia afera, skoro Ty i tak wiesz lepiej. Nic nie było tam złego, bo nie zaowocowały żadnym procesem (nie do końca prawda). Platformiana prokuratura udupiła wszystkie sprawy, więc wszystko jest w porządku. Nic nielegalnego się nie wydarzyło xD
   A chodzi o taśmy na których prezes niezależnego banku centralnego w nielegalny sposób szantażuje jednego z ministrów, że polityka monetarna NBP będzie uzależniona od personalnych zmian dokonanych w ministerstwie finansów. Chodzi o te taśmy, na których generalny inspektor kontroli skarbowej zapewnia jednego z ministrów, że ukręci własnoręcznie jego aferę skarbową. Chodzi o te taśmy, na których ministrowie przyznają się, że stanowiska urzędnicze rozdzielane są z klucza partyjnego, a instytucje i spółki skarbu państwa traktowane są jak partyjne dominia. Te taśmy, na których politycy otwarcie mówią kim są dla nich wyborcy i jak można ich robić w ciula.

   Co mam Cię przekonywać, że nawet problem o jaki od początku oparłeś swój komentarz pełny oburzenia, jest w rzeczywistości fałszywy i wyjęty z tyłka. Duda nie był na Wykopie jakimś ewenementem i nie był w żaden wyjątkowy sposób potraktowany. W czasie tamtej kampanii wyborczej na Wykopie były przeprowadzone AMA z wieloma kandydatami. Nie dość, że bez tagu #polityka to jeszcze były nawet popularniejsze od AMA Dudy. AMA z JKM miało ponad 11 tys. wykopnięć, czyli ponad 2 razy więcej niż Dudy. Lepszy wynik od Dudy miało nawet AMA z Marianem Kowalskim! xD

   Tak, więc już nie płacz przez swoje urojenia, jaki to niby świat jest niesprawiedliwy i jak to nieuczciwie Duda pokonał wspaniałego Komorowskiego, tylko przyjmij tego szekla o Sorosa i się uspokój xDDDDDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   jest to ostatni moment, żeby zatrzymać pochód tej władzy bez olbrzymich kosztów.

   @eoneon: Koszty już są olbrzymie, a będą jeszcze większe. Nawet jeśli nowa władza, będzie miała najszczersze chęci - nie będzie w stanie za pomocą ustawy pozbyć się wszelkich problemów, które narosły w skutek "dobrej zmiany".
   Spotkamy się z falą problemów dotyczących, inflacji, gospodarki, społeczeństwa, rynku pracy, biedy, służby zdrowia i służb ogólnie. Podziały wśród społeczeństwa tylko się nasilą - gdyż każda opcja ma swoich dozgonnych fanatyków - niestety w tej opcji - raczej nie będzie to elita - a jak wiadomo, im człowiek głupszy tym chętniej krzyczy.

   Dodam także, że mamy niemal gwarantowane kolejne 4 lata dobrych zmian - co łącznie da 8 lat - stanowi to już spory kawał historii i czasu, z którego zostaną nam na lata pewne nawyki wykształcone w społeczeństwie - takie jak - roszczeniowość, niezaradność, zazdrość, piętnowanie określonych zachowań, niskie kwalifikacje i brak chęci ich rozwijania, wycofanie się biznesu.

   Nasz Kraj i Naród czeka kryzys tym większy, im dłużej będziemy go odkładać - w połączeniu z nadchodzącym kryzysem ekonomicznym jak i także prawdopodobnym kryzysem wielopłaszczyznowym dotyczącym chociażby Covid-2019 - będziemy odczuwali wiele skutków z wzmożoną siłą.

   PS: Większości ludzi oczywiście powyższe nie dotyczy, gdyż żyjemy "tu i teraz" - zatem wielu nie analizuje tzw. "utraconych szans", czy długofalowych konsekwencji określonych działań - widzą tylko skutki, na które mówią, "no musiało tak być, nikt by tego nie przewidział przecież."

  •  

   pokaż komentarz

   @ZbednyNick: polityka osiągnęła taki już poziom idiotyzmu, że teraz już nie da się wrócić nawet do tego debilizmu sprzed 5 lat, ale jakaś opozycja by się przydała xD

  •  

   pokaż komentarz

   Co mam Cię przekonywać, że książka Sumlińskiego wcale nie zdecydowała o przegranej Komorowskiego w wyborach, tylko to, że był zwyczajnie beznadziejnym prezydentem?

   W pierwszej turze Duda zebrał 5 179 092 głosów, a Komorowski 5 031 060. Różnica 150 tys.

   W drugiej turzy Duda dostał 8 630 627 głosów, a Komorowski 8 112 311. Różnica pół miliona.

   Do maja 2015 sprzedano 130 tys. egzemplarzy tej książki-paszkwilu, a usłyszało o niej wielokrotnie więcej.

   Komorowski popełnił multum błędów w kampanii, ale nie jest jakąś radykalną i nie do obrony tezą, że bez Sumlińskiego Komorowski wygrałby delikatnie pierwszą turę, przez co nie spanikowałby i nie zraził ludzi np. pomysłem głupiego referendum i jakoś dociągnął zwycięstwo do drugiej.

   Poza tym to było tylko jedno z kłamstw użytych przez prawicę. Przykład o wiele większego to snucie toksycznych tez o zamachu w Smoleńsku.

   Mam Cię przekonywać, że na Wykopie od znalezisk na temat Sumlińskiego znacznie więcej było neuropejskiego spamu o fake-newsach takich jak książka Piątka o Macierewiczu, albo zeznania jakiegoś randoma o Kuchcińskim posuwającym nieletnie Ukrainki na Podkarpaciu? xD

   @Donica: Skoro już mowa o fantasmagoriach, to masz problem z kalendarzem. Jak książka Piątka z 2017 roku albo rewelacje o Kuchcińskim z 2019 miały mieć wpływ na wybory w 2015, o których rozmawiamy?

   Co mam Cię przekonywać, że jednak na "taśmach kelnerów" to była olbrzymia afera, skoro Ty i tak wiesz lepiej. Nic nie było tam złego, bo nie zaowocowały żadnym procesem (nie do końca prawda). Platformiana prokuratura udupiła wszystkie sprawy, więc wszystko jest w porządku. Nic nielegalnego się nie wydarzyło xD

   @Donica: Na przykład tłumacząc dlaczego prokuratura przejęta przez Ziobrę rok później nie postawiła nikomu w związku z tymi taśmami zarzutów? Jakoś inne sprawy udało się odgrzać. Wszystko, co piszesz dalej, to Twoje bardzo nieprzychylne interpretacje. Ktoś inny mógłby się na tych taśmach doszukać np. inspirujących intelektualnie rozmów Sienkiewicza z Belką (polecam!).

   BTW, https://www.wykop.pl/wpis/35004861/jeszcze-raz-o-nie-istnieniu-postkomunistycznego-uk/

   Duda nie był na Wykopie jakimś ewenementem i nie był w żaden wyjątkowy sposób potraktowany. W czasie tamtej kampanii wyborczej na Wykopie były przeprowadzone AMA z wieloma kandydatami. Nie dość, że bez tagu #polityka to jeszcze były nawet popularniejsze od AMA Dudy. AMA z JKM miało ponad 11 tys. wykopnięć, czyli ponad 2 razy więcej niż Dudy. Lepszy wynik od Dudy miało nawet AMA z Marianem Kowalskim! xD

   @Donica: Ale żaden z nich nie startował w drugiej turze. Nie napisałem też, że był potraktowany wyjątkowo, tylko że miał gigantyczne zasięgi i dobry odbiór - co na pewno pozwoliło uczynić zeń "kandydata drugiego wyboru" dla Wykopu.

   Tak, więc już nie płacz przez swoje urojenia, jaki to niby świat jest niesprawiedliwy i jak to nieuczciwie Duda pokonał wspaniałego Komorowskiego, tylko przyjmij tego szekla o Sorosa i się uspokój xDDDDDDDDDD

   @Donica: Ziew. Ale doceniam, że przez chwilę udało Ci się wyjść na wyższy poziom rozmowy. Powtarzaj częściej.

  •  

   pokaż komentarz

   Srogie te piguły

   @cacum3: e niee. Myślę że to jakiś wybielacz albo inny propan-butan w dużej dawce. Na dobre piguły ich nie stać.

  •  

   pokaż komentarz

   amu o fake-newsach takich jak książka Piątka o Macierewiczu,

   @Donica: Nie zaklinaj rzeczywistości.

  •  
   D....a

   -14

   pokaż komentarz

   nie jest jakąś radykalną i nie do obrony tezą, że bez Sumlińskiego Komorowski wygrałby delikatnie pierwszą turę

   @eoneon: Tak, bo na pewno książki Sumlińskiego kupowały niemal wyłącznie osoby, które przed zakupem nie planowały oddać głosów na Dudę! xDDD Serio? Piszesz to na poważnie?
   Przecież znaczna większość tych książek została kupiona przez i tak już przekonanych do głosowania na Dudę, a jedynie utwierdzających się w przekonaniu że Komorowski to szemrana postać.

   Jak książka Piątka z 2017 roku albo rewelacje o Kuchcińskim z 2019 miały mieć wpływ na wybory w 2015, o których rozmawiamy?

   @eoneon: Na początku nie wiedziałem, czy pisząc o Sumlińskim robisz zarzut Wykopkom, że łyknęli fake-newsa, czy to że jego książka miała rzekomo olbrzymi wpływ na wynik wyborów. Dlatego napisałem, że Wykopki łapały się już niejednokrotnie na polityczne paszkwile i to wcale nie te kojarzone z prawą stroną sceny politycznej.

   Na przykład tłumacząc dlaczego prokuratura przejęta przez Ziobrę rok później nie postawiła nikomu w związku z tymi taśmami zarzutów?

   @eoneon: Bo to nie ma sensu. Przykład nielegalnych nacisków Belki na rząd został łatwo rozwiązany. Rząd Tuska pospiesznie, na kolanie napisał sobie wstecznie datowaną (wcześniej niepublikowaną) notatkę, która miała zaprzeczyć temu, że dymisja ministra finansów nastąpiła po naciskach prezesa NBP. I co z tym można zrobić? Nic.
   Z wieloma sprawami politycznymi nie można nic zrobić. To, że jakieś czynności nie są nielegalne to nie znaczy, że nie mogą być jednocześnie naganne. Przecież nikt nie wsadzi do więzienia prezesa Orlenu, że sztucznie dla celów kampanijnych obniżał cenę paliw. Wolno mu było. A ponieważ wolno mu było, to nie ma żadnego problemu?

   Ale żaden z nich nie startował w drugiej turze. Nie napisałem też, że był potraktowany wyjątkowo, tylko że miał gigantyczne zasięgi i dobry odbiór - co na pewno pozwoliło uczynić zeń "kandydata drugiego wyboru".

   @eoneon: No i? Ktoś bronił Komorowskiemu przeprowadzenie AMA na Wykopie? AMA Dudy było pierwsze z całej serii kampanijnych AMA na Wykopie. W tamtym dniu sondaże przedstawiały się następująco: Komorowski -42%, Duda- 29%. O co te żale? Komorowski był najgorszym prezydentem od czasów Wałęsy, a Duda prezentował się najlepiej wówczas.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, bo na pewno książki Sumlińskiego kupowały niemal wyłącznie osoby, które przed zakupem nie planowały oddać głosów na Dudę! xDDD Serio? Piszesz to na poważnie?
   Przecież znaczna większość tych książek została kupiona przez i tak już przekonanych do głosowania na Dudę, a jedynie utwierdzających się w przekonaniu że Komorowski to szemrana postać.


   @Donica: Czyli sam przyznajesz, że ta zakłamana książka miała efekt mobilizacyjny. A czym jest mobilizacja w przeddzień wyborów, jak nie zwiększaniem frekwencji?

   To działa tak: pan X już wcześniej nie lubił Komorowskiego i planował zagłosować na Dudę, no ale może by nie poszedł do lokalu, bo miał wolny poniedziałek i chciał pojechać na działkę. Ale skoro to walka Dobra ze Złem, Dawida z Goliatem WSI, to zawiesił swoje plany i zagłosował. I jeszcze namówił 5 osób z bezpośredniego otoczenia, żeby zrobiły to samo.

   To przypadek "kogoś i tak przekonanego do głosowania na Dudę". W różnych wariantach powtórzony w kraju tysiące razy.

   A Wykop?

   Zobacz sobie to (jedno z wielu, 13k zasięgu) znalezisko:

   https://www.wykop.pl/link/2557167/19-90-pln-niebezpieczne-zwiazki-bronislawa-komorowskiego/

   Kto w 2015 roku przebywał na Wykopie? Przecież to był portal zdecydowanie korwinistyczny, nie pisowski. Ile z tych osób w efekcie atmosfery podówczas tu panującej poszło w drugiej turze zagłosować na Dudę (bo nie było już do wyboru Korwina - może zostaliby w normalnych warunkach w domu albo poszli na "wolnorynkową PO" przeciw "etatystom")? Myślę, że sporo. Nawet z tych, którzy nie czytali, a tylko widzieli te znaleziska i zostawali ze skojarzeniem, że ten Komorowski to jakiś mafiozo.

   To, czy bez tej książki Duda by przegrał jest nie do udowodnienia oczywiście, ale dziwi mnie, że tak lekceważysz wpływ tego rodzaju czarnej kampanii uprawianej przez szeroko pojętą prawicę.

   A to tylko jeden Wykop i jedno kłamstwo. Kłamstw i kanałów dystrybucji było zdecydowanie więcej. Największe to chyba "Tusk z Putinem zabili prezydenta", które sprawiło, że obóz pisowski pozwolił sobie na kilkuletnią wojnę totalną z władzą bez trzymanki i nawet szczątków kagańców moralnych. Zostało im to zresztą do dziś. Piętnowane przez siebie przez lata patologie strony liberalnej (np. nieprzychylne zdjęcia Kaczyńskiego ilustrujące artykuły) powielili i zwielokrotnili 10x, dodali też mnóstwo własnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Tylko się nie zesraj( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZbednyNick: Nie wprow tadzaj ludzi w błąd. Nawęgrzech Fidesz ma i większość konstytucyjną i prezydenta. Stracili fotel prezydenta Budapesztu. U nas od lat PO ma prezydenta stolicy.

   Nie wiem jak możesz nie pamiętać, że wybory paralamentarne mieliśmy w zeszłym roku. Czy może za wróźkę robisz i zgadujesz wynik kolejnych za ponad 3 lata?

  •  

   pokaż komentarz

   https://www.wykop.pl/link/4919481

   @eoneon: Lel, zakopane jako informacja nieprawdziwa (╯︵╰,)

   https://www.wykop.pl/wpis/35004861/jeszcze-raz-o-nie-istnieniu-postkomunistycznego-uk/
   Nie widziałem wcześniej tego wpisu a dobry i niedoceniony. To jest w ogóle temat, którego konsekwencje społeczne są niedostrzegane. I nie chodzi wcale o PIS, ale o całe młode pokolenie, które szaleńczo wierzy w fantasmagorie. Konfederatów niby nie jest aż tak wielu ale bardzo mocno zarażają innych kłamstwem o tzw. okrągłostołowym układzie, korycie dla świń, systemie itp.. I choć literalnie pewnie niewielu w to wierzy to powszechny jest brak zaufania do polityków jak i samej polityki. Powszechne jest oczekiwanie partii która przyjdzie i wszystko odmieni (sam stale głosuje na nowe ugrupowania choć robię to bardziej dla pluralizmu niż wiary w księcia z bajki). Tylko nikt chyba nie próbuje nawet sobie odpowiedzieć jakich zmian oczekuje i co jest realne a co tylko ideałem do którego się dąży. Efekt tego taki, że młodzi często czekają, twierdząc, że nie ma na kogo głosować, że wszyscy są tacy sami. Łatwo dają się zmanipulować i zniechęcić pomniejszymi aferkami, nieodpowiednimi zachowaniami czy wypowiedziami choć w polityce to nie jest takie istotne. Tzn. w demokracji jest przez wzgląd na poparcie ale prowadzi na manowce i odpuszczenie sobie polityki choć ta nigdy przecież nie odpuszcza obywatelowi.

   Powszechna jest też opinia, że pora na młodych, choć przecież przewinęło się ich przez politykę już setki przez te 30 lat. A jak spojrzeć na takich Bosaków, Jakich, Andruszkiewiczów czy nawet Ziobre, który sam nie aż tak dawno się pojawił, widać wyraźnie, że jedyne co młodzi wnoszą to wyrazistość poglądów i radykalizm. Zaryzykowałbym tezę, że to bolączki młodego wieku, brak doświadczenia życiowego i skłonności do kompromisów, które charakteryzują ludzi dojrzałych i doświadczonych. Zresztą wprowadzanie młodych do polityki to proszenie się o oglądanie tych postaci w polityce przez najbliższe 30-40 lat czyli dokładnie to z czym chce się walczyć (sic!). Dokładnie jak z rozmontowywaniem rzekomego układu przez PIS, poprzez stworzenie rzeczywistego własnego układu. Pogłębianie problemu z błędnie wyciąganych wniosków i wiary w łatwe rozwiązania (to zdanie już PISu nie dotyczy, oni to robi celowo).

   Zacytuje tu mały fragment tekstu dotyczącego innego tematu ale zawierającego w sobie uwagę wartą zapamiętania, bo to jeszcze do nas wróci za kilka i kilkanaście lat. Po prawdzie bardziej niż Korwinistów, internetu czy obecną politykę winię za ten stan szkołę i lekcje WOSu, które kompletnie nie spełniają swojej roli. Młodzi ludzie powinni być coraz bardziej świadomi, ale z jakichś względów nie są. Są pochłonięci czymś innym i nie chcą brać udziału w państwie i społeczeństwie obywatelskim.

   Może zatem ciekawsze niż dlaczego jest pytanie, jak nie wierzą młodzi. Agata Diduszko-Zyglewska: – Najmłodsi wyborcy od lat głosują przeciwko systemowi i odrzucają konwencjonalną politykę. Akurat w ostatniej dekadzie coraz powszechniejsze stawało się zaś przekonanie, że Kościół jest „systemowy”, rozpolitykowany, a do tego mówi głosem jednej partii.
   https://www.tygodnikprzeglad.pl/mlodzi-rozczarowani-kosciolem/


   A może to wszystko zawsze było domeną ludzi młodych i sami oczekujemy od siebie i własnego pokolenia więcej niż jest możliwe? Więcej pytań niż odpowiedzi.

   Trochę nieskładne te myśli ale czasem lubię się pogłowić nad przyczyną i istotą różnych problemów.

  •  

   pokaż komentarz

   I nie chodzi wcale o PIS, ale o całe młode pokolenie, które szaleńczo wierzy w fantasmagorie

   @puszkapandory: No niestety, młodzi ludzie w Polsce w swojej masie rozumieją tematy społeczno-gospodarcze i polityczne zupełnie na opak (poczynając od głupiej wiary, że "system emerytalny upadnie i można się nim nie interesować"). Oprócz szkoły winiłbym tu też rewolucję komunikacyjną, która stworzyła swoisty drugi obieg dając unikatową szansę populistom typu Korwin i "specyficzny" model redystrybucji w Polsce, który skupia się na dobrobycie ludzi 40+ (w sumie to samonapędzające się, bo to oni dzielnie głosują), młodym dając relatywnie niewiele.

   O ile jakaś faszyzująca prawica jest wszędzie, to u nas centrum jest niebezpiecznie wysunięte prawicowo-populistycznie i nawet rozsądni ludzie mają głupie poglądy (ba, ja sam - choć jestem teraz liberalnym centrum - przeszedłem "ospę dziecięcą" light-korwinizmu). Na szczęście powoli jakoś się to prostuje, rosną w siłę pokoleniowe think tanki, niektórzy na powrót przekonują się do prenumerat jakichś lepszych mediów typu Tygodnik Powszechny (tu pomógł Netflix, który złamał barierę psychiczną paywalla). Powoli może będzie się to chyba prostowało, choć pewnie za wolno. Widać to już zresztą na wykopie, jest dalej populistyczny, ale jednak dużo bardziej pluralistyczny, niż był. Myślę też, że Konfederacja z konieczności będzie coraz bardziej zdominowana przez nacjonalistów - część korwinistyczna elektoratu w dużej mierze ma szanse odnaleźć się w jakichś dojrzalszych partiach liberalnych. To, że kandyduje akurat Bosak, to nie jest IMHO przypadek.

   Wracając do nowego pokolenia - coraz więcej ciekawych osób buduje swoją rozpoznawalność w mediach, są już nawet rozchwytywani pokoleniowi eksperci, np. urodzony w 1989 Sawulski (dr ekonomii z SGH), którego książkę (w dodruku, jest tylko ebook teraz) bym chętnie przymusowo kazał przeczytać wszystkim tu politykującym ( ͡° ͜ʖ ͡°). Tak jak sam staram się często prostować różne głupoty w oparciu o jakieś dane z Economista czy wprost z tabelek GUS/OECD, to ten sympatyczny autor zrobił w ten deseń całą książkę, dowiedziałem się z niej sporo.

   https://www.wykop.pl/wpis/47296435/promowalem-tu-juz-rozne-ksiazki-np-balinta-magyara/

   Czas jest nieubłagany, w końcu nawet przy odwróconej piramidzie demograficznej nowe pokolenie musi zacząć być słyszalne. Najpierw niech powstanie zaplecze - bez niego, jak słusznie zauważyłeś, będą same "zakalce" polityczne (jak Jaki, który mimo młodego wieku służy "dawnym" siłom).

   To się dzieje już nawet w parlamencie, np. na lewicy masz 3 pokolenia działaczy w jednym klubie parlamentarnym, Razemki uczą się sztuki od starych SLDowców zachowując jednocześnie odrębność. W KO masz różnych "dziwnych" ludzi typu Franek Sterczewski, którzy zdobywają szlify, a jednocześnie są inni, niż image tej partii (która sama młodnieje - Budka to czterdziestolatek). Nawet w PiSie jest mocna frakcja technicznych 40-50-latków jak Emilewicz.

   Tak w ogóle, to myślę, że niezależnie, czy PiS porządzi jeszcze rok czy 15 lat, jest to ostatni okres "starej Polski". Wydaje się, że ten model widzenia świata i spór, który znamy od 1989 jest wieczny, ale w pewnym momencie rozsypie się to wszystko w drobny mak i obudzimy się w sporo innym kraju z inaczej zdefiniowanym sporem i już bez np. takiej roli Kościoła w debacie. Nie mówię, że będzie lepiej (bo może się okazać, że na serio kłócimy się o naszą obecność w UE), ale na pewno inaczej.

   źródło: wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: a tak w temacie książek z krytyki politycznej to czy widziałeś już to?

   źródło: przesniona-rewolucja-andrzej-leder.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Walther00: Widziałem, ale historycy mają z Lederem dość duży problem, to raczej książka z filozofii kontynentalnej. Ostrożnie ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   PS: Sawulski wydał książkę w Krytyce Politycznej, ale równie dobrze mógłby w Kulturze Liberalnej, on jest co najwyżej centrolewicowy (np. w pewnym momencie pisze, że kwestia progresji podatkowej jest "filozoficzna", więc skupi się na praktycznych skutkach różnych rozwiązań).

   IMHO bardzo roztropnie, bo to rzeczywiście jest problem filozoficzny i kwestia dość głęboko w nas tkwiących preferencji czy i jak bardzo skłaniamy się ku redystrybucji.

   https://www.wykop.pl/link/5306815/#comment-72776029

   PPS: Zajrzałem jeszcze do Sawulskiego 192 pozycje w bibliografii.

  •  
   p........k

   0

   pokaż komentarz

   Płomień, 277k zasięgu (!), brak taga #polityka, nikt (!) nie zakopał.

   @eoneon: Tak tylko przypomnę, że brak zakopów był również przy AMA innych kandydatów na prezydenta.

   1 2

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Kurcze tak jak przewaznie plusuję twoje wpisy, to za ten dałbym ze trzy. Sawulskiego też kupiłem po twojej rekomendacji i przeczytałem w dwa dni.

   Siłą korwinizmu jest chyba to, że oferuje - podobnie jak PiS - prosty model, "zobacz kim mógłbyś być, gdyby nie opresyjne państwo". Bez głębszej refleksji na temat tego na co państwo wydaje, skąd bierze pieniądze i jakie ma funkcje. Czytałem kilka lat temu artykuł o tym, jak wygląda sprawa sukcesji wewnątrz urzędów przy wyborze nowego prezydenta w Stanach (i jak ekipa Trumpa totalnie to olała) - gdzieś tam zaplątała się "gra" na temat tego czym zajmuje się choćby Departament Rolnictwa (odpowiedź - "wszystkim"). I myślę że przeciętny korwinista nie ma pojęcia w tym temacie, gdyby go choćby zapytać co z wałami przeciwpowodziowymi i ogólnie polityką w tym temacie (no ale w akapie nie będize dróg, nie będzie też pewnie wałów)

  •  

   pokaż komentarz

   Sawulskiego też kupiłem po twojej rekomendacji i przeczytałem w dwa dni.

   @mucher: Mam nadzieję, że nie żałujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Siłą korwinizmu jest chyba to, że oferuje - podobnie jak PiS - prosty model (...) myślę że przeciętny korwinista nie ma pojęcia w tym temacie, gdyby go choćby zapytać co z wałami przeciwpowodziowymi i ogólnie polityką w tym temacie (no ale w akapie nie będize dróg, nie będzie też pewnie wałów)

   @mucher: Pewnie dlatego właśnie poparcie dla korwinizmu radykalnie spada, kiedy ludzie kończą studia i idą do pracy. Jeśli (a sporo zwolenników Korwina to zwykle studenci) się w czymś wyspecjalizujesz i zaczniesz pracować w normalnej gospodarce, to prędzej czy później zobaczysz, że te uproszczenia są nadmierne i że skoro korwiniści pieprzą trzy po trzy w "twojej" dziedzinie, to to samo robią w każdej.

   Co bystrzejsi postkorwiniści są IMHO docelowo skazani na popieranie jakichś centrowych partii liberalnych czy nawet socjaldemokratycznych, reszta pójdzie w stronę narodowców/PiS. No i z racji prawicowej władzy licealiści będą coraz częściej popierać lewicę, więc ze świeżym narybkiem będzie coraz gorzej, a Internet jest już zróżnicowany pokoleniowo, więc np. wchodząc na Wykop masz już głównie bekę z korwinizmu. 5 czy 10 lat temu było tu wielkie unisono "za".

   Tak jak napisałem w którymś komentarzu wyżej - to, że Bosak idzie jako reprezentant Konfederacji do wyborów to nie przypadek. Skrzydło libertariańskie Konfederacji raczej nie ma przyszłości. Narodowcy mają lepsze korzenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Absolutnie nie, świetnie wydane dwie dychy. Ok, może cześć z tego to efekt potwierdzenia, bo coraz mocniej do mnie przemawia sensowność skandynawskiego modelu państwa (bo o tym w sumie jest książka, w miarę niewiele mówiąc w sumie na temat podatków, całkiem zgrabnie). No i to wszystko poparte danymi/liczbami, program Konfederacji to bardziej taka lista życzeń, bez refleksji na temat tego ile to będzie kosztować.

  •  

   pokaż komentarz

   może cześć z tego to efekt potwierdzenia, bo coraz mocniej do mnie przemawia sensowność skandynawskiego modelu państwa

   @mucher: Model skandynawski to poważna propozycja. Jedna z trzech "na stole" (tzn. już gdzieś realnie działających, a nie tylko teoretycznych) obok liberalnego modelu anglosaskiego i konserwatywnego z kręgu niemieckojęzycznego. W sumie w każdym z tych systemów - jeśli je wdrożyć na poważnie - da się żyć.

   Socjaldemokracja ma nawet dobre uzasadnienie teoretyczne (etyczne). Pisałem tu kiedyś o teorii "sprawiedliwości" (de facto "sprawiedliwości społecznej") Rawlsa ( https://www.wykop.pl/wpis/34981089/skad-lewacy-biora-te-swoja-sprawiedliwosc-spoleczn/ ). Jest BTW świeże nagranie od Sadlera w temacie. Polecam, to klasyk filozofii politycznej, warto znać:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: No tak, mógłby to być taki rozsądny konglomerat (mnie np. postulowane przez Sawulskiego budownictwo czynszowe  bardziej kojarzy się z AT/DE niż Skandynawią). Ale najważniejsze jest w tym jakieś systemowe myślenie, nie tak jak u nas zwykle bywa potworek sklejany z różnych koncepcji tworzonych ad-hoc.

   W pełni zgadzam się z tym wpisem, punkt siedzenia determinuje nas bardzo mocno. Mnie wyższe podatki mocno dalyby po kieszeni, z drugiej strony przeżyłbym ich podniesienie, jeśli miałoby to przełożenie na poprawę usług publicznych (więc obecnie mówię pas, bo pójdzie na ten źle rozumiany "socjal"). Ale nawet nie patrząc na stronę filozoficzną - dla mnie jednym z takich "pryszniców" był jeden "daily chart" z "Economista" - pokazujący mobilność społeczną (chyba między skrajnymi kwantylami, nie pamiętam w 100%) i jej percepcję w różnych krajach - Stany vs Szwecja były chyba skrajnym przykładem, percepcja vs rzeczywistość były bardzo optymistyczne w USA, pesymistyczne w Szwecji, a do tego rzeczywistość w Szwecji była...na poziomie percepcji w Ameryce. Coś jak ten przykład ze strukturą wydatków państwa u Sawulskiego.

   W sumie ciekaw jestem, jak teraz u nas wygląda kwestia WOS w szkołach - syn jest w VI klasie i co fajne coraz bardziej interesuje go świat (wczoraj siedział ze mną 10 minut w samochodzie, bo koniecznie chciał wysłuchać reportażu o koronawirusie) - ostatnio uczył się do sprawdzianu z Oświecenia i okolic, więc był to dobry temat na rozmowę "Monteskiusz a sprawa polska", a jeszcze lepszy na przepykanie ładnych paru godzin w "Europa Universalis". Mam nadzieję, że coś z tego mu zostanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Co bystrzejsi postkorwiniści są IMHO docelowo skazani na popieranie jakichś centrowych partii liberalnych czy nawet socjaldemokratycznych,

   @eoneon: Pisałeś kiedyś że Gwiazdowski będzie takim łącznikiem pomiędzy partiami antysytemowymi a establishmentem. I tak w sumie się stało, w moim wypadku. Nie bolało mnie głosowanie na antystemowego Kukiza na listach establishmentowego PSL( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Jak prezydent ma podnieść kwotę wolną od podatku jak to Sejm ustala. Może ustawę napisać ale to by nic nie dało, nie dało by nic.

 •  

  pokaż komentarz

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: Screenshot_20200223-215510_Wykop Mobilny.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Dobra szkoła polityki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: DowUwfrW4AAgHOj.jpg

1 2 3 4 5 6 7 ... 14 15 następna