•  

  pokaż komentarz

  Poj@?@ło tych urzędasow dokumentnie.

 •  

  pokaż komentarz

  Te głupie dziady nie zdają sobie sprawy nawet jak te technologie działają, to że oglądasz youtube w Polsce nie oznacza że twój komputer łączy się z serwerem gdzieś w USA.

  Dobrym przykładem jest youtube który bada popularność oglądanych treści w danym regionie i jak jakiś filmik staje się popularny kopiuje go na nody możliwie blisko odbiorców.
  Neflix, youtube i inne popularne platformy mają swoje "nody" możliwie blisko odbiorców - często w porozumieniu z dostawcą internetu mają swoje serwery z treściami wpięte bezpośrednio do infrastruktury operatora. Sami operatorzy są tym zainteresowani gdyż nie muszą ponosić wyższych kosztów (z powodu zapychania łącza na "świat") tylko ich klienci są obsługiwani w obrębie ich własnej infrastruktury.

  •  

   pokaż komentarz

   @gchmurka: Ale o czym ty piszesz w ogóle? Przecież dokładnie o tym mówią, nie apelują do netfliksa, żeby ograniczył jakość w stanach tylko w UE. Netflix i YouTube jest odpowiedzialny za większość obciążenia sieci. Zarzucasz im coś, co sam sobie wymyśliłeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @non_compos_mentis: @gchmurka ma tu zupełną racje - akurat te kilka największych serwisów nijak nie przyczynia się do "zapychania internetu", bo mają umowy z dostawcami internetu na hostowanie swoich serwerów/mirrorów w infrastrukturze dostawcy. W pewnym sensie nie ściągasz youtubowego video "z internetu" tylko z lokalnej kopii od twojego dostawcy.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko z lokalnej kopii od twojego dostawcy.

   @5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: No i co z tego? Pasma w ten sposób nie zapychasz? Twój lokalny dostawca ma łącze z gumy?

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000:

   Twój lokalny dostawca ma łącze z gumy?

   Ale jakie "łącze"? Mówisz o kablach/światłowodach i routerach które od lat ogarniają 400Gb/s per interfejs? Ograniczenia w przepustowości wynikają z połączenia twojego dostawcy do internetu i z szybkości z jaką "ta druga strona" może nadawać, a nie z lokalnej infrastruktury, która może obsłużyć ruch rzędy wielkości większy. W tym kontekście odpowiedź brzmi: oczywiście, że ma łącze z gumy.

  •  

   pokaż komentarz

   @gchmurka: a czytałeś w ogóle treść znaleziska? Ten"głupie dziady" jak ich określiłeś raczej same sobie tego nie wymyśliły, tylko maja sztab ekspertów i doradców, krórzy zapewne dobrze znają zasady funkcjonowania internetu i tych serwisów i dostrzegli ryzyko związane z gigantycznym wzrostem jego użytkowania w ostatnim czasie.

   Btw poznaje avatar, nie siedziałeś swego czasu na esports.pl?

  •  

   pokaż komentarz

   @gchmurka
   @5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0:

   ma tu zupełną racje - akurat te kilka największych serwisów nijak nie przyczynia się do "zapychania internetu",

   xd. "W czasie tak zwanego prime time czy czyli późnego popołudnia i wieczoru, kiedy to najwięcej osób ogląda filmy, Netflix zajmuje nawet 40 procent ruchu". Masz tam też wymienione youtube.
   https://www.purepc.pl/internet/netflix_krolem_internetowych_lacz_zajmuje_spora_czesc_ruchu

   bo mają umowy z dostawcami internetu na hostowanie swoich serwerów/mirrorów w infrastrukturze dostawcy. W pewnym sensie nie ściągasz youtubowego video "z internetu" tylko z lokalnej kopii od twojego dostawcy.

   Bajki z mchu i paproci. Film z YouTube leci z serwerowni Gogola. To nic, że ma serwerownie też w Europie.
   Netflix kiedyś próbował wstawiać za darmo swoje serwery do europejskich serwerowni IPS, pogonili go. No to z kim niby w Europie ma takie umowy podpisane Netflix?

   Po drugie, problemem chyba nie jest sieć szkieletowa tylko dostarczenie danych z sieci szkieletowej na wioski i osiedla (tym zajmują się dostawcy internetu - problem ostatniej mili). Dany dostawca sprzedaje łącza o danej prędkości wiedzą, że i tak wszyscy na raz nie będą korzystać na danej wiosce czy regionie z internetu. Po prostu sprzedaje więcej prędkości niż ma. Jak dużo osób zaczyna korzystać jednocześnie to prędkość spada. Nawet jeśli użytkownicy danego IPS będą tylko wymieniać dane miedzy sobą, a nie z resztą internetu.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Overselling#Communications_access_networks_(last-mile)

  •  

   pokaż komentarz

   @terazpolskanow: https://openconnect.netflix.com/en/

   problemem chyba nie jest sieć szkieletowa tylko dostarczenie danych z sieci szkieletowej na wioski i osiedla (tym zajmują się dostawcy internetu - problem ostatniej mili

   To nie jest problem lokalnych połączeń (ani sieci szkieletowej) tylko połączenia ISP do sieci szkieletowej. Lokalne kable/światłowody/routery mogą obsłużyć wielokrotnie więcej ruchu niż taki ISP może ciągnąć/wysyłać do internetu.

   Nawet jeśli użytkownicy danego IPS będą tylko wymieniać dane miedzy sobą

   Widać ze nie żyłeś w czasach sieci lokalnych i DC++ ( ͡° ͜ʖ ͡°) Spokojnie nawet te 15-20 lat temu można było lokalnie przesyłać sobie dane po kilka-kilkanście MB/s.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwe_: te same sztaby ludzi doradzały im regulacje w mitycznym już kierunku odpowiedniej krzywizny banana? :D nie był bym tak pozytywnie nastawiony na wszystkie regulacje, jakoby miały być oparte na rozsądnych przesłankach pochodzących od najlepszych specjalistów.

  •  

   pokaż komentarz

   Netflix kiedyś próbował wstawiać za darmo swoje serwery do europejskich serwerowni IPS, pogonili go. No to z kim niby w Europie ma takie umowy podpisane Netflix?

   @terazpolskanow: Może nie wszyscy go pogonili, bo u mnie ruch Netflixa leci z ASN lokalnego dostawcy (wilhelm.tel).

  •  

   pokaż komentarz

   @Theczarek: o tej krzywiźnie banana to sobie lepiej doczytaj bo wiesz tyle ile z prześmiewczego tytułu wykopu. Ta krzywizna to był sposób na chronienie wewnętrznego rynku UE, poczytaj.

   Wiec jednak Ci specjaliści są znacznie bardziej obeznani w temacie niż Ci się wydaje. A skoro uważaj, ze jesteś lepszy to idź i tam pracuj i zarabiaj dobre pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @gchmurka: Serio? Niesamowite, zgłoś się do UE bo tego nie wiedzą i przez to wprowadzają głupie regulacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwe_: ja nie uważam, że jestem lepszy, uważam, że system, w jakim to działa, jest zły.

   sprawę bananów masz opisaną tu, i wcale nie uważam, że to była niezbędna regulacja choć, zgodnie ze sztuką, była na prośbę "specjalistów".

   https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/sprawdzamy-i-prostujemy-najpopularniejsze-euromity/

   tak samo jak na prośbę 'specjalistów" uznano marchewkę za owoc, żeby dżem z marchwii załapał się do dotacji na dżemy z owoców. to jest świetny przykład biurokracji, która zjada swój własny ogon.

   przekładając to na sytuację z internetem - możliwe, że inicjatywa jest ze strony jakiegoś kraju, który ma przestarzałą infrastrukturę, złe rozwiązania instytucjonalne w tym aspekcie, które możliwe, że utrudniają hostowanie treści dużym dostawcom itak dalej, i tak dalej. ale to może być jakiś mocny czlonek UE, jak na przykład Niemcy, który nie chcąc przyznać się do swoich błedów, chce regulacji na całą Unię. to oczywiście abstrakcja i wymysł z rękawa, ale taki mechanizm jest w UE jak najbardziej realny, dlatego uważanie, że skoro UE chce coś regulować, to znaczy, że to mądre, bo ma przecież sztab doradców, jest zwyczajnie naiwne.

  •  

   pokaż komentarz

   @gchmurka: Wiedzą więcej od ciebie wykopku.

  •  

   pokaż komentarz

   sprawę bananów masz opisaną tu, i wcale nie uważam, że to była niezbędna regulacja choć, zgodnie ze sztuką, była na prośbę "specjalistów".

   @Theczarek: rozumiem, ze masz dostęp do dokumentów, dokładnej specyfikacji, rozmawiałeś z lokalnymi plantatorami i swojej wiedzy nie czerpiesz z jakiegoś krótkiego opisu z jakiejś strony internetowej? No taki z Ciebie właśnie "specjalista".

   tak samo jak na prośbę 'specjalistów" uznano marchewkę za owoc, żeby dżem z marchwii załapał się do dotacji na dżemy z owoców. to jest świetny przykład biurokracji, która zjada swój własny ogon

   Mógłbyś mi wskazać w którym miejscu zjada swój własny ogon? Zmieniło się tylko określenie na papierze. A wiesz dlaczego dżem na rynek UE może być tylko z owoców? Bo gdyby nie te regulacje to producenci ze wschodnich krajów unii dalej fałszowali by produkty.

   Dziwne, ze taki "specjalista" jak Ty o tym nie wie.

   przekładając to na sytuację z internetem - możliwe, że inicjatywa jest ze strony jakiegoś kraju, który ma przestarzałą infrastrukturę, złe rozwiązania instytucjonalne w tym aspekcie

   To dlaczego ten kraj zwyczajnie nie rozwiąże tego problemu lokalnie? Twoje przypuszczenia są strasznie dziurawe, zarzucasz cos komuś nie mając na to żadnych dowodów. Napisz do administracji UE z zapytaniem i dostaniesz od nich szczegółowa odpowiedz.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwe_: nikt mi nie płaci za przekopywanie się przez setki ton dokumentacji szczegółowej, więc muszę polegać na dziennikarzach. Ty natomiast albo masz sztab zaufanych ludzi do tego, albo po prostu ufasz władzy, że to, co robi, jest na pewno słuszne. jesteś pewien, że to najlepsze możliwe rozwiązanie?

   co do owocu z marchewki - czy to fałszowanie miało miejsce przed tymi regulacjami? i nie było odpowiednich służb, żeby walczyć z fałszerstwem? czy też trzeba było zrobić regulacje, żeby pewne działania mogły być uznane za fałszowanie? czy wschodni producenci stracili na tych regulacjach? no i oczywiście nadal nie wytłumaczyłeś, czemu Unia musiała uznać Marchewkę za owoc. dla dotacji, prawda? co by wszystko, z czego zachód robi dżemy, mogło liczyć na kasę ze wspólnego wora. to kiedy Dynię uznamy za owoc? czy też specjaliści wybrali tylko marchewkę do przerobienia na owoc, bo tylko o marchewkę się dopominano?
   serio, Twoja ślepa naiwność w słuszność działań machiny administracyjnej jest wręcz dziecięca.

  •  

   pokaż komentarz

   @5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0:

   To nie jest problem lokalnych połączeń (ani sieci szkieletowej) tylko połączenia ISP do sieci szkieletowej.

   Czy Ty nie napisałeś tego samego co ja? Wprowadzając tylko termin którego nie zdefiniowałeś - "lokalne połączenia". No dobra, siec szkieletowa nie jest też zdefiniowana ostro.

   Widać ze nie żyłeś w czasach sieci lokalnych i DC++ ( ͡° ͜ʖ ͡°) Spokojnie nawet te 15-20 lat temu można było lokalnie przesyłać sobie dane po kilka-kilkanście MB/s.

   Pamiętam. Ale czego to ma dowodzić? Masz jednego IPS, niech będzie to Orange. Odłączamy go od internetu i dane idą tylko przez sieć Orange. W Bydgoszczy i Szczecinie są wioski obsługiwane przez Orange. Ci ze Szczecina zaczynają pobierać dane od tych z Bydgoszczy, a ludzie z innych wiosek pobierają od tych z innych wiosek. Jednocześnie. To jebnie. Bo to co opowiadasz brzmi tak jakbyś sołtysa traktował za IPS, bo wykupił sobie radiolinię 5Mb/s i odsprzedał 10 osobom prędkość 1Mb/s wiedząc, że wszyscy jednocześnie nie będą używać więc radiolinia wyrobi. No i mogą sobie hub dc++ postawić.

  •  

   pokaż komentarz

   Może nie wszyscy go pogonili, bo u mnie ruch Netflixa leci z ASN lokalnego dostawcy (wilhelm.tel).

   @kdomanski: Jestem zdziwiony. Jesteś pewny? Czemu tak sądzisz?
   Proszę o wpisywanie innych miast w Europie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale czego to ma dowodzić?

   @terazpolskanow: Że kable z gówna 20 lat temu mogły bez problemów ogarniać te kilkanaście MB/s transferu. Dziś masz już od lat sprzęt który ogarnia 400 Gbit/s na jednym z wielu portów routera, masz switche L3 itd. Więc nie, nawet jak wszyscy wieśniacy zaczną ściągać rzeczy w tej samej chwili, to te lokalne łącza spokojnie są to w stanie ogarnąć. Wąskie gardło jest na wyjściu pomiędzy Orange a internetem.

   wykupił sobie radiolinię 5Mb/s i odsprzedał 10 osobom prędkość 1Mb/s wiedząc, że wszyscy jednocześnie nie będą używać więc radiolinia wyrobi.

   Te 5Mb/s dotyczy połączenia z internetem. Lokalnie pomiędzy sobą ci użytkownicy mają pewnie po kilkaset MB/s. Więc jeśli sołtys postawi u siebie mirror youtube to nie będzie żadnych problemów ( ͡° ͜ʖ ͡°) I niczym się to specjalnie nie różni od postawienia takiego mirrora gdzieś w innym miejscu infrastruktury Orange w tym przypadku. Jedyny problem w twoim przypadku to oczywiście fizyczne ograniczenie wprowadzone przez radiówkę, ale to jest zwykle ograniczenie które dotyka tylko użytkownika końcowego, a nie grupę użytkowników. Nikt normalny nie rozdziela łącza radiowego.

  •  

   pokaż komentarz

   przekładając to na sytuację z internetem - możliwe, że inicjatywa jest ze strony jakiegoś kraju, który ma przestarzałą infrastrukturę, złe rozwiązania instytucjonalne w tym aspekcie, które możliwe, że utrudniają hostowanie treści dużym dostawcom itak dalej, i tak dalej. ale to może być jakiś mocny czlonek UE, jak na przykład Niemcy, który nie chcąc przyznać się do swoich błedów, chce regulacji na całą Unię.

   @Theczarek:
   Internet nawet w Polsce zwolnił od czasu koronawirusa.
   https://whatnext.pl/nvidia-moze-opoznic-premiere-grafik-ampere/
   Na razie nie wspominają o żadnych regulacjach. Po prostu każdy chce się wykazać z okazji koronowirusa to ten komisarz też coś chciał zrobić żeby było o nim głośno. Bo szkoda marnować okazję. Czy słyszałeś wcześniej o Thierry Breton? Ja też nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Jestem zdziwiony. Jesteś pewny? Czemu tak sądzisz?

   @terazpolskanow: Przeglądarka ssie content z domeny ipv4-c003-ham001-wilhelmtel-isp.1.oca.nflxvideo.net

  •  

   pokaż komentarz

   @terazpolskanow: chyba zły link wkleiłeś.

   no pewnie, dziś każdy by chciał coś ugrać na tym, politycy, korporacje i januszexy ale w sumie nie dziwne :-) oby pożytecznymi działaniami, to wszyscy będą zadowoleni :)

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jakie "łącze"? Mówisz o kablach/światłowodach i routerach które od lat ogarniają 400Gb/s per interfejs? Ograniczenia w przepustowości wynikają z połączenia twojego dostawcy do internetu i z szybkości z jaką "ta druga strona" może nadawać, a nie z lokalnej infrastruktury, która może obsłużyć ruch rzędy wielkości większy. W tym kontekście odpowiedź brzmi: oczywiście, że ma łącze z gumy.

   @5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: Możesz i mieć 400Gb/s ale jak ci powiedzą cenę to zawał masz murowany.

  •  

   pokaż komentarz

   Czy słyszałeś wcześniej o Thierry Breton? Ja też nie.

   @terazpolskanow: tak samo jak pewnie wcześniej nie słyszałeś o prezydencie Hiszpanii. Beznadziejny argument. Nazwiska ministra zdrowia tez pewnie wcześniej nie słyszałeś, wiec leć i krytykuj go, ze mówi coś w mediach

  •  

   pokaż komentarz

   @qwe_: u nas minister cyfryzacji chcial dogadywać się z producentami przeglądarek żeby wprowadzili blokadę państwowa na porno w Polsce. Tak to są głupie dziady którzy dla poklasku i doraźnych korzyści politycznych są w stanie sprzedać własne matki do burdeli

  •  

   pokaż komentarz

   Dobrym przykładem jest youtube który bada popularność oglądanych treści w danym regionie i jak jakiś filmik staje się popularny kopiuje go na nody możliwie blisko odbiorców.

   @gchmurka: nie do konca tak dziala GFS....

 •  

  pokaż komentarz

  Jak obniżą jakość netflixa to wychodzę na ulicę palić cd-romy. Kto jest za?

 •  

  pokaż komentarz

  Nie obniża bo ludzie masowo zaczną zrywać te drozsze pakiety, będzie jeszcze większa starta

 •  

  pokaż komentarz

  k%!@a... Regulacji medycznych na pandemie brak, ale ograniczenie użycia neta obywatelom, to już lecą wrzucać.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna