Oprócz epidemii koronawirusa, musimy walczyć też z epidemią dezinformacji. Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu i sprawdzajmy informacje w rzetelnych źródłach. Polecamy, aby informacje dotyczące koronawirusa sprawdzać także na: www.gov.pl/koronawirus
 •  

  pokaż komentarz

  Pieprzeni nazisci
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Akurat wewnętrzne granicy mogłyby pozostać w obecnym kształcie - chodzi mam nadzieję o zewnętrzne, wtedy zgoda. Zresztą, na razie za wcześnie wyrokować co i jak, ale stanie 3h by pojechać do Niemiec to średni gips :/.

  •  

   pokaż komentarz

   chodzi mam nadzieję o zewnętrzne, wtedy zgoda

   @Student_AWAS: Jakbyś przeczytał artykuł, to byś wiedział, że chodzi o wewnętrzne

  •  

   pokaż komentarz

   @azen2: uuuu... to UE, czy cokolwiek tu powstanie bedzie mogla pomarzyc o rywalizacji z USA. Nie to, zeby teraz konkurowala, ale powiedzmy, ze byl potencjal. Poszczegolne kraje Europy nie maja na to w ogole szansy.

  •  

   pokaż komentarz

   @azen2: akurat Schengen to byl dobry pomysl, b. dobry.

  •  

   pokaż komentarz

   uuuu... to UE, czy cokolwiek tu powstanie bedzie mogla pomarzyc o rywalizacji z USA. Nie to, zeby teraz konkurowala, ale powiedzmy, ze byl potencjal. Poszczegolne kraje Europy nie maja na to w ogole szansy.

   @Student_AWAS: Jeżeli ci publicyści mają rację i granice wewnątrz Schengen są potrzebne, to jest jeszcze opcja większej federalizacji Unii, na wzór USA, gdzie między stanami nie ma granic, ale rząd federalny ma większe uprawnienia, dzięki czemu w razie jakichś wyjątkowych sytuacji mogą zareagować w koordynowany sposób, ale niektóre kraje UE byłyby takiej federalizacji raczej przeciwne.

  •  

   pokaż komentarz

   @azen2: to nie przejdzie, bo to oznacza mniej stolkow ( ͡° ͜ʖ ͡°). Federacja na wzor Usa oznaczalaby wspolna polityke monetarna, wspolna walute i najlepiej polityke fiskalna... to nie jest proste, ba - cholernie trudne - Usa to jeden keaj, wiec wzzystko zostaje w rodzinie. Teoretycznie wyobrazam sobie, ze na paragonie mam podatek federalny i podatek panstwowy/stanowy. Tylko, ze ktos musialby odpuscic, bo gdyby na obecne obciazenia dodac jeszcze federalne ( ͡° ͜ʖ ͡°). W Usa nie ma tez takiego socjalu, a ten ktory jest - moze i jest problematyczny dla niektorych, ale usa to jedno panstwo.

   I najwazniejsze - 28 panstw musi sie na to zgodzic... mozesz powiedziec, ze usa ma wiecej stanow - tak, ale jefnak ci ludzie polaczyli sie pod wspolna flaga jakies 240 lat temu, walczyli pierw o wolnosc a potem miedzy soba. To scala. Europa walczyla tak czesto miedzy soba, zekazdy ma jakies urazy do kogos.

  •  

   pokaż komentarz

   Teoretycznie wyobrazam sobie, ze na paragonie mam podatek federalny i podatek panstwowy/stanowy.

   @Student_AWAS: Może unijny CIT? Najlepiej na wzór estoński Ten podatek i tak nie daje jakiś dużych dochodów do budżetu. A jednolity system rozliczania się w całej UE, ułatwił by funkcjonowanie korporacjom(ale europa potrzebuje własnych dużych firm) i utrudnił by optymalizację podatkową.

   Jednocześnie należało by coś przerzucić na poziom UE, w końcu taki CIT będzie większy od obecnych składek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest: coz, niech kombinuja. Jezeli Europa chce cos znaczyc - a moze znaczyc - to na pewno nie przez podzial siebie. Takie Niemcy same sa moze i mocarstwem w Eyropie - na swiecie - nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @azen2: Wewnętrzne granice sa super. Kilka godzin wyjętych na każdej to miła rzecz.

  •  

   pokaż komentarz

   jefnak ci ludzie polaczyli sie pod wspolna flaga jakies 240 lat temu

   @Student_AWAS: Ej, może jednak sprawdź kiedy niektóre stany się przyłączyły. 17 w XX w., Arizona w 1912.

  •  

   pokaż komentarz

   @xp17: @milo1000: wiadomo, ze ten proces nie skonczyl sie w xviii wieku- on sie rozpoczal. Mimo wszystko tarcia pomiedzy stanami sa mniejsse niz w Europie, ze o Azji nie wspomne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Student_AWAS: No, to na pewno. W Europie główną, o ile nie jedyną barierę stanowi język.

 •  
  JudeMasonPolakozerca

  +5

  pokaż komentarz

  To całe zamykanie granic to jednak śmiech na sali i przykrywanie swojej nieudolności. Granice zewnętrzne UE powinny być zamknięte, ale wewnętrzne są już tylko pokazówką bez znaczenia.
  Dlaczego? Dlatego, że ludzie i tak się przemieszczają do i z pracy, że zawodowi kierowcy i tak jeżdżą, a ci, którzy zdecydowali się posłuchać zarządzenia władz i poddać kwarantannie - i tak nie pojadą na weekendową imprezę do Berlina/Warszawy/Pragi/etc. bo miejsca spotkań zostały zamknięte.
  Ci którzy nie posłuchali - są karani mandatami i w końcu słuchać zaczną. Opieszałość w reagowaniu pozwoliła wirusowi rozprzestrzenić się w całej UE i to czy zamkną gdzieś granice jest już naprawdę bez znaczenia.
  Powrót do starego układu podzielonych granicami państw jest chory. Marzą o nim chyba tylko fani zamordyzmu, drutów kolczastych i godzinnej rozmowy z ubekiem, decydującym o wydaniu paszportu.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: A ja chciałbym dodatkowo zwrócić uwagę, że strefa Shengen choć przemyślana jest bardzo dobrze, na zagrożenie epidemiczne nie była przygotowana. Zamykanie ludzi w domach na 2-3 tygodnie powinno się odbyć globalnie w całej strefie i przy zamkniętych granicach zewnętrznych wirusa nie ma. A tak jeżeli każdy kraj będzie robił to po swojemu to jeden się zamknie jak drugi akurat otworzy i tak będziemy gonić króliczka cały czas trzymając zduszoną gospodarkę. Potrzebujemy więcej federalizacji na takie sytuacje.

  •  
   JudeMasonPolakozerca

   +14

   pokaż komentarz

   Potrzebujemy więcej federalizacji na takie sytuacje.

   @Arytmetyk: zgadzam się. Myślę, że to nawet nie kwestia strefy, ale debilnego podziału kompetencji w zakresie służby zdrowia. Każdy kraj robi to na swoją rękę, a Unia ma niewiele do powiedzenia. Ciężko koordynować wspólne działania w takiej sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Powrót do starego układu podzielonych granicami państw jest chory. Marzą o nim chyba tylko fani zamordyzmu

   @JudeMasonPolakozerca: Na Wykopie są nieprzebrane ilości fanów zamordyzmu.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego, że ludzie i tak się przemieszczają do i z pracy, że zawodowi kierowcy i tak jeżdżą, a ci, którzy zdecydowali się posłuchać zarządzenia władz i poddać kwarantannie - i tak nie pojadą na weekendową imprezę do Berlina/Warszawy/Pragi/etc. bo miejsca spotkań zostały zamknięte.

   @JudeMasonPolakozerca: Mylisz sie. Myslisz bardzo wasko. Np. Polska ma 3mln emigrantow ekonomicznych rozsianych po calej europie-Wloszech, Niemczech, Anglii. Teraz zblizaja sie Swieta Wielkanocne. Niech teraz na te swieta, w sposob niekontrolowany, wroci do Polski, do mamusi po sloiki, tylko niewielka czesc z nich, to mamy tragedie nie do opanowania. Rozpelzna sie po calej Polsce, po wszystkich wsiach, nie bedzie nawet ogniska choroby, ktore mozna by zamknac i izolowac. Zaraza bedzie wszedzie.

  •  
   JudeMasonPolakozerca

   0

   pokaż komentarz

   @BigArtoo: przecież oni właśnie mogą wrócić bez problemu samochodem ( ͡° ͜ʖ ͡°) co Ty myślisz, że ktoś ich zatrzyma? Dlatego to zamykanie granic jest fikcją. To powinno być robione regionami i odcinaniem ognisk, a nie przez udawanie, że zamkniemy granicę. Różnica jest taka, że teraz postoją na granicy dłużej i wypełnią papiery, w które mogą wpisać cokolwiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Ale maja kwarantanne dzieki zamknieciu granic. Bez zamkniecia granic pojechaliby do domu, niewazne czym, i lazili po calej wsi, na zakupy do miasta bez zadnej kontroli. A sek w tam, ze jak do tej pory to wiekszosc przypadkow to zakazenia przywleczone od emigrantow.

  •  
   JudeMasonPolakozerca

   0

   pokaż komentarz

   @BigArtoo: ale nie tak powinna kwarantanna działać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chorobę do Polski przywlekli nie imigranci (może we Włoszech tak było bo jest tam duża chińska diaspora), ale zwyczajni ludzie podróżujący zawodowo, turystycznie czy religijnie.
   Skoro już wiadomo było, że jest epidemia, że trzeba ogłosić kwarantannę to najpierw powinni zamknąć granice ZEWNĘTRZNE Unii, a następnie powinna być ona organizowana regionami. Zobacz jak jest teraz - cieszysz się, że "rząd działa i zamyka granice", a nietestowani chorzy mogą sobie śmigać po mieście, albo między miastami i zarażać innych. Dziś chory nakaszle na kogoś we Wrocławiu, jutro w Gdańsku i nawet go nie zbadają "bo nie był zagranicą" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chińczycy mądrzej sobie z tym poradzili bo odcinali cały region i wygaszali na miejscu. U nas jest udawanie bo zamkną granicę, a ze względu na koszty i brak testów nie wiadomo nawet ilu jest realnie chorych w kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: "zwyczajni ludzie podróżujący zawodowo"- a wiec jednak emigranci ekonomiczni.
   Zaprzeczasz sam sobie i przyznajesz mo racje w ostatnim zdaniu. Ale niewazne.
   Kiedy wirus byl w Niemczech, Francji, Wloszech, to co miala robic Polska? Izolowac Paryz? Jedyna opcja to zamykac polskie granice, dalej macki polskiej mafii nie siegaja.
   Granice zewnetrzne unii mozna bylo zamykac jak wirusa nie bylo jeszcze w unii, a potem to juz mozna tylko wewnetrzne. Ale nawet z wewnetrznymi granicami czekano najpierw by problem sciagnac do kraju, a teraz sie dzielnie z nim walczy.

  •  
   JudeMasonPolakozerca

   0

   pokaż komentarz

   "zwyczajni ludzie podróżujący zawodowo"- a wiec jednak emigranci ekonomiczni.

   @BigArtoo: nie. Ja w tym roku byłem już 2 razy zawodowo zagranicą i nie ma to nic wspólnego z emigracją. Takich ludzi są dziesiątki tysięcy w samej Polsce. Dziś są w Poznaniu, jutro w Monachium, za tydzień w Nowym Jorku (tzn. teraz nie, ale w normalnych czasach owszem:).
   Niestety - Unia w dzisiejszym kształcie nie ma środków do izolacji Paryża czy Mediolanu, a powinna. Państwa narodowe są nieudolne. Polska też udaje, że coś robi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: To jest celowo wywolany kryzys. Polska tez czekala, zeby koniecznie miec wirusa , a potem z nim dzielnie walczyc. Ale najwazniejsze bylo by go koniecznie sprowadzic. Teraz mozna wszystko wirusem tlumaczyc przez nastepne 30 lat.

 •  

  pokaż komentarz

  No tak jak wspominałem wcześniej - nagle się okaże, że granice wcale takie złe nie były. Tylko co z biednymi imigrantami, jak ich połączenie z domem zostanie utrudnione i na wakacje będzie trudniej wyjechać?

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko co z biednymi imigrantami, jak ich połączenie z domem zostanie utrudnione i na wakacje będzie trudniej wyjechać?

   @CherryJerry: Polacy sobie jakoś poradzą po Brexicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @CherryJerry: Problemem nie jest brak granic wewnątrz UE, a brak koordynacji działań w UE wynikający z braku sprawnego ośrodka władzy. Unii potrzebny jest efektywny rząd federalny.

  •  

   pokaż komentarz

   No tak jak wspominałem wcześniej - nagle się okaże, że granice wcale takie złe nie były.

   @CherryJerry: Nie bardzo rozumiem w czym jest problem. Że nagle granice są dobre? Nie w tej konkretnej sytuacji kryzysowej ale na stałe? W sytuacji gdy być może za tydzień dwa mogą ci wprowadzić zakaz wyjeżdżania poza granicę województwa, albo i zakaz wyjeżdżania z miasta? To może i sowieckie zasady (paszport wewnętrzny) uniemożliwiające wyjazd poza sowchoz też nie są złe? Powinny być wprowadzone na stałe? Bo to dobra rzecz w czasie kryzysu to znaczy że dobra w ogóle.
   Ciekawe czy gdy się skończy epidemia, będzie ci się podobało stanie na każdej granicy po 15 godzin gdy będziesz chciał sobie pojechać do Wiednia czy do st. Moritz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400 Dobrze gadasz. Polać wódki.

   Niektórzy chyba potrzebują roku pobytu w Chinach alco Korei Płn, bo się im w dupach przewraca od dobrobytu.

 •  

  pokaż komentarz

  Martwi mnie w takim razie stan demokracji we Francji ( ͡° ͜ʖ ͡°)