•  

  pokaż komentarz

  Może ten wirus położy to gowno

  •  

   pokaż komentarz

   @dbbdott78 żart. Państwa nie będzie a ZUS się nie pozamyka.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @dbbdott78: ten wirus właśnie odciąży zus. Przecież on głównie zabija emerytów a płatnicy są gnębieni żeby płacić mimo braku dochodów :)

  •  

   pokaż komentarz

   @dbbdott78: ale/
   ale,
   ale.

   pokaż spoiler porque

   TO, dobre
   ale dlaczego?
   ale jak?
   a, po, co?

   #polszereich

  •  

   pokaż komentarz

   @nocnyMark i ile ich umrze 1000,5000? Co to jest w skali kraju?

  •  

   pokaż komentarz

   @dbbdott78: Roczne świadczenia ZUSu za 2019rok to około 190mld złotych. ZUS z ,,własnej" kieszeni był w stanie wypłacić około 120mld złotych, reszta została dołożona extra z budżetu.
   Dla pokazania skali: świadczenia socjalne na 2020 rok to około 39mld złotych, budowa dróg około 20mld złotych, służba zdrowia 26mld złotych, wypłaty dla katechetów kapelanów itd 1,5mld złotych, TVPiS 2mld złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Saykoza84: wystarczająco żeby było na premie

  •  

   pokaż komentarz

   Nie zdążyłem dopisać: prognozowany przed kryzysem budżet Państwa to około 430mld złotych.

   ps. demokracja demokracją, ale jak obywatel nie ma tak podstawowej wiedzy na co idą bądź co bądź jego pieniądze, to nie powinien mieć prawa głosu.

  •  

   pokaż komentarz

   Może ten wirus położy to gowno

   @dbbdott78:
   I co? Sam będziesz utrzymywał emerytów?

  •  

   pokaż komentarz

   @ye_bunny: ZUS jest jak karaluchy, przetrwa wszystko

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: Lepiej zamiast płacić ZUS utrzymywać swoich rodziców. Przynajmniej idzie bez pośredników. A na przyszłą emeryturę mieć dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukaswit:
   Utrzymuj także tych emerytów co dzieci nie mają.
   Jak też chcesz likwidować to utrzymuj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: Ciekawe byłoby poznać bilans przepływów na cele społeczno-emerytalne w rodzinie. Ile wpłacamy a ile wypłacamy. Bardzo interesujące byłyby te statystyki.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukaswit Pamiętaj, że jeżeli dasz komuś z rodziny $ bądź jakieś dobro materialne musi to zgłosić do skarbówki (w teorii) Z racji tego, że to 1 stopień pokrewieństwa można tak dać darowiznę do chyba 13k zł (dokładnie nie pamiętam ile) przez okres 3 lat łącznie. Wiec jeżeli przekroczysz próg darowizny w ciągu 3lat (z tego co pamiętam) to twój obdarowany członek rodziny już musi płacić podatek. ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Szakal12: Ja tylko dywaguje że opieramy się na jakimś rządzie w sprawach które sami między sobą lepiej moglibyśmy zorganizować.
   Przecież to polega na tym że Ci którzy pracują utrzymują tych których nie moge pracować. Sami najlepiej wiemy w jakim wieku naszym rodzicom trzeba dać spokój, kogo trzeba wspomagać, itp. To wszystko da się policzyć i uzgodnić odpowiedni balans jeśli ktoś tylko by chciał.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukaswit Ależ ja to rozumiem. Tylko informuję jak to wygląda pod względem prawnym pomoc rodzinie. I w jaki piękny sposób można kroić ludzi za to że chcą pomóc swojej rodzinie na długie lata. Ale nie jestem prawnikiem w skarbówce nie pracuję, to tylko takie moje luźne zrozumienie tego przepisu.

  •  

   pokaż komentarz

   @dbbdott78: Jeden na 925 mieszkancow Polski odpowie ci, ze "po jego trupie" ;) (tyle ludzi pracuje w ZUS).

  •  

   pokaż komentarz

   @dbbdott78: wystarczy że zakończyłby przywileje emerytalne. Bez nich ZUS mógłby wyglądać znacznie znacznie lzej...

  •  

   pokaż komentarz

   @nocnyMark
   Nawet jeśli odciąży ZUS to nadal będą narzekać na brak pieniędzy i składka będzie rosła.
   Instytucje państwowe to dziura bez dna.

  •  

   pokaż komentarz

   @donnie01: bo ZUS to piramida finansowa. Dobrze działa gdy członków przybywa, nie na odwrót

  •  

   pokaż komentarz

   @lukaswit: teraz jak ludzie zaczna tracić prace to zaczną się uśmiechać do emerytury rodziców.

  •  

   pokaż komentarz

   @dbbdott78: jedna istotna rzecz, ktora ciagle jest blednie interpretowana przez klase robotnikow... ZUS egzekwuje prawo, przekazuje pieniadze do rządu i dostaje je z powrotem zgodnie z planowanym budżetem, tak więc trzeba zmienic prawo, a nie winić narzędzie. Jasne?

  •  

   pokaż komentarz

   @donnie01: w sumie są te epity mogli by pisać
   Dziękujemy za opłatę podatków. W tym roku wydamy je w następujący sposób:
   25zl na drogi
   12.50 świadczenia socjalne
   3.56 wojsko
   Itd...

   pokaż spoiler Wartości z dupy

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: Ale jak ona ma utrzymywać bo chce likwidacji zus? Niech się sami utrzymują. On im coś obiecał? My przestajemy wpłacać. Wypłacają tym co zostali i wpłacali.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jak ona ma utrzymywać bo chce likwidacji zus? Niech się sami utrzymują. On im coś obiecał? My przestajemy wpłacać. Wypłacają tym co zostali i wpłacali.

   @Czupakabros:
   Przyznaj się, nie masz pojęcia jak działa w Polsce system elementarny?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: A takie było pytanie? Koleś pisał o zamknięciu tego syfu jakim jest zus. Ty mu piszesz:
   Utrzymuj także tych emerytów co dzieci nie mają.
   Jak też chcesz likwidować to utrzymuj.
   A ja pytam czemu on ma płacić? Wypłacić im to co wpłacili i z tym skończyć. Czy będziesz mi tu jakieś brednie wstawiał że ja spłacam swoje dzieciństwo itd.
   Niech wypłacą to co wpłaciłem i koniec. Nic od tego państwa nie chcę. Takie zarządzanie jak jest teraz to utrzymywanie pasożytów (uprzywilejowane grupy, inwalidów - w tym alkoholicy jako ciężko chorzy). Niech państwo odda moje składki. Ubezpieczę się indywidualnie i sam zabezpieczę swoją przyszłość.

  •  

   pokaż komentarz

   A ja pytam czemu on ma płacić? Wypłacić im to co wpłacili i z tym skończyć.

   @Czupakabros:
   Bo chce likwidować, skoro chce zlikwidować to niech zapewni finansowanie obecnych emerytów. Po raz kolejny potwierdzasz, że nie masz pojęcia jak działa system emerytalny w Polsce. Argumentacja w stylu Kononowicza - niczego nie będzie...

   Niech wypłacą to co wpłaciłem i koniec. Nic od tego państwa nie chcę. Takie zarządzanie jak jest teraz to utrzymywanie pasożytów

   Aha, czyli to rozmowa z gościem spod budki z piwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: No a jak ty to widzisz? Robić teraz żeby zdychać później? A za moje niech inni teraz sobie żyją? Rozmowa jak z kolesiem z pod budki z piwem. Jak ktoś wpłacił kasę do systemu to powinna tam kasa być. Tylko że obecnie pracujący muszą utrzymywać tych co wpłacali i jeszcze na swoje odkładać. ty nie widzisz co jest na rynku pracy? Pasożyty co więcej dostają niż włożyli (sędziowie, policja i inne służby mundurowe, górnicy i ich wdowy, pasożyty kościelne itd. ) Dodatkowo dużo ludzi nie dożywa 1 emerytury a kasę kradnie złodziejski system. Więc jaki problem nie brać już składek , oddać to co wpłacili już pracujący a braki uzupełnić sprzedając majątek (bizancjum zusowskie). Co nie można tak?

  •  

   pokaż komentarz

   A za moje niech inni teraz sobie żyją?

   @Czupakabros:
   To się nazywa państwo. Po to jest państwo by przez swe struktury organizowało życie społeczne, po to są podatki by pobierając relatywnie małą kwotę od obywateli, móc realizować bardzo drogie inwestycje. Równie dobrze mogę powiedzieć, że za moje jeździsz sobie drogą, której ja nie używam no i? Gdybyś miał

   Jak ktoś wpłacił kasę do systemu to powinna tam kasa być. Tylko że obecnie pracujący muszą utrzymywać tych co wpłacali i jeszcze na swoje odkładać

   Serio? Odkryłeś, że jest coś takiego jak system repartycyjny? Tylko jeszcze nie rozumiesz jak on działa. W Polsce jest obecnie system mieszany i jakbyś trochę wiedzy miał, to byś wiedział, że nie da się "wypłacić" kasy na raz (tej która jest na indywidualnych kontach zgromadzona) ani nie da się ot tak zlikwidować ZUS-u. Bo nie tak działa ten system, ludzie są na emeryturach i jakoś trzeba te emerytury utrzymać. Możesz oczywiście wymordować emerytów i w ten sposób załatwisz problem...

   Dodatkowo dużo ludzi nie dożywa 1 emerytury a kasę kradnie złodziejski system

   Wykopkowy Kononowicz, właśnie się dowiedział tak działają ubezpieczenia. SZOK NIEDOWIERZANIE.

   Więc jaki problem nie brać już składek, oddać to co wpłacili już pracujący a braki uzupełnić sprzedając majątek (bizancjum zusowskie). Co nie można tak?

   Taki problem, że mamy obecnie całą masę emerytów, którzy pracowali jeszcze za PRL-u, taki problem że sprzedając majątek ZUSu ile zarobisz 5-10 mld? Na ile to ma wystarczyć? A z czego będą utrzymywani obecni emeryci? Aż tak jesteś niekumaty?

   Sorry kończę tą rozmowę, są ferie masz trochę więcej czasu bo szkoły nie ma, poczytaj trochę o tym jak działają systemy emerytalne i wtedy może zrozumiesz. Jak wygląda w praktyce zmiana systemu emerytalnego i dowiesz się dlaczego nie działa to na zasadzie "zlikwidować ZUS".

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: I widzisz. Ty jak w gówno wszedłeś to będziesz w nim tkwił i je wychwalał. Co się nie da? Teraz ustawy robią w 1 dzień i Maliniak podpisuje. Niech maja jaja i zrobią. Co mnie obchodzi że ktoś coś tam kiedyś komuś obiecał. Ja chłopcze szkołę już mam dawno za sobą. Pracuję w Polsce ale nie dla polskiego wyzyskiwacza. Podatki tu place i to mnie boli. Złodziejstwo i pomaganie kalekom życiowym z pracy innych. Solidarne to może jest ale nie sprawiedliwe. Czy czegoś nie rozumiesz? Ja jestem na 2 progu podatkowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @dbbdott78: Obys mial Racje.Ale tak nie bedzie

  •  

   pokaż komentarz

   @shido: 1.Płać podatki PIT VAT i ZUS od 10 lat co miesić bez przerwy. I skrupulatnie.
   2. Zawsze płacisz z przekonaniem że trzeba płacić by twój kraj mógł rywalizować i mógł sobie poradzić z wyzwaniami gospodarczymi wewnątrz kraju i na arenie miedzy narodowej.
   3. Jeśli trzeba wrzucasz coś na jakieś zbiórki bo warto zarażać innych takim przykładem i pomagać innym.
   4 . Staraj się kupować polskie produkty bo wspierasz polska gospodarkę.
   5. Przychodzi kryzys jakiego nie było w ostaniach 50 latach.
   6. twój kraj po protestach w internecie zwalnia cie z płatności 3 ZUSów ale tylko wtedy gdy obrót masz mniejszy o 50 % jak w poprzednim. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Do tego oferuje pożyczkę 5 tys na procent (średnio 10 razy więcej płacisz na miesiąc w podatkach ) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   7. wracasz do domu i 1 raz od 5 lat włączasz telewidze i widzisz tam przekazy ludzi którzy się nie przedstawiaj a mówią że śa lekarzami we Włoszech i do tego nie mówią gdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   do tego widzisz statystyki które sprawdzasz mówią o 1000 zarazonych i 24 zgony.
   8.Wchodzisz na internet a tam wychodzi ze grypa lub sepsa jest skuteczniejsza.
   9. wchodzisz na wykop a tam ktoś ci p#?$#$%i o kupowaniu polskich produktów na ciężkie czasy.
   10.

   pokaż spoiler Polska to dziwny kraj Prezes NIKu to fajny pan co ma lokale dla ładnych pań,


   pokaż spoiler rząd obcinają im dekretem 20% wypłat, A oni jeszcze myślą o ratowaniu gospodarki.
   - w sytuacji gdy rząd rzuca dekretami a zagraniczny kapitał zawija się z giełdy i systemu bankowego XD

  •  

   pokaż komentarz

   @shido: po co?
   tyle lat, Dobra, na nic.

   poj%?%ło WAS!!!!!

   pokaż spoiler co yest kurwa.


   baryke zamykać?

  •  

   pokaż komentarz

   na arenie miedzy narodowej
   @dzikuZplasriku: (-‸ლ) Nigdy nie widziałeś słowa „międzynarodowej”? To po co go używasz, jak nawet nie potrafisz go napisać?

   50 %
   @dzikuZplasriku: 50%

   5 tys
   @dzikuZplasriku: 5 tys.

   włączasz telewidze
   @dzikuZplasriku: telewizję

   śa lekarzami
   @dzikuZplasriku:

   Ogarnij, że istnieje taki twór, który się zowie „przecinek”, nieuku.

  •  

   pokaż komentarz

   @paliwoda:no tak jak nie ma się argumentów to można kogoś za ortografie zdyskredytować, nawet jeśli ma racje.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: El Manifesto, temat mi trochę bliższy, a "Zus zlikwidować" mało mi mówi:

   No spoko, niby od dawna byłam zdania, że trzeba zacząć wygaszać stary system i budować nowy system ubezpieczeń społecznych - nie znam się na tym niby do końca (obszerne zagadnienie), ale tak nakazuje rozum (bo same pracownice ZUS coś przebąkują o niewypłacalności, cholera wie, czy żartem). Ale czy problem leży w ZUS samym w sobie jako rozwiązaniu systemowym, które samo jest ofiarą zmiany systemu ogólnego 30 lat temu, czy może (obecnie), co nie jest tajemnicą, w tych wszystkich przywilejach z dupy i niezbyt motywującym problemie typu istnienie 500+ dla wszystkich - nawet dla patoli niezmieniającej pieluch, która przewali to na wódę (włączając znane mi matki, które pogardzają nagraną robotą w państwówce na 1/2, bo 500+ i kasy od starych nie sprawia, że to warte wstawania o 6:00)?

   Mamy wciąż sporo rozwiązań systemowych, które są niezłe jako koncepcja, ale niedoinwestowane. Są też nieoryginalne rozwiązania, które funkcjonowałyby nieźle, gdyby zaszyć dziurę, przez którą coś ucieka w łapy ludzi, którzy na to nie zasługują albo którzy tego nie wypracowali (jak sławetny wysoki zasiłek macierzyński dla sprytnych swego czasu - do dziś jednak wypada chwalić się sprytem i walić solidarność społeczną, cecha ludzka, ale brzydka w tym wypadku, można dostać rykoszetem kiedyś). Wiadomo, że trzeba też dać coś żreć ludziom, którzy robili za komuny, chociaż ich składki były c$!$@ warte; wielu z tych ludzi jednak urobiło się po pachy i miało niewiele z życia za PRL-u, nie ma też co psioczyć.

   Załatanie dziury w postaci likwidacji pewnych wszystkim znanych przywilejów może podłączyć ZUS do respiratora (nie decyduje o tym ZUS sam w sobie, o czym wiemy), bo przy okazji jest też u nas coraz więcej zagranicznego narybku (siłą rzeczy), za który odprowadzane są składki (typu: przyjeżdża bogaty Azjata z milionem, stawia firmę, płaci czynsz za najem, ściąga swojego do pracy za dosyć wysoką pensję, żeby ten dostał pozwolenia na pobyt i pracę z gwarancją utrzymania się i część zwiezionej tu kasy wydaje na składki za pracownika od dość wysokiej pensji); nasz kraj akurat takich obecnie przyciąga. Nawet te baby, co tam siedzą w ZUS-ie, to są mimo wszystko kumate baby, które często pomagają w prostowaniu problemów, mają ogromną wiedzę wymagającą trzymania ręki na pulsie (mogłyby se pozakładać biura rachunkowe i trzepać kasiorę na kruczkach) i zarabiają - mówię o szarakach - nieco ponad minimalną. Gdyby ktoś je zapytał, co trzeba zmienić, to zaproponowałyby lepsze rozwiązania niż większość wąsatych ministrów-teoretyków, jak większość praktyków, ale to wykracza poza ich kompetencje.

   Obecnie jestem zdania, że do momentu zmiany władzy na skłonną do postawienia na czynnik motywujący społeczeństwo i stopniowo przechodzącej z "totalnej solidarności społecznej" (sieroty po PRL-u kiedyś wymrą, ale osoby z przywilejami w pewnych zawodach wciąż się rodzą) w stronę "zbieraj głównie na swoje i trochę na przypadki specjalnej troski" nie ma co jednak kopać dołków pod ZUS-em, bo wszyscy na tym stracimy. Póki możesz - płać, a wybieraj mądrze przy urnie (nie jestem z Konfederacji; centrum se możecie hejtować, ale centrum to nie PO, tylko - na gruncie partyjnym - twór, który jeszcze nie istnieje, nie chodzi mi nawet o samą Polskę); zmiana profilu władzy na całym świecie jest i tak nieunikniona (mówię m.in. o cyfryzacji i zwiększeniu częstotliwości referendów różnego typu), można ją jednak przyspieszyć. Powinno się w to włączyć świadomą część nauczycieli, którzy spędzają przecież sporo czasu z dziećmi - podstawy ekonomii na przykładach praktycznych, uczenie obiektywizmu (nie fanatyzmu, niekoniecznie mówię o patriotyzmie) i krytycznego spojrzenia na świat, podkręcania motywacji, ale też wpajania pewnej zdrowej empatii. Od postawy dzieci zależy w dużej mierze to, co włożymy do gara za kilkadziesiąt lat.

   Póki co, w obecnej sytuacji mamy u mnie szansę u mnie na wywinięcie się z opłacania składek na 3 miechy, ale będziemy je regulować (nie wiemy, jak z ciągłością chorobowego; nasza branża jest mało zagrożona, ale wiemy, że są gorsze sytuacje) - mamy odłożone, a nie chcemy, żeby system p$#%?!$nął jeszcze bardziej, żeby buchało nam w ryje z ogniska na ruinach ZUS-u dla minuty satysfakcji i latach łażenia po puszki do kontenera. Osobiście czekam na powstanie partii, która zaproponuje rozsądne i ostateczne rozwiązanie kwestii ZUS, jak chyba my wszyscy - ale nie wiem, czy sabotaż w stylu "wszyscy przestańmy solidarnie płacić, żeby się rozjebało" wywoła ją z łona. Ament.

  •  

   pokaż komentarz

   Osobiście czekam na powstanie partii, która zaproponuje rozsądne

   @8----0: To sobie poczekamy... Też bym chciał sensownego rozwiązania ale takiego nie widać :-(

 •  

  pokaż komentarz

  Zaprawdę powiadam Wam ze PPK już niedługo nie będzie wasze :)

 •  

  pokaż komentarz

  -Obniż wiek emerytalny zmuszając ZUS to utrzymywania jeszcze większej armii emerytów
  -Dziw się dlaczego ZUS jest kamieniem u szyi gospodarki.

 •  

  pokaż komentarz

  Ta władza to nadaje się do rządzenia, ale gdzieś tak w XIII wieku.