Independent trader: Dodruk jakiego jeszcze nie było

Independent trader: Dodruk jakiego jeszcze nie było

Inwestorom coraz ciężej jest odnaleźć się w pomysłach bankierów centralnych na dodruk, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym szczegółowo omówiliśmy poszczególne mechanizmy.

 •  

  pokaż komentarz

  Z tym luzowaniem ilościowym, to wygląda, że chcą napchać kieszenie najbogatszej części społeczeństwa, tak aby ta zdążyła wykupić aktywa, które odporne sa na inflacje pieniądza.
  Pozostałe działania tak samo. Zanim inflacja zacznie szaleć jednostki, którym przekazano środki finansowe zdążą ulokować je poza bańkami i w ten sposób zabezpieczą kapitał.

 •  
  A.....y

  +80

  pokaż komentarz

  Zawsze jak czytam tego bloga, to potem jest całkowicie na odwrót wobec tego co piszą. Można zatem prognozować, że po uporaniu się z koronawirusem, gospodarka mocno wystrzeli, chcąc nadrobić stracony czas i finanse ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Alojzzy: Też mam czasami takie wrażenie, ale leksykon dodruku pieniądza niezły.

  •  

   pokaż komentarz

   @Alojzzy: @lurkujacy: Bo Trader21 i jeko ekipa są konserwatywnymi do bólu inwestorami, książkowymi uczniami Grahama i to co mówią przeważnie ma bardzo poważnie uzasadnienie, ale wtedy wjeżdża kapitan państwo i FED i to co powinno się zesrać się nie zesrywa.

   Ale tak samo jak Trader21 mówił żeby nie kupować drogich akcji, trzymać sporo hajsu w gotówce i szykować na kryzys to co nie miał racji? Reszta ma straty na akcjach a oni sobie dokupią akcji i długo-terminowo wyjdą lepiej niż osoby które inwestują w Tesle po 900$ cały majątek po czym zostają bankrutami 2 miesiące później.

  •  

   pokaż komentarz

   @Alojzzy: @lurkujacy:
   To ogólnie co polecacie zamiast bloga Tradera21?

  •  

   pokaż komentarz

   @kryniow: Własny rozum. Posłuchać zawsze można bo ktoś mógł akurat zauważyć coś czego sami nie zauważyliśmy ale wnioski należy wyciągać samemu i kierować się własnym rozumem.

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1
   Ok rozumiem, jakbyś jednak miał jakieś godne serwisy informacyjne skąd mógłbym czerpać informacje to miło by mi było jakbyś mógł się podzielić.

  •  

   pokaż komentarz

   po uporaniu się z koronawirusem, gospodarka mocno wystrzeli, chcąc nadrobić stracony czas i finanse ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Alojzzy: niestety tak nie będzie, zatrzymanie gospodarki generuje zbyt potężne zadłużenie gospodarstw domowych, małych działalności gospodarczych, przedsiębiorstw i koncernów a także całych państw. Do tego dojdzie ogromna inflacja, bo wszystko stoi, dóbr nie przybywa a rządy obniżyły stopy i drukują pusty pieniądz. Mamy ogólnoświatowy paraliż gospodarki. To co nas czeka, będzie gorsze niż bańki spekulacyjne z 2008 i 1929 roku. Wtedy zbankrutowały tylko banki. A to nie będzie tylko 2 miesięczny przestój. Ten paraliż potrwa znacznie dłużej, może z niewielkimi wahaniami. Ale patrząc na grypę hiszpankę, to potrwa z rok, półtora. Gospodarka światowa z takimi ograniczeniami jak teraz do tego czasu się wykrwawi.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryniow: Po co ci serwisy? Obserwuj rynek i wyciągaj wnioski. Rynek to przepływ kapitału a jak chcesz spekulować to musisz znaleźć się tam gdzie idzie duży kapitał bo on powoduje duże wzrosty na rynkach a jak się wycofuje to duże spadki. Postaraj się być detektywem kapitału dużych banków inwestycyjnych. Ich ruchy często widać na wykresach. Jestem prawie pewny że wykupią wszystkie rynki wschodzące i nie tylko wschodzące ale te najłatwiej jest kupić bo są tanie i zawsze jest tu mało kapitału. Ta pseudo kwarantanna to jest część planu wykupienia naszej gospodarki za bezcen. Z resztą oni już tu są i kupują. Duża widać na ruchach walut co się dzieje na rynkach. Ostatnio widziałem nocne skupowanie złotówki, w dzień rósł dolar o 10-15 groszy a po północy gdy już wszyscy w Polsce spali, łącznie z prezesem NBP to ktoś zza oceanu skupował złotóweczkę wymieniając napompowanego dolara i kurs spadał w nocy o 10gr. Dużo takich ruchów się odbywa gdzie dokładnie widać o co chodzi. Powiedz mi gdzie takie info ci napiszą w jakim serwisie?

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1
   Dzięki, jakie wykresy tudzież współczynniki polecasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: Tylko, że Trader powtarzał to samo od chyba 2 lat, sam trochę stracił na shortowaniu Tesli. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Trzeba wiedzieć kiedy sprzedać, a nie siedzieć wiecznie w złocie czy gotówce. Ogarnięci gracze wiedzieli, że coś się świeci i sprzedali przed marcowym krachem. Kto nie realizuje profitu ten traci.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryniow: Zobacz co się ostatnio odj#@%ło na rynku złota. Sprawdź sobie wczorajszy wykres, od rano do południa złoto wzrosło o 100$ do góry gdy potem ktoś zaczął wyprzedawać ale popyt był tak dużo że musiano wj#@%ć dużą ilość na rynek by zbić cenę o te 100$ ale popyt znów spowodował wzrost o 80$ to wj#@%no drugi raz dużą ilość i to odbyło się w ciągu dwóch godzin. Takich ruchów na złocie nie widziałem nigdy. Komuś zależy żeby na jakiś jeszcze czas utrzymać złoto na jak najniższym poziomie ale na koniec jak wykupią już rynki które chcą wykupić to wykupią też i kruszec fizyczny i nigdzie złota już nie kupisz nawet jak będziesz chciał. Sprawdź sobie też rozbieżność w cenie spot na rynkach i ceną fizycznego kruszcu gdzie ta rozbieżność wynosi już od 200-250$ tzn. że jest duży popyt na fizyczne złoto. Tu cały myk polega na jak najszybciej wymianie chwilowo napompowanego dolara na prawdziwe aktywa jak tanie akcje na różnych rynkach a na koniec złoto zanim jebnie dolar. https://www.kitco.com/charts/livegold.html

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko, że Trader powtarzał to samo od chyba 2 lat,

   @tomosano: i mial racje, odradzał inwestowanie w USA i doradzał szukania takich spółek może emergin markets. Buffet przecież robi tak samo. Prawie nic nie inwestuje bo sie zwyczajnie NIE OPŁACA. Siedzi na 150 miliardach (i to od dawna). Mogło jebnąc teraz, mogło jebnąć za dekadę. Kupowanie przewartościowanych spółek nigdy nie jest dobre w długim terminie. Trzeba popatrzeć na horyzont szerszy niż następny rok.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: Nie miał, bo mówił to od tak dawna że już nie pamiętam. Ja już na początku 2017 czytałem u niego dokładnie to samo co teraz a przez 3 lata akcje poszły do góry o w uj wie ile procent.

  •  

   pokaż komentarz

   @chisbuga: To zobacz ile FED wrzucił kasy w rynek i co się stało w 2018 jak przez chwilę tego nie było xD To że rynki urosły od 2017 nie znaczy że w 2017 nie były przewartościowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: Z tego co go oglądałem to cały czas wieszczył kryzys i mówił, że kupuje emerging markets (kupił gasprom cos tam w Turcji )- przecież to sie kupy nie trzyma. Na kryzysie najbardziej dostają emerging markets. To albo wierzy sie w kryzys i robisz "cash in" i z gotóweczką czekasz na wyprzedaż albo idziesz w giełde licząc na prosperity.

  •  

   pokaż komentarz

   @oddalenie: 30% niby trzyma w gotówce, a gazprom płaci solidną dywidendę i chociażby dlatego warto. Zresztą on sam mówił że tanie akcje będą jeszcze tańsze i tak było

  •  

   pokaż komentarz

   @Alojzzy: a trader21 to przypadkiem nie ten człowiek, co na youtubie robi za guru maklerów, a IRL całe pieniądze jakie ma zarobił na normalnych stacjonarnych biznesach, w ogóle niezwiązanych z giełdą (ostatnio coś mi się obiło o uszy, że rozkręcał klinikę chirurgii kosmetycznej)?

  •  

   pokaż komentarz

   Trader21 od dłuższego czasu mówił o metalach (głównie srebro), spółkach wydobywających metale rzadkie (REMX.US) i spółkach wydobywających uran.
   Metale rzadkie bardzo mocno dostały po dupie przez wirusa, uran nieznacznie spadł, za to srebro daje (i zapewne jeszcze da) ładnie zarobić. Przy czym nie mówię o papierowej cenie srebra, a fizycznej postaci.

  •  

   pokaż komentarz

   Trader21 od dłuższego czasu mówił o metalach (głównie srebro), spółkach wydobywających metale rzadkie (REMX.US) i spółkach wydobywających uran.
   Metale rzadkie bardzo mocno dostały po dupie przez wirusa, uran nieznacznie spadł, za to srebro daje (i zapewne jeszcze da) ładnie zarobić. Przy czym nie mówię o papierowej cenie srebra, a fizycznej postaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @hetman-kozacki: po to jest akcja rozdawania pieniędzy aby starczyło pożyczonych środków na spłaty stałych długów, w skrócie bank pożycza bankrutowi aby nie przestał go spłacać, tym bardziej, że i dług i pożyczka są wirtualne. Ten chory system dawno (2008) powinien się zawalić ale banksterzy chyba jeszcze nie są na to gotowi a nikt nie jest w stanie nic im zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   Zawsze jak czytam tego bloga, to potem jest całkowicie na odwrót wobec tego co piszą

   @Alojzzy: Mylisz blog ekonomiczny z wrózbitą maciejem. IT akurat jest bardzo wartościowy bo potrafi na serio całkiem sprawnie tłumaczyć mechanizmy ekonomiczne w dosyć przystępny dla laika sposób. Nie ma przy tym takiej ilości gównowartych artykułów sponsorowanych jak każda inna 'ekonomiczna strona' głównego sortu w Polsce.

   Sęk w tym, że nawet najlepszy ekonomista to nie jest jasnowidz i żaden blog nie da ci recepty na to co będzie. To tak jakbyś miał pretensję do Borka, że przed meczem źle przewidział wynik i mecz zupełnie inaczej się ułożył.

   Ekonomia to nauka o powiązaniach, regułach. Nie jest to jednak szarlataneria. Na ekonomię mają wpływ decyzje ludzkie a tych w skali światowej nie jest w stanie przewidzieć nawet najtęższy umysł. Nikt też nie potrafi przewidywać przyszłości. Gdyby tak można było to w gospodarce by nie było kryzysów bo każdy w końcu po parunastu latach studiowania ekonomii mógłby to przewidywać. Nie to tak nie działa.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina XDDD on jest uczniem Grahama? Ze swoimi tekstami o spekulacjach? On nawet nie pokazuje swoich wyników i portfolio. Nie zdziwiłbym się gdyby był na minusie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: ale to nie znaczy że nie można było zarobić na akcjach, prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: buffet siedzi na miliardach i nic nie kupuje. Czyli jak dolar by sie zawalil to jego miliardy również. Dyskusji na temat inwestowania jest mnostwo na wykopie ale leku i tak nikt nie zna. Kazdy tylko dywaguje. Inwestuj w zloto ktorego nie ma. W dolara ktory moze sie zawalic. Trzymaj zlotowki na inwestyje ktore lada dzien tez beda drukowac i tez bedzie tracix na wartosci. Finalnie zostaja tanie akcje polskich spolek czyli najbardziej ryzykowna opcja z mozliwych

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: ale przeciez fizycznego zlota kupic sie juz nigdzie nie da. Zostaje jedynie wirtual..

   Czy biorac pod uwage swoja wiedzę polecisz jakies lektury ktire warto czytac na orzyszlosc? Czy te ksiazki polecane nizej tradera21? Wojna o pieniadz?

  •  

   pokaż komentarz

   ale przeciez fizycznego zlota kupic sie juz nigdzie nie da. Zostaje jedynie wirtual..

   @mike7: Da się. Braki są u polskich dealerów. Spokojnie jeszcze zamówisz w Londynie czy USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: co myslisz o tych ksoazkach trader21 walka o pieniadz itp? Jakas podpowiedz gdzie mozna sie doszkolic w tych tematach?

   Granice pozamykane to raczej ciezko pojechac i kupic osobiscie. Sa do tego jakies platformy? Wysylka? Jak to wyglada?

  •  

   pokaż komentarz

   Finalnie zostaja tanie akcje polskich spolek czyli najbardziej ryzykowna opcja z mozliwych

   @mike7: Jeżeli chcesz wejść w GPW to jeszcze lepiej poczekać na dane które będą napływać po kwarantannie. Jeszcze będzie rzeź na GPW więc dobrze jeszcze trochę się wstrzymać. Problem polega na tym że nie wiadomo ile spółek z GPW zbankrutuje więc najbezpieczniej będzie inwestować odwrotnie niż w sytuacji normalnej czyli w duże państwowe molochy bo one mają dostęp do pomocy państwa w razie czego więc na pewno państwo nie da im upaść a będzie można tanio powykupować. Dobrą opcją jest też szukanie spółek dywidendowych jak PGE, PGN. Ale uważam że wig20 będzie najbezpieczniejszy do inwestowania co w normalnych warunkach omijałbym szerokim łukiem. Ale są tam spółki jak PZU które wypłaca dywidendę, czy PGNiG.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: Wysyłka FEDex lub UPS zależy skąd zamawiasz. Ja ostatnio zamawiałem w Oklahomie. Ale są dostępne monety w Londynie. Łap lilnka https://directbullion.com/10x-2020-1oz-24k-gold-uk-britannias-in-a-tube-cop/

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: dlatego wbrew temu co sie mowi ludzie ktorzy maja teraz setki tysiecy zlotych oszczednosci albo miliony to maja mega okazje do inwestowania swoich srodków. Ci co nie maja nic smieje sie z tych co maja oszczednosci ze je straca. Ale przeciez pensje z dnia na dzien noe urosna z 4 tys na 8 bo fizycznie przedsiebiorców nie bedzie na to stac.
   Wiec grubi moze schudna ale chudzi moga upaść.
   A moze lepiej czekac do zalamania kursu dolara i wtedy dokupic na maxa jak bedzie po 2 zł :)?

  •  

   pokaż komentarz

   A moze lepiej czekac do zalamania kursu dolara i wtedy dokupic na maxa jak bedzie po 2 zł :)?

   @mike7: Zbyt duże ryzyko. Oczywiście do spekulacji dolar będzie dobrym instrumentem bo są duże wahania ale to wiąże się z dużym ryzykiem utraty oszczędności. Jeżeli masz jakieś oszczędności to tak jak mówiłem albo kupić złoto i czekać aż już nie będzie dostępne co przypuszczam stanie się gdy dolar się załamie albo można kupować wig20 za kilka miesięcy gdy jeszcze indeks spadnie po bankructwach które nadchodzą. Ogólnie to już chyba w tej chwili bezpieczniej jest spekulować na bitcoinie niż dolarze. Ale ja nie wchodzę w ryzykowne aktywa bo co prawda można dużo zarobić ale można też dużo stracić. Ja dolara się już pozbyłem a wszyscy trąbili że dojdzie do 5zł. Lepiej kupić złoto póki jeszcze jest dostępne bo podejrzewam że niedługo nie będzie już dostępne bo na koniec duże banki inwestycyjne wykupią wszystkie zapasy za dolary których teraz mają nieograniczoną ilość. To będzie moment gdy dolar będzie już śmieciem.

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: i tu masz racje ale sam wiesz ze odsprzedajac zloto ciezko jest uzyskac jego pierwotna wartosc. W skupie na starcie traci sie kilkanascie procent. Gdy dolar pojdzie na leb jak w 2008 roku to po kilku latach powinien sie odbic. Pamietam jak ostatnio pisalismy ze soba i ja pisalem ze czekam niech idzie na te 5 zl i zawali sie w dol a Ty pisales ze bedzie max 3.6 i pora uciekac. To tylko dowod ze dobrze analizujesz i masz ogromna wiedze:) sa jakies ksiazki ktore polecisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: wychodzi u nich za uncje 7200
   U nas chwile temu bylo po 6300 i ponoc spadalo do dolu.wiec roznica spora

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: Ja nie mam ogromnej wiedzy, znam mniej więcej podstawy. Zaczynałem swoją przygodę z giełdą przed kryzysem 2008r. Jakoś po 2000r nie byłem przekonany do giełdy. Na początku słuchałem programów z Jimem Cramerem (https://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Cramer) Zauważ że większość inwestorów z reguły się myli i z tego należy wyciągnąć wnioski. Ogólnie to nie słucham przewidywań innych tylko staram się sam wyciągać wnioski, zbyt dużo informacji może zrobić tylko mętlik w głowie ale podstawy funkcjonowania rynków trzeba niestety znać. Trader21 ogólnie dużo pisze o podstawach, możesz się od niego sporo nauczyć. Dużo książek o ekonomii poleca Tomasz Wróblewski w swoich podcastach. Ja się uczyłem twardą drogą, inwestując podczas kryzysu w 2008r bo to był dobry moment do spekulacji i wyciągałem wnioski z własnych błędów czy dobrych inwestycji. Najważniejsze jest aby nie stracić kapitału bo w takim przypadku to lepiej w ogóle nie bawić się w żadne inwestycje.

  •  

   pokaż komentarz

   U nas chwile temu bylo po 6300

   @mike7: Gdzie było po 6300?

  •  

   pokaż komentarz

   @Alojzzy: raczej nie, patrz Włochy produkcja stoi, turystyka w stagnacji, w konsekwencji usługi stają - czyli padaka, później okaże się, że budżet się nie spina i dodruk. Nic nie wystrzeli. Żeby przyciągnąć turystów, Włosi będą obniżać ceny hoteli,usług itd. Podobna sytuacja w Hiszpanii.

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: jak patrzylem na przelomie roku w mennicy w Warszawie cena za uncje bodjaze byla kolo 6300. Odrazu przeszedlem na strone skupu to za to samo zloto oferowali na starcie 5500 i 5000 zl

  •  

   pokaż komentarz

   Powiedz mi gdzie takie info ci napiszą w jakim serwisie?

   @1realista1: wykop.pl ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mike7: Na przełomie roku dolar był tańszy. Problem polega na tym że cena fizycznego złota zaczyna coraz bardziej się rozjeżdżać od ceny papierowego. A co do skupu to nie opłaca się sprzedawać dealerowi który znów weźmie swoją marżę, raz przy sprzedaży raz przy kupnie. Lepiej sprzedać na eBayu bezpośrednio klientowi. Wtedy nie tracisz na marży dealera. Ogólnie to sam fakt zakupu złota to jest przygotowywanie się na najgorsze i lepiej całego kapitału nie inwestować w złoto bo będą jeszcze okazję na GPW żeby szybko zarobić. Połowa oszczędności to optymalna inwestycja. Teraz złoto schodzi na pniu i szybko sprzedasz nawet na allegro z małym upustem od ceny dealera i kupujący wtedy jest zadowolony i sprzedający. Trader miał uruchomić stronę do kojarzenia kupujących i sprzedających, nie wiem czy dalej pracuje nad tym ale to dobry pomysł by ominąć dealerów. Zauważ że cena w Londynie wychodzi 7200-7300zl za uncję a teraz porównaj ile kosztuje u polskich dealerów. Jest różnica. Ja np kupowałem orła amerykańskiego po 7500zl a w Polsce w ogóle chyba nie da się go obecnie kupić, podejrzewam że sprzedałbym go po 8000. Ale złoto chwilowo może spadać ze względu na taniejacego dolara tylko ja zakładam że niedługo zaprzestaną sprzedaży złota fizycznego właśnie ze względu na ten fakt. Kupowanie na ostatnią chwilę to jest trochę ryzyk fizyk. Zawsze sprawdzająca się dewizą na kryzys było powiedzenie "cash od King" czyli żeby mieć w zapasie gotówkę na inwestycje gdy wszystko tanieje ale kryzys kryzysowi nierówny i wydaje mi się że w tym kryzysie to powiedzenie się nie sprawdzi że względu na inflacje która raczej na pewno wymknie się spod kontroli przy obecnej skali dodruków pieniądza.

 •  

  pokaż komentarz

  Jestem zatrwożony, bo po 30latach życia z dość dużymi oszczędnościami (ponad 200k) , praca na etacie okazuje się, ze cała ideologia pracy i oszczędzania idzie się ... po tym artykule. Dla ludzi na etacie nic nie ma (w DE jdg dostają 15k eur) a ja na etacie figę z makiem, dodatkowo moje oszczędności zeżre inflacja. Zajebiscie... chyba faktycznie wyjściem jest wziąć kredyt, żyć od 1 do 1 i yolo.

  •  

   pokaż komentarz

   @rluk: o cie chuj, genialne, biorę bańkę kredytu, czary mary i ogłaszam upadłość konsumencką a później myk na socjal, może jakiegoś bachora spłodzę i załapie się na nowy program 500000000+ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @rluk: Generalnie polityka banków centralnych na całym świecie nastawiona jest na lekką inflację. Tak zwana reguła Taylora. Przyjmują za cel jakiś tam poziom inflacji (najczęściej 2 procent) i go utrzymują. Także od tego nie uciekniesz, odkąd rządy na całym świecie zamieniły złoto na pusty papier.

  •  

   pokaż komentarz

   @hetman-kozacki: Tym razem wygląda raczej na bliżej 20%.

  •  

   pokaż komentarz

   @rluk: Kup książkę autora/właściciela bloga - Tradera21. Tu masz link. Przeczytałem 1 tom z 4 i myślę ,że warto. Ogrom wiedzy finansowej w pigułce.

   To jest coś co musisz zrobić dla siebie w tej sytuacji - przy 200000 Twoją powinnością jest tej kasy nie stracić, a biorąc pod uwagę, że mamy kryzys i na rynku brakuje chwilowo ludzi z kasą będziesz mieć mnóstwo okazji inwestycyjnych.

   Im szybciej się ruszysz, im szybciej zainwestujesz w swoją edukację tym więcej uratujesz a być może nawet dobrze zarobisz. Książka dzieli się na 4 tomy i kosztuje kilkaset złotych ale przy kapitale który masz to są grosze jeśli weźmie się pod uwagę potencjalne korzyści.
   Każde 0.5% zwrotu rocznie więcej to dla Ciebie 1000zł. To prawie 3 razy tyle co książka.

   pokaż spoiler ps. na polecaniu tej książki nie zarabiam, to nie jest afiliacja a link nie zawiera żadnego fiki-miki dzięki któremu można by śledzić czy kupiłeś to z mojej rekomendacji czy nie. Polecam tą książkę bo uważam, że serio jest warta przeczytania, kupiłem w przedsprzedaży i tylko dlatego jestem w trakcie II tomu bo nie mam czasu czytać, ale po I tomie polecam w ciemno całość, zresztą poczytaj recenzje w internecie. ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

  •  

   pokaż komentarz

   @rluk: Tylko, że trzymanie oszczędności w tzw. skarpecie, to nie jest chyba prawie nigdy dobry pomysł. Zawsze dobrze chociaż część mieć upchnięte w jakieś obligacje, nieruchomości etc.

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius: no jestem przed zakupem mieszkania, ale w obecnej sytuacji hustawki rynkowej nic nie robie. Zastanawiam sie nad ulokowaniem 20% w L na gieldzie. A reszte z zona wspolnie ulokowac w mieszkanie. Ale jeszcze sie wstrzymuje bo sie boje wtopic.

  •  

   pokaż komentarz

   @rluk: Na giełdę i mieszkania jeszcze chwilę bym poczekał, aczkolwiek ceny mieszkań bym już zaczynał śledzić na bierząco.

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius: mamy jeszcze dodatkowy problem lokalizacyjny, zeby kupic obecnie mieszkanie. Mieszkamy w DE. Wiec przy zamknietych granicach i kwarantannie to nawet nie mam na co patrzec...

  •  

   pokaż komentarz

   @rluk: Szybkiego wzrostu po kwarantannie bym się nie spodziewał, sądzę że niskie ceny będą jeszcze panować chwilę po zniesieniu blokad, bo teraz dużo ludzi ma poważniejsze zmartwienia niż zakup mieszkania. Wielu Polaków żyje od pierwszego do pierwszego. Kto odłożył pieniądze przed wirusem będzie miał sporo fajnych okazji do tańszych zakupów.

 •  

  pokaż komentarz

  Tacy jak independent trader czy trader21 są jak zepsute zegary - 2x na dobę pokazują dobrą godzinę. Śledzę ich od pewnego czasu i przeglądałem starsze wpisy i....to niezłe antywskaźniki :D

  •  

   pokaż komentarz

   @lajtrum1: Sam bym tego lepiej nie ujął - w punkt!

  •  

   pokaż komentarz

   @lajtrum1: Dziwne, jak ja oglądałem wywiady z nim i opowiadał o swoich ruchach inwestycyjnych to kilka razy się nadziałem, że miał absolutną rację. Około pół roku temu, może jeszcze dawniej mówił, że część kapitału przenosi do dolara bo kurs wzrośnie bo (tu szereg powodów) i... po 4 miesiącach (z takim opóźnieniem oglądałem wywiad) dolar już zdrożał z około ~3,40 zł do 3,80 zł.

   Osobiście śledzę go od dawna i ma zadziwiającą skuteczność.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: poczytaj wpisy trader21 z bloga z lat 2012-2013 i co się stało z jego proponowanymi inwestycjami :D. Ten koleś tak naprawdę żyje z książek i e-booków. Zresztą to typowe dla większości autorów książek o inwestowaniu, biznesie, rozwoju osobistym itd. - sprzedają teorię choć praktykami są kiepskimi :-).

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarza01: To coś jak ten cały śmieszny Kiyosaki dawał porady biznesowe i dotyczące nieruchomości choć sam nigdy żadnego biznesu nie prowadził i nie handlował domami. Biznes zrobił za to na pisaniu książek :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @lajtrum1: nikt nie jest wyrocznią i każdy może się mylić. Obserwuje i czytam go od około roku i jest naprawdę dobry.

   Dziwnym by było gdyby wszystko mu wychodziło. Często powtarza, że każda inwestycja to ryzyko i że można popłynąć nawet jak "ma się rację" , bo zwyczajnie nigdy nie wiesz wszystkiego albo możesz mieć pecha, tak jak teraz kiedy ileś firm padnie z powodu koronawirusa.

   Gość ma zdrowe podejście i dzieli się wiedzą. Są na rynku oczywiście różni ludzie i fanem. Tradera21 wcale nie trzeba być. Znajdź mi jednak w Polsce kogoś bardziej przystępnie dzielącego się wiedzą.

  •  

   pokaż komentarz

   Tacy jak independent trader czy trader21

   @lajtrum1: ( ͡° ͜ʖ ͡°) To ta sama osoba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: Przede wszystkim wymądrza się post factum. Jest wiele blogów o inwestowaniu i tam często możemy na bieżąco śledzić transakcje i widzimy portfel "ynwestora". Tutaj raczej teksty w stylu: "złoto podrożeje chyba że....". albo "myślę że pallad to dobra inwestycja ale czy kupować już teraz to nie wiem". Potem gadanie na czym to niby zarobił w przeszłości i czasem dla uwiarygodnienia, że zdarzało mu się sporadycznie stracić (jak gadał o gazie ziemnym). Wszystko oczywiście podlane truizmami i teoriami spiskowymi (szczególnie nt. banków centralnych) by mało ogarnięty czytelnik słuchacz usłyszał to co chce słyszeć i na start nabrał w niego wiary.

   To typowa metoda różnych naciągaczy - skupić się na ludziach nieufnych (co nie znaczy krytycznych, przeważnie osoby nieufne paradoksalnie są bardzo naiwne o ile głoszona teoria wpasowuje się w ich lęki), powiedzieć trochę "prawd" oczywistych (banki be, rządy be, papierowe pieniądze be, wszyscy oszukujo). W tym momecie słuchacz czuje się komfortowo ("dobrze gada ten koleś") i już można wciskać kit a przede wszystkim książeczki za gruby hajs. Te same metody stosują populiści, Zięby i cyganki wróżące z ręki.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: sam przymiotnik "independent" już zapala u mnie czerwoną lampkę i wietrzę szajs :D. Że niby taki na przekór mainstreamowi. W sam raz coś dla "nieufnych" (czytaj naiwnie wierzących w każdą bzdurę o ile jest w kontrze do tzw. "mainstreamu")

  •  

   pokaż komentarz

   wciskać kit a przede wszystkim książeczki za gruby hajs.

   @lajtrum1: Blog jest prowadzony od 2012 roku, pierwsza ksiazka wydana w 2019 roku. Oba tytuly (blog i ksiazka) sa swietne, widac chocby po wykresach w nich zawartych ze ma dostep do drogich materialow ktorych prozno szukac w internecie. Wiedza z bloga udostepniona jest za darmo, chlopak ostro sie poswieca i przylatuje czesto do Polski na wywiady (mieszka na codzien na Majorce). Ma ogromna wiedze, tego nie mozna mu odmowic. A ze mowi o bankach centralnych? Wiesz, tak w zasadzie to one stoja u sterow calej swiatowej gospodarki i kreuja trendy. Jak nie ma kasy w systemie to nic nie pojdzie do gory, jak sypia do woli to nawet najwieksze spadki mozna powstrzymac (jak te ostatnie). Ja tam sobie go cenie, ksiazki zakupilem, dodatkowa wiedza i inny punkt spojrzenia na pewno sie przydadza.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Widzę, że to twój idol więc chłoniesz wszystko jak gąbka. Klasyczny bezkrytyczny fanboj. Czy ogromną wiedzę? Tak może myśleć ktoś, kto w ogóle się inwestycjami nie interesował nigdy. Mnie osobiście niczym nie zaskoczył odkrywczym. Powtarza truizmy, które można przeczytać w każdej, ogólnodostępnej książce o inwestowaniu.

   Co zaś do banków centralnych, powstały właśnie po to, by mieć większy wpływ na gospodarkę. Różne oszołomstwo twierdzi, że te banki powstały w wyniku spisku by wydymać klasę średnią i dać jej kasę Żydom. Tymczasem świat sprzed epoki banków centralnych to pasmo wieloletnich kryzysów, stagnacji gospodarczej, drogiego pieniądza (lichwa) itd. Nie mówiąc już o chaosie monetarnym i powszechnym psuciu pieniądza kruszcowego.

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę, że to twój idol więc chłoniesz wszystko jak gąbka. Klasyczny bezkrytyczny fanboj.

   @lajtrum1: To Ty sie pomyliles co najmniej dwukrotnie. Po pierwsze T21 nie zyje z pisania ksiazek skoro pierwsza wydal pod koniec roku 2019 a inwestuje od 2008. Po drugie nie wiedziales ze T21 to zalozyciel, glowny redaktor i wlasciciel intependenta. Ty wiesz ze dla niego pracuje zespol ludzi? Ja go wyceniam na minimum 5 milionow PLN, teraz sprawdz ile sprzedal ksiazek i czy mozna z tego wyzyc mieszkajac na Majorce.

  •  

   pokaż komentarz

   Ten koleś tak naprawdę żyje z książek i e-booków.

   @lajtrum1: które napisał dopiero niedawno i chyba ciężko wyżyć z 30 tys. sprzedanych egzemplarzy. A to że miał taką a nie inną skuteczność osiem lat temu to nie wiem, może coś takiego jak kwestia doświadczenia i wiedzy które zdobywał w tamtym czasie? W ostatnich latach dość sensownie mówi.

  •  

   pokaż komentarz

   @istp: Ale prowadził bloga, konto na YT i z tego żył. Być może też na tej Majorce jest barmanem albo żyje z pieniędzy rodziców. Mało to takich było kołczów? :D. Póki nie prowadzi publicznego portfela jak inni, jest dla mnie jeszcze jednym mitomanem-naciągaczem.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Założyciel, redaktor i właściciel. No a cóż by innego skoro to "biznes" jednoosobowy :D. Mówi sensownie bo powiela wiedzę ogólną tylko ubiera się w szaty "contra".

  •  

   pokaż komentarz

   Póki nie prowadzi publicznego portfela jak inni, jest dla mnie jeszcze jednym mitomanem-naciągaczem.

   @lajtrum1: Dostęp do jego portfela i ruchów inwestycyjnych możesz dostać jak wykupisz najpierw szkolenie warte chyba 6 tysięcy. Motywuje to tym, żeby nie inwestowały osoby które nie mają pojęcia o rynkach, bo emocje powodują głupie ruchy a głupie ruchy powodują często stratę. Facet podawał kilka przykładów kiedy ma to uzasadnienie (np. przewrót w Turcji) i nie uważam, żeby robił to w złej wierze. Nie chcesz to nie musisz kupować, ja póki co nie kupiłem i nie zamierzam. Książka mi na ten moment wystarczy. Czytam też inne źródła oczywiście.

   Nawet chłopaki z Trading Jam Session nieraz piszą jak jest na rynku gorąco, że "ręce pod dupę" bo emocje mówią co innego niż rozum.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: hahaha dej 6000zeta za chooja warte szkolenie gdzie dostaniesz standardową wiedzę z książki z EMPIKu za 49,99zł :D. Poopowiada o trendach, świeczkach, formacjach technicznych + trochę podstaw z analizy fundamentalnej i spierdylaj :D

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: ty sobie możesz wyceniać. Tak jak wyceniali Testovirona a potem się okazało, że żyje z mamusi :D

  •  

   pokaż komentarz

   @lajtrum1: Przecież Testoviron nie żył z matki, tylko mieszkali razem. I nie wiem co w tym złego skoro typ dobrze zarabiał (dotarli do tego kiedyś nawet) a mieszkanie ze starą matką jako jedyny syn (przy braku ojca) nie jest czymś czego należy się wstydzić. Wielu uznałoby to nawet za chwalebne.
   No chyba, że miał ją na siłę wyrzucić z domu który miał grubo ponad 100m2 żeby żyć w nim zupełnie samemu, żeby jakimś przegrywom z internetu udowodnić jaki to jest samodzielny, haha (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   pokaż spoiler A prywatnie w tamtym czasie chyba był singlem. Ostatnie newsy jakie miałem, to że jak ktoś go tam odwiedził na miejscu to żył z jakąś kobietą pod jednym dachem (i nie była to matka). Czy to znaczy, że teraz go partnerka utrzymuje? (✌ ゚ ∀ ゚)☞


   Ogólnie szkoda, że przestał nagrywać bo dupa piecze niektórych do dzisiaj. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @lajtrum1: Nie ma to jak hejtowac osoby i tematy o ktorych nie ma sie zielonego pojecia. Zyjesz z gieldy / inwestycji?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: Chodzi o to, że Testo udawał wielkiego wygrańca i bogacza a tymczasem wszystko czym się lansował było od matki a nie przez niego zarobione.

   PS lubiłem jego filmiki. Świetnie tyrał polaków-robaków :D

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Żyję z własnego biznesu ale swego czasu sporo kasy zarobiłem na GPW, bawiłem się również Forexem. Przeczytałem wiele książek na temat inwestowania (kilkanaście co najmniej) nie mówiąc o artykułach na necie. Mam konto premium na stockwatch itd. I widzę ile tego jego pierdylenie warte :D. Wot truizmy tyle że sprzedane w ciekawy sposób. Zawsze mam bekę z tej ustawki z tym grubasem-dzinnikarzem który udaje (a może nie udaje ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) debila i zadaje infantylne pytania a trader21 mu cierpliwie tłumaczy, grzecznie, bez bufonady ale jak debilowi :D. Ten "dziennikarz" ma zapewne uosabiać jego czytelników/słuchaczy :D

  •  

   pokaż komentarz

   Chodzi o to, że Testo udawał wielkiego wygrańca i bogacza a tymczasem wszystko czym się lansował było od matki a nie przez niego zarobione.

   @lajtrum1: Nie wiem skąd masz info, że jego matka wszystko zarobiła, podeślij gdzieś źródła, doczytam. Bo o ile ja wiem to są insynuacje.

   Tylko jedna rzecz - Testo wcale nie udawał "wygrańca i bogacza" bo stanowił co najwyżej stabilną klasę średnią w USA. To, że dla Polaków-biedaków-rhobaków wyglądało to na bogactwo już wiele mówi o stanie Polski w tamtym czasie. Przecież nawet jego pierwszy sławny film "Kononowicz w raju" pokazywał jakieś kilkuletnie auto, a ludzie i tak dostali piany bo w Polsce na używane auto tego typu trzeba było odkładać kilka lat. (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   pokaż spoiler A to żaden objaw bogactwa, bo w Polsce co chwila słyszę, że ktoś kupuje "super używane auto za 20 lat, marka premium" xD a w USA każdy taki biedak jak w Polsce kupuje nowe auto bo tam za ~20000 dolarów możesz mieć nowe auto z salonu. No ale to już różnica perspektywy, a nie "bogactwo".

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri:
   Nie insynuuję tylko podaję jedną z wielu możliwości. Póki co, to tylko jego lizorowy pisza o nim jaki to człowiek sukcesu i jak w ogóle śmiem poddawać to w wątpliwość. Normalnie jak jakiś dogmat religijny :D. Tymczasem nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że posiada jakikolwiek majątek (no sorry ale strzelenie sobie paru fotek na Majorce to może zaimponować jakimś polskim biedakom) i przede wszystkim, że jest skutecznym traderem. Nie prowadzi na żywo kroniki ze swoich decyzji inwestycyjnych, nie pokazuje portfela akcji czy kontraktów a jego przewidywania mają skuteczność ze 30% czyli mniej niż rzut monetą. Od co najmniej 2017r wieszczył katastrofę no i kto by go posłuchał, straciłby sporo kasy a katastrofy nie byłoby i dzisiaj gdyby nie czynnik losowy jak obecny wirus. Był taki gostek, nazywał się Rybicki. Przez lata straszył krachem i kto go słuchał tracił kasę, w końcu kryzys się pojawił (2008-2009) i gość zaczął się lansować jako wizjoner co wszystko przewidział (jak ten zepsuty zegar pokazujący dobry czas co 12h). Zebrał grupę lizorowów i stworzył fundusz Eurogeddon, który miał zarabiać na krachu i co? I kto mu uwierzył wtopił prawie 60% w 5 lat :D.