Oprócz epidemii koronawirusa, musimy walczyć też z epidemią dezinformacji. Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu i sprawdzajmy informacje w rzetelnych źródłach. Polecamy, aby informacje dotyczące koronawirusa sprawdzać także na: www.gov.pl/koronawirus
 •  

  pokaż komentarz

  Ta recesja przypomina trochę katastrofę z Japonii. Wyskoki mur zabezpieczający elektrownią przed tsunami i fala tsunami "nietypowa" wyższa niż maksymalna spodziewana. A wystarczyło zapewnić zasilanie chłodzenia dla reaktora. Teraz mamy taką kombinację iż nie znamy sposoby na podniesienie się z kryzysy. Na pewno system bankowy do wymiany.populiści w odstawkę. Ale jak polskie firmy mają wstać z kolan gdy kooperanci z Niemiec padają i ciągną na dół. Wydaje się iż cała gospodarka we wszystkich państwach musi jednocześnie wstawać z kolan. Takie kombinacji nie było w żadnym poprzednim kryzysie. Można się cofnąć do czasów przed globalizacją (30 lat w plecy) ale czy o to nam chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dziadekzlasu: tak jest. Mam tylko nadzieję że taki gospodarczy reset zmieni pozycję Polski w tym rozdaniu. Na naszych oczach upada zachodni monopol przemysłowy - jak tylko uda nam się odnaleźć w tym wszystkim i odpowiednio poukładać, to za rok - dwa z pozycji montowni Europy możemy urosnąć na równoważnego partnera gospodarczego

   ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  •  

   pokaż komentarz

   @blueray: Niestety Polska musi się pozbyć rodzimych populistów. To ekstra krok który zajmie trochę czasu. Po resecie będziemy "daleko za Chinami".

  •  

   pokaż komentarz

   @Dziadekzlasu: Polityka polityką, a przemysł przemysłem. Wystarczy, że przestaną przeszkadzać. Z obserwacji wiem, że większość koncernów zachodnich opiera się o dostawców z Azji żeby ograniczyć koszty, a Polskie firmy większość produkcji robi u siebie. To jest nasza szansa w momencie kiedy im zrywają się łańcuchy dostaw a my ciągniemy. Obym miał rację :)

  •  
   JudeMasonPolakozerca

   0

   pokaż komentarz

   Takie kombinacji nie było w żadnym poprzednim kryzysie.

   @Dziadekzlasu: podczas wielkiego kryzysu było w sumie podobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: W czasie wielkiego kryzysu pieniądz nie służy do smarowania gospodarki. Nie można było ławo skupować papierów dłużnych generując pieniądz bez pokrycia. Nie było globalizacji czyli centralne sieci (łańcucha dostaw)do której wszyscy są podłączeni. Fabryki robiły prawie wszystkie podzespoły do swoich produktów. No i bankierzy byli prymitywni, bez deratywatów i lewarowania do kwadratu. Przecież nie cofniemy się do czasów sprzed globalizacji. Nie ma nawet podręczników jak prowadzić biznes bez kooperacji międzynarodowej.

  •  
   JudeMasonPolakozerca

   +1

   pokaż komentarz

   @Dziadekzlasu: jak najbardziej istniały już światowe łańcuchy dostaw, dlatego po USA posypał się cały świat. Wiadomo, że globalizacja nie była tak silna jak teraz, ale handel międzynarodowy i koncerny o globalnym zasięgu jak najbardziej istniały. W Polsce działały fabryki amerykańskie, włoskie czy niemieckie. Eksportowaliśmy węgiel, zboże, cukier, tkaniny, żelazo, a nawet paliwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Nie da się porównać samej logistyki. Nie było wirtualnej logistyki i dostaw "just in time" bez magazynów. Nie było też robotów do których programowania trzeba zatrudniać specjalistów z drugiego końca świata. Dawne roboty tokarskie potrafiły produkować śrubki i nakrętki. Nawet dziesięć lat do tyłu w technologi to katastrofa. Kompletny reset.

  •  
   JudeMasonPolakozerca

   0

   pokaż komentarz

   @Dziadekzlasu: tak, oczywiście, tylko piszę, że już wtedy domek z kart się posypał globalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ba, nawet amerykańska wojna secesyjna w połowie XIX wieku doprowadziła do upadku połowę małych i średnich przedsiębiorstw w Łodzi bo zabrakło amerykańskiej bawełny do produkcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Dać więcej bombelkom. Prywaciarze niech giną.

 •  

  pokaż komentarz

  Trudno powiedzieć, co zrobić, by było dobrze. O wiele łatwiej stwierdzić, jak nie pogarszać złej sytuacji: ciąć wydatki na socjal.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawy tekst, dawno się tak nie naczytałem w internecie

 •  

  pokaż komentarz

  Recepta jest prosta,, izolować w kwarantannie ludzi starszych, ludzi z osłabionym systemem odpornościowym a reszta powrót do normalności.