•  

  pokaż komentarz

  Troszkę historii w tym temacie podam jako #ciekawostki i #ciekawostkihistoryczne

  Dostawę 74 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Norwegii do Polski w latach 2008-2024 przewiduje podpisana w poniedziałek przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz pięć norweskich firm umowa o dostawach gazu i budowie gazociągu. Norweskie firmy, które podpisały umowę z PGNiG, to: Statoil ASA, Norsk Hydro Produksjon a.s., TotalFinaElf Exploration Norge AS, A/S Norskeshell, Mobil Exploration Norway Inc. Zdaniem premierów Polski i Norwegii, Jerzego Buzka i Jensa Stoltenberga, umowa ta otwiera drogę do budowy specjalnego gazociągu, który mógłby stać się elementem systemu zaopatrzenia w gaz całego regionu Morza Bałtyckiego.

  Żródło 03.09.2001 poczekajmy cztery miesiące ( ͡° ͜ʖ ͡°) poniżej fragment arcyciekawego wywiadu z byłem już prezesem PGNiG z dnia 07.01.2002:

  CIRE: Oprócz krytyki ze strony niektórych polskich środowisk, o polskiej polityce dywersyfikacji źródeł zasilania jak i kontraktach z Norwegią i Danią wypowiedział się też w listopadzie 2001r. Prezes niemieckiego Ruhrgasu B. Bergmann, który nota bene związany jest interesami z Bartimpexem Aleksandra Gudzowatego.
  ...Ta krytyka ze strony Ruhrgasu jest dla mnie w pełni zrozumiała i wcale się jej nie dziwię. Rynek niemiecki jest nasycony gazem i Ruhrgas musi szukać możliwości rozwoju. Co prawda w ostatnim czasie przyjęto w Niemczech program likwidacji energetyki jądrowej i zapewne gaz ziemny w tym przypadku stanie się alternatywnym nośnikiem energii, ale Ruhrgas jest na tyle dużą firmą, że musi szukać wielu możliwości ekspansji. Rynek polski jak wcześniej wskazałem ma olbrzymi potencjał rozwojowy i w sposób naturalny może stać się rynkiem zbytu dla gazu z terenu Niemiec...


  W styczniu Putin przylatuje do Polski :

  W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin zakończył oficjalną wizytę w Polsce. Wraz z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim rosyjski przywódca uczestniczył w II Forum Gospodarczym Polska - Rosja w Poznaniu. Wcześniej spotkał się z premierem Leszkiem Millerem.
  Według premiera, zaplanowane na luty rozmowy mają być też poświęcone weryfikacji umów na dostawy rosyjskiego gazu do Polski. Powiedziałem, że musimy dążyć do weryfikacji wcześniejszych ustaleń, jako że - biorąc pod uwagę mniej dynamiczny rozwój polskiej gospodarki i inne okoliczności - widać wyraźnie, że zakontraktowane wcześniej umowy na dostarczanie gazu są na wyrost - powiedział Miller po spotkaniu.
  Zaznaczył, że Polska jest zainteresowana tym, by roczne dostawy gazu były mniejsze, na poziomie potrzeb. Miller poinformował też, że uzgodniono, iż premierzy Federacji Rosyjskiej i Polski będą się spotykać co najmniej dwa razy w roku.


  No ale 12 kwietnia jeszcze nic nie ustalono:

  Bogdan Rymanowski: Czy Leszek Miller ustalił coś konkretnego z Aleksiejem Millerem w sprawie zmian niekorzystnej dla Polski umowy, w sprawie gazu z Rosji?
  Michał Tober: W tej sprawie trwają negocjacje między Gazpromem a PGNiG, czyli między podmiotami gospodarczymi, ale jest to sprawa tak ważna, że premier żywotnie się nią interesuje. Wczoraj miało miejsce takie bardziej kurtuazyjne spotkanie pana premiera z prezesem Gazpromu. Pan premier interesował się przebiegiem negocjacji i możliwościami wyjścia z pewnego impasu.


  Za to Rosjanie już w 2003 mieli plan budowy rury pod Bałtykiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Rosjanie myślą o kosztownym gazociągu pod Bałtykiem - może więc poniechanie ukończenia gazociągu jamalskiego podyktowane jest innymi względami?

  Interpretację zostawiam wam drogie Wykopki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  już chyba można postawić krzyżyk na inwestycji