•  

  pokaż komentarz

  W 2012 roku antropolodzy z Instytutu Maxa Plancka dokonali w górach Ałtaj niezwykłego odkrycia. Naukowcy odkryli bowiem szczątki 13-letniej dziewczynki, która była tzw. hybrydą. Badania genetyczne wykazały, że ojcem dziewczynki był Denisowianin, a matką dziewczynki była Neandertalka. Owa 13-letnia dziewczynka, ochrzczona imieniem Denny to hybryda tych dwóch gatunków. Jej płeć oraz wiek naukowcy ustalili za pomocą badań DNA. Denny, znana też jako Denisowian 11 żyła ok. 90.000 lat temu.

  Szerpowie to tybetański lud zamieszkujący Himalaje. Ludzie ci są zadziwiająco przystosowani do życia na takich wysokościach. Naukowcy od lat zastanawiali się w czym tkwi sekret ich wydajności oraz wytrzymałości, dzięki czemu radzą sobie z rozrzedzonym powietrzem znacznie lepiej niż inni ludzie. Grupa naukowców z Austrii i Wielkiej Brytanii pobrała i szczegółowo analizowała próbki mięśni Szerpów. Szybko odkryto, że Szerpowie posiadają tzw. supergen atlety EPAS1, który pozwala wykorzystywać tlen bardziej efektywnie, dostarczając go więcej do poszczególnych części ciała. Gen jest zgodny z materiałem genetycznym Denisowian, wymarłego przedstawiciela człowieka który kilkadziesiąt tysięcy lat temu zamieszkiwał Azję. Innymi słowy, jeden z alleli genu EPAS1, który pomaga Szerpom oddychać swobodnie na dużych wysokościach, został odziedziczony po Denisowianach. To sugeruje, że powstał w nich i wszedł do współczesnej populacji ludzkiej poprzez hybrydyzację.

  DNA pochodzące od Neandertalczyka znaleziono w genomie wszystkich współczesnych populacji ludzi. Od 1 do 4% DNA współczesnego człowieka pochodzi od Neandertalczyka. Przez dekadę naukowcy uważali, że ludność Afryki nie ma w sobie genów neandertalskich. Najnowsze badania z Instytutu Maxa Plancka wykazały jednak, że Afrykanie mają w sobie 0.3% neandertalskiego DNA. Natomiast w przypadku Denisowian ich geny są nieobecne we współczesnych populacjach w zachodniej Eurazji i Afryce. Najwyższe wskaźniki domieszki Denisowian stwierdzono w populacjach Oceanii i Azji Południowo-Wschodniej. Przykładowo około 4 do 6% genomu współczesnych Melanezyjczyków pochodzi od Denisowian.

  Denisowianie mogli się mieszać ze współczesnymi ludźmi w Nowej Gwinei jeszcze 15 000 lat temu. Nie wiadomo czy hybrydowe potomstwo powstałe z takich mieszanych związków mogło mieć następnie dzieci. Nie wiadomo też do końca jak wyglądała sytuacja zdrowotna takich hybryd – czy były bardziej narażone na choroby, czy też może przeciwnie, byli lepiej przystosowani do życia i funkcjonowania w terenie. Nie wiadomo też do końca jak takie hybrydy mogły w zasadzie wyglądać.

  źródło: dnny (Copy).jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti:
   Ogarnij materiał, który będzie bardziej na topie. No wiesz... jakieś boskie zarazy, plagi itd.
   Otaguj #koronawirus i wyświetlania będą się zgadzać xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti Co to w praktyce znaczy, ze ktos ma 1 a ktos 4 procent neandertalczyka? Jak wyglada ta roznica, czy jestvw ogole zauwazalna? I skad wiadomo jaki gen neandertalczyka posiada kazdy z nas. To nie musi byc po prostu prymitywizm. To moze byc pracowitosc, odwaga, sila...

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: ta babka na miniaturce wygląda jak typowa grażyna

  •  

   pokaż komentarz

   @kuntrops: w praktyce oznacza to np niebieskie oczy, rude lub blond włosy, lepsza pamięć, mniejsza pigmentacja skóry, mniejsza odporność na niektóre schorzenia (np czerniak).

   Nie wiem skąd wziąłeś prymitywizm.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: Mam wrażenie, że ta dziedzina to dla naukowców (i nie tylko) prawdziwe pole minowe. Bo skoro różnimy się domieszką DNA niewspółczesnych populacji ludzi, to dałoby się na pewno zbadać wpływ tych domieszek na zajmowane stanowiska, pozycje społeczne, "sukces" i tak dalej. A nuż okazałoby się, że ten mityczny "1%" jest zaskakujący zbliżony genetycznie, tworząc tak naprawdę gatunek nadczłowieka? Wśród nas mogą już zresztą krążyć "nowi ludzie", w końcu neandertalczycy czy homo sapiens nie pojawili się tak po prostu nagle i znikąd.

   Stąd zresztą już tylko krok do ustalenia, jaki miks genów jest "najlepszy". A skoro ludzie potrafili (i potrafią nadal) nienawidzić się i zabijać za takie pierdoły, jak inny kolor skóry czy kultura, to co dopiero działoby się wtedy, gdy oficjalnie stałoby się wiadome, że tak naprawdę to wcale nie jesteśmy wszyscy 100% homo sapiens ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Choć to w szalenie ciekawe, to raczej nikt dbający o swoją karierę w cywilizowanym świecie nie chciałby się tego podjąć.

  •  

   pokaż komentarz

   Osobliwe zagadki tego tajemniczego gatunku

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: to sprowadza się do jednego z fundamentalnych pytań, z którymi mierzyliśmy się i mierzymy jako gatunek. Co tak na prawdę definiuje człowieka. Czy da się w ogóle z prosty sposób zdefiniować nas jako gatunek np na podstawie DNA czy trzeba patrzeć szerzej zamiast tylko na geny, np przesunąć rozważania w stronę filozofii.

  •  

   pokaż komentarz

   @wankiel: Jak najbardziej się zgadzam, ale chodziło mi o to, że w momencie gdy stałyby się dostępne dane, o których pisałem wyżej, nie zabrakło by takich, którzy uznaliby DNA za jedyny wyznacznik prawdziwego człowieczeństwa. Skoro jeszcze nie tak dawno do statusu nadczłowieka wystarczały niebieskie oczy, blond włosy i brak semickich przodków, to co dopiero wszelkiej maści populiści byliby w stanie zrobić mogąc podeprzeć się prawdziwą nauką? Właśnie dlatego uważam, że to pole minowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: Nawet do mnie podobny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: Gorti.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti:

   Przykładowo około 4 do 6% genomu współczesnych Melanezyjczyków pochodzi od Denisowian.

   Nie wiadomo czy hybrydowe potomstwo powstałe z takich mieszanych związków mogło mieć następnie dzieci.

   No jak współcześni maja te geny to chyba mogli jednak mieć dzieci? :)

 •  

  pokaż komentarz

  W ogole nie rozumiem co to "hybryda" w tym przypadku. Hybrydą byłoby skrzyżowanie człowieka z koniem a nie ludzia z ludziem.

 •  

  pokaż komentarz

  ( ͡º ͜ʖ͡º)

  źródło: 1585250143889.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe czy mężczyźni ogarniali wtedy, że ich wybranka jest jakaś inna, trochę krzywa. Chociaż patrząc po filmikach typu zoofilia, chyba to aż tak nie dziwi.

 •  

  pokaż komentarz

  Ok 500 tys lat temu żył sobie Homo heidelbergensis.
  Wyewoluował z Homo erectus, ale nie bezpośrednio, bo między nimi było wiele form pośrednich. Jedna z nich dała początek ludziom współczesnym, ale sam heidelbergensis jest przodkiem Neandertalczyków i Denisowian. Paleontolodzy kłócą się miedzy sobą czy był to podgatunek Homo Sapiens, czy też nie. Dla genetyków sprawa jest jasna. Wszystkie te gatunki były bardzo blisko spokrewnione, na tyle, że mogły wydawać płodne potomstwo, więc były to podgatunki jednego gatunku człowieka rozumnego.

  Homo Sapiens dzieli się na trzy główne (późne) podgatunki:
  Homo sapiens neanderthalensis
  Homo sapiens denisova
  Homo sapiens fossilis

  Ten ostatni to kromaniończyk który bezpośrednio wywodzi się od Homo sapiens idaltu.
  Kromaniończycy przybyli do europy i wymieszali się z neandertalczykami. To oni są bezpośrednimi przodkami rasy białej, z czego część tych cech odziedziczyli dzięki hybrydyzacji z neandertalczykami. To ten podgatunek malował rysunki w jaskini, polował na mamuty i stawiał pierwsze kamienne konstrukcje, chociaż neandertalczycy już wcześniej wykorzystywali kamień do budowy
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=62&v=LbTEwV3EfKs&feature=emb_logo
  Również kromaniońską haplogrupą jest powszechna w Europie żeńska haplogrupa U5 i jej pokrewne.

  12 tys lat temu do Europy zaczęły przybywać kolejne grupy ludzkie, które wchłonęły Homo sapiens fossilis (kromaniończyków) i od tej pory ich też zalicza się do Homo sapiens sapiens. Ale czy w takim razie inne populacje ludzkie też należy zaliczać do Homo sapiens sapiens? Widzicie jak głupia jest ta systematyka, bo po prostu głupim pomysłem jest dzielić na kategorie coś co nie tylko płynnie się przekształca i rozgałęzia, ale jeszcze wzajemnie ze sobą krzyżuje.

  Prawda jest taka, że wszystkie te podgatunki posiadały własną kulturę, zwyczaje, tradycje i języki. Taki neandertalczyk nie miałby większych trudności żyć w świecie współczesnym niż negroid. Te gatunki tworzyły sobie ubranie, w tym buty, budowały wioski, tworzyli wyrachowane narzędzia jak topory, haczyki dla ryb, czy nawet igły, konstruowali wyrachowaną broń: bumerangi, włócznie, proce i łuki. Oczywiście nie mamy dowodów, że każdą z tych czynności wykonywał każdy z podgatunków, ale trudno oczekiwać, że jakaś grupa tworzy jedną wyrachowaną rzecz, a jednocześnie nie potrafi stworzyć innej o podobnym poziomie złożoności.

  Tu macie spis chronologiczny ważnych etapów ludzkości.
  https://www.eupedia.com/europe/timeline_human_evolution.shtml

  A tu okres występowania podgatunków (w takim przedziale znajdowano ich szczątki, co wcale nie oznacza, ze wtedy powstali i wymarli):
  Homo erectus powstał 2-1,8 ml lat temu, zaś "wymarł" od 1mln do 240 tys lat temu (zależy które podgatunki zaliczymy do tego gatunku oraz od rejonu. Najdłużej przetrwał na Jawie, ale z biologicznego punktu widzenia nigdy nie wymarł i my też jesteśmy homo erectus)
  Homo sapiens idaltu 195 000 - 160 000 (nie wiadomo kiedy mógł wymrzeć, bo posiadamy szczątki tylko z tych dwóch okresów)
  Homo heidelbergensis 600 – 250 tys. lat temu.
  Homo sapiens fossilis 43 tys. lat p.n.e. – 10 tys. lat p.n.e.
  Homo sapiens neanderthalensis 400 000 - 24 500 lat temu
  Homo sapiens denisova wszystkie szczątki pochodzą sprzed ok 40 tys lat temu. Sztuczna inteligencja na podstawie kodu genetycznego wykazała, ze ostatnie wielkie krzyżowanie się tego gatunku z człowiekiem współczesnym miało miejsce w Indochinach 15 tys lat temu. Oznacza to, że gatunek ten mógł przetrwać nawet do końca epoki lodowcowej.
  No chyba, że żyje nadal w Indonezji. ¯\_(ツ)_/¯

  pokaż spoiler W każdym razie porównajcie osobie teraz czas występowania tych gatunków i etapy technologiczne ludzkości w podanym wyżej linku.

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz mi YT podrzucił taki filmik:
   Nie wierzcie jednak w to, że neandertalczyk z gołą klata biegał podczas śnieżycy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Co do wzrostu to też nie jest prawda. Odnajdujemy szkielety neandertalczyków które mierzą nawet 2,2 m wzrostu.
   Wszystko zależy od okresu i miejsca zamieszkania. Populacje w głąb lądu miały niedobory jodu co powodowało kretynizm i między innymi obniżało wzrost. Innym czynnikiem były zmiany klimatyczne narażające neandertalczyków na głód co sprawiało, że późne populacje były niskie.

   źródło: youtube.com

Dodany przez:

avatar Gorti dołączył
316 wykopali 28 zakopali 5.5 tys. wyświetleń