•  

  pokaż komentarz

  nie tylko Ormian ale też Greków Pontyjskich i Asyryjczyków
  poza tym to nie Turcy rozpoczęli modę na masowe ludobójstwa a Anglosasi którzy dokonali ludobójstw m.in na Indianach w USA, Burach, sztuczny głód w Irlandii, Aborygenach, Hindusach itp, itd

  •  

   pokaż komentarz

   @Czcigodny_pOOtas: No i trzeba dodać, że to była odpowiedź Turków na rozbiory imperium. I tworzenie na jego gruzach Wielkiej Armenii. Nie doceniono tureckiego nacjonalizmu. Imperium Osmańskie było wielokulturowe, oparte na stylu perskim. Alianci projektując podziały chyba źle ocenili siły. Nie bronię zbrodni, trzeba jednak też patrzeć na kontekst. Francuzi i Anglicy chcieli cudzymi rękoma, głownie Greków, Ormian i Arabów, parcelować imperium, które jednak nie zostało do końca pobite. W sumie byliśmy w podobnej sytuacji. Gdyby wygrali Biali to Rosja też by walczyła o utracone ziemie podbite.

   źródło: Zrzut ekranu 2020-03-27 o 09.26.15.png

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: Jeszcze druga mapka, podział Turcji wg. traktatu z Sevres

   źródło: Zrzut ekranu 2020-03-27 o 09.35.03.png

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: Churchill stworzył plany całkowitej eksterminacji narodu tureckiego po I Wojnie Światowej głównie dla tego że Turcy jako sojusznik Niemiec zagrażali interesom brytyjskim na Bliskim Wschodzie

  •  

   pokaż komentarz

   @Czcigodny_pOOtas: Dzisiejsze francuskie poparcie dla ormian ma nieco przysłonić że to z inspiracji mocarstw dochodziło do powstań i oporu wobec osmanów. Z grekami się udało, z serbami, rumunami, bułgarami. Łatwo szło aż zdechło. Tylko fajnie się walczy do ostatniej kropli krwi, tylko cudzej. Nas też wmanewrowano w dwa powstania przeciwko rosji, bez szans powodzenia. Powstanie warszawskie również. Nie popieram ludobójstwa, fakty są bezsprzeczne. Ale wyciągając nóż na niedźwiedzia licz się z jego kłami. Z austrowęgrami poszło gładko, nie było narodu austrowęgierskiego. Tutaj doszedł jeszcze konflikt islam-niewierni. Choć np w egipcie koptowie byli najwierniejszymi ludźmi osmanów. Nie jest to proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: ale chronologia kolego. Mordy na Ormianach trwały od dziesiątek lat wcześniej w Imperium Osmańskim - część tutaj. Wiele Ormian miało często wysokie pozycje i spore majątki. Mimo tego, że byli obywatelami drugiej kategorii pod islamem to często pełnili też ważne funkcje. Mapki, które pokazujesz to historyczne ziemie Armenii a samo wydzielenie tych terenów zostało zaproponowane po przegranej I wojnie. Dopiero wtedy nie doceniliśmy nacjonalizmu turków a po wygranej bolszewików, Lenin dogadał się z Ataturkiem - przekazując mu broń i amunicję. Ataturk wyszedł z kolejną inwazją, kontynuując ludobójstwo i próbując zaorać Armenię. Dziesiątki tysięcy Ormian już na terenie wcześniejszego Imperium Rosyjskiego zostaje zamordowanych przez bolszewików, kolejna część w wojnie obronnej a reszta w wyniku represji po przejęciu kraju przez Lenina.
   Akurat się szykuję na stworzenie strony o Ludobójstwie to może to wszystko ładnie opiszę i wrzucę na wykop. Warto wspomnieć, że wyniku współpracy (części plemion nie wszystkich) Kurdowie również brali udział w mordach, za to dostali ziemie wokół jeziora Wan, które to jest historycznie kolebką ormiańskiej cywilizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @ziemniaczor: O to mi w sumie chodzi, to nie był konflikt czysto etniczny, to była gra o władzę. Imperium Osmańskie czy Austro-Węgry grały na interesy domów panujących. Idea państw narodowych to był w sumie sprytny fortel Anglików na tanią walkę cudzymi rękoma. Królestwo Polskie wspierało Żmudzinów przeciw zakonowi, Niemiecka Rzesza "rozumiała" Irlandczyków. Po wyzwoleniu Greków, po Garibaldim, wydawało się że jest to konieczność dziejowa. Ale czasami przeciwnik nie jest tak słaby na jakiego wygląda. Mapki oczywiście na zasadzie co wpadło. Tematem zainteresowałem się po rozmowach z kilkoma Turkami i Ormianami. I nie jest to historia czarno-biała. Jak pisał kiedyś Miłosz, wielkość narodu buduje się często kosztem słabszego sąsiada, role się odwracają. Kosowo nie jest już serbskie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Czcigodny_pOOtas: z tymi Indianami to tak nie do końca. Gdzieś widziałem, że szacują, że ponad 90%+ populacji Indian wybiły choroby przyniesione z Europy (w jakiejś tam części przypadków Indian zarażano celowo, ale ciężko winić Anglików, że zawsze robili to specjalnie).

  •  

   pokaż komentarz

   @urzad_kontroli_skarbowej: akurat Indian bardziej wybijali Jankesi niż Anglicy, często celowo wysyłali im np koce z wszami które roznosiły choroby albo wybijali stada bizonów żeby Indianie nie mieli czego jeść

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: jasne, że czarno biała nie jest. Dużo tutaj roli mocarstw Europejskich, swoją rolę ma też BP i farmy ropy w obecnym Azerbejdżanie. To był bardzo ważny teren niegdyś (przypominam, że celem Hitlera było szybkie skierowanie na Kaukaz, żeby pozbawić ZSRR ropy. Co do idei państw narodowych ta idea już w 1914 była dość żywa. Poczytaj o Młodych Turkach, których Ormanie wspierali początkowo w obaleniu sułtana (masakry Hamidiańskie) wiążąc nadzieję, że nowa postępowa partia, ze "wspólnym" wrogiem w postaci Sułtana pozwoli Ormianom żyć w spokoju. Ocenianie polityki tamtych czasów i lat późniejszych nie jest proste. Te wszystkie bojówki socjalistyczne czy narodowościowe czy łączące oba elementy. Temat nie na komentarze na wykopie. Zbiorę się do zrobienia tej strony to podzielę się na wykopie.
   Jest też smaczek dla wielbicieli teorii spiskowych w postaci roli Zydów i kryptożydów (kierownictwo młodych turków) oraz miliardowe odszkodowania i przejęcia majątków mordowanych ludzi (jak ktoś wspomniał nie tylko Ormian, ale też Greków pontyjskich, Asyryjczyków i innych Chrześcijan).
   PS: Problem z Turecką "wersją" jest taki, że jest bardzo mocno zmanipulowany, wyobraź sobie, że okazje się, że Piłsudski brał udział w wymordowaniu setek tysięcy ludzi po wyzwoleniu Polski. Taki dokładnie problem mają Turcy, przyznanie, że ludobójstwo Ormian było ludobójstwem sprawia, że muszą przyznać, że większość ich bohaterów narodowych to mordercy i zwykłe hieny (przejmowane nieruchomości, majątki, biznesy, wysyłanie wcielonych obywateli-żołnierzy do obozów pracy, rozstrzeliwanie ich, gwałty na kobietach i branie niewolnic), które były personalnie odpowiedzialne za zaplanowanie, i uruchomienie machiny zaprojektowanej do zamordowania obywateli własnego kraju. A to często osoby, które były architektami ludobójstwa są właśnie okrzyknięte mitologicznym wręcz uwielbieniem przez tureckich historyków i tego uczeni są w szkole. Turcja zainwestowała miliardy dolarów w walkę z nazywaniem tego ludobójstwem i w okłamywanie historii (pojęcia takie jak starożytna turcja, blokowanie i niszczenie ormiańskich zabytków i pereł kultury, albo przedstawianie ich jako swoich, o tym napisano i można napisać książki. Dlaczego tak na prawdę pierwszy film o ludobójstwie skierowany do nie-Ormian powstał dopiero w XXI wieku. Czy palenie własnych archiwów, płacenie innym krajom za niszczenie ich dowodów na ludobójstwo (Egipt) itd. Jest tego dużo, dlatego dla mnie Tureckie źródła są zupełnie nie godne zaufania, a jeśli już nawet ktoś przyznaje, że coś tam mogło być to i tak zbudowane są na alternatywnej historii, dodawane są dziwne wytłumaczenia jak to, jedno z najczęstszych, że to była wojna, a Ormianie kooperowali z Rosją, żeby zająć wschodnią Turcję itd. Brzmiące raczej jak schizofrenia, niż fakty.

  •  

   pokaż komentarz

   @ziemniaczor: Dla turków gwałty w imię wiary i państwa są niczym zdrożnym. U nich resztki wielkiego stepu są w głowach. W sumie rosjanie są podobni. Sieroty po imperiach chyba tak mają.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: prawda. Jedno z najbardziej perfidnych aktów jakie znam w historii. Przebija nawet rozrywanie brzuchów ciężarnym. Ta kradzież genów na taką skalę mnie po prostu trochę przeraża. Mam nadzieję, że będzie to preludium do klęski turków https://en.wikipedia.org/wiki/Hidden_Armenians

  •  

   pokaż komentarz

   @ziemniaczor: Turkowie to żółta rasa, ale ze stepu przybyli prawie bez kobiet, oni się etnicznie już dawno rozpuścili w dawnych "grekach", którzy zasadnicze też nie byli grekami. Nawet kultura perska, arabska... Ale język im został. A właściwie wrócił, dwór osmański pisał po persku, chłopi z anatolii przechowali turecki. Zresztą bardzo się ludzie z dużych miast, wybrzeży różnią od tych z głębi lądu. I nie o ubiór mi chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: prawda to, turcja jest ogromnie nie jednorodna jesli o to chodzi. Ale tez nie niedoceniajmy jak bardzo rzad się wbił tam w ludność i ich przekonania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czcigodny_pOOtas: Poza tym to Anglicy wymyślili obozy koncentracyjne. Konkretnie wymyślił je lord Horatio Kitchener na potrzeby wojny burskiej. Wcześniej ten sam Kitchener kierował zdławieniem powstania Mahdiego jako następca poległego Charlesa Gordona.
   Amerykanie za to mieli swojego rzeźnika, generała Jacoba Smitha, który popełniał masowe zbrodnie na Filipińczykach - do dziś kładą się one cieniem na stosunki między USA a Filipinami. Podczas wojen z Filipinami Amerykanie zbudowali obóz koncentracyjny na wyspie Marinduque.

   W Turcji pierwsze większe rzezie Ormian miały miejsce w latach 1894-1898, za rządów sułtana Abdulhamida II. Jednak były tylko preludium do ludobójstwa z 1915.
   Kilku sprawców ludobójstwa Ormian zostało ukaranych, m.in. najważniejszy z nich, minister spraw wewnętrznych Mehmed Talaat Pasza, który 15 marca 1921 został zastrzelony przez ormiańskiego zamachowca, Soghomona Tehliriana. Grupa ocalałych z ludobójstwa uruchomiła "operację Nemezis" mającą na celu namierzenie i zabicie czołowych tureckich zbrodniarzy. Talaat był jej głównym celem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: cała trójka zwana architektami zagłady - Omar Pasha, Enver Pasha i Talaat Pasha. Z Soghomonem jest też ciekawa historia, na potrzeby jego sprawy sądowej Rafał Lemkin wyszedł z propozycją wymyślenia nazwy holokaust na to co wcześniej zwali różnie. A operacja Nemesis i cala akcja Ormian przeciwko rzadowi tureckiemu jest też mega ciekawa. Podobna operacje do tego co robił Mosad z ukrytymi nazistami po II wojnie.

 •  

  pokaż komentarz

  BYŁO BYło było.
  Ale temat jest tak ważny że powinien pojawiać się co roku. A więc wykop.

 •  

  pokaż komentarz

  No nie wiem czy nie słyszałem, bo o tym ludobójstwie pisze Żeromski w "Przedwiośniu" i pytają o nie na maturze... Była to również jedna z przyczyn braku zgody na wstąpienie Turcji do UE...

 •  

  pokaż komentarz

  Pierwszym zorganizowanym ludobójstwem w dziejach nowożytnych gdzie państwo likwidowało duże grupy osób. https://opinie.wp.pl/rzez-powstania-w-wandei-pierwsze-ideologiczne-ludobojstwo-w-dziejach-nowozytnych-6126038194157697a

 •  

  pokaż komentarz

  Taka podpowiedź dla nagrywanego: jeśli już pokazujesz swoją twarz postaraj się żeby twoje oczy były widoczne... może to nic wielkiego, może masz taki sty,.. może inne... ale ja jako odbierający nie ufam ludziom, którym nie mogę spojrzeć w oczy... to taka życiowa prawda...

Dodany przez:

avatar Sismon28 dołączył
540 wykopali 11 zakopali 2.9 tys. wyświetleń