
#StopACTA2 wysyła list otwarty do rządu ws. podatku od smartfonów i tabletów!
DOŁĄCZ DO AKCJI: w znalezisku dostępny jest również link do petycji! Ruch społeczny StopACTA2 zwraca się do premiera Morawieckiego oraz Ministra Glińskiego z apelem o porzucenie prac nad rozszerzeniem opłaty reprograficznej od tzw. czystych nośników (pomysł ZAiKS). Nie godzimy się na nowe podatki!
+169
pokaż komentarz
Treść listu wraz z sygnatariuszami dostępna w znalezisku.
Czasu, aby się sprzeciwić jest mało, a sytuacja jest dość pilna, ponieważ nowy podatek od smartfonów, tabletów, smart TV może być uchwalony lada dzień. Wszystko odbywa się wszak w PiS-owskim trybie, czyli w ramach "tarczy".
Prawnoautorskie cwaniaczki dobrze wiedziały, kiedy uderzyć z tematem. Koronawirus pięknie przykrywa sporo istotnych tematów. "Podatek od Netflixa" już wprowadzono i nikt szczególnie głośno nie reagował.
Opłata reprograficzna to ogromna kasa – setki milionów leżą na stole. To są nasze pieniądze, więc zabierzmy im je z tego stołu!
Podpiszcie petycję w tej sprawie! Jej treść jest identyczna z treścią listu otwartego do rządu.
Link do petycji: https://www.change.org/czyste-nosniki
źródło: money.jpg
+94
pokaż komentarz
Tak to się przedstawia mniej więcej...
źródło: 97029383_4020475117977740_4197649036494241792_n.jpg
+63
pokaż komentarz
źródło: 96597955_4020304361328149_3306742797758889984_n.jpg
+91
pokaż komentarz
smart TV
@moby22: co k@!?a, smart tv tez?! To co, teraz OLED za 10k będzie kosztował 11k? xD
Co mają telewizory do ich zj@!$nej muzyki
+51
pokaż komentarz
Co mają telewizory do ich zj@@!nej muzyki
@Rabusek: A smartfony i tablety coś mają? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+2
pokaż komentarz
@Rabusek: masz na nich YT i Spotify. Tak samo jak na smartphone i tablecie.
+31
pokaż komentarz
@moby22: ale serio, NIECH KTOŚ ! zrobi jakis fanpage na fb akpki która na danym urządzeniu będzie blokować polskie utwory - może być to oczywisty fejk ale jak polubi to 100k ludzi to ich zacznie boleć dupa
Trzeba by było tylko jakąś grafikę strzelić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
nichktos.jpg
+17
pokaż komentarz
@Lanc: Spotify przypadkiem nie płaci twórcom za odsłony?
+22
pokaż komentarz
@pawel-wilk: debile z ZAIKS tego nie ogarniają. I znając życie twórcy od Spotify dostają miesięcznie więcej kasy niż dostaną od ZAIKSu przez całe życie.
Swoją drogą - 10 lat temu to jeszcze bym rozumiał ten podatek, bo ludzie piracili muzykę jak najęci. Aktualnie nie znam nikogo kto nie ma Spotify.
+6
pokaż komentarz
@moby22: i tak to gówno da, polaczki są stworzeni do je@@@nia z pieniędzy i i nakładania coraz to nowszych podatków
+2
pokaż komentarz
@Lanc
Ja nie mam wybrałem Tidal a wcześniej Deezer . Ale masz 100 % racji muzyka piracka to już nisza . Tak samo praktycznie filmy i seriale większość osób po 2-3 składają się na abonament i nie bawią w torrenty z często średnia jakością
0
pokaż komentarz
@Rabusek: dużo zalezy od tego jaką przyjmą defnicję. Przecież boxTV, czy nawet komputer czy konsola niewiele się różnią od smartfonu
+2
pokaż komentarz
Komentarz usunięty przez moderatora
+1
pokaż komentarz
@Adihal pan z konkurencji korzysta (to tam akurat było w domyśle) czy YouTube? Bo z yt też strasznie dużo ludzi zaczęło korzystać jako odtwarzacz muzyki.
@mariusz2712 clue zachowane ;) Tak jak napisałeś - muzyki praktycznie już nikt nie piraci. Bo to IMO strata czasu. A koszt Spotify, tidala, deezera czy nawet yt music to grosze.
+1
pokaż komentarz
Spotify przypadkiem nie płaci twórcom za odsłony?
@pawel-wilk: płaci, ale tym, których utwory ludzie słuchają, a nie tym, którzy mają akurat większe chody w zaiksie. A to niedopuszczalne. :P
+1
pokaż komentarz
Komentarz usunięty przez moderatora
+131
pokaż komentarz
warto wspomóc inicjatywę. niewiele to kosztuje, a ZAPEWNIAM że tak jak w przypadku podatku bankowego, który nie miał zostać przeniesiony na klientów - tak i tutaj finalnie to z naszych kieszeni będą paśli się ludzie z ZAiKS i "biedn" aryści.
pomyślcie o swoich rodzicach, którzy są na emeryturze, pomyślcie o wszystkich którzy nie zarabiają wielkich pieniędzy i będą kupować sobie tablet czy smartfona. dlaczego ktoś kto ledwie zarabia 3k netto ma sponsorwać dostatnie życie artystom? z jakiej paki?
tylko dlatego że jest jakaś teoretyczna możliwość użycia smartfona do słuchania muzyki? a co jeśli ta osoba wykupi sobie spotify? a co z ludźmi 60+ którzy również używają smartfonów, ale nie słuchają na nich muzyki? dlaczego wszystkich nas wrzuca się do jednego worka? dlaczego wszyscy musimy zrzucać się na artystów?
dlaczego w społeczeństwie ma być jakaś uprzywilejowana grupa, która bez wysiłku ma dostawać pieniądze zarobione przez innych? jaki jest tego powód?
czas chyba powiedzieć NIE. czas dać znać,że nie godzimy się na to by być golonymi przez ZAiKS i inne OZZy. koniec tego rozboju w biały dzień.
przypomnijcie sobie jak ZAiKS chciał kasować drobnych przedsiębiorców za "odtwarzanie muzyki" i jak trudno było walczyć z tą mafią nawet gdy w danym miejscu puszczano jedynie muzykę na wolnych licencjach.
ZAiKS = rak.
+42
pokaż komentarz
@secret_passenger: Mi to domniemane użycie nośnika nie mieści się w głowie nawet w przypadku zwykłego CD (które już dawno to mają), toż to zwykły haracz i należy takie towarzystwo wykopać gdzie pieprz rośnie, kolejny skok na kasę społeczeństwa, które bardzo często zarabia gruz.
+7
pokaż komentarz
@secret_passenger: taaaa... Ja mam Spotify premium i najwyższy pakiet Netflixa plus YT (też rozważam płatną wersję) ale w świetle prawa mam płacić opłatę radiowo telewizyjną bo mam MOŻLIWOŚĆ korzystania z tego i w dodatku mam urządzenia, które to umożliwiają więc mam płacić bez względu na to czy to gówno chcę konsumować czy nie. Z ZAiKSem jest tak samo, chciał nie chciał płać! Dodam tylko że hobbystycznie gram muzykę i w życiu by mi nie przeszło przez myśl aby tak pomyśleć o monetyzacji twórczości. Albo masz to coś i robisz dobry materiał za dobrą kasę, którą ludzie Ci płacą np na koncertach z uśmiechem na twarzy albo produkujesz gówno i jesteś nic niewartym artystom, który nie powinien być dotowany - tacy ludzie zarabiają na graniu studyjnym a nie na swojej twórczości
+4
pokaż komentarz
@secret_passenger: no i cyk zakupy na Amazon.de, ebay.de
+16
pokaż komentarz
@secret_passenger: Idąc tą logiką, to każdy powinien dostawać 500+, ze względu na możliwość posiadania potomstwa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+1
pokaż komentarz
@Doctor_Pleasure: zaorane
+1
pokaż komentarz
@bezloginananana: Jakby co to tam + VATu jest full stawka. Kupisz tel +VAT, kupisz apke +VAT, kupisz abonament to masz +VAT +VAT +VAT. Niech się VAT podzielą
+1
pokaż komentarz
@time0ut: "Dziwny jest ten świat, prywaciarska k%$#o zapłać VAT" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+1
pokaż komentarz
@bezloginananana
Ogólnie tak ale jednak telewizja poza "propaganda" często spełnia swoją rolę społeczną pokazując i w dużej mierze sponsorując różne wydarzenia kulturalne i sportowe.
+4
pokaż komentarz
@mbbb: no i właśnie dlatego, ktoś kto zarabia 3k netto ma wspomóc "biednom marylkę". przecież jej nie starcza na utrzymanie hawiry.
@bezloginananana: właśnie widzisz różnica pomiędzy Tobą a (tfu!) artystami jest taka, że Ty jesteś prawdziwym artystą, bo tworzysz z potrzeby. a te skurw*(&#( tworzą z potrzeby jak najbardziej - ale wysysania z nas kasy. to jest potrzeba zarabiania pieniędzy i tylko to.
@perevod_pl: niestety w większości krajów UE ta opłata już jest ;) a Niemcy są światowym liderem w jej wprowadzaniu. wprowadzili prawo, na której się opierają te opłaty jako pierwsi na świecie już w 1965 roku ;)
co nie znaczy że sprzęt w Niemczech nie jest tańszy :)
@Doctor_Pleasure: oczywiście! ale w przypadku mężczyzn to te możliwości są znacznie większe niż u kobiet, więc my powinniśmy pływać w kasie :P
@mariusz2712: piszesz chyba w czasie przeszłym. bo "misja" TVP to coś czego dzisiaj się nie uświadczy. schlebianie niskim gustom (disco polo) to nie jest krzewienie kultury. a ten paździerz produkowany jako "nauczanie zdalne" ma się tak do jakości telewizji edukacyjnej z lat '90 jak trabant do ferrari.
0
pokaż komentarz
@secret_passenger
Akurat mijasz się zupełnie z prawdą , rzeczy które wymieniłeś są robione dla zysku przynajmniej disco polo (nie poradzę nic że to chcą oglądać ludzie) , a TVP często dorzuca się do małych koncertów i festiwali oraz je puszcza w tv bo nikt inny by tego nie robił .
+1
pokaż komentarz
a co jeśli ta osoba wykupi sobie spotify?
@secret_passenger: to jeszcze dodatkowo zapłaci podatek cyfrowy pewnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak z Netflixem bodajże
+57
pokaż komentarz
tradycyjnie
źródło: starecat.com
+13
pokaż komentarz
@ZeT_: Petycja jest odpalona równolegle z oficjalnym listem otwartym do rządu. List podpisało wiele osób.
-2
pokaż komentarz
@moby22: Ok, fajnie, ale rząd wyp@$$#$!i to do kosza od ręki, tyle są warte wszelkie petycje i listy.
-2
pokaż komentarz
@moby22: kolesie napisali list w internecie i myślą, że rząd to przeczyta. xd
+3
pokaż komentarz
@terazpolskanow: Nasze listy rząd już czytał, reagował i mówiły o nich media. Również "Wiadomości" TVP. Ale oczywiście jesteś ignorantem, który lubi sobie podbudować ego komentarzami w Internecie, więc co ty tam możesz o tym wiedzieć...
https://niezalezna.pl/246129-bruksela-wraca-do-tematu-acta-2-tymczasem-do-premiera-morawieckiego-trafil-taki-list
+1
pokaż komentarz
@Inzane: Jakie są zatem Twoje propozycje i działania?
+4
pokaż komentarz
@Inzane: Czyli co? Mamy nic nie robić rozumiem? Zabetonowałeś już swoje wejście do piwnicy? Nosz k%?!a mać... Czy tacy ludzie jak ty chcą mieć 100% pewności do wszystkiego? Trzeba działać, a nie k%?!a p$#%@@!ić czy to coś da czy nie...
+3
pokaż komentarz
@piter555 Przykładowo za ACTA2 szło działanie ze strony ludzi, powstał ruch, zainteresowały się tym media i sprawa nie mogła już zostać zamieciona pod dywan. Podaj mi przykład, gdzie internetowa petycja coś zmieniła ? Ja po prostu szczerze wątpię w skuteczność tego działania, tym bardziej przy tak aroganckim rządzie, ale trzymam kciuki, chciałbym się pomylić...ale niestety obawiam się, że to początek nowych wspaniałych podatków i danin.
+4
pokaż komentarz
@Inzane: Rozumiem o co ci chodzi. Tutaj prócz petycji online wysyłają też list normalnie z podpisami. Myślę że jak ktoś zgadza się z petycją, to powinien jednak ją wesprzeć w końcu to nic nie kosztuje, a zawsze dołoży swoją cegiełkę. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
+4
pokaż komentarz
@piter555: Pewnie, zaszkodzić nie zaszkodzi. Grunt to nie pozwolić sprawie ucichnąć
+26
pokaż komentarz
Wiadomo czy zakup sprzętu zza granicy będzie obciążony tą opłatą?
-6
pokaż komentarz
@Rabusek: zależy skąd, jak legalnie działająca firma to zapewne tak
aliexpress to nie, bo to przemyt jest
+11
pokaż komentarz
aliexpress to nie, bo to przemyt jest
@UFC_Jest_W_Dupie: co xD
jak legalnie działająca firma to zapewne tak
mam na myśli np amazona, jeśli tak to przestane kupować telefony i sprzęty w polsce po prostu. Jak kupie za granicą w sklepie to na pewno nie będę nią obciążony, pytanie co z wysyłkowymi i jak niby będą to doliczać - na granicy?
+6
pokaż komentarz
@Rabusek: będą normalnie naliczać, tak jak teraz polski vat amazon nalicza i odprowadza do polskiego urzędu skarbowego
+6
pokaż komentarz
będą normalnie naliczać
@UFC_Jest_W_Dupie: Amazon może i tak, a reszta sprzedawców? VAT to jedno, ale jednak oplata reporgraficzna to juz cos kompletnie innego.
Mam nadzieje ze powstanie jakaś firma która będzie skutecznie omijać ten podatek i wystawiać faktury.
+2
pokaż komentarz
@Rabusek: wszyscy poważni sprzedawcy będą naliczać, reszta nie będzie płacić, na allegro jakieś 90% sprzedawców w dziale smartfony vatu nie odprowadza, więc jak widać da się
+4
pokaż komentarz
jakieś 90% sprzedawców w dziale smartfony vatu nie odprowadza, więc jak widać da się
@UFC_Jest_W_Dupie: instytut danych z dupy?
https://allegro.pl/kategoria/smartfony-i-telefony-komorkowe-165?bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-5-0513
łącznie ofert (z i bez vat) 87 342 ofert
https://allegro.pl/kategoria/smartfony-i-telefony-komorkowe-165?vat_invoice=1&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-5-0513
Z fakturą vat (lub vat-marża) 52 141 ofert
czyli bez vat 35201 ofert, z czego część po prostu wystawia paragon (ale załóżmy że jednak nie wystawiają xD), to daje 59.7% z vat i 40.3% bez vat
+5
pokaż komentarz
@Rabusek bardziej będzie się opłacało pojechać do Czech, obejrzeć jakieś fajne miasto albo przejść się po górach a przy okazji kupić sobie smartfona. Nawet jak finansowo wyjdzie na to samo to świadomość, że nie pozwoliło się jakiemuś tępemu c!$?$wi zedrzeć z siebie kasy będzie bezcenna.
Wersja stacjonarna to kurier z Czech jest trochę drogo ale przy lepszym sprzęcie i tak wyjdzie taniej.
+3
pokaż komentarz
@TheVoytekBear: zawsze można do mailboxa w niemczech wysłać, też wyjdzie taniej.
Wyjdzie im to bokiem, powstaną poradniki jak tą zj@!!ną opłate ominąć, i wtedy też po vacie dostaną.
-2
pokaż komentarz
@Rabusek: tam pokazuje fakture bez vat, fakture vat marża (gdzie nowe sprzedają) i Chinoli co sobie wpisują co im się podają
0
pokaż komentarz
bardziej będzie się opłacało pojechać do Czech, obejrzeć jakieś fajne miasto albo przejść się po górach a przy okazji kupić sobie smartfona. Nawet jak finansowo wyjdzie na to samo to świadomość, że nie pozwoliło się jakiemuś tępemu c@!##wi zedrzeć z siebie kasy będzie bezcenna.
@TheVoytekBear:
ale wiesz, ze oplata reprodukcyjna jest wprowadzona m.in. dyrektywa unijna, i niewykluczone, ze w innych krajach UE jest ona juz od dawna pobierana? :)
Jej wysokosc jest do 3% ale od cen hurtowych producenta/importera, a nie od cen detalicznych (bo oplaca sie ja na poziomie importera/producenta, a nie sklepu)
+1
pokaż komentarz
@Rabusek: opłata reprograficzna jest wprowadzona praktycznie we wszystkich krajach UE, ale jest różnie tp rozwiązane. w części krajów nie ma opłaty za urządzenia, a jedynie za nośniki. Finlandia np. ma tę opłatę "sponsorowaną z budżetu".
(tfu!) artyści to mafia. wszędzie.
0
pokaż komentarz
@TheVoytekBear zwłaszcza z Suwałk.
+31
pokaż komentarz
Ot i to taka prawda.
źródło: gli.jpg