Bardzo dziękuję wszystkim za rozmowę, spodobał mi się ciekawy format tej konwersacji. Tak jak wspomniałem, nasze badania rozwijają się bardzo szybko i jesteśmy zainteresowani współpracą z naukowcami w Polsce, kandydatami do badań laboratoryjnych, jak i współpracą w próbach klinicznych.

Tymczasem, muszę kończyć na dzisiaj. Chętnie porozmawiam przy kolejnej okazji o różnicy pomiędzy polską a amerykańską służbą zdrowia. Do usłyszenia!

Link: https://www.wykop.pl/link/5523217/comment/77651865/#comment-77651865

AMA: Profesor Paweł Kaliński

AMA: Profesor Paweł Kaliński

Nazywam się Paweł Kaliński, jestem dyrektorem ds. Szczepionek Przeciwnowotworowych i Terapii Komórkami Dendrytycznymi w Centrum Immunoterapii w Roswell Park Comprehensive Cancer, Buffalo, NY (USA). Zapraszam na AMA ze mną.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak duża jest przepaść pomiędzy Polską, a USA w tej dziedzinie medycyny? Rozumiem, że w Polsce nie mógł Pan wykorzystać pełni możliwości, dlatego konieczna jest praca z naukowcami zza oceanu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Alcadent: Polska medycyna praktyczna ma doskonałych fachowców i dobry sprzęt. Dużą przepaścią jest podejście do pacjenta, różnica w sposobie w jakim pacjenci są informowani o dostępnych możliwościach leczenia oraz tym jak wyglądają szpitale. W USA pacjent to klient. Usługi medyczne w USA to takie same usługi jak np. fryzjerstwo i podlegają warunkom rynkowym. Lekarz i szpital oferują wyleczenie pacjenta oraz starają się o to, aby pacjent czuł, że kontroluje sytuacje oraz aby wiedział co się z nim dzieje. Najważniejszym aspektem jest to, aby pacjent był traktowany z szacunkiem i nie tracił swojej niezależności. Każdy pacjent traktowany jest jako człowiek, tego zdecydowanie brakuje w polskiej opiece zdrowia i jest to temat, o którym chętnie opowiem więcej przy kolejnej okazji.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy już wiadomo kiedy szczepionka na Covida19 będzie gotowa do produkcji na masową skale?

  •  

   pokaż komentarz

   @fbkq: Zarabiam w dalszym ciągu mniej od Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Myślę jednak, że moje zarobki są odpowiednie do stanowiska jakie obejmuje oraz obowiązków jakie na mnie ciążą.
   To co jest bardzo dobre w finansowaniu nauki w USA jest to, że funkcjonuje ona na zasadach rynkowych. Na ile sprzedam swoja naukę, jakie granty zdobędę, na ile przekonam środowisko naukowe, tyle będę mógł zrobić.
   Jest to na tyle duży rynek pracy, że mogę łatwo zmienić pracodawcę. Jest to rynek wydajny, który bardzo szybko dostosowuje się do warunków rynkowych - zarówno w przemyśle farmaceutycznym jak i naukowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pesa_elf:

   Dlugo Pan się zajmuje onkologia?

   Onkologią zajmuje się od lat 90-tych.
   Zacząłem robić specjalizację na Szaserów pod opieką profesora Wiesława Jędrzejczaka.

   Co Pana skłoniło by wybrać tą specjalizacje?

   Choroby zakaźne są atakiem na organizm człowieka. Nowotwory są dowodem na to, że nasz organizm jest ułomny i potrafi się psuć. Ta bezsilność zawsze powodowała u mnie silną reakcję emocjonalną. Nie lubię nowotworów i tego, że ludzie na nie umierają. Od zawsze czułem, że to jest wyzwanie, którym chcę się zająć.

   Gdzie wedlug Pana najlepiej sobie lekarze radzą z nowotworami. Nie chce tu poruszac kwestii systemowych służby zdrowia tylko ogólnie o dostępność do terapii czy stosowanie nowych leków.

   Ameryka w dalszym ciągu jest nie do pobicia.
   Mamy pacjentów z całego świata. Są to ciężkie przypadki.
   Chciałabym nawiązać współprace z ośrodkami z Europy w celu wymiany naszych doświadczeń.

 •  

  pokaż komentarz

  kto ponosi konsekwencje w przypadku reakcji alergicznych na przymusową szczepionkę? Lekarz który podawał, minister zdrowia który podpisywał rozporządzenie czy nikt?

  pytam z punktu widzenia moralnego wyboru wolność vs życie
  pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @matkakrawcowaojciecstefan:

   Bardzo dobre pytanie.

   Co do podejmowania decyzji, odpowiedzialność ciąży na każdym z nas. Każdy musi sam zadecydować, kiedy pójdzie do lekarza, jakie terapie wybierze i ile będzie skłonny za nie zapłacić.

   Z drugiej strony, slużba zdrowia musi opracować system, w którym obywatele będą poinformowani o zaletach szczepionek, konsekwencji nieszczepienia, ale też ryzykach, jakie niosą szczepionki dla jakiegoś odsetka populacji.

   Pomiędzy tymi aspektami jest lekarz, który musi mieć najnowszą wiedzę medyczną i umieć ją skutecznie przekazać pacjentowi oraz zaproponować mu najlepszą dla niego terapię. Każde leczenie może przynieść negatywne skutki w małym odsetku społeczności, nawet np. aspiryna, która może wywołać krwawienie z układu pokarmowego. Tyczy się to wszystkich leków, zwłaszcza nowych. W przypadku szczepionek zdarzają się reakcje alergiczne, lecz mimo to korzyści przyjmowania szczepionek są zdecydowanie większe, niż ewentualne wady.

   W USA agencją odpowiedzialną za dopuszczanie nowych leków na rynku jest FDA (Food and Drug Association) i ona wskazuje wytyczne również w tym zakresie. Poza tym, poszczególne organizacje wprowadzają własne wytyczne dotyczące szczepień - na przykład ja, jako pracownik służby zdrowia zobowiązany jestem co roku szczepić się przeciwko grypie (która nawiasem mówiąc zabija rocznie wiele więcej osób, niż do tej pory zrobił to COVID-19).

   Problem oczywiście jest bardzo złożony w wymiarze politycznym i filozoficznym, poza tym musi być rozważany na płaszczyźnie rzeczywistości każdego kraju z osobna.

  •  

   pokaż komentarz

   @IroL: Każdy z nas ma prawo do podejmowania decyzji o swoim zdrowiu. Faktem jest, że w bardzo rzadkich przypadkach medycyna może zmusić człowieka do podjęcia leczenia.

   Niemniej jednak, akcje antyszczepionkowe są po prostu niemądre. Jest to potwierdzony naukowo fakt, że szczepionki zapobiegły tysiącom śmierci, kalectw i oszpeceń dzieci, więc nawoływanie do ich nieszczepienia jest po prostu nieodpowiedzialne.

   Nie wierzę w to, żeby autyzm mógł być skutkiem ubocznym szczepień.

 •  

  pokaż komentarz

  @prof_Pawel_Kalinski: O nic nie pytam, bo kompletnie się na tym nie znam - chciałem życzyć powodzenia i podziękować za całą pracę jaką wkłada zespół żeby nam wszystkim pomóc ;-)

Dodany przez:

avatar prof_Pawel_Kalinski dołączył
2983 wykopali 25 zakopali 60.3 tys. wyświetleń