•  

  pokaż komentarz

  "Do komitetów Rafała Trzaskowskiego i Waldemara Witkowskiego organizacja nie skierowała pytań ze względu na ich późne włączenie się do kampanii prezydenckiej."

  Tak dla uprzedzenia pytania, bo tytuł i opis może insynuować że inni wszyscy niewymienieni odpowiedzieli na te pytania. Pełna prawda jest ważniejsza niż to w którą stronę się wyginamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Varin "Do komitetów Rafała Trzaskowskiego i Waldemara Witkowskiego organizacja nie skierowała pytań ze względu na ich późne włączenie się do kampanii prezydenckiej." Uzasadnienie z dupy bo pierwszy jest zastępcą kidawy i jest prowadzony przez ten sam komitet a drugi długo zbierał głosy poparcia dlatego wszedł tak późno

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Myślę że to trochę naciągane sugerować że "specjalnie" nie pytali, żeby dyskredytować resztę kandydatów bardziej, bo jednak Watchdog ma reputację do utrzymania. Jakby oceniali Trzaskowskiego na podstawie komitetu Kidawy to byłby to pretekst dla lewicy do podważenia tego jako nieuczciwe. A że Witkowski zbierał podpisy, to i pewnie nie był brany pod uwagę w tamtym momencie bo nie był oficjalnie w wyścigu. Dziesiątki osób zbierało podpisy i nigdy o nich nie usłyszymy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Varin Trzaskowski nie leci na nowym finansowaniu tylko na tym co zostało z kidawy więc pytanie ich jest jak najbardziej uzasadnione bo to są jedne i te same wybory

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Nie przeczę że powinni pytać, bo badanie powinno być pełne, tak aby nie zostawić niedomówień. Po prostu wydaje mi się że nie jest to działanie z premedytacją, ale po prostu ktoś musiał zadecydować że "deadline" jest w danym terminie i że lepiej częściowo (większość) badanie zrobić niż wcale. Zakładam że pytali komitet Kidawy, ale nie mogą oficjalnie przedstawić tego jako to samo co komitet Trzaskowskiego ze względu na przejżystość. Trzaskowski mógłby wtedy się sądzić (czy tam jego komitet)

  •  

   pokaż komentarz

   @Varin ale dzięki temu narażają się na oskarżenie o manipulację więc sam już nie wiem co by było dla nich lepsze myślę że z transparentności łatwiej było by się tłumaczyć

  •  

   pokaż komentarz

   @Varin: @Afrobiker: Na stronie Watchdog jest napisane, że pytanie były również skierowane do Trzaskowskiego i Witkowskiego, ale nadal nie upłynął im czas na odpowiedź, właśnie z uwagi na późny start kampanii.

   W zawiadomieniach nie ma komitetów Roberta Biedronia, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Piotra Wrońskiego, Rafała Trzaskowskiego i Waldemara Witkowskiego. Komitet Biedronia, w ramach istniejących procedur, wnioskował o przedłużenie terminu, komitety Kosiniaka – Kamysza i Wrońskiego odpowiedziały na jeden z wniosków. W przypadku Trzaskowskiego i Witkowskiego jeszcze nie minął termin odpowiedzi. Są nowymi kandydatami i ich kampania jest niezwykle krótka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignorantum jakieś wyjaśnienie jest więc wyszli z twarzą chociaż ciekawy jest ten myk biedronka bo on jest od samego początku

  •  

   pokaż komentarz

   Uzasadnienie z dupy bo pierwszy jest zastępcą kidawy

   @Afrobiker: Uzasadnienie Twoje też jest z dupy
   Równie dobrze można byłoby napisać tytuł: "Co łączy Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego ? To że nie odpowiedzieli na pytanie o finansowanie komitetów wyborczych." (Jeden dlatego, że nie odpowiedział bo nie, a drugi , (ha ha) bo mu nie zadano pytania (ha ha beka))
   "Prawdę", zawsze można wykreować.

  •  

   pokaż komentarz

   @fercompis i masz rację ale ja nie świece w sieci swoim nazwiskiem czy nazwą fundacji więc mi wolno

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Varin: jedynie słusznej partii nie wolno pytać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   jakieś wyjaśnienie jest więc wyszli z twarzą chociaż ciekawy jest ten myk biedronka bo on jest od samego początku

   @Afrobiker: ustawa o dostępie do informacji publicznej daje możliwość wydłużenia terminu z 2 tygodni do 2 miesięcy w uzasadnionych przypadkach, organ posiadający informacje musi jedynie poinformować wnioskodawcę o tym, że wydłuża sobie termin i podać powód, dla którego nie mógł dotrzymać terminu (w praktyce wystarcza "mamy dużo pracy"). Więc to nie jest żaden "myk Biedronia", tylko korzystanie ze swoich praw.

  •  

   pokaż komentarz

   @InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII znam prawo ale ciekawi mnie sam fakt jego zastosowania

  •  

   pokaż komentarz

   jednak Watchdog ma reputację do utrzymania.

   @Varin: Lepiej jednak nie używaj słów których znaczenia nie rozumiesz. Reputacja to coś godnego szacunku, coś czego zdobycie wymaga wielkiego wysiłku. Bycie kundlem na pasku szemranego miliardera to sposób na zdobycie renomy, zwykłej sławy, rozpoznawalności, opinii. Tak jak bywają puty z roksy o ustalonej renomie tak i watchdog polska się dorobił renomy. Kundli Sorosa ale jednak.

 •  

  pokaż komentarz

  W powiązanych jest lista wpłat na komitet Hołowni:
  https://holownia2020.pl/wp-content/uploads/Zestawienie-wp%C5%82at-2020-06-22.pdf

  przykuwa uwagę kilka wpłat po 39000zł - przy czym nie ma żądnych wpłat po 30000zł, czy 35000zł czy więcej.

  Czy to 39000zł to jakaś maksymalna dopuszczona kwota, czy stoi za nią jakaś inna matematyka?

 •  

  pokaż komentarz

  OK fajnie, ale to już jest zawracanie gitary. Rejestr wpłat jest obligatoryjnie na stronach kandydatów a całe rozliczenie będzie dostępne w PKW. Można do niego uzyskać wgląd bez żadnego problemu. Trwa kampania, każda para rąk jest potrzebna do pomocy a takie pytania - dla zasady - to zawracanie gitary. Fajnie że "pilnujecie przejrzystości" ale pilnujcie też zdrowego rozsądku.

  •  

   pokaż komentarz

   @L3stko: Komitety wyborcze pytaliśmy o:
   -wykaz wszystkich umów, które Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta RP zawarł do dnia wykonania wniosku,
   - informacje o wszystkich wydatkach poniesionych przez Komitet Wyborczy podczas tegorocznej kampanii wyborczej do dnia wykonania wniosku,
   - dane o wszystkich wpłatach na rzecz Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta RP.
   Czy te informacje są na stronach kandydatów?

   Trwa kampania, każda para rąk jest potrzebna do pomocy a takie pytania - dla zasady - to zawracanie gitary.
   I czy na jawność dobrym momentem nie jest czas przed wyborami, a nie po wyborach, by wyborcy mogli wiedzieć jak najwięcej o kandydatach?

  •  

   pokaż komentarz

   @Watchdog_Polska: Nie wiem jak jest z wykazem umów ale wydatki są elementem sprawozdania finansowego, do którego będziecie mieli dostęp gdy tylko komitety się rozliczą w PKW.

   Czy te informacje są na stronach kandydatów?

   @Watchdog_Polska: na stronach kandydatów jest rejestr wpłat powyżej minimalnego wynagrodzenia. Nie wiem co wniosłoby do sprawy pokazanie, że jakiś Jan Kowalski wsparł kandydata kwotą 5 zł. Czepialstwo kompletnie bez sensu.

   Podtrzymuję swoje zdanie. Zawracacie gitarę. Roboty przy kampanii jest w cholerę a Wy wchodzicie w rolę "chcę rozmawiać z kierownikiem" i próbujecie odciągnąć ludzi od swoich zadań w najgorętszym okresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @L3stko: Zerknij też na rekomendacje OBWE. Oni też zalecają ,,zawracanie gitary"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Aby zwiększyć przejrzystość finansowania kampanii wyborczych, należy rozważyć zobowiązanie partii i koalicji do ujawniania wpłat od osób prywatnych, a wszystkich kandydatów do składania okresowych sprawozdań z dochodów i wydatków przed dniem wyborów.

   Należałoby wprowadzić mechanizmy prawne i administracyjne oraz zapewnić wystarczające środki, aby umożliwić kompleksowy i proaktywny nadzór nad finansowaniem kampanii w okresie jej trwania.

  •  

   pokaż komentarz

   @L3stko: korzystanie z konstytucyjnego prawa to nie jest zawracanie głowy. Jak widać są komitety, które potrafią wywiązać się z obowiązku, skoro tak to inne też powinny

  •  

   pokaż komentarz

   @seicel: to Ty nie wiesz, że nie wolno przeszkadzać politykom w dorwaniu się do koryta? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Lubię takie powoływanie się na zdrowy rozsądek, rozum, godność i inne banały. Któryś z tych kandydatów będzie piastował stanowisko administracyjne, a natężenie pracy i odpowiedzialność będą znacznie większe, niż te podczas kampanii wyborczej. Niestety nie świadczy to dobrze o umiejętnościach organizacyjnych tychże kandydatów, czy o ich podejściu wobec prawa.

   I ciepłe słowo do wyborców powyższych kandydatów (sam byłem do tego momentu niedoszłym wyborcą Tanajno). Zarzuty i tak nie zostaną postawione, bo w Polsce prawo nie obowiązuje celebrytów, sportowców i polityków. Możecie odetchnąć z ulgą i wrócić do sapania o nadzwyczajnej kaście, czy upolitycznionych prokuratorach, którzy ponownie uratują wam dupska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Haramb3: w ogóle to przecież jaki sens ma pytanie o finansowanie po wyborze? To nie jest podstawa do odwołania z urzędu. Wolę wiedzieć przed i dzięki temu oddać jeszcze bardziej świadomy głos.

  •  

   pokaż komentarz

   @Watchdog_Polska: Słabe to. Zagrywka typowo polityczna, ze wskazaniem na konkretne strony. Dlaczego nie poszliście zgodnie z procedurą do sądów administracyjnych? Dlaczego pytacie o te informacje w trakcie kampanii kiedy odpowiedzi na wasze pytania cały czas się zmieniają? Czy nie uważacie, że ujawnienie tej informacji jeden dzień przed wyborami ma znamiona agitacji politycznej?

  •  

   pokaż komentarz

   @PawPL:

   Dlaczego nie poszliście zgodnie z procedurą do sądów administracyjnych?
   Te informacje należą się nam wszystkim przed wyborami, po to oddać głos świadomie. A na wyrok trzeba czekać kilka miesięcy, w międzyczasie komitet wyborczy przestanie istnieć. Zawiadomienie do prokuratury, to jedyna ścieżka, która nam pozostała.

   Dlaczego pytacie o te informacje w trakcie kampanii kiedy odpowiedzi na wasze pytania cały czas się zmieniają?
   Wysłaliśmy dwie tury wniosków - 27 lutego i drugi bardziej szczegółowy 12 maja. Na oba wnioski z zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej komitety miały do dwóch tygodni. Pytaliśmy o informacje na ,,dzień wykonania wniosku", więc nie oczekiwaliśmy niemożliwego. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Czy nie uważacie, że ujawnienie tej informacji jeden dzień przed wyborami ma znamiona agitacji politycznej?
   Nie uważamy. Daliśmy dużo czasu na reakcję komitetom na reakcje, więcej niż to wynika z ustawy i wcale nie chcieliśmy być zmuszeni do składania zawiadomień do prokuratury. By do tego nie doszło wystarczyło nie ignorować swoich obowiązków i przestrzegać prawa. Większość komitetów zachowała się, niestety, dosyć podobnie, więc trudno naprawdę wskazać za kim ,,agitujemy". Z drugiej strony, gdybyśmy zareagowali po wyborach, pewnie mogłyby się pojawić się głosy, że dlaczego dopiero teraz?

 •  

  pokaż komentarz

  "Do komitetów Rafała Trzaskowskiego i Waldemara Witkowskiego organizacja nie skierowała pytań ze względu na ich późne włączenie się do kampanii prezydenckiej." No co za miłosierdzie.

 •  

  pokaż komentarz

  "Jeśli chodzi o inne osoby, które zarejestrowały swoje komitety (było ich jeszcze kilkanaście, spośród których tylko jeden - Marek Jakubiak - zarejestrował się jako kandydat), Watchdog Polska nie wysłała do nich pytań ze względu na brak dostępu do ich adresów e-mailowych"

  Naprawdę? Nie dało się w żaden sposób z nim skontaktować? Nie ma żadnego biura, współpracowników ani nic takiego? hmmm...