•  

  pokaż komentarz

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Obawiam się, ze na atom może być za późno o kilkanaście lat. Albo za wcześnie. I wcale nie będzie to najtańśza czysta energia.
  Zanim Atom zacznie na siebie zarabiać PV i farmy wiatrowe już się zwrócą inwestorom. Zobaczcie też jak szybko można zwiększyć moce zainstalowane w PV. Ile Polacy w ciągu ostatniego roku zainwestowali z powodzeniem w elektrownie słoneczne na dachach.
  PV/wiatraki tanieją a atom drożeje.

  •  

   pokaż komentarz

   farmy wiatrowe

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Trwałość? Bo Niemcy się pozbywali po20latach i sprzedawali za granice, żeby nie mieć problemów z utylizacją. I musisz kupić nowe.

  •  
   CannibalCorpse

   +61

   pokaż komentarz

   farmy wiatrowe już się zwrócą inwestorom

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Farmy wiatrowe nigdy nie będą w Polsce opłacalne.To jest kolejny scam przeprowadzony w imię kłamstwa klimatycznego. Przyszłością jest atom oraz energia słoneczna.Interesująca wydaje się też technologia zamiany węgla w gaz bezpośrednio w złożach.To jest przyszłość Polskiej energetyki a nie farmy wiatrowe kupowane od Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   Trwałość? Bo Niemcy się pozbywali po20latach i sprzedawali za granice, żeby nie mieć problemów z utylizacją. I musisz kupić nowe.

   @KazPL: Klasyczne p@##?$!olo, a osprzęt w elektrowni jądrowej / węglowej się nie zużywa? Zużywa. Turbiny parowe są regularnie wymieniane, konserwacje, wymiany zużywa się to wszystko tak samo jak i odnawialne. To samo z utylizacją, czy zakopiemy śmigła turbin czy miliony ton popiołu, bez różnicy. Różnica jest taka że wiatrak przez te 20 lat nie wymagał sypania milionów ton węgla albo nie wyprodukuje setek ton odpadów radioaktywnych. Jakby ktoś mi powiedział jeszcze 10 lat temu że będą mi wmawiać że odpady po wiatrakach gorsze niż po jądrówkach to bym nie uwierzył. Jeszcze powoływanie się na "Niemcy się pozbywali po20latach" to już kompletny absurd, mowa o sprzęcie z lat 90tych kiedy to energetyka wiatrowa praktycznie nie istniała a dominującym telefonem była nokia 3210

  •  

   pokaż komentarz

   wyprodukuje setek ton odpadów radioaktywnych

   @AntyDojcz: Ojojoj, chyba się rozpędziłeś, chyba nie setki ton.... ale nie wiem.

   Jakby ktoś mi powiedział jeszcze 10 lat temu że będą mi wmawiać że odpady po wiatrakach gorsze niż po jądrówkach to bym nie uwierzył.

   @AntyDojcz: Tak nie powiedziałem, powiedziałem iż po wiatrakach też są.
   Poza tym, sam wiesz jak u nas wieje, raz wieje, raz nie wieje. Na samych wiatrówkach nie pojedziemy, musimy mieć mix energetyczny.

   Wszystko ma swoje plusy i minus, tu nie ma "prawdy objawionej", tak ulubionej na wykopie. :))))
   I wyrażaj się, ja do Ciebie piszę grzecznie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ojojoj, chyba się rozpędziłeś, chyba nie setki ton.... ale nie wiem.

   @KazPL: Francja składuje na chwile obecną 14tys ton, elektrownie ktore stoja w europie wyprodukuja w cyklu swojego życia 6,6mln m3 takich odpadów.

   https://wyborcza.pl/7,155287,25402508,gdzie-spoczna-odpady-z-elektrowni-jadrowych-tymczasowe-magazyny.html

  •  

   pokaż komentarz

   I wyrażaj się, ja do Ciebie piszę grzecznie.

   @KazPL: Bo powtarzasz argumenty które są wrzucane za każdym razem kiedy mowa jest o elektrowni jądrowej. Ile można czytać te same bzdury?

  •  

   pokaż komentarz

   Obawiam się, ze na atom może być za późno o kilkanaście lat. Albo za wcześnie. I wcale nie będzie to najtańśza czysta energia.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: to więcej niż pewne. Stawianie teraz elektrowni atomowej, byłoby najgłupsze co można by zrobić.
   Trzeba rozwijać panele PV i magazyny energii, takie jak Musk postawił w Australii.

  •  

   pokaż komentarz

   Trwałość? Bo Niemcy się pozbywali po20latach i sprzedawali za granice, żeby nie mieć problemów z utylizacją. I musisz kupić nowe.

   @KazPL: Sprzedawali bo czemu nie? Był popyt, to opychali je dalej. Dla nas to nie ma żadnego znaczenia, bo na obecnych przemysłowych farmach wiatrowych sa montowane funkiel nówki sztuki

   To jest przyszłość Polskiej energetyki a nie farmy wiatrowe kupowane od Niemców.

   @CannibalCorpse: Farmy wiatrowe kupowane od Niemców? Rozwiniesz temat co to za farmy są? Niemiec sprzedawał turbiny? W sensie że niemiecki producent?

   Uświadomcie sobie, że obecnie stawianie farmy wiatrowe są budowane z nowych turbin, szroty kiedys owszem - sprowadzano - i to na całkiem spora skalę, ale to były pojedyncze elektrownie stawiane przez mniejsze podmioty lub nawet osoby prywatne. Były też inne przepisy i niestety spora wolna amerykanka.

   No i ostatnia rzecz - póki co u nas energetyki wiatrowej nie będzie, bo obowiązuje nadal ustawa odległościowa która wręcz uniemozliwiła stawianie nowych farm wiatrowych. Te które teraz sie buduje miały wydane pozwolenia przed zmiana prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @CannibalCorpse: Natomiast zgodzę się z Tobą - gdyby nie system wsparcia, wiatraki by się nie opłacały. Buduje sie je bo taka jest polityka klimatyczna UE.

  •  

   pokaż komentarz

   @AntyDojcz: problem jest taki ze wiatrak nie jest w stanie wyprodukowac tyle energii zeby wyprodukowac kolejny wiatrak. I to w zasadzie zamyka temat, bo zeby wyprodukowac wiecej wiatrakow trzeba uzywac elektrowni weglowych lub atomowych. Byc moze powinnismy poczekac pare lat az te "zielone" technologie beda mialy wieksza sprawnosc.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Problem z wiatrakami i fotowoltaiką jest taki, że nie zapewniają stałego dopływu prądu. Panele będą mieć niższą skuteczność w zimie i w pochmurny dzień. Jeśli nie wieje turbina wiatrowa pądu nie wyprodukuje. Elektrownia jądrowa nie powstała tylko dlatego, że od ponad 30 lat brak woli politycznej do jej wybudowania. Politycy myślą tylko o tym by utrzymać się na stołku przy kolejnych wyborach.

  •  

   pokaż komentarz

   problem jest taki ze wiatrak nie jest w stanie wyprodukowac tyle energii zeby wyprodukowac kolejny wiatrak. I to w zasadzie zamyka temat, bo zeby wyprodukowac wiecej wiatrakow trzeba uzywac elektrowni weglowych lub atomowych

   @johnmullins666: Dziwne porównanie. Produkcja energii przez jest zmienna. Zimą wiatrak wyprodukuje więcej niż latem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest: no i co z tego. Nawet jesli zima bylaby caly rok to dalej taki wiatrak nie wyprodukuje tyle energii by zbudowac kolejny wiatrak. W takim wypadku jesli zamknelibysmy wszystkie standardowe elektrownie to liczba wiatrakow bedzie sie zmniejszac az do momentu kiedy zepsuje sie ostatni. Wtedy trzeba bedzie na nowo uruchomic np wegiel, chyba ze wydajnosc i sprawnosc wiatraka znaczaco wzrosnie. To samo dotyczy fotowoltaiki. Te technologie rozwijaja sie szybko ale na chwile obecna nie sa w stanie pobic np wegla.

  •  

   pokaż komentarz

   @AntyDojcz: a wiesz że za nowe reaktory na "zuzyte*" paliwo jądrowe?

  •  

   pokaż komentarz

   problem jest taki ze wiatrak nie jest w stanie wyprodukowac tyle energii zeby wyprodukowac kolejny wiatrak.

   @johnmullins666: Potrzebne źródło tych gówno rewelacji

 •  

  pokaż komentarz

  O co mu chodzi? Przecież budują ( ͡º ͜ʖ͡º)

  źródło: atom-polska.PNG

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejne wysępienie konfy przy niemal pustej sali... podziwiam

  źródło: cdn.glos24.pl

 •  

  pokaż komentarz

  I jak tu się z nim nie zgodzić? Europę bardzo piecze polski węgiel, bo on śmie dawać Polakom pewną niezależność energetyczną (a że polscy politycy nie umieją tego wykorzystać, to osobna kwestia). Wiatr czy słońce nigdy nie zastąpią węgla (i nawet nie chodzi o klimat), do geotermii nie mamy warunków (przynajmniej wykop obalił niegdysiejsze ploty jakoby Polska miała niesamowity potencjał geotermiczny). Gdybym rządził Polską i miał pieniądze to wybudowałbym jedną elektrownię jądrową oraz kilka niewielkich elektrowni wodnych poza pomorzem (tam bym wybudował farmy wiatrowe wzorem Danii czy Holandii) i biogazowni ALE TYLKO jako dodatek i umożliwienie zaniechania importu energii z państw ościennych (moje państwo zaoszczędziłoby na tym sporo kasy) ale nie kosztem całkowitego zaprzestania wykorzystywania węgla (tym bardziej że węgiel można zgazować i pozyskiwać z niego gaz np. do ocieplania domów). Co do węgla to zmniejszyłbym co najmniej trzykrotnie aktualny potencjał polski węglowej i zachowałbym nasze bajeczne pokłady "na zaś" (tak jak USA zrobiło to ze swoją ropą naftową).

  •  

   pokaż komentarz

   @Uchodzca_Z_Polski ale skąd zabrac 70mld zł na pierwszy blok?

  •  

   pokaż komentarz

   @Uchodzca_Z_Polski:

   Europę bardzo piecze polski węgiel, bo on śmie dawać Polakom pewną niezależność energetyczną

   tak, tak, dlatego kupujemy węgiel z rosji i mozambiku a polski składujemy obok kopalnii bo nikt nie chce tego kupować xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Uchodzca_Z_Polski: Polski węgiel? Palisz przecież rosyjskim xD

  •  

   pokaż komentarz

   Europę bardzo piecze polski węgiel, bo on śmie dawać Polakom pewną niezależność energetyczną

   @Uchodzca_Z_Polski: Problem w tym że to po części prawda. Piecze Niemcy bo chcą nam wciskać elektrownie wiatrowe oraz turbiny gazowe a i także piecze Rosjan którzy chcą nam sprzedawać gaz i cisną Niemcy by podgrzewać nastroje.

   Jakby zatroskanie naszymi problemami było zupełnie bezinteresowne to faktycznie bym się przekonał dawno temu. Problem w tym że interesy są skrzętnie pomijane milczeniem. Niemcy nie chcą byśmy byli niezależni a oni nadają ton EU. Jakoś Niemców szczególnie tak mocno nie piecze Energetyka Jądrowa we Francji jak węgiel u nas. A przecież zieloni w niemieckim Bundestagu, to właśnie atom okrzyknęli większym złem od węgla. Coś tu się ta logika nie spina.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakoś Niemców

   @xaliemorph: hurrr durrr, znowu te złe Niemcy. Znowu wina tych przeklętych Niemców.

   A tak na serio, to cały świat idzie w eko i odchodzi od węgla. O polityce klimatycznej UE było już wiadomo od ładnych paru latek, od ładnych paru latek też wiadomo, że ochrona środowiska będzie priorytetem.

   Polska miała mnóstwo czasu a także środków, żeby raz a porządnie rozwiązać kwestie węgla i choćby postawić te elektrownie atomowe.
   A co zrobiono: przez dekady każdy kolejny rząd tylko dosypywał do węgla, żeby udobruchać sobie solidanrnościowców i wszelakie związki zawodowe.
   Ile czasu już budujemy atom? - to wina Niemców, że przez 15 lat nawet nie wybraliśmy miejsca?

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: Problem w tym że Niemcy też nie są za tym byśmy budowali atom.

  •  

   pokaż komentarz

   Problem w tym że Niemcy też nie są za tym byśmy budowali atom.

   @xaliemorph: Nie mają nic do gadania. Niech sobie protestują - trudno.
   Ale obwinianie Niemców o nasze problemy z węglową energią to robienie potrójnego salta

   O tym, że trzeba będzie iść bardziej w eko, i odchodzić od węgla wiadomo nie od dziś, nie od wczoraj, nie od roku, dwóch, a co najmniej od dwudziestu kilku.
   Co robiła Polska gdy wszystkie kraje inwestowały w technologię OZE, czemu od 15 lat budujemy elektrownie atomową, a nawet nie ma miejsca gdzie by mogła powstać?

   Otóż prawda jest taka, że jak w UE zaczęto mówić głośno i poważnie o ekologi, polscy politycy tylko szeroko się uśmiechali.
   Gdy cała Europa ładowała kasę w rozwój OZE - to polscy politycy zamiast dotować rozwój tej branży słali miliardy na tłuste śląskie brzuszki, licząc, że węgiel to będzie problem kolejnego rządu.

   Cała Europa się rozwijała, inwestowała, a Polska przejadała kasę na związkowców i technologię rodem z ubiegłego wieku.