•  

  pokaż komentarz

  I co z tego, że inni mają gorzej? Takim podejściem nigdy nigdzie nie zajdziemy, czy to jako jednostki, czy jako państwo. Patrzmy i naśladujmy tych, którzy mają lepiej.

  Nie wiem czy to jest typowa polska mentalność czy nie, ale nigdy tego nie potrafiłem zrozumieć. Ot, za dzieciaka jak się jeść czegoś nie chciało to było właśnie "jedz i nie narzekaj, inni mają gorzej, zobacz na tego biednego Rafała z klatki obok, pewnie chciałby zjeść obiad, ale nie ma mu kto ugotować, bo rodzice pijani" itp. Ale jak w drugą stronę zwracałem ojcu uwagę na sąsiada, który często zmieniał samochody, remonty robił, udzielał się aktywnie w lokalnej społeczności, to było, że to kombinator i w ogóle pewnie coś na lewo robi xDDD

  •  

   pokaż komentarz

   I co z tego, że inni mają gorzej? Takim podejściem nigdy nigdzie nie zajdziemy, czy to jako jednostki, czy jako państwo. Patrzmy i naśladujmy tych, którzy mają lepiej.

   @Lookazz: no tak, bo od razu trzeba ze skrajności w skrajność.
   A może chodzi po prostu o to, by doceniać to, co się ma?

  •  

   pokaż komentarz

   A może chodzi po prostu o to, by doceniać to, co się ma?

   @endless-lameness: dokładnie tak samo wszyscy narzekają na drogi polskie a tak naprawde wszędzie już są autostrady i ekspresówki. Polecam jechać do Rumunii które też jest w UE, jedziesz drogą krajową, nagle się asfalt kończy, zaczyna droga żwirowa i co jakiś czas biegające kozy...to nie droga wiejska tylko krajowa ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: W Polsce taka mentalność, że gloryfikuje się biedę, nieporadność, bylejakość, brak ambicji, rozwoju czy przedsiębiorczości. To taka forma racjonalizacji, by nic nie starać się robić z własnym życiem i jeszcze poczuć się z tego powodu dobrze. Powyższy filmik to właśnie kwintesencja takiej racjonalizacji.

   A jeśli przyglądniemy się tematowi na poważnie i zaglądniemy w literaturę, choćby z dziedziny game theory, to okazuje się że poziom biedy społeczeństwa jest wprost proporcjonalny do poziomu jego (i władzy) skorumpowania. Także nie ma się czym wzorować i podniecać w biednych krajach, bo najczęściej jest to właśnie wina ich samych. I jednocześnie zauważono odwrotną zasadę - w społeczeństwach, gdzie interakcja społeczna oparta jest na aksjomacie zaufania i uczciwości (przede wszystkim w sferze gospodarczej) wszyscy członkowie się bogacą nawet jeśli nie posiadają znacznych zasobów naturalnych. Także, wschód jest biedny w przeważającej części dlatego, że jego struktura społeczna i system władzy jest skorumpowany. Nie, nie słuchaj jak jest na wschodzie. Zaadoptuj podstawowe standardy moralne leżące u podstaw cywilizacji zachodniej, jak poszanowanie dla praw wolności i własności prywatnej, interakcje społeczną opartą na obustronnej i dobrowolnej umowie społecznej (które niestety zaczynają być podważane przez skrajne lewactwo) i staraj się stworzyć lepsze społeczeństwo. Bo to wybory każdej jednostki tworzą społeczny efekt domino - korupcja nacji zaczyna się zawsze od zaadoptowaniu korupcji i jej akceptacji przez pojedyncze jednostki.

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness:

   A może chodzi po prostu o to, by doceniać to, co się ma?

   Widać to szczególnie po postawie sporej części narodu, która domaga się świadczeń społecznych na koszt uczciwie pracujących rodaków, bo mają zawsze za mało, toczy ich zazdrość i chciwość - "bo mnie się wincyj należy". Nikt nie miałby problemów do inwestycji podatkowych realizowanych do użytku publicznego dla każdego Polaka. Problem jest z przeznaczaniem pieniędzy z podatków należących do wszystkich rodaków na świadczenia dla prywatnych osób. Publicznie pieniądze nie są dla prywatnych ludzi. Drogą bogacenia się prywatnych ludzi jest praca ich własnych rąk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: To jest klasyczne sterowanie na zmniejszenie potencjału.
   W mowie bardziej potocznej z kolegą ukuliśmy takie określenie tego zjawiska "Im gorzej tym lepiej".
   To służy zazwyczaj uzasadnieniu braku zdolności (inni mają lepiej nie dlatego że są np. pracowici i mają łeb na karku - tylko dlatego że łamią zasady moralne np. kradną - a ja nie kradnę to jestem ten lepszy! Biedny ale lepszy xD)
   A w przypadku który opisujesz jako "ciesz się inni mają gorzej - to tak naprawdę : "nie jestem na samym dnie, inni są chujowsi" - to jest negatywne myślenie które zamyka wszystkie drzwi. Jak ktoś tak p@@!@!!i to ani jego dzieciak ani tym bardziej on sam nie wydobędzie się z nędzy.
   P.S. tak jakby w ogóle rzeczy i pieniądze świadczyły o jakości życia - tj tak nauczyła ludzi myśleć telewizja i notoryczne braki. Co do tego nawet dobre badania zrobiono.

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadiusz-dudzik: Publicznie pieniądze nie są dla prywatnych ludzi. Drogą bogacenia się prywatnych ludzi jest praca ich własnych rąk.
   Wychowanie dzieci jest pracą i 500 zł w bardzo małym stopniu to rekompensuje. Ludzie posiadając antykoncepcję stały się bardzo wygodni, bo posiadanie dzieci to cały szereg wydatków i podporządkowanie swojego życia pod potrzeby dzieci. A dzieci są potrzebne aby w ogóle państwo istniało i aby na stare lata nie obcięto ci łba, bo przyjdzie inna nacja i wprowadzi swoje porządki i prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: Tak jak piszesz, to klasyczne polskie podejście do wszystkiego. Zawsze lepiej porównać się do gorszego i dowartościować, niż brać przykład z lepszych.

   źródło: cdn.iwastesomuchtime.com

  •  

   pokaż komentarz

   @msc2:

   Wychowanie dzieci jest pracą i 500 zł w bardzo małym stopniu to rekompensuje.

   Nie wykonujesz tej pracy dla mnie, ani żadnej obcej osoby płacącej podatki, z których chcesz otrzymywać świadczenia. Nie korzystam z Twoich dzieci, nie chce z nich korzystać - nie są one własnością użytku publicznego.
   Dzieci są Twoją własną, nieprzymuszoną decyzją. Istnieje dobrowolność w tym aspekcie i jeśli Cię na to nie stać, lub jeśli uważasz się z tego powodu stratny to ich nie produkuj. To jest Twoja odpowiedzialność za Twoje prywatne życie. Żądanie od społeczeństwa przymusowych, jednostronnych świadczeń społecznych jest definicją kradzieży. Istnieją nadrzędne zasady organizacji społecznej oparte na wymienionych przeze mnie wyżej prawach jednostki. Stopień korupcji społeczeństwa wynika ze stopnia ich łamania.

   Ludzie posiadając antykoncepcję stały się bardzo wygodni, bo posiadanie dzieci to cały szereg wydatków i podporządkowanie swojego życia pod potrzeby dzieci.

   Mają takie prawo, szczególnie jeśli uważają posiadanie dzieci za własne, prywatne zobowiązanie, za które są osobiście odpowiedzialni, również finansowo - nie ich sąsiad, nie kierowca tramwaju, ani cała reszta społeczeństwa. Tak zachowują się ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za własne decyzje.

   A dzieci są potrzebne aby w ogóle państwo istniało i aby na stare lata nie obcięto ci łba, bo przyjdzie inna nacja i wprowadzi swoje porządki i prawa.

   Nie dzieci są potrzebne, tylko odpowiedzialni ludzie. To nie jest produkcja bydła. Człowiek, który nie potrafi samodzielnie wychować własnego dziecka wyprodukuje takiego samego nieporadnego, nieodpowiedzialnego obywatela uzależnionego od jałmużny reszty społeczeństwa. Tacy ludzie mają być odpowiedzialni za przyszłość narodu? To już możesz nadstawiać łeb do ścięcia. Nie potrzeba nam narodu niedojdów życiowych, nie potrafiących samodzielnie zadbać o własną rodzinę. Tacy ludzie są tyko kulą u nogi reszty społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: To nie zadna mentalnosc ani dzkwne podejscie. To zwykla nauka zeby docenic to co sie ma. Takie proste i trudne zarazem. Czesto wlasnie ludzie napatrza sie na tych ktorzy maja lepiej, chca im za wszelka cene dorownac i niszcza sobie w ten sposob zycie. To tak w skali jednostkowej. W skali kraju zas takie podejscie pozwala trzezwo spojrzec na wlasny kraj i przestac narzekac ze ,,u nas to.. '' Naprawde w skali swiata radzimy sibie bardzo dobrze a Polska to jedno z najlepszych miejsc na swiecie do przebywania. Cos o tym wiem, bylem na wszystkich kontynentach, panstw nie zlicze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: Tu bardziej chodzi o to, aby docenić to co mamy, bo to jest naprawdę solidny fundament do budowy jeszcze lepszego państwa. Film jest zdecydowanie dla tych, którzy kompletnie nie dostrzegają, że nasz kraj ma bardzo dużo do zaoferowania, jest bardzo atrakcyjny turystycznie, ma mnóstwo zabytków, piękną przyrodę. Mamy możliwość po prostu prowadzić godne życie, wystarczy mieć głowę na karku i chęć do pracy - dziś nawet nie ma znaczenia gdzie mieszkasz - jeśli spełniasz te dwa warunki. Co więcej dziś jesteśmy podzieleni głównie przy urnach wyborczych - ten podział jest sztucznie pompowany, jako naród nie wiem czy istnieje drugi kraj w UE o tak homogenicznej narodowości, nie licząc gwar mówimy i myślimy w tym samym języku, współdzielimy tę samą historię, w dodatku jest to kawał dobrej historii.

  •  
   ponuryrolnik

   +2

   pokaż komentarz

   @Lookazz: a pamiętasz ten kawał o piekle, w którym polaków nie trzeba było pilnować, że uciekną z kotła - bo sami się pilnowali, żeby inny nie uciekł i nie miał lepiej? zamiast pluć na polaków - to jest kwestia kompleksów i brak poczucia własnej wartości. jesteśmy gnojeni od zawsze i wmówiono nam, że nic nie jesteśmy warci jako naród. to jest typowe dla człowieka, który jest przekonany, że jest nic nie wart - wie, że jest przegrywem nigdy nie uda mu się zarobić więcej niż sąsiad, więc stosuje jedyną taktykę jaką zna - przeszkodzić sąsiadowi, żeby nie miał lepiej...

  •  

   pokaż komentarz

   Nie dzieci są potrzebne, tylko odpowiedzialni ludzie. To nie jest produkcja bydła. Człowiek, który nie potrafi samodzielnie wychować własnego dziecka wyprodukuje takiego samego nieporadnego, nieodpowiedzialnego obywatela uzależnionego od jałmużny reszty społeczeństwa.

   @arkadiusz-dudzik: No dobra, dobra ale wyobraź sobie, że całe społeczeństwo jest tak oświecone jak ty, wszyscy pracują w IT za 15000zł miesięcznie, to kto będzie wywozić śmieci, kto ci poda czokoszoka w żabce? Społeczeństwo działa dzięki różnorodności, są ludzie mądrzy i głupi, wykształceni i niewykształceni, bez tego nawet twoje oświecenie będzie gówno warte, przed kim byś się tak popisywał skoro wszyscy będą na tym samym poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadiusz-dudzik: Podaj miejsce swojego urodzenia... z DO( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz ale kto ma lepiej? Ameryka? Zachod? Moze poziom zycia jest wyzszy ale jak mialyby mi czarnuchy po osiedlu biegac i odp@$$%##ac to juz wole tak jak jest.

   pokaż spoiler Polska gurom ᕦ(òóˇ)ᕤ

  •  

   pokaż komentarz

   W Polsce taka mentalność, że gloryfikuje się biedę, nieporadność, bylejakość, brak ambicji, rozwoju czy przedsiębiorczości.

   @arkadiusz-dudzik GW odwaliła kawał solidnej roboty, po pomimo że piszesz całkiem sensownie, to w takich zdaniach jak powyżej wychodzą z ciebie kompleksy. Wystarczy zdjąć klapki z oczu by zauważyć, że to nie jest "nasza" mentalność, tylko zdobycz cywilizacji (aktualnie również umownej zachodniej) - socjalizm.
   Takie BLM to chyba nie walczy o prawa naszych górników, prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz

   I co z tego, że inni mają gorzej? Takim podejściem nigdy nigdzie nie zajdziemy, czy to jako jednostki, czy jako państwo. Patrzmy i naśladujmy tych, którzy mają lepiej.

   Oczywiście masz rację, tylko nie należy przeginać w drugą stronę i mówić że nasz kraj jest z gówna i dykty jak to często można przeczytać na wykopie.
   Jesteśmy 21 czy tam 22 gospodarką na świecie, a to znaczy że jednak tych za nami jest zdecydowanie więcej jak tych przed nami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: bo to typowa socjalistyczna, komunistyczna mentalność. Ma być biednie ale uczciwie i sprawiedliwość - bo każdy co ma lepiej to pewnie kapitalistyczny złodziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @KociaLapa: to się nazywa "podstawowy błąd atrybucji"

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadiusz-dudzik: ładnie zaorales :). Dałbym Ci 100 plusów. Róbmy dzieci bo się ZUS posypie. Ch@$ że za lepsza praca będą musiały wyjeżdżać do innych krajow

  •  

   pokaż komentarz

   @ponuryrolnik: ciekawe kto ci daje te minusy. Ci których dotyczą twoje słowa chyba tylko. 100% True...

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness

   A może chodzi po prostu o to, by doceniać to, co się ma?
   Polska mentalność tego nie przewiduje ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: masz rafje. Za poprzedniego rzadu zosgalo to nazwane "polityką cieplej wody w kranie".

  •  
   ponuryrolnik

   0

   pokaż komentarz

   @jaskins: ja praktycznie nie daję minusów. bo niby czemu? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: patrzymy i naśladujemy tych co maja lepiej od 30 lat. Nie rozumiem jak możesz uważać inaczej. Rozwijamy się w zawrotnym tempie i wiecznie dążymy do tego żeby było lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: Dokładnie, trzeba mierzyć wyżej. Nic tak nie poszerza horyzowntów jak pomieszkanie zagranicą. Ja to samo co oni o Polsce mogę powiedzieć o Holandii, Szwecji, Danii, Niemczech, Anglii. Może z wyjątkiem życzliwości ludzi i podejścia do emigrantów z Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: Myślę, że tu też chodzi o to żeby docenić to co się ma.

   Nie wiem ile razy słyszałem w życiu teksty w stylu "Polska to najgorszy kraj na świecie", zawsze wtedy dopytuję "To gdzie jest lepiej? Ameryka Południowa? Afryka? Azja poza Koreą i Japonią? Ukraina? Mołdawia? Kazachstan? Afganistan?"

   "Yyy, no ja miałem na myśli Niemcy czy Szwajcarię" XD

   Oczywistym jest to, że powinniśmy mierzyć jak najwyżej ale wkurza mnie takie gadanie jak to żyjemy w totalnym chlewie i wszędzie lepiej niż w Polsce

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: super, tylko czemu porównujesz nas do gorszych? może porównajmy Polskę z cywilizowanym światem? Tylko wtedy nie wyjdzie nam, że można się cieszyć z tego co mamy bo gówno mamy. Możemy porównywać się jedynie z innymi komunistycznymi rajami by wypaść przyzwoicie.

  •  

   pokaż komentarz

   super, tylko czemu porównujesz nas do gorszych? może porównajmy Polskę z cywilizowanym światem? Tylko wtedy nie wyjdzie nam, że można się cieszyć z tego co mamy bo gówno mamy. Możemy porównywać się jedynie z innymi komunistycznymi rajami by wypaść przyzwoicie.

   @GrimJyu: żeby każdy zauważył ile Polska zrobiła do roku 2015, a nie tylko w kólko mówić że poprzedni rząd nic nie robił

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993 przejechałem wzdłuż całą Rumunię i z drogami wcale nie jest tak źle.

  •  

   pokaż komentarz

   przejechałem wzdłuż całą Rumunię i z drogami wcale nie jest tak źle.

   @yaszczur: ta? a iloma autostradami jechałeś, asfalt maja jak u nas rok 2000

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wykonujesz tej pracy dla mnie, ani żadnej obcej osoby płacącej podatki, z których chcesz otrzymywać świadczenia. Nie korzystam z Twoich dzieci, nie chce z nich korzystać - nie są one własnością użytku publicznego.

   Nie dzieci są potrzebne, tylko odpowiedzialni ludzie.

   @arkadiusz-dudzik: Panie dudzik co pan za głupoty opowiada. Nie mam dzieci i raczej prędko to się nie stanie, ale zdaje sobie sprawę jak ważne to jest dla przyszłości narodu. Powinieneś być wdzięczny innym za to że mają chęć posiadania dziecka. Niestety ale po prostu wymieramy i bez kolejnej dawki obywateli to się nie poprawi. Pewnie również byłeś przeciwko przyjmowaniu migrantów...
   I nie, wcale nie muszą to być odpowiedzialni ludzie. Po pierwsze żeby urodził się ktoś mądry, musi urodzić się też ktoś głupi (rozkład normalny), po drugie w demografii chodzi o ilość a nie jakość.
   Możesz się pan z tym kłócić ile chcesz, ale to są same fakty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993 jedną, bo tylko tyle mają i lipny jest tylko stary odcinek z betonowych płyt z Bukaresztu w stronę Konstancy, reszta jak stół z nawierzchnią lepszą niż niejedna u nas, bo auto zachowywało się jakby płynęło, zero przenoszonych wibracji itp. Byłem też mocno zdziwiony, że poza tą ich jedyną autostradą są dobre nawierzchnie. Opisuje stan sprzed roku i może wcześniej faktycznie była lipa, bo wiele dróg wyglądało na "świeże". Nie byłem też w północnej części kraju, ale zrobiłem po Rumuni ok. 2000km, więc coś tam widziałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: Pewnie, że trzeba porównywać się do lepszych, ale w tym wywiadzie po prostu padają miłe słowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @yaszczur: mało w takim razie rumunii zwiedziłes ;)

  •  

   pokaż komentarz

   no tak, bo od razu trzeba ze skrajności w skrajność.
   A może chodzi po prostu o to, by doceniać to, co się ma?


   @endless-lameness: To nie leży w ludzkiej naturze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993 dlatego też expertem nie jestem. Skoro bywałeś na wsiach, to może i uświadczyłeś trochę polnych dróg, ale po tym co sam widziałem nie uwierzę, że jedziesz tam krajową drogą i asfalt nagle zamienia się w szuter ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wykonujesz tej pracy dla mnie, ani żadnej obcej osoby płacącej podatki, z których chcesz otrzymywać świadczenia. Nie korzystam z Twoich dzieci, nie chce z nich korzystać - nie są one własnością użytku publicznego.
   Dzieci są Twoją własną, nieprzymuszoną decyzją. Istnieje dobrowolność w tym aspekcie i jeśli Cię na to nie stać, lub jeśli uważasz się z tego powodu stratny to ich nie produkuj. To jest Twoja odpowiedzialność za Twoje prywatne życie. Żądanie od społeczeństwa przymusowych, jednostronnych świadczeń społecznych jest definicją kradzieży. Istnieją nadrzędne zasady organizacji społecznej oparte na wymienionych przeze mnie wyżej prawach jednostki. Stopień korupcji społeczeństwa wynika ze stopnia ich łamania.


   @arkadiusz-dudzik: tutaj się z Tobą nie zgodzę. To przyszłe pokolenia pracują na emerytury poprzednich. Tak działa ZUS ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   To nie leży w ludzkiej naturze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @To_nie_jest_kraj_dla_ateistow: winą za takie podejście do życia obarczam:

   1. młody wiek malkontentów - nie wiedzą/nie pamiętają z jakiego gówna wychodziliśmy i nie mówię tu o okresie powojennym, tylko np. przełom lat 80-tych i 90-tych.
   2. ogólne wykopowe zj@?$nie - nie trzeba specjalnie się rozglądać by zauważyć że to miejsce przepełnione życiowymi przegrywami i niedoszłymi samobójcami.

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego też expertem nie jestem. Skoro bywałeś na wsiach, to może i uświadczyłeś trochę polnych dróg, ale po tym co sam widziałem nie uwierzę, że jedziesz tam krajową drogą i asfalt nagle zamienia się w szuter ;-)

   @yaszczur: tam głównie są wsie ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: Winą obarczaj geny. Gdyby nie malkontenctwo to nigdy nie zeszlibyśmy z drzewa, bo i po co?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz
   @endless-lameness
   Jak chcesz być lepszy, bogatszy, silniejszy itd.
   To zmierzaj się z silniejszymi od siebie, a nie ze słabszymi.
   Porównywanie do słabszych jest do dupy, bo człowiek spoczywa na laurach i nie daje z siebie więcej wysiłku, bo nie ma motywacji.
   A jak sie porównuje z silniejszymi to wtedy ma jakiś cel i jest bardziej skłonny dać z siebie jeszcze więcej.
   Jest takie powiedzenie "z kim się przystajesz, sam się nim stajesz"
   Jak wychowujesz sie wśród patologii, to nie staniesz się nagle biznesmenem z bogatym życiem.
   Jak będziesz próbował wyjść z tej patologii i będziesz się zmierzał z mądrzejszymi ludźmi to masz dużą szansę coś osiągnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak chcesz być lepszy, bogatszy, silniejszy itd.
   To zmierzaj się z silniejszymi od siebie, a nie ze słabszymi.
   Porównywanie do słabszych jest do dupy, bo człowiek spoczywa na laurach i nie daje z siebie więcej wysiłku, bo nie ma motywacji.
   A jak sie porównuje z silniejszymi to wtedy ma jakiś cel i jest bardziej skłonny dać z siebie jeszcze więcej.


   @bylymylypyly: albo na odwrót - jeśli chcesz być wiecznie zdołowany i popaść w depresję, to mierz się wyłącznie z najmocniejszymi nie patrząc w ogóle na to z jakiego poziomu startujesz i czy robisz postępy czy nie.

   ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz Dobrze jest patrzeć na tych co mają lepiej i starać się ich gonić. Z drugiej strony dobrze też jest mieć szerszą perspektywę patrząc na świat i zastanawiając się czemu nie mam jak w Lichensteinie. Nie każdy może być w 1% najbogatszych ludzi świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: Docenić to trzeba umieć, ale najczęsciej dopiero życie uczy doceniania tego co się ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: coś w tym musi być, bo jak mi coś pójdzie zwyczajnie w świecie źle / słabo to mam w głowie "zakodowane"
   usprawiedliwianie tego tym, że nie byłem przecież najgorszy i inni mieli jeszcze gorsze rezultaty. Pomijałem w tym myśleniu fakt, że było tych osób bardzo niewiele i mój wynik był jednym z najgorszych.

   Zamiast spojrzeć na sprawę obiektywnie - no c#?!@wo odj#?$łeś panie, postaraj się bardziej - to patrzymy przez pryzmat osób którym poszło jeszcze gorzej, nawet jak jest tylko dwóch gorszych w 30 osobowej grupie.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzemas:

   Społeczeństwo działa dzięki różnorodności, są ludzie mądrzy i głupi, wykształceni i niewykształceni

   Społeczeństwo przede wszystkim działa, bo ludzie w pierwszej kolejności biorą odpowiedzialność za swoje życie, a jak już nie są pasożytami na reszcie obywateli to mogą zaoferować coś co wymiernie wzbogaca życie reszty ludzi wnosząc wkład w sprawne funkcjonowanie tej struktury zależności społecznej. Społeczeństwo nie działa dzięki ludziom pobierającym świadczenia na koszt uczciwie pracujących - komunizm, równą redystrybucję dóbr już przerabialiśmy (i do dziś niektóre nacje przerabiają). Takie społeczeństwa nigdy nie działały i ich upadek był tylko kwestią czasu - krwawy upadek, zwykle kończący się ludobójstwem. Podważysz święte zasady interakcji społecznej leżące u podstaw naszej cywilizacji - zbudowane wokół praw i przede wszystkim ODPOWIEDZIALNOŚCI jednostki - to wkraczasz na drogę do katastrofy. Bo tutaj nie chodzi przede wszystkim o prawa jednostki. Chodzi o drugą stronę medalu posiadania praw, czyli zaadoptowaniu osobistej odpowiedzialności. Twoje prawa wynikają z mojej odpowiedzialności. Po to właśnie istnieją prawa jednostki. Tylko społeczeństwa oparte na wzięciu indywidualnej odpowiedzialności jednostki za własne życie są stabilne, a nawet w efekcie powodują bogacenie się i poprawę warunków wszystkich członków społeczeństwa - nawet, a może przede wszystkim, tych najbiedniejszych.
   Dobre chęci nie są wystarczające, a tym bardziej nie uzasadniają agresji społecznej wobec tych praw. Zaczniesz negować prawo własności i nagle okazuje się, że każdy ma jakiś "uzasadniony" powód do okradania innego członka społeczeństwa. Społeczeństwo działa, ponieważ przestrzegamy (w mniejszym lub większym stopniu, ale jak pisałem to właśnie definiuje stopień korupcji społeczeństwa) nadrzędnego systemu hierarchii wartości, na którym opieramy nasze interakcje społeczne. Fakt, że posiadam własne i często uzasadnione potrzeby np. fizjologiczne, nie uprawnia mnie do zaspokajania ich kosztem łamania praw innej jednostki. Istnieją statystyki, modele ekonomiczne, wskaźniki, dowody w praktyce - współczesne i historyczne.
   "Sprawiedliwość" społeczna (co jest samo w sobie bardzo dyskusyjnym konceptem - czy ktoś kto dokonał wyrzeczeń np. poświęcił czas oraz wysiłek na edukację i zdobycie kompetencji pozwalających mu świadczyć wartościowe usług dla reszty społeczeństwa nie ma prawa do zgromadzonego bogactwa?) nie może być realizowana przy pomocy barbarzyńskich narzędzi. Komuniści zawsze racjonalizują dokonane zbrodnie za pomocą "szlachetności" celu. "Jeszcze tylko kilka egzekucji i nastanie upragniona utopia". Nigdy nie kończy się na tych kilku ostatnich egzekucjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness:

   GW odwaliła kawał solidnej roboty
   Wybacz, ale w przeciwieństwie do doktryn socjalistycznych, nie opieram się na żadnej politycznej indoktrynacji. Opieram się na aksjomatach wartości stanowiących pierwotny model organizacji społecznej cywilizacji zachodniej jaką znamy dzisiaj - choć już widać kolejne ataki zachodnich neo-marksistów chcących ponownie zniszczyć zachód.

   Wystarczy zdjąć klapki z oczu by zauważyć, że to nie jest "nasza" mentalność, tylko zdobycz cywilizacji (aktualnie również umownej zachodniej) - socjalizm.

   Wystarczy zapoznać się z historią cywilizacji zachodniej, by zauważyć że socjalizm - rozumiany w formie przymusowej, odgórnej doktryny społecznej - nigdy nie był częścią cywilizacji zachodniej. Cywilizacja zachodnia w obecnej formie istnieje ponad 2000 lat. Za początki uważa się pierwowzór demokracji ateńskiej. Ideologie socjalistyczne to jakieś 200 lat wstecz, ich początek wiąże się z manifestami marksistowskich ideologii kolektywistycznych, czyli zaprzeczeniu wszystkiego na czym oparte były pierwotne wartości zachodnie, których oś stanowiła indywidualna jednostka jako podstawa praw i obowiązków. Socjalizm to ideologiczny pasożyt na tkance zachodnich wartości. Pod pretekstem troski o los najniższych ekonomicznych warstw społecznych, motywowany jest zazdrością i nienawiścią do tych, którzy odnieśli sukces własną pracą i wyrzeczeniami (aka opowieść "Kain i Abel"). Jak to powiedział kiedyś bodajże Orwell: "They don't love poor. They just hate the rich". Gdyby socjaliści rzeczywiście dbali o dobro najbiedniejszych to promowaliby wolny rynek oparty na prawach jednostki, bo wszelkie statystyki i dowody historyczne wskazują na to, że to obecnie jedyna sprawdzona droga do stabilnego bogacenia się WSZYSTKICH warstw społecznych. Tak, jedni bogacą się szybciej od innych, stąd relatywny wzrost różnicy bogactwa, ale jakie proponujesz alternatywy? Każdy inny system prowadził do pogłębiania biedy społecznej, szczególnie te oparte na marksistowskich ideologiach społecznej przymusowej redystrybucji dóbr. To o co w końcu chodzi? O to by był równy podział biedy, czy o wymierne (nie oparte na relatywnych porównaniach bogactwa) poprawienie losu największej ilości członków społeczeństwa? 10% społeczeństwa wykonuje 90% pracy popychającej rozwój cywilizacji do przodu. Wszyscy z wyprodukowanego bogactwa na bazie tej pracy korzystamy. Może stąd te różnice społeczne? Może mają uzasadnione wyjaśnienie poza sprowadzeniem problemu do ideologicznej redukcji na temat "eksploatacji biednych przez uprzywilejowane warstwy społeczne"?
   Nie chcę wplatać tutaj filozofii chrześcijańskiej, ale to właśnie ona była głównym prekursorem kodyfikacji prawa i organizacji struktury społecznej zachodu opartej na prawach i odpowiedzialności jednostki. Wcale nie dziwi, że ideologie marksistowskie, w każdej formie, to zawzięty wróg filozofii religijnej ("Religia to opium dla ludu" - tja, ciekawe jak nazwać marksistowskie wizje utopii społecznych ;) ). I dla jasności - piszę tutaj o filozoficzno-społecznej warstwie chrześcijaństwa. Można wierzyć lub nie w treść warstwy teologicznej (duchowej), ale nie ma to niczego wspólnego z socjologicznym aspektem hierarchii systemu wartości stanowiącej fundament zachodniej organizacji społeczeństwa.

   Takie BLM to chyba nie walczy o prawa naszych górników, prawda?

   BLM to kwintesencja neo-marksizmu. Narracja walki klas społecznych, opresorów i opresjonowanych (tutaj na tle rasy), dynamika ofiary i oprawcy. BLM nie walczą o prawa, bo marksistów nigdy nie interesuje koncepcja praw społecznych. BLM walczą o przywileje, czyli jednostronną i przymusową formę "umowy" społecznej.

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness:

   GW odwaliła kawał solidnej roboty
   Zarzucanie mi reprezentacji jakichś kolektywnych ideologii jest typową retoryką anty-jednostkową. Ja nie mogę już w dzisiejszym świecie reprezentować własnego zdania - wszystko sprowadza się do reprezentacji interesów jakiejś grupy społecznej. To jest właśnie ideologia kolektywistów. W pierwszej kolejności jesteś przedstawicielem grupy społecznej, a nie autonomiczną jednostką posiadającą własny system wartości. Nie ma dialogu między ludźmi - jest tylko ideologiczna wymiana haseł między stojącymi w opozycji do siebie przedstawicielami grup społecznych. To powrót do ideologii społecznego tribalismu zdziczałych społeczeństw poprzedzających cywilizację zachodnią. Nie ma indywidualnych jednostek - jest tylko dynamika interesów grup społecznych. Ja jestem tylko zindoktrynowanym banerem cudzej ideologii - nie ma możliwości bym był jednostką zdolną do samodzielnego myślenia i posiadania własnego zdania.
   Sprowadzanie dyskusji do takiej retoryki jest o wiele prostsze, bo można z góry zanegować wszelkie argumenty rozmówcy jako zwykłe narzędzia mające służyć manipulacji w celu promowania celów rzekomo reprezentowanych grup interesów społecznych. I nie trzeba sobie zadawać trudu merytorycznej dyskusji, bo pomimo że "piszesz sensownie" to przecież zostałeś zindoktrynowany, by służyło to interesom jakiejś grupy ideologicznej, do której wygodnie Cię wrzucę, co automatycznie zaneguje jakąkolwiek wartość Twojej wypowiedzi. To jeden z najbardziej prostackich sposobów prowadzenia dyskursu publicznego. Typowy dla ludzi właśnie zaślepionych ideologiami.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzemas:

   No dobra, dobra ale wyobraź sobie, że całe społeczeństwo jest tak oświecone jak ty

   To nie jest kwestia oświecenia, tylko posiadania zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Już 2000 lat temu, grupka prostych ludzi tworząca religię znaną dzisiaj jako chrześcijaństwo ogarniała takie proste zasady jak szacunek dla praw jednostki.

   wszyscy pracują w IT za 15000zł miesięcznie, to kto będzie wywozić śmieci, kto ci poda czokoszoka w żabce?

   W obecnej rzeczywistości nie grozi nam nadmiar ludzi o wysokich kompetencjach społecznych, a wręcz na odwrót - zbyt wielu ludzi nie posiadających kompetencji i niedobór tych z kompetencjami.
   Powiem Ci co by się stało w hipotetycznej sytuacji niedoboru ludzi wywożących śmieci oraz pracujących w żabce. Rynek reaguje na popyt - przy desperackim zapotrzebowaniu na ludzi wywożących śmieci płaca śmieciarza wzrasta do momentu odpowiedniego wysycenia zawodu, a jednocześnie przesycony zawód IT cierpi na relatywnie niskie płace z powodu nadmiaru konkurencji. Pracownicy IT są nowymi śmieciarzami na rynku :) Co jest wyłącznie teoretyczną zabawą, bo nie bierze pod uwagę innych czynników odpowiadających na popyt gospodarczy jak innowacje technologiczne. Nie wspominając o tym, że nie bez powodu nie wszyscy pracują w IT, bo jest to zawód wymagający odpowiednich kompetencji, odpowiedniego poziomu IQ, predyspozycji do specyficznego sposobu rygorystycznego myślenia, którego brak sporej części społeczeństwa. Nie każdy po prostu nadaje się do każdej profesji - i jest to często kwestia arbitralna, dlatego kompetencje pracowników IT są cenione na rynku.
   Ja jednak stawiam na to, że w przypadku tak społeczeństwa złożonego z samych specjalistów na takie zapotrzebowanie odpowiedziałaby innowacja technologiczna zastępująca człowieka w najprostszych zawodach - co zresztą już powoli widać na zachodzie w kolejnej rewolucji przemysłowej. Roboty już potrafią budować domy, szybciej i wydajniej. Wyobraź sobie teraz gdyby nad takimi rewolucjami pracowało 90% społeczeństwa, na jakim poziomie rozwoju cywilizacyjnego bylibyśmy w takim tempie automatyzacji procesów (do tego m.in. służą algorytmy IT)?
   Problem jest wręcz odwrotny - co w obecnych czasach rozwoju technologicznego zrobić z zawodami o tak niskich kompetencjach? Twoje zmartwienia są wręcz absurdalne. Niedługo nastaną czasy problemu ogromnej grupy społecznej o zbyt niskich kompetencjach, by było zapotrzebowanie na ich pracę i nie będzie wiadomo co z nimi zrobić. Przy odpowiednim skonstruowaniu samoobsługowych punktów sprzedaży udział człowieka w tych branżach jest śladowy. Wszystkie zawody społeczne o niskich kompetencjach są najłatwiejszymi obszarami automatyzacji, bo opierają się na prostych, powtarzalnych czynnościach, dlatego taka praca posiada niską wartość rynkową.
   Masz problemy z realiów świata przed rewolucją przemysłową :) Zupełnie nieaktualne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lookazz: polacy tylko narzekaja a zle nie jest

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadiusz-dudzik: Fajnie, że mi tak treściwie odpowiadasz, pewnie by się dobrze rozmawiało ale mam wrażenie że to nie miejsce na tak analityczne dyskusje, ja się czuję tutaj bardziej jak w kiblu. Wolałbym kilkuzdaniowe odpowiedzi a nie przemówienia. Bez urazy, szanuję ale odpuszczam.

 •  

  pokaż komentarz

  Chyba nie chodzi o to zeby sobie powiedziec ze inni maja gorzej tylko o to ze byc moze nie doceniamy tego co mamy. Tak na prawde zyjemy w jednym z najasczesliwszych miejsc na ziemi. Nasze spoleczenstwo nie jest targane takimi napieciami jak w innych krajach zachodu i wschodu. Ekonomia nie jest najlepsza ale i tez nie najgorsza. Mamy darmowa sciezke edukacji i publiczna sluzbe zdrowia dzieki czemu wykluczenie jest na stosunkow niskim poziomie a mobilnosc spoleczna jest dostepna dla wszystich. Orzemy na ugorze ale coraz bardziej widzimy tego efekty. Nasz kraj to na prawde fajne miejsce.
  Niestety politycy prubuja wcisac nam co innego bo oni zyja z szczucia i tego ze beda 2 nienawidzace sie plemiona co czasami nie pozwala nam dostrzec i docenic naszego kawalka Ziemii.

 •  

  pokaż komentarz

  Maja pretensje, poniekąd słuszne, do Ukraińców i Mołdawian, że tak źle ich traktują. Ale zabrakło mi refleksji na temat, dlaczego tak się dzieje; domyślam się, że to było w tej "ocenzurowanej" końcówce. Przyczyną nie jest oczywiście żaden zatarg religijny, etniczny czy narodowościowy, tylko fakt że Naddniestrze jest państwem-marionetką pod rosyjskim protektoratem. Mołdawianie mają pretensje, bo chodzi o ich ziemie, a Ukraińcy sami mają te same problemy na Krymie i w Donbasie. I ot, takie są efekty działania miłującej pokój Rosji: nawet brata z bratem (jak w NRD i RFN) potrafią śmiertelnie skłócić, chociaż ryje sobie braterstwem wycierają.

  Oczywiście wymuszanie łapówek i niesprawiedliwe traktowanie Bogu ducha winnych ludzi, którzy nikomu nie zrobili krzywdy, nie jest w porządku. Nie usprawiedliwiam tego, stwierdzam jedynie przyczyny. I cieszę się, że w Polsce zarówno Ukrainiec, Mołdawianin, Naddniestrzanin jak i Rosjanin mogą czuć się dobrze, a nasze służby traktują ich profesjonalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: jeden rzeczowy komentarz na cały temat. Nie ma żadnego nadniestrza, czy ch#! wie jak to nazwać. To jest część Mołdawii jak zwykle zap%@@$%#ona przez ruską bladź na podobnej zasadzie jak Krym. Podobnie z abchazją w Gruzji. Tyle te ruskie k$@@y zrobiły krzywdy mojej rodzinie, że do dziś jak słyszę ten kacapski bełkot, to aż mnie wzdryga.

  •  

   pokaż komentarz

   w Polsce zarówno Ukrainiec, Mołdawianin, Naddniestrzanin jak i Rosjanin mogą czuć się dobrze, a nasze służby traktują ich profesjonalnie.

   @xniorvox: Kiedy byłeś w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu? Polecam toalety dla petentów... cywilizacja została w dupie.

 •  

  pokaż komentarz

  Niestety, socjalistyczni debile mówiący "musimy patrzeć na innych co robią" nie rozumieją jednej prostej rzeczy.
  Ci inni (zachodniaki) mieli kilkadziesiąt lat spokoju i gospodarki wolnorynkowej. Ba, oni mieli kilkaset lat wolnego handlu, przerywanego wojnami, pokoleń, które dorabiało się na prowadzeniu firm, handlowaniu z całym światem.

  Milton Friedman powiedział, że "Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska".

  Ale nasze europejskie lewaczki nie rozumieją tego, ŻE POLSKA NIE JEST BOGATYM KRAJEM ZACHODNIM,

  Więc mamy teraz ceny europejskie, a hajsy biedacze. I olgaboga co to się stało.

  To się stało, że socjalistyczni obsrani gównem debile nie rozumieją mądrych ludzi, którzy im mówią oczywiste rzeczy i wierzą w socjalistyczne brednie. My powinniśmy robić dokładnie odwrotne rzeczy co robi teraz Unia.

  Dlatego trzeba wyrzucić na zbity pysk socjalistów rozdawników i postawić na agresywny kapitalizm.Chociaż sam nie wiem czy nie jest już za późno i lepiej niech to państwo dojdzie do absurdu w inflacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @raq7: A gdzie ci ten agresywny kapitalizm zbudował dobrobyt. W Ameryce Południowej? W USA, może trochę, tyle tylko że oni dostają rentę od świata mając u siebie drukarnię kasy bez pokrycia plus wielkośc rynku i populacji. plus wymuszenia rozbójnicze na innych krajach czego przykładem jest gazociąg Ru -D. Tylko dzięki komunie i zagrożeniu komuną ten kapitalizm się ucywilizował i stworzył państwo dobrobytu, bo kapitaliści czuli nóż nacjonalizacji na gardle. Gdy upadła komuna zaczął od razu zaostrzyli kurs i ludzie po uwzględnieniu inflacji zarabiają tyle ile w latach siedemdziesiątych.

  •  

   pokaż komentarz

   @raq7: Mówisz o tych "firmach" w Ameryce Południowej i Afryce?

  •  

   pokaż komentarz

   @msc2: Polska już oficjalnie mogłaby zostać Bangladeszem Europy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  No no

  źródło: Screenshot_734.png

  •  

   pokaż komentarz

   @vdr: No to prawda.Bo jeszcze na pieniądzach sąsiada

  •  

   pokaż komentarz

   @vdr: Pewnie w porównaniu do ich standardów to tak jest. Wiadomo, że pieniądze są istotną częścią ale pewnie nie jest aż tak źle że całe życie się wokół nich kręci, jeździmy na urlopy i mamy czas/oszczędności na jakieś rozrywki.

  •  

   pokaż komentarz

   @mnc: Ta mów za siebie xd Ja mieszkam na wsi to ludzie czasami na chleb nie mają jeden ma 300ha, a drugi 5 i statystycznie każdego stać na wakacje ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @mnc: dokładnie na ukrainie i całym wschodzie to jest dopiero cyrk z kasą xd blok nie ocieplony cały się sypie ale nie ja muszę mieć super suv-a z salonu, nie masz co jeść? są zupki chińskie ja muszę mieć iphona xd, może kupie nowe buty na zimę bo stare są już zużyte? nie zosatw hajs i zbieraj na naturalne futro z lisa żeby mieć na mrozy -40 żeby się na mieście pokazać xd a najbardziej to rozwalają mnie młodzi ukraińcy w fejkach supreme, palace czy z fejkowymi yeezy oraz wydawanie pół pensji na dzień kobiet żeby twoja laska mogła sobie zrobić zdjęcie z bukietem z 50 róż xd, generalnie to podążanie za kasą na wschodzie jest słodkie (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   @adams8452: Dokładnie to, taka mentalność na pokaz ze wszystkim