•  

  pokaż komentarz

  Bym plusneła ale
  1) nie dla czcionki (pdf), nigdy nie spotkałam się z takimi dużymi, przez co książka zajmuje 300 stron a tak na prawde ma 70?
  2) za dużo memów, przez co książka nie wydaje się być profesjonalna
  3) Przy dłuższych komendach, nie widać całych komend (niby jest "pasek", ale nie da sie go przesunac (chrome))

  •  

   pokaż komentarz

   @Vicuna: Siemanko. Dziękuje za komentarz.

   1) Przyznaję, że eksport do PDF potraktowałem po macoszemu.
   2) Ideą książki było raczej bardzoooo luźne podejście do tematu. Jest raczej zbiór ciekawostek + kilka naprawdę moim zdaniem wartościowych porad (np. rozdział o top, czy zwrócenie uwagi na pisanie bezwzrokowe).
   3) Dotyczy de facto punktu pierwszego.

   Zaraz zrobię wersję WEB taką, by w przeglądarce dało się ładnie książkę oglądać (z GH Pages). Potem postaram się dopiero naprawić PDF.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vicuna: Udostępniłem wersje online na GH Pages - https://alexbaranowski.github.io/bash-bushido-book/ . Informację o niej są także w pliku readme. Zrobiłem issue z informacją odnośnie PDF.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vicuna: Typowa #rozowypasek w IT jest typowa ¯\_(ツ)_/¯
   Dostać książkę (za darmo, open source, można samemu przerobic na dowolny format) napisaną luźnym i przystępnym językiem, pełną wiedzy - strawną początkujących a i doswiadczeni na pewno dowiedzą sie szczególow ktorych nie znali...
   Ale źle, bo czcionka nie taka i za duzo obrazkow...

   pokaż spoiler Czekam na minusy...

  •  

   pokaż komentarz

   @Vicuna: Nie jesteś sama, bo mi także nie podobają się wszechobecne "głupie obrazki", które niczego nie wnoszą do treści artykułu. A do tego takie obrazki w książce to już przegięcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vicuna: @kosikredek: dolaczam sie do was. Typograficznie ksiazka jest zarowno w formie pdf jak i online nieczytalna. W pierwszym przypadku czcionka za wielka i wygladajaca prawie jak Comic Sans, w drugim za mala w porownaniu do reszty tekstu (dlatego programisci przewaznie nie powinni zajmowac sie UI jak nie sa do tego przeszkoleni). Do tego jest wiele przypadkow gdzie komendy sa w tekscie tak samo pisane jak reszta przez co trudno jest je wylapac i odroznic. Te obrazki sa rzeczywiscie strasznie niepowazne.

   @DocEmmettBrown: masz minusa ode mnie bo nie wiem co tu ma do rzeczy to, ze rozowy-pasek? Nie trzeba lubic wszystkiego co za darmo a poza tym co to za dziwne podejscie, ze darmowych rzeczy nie mozna krytykowac? Punkty @Vicuna sa jak najbardziej konstruktywne i na miejscu. Miala ten zaszczyt zeby wyrazic opinie jako pierwsza i jako niebieski-pasek sie pod tym podpisuje.

 •  

  pokaż komentarz

  pierwsze losowe zdanie które przeczytałem: this program is self explanatory ;d po co pisac takie rzeczy w ogole?

  •  

   pokaż komentarz

   @RomainGrosjean: Dziękuje za komentarz. Pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie. Praktycznie - by nie musieć opisywać tego co program potrafi, bo jest to oczywiste dla każdego kto go odpali. Nie mniej jest tutaj też drugie dno. Mianowicie osoby robiące wszelkiego typu konsolowe interfejsy (CLI) są często dumne z faktu, że program i jego komendy można łatwo odkrywać i są samo opisujące. Podobnie rzecz ma się z plikami konfiguracyjnymi, najlepsze są takie, które czytane po raz pierwszy wyjaśniają de facto oczekiwane działanie programu.

 •  

  pokaż komentarz

  Co do składu, to jak inni zauważyli czcionka ssie wielkością. Ode mnie - składanie książek w Calibre to marny pomysł. Dlaczego nie LaTeX? Tu masz super klasę TeX do składu świetnie wyglądających publikacji. Przykład masz tutaj: http://www.latextemplates.com/templates/books/5/kaobook.pdf .
  Poza tym świetny pomysł i wyczerpująco wszystko opisane.
  Pewnie miałbym sporo uwag, ale nie mam czasu wszystkiego przejrzeć. Będzie więc jedna - wspominasz netstat przy okazji ss. Piszesz, że ss jest szybsze (co jest prawdą). Nie wspominasz jednak dlaczego tak jest (bo dane idą z kernela), o bezpiecznych opcjach (działających w obu programach). To detal, jednak wiele przykładów używa netstat, więc dla niektórych nie będzie oczywiste, że najbardziej popularnych opcji mogą użyć bez zmian w ss (tulpn dla przykładu).
  Nie zmienia to faktu, że odwalasz świetną robotę!

 •  

  pokaż komentarz

  Fajne, spoko, ale kurde, czcionka jest ogromna, mobi wygląda lepiej.

  źródło: i.imgur.com