•  

  pokaż komentarz

  oczywiście że może - czy ruscy za mało jeszcze napsuli krwi w europie żeby pozwalać im na więcej?

  •  

   pokaż komentarz

   @SeLyn: Ale jak to przecież wykopkowi eksperci nazwali Bałtyk bajorkiem zbyt płytkim aby operowały tam jakiekolwiek okręty podwodne¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @tomo1945: Ale od kiedy neurope na niemieckich usługach uznajemy za ekspertów?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomo1945
   Wykopowi eksperci twierdzą, że Su to najlepsze samoloty na świecie, AK to najlepszy karabin szturmowy a Ruskie zegarki deklasują Szwajcarskie cuda za tysiące euro.

   Twierdzą też, że Amerykanie są gorsi od sowietów którzy w prawdzie więcej mordowali miliony ludzi u siebie i za granicą ale Amerykanie są gorsi bo najechali Irak.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw: na pewno od jakiś co najmniej 70 lat to amerykanie są gorsi niż rosjanie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw różnica między USA a Rosją jest jak między PO i PiS. Jeden udaje że w imię praworządności i demokracji trzeba zabijać, a drugi robi to na bezczela. W oczach opinii Rosja wygląda na tego złego, a paradoksalnie USA zniszczyło wiele krajów i zdestabilizowało pół Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Tak działają mocarstwa, chcą poprostu zachować władzę i wpływy, podobnie działają Chiny, podkupują firmy, korumpują organizacje itd. Liczy się jedynie balans między graczami, jak jeden zdominuje pozostałych to mamy monopolistę, a doskonale wiemy co oznacza monopol.

  •  

   pokaż komentarz

   czy ruscy za mało jeszcze napsuli krwi w europie żeby pozwalać im na więcej?

   @SeLyn: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: ocdn.eu

  •  

   pokaż komentarz

   @WitkacyInz

   na pewno od jakiś co najmniej 70 lat to amerykanie są gorsi niż rosjanie

   O kurde, coś przespałem?
   Ilu ludzi rozstrzelano w Guantanamo?
   Gdzie te masowe mogiły?
   Posyłają Amerykanów do łagrów?

   To straszne

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw wojna w Wietnamie została wywołana przez USA i pochłonęła około 3mln ofiar. Irak już dekadę po inwazji miał milion ofiar . Ogólnie ilość krajów na które USA zrzuciło bomby po 1945 osiągnęła już liczbę koło 40-50 albo i więcej. Natomiast zaraz mi przytoczysz wojnę w Gruzji o Osetię gdzie zginęło 150 Gruzinów i kilka razy więcej Osetynczykow i Rosjan , a 5000 to sama liczba ofiar śmiertelnych bombardowań amerykańskich Jugosławii

  •  

   pokaż komentarz

   wojna w Wietnamie została wywołana przez USA
   @Wolrad:

   to jest bzdura

  •  

   pokaż komentarz

   @SeLyn: długie przygotowania - krótka wojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @m4ni4ck afganistan gdzie powstrzymano talibów, irak gdzie zlikwidowano dyktatora Saddama. Usa porównujesz do krwawej Rosji czy Chin gdzie1milion Ujgrów siedzi w obozach? Tybet, Hongkong...Usa mogło robić wszystko co chciało ale się jednak samoograniczało.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomo1945:

   Ale jak to przecież wykopkowi eksperci nazwali Bałtyk bajorkiem zbyt płytkim aby operowały tam jakiekolwiek okręty podwodne¯_(ツ)_/¯

   Każda szkoła marynarki wojennej na świecie powie ci, że bałtyk jest najwspanialszym miejscem na świecie do operowania okrętami podwodnymi.
   Po pierwsze to, że jest "płytki" pozwala okrętom z napędem konwencjonalnym bezpiecznie "położyć się" na dnie i w totalnej ciszy przez kilka dni obserwować niezauważenie ruch na bałtyku który ma tylko jedno ujście i przycupnięcie w dobrym miejscu to wiedza o wszystkim co tam pływa.
   Druga sprawa. Jest tam na tyle głęboko i woda jest na tyle zasyfiona, że satelita dopóki się nie wynurzysz to cię nie wypatrzy.
   Trzecia sprawa. Na standardy morskie bałtyk to taki brodzik i współczesny sonar aktywny "widzi" cały ruch na powierzchni więc jakby z jakiegoś portu wojennego wychodziło coś ZOP to można zwinąć manatki i spierdalać.
   Czwarta sprawa. Morze jest praktycznie stojące (w prównaniu z oceanem) i pływanie tam to bajka dla nawigatorów (dlatego kraje europejskie uczą marynarzy na bałtyku).
   Piąta sprawa. Na 99% na wodzie nie będzie się kręciło dużo okrętów z zamiarem wojenki bo z każdej strony może ich śmignąć pocisk ziemia-woda więc okręty podwodne mają względny spokój.
   Szósta sprawa. Blisko do lądu więc można pominąć łączność satelitarną którą mogą przechwycić satelity szpiegowskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad
   Osobiście wolałbym oberwać amerykańską bombą niż być rozstrzelanym przez czerwone hordy.
   W pierwszym przypadku moje dzieci lub rodacy mają szansę na normalne życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @DarrDarek ech... Tyle lat tyle dokumentów a niektórzy nadal nie rozumieją że USA nie mogła dopuścić do wyborów bo ich marionetkowy reżim by przegrał wybory więc szukano casus belli do rozniecenia wojny i znaleziono https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gulf_of_Tonkin_incident

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw nie wiem, zapytaj wietnamczyków, którzy umarli z głodu czy mają teraz koszmarne deformacje po użyciu agent Orange. Albo zdestabilizowaną Afrykę czy Amerykę południową. Nie wiem czy są gorsi, na pewno nie są lepsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad:
   No patrz, a na Morzu Żółtym i Morzu Japońskim chocby tylko przez ostatnie 20 lat okręty północnokoreańskie co najmniej kilkadziesiąt razy ostrzeliwały cele południowokoreańskie i jakoś nowa wojna nie wybuchła.

   To jak to jest, że USA dwa razy ostrzelało cele w okresie dwóch dni i nagle od razu wybuchła wojna i to aż tak, że z pewnością USA tę wojnę wywołało.

   W 1939 roku Niemcy ostrzeliwali zapewne kilkadziesiąt razy polskich pograniczników przed wrześniem i jakoś z samego zabijania pojedynczych polskich żołnierzy wojna nie wybuchła. Na Westerplatte, gdyby przestali ostrzeliwać przyczółek, to też wojna by wygasła, bo Polska nie chciałaby toczyć wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw myślę że historii powinieneś się uczyć z książek lub relacji a nie z filmów hollywoodzkich. Amerykanie nigdy nie zaryzykowali by życia jednego swojego obywatela nawet poświęcając 100 rodaków swojego sojusznika. Dlatego Normandia została zrównana z ziemią. W Wietnamie spryskali bronią chemiczną 18% terenów leśnych w Wietnamie do tego Kambodżę i Laos i 3miliony ludzi dotknęły tego skutki chorobowe . Nawet wspierali ludobojce Pol Pota bo walczył z Wietnamczykami i to długo po wojnie wietnamskiej. Życie ludzkie dla Amerykanów jest gówno warte. Wojny które prowadzą nie mają na celu zwycięstwa ale destabilizację . Czy wiesz że 20% Afganistanu dziś jest kontrolowane przez Talibów ? Najpierw w latach 80tych wspierali islamskich radykałów a jak już przejęli władzę to zaczęli walczyć z nimi. Potem w Syrii wspierali odłamy ale kaidy tylko po to aby podsycać wojnę . Wspierali Kurdow ale jak tylko Turcja zaatakowała Kurdów to się wycofali . Destabilizacja świata to gwarancja istnienia pax america . Jedynej wolnej od wojen przystani z bezpieczną walutą.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrwawyKefir

   nie wiem, zapytaj wietnamczyków, którzy umarli z głodu

   To jakiś ponury żart.
   Umarli z głodu bo czerwona chołota wywołała wojnę domową.

   Poza tym nagle martwicie się o ofiary głodu a jak się wspomina o ZSRR i holokauście Słowian (wielki głód) to bagatelizujecie.
   Może mi powiesz, że to złe USA wprowadziło kołchozy i pod bronią pilnowało pól na Ukrainie?

  •  

   pokaż komentarz

   @DarrDarek nie było właśnie żadnego ostrzelania ale poszła taka wiadomość że wtedy społeczeństwo poparło wypowiedzenie wojny. Tak samo Niemcy zrobili prowokacje z radiostacją gliwicką . W 1991 córka ambasadora Kuwejtu w kongresie udawała pielęgniarkę ktora opowiadała jak to żołnierze Irakijscy wyciagają dzieci z inkubatorów i rozrywają w pół , dużo płakała i transmitowano to w TV tak się zaczęła pustynna burza. Wąglik którym machał Powell w kongresie muszę też Ci przypominać ? I okazało się że to kolejna fikcja. Ataki chemiczne na wsie Syryjskie jak tylko Assad zaczynał wygrywać na froncie ? Amerykanie szukali pretekstu do włączenia się do wojny , nie mogli znaleźć to sobie go zmyslili. Tak samo prowokują od lat Iran.

  •  

   pokaż komentarz

   na chołota wywołała wojnę domową.

   @Przemysluaw: czy ja piszę, że Rosja czy ZSRR były ok? Czytałem Archipelag Gułag, wiadomo, że liczbami komunizm miał najwięcej ofiar. Ale nikt USA nie zmuszał do walenia herbicydów na pola powodujące głód ludności cywilnej i przynoszące lata później mutacje. Wszyscy tacy szlachetni, biedna Ukraina, a o Indiach zagłodzonych przez Brytyjczyków to już ciiiiii, bo Churchill był bohaterem i pokazał V na zdjęciu. Wszyscy oni grali na siebie i mieli wyj#%@ne w kogokolwiek innego. Jak już jesteśmy przy Ukrainie, to kto dał im gwarancję bezpieczeństwa, jak oddadzą broń atomową, a potem się wypiął? A ty szczekasz na jednych, bo są trochę gorsi od drugich, kiedy wszyscy są po prostu mordercami i imperiami nawalającymi wszystko wkoło.

  •  

   pokaż komentarz

   O kurde, coś przespałem?
   Ilu ludzi rozstrzelano w Guantanamo?
   Gdzie te masowe mogiły?
   Posyłają Amerykanów do łagrów?


   @Przemysluaw:

   źródło: usa-bombing-a-country-near-you.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Czytałem Archipelag Gułag, wiadomo, że liczbami komunizm miał najwięcej ofiar.

   @KrwawyKefir: Sołżenicyn był kłamcą - ja nie mówię, że ZSRR cacy ale szukajmy prawdy. Tu ciekawa wypowiedź zmarłego niedawno niekwestionowanego światowego autorytetu:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   Może mi powiesz, że to złe USA wprowadziło kołchozy i pod bronią pilnowało pól na Ukrainie?

   @Przemysluaw: skąd ty bierzesz takie idiotyzmy?

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov wiesz co, nie jestem historykiem, o tym Buszynie informacji też za dużo nie ma - po polsku to już chyba w ogóle. Jesli jest światowej sławy autorytetem to chyba zasłużył na więcej niż jeden akapit w wikipedii. Nie mnie oceniać jak było na prawdę ale argumenty podawane w nagraniu akurat do mnie nie przemawiają. No bo czy pan sugerujący, że on się na grafologii nie zna ale tak na chłopski rozum to podobne pismo jest poważny? Sołżenicyn oczywiście miał potem pełno dziwnych poglądów, niektóre historie są faktycznie absurdalne. Chociaż po systemie, który spowodował np osuszenie jeziora aralskiego to akurat można się wszystkiego spodziewać.
   Generalnie ciężko to ocenić, pewnie nigdy się nie dowiemy do końca prawdy, bo rozmach przedsięwzięć ZSRR był tak duży, że też różnorodność historii i odbioru tej rzeczywistości może być różna.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: Gdzie byłeś dwa tygodnie temu,potwierdził byś wtedy moją tezę

 •  

  pokaż komentarz

  Tylko czy okręty podwodne mają większe znaczenie na Morzu Bałtyckim? Na tak płytkim akwenie cokolwiek jest w stanie się ukryć?

 •  

  pokaż komentarz

  Rosja już wydała na niego ponad 30 mld dolarów z uwzględnieniem budowy infrastruktury przesyłowej z Syberii Zachodniej.

  Może komuś ta kwota niewiele mówi, więc dla porównania: to jest budżet obronny Polski za dwa i pół roku. Za taką sumę można byłoby wybudować drogę ekspresową z Warszawy do Madrytu. Kupić kilkaset myśliwców F-35. Albo wybudować kilkanaście rurociągów Baltic Pipe lub trzy Centralne Porty Komunikacyjne łącznie z infrastrukturą drogową i kolejową.

 •  

  pokaż komentarz

  A dlaczego niby tylko Ruscy mogą wykorzystać Nord Stream do śledzenia?
  A Niemcy to nie mają do niego dostępu?

 •  

  pokaż komentarz

  Teza ciekawa, chociaż w obliczu wojny, to chyba całkiem łatwo byłoby przerwać taką nitkę, a odbudować już nie tak łatwo. Więc pytanie jest o to jaką to może mieć realną wartość w czasach pokoju? (i wcale nie mówię, że żadną, tylko jaką?)