•  

  pokaż komentarz

  Niech im płacą węglem. I tak zalega milionami ton, bo taki drogi, że nikt go nie chce. A skoro drogi, to pewnie dobry. Smacznego.

 •  

  pokaż komentarz

  Pytanie: czy PiS zachowa się jak na przywódców przystało czy odwali takie coś co Sasin kilka dni temu.

  Ps. Aż się boje myśleć jak pisowcy negocjują z UE czy też Amerykanami...

  •  

   pokaż komentarz

   @zwora: Śląsk jest ważny dla wyniku każdych wyborów. Poza tym część Polaków jeszcze żyje mentalnie w latach 70-tych i uprawia kult "czarnego złota". Ogólnie rzecz biorąc, sentyment do PRL-u jest nadal dość mocny wśród starszych osób (i nie tylko). Stąd między innymi te próby klecenia różnych prototypów z dykty i nazywania ich wzorem rupieci sprzed lat (np. Maluch, Polonez, Syrena).

   źródło: motobanda.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_Meloman: Większość Ślązaków (czyli mieszkańcy nie mający związku z kopalniami) ma dość górnictwa.
   Syf, szkody górnicze, cwaniactwo górników wychodzą nam bokiem.
   Osoba, która zrobiłaby z tym porządek miałaby gwarantowane poparcie w każdych wyborach.

 •  

  pokaż komentarz

  W przypadku PGG żadna restrukturyzacja nie ma sensu. To pudrowanie trupa. Tu trzeba likwidować.

  •  

   pokaż komentarz

   @uknot: Tam gdzie jest sens ekonomiczny to można zostawić przynoszące zyski kopalnie lub najlepiej jest sprzedać. Problem jest iż każda "restrukturyzacja" to przenoszenie problemu z jednej na drugą kopalnię. Jak wspomniane w artykule koszty płacowe zarzynają wyniki finansowe jak się przeniesie do nawet rentownej kopalni kilkaset lub nawet parę tysięcy osób to zaczną się problemy bo koszty płacowe wybiją w kosmos i nawet przynoszący zyski zakład zacznie tonąć. No i jest jeszcze sama mentalność górników i ich egoistyczne podejście do reszty społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @uknot: Która to już z kokei restrukturyzacja od lat 90? To i tak nic nie da. Znowu skarb państwa czyli my wydamy miliardy i za parę lat znowu będzie to samo. Z 5 lat było spokój jak padła kompania węglowa i zaczyna się od nowa. Zlikwidować/sprzedać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Matrik90: A czy któraś była solidnie przeprowadzona, czy wszystkie na odp$@@#!%?

   @uknot: nie likwidować a sprzedać, jakiś zdolny prywaciaż zarobi jeszcze na tym miliony.

  •  

   pokaż komentarz

   likwidować a sprzedać, jakiś zdolny prywaciaż zarobi jeszcze na tym miliony.

   @K-S-: w Polsce jest jedna prywatna kopalnia.To taki dobry biznes,że możesz ją kupić za złotówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   nie likwidować a sprzedać, jakiś zdolny prywaciaż zarobi jeszcze na tym miliony.

   @K-S-: Obawiam się, że nie będzie tak różowo. Czytałem kilka dni temu, że Czesi chcą nam odsprzedać kopalnię, którą parę lat temu kupili

  •  

   pokaż komentarz

   @K-S-: Jasne, to teraz PiS z Sasinem zrobią to dobrze. Tym razem się uda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @iron_fox2: To nie jest takie proste. W przypadku większości kopalni, a szczególnie PGG pensje stanowią 35-50% wszystkich kosztów. Inne koszty ciężko obciąć. Zwolnić też ciężko, bo większość polskich kopalni opiera się na ręcznej robocie. Po zwolnieniach kopalnia po prostu zmniejszy wydobycie, które jednak będzie tak samo kosztowne. W dodatku taka ręczna robota jest mało efektywna (na jednego pracownika kopalni przypada niewiele ton wydobytego węgla). W efekcie kopalnia może albo sprzedawać węgiel drożej niż oferują Ruscy, albo może przynosić straty. Jedyny sposób to zainwestować w mechanizację i automatyzację wydobycia. Jak ne chcesz inwestować to istotnie możesz zamknąć wszystkie kopalnie od razu, bo inaczej nie da się ich naprawić, a takiego trupa raczej nikt nie będzie chciał kupić.

   @Matrik90 No nie, bo nie restrukturyzacje są winne, ale okresy między nimi. Nie ulega wątpliwości, że od lat 90 udało się kilkukrotnie zmniejszyć zatrudnienie w polskich kopalniach. Niestety wciąż większość z nich opiera się na nieefektywnej ręcznej robocie. Po prostu schemat zawsze był w miarę ten sam:

   c??$!wa sytuacja - restrukturyzacja - poprawa wyników finansowych - odzywają się związki zawodowe żądające przeznaczenia nadwyżek na kolejne podwyżki zamiast na dalszą modernizację - dyrektorzy dla świętego spokoju daje im te podwyżki, bo sytuacja w kasie nienajgorsza - znowu konkurencja wyprzedza ceną - ponownie c??$!wa sytuacja - kolejna restrukturyzacja

  •  

   pokaż komentarz

   @uknot: @iron_fox2: można też zmienić prawo o związkach zawodowych i wyciąć tego raka, toczącego całą gospodarkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @otwieraczdopiwa: widać kolego że nie masz zielonego pojęcia o wydobyciu węgla kamiennego metodą podziemną. Na całym świecie wydobywa się go tylko dwoma systemami (ścianowy oraz komorowo-filarowy). Oprócz większości kopalń USA i Australii jest to system ścianowy stosowany również j nas. Niestety cały ciąg technologiczny stwarza zapotrzebowanie na tych ludzi i tego się nie przeskoczy. Można mieć nowszy sprzęt, mniej zawodny, awaryjny j na pewno w jakimś stopniu mniej obsługowy ale jest mnóstwo pracy gdzie człowieka się nie zastąpi, znam to z autopsji bo sam pracuję w GWK. Jedyna szansa dla górnictwa węglowego w Polsce to LZW. Śląsk upada poprzez życie w komunie, to jest najgorszy rąk. Do tego dochodzą zagrożenia naturalne, głębokość zalegania, zabudowa na powierzchni i ogólnie dosyć trudne warunki geologiczne. Na już żeby uratować chociaż trochę miejsc pracy i wydobywać z zyskiem trzeba by zamknąć ok 6-8 kopalni a w resztę zainwestować i zmienić mentalność. Albo wybudować dodatkową 1-2 Bogdanki i resztę można zamknąć, węgla wtedy (polskiego i taniego) wystarczy dla energetyki. Pozdro

 •  

  pokaż komentarz

  Jak to mówią górnicy: Nie chodzi o to żeby sprzedawać tylko wydobywać.

 •  

  pokaż komentarz

  nie poszli w technologię tylko w dopieszczanie potencjalnych górniko-srtajkowaczy , których jest dużo i są tępi, co za tym idzie sterowalni, to majo kiszeczkę ci geniusze strategii.. Normalnie cza walić pałą po kusach czarnych węglowych aż zrobią się czerwone rynsztoki silesji=) Żart, ale z pewnym niepokojącym nieśmiesznym czymśtam