•  

  pokaż komentarz

  I bardzo dobrze, USA pasożytują na całym świecie, ponieważ $ jest walutą rozliczeniową i rezerwową. Umowa z Bretton Woods była taka, że dolar miał mieć pokrycie w złocie a amerykanie w 1971 roku wycofali się z tego. Drukują sobie a raczej kreują $ ile chcą a reszta świata musi go kupić, żeby dokonywać rozliczeń w handlu zagranicznym albo trzymać rezerwy w swoich bankach centralnych. Nie oszukujmy się, dzięki $ zbudowali swoją potęgę.

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalmm80: Zgoda, tyle że akurat dla nas to niedobrze. USA chcemy tego czy nie były gwarantem światowego ładu, w którym zajmowaliśmy centralne miejsce jako europa. Kiedy posypie się USA natychmiast po nim posypie się Europa. Powtórzy się scenariusz lat 20-30 stych zeszłego wieku, w którym niepokoje gospodarcze i społecznie spowodują ożywienie i dojście do władzy środowisk skrajnych (władza autorytarna). Zamieszki na ulicach i kolejki po kartki żywieniowe staną się codziennością.
   Mamy też szansę na 4 tą wojnę światową, bo jeśli Chiny wzmocnią się jeszcze trochę to nie zawahają się przejąc terytoriów innych Państw, które już teraz uważają za swoje.
   Nasza cywilizacja oparta jest na silnej osi Europ USA. Kiedy ten układ się zawali EU stanie się trochę jak dziś Ameryka Południowa, biedne i pogrążone w wewnętrznych konfliktach i przestępczości.

  •  

   pokaż komentarz

   @janniecki: Tylko że obecny układ Europa-USA jest nie do utrzymania. Azja rośnie w siłę i będzie rosnąć i to jest obecnie problem dla Ameryki. A im więcej będzie się działo w Azji tym bardziej będą się tam musieli Amerykanie pakować. Niestety ale Europa chyba skazana jest na stanie się peryferiami. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalmm80: tak tylko my jestesmy uczepieni do USA jak dziecko do matki troche. Chinczycy przez dlugi czas robili nie tylko na USA ale tez na Europe. Teraz moze byc tak ze zachod bedzie robil bardziej na Chiny no a my ? Nie licz na cuda.

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalmm80 to prawda ale system z bretton Woods i amerykańska hegemonia zapewniła Europie najdłuższy okres pokoju w dziejach historii. Ktoś musi być potęgą? Czemu nie USA?

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedy ten układ się zawali EU stanie się trochę jak dziś Ameryka Południowa, biedne i pogrążon

   @janniecki: moim zdaniem do zawalenia tego układu drogą jeszcze daleka. Jak Trump przegra wybory demokraci wrócą do skutecznej polityki międzynarodowej.

  •  

   pokaż komentarz

   4 tą wojnę światową

   @janniecki: Coś mnie ominęło? xD

  •  

   pokaż komentarz

   Polityka zagraniczna administracji Trumpa jest bardzo skuteczna. To, że ktoś tam sobie szczeka nie sprawi, że jest inaczej. Trump rozpoczyna marginalizację Chin i ma wielkie szanse to zrealizować.

  •  

   pokaż komentarz

   @e3b0c: sorry, ale żyjesz w matrixie pisząc, że demokraci prowadzili skuteczną politykę międzynarodową. Demokraci wykończyli klasę średnią i doprowadzili do: po pierwsze przeprowadzki amerykańskiego przemysłu do Azji po drugie największej w historii kradzieży amerykańskiej własności intelektualnej przez Chiny.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: hahahahahah :-) rozpędziłem się trochę faktycznie :) :)

  •  

   pokaż komentarz

   @janniecki: haha policical fiction godne kolacji wigilijnej xD

  •  

   pokaż komentarz

   @janniecki: nie rozumiem, obecnie europa to najlepsze miejsce do życia oraz unia europejska jest 1/2/3 gospodarką świata. dlaczego mialoby sie to zmienić?

  •  

   pokaż komentarz

   @zhydan: bo produkujemy drogo albo wcale, bo jesteśmy wewnętrznie skłóceni, bo społeczeństwo starzeje się i nie mamy na to rozwiązania, bo doprowadziliśmy do niekontrolowanej migracji, z kultur które się z nami nie integrują, bo jesteśmy bardzo mało innowacyjni, bo EU poszła w stronę ograniczeń i protekcjonalizmu narodowego, bo społeczeństwa stały się roszczeniowe i oczekuje transferów socjalnych, bo nasz system finansowy oparty jest o dług, a zadłużenie sięgnęło w wielu krajach poziomu, którego nie da się spłacić, bo straciliśmy w rozwoju nauki (najlepsze uczelnie nie są z europy) ...

   wybierz sobie ;/

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalmm80: Mylisz przyczynę ze skutkiem!

  •  

   pokaż komentarz

   @janniecki: to o czym piszesz dzieje się właśnie w Murice.

  •  

   pokaż komentarz

   @janniecki:
   No jeszcze do Brexitu tak naprawdę nie doszło
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @janniecki: przecież same niemcy to jeden z większych eksporterow na swiecie.
   wewnetrznie skloceni tak
   nadal mamy 526mln ludzi, jest to zaraz po chinach i indiach
   tu sie nie wypowiem, bo nie wiem jaki to ma wpływ na ekonomie
   co do uczelni to prawda, ale nadal z top 10, dwie są z eu

  •  

   pokaż komentarz

   @janniecki: część rzeczy które wymieniasz to prawda ale to demokraci potrafią patrzeć dalej niż granice USA i w perspektywie dłuższej niż jedną czy dwie kadencje. Republikanie to dobrzy taktycy ale nie myślą strategicznie co widać po obecnych posunięciach USA.

  •  

   pokaż komentarz

   Coś mnie ominęło? xD

   @BobMarlej: Rząd światowy nie chce by przeciętny obywatel wiedział o prawdziwych rozgrywkach. Ludzie nie zdają sobie sprawy nie tylko z 3 wojen światowych ale i z tego, że były już wojny międzygatunkowe i niestety, ale ludzkość nie ma dobrego bilansu
   https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/11/02/wielka-wojna-emu-czyli-jak-australia-przegrala-z-ptakami/

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedy posypie się USA natychmiast po nim posypie się Europa.

   @janniecki: Bzdura. UE jest dla USA konkurencją i nie jest tajemnicą, że goldmany i morgany grają na jej upadek. Kiedy w USA nastąpi p?%%#$?nięcie, to UE tylko na tym zyska. Straci oczywiście Polska, której jeszcze nogi wystają z amerykańskiej dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Akaano: @janniecki: obecny ład gdzie cywilizacja zachodnia dyktuje warunki jest do obronienia o ile podejmie się właściwe działanie już teraz, bo jeszcze na tym etapie Chiny nie są odpowiednio silne. Ameryka to rozumie stąd deglobalizacja i zrywanie powiązań na których de facto udało się wyrosnąć Chinom pod nosem ameryki do tego polaryzowanie świata na osi wschód-zachód. Unia też chyba ogarnęła bo wszyscy teraz głowią się jak skutecznie przenosić produkcję znów do swojej strefy wpływów (trochę mocno dzięki pandemii), oraz zacieśnianie współpracy w ramach nie osobnych państw a czegoś na kształt imperium europejskiego, bo nie oszukujmy się pojedyncze państwa UE choćby skały srały to nie dadzą rady.

  •  

   pokaż komentarz

   @mentools: Tylko USA musi p#?!?!%nąć w dogodnym dla nas momencie gdzie sami będziemy mogli konkurować z Chinami jako bardziej zjednoczone mocarstwo a nie banda która ciągnie w różne strony.

  •  

   pokaż komentarz

   @MatPL1122: zgadzam się i kibicuje po cichu usa.

  •  

   pokaż komentarz

   @invit: potęgą, ale nie taką butną, która sobie drukuje pieniądze i zadłuża się ile chce. USA musi zrozumieć, że nie może być takim chamem ekonomicznym.

  •  

   pokaż komentarz

   Powtórzy się scenariusz lat 20-30 stych zeszłego wieku, w którym niepokoje gospodarcze i społecznie spowodują ożywienie i dojście do władzy środowisk skrajnych (władza autorytarna). Zamieszki na ulicach i kolejki po kartki żywieniowe staną się codziennością.

   @janniecki: mylisz się, bo nie bierzesz pod uwagę, że w takich krajach jak Niemce, Francja, UK jest bardzo dużo środowisk 'obcych kulturowo'. Tam prędzej wybuchnie wojna domowa, niż zostaną wybrane jakieś władze skrajnie narodowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: w mojej ocenie podałeś właśnie argument za tym że się nie mylę. Jeśli nie wierzysz poszukaj jaki procent społeczeństwa Niemiec stanowili Żydzi przed 2 wś.

  •  

   pokaż komentarz

   poszukaj jaki procent społeczeństwa Niemiec stanowili Żydzi przed 2 wś.

   @janniecki: Żydzi nie chcieli zniszczyć Niemiec, tylko na nich pasożytować. A teraz mamy inną sytuację, gdzie środowiska islamskie chcę REALNE zniszczyć cywilizacją którą się brzydzą. (choć z niej żyją)
   Dlatego uważam, że twoje porównanie jest nieprawdziwe, a tym samym błędne.

   W Niemczech jest ok. 5 mln islamistów.
   We Francji ok. 10 mln.
   To są potężne liczby i walka z taką liczbą ludności, doprowadzi te kraje do ruiny.

   W dodatku bogaci żydzi w Niemczech, sponsorowali powstanie NSDAP. I dopiero ich żądania dot. 'zwrotu z inwestycji' doprowadziły Hitlera i jego świtę do furii i ich masowych prześladowań.

   Wojnę w Europie z innymi krajami mogą rozpocząć kraje w miarę spójnie kulturowo. Np. Rosja, Turcja, Polska. Reszta w przypadku kryzysu, będzie się zmagać z poważnymi problemami wewnętrznymi. Może nawet dojść do rozpadu państw. Gdzie bardziej homogeniczne regiony, odłącza się od pozostałych. patrz. ostatnie próby rozłamu w Hiszpanii.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: ale ja nigdzie nie pisałem o wojnie, tylko o niepokojach społecznych i dojściu do władzy radykałów. Wojen na starym kontynencie raczej się nie spodziewam. Niepokoi wewnętrznych jak najbardziej.
   Wiesz, to nie ma tak bardzo znaczenia czy to Żydzi czy Muzułmanie - kiedy brakuje chleba szuka się winnych i najłatwiej zwalić winę na jakąkolwiek mniejszość. Ten mechanizm działał od zawsze wobec wszystkich mniejszości dokładnie tak samo.

   "mylisz się, bo nie bierzesz pod uwagę, że w takich krajach jak Niemce, Francja, UK jest bardzo dużo środowisk 'obcych kulturowo'. Tam prędzej wybuchnie wojna domowa, niż zostaną wybrane jakieś władze skrajnie narodowe."
   Jedno drugiego nie wyklucza. Marine Le Pen we FR ma całkiem spore poparcie - wcale nie wykluczone, że w następnych wyborach przejmie władzę. Austria z tego co wiem jest druga w kolejce. W UK już rządzi prawica - tyle, na razie bardzo umiarkowana.

  •  

   pokaż komentarz

   i dojściu do władzy radykałów.

   @janniecki: toż właśnie do się odnoszę. Aby radykałowie mogli dojść do władzy. Trzeba najpierw w tych krajach uporać się ze środowiskami 'obcymi'.
   Przykład Francji jest tutaj idealny. Gdzie robi się wszystko, aby francuska prawica nie doszła do władzy. Czy nawet miała reprezentatywną ilość głosów w ichniejszym Sejmie.

   że w następnych wyborach przejmie władzę.
   No właśnie, że nie przejmie. (patrz wyżej)

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: hahahahahah :-) rozpędziłem się trochę faktycznie :) :)

   @janniecki: Mi się wydaje, że 3 wojna światowa, to ta która jest prowadzona od XX lat na bliskim wschodzie vs ciapaki

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: rosja ma 20% muzułmanów w społeczeństwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalmm80: Tak, prymat rosji i chin taki dobry...

  •  

   pokaż komentarz

   rosja ma 20% muzułmanów w społeczeństwie.

   @paaszczaktaxi: na dalekim zadupiu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalmm80: "ie oszukujmy się, dzięki $ zbudowali swoją potęgę. " no patrz, a ja zawsze myślałem, że dzięki wykorzystywaniu nowych technologii, wdrażaniu ich z sukcesem, dzięki dwóm wojnom rozpętanym przez durnowatych Europejczyków, dzięki głupocie Japończyków czy rewolucji w Rosji.
   No patrz, gdyby nie dolar nie byłoby wielkich firm technologicznych :-D

  •  

   pokaż komentarz

   @janniecki: @kowalmm80: .... no może i dla nas to i nie dobrze...ale warto by trochę "spuścić z tonu"...i nazywać pewne sprawy wprost.... bo "nie chodzi o żadne prawa człowieka...demokrację"...tylko wyłącznie o "obronę naszego stylu życia i pozycji" ...i warto wpierw zauważyć że "niektórych terrorystów" można nazywać "bojownikami o wolność" wystarczy tylko zrozumieć "inne narracje" chociaż trudno to zauważyć z punktu widzenia "narracji w której jesteśmy"

  •  

   pokaż komentarz

   @janniecki: Jeśli w USA zaczyna się robić źle to w Polsce będzie 100 razy gorzej

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: Nowe technologie mają dzięki temu, że mogli sprowadzać najlepszych naukowców, inżynierów, informatyków z całego świata do siebie - stać ich było na to, w końcu każdy chciał zarabiać w $. To co napisałeś to oczywiście prawda, ale status $ niewątpliwie pomógł USA w zbudowaniu pozycji, którą mają obecnie.
   P.S Podobnie z euro, odkąd jest euro, niemiaszki coraz bogatsze a południe Europy coraz biedniejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalmm80: ale p!@!#%$isz. Oni nie żałują kasę na badania i robią z tego korzyść. Uważasz, że ponad 320 milionowy naród, który dobrze selekcjonuje i płaci naukowcom nie może mieć swoich naukowców?
   Źle uważasz.
   "niemiaszki coraz bogatsze " Niemiaszki zdrowo zap$%@#!?ają, nie trwonią kasy (zasada czarnego zera), planują długoterminowo. Południe op$%@#!?a się, bajlando bajlando, sjesta sjesta, studiuje nie to co jest potrzebne na rynku, nie chce być rzemieślnikiem, to później kończą jak skończyli

   Niemaszki były bogate długo przed wprowadzeniem euro.

   pokaż spoiler No i Niemiaszki przyjęły na utrzymanie gości z NRD, bo ich gospodarka i mentalność okazała się być jeszcze gorsza niż resztki z PRL.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: USA nie żałują kasy na badania, bo mogą ją sobie dowolnie kreować i opłacać kogo chcą a reszta świata nie. Kongres utrzymuje 25 milionów bezrobotnych dając im większy zasiłek na czas pandemii niż zarabiali. Rozumiesz już ? FED wykreował z powietrza 2 biliony dolarów przez ostatnie 3 miesiące a reszta świata za $ musi płacić. Polska chce kupić gaz z USA to najpierw musi kupić $ a USA chcą kupić coś w Polsce to sobie $ kreują z powietrza i kupują. Rozumiesz ? Wiesz co to jest system rezerwy cząstkowej ? Wiesz jak to działa ? A system swift ? Dlaczego sankcje amerykańskie są takie skuteczne np: na Iran ? Pomyśl.

   Niemiaszki wszystko prawda co napisałeś, ale odkąd jest Euro ich gospodarka na tym zyskuje w przeciwieństwie do gospodarek południa. Marka niemiecka była bardzo silną walutą, w związku z tym eksport towarów z Niemiec był drogi. Odkąd jest euro, Niemcy eksportują na potęgę, dlatego ponieważ euro z jednej strony jest walutą na którą wpływa siła niemieckiej gospodarki z drugiej strony masz gospodarki krajów południa, z dużym deficytem budżetowym, problemami z systemem bankowym itp. Wprowadzenie euro zniwelowało siłę niemieckiej marki i przyczyniło się do wzrostu eksportu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalmm80: Unia może kreować, Chiny mogą kreować kasę, Rosja też.
   "Marka niemiecka była bardzo silną walutą, w związku z tym eksport towarów z Niemiec był drogi. " był drogi, a Niemcy były mistrzem eksportu. Ciekawe, nie?
   "masz gospodarki krajów południa, z dużym deficytem budżetowym, problemami z systemem bankowym" to kraje południa niech się wezmą za prawdziwe reformy. Polska nie jest w Euro, była biedna jak myśl kościelna, a ma mniejsze zadłużenie, odporny system bankowy, rosnący eksport. Cuda? Nie, ciężka praca. Coś nieznanego krajom południa. Gardzę tymi krajami.

   pokaż spoiler Czechy, Słowacja, Estonia podobnie. Zresztą Estonia ile ma zadłuzenia? 20%?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: spr. dane jak wzrósł niemiecki eksport od czasu wprowadzenia euro to zrozumiesz.
   Polska, Chiny mogą kreować i co za to kupią jak cały handel międzynarodowy opiera się na $ i na swifcie ? Jedyny skutek to będzie inflacja, zresztą u nas dodrukowali 200 mld ( kreacja jest w toku jako tarcza antykryzysowa ) i inflacja już się pokazała a w USA kreują biliony $ i inflacji na razie nie ma, bo na $ jest popyt a na inne waluty już nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalmm80: PL ma ukryty deficyt, ten oficjalny nie może przekroczyć zapisów w Konstytucji. Przecież Polska produkuje dla Niemiec, jesteśmy fabryką niemieckich półproduktów.
   System bankowy mamy odporny do czasu, duża część banków jest zagraniczna, jak tam tąpnie to i u nas poleci. Poza tym u nas KNF się nie zgodził na to, żeby polskie banki inwestowały w produkty typu subprime i inne ryzykowne, lewarowane itp i dzięki temu u nas nie było tego co 10 lat temu na zachodzie.

 •  

  pokaż komentarz

  Oho! Czyżby hamerykańska demokracja zbliżała się wielkimi krokami do Rosji i Chin... #pdk

 •  

  pokaż komentarz

  Prawda jest bardzo ponura: Rosja i Chiny planowały, że uderzą w dolara w 2022 (Igrzyska w Pekinie). Znacząco przyspieszyły, bo na poważnie biorą pod uwagę scenariusz, w którym USA rozsypują się gospodarczo z powodu Koronawirusa.
  //

 •  

  pokaż komentarz

  Ktoś mi wytłumaczy, dlaczego jakiekolwiek kraje miałyby używać dolara? Przecież mają swoje waluty...

  No chyba że miłujące pokój USA, krynica demokracji, przymusza do tego groźbą...

  Ale nie, przecież Burgery som dobre ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  W 2019 roku handel dwustronny pomiędzy Chinami a Rosją osiągnął 110 miliardów dolarów.

  Być może dla Rosji to dużo, ale w skali światowej to ilość śmieszna. Same rynki państw rozwiniętych pokryją tę stratę, a należy mieć na uwadze również państwa rozwijające się jak Indie, Indonezja czy Wietnam.

  •  

   pokaż komentarz

   @arkan997: A my dajemy miliardy złotych na... telewizję. Oczywiście złotówka warta jest 3.74 razy mniej, ale mimo wszytko to, k#!!a mać, telewizja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   W 2019 roku handel dwustronny pomiędzy Chinami a Rosją osiągnął 110 miliardów dolarów.

   Być może dla Rosji to dużo, ale w skali światowej to ilość śmieszna. Same rynki państw rozwiniętych pokryją tę stratę, a należy mieć na uwadze również państwa rozwijające się jak Indie, Indonezja czy Wietnam.

   @arkan997: Z artykułu:

   Odchodzenie od dolara widać także w wymianie handlowej Rosji z innymi częściami świata, np. Unią Europejską. Od 2016 r. Handel między Moskwą a blokiem odbywa się głównie w euro, przy obecnym udziale na poziomie 46 proc.

   Szczerze nie wiem które to biliony, więc jest tego w przypadku EU - Rosja przynajmniej drugie tyle.

   A jeżeli okaże się to początkiem lawiny i różni gracze zaczną się wymieniać ze sobą z pominięciem dolara, to już śmieszne (dla USA) nie będzie.

   źródło: Screenshot_2020-08-01 Russia - Trade - European Commission.png

  •  

   pokaż komentarz

   A jeżeli okaże się to początkiem lawiny i różni gracze zaczną się wymieniać ze sobą z pominięciem dolara, to już śmieszne (dla USA) nie będzie.

   @gzkk: Od ponad 10 lat bilans handlowy Rosji pozostał w zasadzie niezmieniony, a wręcz zaliczył spadek link

  •  

   pokaż komentarz

   Od ponad 10 lat bilans handlowy Rosji pozostał w zasadzie niezmieniony, a wręcz zaliczył spadek

   @arkan997: Ale my nie o bilansie - który masz bieżący (do 2019) na wykresach - ale o wymianie w Euro. A ta w ciągu 10 lat wzrosła do 46% handlu (wg artykułu).

  •  

   pokaż komentarz

   @gzkk samo to że po wprowadzeniu EURO transfer wewnątrz europejski już nie jest w dolarze tylko leci systemem SEPA w euro .