•  

  pokaż komentarz

  Nikt nie ma problemu ze słowem "murzyn" poza garstką oszołomów, próbujących negatywnie je nacechować by mieć z czym walczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: w ogóle teraz dużo tematów z którymi mają problem jedynie nieliczni. Co mnie to wszystko obchodzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Opryskus69: @Vielokont: Też się nad tym ostatnio zastanawiałem. Serio, czy jak powiem, że taki Olisadebe (akurat przykład, bo jest na miniaturce) to murzyn, to od razu go obrażam? No chyba żarty, mi (i wielu innym Polakom) się kojarzy przede wszystkim jako piłkarz, z bramkami w eliminacjach MŚ i golem z USA na mundialu, w nosie mam to jaki ma kolor skóry.

   Czy jak ktoś powie o mnie, że jestem biały, to będzie mi robiło? No jestem biały, taki się urodziłem. Olisadebe urodził się czarny. Ja biały. Żyjemy sobie i zarówno ja, jak i on, robimy dobre i złe rzeczy - jako ludzie, na jednej planecie. Trochę męczące jest, że trzeba na to patrzeć jakoś inaczej, uważać na dobór słów itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: biały murzyn brzmi w 100% pozytywnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @robid: nie, ale to jest związek frazeologiczny i właśnie tak go należy postrzegać. "Stajnia Augiasza" jako określenie zasyfionego w cholerę miejsca nie rzutuje na postrzeganie samego Augiasza, prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: Kiedyś czytałem opracowanie że słowo murzyn pochodzi od "maur" coś takiego. Teraz od niektórych słyszę że murzyn pochodzi od murzić brudzić i jest obraźliwe ¯\_(ツ)_/¯ Od czego pochodzi słowo pedał i czemu dla niektórych ma negatywnych wydźwięk to już w ogóle nie ogarniam, a znam "gejów" mówiących o sobie per "jestem pedałem"

  •  

   pokaż komentarz

   Też się nad tym ostatnio zastanawiałem. Serio, czy jak powiem, że taki Olisadebe (akurat przykład, bo jest na miniaturce) to murzyn, to od razu go obrażam?

   @fiberian_hufky76: Zawsze możesz powiedzieć, że jest czarny/czarnoskóry. Nie musisz zniżać się do określania go jako "murzyn".

   Czy jak ktoś powie o mnie, że jestem biały, to będzie mi robiło? No jestem biały, taki się urodziłem. Olisadebe urodził się czarny. Ja biały.

   Dokładnie! Dlatego ma pełne prawo by mu nie podobało się zwracanie do niego per "murzyn".

  •  

   pokaż komentarz

   @donOGR: Nie wiem, dla mnie czarny zawsze brzmiało bardziej negatywnie od murzyna ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: Nieprawda. Jak ktos zasyfil sobie obejście to Chyba o nim świadczy?

  •  

   pokaż komentarz

   @donOGR: tak z ciekawości, co jest obraźliwego w słowie murzyn? Wiersz Murzynek Bambo jest obraźliwym wierszem? Ciasto Cycki Murzynki jest obraźliwym ciastem? Co jest złego w tym słowie?

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz od niektórych słyszę że murzyn pochodzi od murzić brudzić i jest obraźliwe ¯_(ツ)_/¯

   @albertbranka: Twierdzący tak to albo ideologowie albo pożyteczni idioci, nie ma sensu ich słuchać. Ktoś, kto wypowiada takie kocopoły powinien podlegać ostracyzmowi społecznemu jako jednostka szkodliwa. Coś jak kolega @donOGR wyżej, który właśnie się o tym przekonuje, zbierając minusy za pisanie takich właśnie durnot.

  •  

   pokaż komentarz

   Twierdzący tak to albo ideologowie albo pożyteczni idioci

   @Vielokont: No coś w ten deseń. O etymologi słowa "murzyn" czytałem już parę lat temu, teraz widzę że coś się pozmieniało na wikipedii ( ͡° ͜ʖ ͡°) W dyskusję się nie wdawałem, ale teraz się doedukowałem i będę się na profesora Miodka powoływał bo twierdzi że to nie obraźliwe. Ogólnie to sprawdzałem to bo chciałem poznać genezę słowa "ciapak" teraz nie sprawdzałem, ale wtedy znalazłem że to od tego pochodzi że robią jakieś śmieszne chlebki których nazwa brzmi jakoś podobnie do ciapak

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: murzyn jest niemiłe, nazwałbyś kogoś czarnoskórego w jego obecności murzynem? Słowo gruby też jest "neutralne" a podejrzewam że nie nazwałbyś żadnej kobiety grubą patrząc jej w oczy

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: studiowalem miedzy innymi z kolesiem z Nigerii, kiedys nawet sie go pytalismy czy slowo murzyn go obraza (wiadomo, zawsze warto wyjasnic sytuacje), wyjasniajac jego znaczenie, nawet inne znaczenia typu bialy murzyn.

   Chwile pomyslal, po czym stwierdzil, ze nie wie co jest tu obrazliwego, co innego takie okreslenia jak czarnuch czy asfalt, to wiadomo ze raczej nic milego.

   Mamy bardzo dobre okreslenie na takich ludzi (afropolak brzmi raczej smieszne xD), ale oczywiscie najwiekszy problem ze slowem murzyn maja domorosli wojownicy o byle co.

  •  

   pokaż komentarz

   @albertbranka: Tutaj jest też bardzo konkretna polemika językoznawczyni PWN z "wiedzącymi lepiej". Mimo rozjechania merytorycznego, i tak mieli pretensje, no bo jak to tak operować faktami przeciw emocjom ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Klopotliwy-Murzyn;17473.html

  •  

   pokaż komentarz

   @albertbranka:

   źródło: comment_1MqxlFwyL1DOR4itv9qYqk8nJnJqkR8S,wat.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @szwarceneger:

   murzyn jest niemiłe, nazwałbyś kogoś czarnoskórego w jego obecności murzynem? Słowo gruby też jest "neutralne" a podejrzewam że nie nazwałbyś żadnej kobiety grubą patrząc jej w oczy

   Nie powiedziałbym do żadnego murzyna "ej murzynie, chodźże no tu" tak samo, jak powiedziałbym do grubasa per grubas, do rudego per rudy, do okularnika per okularnik, do białego per biały ani do Polaka per Polak. Tego typu określeń używa się do opisu osoby, a nie do bezpośrednich zwrotów. Jak Jolka jest jedyną grubaską w grupie np. 20 kobiet to przecież też opisując ją komuś powiesz, że to "ta gruba". Podobnie z "tym z okularach", "tamtym Polaku", czy "tym białym" (chociaż to przeszłoby tylko kraju, gdzie biali stanowią taką samą mniejszość, jak u nas murzyni).

   To wszystko powinno być dla każdego rozgarniętego człowieka oczywiste, więc bez fikołków tu proszę.

   Nie sil się na odpowiedź, bo jak już wyżej pisałem, z pożytecznymi idiotami i ideologami dyskusja nie ma sensu. Murzyn to słowo neutralne i kropka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: u mojej dziewczyny na UWr pedagogice któraś z wykladowczyń wmawiała na zajęciach że murzyn jest określeniem rasistowskim... Obawiam się że polskie uczelnie też czeka atak politycznej poprawności rodem z USA

  •  

   pokaż komentarz

   @szwarceneger: Jak zwykle daje się kobietę jako przykład. Facetowi to już mógłbyś powiedzieć że jest gruby?

  •  

   pokaż komentarz

   u mojej dziewczyny na UWr pedagogice któraś z wykladowczyń wmawiała na zajęciach że murzyn jest określeniem rasistowskim... Obawiam się że polskie uczelnie też czeka atak politycznej poprawności rodem z USA

   @zigamsedodoopy: Nie czeka, o ile będziemy temu stawiać opór. USA jest dobrym przykładem na to, że olewanie takich numerów bez reakcji to najlepsza recepta na ideologiczny terror. Nasze dyskusje tu na Wykopie mają pewne znaczenie, nawet jeśli niewielkie. W końcu zawsze to coś. Sam próbowałem dyskutować na ten temat w jakiejś mocno lewicującej grupie na FB, ale to jak gadanie z botami - dla nich temat był wyczerpany, dyskusja się odbyła (na moje pytanie o to, kiedy i gdzie, odpowiedzi się nie doczekałem), murzyn jest be, a kto się nie zgadza nosi brunatną koszulę i hajluje. A wszystko dlatego, że ktoś zrobił jakiejś murzynce zdjęcie z głupim znakiem. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby wcześniej odpowiednio ją urobili na temat tego, co to słowo znaczy ich zdaniem.

   Swoją drogą mało jest tak irytujących społeczności jak te mocno lewicowe. Przekonanie o własnej wyższości, ironizowanie, wszechobecny protekcjonalny ton i wyraźne odseparowanie się od "typowych Kowalskich" wk$?%iają przeokrutnie. Dobrze przynajmniej, że ten się śmieje, kto się śmieje ostatni, bo w ten sposób zwolenników to sobie nie zjednają. Turboprawaków już łatwiej zdzierżyć, bo choć tezy podobnie odrealnione, to przynajmniej przaśność nie działa tak na nerwy.

   A z tą wykładowczynią ktoś powinien był podjąć polemikę - skoro uważa, że to pojęcie rasistowskie, to byłoby fajnie, gdyby potrafiła to uargumentować.

  •  

   pokaż komentarz

   możesz powiedzieć, że jest czarny/czar

   @donOGR: a dlaczego nam go obrażać? Może jeszcze czarnuch zamiast fajny murzynek?

  •  

   pokaż komentarz

   murzyn jest niemiłe, nazwałbyś kogoś czarnoskórego w jego obecności murzynem? Słowo gruby też jest "neutralne" a podejrzewam że nie nazwałbyś żadnej kobiety grubą patrząc jej w oczy

   @szwarceneger: Oczywiście że mówiąc o nim bym go tak nazwał, podobnie jakbym mówił o kimś że jest arabem albo chińczykiem. Natomiast zwracając do niego oczywiście nie, bo nikt do nikogo nie zwraca się per rasa/wyznanie/narodowość, jest to elementarz normalnego wychowania. Do mnie jakby ktoś wyskoczył "ty, biały katoliku" zamiast normalnie po nazwisku też bym się zaczął zastanawiać, czego ten koleś ode mnie chce i czy przypadkiem nie jest to aby dostać w twarz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: Słowo murzyn jest jednak nacechowane negatywnie od dawna.
   Osoby czarnoskóre nie przepadają za nim, Izu mowil, ze nie przeszkadza mu to bardzo, ale woli inne okreslenie

  •  

   pokaż komentarz

   @dwaemu ale zolty, zoltek, chinol juz nie brzmi dobrze
   a podobnie nacechowane jest slowo murzyn
   chyba kazdy to czuje, zresztą gdyby murzyn bylo neutralne to osoby czarnoskore nie mialyby nic przeciwko temu by je tak nazywano. a nie lubią tego

  •  

   pokaż komentarz

   ale zolty, zoltek, chinol juz nie brzmi dobrze

   @stefan_banach: no, czarnuch też nie

   a podobnie nacechowane jest slowo murzyn

   Nie nie jest. Podobnie nacechowane jest słowo czarnuch.

   chyba kazdy to czuje,

   Newsflash: ty i twoja prywatna banieczka to nie każdy.

   zresztą gdyby murzyn bylo neutralne to osoby czarnoskore nie mialyby nic przeciwko temu by je tak nazywano. a nie lubią tego

   ...potwierdza Instytut Danych Wyjętych Prosto z Dupy.
   ps. nawet gdyby tak było, znaczyłoby tylko tyle, że murzyni mają problem z językiem polskim. Albo głupich nauczycieli którzy ich nauczyli że słowo jest "źle nacechowane". Nie jest to jednak nasz problem. Nie mam zamiaru zmieniać języka tylko dlatego że komuś coś źle brzmi i wydaje się być źle nacechowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: no tak bo nie ma konotacji negatywnej takie okreslenia jak:
   - ciemno jak u murzyna w d...
   - 100 lat za murzynami
   czy
   - wali jak z murzynskiej chaty

   zaraz sie prawacy zleca bronic etymologii itp. sek w tym ze bronia tego ludzie ktorych te okrelsenie kompletnie nie dotyczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: Dużo więcej negatywnych frazeologizmów powstało od słowa "czarny": "czarny charakter", "czarno to widzę", "czarny rynek", "być w czarnej dupie", "robić na czarno", "czarne chmury", "czarne prognozy", itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: Kiedyś czytałem opracowanie że słowo murzyn pochodzi od "maur" coś takiego. Teraz od niektórych słyszę że murzyn pochodzi od murzić brudzić i jest obraźliwe ¯_(ツ)_/¯ Od czego pochodzi słowo pedał i czemu dla niektórych ma negatywnych wydźwięk to już w ogóle nie ogarniam, a znam "gejów" mówiących o sobie per "jestem pedałem"

   @albertbranka: masz rację i to takie skrajności jak komu lepiej ;) "maur" pochodzi od maureanii gdzie też kolor skóry jest inny i raczej to nie jest kolor typowo czarny . Niestety te skrajności w interpretacji dziś jedni nazywanie murzyna murzynem negują ale nie przeszkadza im nazywanie kogoś białasem czy co popularne na wyspach ciapaty .
   I z niczego może powstać problem bo kiedyś w przedszkolu uczyłem się wierszyka J.Tuwima "Murzynek Bambo", Elektryczne Gitary mają "Ona jest Pedałem " a i ostatnio gdzieś w trakcie jakiejś piosenki usłyszałem słowa "...Ja po murzynie po prostu brzydzę się... " i za chwilę może się okazać że akurat teraz leci w RMF-ie " Makumba" a za chwilę wszystko to będzie zakazane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: i też zapierda**sz jak murzyn albo zapi***alam jak murzyn ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @1ncogn1t0r: widze ze nie do konca sie rozumiemy - slowo "czarny" nie oznacza w zadnym z tych powiedzen osoby o czarnym kolorze skory.

  •  

   pokaż komentarz

   Słowo murzyn jest jednak nacechowane negatywnie od dawn

   @stefan_banach: nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: @dwaemu:
   To może żyd jest negatywne po można komuś porzydzic kasy?
   Albo Francuz bo miłość francuska to lizanie kutasa?
   Albo chińczyk, bo chińszczyzna to synonim tandety?
   A wiesz że jak zmienisz określenie, to nie zmienisz myślenia? Tylko nowe słowo znowu stanie się pejoratywne? Jak cygan, czy właśnie kutas?

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: no tak, coś źle klikałem.
   Komentarz był do pana @vogello

  •  

   pokaż komentarz

   @opalonyandrzej: znam dwojke Polakow o czarnym kolorze skory i oboje maja negatywne skojarzenia z tym slowem, i wiem ze od czasow szkolnych bylo uzwane w ich kierunku jako obelga. kiedy nauczyciel na jakiejs wizytacji mowi "to jest nasz klasowy Murzyn" to chyba nie jest ok. ch*** z tym ze jestes olimpijczykiem z matmy albo chcesz zostac weterynarzem. tak jest prosciej bo wiesz hehe kolro skory inny i wszyscy sie smieja jak w HBO na stojaka. ej murzyn chcesz hehe banana? ale spoko - na wykopie udowadnia ci przeciez ze slowo jest przeciez ok.

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: w języku polskim jest mnóstwo słów które można użyć w formie obelgi. Choćby słowo rudy. czy to znaczy że to słowo obelżywe? A jak powiem te czarny chcesz banana, albo to jest nasz klasowy czarny? To coś to zmieni? Celowe stygmatyzowanie inności jest obelżywe, nie słowo...

  •  

   pokaż komentarz

   Celowe stygmatyzowanie inności jest obelżywe, nie słowo...

   @opalonyandrzej: widze ze zaczynas rozumiec o co chodzi. dla ciebie - murzyn nie jest obelzywe, ale dla "murzynow" jest - bo cale zycie slysza je tylko w tej konotacji. to nie slowo jest obelga, tylko jego uzycie (tak samo jak np. popularne na wykopie "inzynier" czy "google" w stosunku do arabow i czarnych). tak samo jak do kumpla mozesz powiedziec "ty ch**u" i sie nie obrazi tak do obcej osoby - juz nie. kontekst. i ten kontekst wartoby jednak to uszanowac i zrozumiec bo sa ludzie ktorzy po prostu cale zycie obrywaja tym slowem jak batem, a nie arbitralnie mowic "no przecie nie jest obrazliwe bo nie i juz wiec o co wam chodzi?" bo ty moze w swoim zyciu slowa "murzyn" pewnie nawet nie zauwazasz

   gdybys wyjechal gdzies gdzie sie wyrozniasz i do ciebie czy twoich dzieci ktos mowil - zwykle mowiac do ciebie z gory niezaleznie czy tego kogos znasz czy jest to przypadkowy obcy - "polaczku to", "polaczku tamto" to watpie bys slowo "polaczek" odbieral pozytywnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: to kiepski przykład. Słowo Polaczek ma tylko negatywne konotacje. Murzyn nie, tak jak Żyd na przykład.

  •  

   pokaż komentarz

   @vogello: Takie negatywne konotacje jak ?:
   - murzynek Bambo
   - ciasto Murzynek
   - ciasto Cycki Murzynki
   Oh, wait, już żeście lewacy stwierdzili ze to rasistowskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @albertbranka: z tym "pedałem" to bym nie przesadzał. Po pierwsze nie słyszałem raczej żeby słowo pedał kiedykolwiek było użyte w zdaniu które ma pozytywny wydźwięk o osobach homoseksualnych. Po drugie pedał na podwórku było dość popularnym wyzwiskiem do kogokolwiek więc nie nazwał bym tego neutralnym słowem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: z tego co pamiętam uargumentowane to było dość trywialnie coś tam o znaczeniu wiersza "murzynek Bambo" i jak bardzo Tuwim rasistą był. Aczkolwiek więcej ci nie powiem bo to nie ja studiowałem i też zbytnio nie miałem możliwości się buntować jako że mnie tam nie było.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @123_Pafnucy:
   asfalt,
   kocmołuch
   bambus

   to są pejoratywne określenia

  •  

   pokaż komentarz

   @123_Pafnucy: @il68: Ale wiecie że język to nie jest coś ustalonego raz na zawsze, tylko jest to żywy twór na który my mamy wpływ. Jeśli ludzie czarnoskórzy doświadczają tego że słowa "czarnuch" i "murzyn" są używane wobec nich najczęściej z zamiarem obrażenia ich i w atakującej, gardzącej formie, to te słowa mogą nabrać cech obraźliwych.

   Słowo "kurwa" też kiedyś oznaczało po prostu kobietę niezamężną a po czasie stało się słowem obraźliwym, wulgaryzmem, wyzwiskiem. Słowa znaczą to, jak i w jakim kontekście są użyte.

   Ale nie dziwi mnie to, że znów prawica ma problem z tym, że coś podlega zmianie, rozwojowi i że było tak od zawsze, tylko trzyma się uparcie tego co jest i nie dopuszcza do siebie myśli że nawet coś tak oczywistego jak zmiana znaczenia, czy wydźwięku słów jest czymś normalnym od wieków.

  •  

   pokaż komentarz

   @il68: To akurat są całkowicie neutralne określenia tych podludzi. Oczywiście oprócz słowa "kocmołuch", bo to dotyczy akurat każdego człowieka uwalanego brudem.

  •  

   pokaż komentarz

   @bodupabylabrudna: okej ale za określenie które ty uzyles to powinieneś wyłapać bana na życie

  •  

   pokaż komentarz

   Ale nie dziwi mnie to, że znów prawica ma problem z tym, że coś podlega zmianie, rozwojowi i że było tak od zawsze

   @hoppbakke: tylko problem w tym, że nic nie uległo zmianie. Po prostu lewicę w Polsce strasznie piecze, że nie mamy swojego "n-word", więc musieli sobie coś zaadaptować na potrzeby przypieprzania się do normalnych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @hoppbakke: murzynek bambo

   spróbuj go przetłumaczyć na angielski, powodzenia xD

   protip nie da się bo w polsce słowo murzyn jest neutralny a negro w ameryce niet. Kod kulturowy, słyszałeś może o czymś takim?

  •  

   pokaż komentarz

   @Godid1951: "Little black boy Bambo" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @hoppbakke tylko, że słowa "kurwa" i "kutas" przez lata zmieniły swoje znaczenie, a "murzyn" nie, i nadal opisuje ono do osobę o czarnym kolorze skóry, więc Twoje porównanie nie ma sennsu. Szukanie na chama powodów, dla których to określenie ma być obraźliwe, jest śmieszne. Są inne słowa, które obraźliwe określają murzynów, więc Ty i tobie podobni, nie wymyślajcie nic na siłę. A twierdzenie, że używanie określenia "murzyn", z zamiarem obrażania danego człowiek, też nie ma sensu, bo równie dobrze mogę o kimś powiedzieć z odpowiednią tonacją "ale jesteś inteligentny", mając na myśli zupełnie coś innego. To również określenia "inteligenty" trzeba zabronić, bo można go użyć, wobec kogoś, z zamiarem obrażenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @hoppbakke:

   Ale wiecie że język to nie jest coś ustalonego raz na zawsze, tylko jest to żywy twór na który my mamy wpływ.

   Oczywiście. Tylko, że neomarksiści grzzebią w języku celowo by wprowadzić chaos pojęciowy, wtedy się nie da ustalić rzeczywistości i można kreować alternatywne.

   BTW k#%%a zawsze oznaczała k#%%ę, pochodzi od słowa kur - czyli kogut które też określało męską część i znaczy kogoś kto pracuje nad kurem

  •  

   pokaż komentarz

   to te słowa mogą nabrać cech obraźliwych.

   @hoppbakke: każde słowo może nabrać cech obraźliwych jak ktoś sobie ubzdura coś w tym pustym łbie. Usuńmy wszystkie słowa i porozumiewamy się chrząkajac i machając patykiem może wtedy wszyscy będą w końcu zadowoleni choć wątpię.

  •  

   pokaż komentarz

   @hoppbakke: taaa murzynow w hameryce obraza to, ze w Polsce ktos powie murzyn

  •  

   pokaż komentarz

   @frugom: to zabawne że język angielski, który jest najbardziej kontekstowym językiem świata banują w nim słowa bez uwzględnienia kontekstu

   kurtyna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Goryptic @Godid1951 @frugom @tenex @sokotra @latontx To czy słowo murzyn jest obraźliwe czy nie powinni w zasadzie stwierdzić sami zainteresowani do których to słowo się odnosi. A ich interpretacja kieruje się coraz częściej ku negatywnym odczuciom. Niestety ja z przykrością stwierdzam że jeszcze kilka lat temu wydawało mi się że jest to słowo neutralne ale ostatnimi czasy coraz częściej jest stosowane jako słowo obraźliwe, wyrażające pogardę (na wykopie nieźle to widać). Przez taki kontekst który zaczyna dominować, powoli może zmieniać się znaczenie słów. I to nie lewica będzie tu źródłem problemu ale właśnie prawica

  •  

   pokaż komentarz

   @hoppbakke: wcale to nie jest spowodowane to prowokacjami od BLM, wcale. Ale i tu zwykle nie nazywa sie ich murzynami tylko dużo bardziej dobitniejszymi określeniami (które już padły w tym wykopie)

  •  

   pokaż komentarz

   @hoppbakke: pieknie, w takim razie, jak mi murzyn z Ameryki powie, ze slowo 'murzyn' go obraza to moze i sie tym przejme. Twoja opinia na ten temat znaczy tyle co nic. I jak najbardziej- jest to slowo neutralne, znaczy tyle co czarny czy o ciemnej skorze. Moze przestaniesz tez pic ciepla herbate, albo zabronosz mi uzywania tego slowa, bo czasami na homoseksualiste/ pedala/geja/pederaste/ciote (to tylko celem pokazania, ze mamy w brod slow na homoseksualiste, obrazliwe, neutralne, medyczne) ktos powie, ze 'on cieply' i tobie sie teraz wydaje, ze to w sumie obrazliwe, a jezyk ewoluuje. Wez sobie ta madwrazliwosc i sprawiedliwosc spoleczna wsadz

  •  

   pokaż komentarz

   @latontx @frugom nie wiem czemu podajecie przykłady słów które są dość słabą i niepasującą analogią.

   Przykład ze słowem "ciepły" - to że ten przymiotnik można użyć do określenia osoby homoseksualnej to jego poboczne, rzadko używane znaczenie, nie ma to zbytnio wpływu na głowne znaczenie tego słowa. Spójrz na zbieżność słów "pedał". Nie zaprzeczysz że jest to w języku polskim słowo pogardliwe i obraźliwe na geja, jednak nikt mimo to nie zakazuje użycia słowa pedał w kontekście częsci roweru i możesz na lajcie spotkać się z tym słowem wszędzie.

   Jeśli chodzi o przykład ze slowem "inteligentny". To nie do końca chodzi tu o intonację. Ale zaskoczę cię, tak jeśli większość społeczeństwa zaczęłaby używać słowa "inteligentny" tylko w znaczeniu sarkastycznym dla powiedzenia że ktoś tak naprawdę jest głupi to po dłuższym czasie to słowo mogłoby zmienić swoje znaczenie i określać w zasadzie osobę głupią. Byby to niezły fikołek językowy, ale słowa to nie są jakieś chronione nietykalnością dobra. Słowa są tym i znaczą tyle co dana społeczność im nada.

   Ja też nie twierdzę że obecnie słowo "Murzyn" jest już obraźliwe. Ja tylko wskazuje problem który przynajmniej ja zaobserwowałem od jakiegoś czasu. Jeśli bardzo dużo ludzi będzie używać tego słowa jako wyzwiska, pogardliwie i obraźliwie to to słowo może ostatecznie skończyć jako słowo obraźliwe. Ja zaobserwowałem rosnącą tendencję w użyciu slowa Murzyn jako wyzwiska szczególnie po prawej stronie, dlatego jeśli tendencja będzie nadal rosnąca to słowo po jakimś czasie może już stać się w pełni obraźliwe.

   I dlaczego osoby czarnoskóre z Polski (nie z USA przecież bo ktoś tam zarzucił taką głupią obawą) powinny mieć tu najwięcej do powiedzenia. Bo to one na codzien doświadczają tego słowa w rożnych kontekstach. Po nas to spływa i nie zwracamy na to zbytnio uwagi, co jest w pełni normalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @hoppbakke na obecną chwilę, to w większości określenia "murzyn", używają normalni ludzie, w odpowiednim znaczeniu. Nie rozumiem też stwierdzenia, że ludzie po prawej stronie, używają tego określenia w sposób obraźliwy. Rozumiem, że masz na myśl jakąś konkretną grupę debili, która tak robi? Bo twierdzenie, że wszyscy, którzy mają prawicowe poglądy, obrażają murzynów tym słowem, jest kłamliwe i niesprawiedliwe.

 •  

  pokaż komentarz

  Afroamerykanin też rasistowski?

 •  

  pokaż komentarz

  Eskimos jest ok
  Azjata jest ok
  Semita jest ok
  Metys jest ok
  Mulat jest
  Indian jest ok
  Murzyn nagle nie jest ok. To pytanie neuropków, jak mam nazywać osoby czarnoskóre? Czarny, czarnoskóry jest bliżej pejoratywnemu określeniu czarnuch. A murzyn pochodzi od słowa Maur.

1 2 3 4 5 6 7 ... 14 15 następna