•  

  pokaż komentarz

  ja tylko pragnę przypomnieć że nazizm jest elementem kultury i historii niemieckiej...

  •  

   pokaż komentarz

   @tussipect: No ileż jeszcze razy moszna...

   Ten kraj jak rzadko który, ma generalnie czyste ręce, był i jest domem spokojnych i tolerancyjnych ludzi i na prawdę trudno jest nam cokolwiek zarzucić. Ale są inne kraje i narody, które od zawsze mają problem z tym jacy i że w ogóle jesteśmy.

   Nie ma żadnego znaczenia co piszą, bo >będą< tak pisać dlatego to jest element wojny, wojny którą toczy się od setek lat i w którą Polska nigdy nie umiała grać i wygrywać i której niemal zawsze jest ofiarą.

   Ręce opadają kiedy po kolejny setnych kłamstwach szkopów czy rzymian, wychodzi tysiące komentarzy ,,jak oni mogą", ,,przecież to nie prawda", itd. Wypadamy jak jakieś Polskie kmiecie z dobrym sercem które ciągle nie mogą uwierzyć, że świat to wojna kłamstw i ciągłej wojny ekonomiczno-historyczno-kulturalnej za kurtyną.

   Dorośnijcie kuhwa.

   Chociażby przestańcie już oburzać się i tłumaczyć samym sobie, piszcie NA ICH forach, róbcie filmy o niemieckich i zydowskich kłamstwach i puszczajcie je w Stanach, Chinach a "polskie" gФwno-elity niech zaczną udzielać wywiadów w obcych telewizjach albo stworzą swoje (jak Rosja RT) mówiąc płynnym angielskim/francuskim/szkopskim o ,,nazistowskich metodach współczesnych Niemec", ,,nierozliczonych zbroniach na Polakach", ,,germanizacji Europy przez", itd

   Zacznijcie działać przeciwko nim tak, że zaczną się bać albo uważać.

  •  

   pokaż komentarz

   @tussipect: to jest artykuł z 2017 z takiej niemieckiej "wyborczej" pisany pod tezę - zainteresowanie ludowym folklorem z jego symbolami (ale tylko w kontekście wikingów) -> prawacy -> neonaziści. O słowianach tam się chyba słowem nie zająknął.

  •  

   pokaż komentarz

   @tussipect: co nie zmienia faktu że naziole lubią się utożsamiać z wikingami

  •  

   pokaż komentarz

   @tussipect: Wszystko co nie jest lewackie jest nazistowskie, niedługo związek kobiety i mężczyzny będzie nazwany nazistowskim, bo nie jest lewacki

  •  

   pokaż komentarz

   a "polskie" gФwno-elity niech zaczną udzielać wywiadów w obcych telewizjach albo stworzą swoje (jak Rosja RT) mówiąc płynnym angielskim/francuskim/szkopskim o ,,nazistowskich metodach współczesnych Niemec", ,,nierozliczonych zbroniach na Polakach", ,,germanizacji Europy przez", itd

   @patryks: "Polskie" gФwno-elity niestety są po ich stronie i dokładają swoje wypociny do tego wiadra rzygów i gówna.

  •  

   pokaż komentarz

   na prawdę trudno jest nam cokolwiek zarzucić

   @patryks: Bardzo trudno. https://pl.wikipedia.org/wiki/Getto_%C5%82awkowe

  •  

   pokaż komentarz

   @80f9: Może się zająknął, a może i nie. ale w końcu opisuje festiwal w Polsce. No i o Polakach piszą już w tytule.

  •  

   pokaż komentarz

   "polskie" gФwno-elity

   @patryks: Widzisz cała trudność polega na tym że te elity nie są polskie.

  •  

   pokaż komentarz

   niech zaczną udzielać wywiadów w obcych telewizjach albo stworzą swoje (jak Rosja RT) mówiąc płynnym angielskim/francuskim/szkopskim

   @patryks: jesteśmy w tej grze jakieś 70, 100 albo nawet 223 lata do tyłu - zależy jak patrzeć.
   Nawet jakby się u nas znalazła jakaś ogarnięta ekipa, która by się porządnie za ten temat wojny informacyjnej zabrała i zaczęła odnosić w nim sukcesy... to tamci odpalą "wyższy protokół" w postaci herbatki z polonem, wypadków komunikacyjnych albo niespodziewanych zawałów serca w młodym wieku. I tyle z tego będzie, się skończy rumakowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   ja tylko pragnę przypomnieć że nazizm jest elementem kultury i historii niemieckiej...

   @tussipect: Tym bardziej dziwi, że najwięcej na świecie grup rekonstrukcyjnych odtwarzających hitlerowskie wojska (ponad 80%) jest w Polsce.

   na prawdę trudno jest nam cokolwiek zarzucić.

   @patryks: Właśnie DZIŚ Polakom można zarzucić to, że są takimi niewolnikami mentalnymi, że lubią się przebierać w mundury hitlerowców i przejmować ich poglądy. W ten sposób przekreślają wszystkie prawdziwe czy wymyślone momenty tolerancji ze swojej historii, bo DZIŚ duża część Polaków reprezentuje najbardziej prymitywne i wynaturzone poglądy hitlerowców i ich sojuszników, co więcej te poglądy przenikają do polityki głównego nurtu. Niemcy i wiele innych krajów ma bardzo haniebną historię, Polska ma haniebną teraźniejszość.

  •  

   pokaż komentarz

   @kali_je: no nie zająknął się, bo wtedy by mu całość nie pasowała do końcowej tezy. :) Słowianie z ich symboliką nawet twardogłowym niemieckim lewakom nie skojarzy się z nazizmem. Nasi nie mają już z tym problemu. :)

  •  

   pokaż komentarz

   jest elementem kultury i historii niemieckiej

   @tussipect: Był elementem. Dziś zaczyna być w Polsce :)

  •  

   pokaż komentarz

   @80f9: Może dlatego że my, w przeciwieństwie do Niemców jesteśmy narodem słowiańskim? No i jak mówiłem o Polakach artykuł wspomniał już w samym tytule.

  •  

   pokaż komentarz

   @tussipect: hahha oni chyba nie mają pojęcia co to był i skąd się wziął symbol swastyki.

  •  

   pokaż komentarz

   @patryks: Większość się z tobą zgodzi, ale nikt się nie garnie do tego. Swoją drogą pewnie nie ma żadnych prawdziwie i sensownie działających organizacji na rzecz Polskości, a wszystkie instytuty czy istniejące oficjalnie organizacje sprawiają wrażenie istnienia by odprowadzać pieniądze na prywatne konta.

  •  

   pokaż komentarz

   gФwno-elity niech zaczną udzielać wywiadów w obcych telewizjach albo stworzą swoje (jak Rosja RT) mówiąc płynnym angielskim/francuskim/szkopskim o ,,nazistowskich metodach współczesnych Niemec", ,,nierozliczonych zbroniach na Polakach", ,,germanizacji Europy przez", itd

   Zacznijcie działać przeciwko nim tak, że zaczną się bać albo uważać.

   @patryks: Masz na myśli różę thun( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) Ona nawet nie jest śmieszna...

 •  

  pokaż komentarz

  Jeżdżę tam co roku od dobrych paru lat i tych symboli jakoś nie widać....są ludzie co mogą mieć jakieś koszulki ale żeby nazwać cały festiwal tak to nie wiem co trzeba mieć we łbie. Poza tym przyjeżdżają tam ludzie z całej Europy, i z Zachodu i z Północy i Wschodu....szykuje się już akcja by napisać merytorycznie do gazety.

 •  

  pokaż komentarz

  Hahaha, Niemcy najwięksi zbrodniarze w historii uczą nas teraz co jest dobre a co złe i jacy z nas są naziści i faszyści. Cyrk k@wa, cyrk na jeb@ych niemieckich kółkach.

 •  

  pokaż komentarz

  a to tam się znalazło przez pomyłkę xd

  źródło: cdn.prod.www.spiegel.de

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: to, że niemcy zbeszcześcili swastyke jak teraz lewactwo bezcześci tęcze.

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: jesteś głupi, udajesz, czy Ci płacą?

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: napis na runie - Slawjanski Sojus - zbanowana rosyjską organizacja naonazistowska

   źródło: cdn.prod.www.spiegel.de

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: othila symbol boga odyna dzbanie

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: To jest swarzyca lub swarga, symbol słowiańskiego boga Swaroga. Występuje w wielu wiariantach, z 4 lub 8 ramionami, u Słowian często w formie zaokrąglonej lub po prostu okrągłej od czego przyjęła też nazwę kołowrotu. U Słowian symbolizowało słońce, życie, nieskończoność.

   Symbol był też używany nieco odmiennie przez Wikingów. Wizualnie był bliższy swastyce nazistowskiej, stąd pewnie swastyka Wikingów jest częściej używana przez neonazistów.

   Naziści tysiąc lat później zbeszcześcili symbol używany przez wiele ludów indoeuropejskich w dość szerokim i różnym znaczeniu a ich potomkowie pouczają, by już nie używać tego symbolu w pierwotnej formie przez rekonstruktorów.

   Mają tuper, ci potomkowie zbrodniarzy. Myli im się symbol używany przez innych z rzeczywistą ideologią, którą wytworzył ich własny naród.

   źródło: wszystkiesymbole.pl

  •  

   pokaż komentarz

   przez Wikingów

   @MiKeyCo: tylko że wikingowie to nie jest ani grupa etniczna, ani naród tylko zawód. Jak już to mógł być używany przez ludy połnocno germańskie

  •  

   pokaż komentarz

   @PieronWoBistDu: I tak i nie. O ile słowo wikingowie (czy viking) miało na przestrzeni wieków rzeczywiście wiele znaczeń (a profesje wojownika, handlarza czy podróżnika są tylko jednymi z nich) to jednak oni rozpowszechnili ten symbol. Stąd to określenie. Przypominam też, że znalezisko jest o Festiwalu Słowian i Wikingów (a nie Germanów), stąd odwołanie do nich a nie szerzej.

   Poza wspomnianymi Słowianami, Wikingami lub Germanami symbol był też używany przez wiele innych ludów, że o indyjskim (prawdopodobnie) źródle nie wspomnę szerzej. Używany był nawet przez Basków, których język nie jest uważany za indoeuropejski, więc symbol ten był zapewne często przekazywany między ludami i używany przeróżnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: to jakieś paciorki do bicia Żydów?

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: to też swarzyca?

   źródło: cdn.prod.www.spiegel.de

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: i to?

   źródło: cdn.prod.www.spiegel.de

  •  

   pokaż komentarz

   A co tam robi White Boys Wielkopolska? XD jakoś za dużo zbieżności

   źródło: cdn.prod.www.spiegel.de

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: Tak jak już wskazałem - symbol ten był obecny w kulturze Słowian i Wikingów co najmniej kilkanaście wieków przed nazistami, więc ma uzasadnienie na takim festiwalu. Jak ludzie ze zdjęć go rozumieją to pytaj ich.

   Na pewno oskarżenia o nazizm bez dodatkowych dowodów jest bez sensu. To tak jakby oskarżać festiwal kultury staroegipskiej o bezczeszczenie symbolu krzyża, bo używa symbolu Ankh.

   Gardzę nazizmem, ale doszukiwanie się go nawet w symbolach istniejących wcześniej w innych kulturach i w innym znaczeniu jest po prostu głupie.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: a dla mnie ludzie w narodowych koszulkach + wszechobecne swastyki trochę brzydko pachnie. ludzie doskonale wiedzą co w dzisiejszym świecie znaczy swastyka i tłumaczenie, że to indyjski albo słowiański symbol jest trochę jak mówienie, że sierp i młot to symbol przymierza rolników z rzemieślnikami

  •  

   pokaż komentarz

   którą wytworzył ich własny naród.

   @MiKeyCo: W dużej mierze wzorowali się na Brytyjczykach. Po prostu wpadli na pomysł, żeby w Europie zrobić to co Brytyjczycy przez setki lat robili na całym świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: Gdyby symbol sierpa i młota w podobnym układzie co u Sowietów istniały na wieki czy tysiąclecia wcześniej w innym znaczeniu to tak, miałoby to sens.

   Inaczej mamy wybór byśmy ulegli potomkom nazistów i zrezygnowali z własnych symboli bez kontekstu zbrodniczego, bo im się to kojarzy tylko z czynami własnych dziadków. Coś grubo nie tak i byłoby kolejnym aktem uległości. Niech patrzą i płaczą, że oni nawet symbol słońca czy nieskończoności utytłali w zbrodniach i nie mogą go używać.

   Jestem za karaniem prawdziwego (!) neonazizmu ale doszukiwanie się go wszędzie jest głupotą godną Antify. Proszę o więcej dowodów niż tylko użycie kilku kresek.

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: Swastyka to jeden z najważnieszych symboli, obecny już w czasach neolitu. Pełno jej w muzeach etnograficznych, starych chałupach i kościołach.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo:

   Inaczej mamy wybór byśmy ulegli potomkom nazistów i zrezygnowali z własnych symboli bez kontekstu zbrodniczego, bo im się to kojarzy tylko z czynami własnych dziadków.

   Bez ulegnięcia dojdziemy do momentu gdzie ci prawdziwi neonaziści znajdą swój grajdołek, w którym będą zasłaniać się slowiańskością i tradycją, swobodnie propagując swoją ideologię. To jest zagrożenie według mnie o wiele większe od rezygnacji z archaicznego symbolu Słowian.

  •  

   pokaż komentarz

   @EvilToy: Brednia. Sami powinniśmy walczyć z ludźmi wyznającymi zbrodnicze ideologie, nie potrzebujemy do tego pyszałkowatych pouczeń potomków zbrodniarzy.

   Niech oni lepiej się zajmą rozliczaniem własnych przodków, bo tylko część spotkała kara czy choćby potępienie. I niech się zajmą rozliczaniem zbrodni do tej pory nierozliczonych jak choćby zbrodnie niemieckie w Afryce.

   Widocznie Niemcom znowu się włączył tryb narzucania innym własnych poglądów, tylko odbili z jednej skrajności w inną.

  •  

   pokaż komentarz

   to, że niemcy zbeszcześcili swastyke jak teraz lewactwo bezcześci tęcze.

   @rouli: Uwielbiam te fikołki. To moze wyjaśnij mi dlaczego Polacy posługujący się tą słowiańską swastyką dzielą też z Niemcami z czasów gdy używali swastyki poglądy na rozwiązanie kwestii żydowskiej i innych mniejszości, nienawiść do demokracji i miłość do dyktatury, kult przemocy. Czy to nie przypadkiem te poglądy i to jak były wprowadzone w życie "zbezcześciły" swastykę w latach trzydziestych i czterdziestych?
   Nie pytam już dlaczego z całej bogatej symboliki słowiańskiej dzisiejsi rodzimowiercy wybrali sobie te znaczki, które przypominają hitlerowskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Sprawiedliwy_w%C5%9Br%C3%B3d_Narod%C3%B3w_%C5%9Awiata

   Proszę bardzo, przypominam, że tylko w Polsce groziła śmierć za pomoc żydom.
   Fikołki niezłe to Ty robisz.
   Te znaczki jak to mówisz były obecne na naszych ziemiach na długo przed hitlerem, a nawet na długo przed Mieszkiem czy Chrobrym

  •  

   pokaż komentarz

   dlaczego Polacy posługujący się tą słowiańską swastyką dzielą też z Niemcami z czasów gdy używali swastyki poglądy na rozwiązanie kwestii żydowskiej i innych mniejszości, nienawiść do demokracji i miłość do dyktatury

   @marcin-: Nic nie dzielą. Używasz ogólników i chochoła.

   Polacy mieli demokracje na wiele wieków przed Niemcami. Co prawda demokrację szlachecką, ale o wiele wcześniej. Zaś demokrację powszechną, w dzisiejszym rozumieniu też mieliśmy wcześniej lub równocześnie:
   * państwo polskie w formie republiki (1918) powstało przed republiką weimarską (1919) (swoją drogą częściowo narzuconą),
   * pierwsze wybory demokratyczne w II RP (26 stycznia 1919) odbyły się równolegle z pierwszymi wyborami demokratycznymi w Republice Weimarskiej (19 stycznia - 2 lutego 1919).

   Podobnie podejście do Żydów było inne - to do nas przez wieki Żydzi emigrowali. Kłamcy teraz łżą, że było im ciężko... tylko jakoś lepiej niż na zachodzie Europy. I podobnie z rzekomym antysemityzmem - nawet antysemityzm był inny, bardziej "humanitarny" niż zbrodniczy. Antysemici postulowali co najwyżej separacje ludności czy handlu, ale nie zbrodnie. Dość wspomnieć, że tacy "antysemici" jak członek zarządu ONR Jan Mosdorf głoszący przed wojną hasła dyskryminacji... w czasie wojny zginął w Auschwitz za pomoc Żydom, bo uznał, że w sytuacji zagrożenia są po prostu ludźmi, a dopiero później przedstawicielami rywalizującego narodu.

   Niemcy przejawiają pychę i chcą nas pouczać, ale nie mają ku temu żadnych podstaw.

  •  

   pokaż komentarz

   @rouli: @MiKeyCo: A może zamiast zajmować się historią popatrzymy jakie poglądy ma dzisiaj wielu Polaków. Co sądzą o demokracji i dyktaturze, jaka jest ich opinia o ostatecznym rozwiązywaniu kwestii żydowskiej czy co zrobiliby z homoseksualistami. DZISIAJ a nie kiedyś tam Polska to najbardziej dzikie państwo w Europie nie licząc ruskich, tylko oni są gorsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: Ale masz jakieś argumenty czy tylko chochoły i własne wyobrażenia? Stosujesz ogólniki i generalizacje oraz oczekujesz dowodzenia ich nieprawdy. Może byś raczej dowiódł, że cokolwiek z twojej wypowiedzi ma podstawy!

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: no to co się takiego strasznego dzieje? Łapanki na żydów czy gejów? Patrzyłeś na badania dotyczące antysemityzmu? Nie sądzę, inaczej byś wiedział, że na tym wspaniałym zachodzie jest gorzej.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-:
   Lewica może mieć problemy z symboliką w kwestii politycznej, ale przekładając to na sferę historyczną, gdzie jakiś rebel-kid chce pouczać ludzi, którzy wzajemnie się czepiają o użycie igły nie z epoki, do uszycia koszuli, na zasadzie ogólnika - swastyka to naziii!11 jest rozbrajające. Więcej - gówniarskie. szur szur.

   Przeczytałem zresztą twoje próby dyskusji - nie jesteś partnerem do rozmowy. Ogólniki, próby żeniaczki nauki jaką jest historia ze współczesną ideologią, gdzie tylko krok do nazwania grup rekonstrukcyjnych Wehrmachtu nazistami. Opierasz się na emocjach i jarmarcznie pojmowanej symbolice.

   Robisz dokładnie to samo co prawa strona, tyle że oni z historii urządzili sobie k#@!ekę na której pompują narodowe jajka, tak turbolewica dokonuje oceny i wartościowania jej poprzez swoje ideololo, chociażby nie dopuszczając do głowy, że kiedyś można było być handlarzem niewolników i filantropem.

   Bo ktoś kto dokonuje rekonstrukcji Einsatzgruppen czy innego Upowca nie chce dokonywać ludobójstwa, tak jak człowiek rekonstruujący wojów nie chcą plądrować wiosek. To jest historia, nauka, źródła. Stąd ideologia wyp!@%!?#a. Deal with it albo uciekaj, bo to poletko na które wstępu nie masz, jesteś tam niechciany, z innej bajki i z pewnością nikt nie chce aby takich trolli rzucających gównem było więcej - bo niespodzianka, wśród ludzie na Wolinie znajdziesz cały przekrój sympatii politycznej, ale różnią się tym od ciebie, że to nie jest główny temat i nikt o to nie daje jebania.

   Deal with it albo wracaj do grup gdzie dają o to j!%%nie. Wszyscy będą szczęśliwsi jeżeli nikt nie będzie się pakował z buciorami pt. zbawienie i oświecenie, słuchajcie mnie bo robicie źle.

 •  

  pokaż komentarz

  Dziennikarzyny z Der Spiegiel, o faszyzmie uczyli sie z tego podręcznika... ¯\_(ツ)_/¯

  źródło: EZUVv0FU8AAykgh.jpg