•  

  pokaż komentarz

  Myślałem, że to Pan Więckiewicz na pierwszy rzut.

  •  
   C.............k

   +105

   pokaż komentarz

   "Idziemy na religie ucząc się o tym ze bóg stworzył świat a później idziemy na biologie fizykę i historie i się uczymy kłamliwych teorii.
   "
   Miazga

  •  

   pokaż komentarz

   @ChceBordowyNick: nie chodziłeś do szkoły, że tak Cię to zaskoczyło ?

  •  

   pokaż komentarz

   @ChceBordowyNick: Żaden fizyk nie wie jak został stworzony świat. Są tylko teorie.
   Druga sprawa która jest oczywista, to księża w szpitalach. W szpitalach umiera sporo ludzi, zwykle są to katolicy i chcą ostatniej posługi.

  •  
   C.............k

   -8

   pokaż komentarz

   @kunajk: Teoria to jest nazwa własna, udowodniona naukowo, a nie tylko "teorią"

  •  

   pokaż komentarz

   @bambo92: a mnie poprostu jest go żal jak widzę jak bardzo jest zakłamany i jak tkwi w tych gównianych pseudo prawdach :(

  •  

   pokaż komentarz

   @ChceBordowyNick: Udowodnij zaistnienie Wielkiego Wybuchu na ten przykład. Możesz tylko opierać się na wnioskowaniu redukcyjnym, które w swojej istocie jest dające niewiele pewności co do słuszności wniosków.

  •  

   pokaż komentarz

   @bambo92: No kościół powinien sam się utrzymywać, ale Polska ma poważniejsze problemy, bo te kwoty w budżecie są małe.

  •  
   A......n

   +20

   pokaż komentarz

   @kunajk: to niech im za to KK za to płaci. Dlaczego ja mam fundować katolikom posługę religijną?

  •  
   A......n

   +5

   pokaż komentarz

   @BioZ: poproszę o eksperymentalne udowodnienie istnienia boga, takie podstawowe twierdzenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ: Tak koleś w prześcieradle który "lepi" Ziemię i tworzy kobietę z żebra brzmi bardziej przekonująco, fock yeah...

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ: udowdnij cuda jezusa i to ze bóg pierdzi i tworzy niebo i ziemie, ciała niebieskie, zwierzęta i roślinki. co z teorią ewulucji? co z dziejami ziemi i historia geologiczna globu? placebo

  •  

   pokaż komentarz

   @kunajk: Żaden ksiądz nie wie jak NAPRAWDĘ został stworzony świat. Są tylko teorie.

   Druga sprawa która jest oczywista, to księża w szpitalach. W szpitalach umiera sporo ludzi, zwykle są to katolicy i chcą ostatniej posługi.

   Dlatego powinni robić to za darmo, nie widzę potrzeby, żeby szpital zatrudniał księży skoro to ich powołanie niech robią to za darmo, a utrzymują się z jałmużny i datków.

   Jak jest się liberałem to bądź nim konsekwentnie, a nie śladem pewnych liberalnych konserwatystów nagle załamuj się na punkcie kościół katolicki, tłumacząc to jakimiś dziwnymi historycznymi powiązaniami i tradycją Polski i kościoła, może to i fakt, ale nic z niego nie wynika, a już na pewno nie usprawiedliwia, ani konkordatu, ani jakiś specjalnych względów KK.

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ:
   Akurat z teorią Wielkiego Wybuchu było tak, że najpierw przewidziano że jeżeli jest prawdziwa, to powinien istnieć ślad - promieniowanie reliktowe, a dopiero 20 lat później udało się je zarejestrować, więc nie powstała ona przez wnioskowanie redukcyjne.

  •  

   pokaż komentarz

   @AgayKhan:

   "@kunajk: to niech im za to KK za to płaci. Dlaczego ja mam fundować katolikom posługę religijną?"

   Zgadzam się, jestem za likwidacją służby zdrowia :) Ale wróćmy do liczb, ponad 90% pacjentów korzysta z posługi kapłanów. Więc obecność kapłanów jest z tego samego powodu, co obecność kwiatów, wygodnych łóżek, obrazków, telewizorów w salach szpitalnych. Dla lepszego samopoczucia pacjenta. Z tego powodu jestem przekonany, że w sytuacji braku państwowej służby zdrowia, w prywatnych szpitalach i tak będą kapelani.

   "poproszę o eksperymentalne udowodnienie istnienia boga, takie podstawowe twierdzenie."

   Gdyby można było udowodnić istnienie Boga, nikt by w niego nie wierzył(bo by wiedział, że jest). Nie ma żadnego związku między wiarą w Boga, a istnieniem Boga. Można nie wierzyć w Boga, a Bóg istnieje, można wierzyć w Boga, gdy Bóg nie istnieje i tak dalej.

   Niezależnie od tego czy Bóg istnieje, korzystne jest by społeczeństwo wierzyło w Boga. Pod koniec istnienia imperium Rzymskiego nikt tam nie wierzył w bogów. Muzułmanie pokazują, że osoby wierzące, dominują kulturę laickiego państwa.

  •  
   v.....i

   +2

   pokaż komentarz

   Było kilkanaście godzin wcześniej, ale się nie przebiło i jakieś TWA zakopało http://www.wykop.pl/link/562571/13-milionow-dziennie-koscioly-okradaja-polske/

  •  
   O..............d

   -11

   pokaż komentarz

   @ChceBordowyNick: ...czekoladowa. A czekolada to:
   Ani fizyka, ani biologia nie potrafi odpowiedzieć na pytanie skąd się wziął świat. Facet zwyczajnie zmanipulował. Najbliżej wydaje się być teoria wielkiego wybuchu, które jak najbardziej pasuje pod moment stworzenia świata przez Boga.

   Teoria ewolucji ( wg mnie bzdura ) została uznana przez Kościół więc o co chodzi?

   Ten gość to zwykły manipulator podaje kwotę ogólną a potem krzyczy ją 10 razy, przelicza na sekundy by brzmiało tak strasznie. A co to jest dla państwa te 25mln zł o których krzyczy na początku. Na posłów co miesiąc idzie co najmniej ( pensja + dieta ) 25 tys. zł razy 460 = 11,5 mln zł więc co na rok daje 138 mln zł. Na garstkę osób.

   Co do wyśmiewania potrzeby kapelanów w wojsku. Gość ma się za takiego racjonalistę a nie potrafi sobie wyobrazić, że żołnierze idą na wojnę. Mogą zginąć, ich morale jest sprawą ogromnej wagi. Taki duchowny bez względu na fakty ( Bóg jest czy nie ) wzmacnia ich psychikę. To jest fakt. Słynny cytat: " W okopach nie ma ateistów." powinien być znany każdemu racjonaliście. Zresztą Piłsudski podobno był ateistą, jednak przed żołnierzami był głęboko wierzący dla przykładu, dla podbudowania psychicznego.

   Duchowni są po prostu tak jak hydraulicy niezbędnymi "fachowcami". To, że ten pan ich nie potrzebuje nie oznacza, że są niepotrzebni. Jakoś apteki homeopatyczne są, a ich skuteczność też jakaś jest.

   Każdy człowiek, który nie wierzy w Boga powinien się zastanowić nad pewnym aspektem. A mianowicie czy ważne jest to co mówi Biblia tzn. sposób przekazu jak aniołki, piekło, niebo itp. Czy może jest to ogólny sposób dotarcia do jak największej ilości ludzi. Ja osobiście wierzę w Boga a teksty o aniołkach itp. nawet mnie rozśmieszyły. Jednak ja to traktuje jak szybką instrukcję obsługi o danym urządzeniu. A więc dostaje do ręki mocno skomplikowaną maszynę ( nie do pojęcia ) i dostaję uproszczoną do max instrukcję obsługi. Ktoś kto ledwo rozumie tę instrukcję czyta ją bezkrytycznie ( typowy wierzący w Boga człowiek) natomiast ktoś bardziej rozgarnięty dostrzega baraki omawianej instrukcji i się z nią po prostu nie chce zgodzić ( wojujący ateiści ). Taki wojujący ateista nie będzie nigdy w stanie stworzyć schematu ideowego ( za trudne, nie pojęte) jednak nie przeszkadza mu to w odrzuceniu prostej instrukcji, która jest skuteczna, ale nie wyjaśnia wszystkiego, a jak się za bardzo analizuje to zaczyna dostrzegać się jakieś inne sprzeczne zdarzenia.

   Ogólnie chodzi mi o to, że "wersja oficjalna" Boga jako Biblia jest czymś prostym baz doszukiwania się drugiego dna. Zawiera sprzeczności ( związane także z upływem czasu ) i przez wsółczesnego wierzącego musi być traktowana jak ogólna wskazówka. Natomiast dla wojującego ateisty jest to łatwy kąsek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ortaldo_returned:
   zgadzam się w 100%

   Nie dajcie sobą manipulować, nie łykajcie jak młode pelikany wszystko co powie "pan pod pierzynką z latareczką". Więcej obiektywizmu!

  •  

   pokaż komentarz

   @Ortaldo_returned: hm wydaje mi się, że porównywanie wydadków na kościół do innych wydadków jak u Ciebie do pensji posłów jest niezbyt stosowne. można by tak wymieniać w nieskończoność ale chyba chodzi o to by coś z tym zrobić. Przecież każdy problem można skomentować, mówiąc "a tam to jest tak". wg mnie wydadki na kościół są zupełnie niepotrzebne, niech sobie będzie kościół i niech daje sobie sam radę, bez interwencji państwa. religia w szkołach to jakieś nieporozumienie, kapelani w wojsku itd zarabiaja zdecydowanie za mało, lepiej zwiekszyć pensje nauczycielom czy górniką za tą kasę.

   A tak w ogole to odkąd jestem na wykopie, zawsze gdy widze tego typu wykop, znajduję komentarze "nie dajcie sobą manipulować", pozniej znajduje wykopy o manipulacji tvn. moze troszke rozsądniej myślę że nie otacza nas manipulacja, i to że facet wrzucił filmik na yt i nie ma poparcia w waszych "internetowych idolach" nie znaczy, że musi od razu manipulować.

   co do podowania kwot na godzine/minutę, spojz na to z drugiej strony, moze on wlasnie tym chce zrobić wielkie halo i może to jest dobre co? nie dociera do Ciebie ile to pieniędzy? dobrze, że to podkreśla może ktoś wreszcie zrozumie że to strata pieniędzy za którą można by zwiększyć pensje, czy wykorzystać je w celach które pozwalają ludzią przeżyć, co komu po nowym kościele.

  •  
   O..............d

   -5

   pokaż komentarz

   @Yoho: Do mnie dociera najlepiej, gdy ktoś podaje mi kwotę w skali miesiąca. To, że chce zrobić wielkie halo jest właśnie manipulacją. Nie robi się wielkiego halo jak chce się być rzetelnym tylko podaje się obiektywnie fakty, w zestawieniu, wraz z kontekstem. Bo nie wiem czy ten pan zapomniał, ale ponad połowa ludzi w Polsce najprawdopodobniej (z racji swojej wiary ) popiera wsparcie Kościoła. To wg mnie jedyny poważny argument tak naprawdę rozkładający cały ten filmik.

  •  
   A......n

   +3

   pokaż komentarz

   @kunajk: w większości szpitali telewizory są płatne, niech dodatkowe usługi, zbędne z punktu medycznego jak właśnie księża katoliccy też będą płatni. Kwiaty , wygodne łózka i tak dalej to populizm. Nie otrzymuje ich mniejszość, tylko wszyscy. 90% społeczeństwa to katolicy istniejący tylko w statystykach KK, aby wyłudzać pieniądze i mieć wydumane poparcie. Kilka lat temu byłem dwa miesiące w szpitalu. Przez ten czas nikt nie był na nabożeństwie z mojej i sąsiedniej sali. Według Twoich statystyk powinni być wszyscy.
   "Pod koniec istnienia imperium Rzymskiego nikt tam nie wierzył w bogów". Bo duża część społeczeństwa Cesarstwa wierzyła w Boga. Czyli wnioskujesz, że chrześcijaństwo spowodowało upadek Rzymu? Moja wypowiedź nie dotyczyła wiary, ino twierdzenia, iż teoria wielkiego wybuchu jest tylko teorią. Problemem jest jeno to, że podobnie jak z ewolucją , czy teorią heliocentryczną czy też kolejną z wielu teorii, które dla KK były tylko teoriami znajdą się dowody. A tu jest promieniowanie reliktowe.

  •  

   pokaż komentarz

   "Nie otrzymuje ich mniejszość, tylko wszyscy. 90% społeczeństwa to katolicy istniejący tylko w statystykach KK"

   @AgayKhan: 8% osób odmawia posługi w szpitalach, tak więc 92% z niej korzysta. Może działa zasada "Jak trwoga, to do Boga"?
   Gdy byłem ostatni raz w szpitalu przez miesiąc(z 7 lat temu), to telewizor był bez opłaty. Słyszałem o cyrkach, że teraz każą nawet płacić za ładowanie komórki... To cyrki wynikające z tego, że służba zdrowia jest państwowa... Opłaty za telewizor, na pewno nie wpływają pozytywnie na stan zdrowia pacjentów. Tak więc miła atmosfera w szpitalu, nie jest zbędna z punktu widzenia medycznego. Dobre samopoczucie jest ważne dla skuteczności leczenia. Przecież leki homeopatyczne, nie mają żadnych fizycznych właściwości leczniczych, a pomagają, dzięki wprowadzenia pacjenta w stan psychiczny sprzyjający walce z chorobom.

  •  
   A......n

   +1

   pokaż komentarz

   @kunajk: ludzie robią się zabobonni w obliczu śmierci. Zresztą presja społeczna jest za duża.

  •  

   pokaż komentarz

   @kunajk: Akurat leżąc kilka dni w prywatnej klinice w Poznaniu (ale z ubezpieczenia pracowniczego ojca, jakoś tak) TV i Internet były za darmo :).

  •  

   pokaż komentarz

   @kunajk: Pod koniec istnienia imperium Rzymskiego nikt tam nie wierzył w bogów.
   Nieprawda. Religia cały czas odgrywała tam dużą rolę. Z czasem chrześcijaństwo zaczęło wypierać "starą" wiarę, ale nie wystąpił żaden kryzys religijny. Nawet barbarzyńcy, którzy rozsadzili Cesarstwo Zachodnio-Rzymskie byli już chrześcijanami(arianami).
   Przepraszam za dygresję.

  •  

   pokaż komentarz

   To już wiem skąd kościoły biorą pieniądze na budowę świątyń... Pamiętam jak ksiądz z mojej parafii łgał że świątynia i plebania zostały zbudowane z pieniędzy z tacy...Pff... Ciekawe ile czasu zbierał tacę na swoją M5...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ortaldo_returned:
   _Słynny cytat: " W okopach nie ma ateistów." powinien być znany każdemu racjonaliście _
   Z pozdrowieniami: http://i.imgur.com/qypyO.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @AgayKhan:
   bo oni fundują ci drogi, szpitale, naukę w szkole itp, itd ...

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ:

   "Akurat leżąc kilka dni w prywatnej klinice w Poznaniu (ale z ubezpieczenia pracowniczego ojca, jakoś tak) TV i Internet były za darmo :)."

   Dlaczego "Akurat"? :) Przecież napisałem, że te opłaty za TV i ładowanie telefonów, to patologie wynikłe z istnienia państwowej służby zdrowia ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @btr:
   Przecież do tej pory naukowcy spierają się jak powstał wszechświat a wielki wybuch jest po prostu najprawdopodobniejszą teorią...

  •  

   pokaż komentarz

   @arsfan90:
   Naukowcy badają co działo się w momencie wielkiego wybuchu oraz ułamki sekund później, nie mają za to zwykle wątpliwości co do tego, że jakieś 14mld lat temu przestrzeń gwałtownie zaczęła się rozszerzać i potrafią odtworzyć ten proces dosyć dokładnie począwszy od mniej więcej 10^-43 sekundy po wielkim wybuchu.

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ: udowodnij, na tej samej zasadzie, że Bóg istnieje. Teorię Wielkiego Wybuchu wymyślił człowiek ery elektronicznej, który dokonał już czegoś poza zbudowaniem szałasu. Teorię Boga wymyślił człowiek żyjący w glinianej lepiance, spędzający swoje trzydzieści lat życia na pracy na roli i okazjonalnej reprodukcji. Tym się te dwie teorie różnią, wierz sobie w którą chcesz i zgodnie z chrześcijańskimi zasadami nie zmuszaj do tego innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @poiearh: Ale w co Ty mnie próbujesz ubrać? Ja nie przeciwstawiam teorii istnienia Boga teorii powstania Wszechświata przez zdarzenie Wielkiego Wybuchu.

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ: i bardzo dobrze, bo porównywanie mitologii z nauką to idiotyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   @poiearh: Sam zacząłeś mieszanie każąc mi udowodnić istnienie Boga O_o.

   Dobranoc.

  •  
   H.....k

   +3

   pokaż komentarz

   @levune: „W okopach nie ma ateistów” – to nie jest argument przeciwko ateizmowi; to argument przeciwko okopom. - James Morrow

  •  

   pokaż komentarz

   @kunajk:
   moja mama w szpitalnej kaplicy,na mszy ,usłyszała od księdza ,że ludzie chorzy na raka zostali ukarani tą chorobą przez Boga...
   była w szoku ,jak i reszta wiernych ,w większości chorych...
   mama była właśnie przed operacją usunięcia piersi (rak )...

   więc nawet w szpitalu biorą pieniądze ,a nie potrafią wypełnić swej powinności jak trzeba...

  •  

   pokaż komentarz

   @Dysk: Na tej samej zasadzie trafiłem podczas swojej edukacji na kilku złych nauczycieli. A raczej trafiłem tylko na kilku dobrych, większość była przeciętna, a cześć to kompletne dno. Tak samo jest z duchownymi. Gdyby szkoły i szpitale były prywatne, właściciel dbał by o odpowiedni personel. Nie było by problemu, że państwo zatrudnia duchownych, nie było by problemu krzyży w klasach, czy to nie cudowna wizja?

  •  

   pokaż komentarz

   Ech, Bóg dał każdemu wolność wyboru, w co chce wierzyć. Tylko bardzo nie lubi, gdy ktoś się z Niego *naigrywa albo buduje fałszywy autorytet na Jego imieniu.

   Jeśli tylko istnieje, of course.

  •  

   pokaż komentarz

   cos mu sie pomylilo z tymi obliczeniami, nie wiem czy specjalnie

  •  

   pokaż komentarz

   @Yoho: ze skalą, czyli tym po#*%#@)nym wyliczaniem pieniążków na dzień jest śmiesznie. studiuję taki kierunek, gdzie mamy obcować ze skalą nanometryczną. o samej skali, porównywaniu centymetrów do nanometrów itd. miałem, można powiedzieć, osobny przedmiot. i uwierz mi, to wcale nie jest takie proste (nie mówię tu o samych liczbach, a raczej o pojęciu ich rozmiaru)... myślisz sobie: okej, szerokość mojego kciuka (bardzo konkretna miara) to tak jak ustawić 100 milionów atomów obok siebie. ale jest to równie niewyobrażalne, lub raczej 'nieogarnialne' jak średnica naszego układu słonecznego przyrównana do odległości z Krakowa do Zakopca. Spróbuj przejść pieszo, to się przekonasz, że to jest BARDZO dużo. a co dopiero cały układ słoneczny.
   wracając do tematu: to wyliczanie, to zwyczajne 'szokowanie liczbami', i rozciąganie czasu filmu.
   mnie to niepomiernie wku#$$ało...
   reszta? rany, człowieku, nie pie%#ol o tym, tylko coś z tym zrób, jak Ci przeszkadza :|

 •  

  pokaż komentarz

  Szkoda, że nie trafi na główną.
  Zaraz się tu zlecą zwolennicy KK
  i to zakopią, a mnie zaminusują.

  Co do formy można mieć
  zastrzeżenia, ale w treści niestety
  chłop ma rację :(

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu: gratuluję pomysłu, kto uważa że filmik jest do dupy ten głup, cep i zaślepiony katolik?

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu: jesteś zwykłym tchórzem... na kościół to Ci się łatwo wylewa pomyje, a politycy marnotrawią i kradną znacznie więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: kościół głosi idee uczciwości itp. i o nich naucza. Politycy kradną, bo taka ich natura i na wykopie każdy to stwierdza. A tak nawiasem mówiąc, jakbym np. cię okradł, to rozumiem, że usprawiedliwiałby mnie fakt, że politycy kradną więcej?

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Daj adres ukradnę ci kompa, samochód i co tam jeszcze masz. No i cieszę się że nie będziesz miał do mnie pretensji - przecież politycy kradną więcej.

  •  
   s.....e

   +15

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada:
   Racja, ale to, że są 2 problemy, to nie znaczy, że pierwszy nie istnieje bo ten drugi jest większy. Tu i tu są złodzieje, a KK przyssał się jak pijawka do naszego państwa i budżetu. Poza tym dalej większość księży i wierzących twierdzi, że przecież państwo nic na kościół nie płaci a to wszystko z tacy.

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Dlaczego uważasz, ze kodishu jest tchórzem? Dlatego ze napisał co myśli???

   Wykop jest o kościele wiec o nim tutaj dyskutujemy, to ze politycy marnotrawią nasze pieniądze to chyba powszechnie wiadomo. Tylko gdyby nie ci politycy to KK nie miałby dostępu do naszych środków finansowych. Kazdy z nas ma możliwość zmiany podczas wyborów, szkoda ze większość ludzi nie myśli i wybierane są socjalistyczne partie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu: nie wiem skąd facet wziął te dane. co więcej widzę że nie rozumie nauczania kościoła i gada jakieś głupoty.
   Wyskoczył facet z jakimiś milionami na kościół i już na głównej jest... Widać wykop robi się "trendy"

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu: Komuchu pusty jak dzwon musi Ci być przykro w okresie Bożego Narodzenia.

  •  
   K............a

   +16

   pokaż komentarz

   @kodishu: trzeba w końcu zrozumieć, że każda religia służy manipulacji tłumów, w naszym przypadku wszędzie mamy filie kościelne, religia stała się biznesem, w krajach nie chrześcijańskich religia służy tak samo,i jest interpretowana tak jak sprawującym władzę się podoba,by tylko i wyłącznie spełniać swoje osobiste przekonania.

   Nie liczy się religia,ten kto chce być duchownym jakiejkolwiek wiary, robi to z powołania i przezwycięża wszelkie trudy samemu, a nie z dotacji.
   Religia służy dzisiaj manipulacji, a nie dawaniu nadziei i wiary.

   Jest Bóg, Szef na górze, ale sam wątpię w to, by popierał ten ziemski rozpierdziel, wątpię w to by chciał by tak wyglądała religia i życie.

   Religia to nie to samo co wiara.
   Religia to nie to samo co Bóg.

   Ale dzisiejsza propaganda robi swoje, a ja zostanę zaminusowany :]

  •  

   pokaż komentarz

   @fxarts:
   Również nie wiem, sadze ze po prostu wyliczył to sobie, gdyż kościół nie prowadzi takich statystyk. Myślę ze nie jest to istotne ile dokładnie pieniędzy podatników kradnie KK, każda złotówka to zbyt wiele!
   Wnioskuje z Twojej wypowiedzi, ze Ty rozumiesz sposób nauczania KK, proszę abyś go jakoś opisał.

   Naprawdę jest mało osób, które to rozumie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Pantokrator: natura polityków ze Szwajcarii nie jest taka aby kradli więc łaskawie zamilcz bo bzdury pleciesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @BialyZagiel: _każda złotówka to zbyt wiele
   Otóż to, z podatków nic nie powinno być finansowane poza minimalnym aparatem państwowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @BialyZagiel: nie. Nie dlatego, że napisał to co myśli, tylko dlatego, że wziął sobie an cel coś co jest 'lekkie łatwe i przyjemne" Jeśli na prawdę chodzi mu o pieniądze i marnotrawienie ich co według niego robi kościół to dlaczego nie zaczął od największego marnotrawcy jakim jest państwo III RP. Taka postawa jest zwyczajnie tchórzliwa. Mało tego taką postawą u każdego normalnie myślącego, w głowie zaczyna się coś dziać. U mnie występuje coś takiego: Skoro koleś tak się martwi o pieniądze marnotrawienie przez księdza to czemu nie zrobił filmu o politykach i biznesmenach? Przecież na nich tracimy więcej. Znaczy to, że jemu nie chodzi o te marnotrawione pieniądze. To o co mu chodzi? O Kościół. Jemu nie przeszkadza ile kościół wydaje, bo nawet jak by wydawano na Kościół mało to by się czepiał. Znaczy to, że jest tchórzem i oszustem bo chrzani o tym ile to pieniędzy idzie na Kościół a tak na prawdę, on chce Ciebie, mnie i innych zniechęcić do Kościoła. W dodatku robi to podstępem. Dla mnie to jest tchórzostwo, a ja nie wierze tchórzom.

  •  

   pokaż komentarz

   @KOJOrozrabiaka: Religia to nie to samo co wiara. Religia to nie to samo co Bóg. Te elementy są nierozłączne. Wspólna dla nich jest jakaś forma kultu albo obrządku, jeśli tylko wychodzą poza sferę osobistą. Inaczej mówiąc, jeśli przyjmujesz istnienie jakiegoś bóstwa i wierzysz w nie, to automatycznie rytualizujesz swoje podejście i starasz się racjonalizować swoją postawę. Oczywiście religii w tym wypadku nie postrzegam jako instytucji.

   Religia służy dzisiaj manipulacji, a nie dawaniu nadziei i wiary. Religia nigdy nic nie dawała, to wspomniane nadzieja i wiara popychają człowieka do szukania 'odpowiedzi', a nasza gatunkowa skłonność do irracjonalizmu powoduje, że jesteśmy w stanie zaakceptować nawet najgłupsze rytuały jeśli tylko wmówimy sobie, że mogą one wpłynąć na nasz los.

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Rozmawiamy o Polsce mistrzu. Pewnie i tak jesteś trolem i nie potrzebnie ci odpowiadam, ech. Powinien być DOBROWOLNY podatek na kościół, jak chcesz to możesz im całą wypłatę oddać ale od moich pieniędzy i ich przeznaczenia na kościół się odczep :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Fox143: A po co jakikolwiek podatek? To nadal przeczy postulowanemu rozdziałowi. Ktoś chce to niech daje bezpośrednio Kościołowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: A ja odnoszę wrażenie, że stosujesz podwójne standardy. I o ile nie lubisz być okradany przez państwo, to okradanie przez Kościół(koncesjonowane przez państwo zresztą) pokornie znosisz ze względów ideologicznych. Pilnowanie jednych nie wyklucza pilnowania drugich. A akurat społeczności wykopu ciężko zarzucić przymykanie oka na występki państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada:

   Ty chyba nie wiesz co piszesz. Kolega kodishu nie jest autorem tego filmu! Tak wiec pytam jeszcze raz, dlaczego nazywasz go tchórzem?

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ: Podatek/danina cokolwiek, oby było dobrowolne ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @KOJOrozrabiaka:

   "Religia to nie to samo co wiara.
   Religia to nie to samo co Bóg."

   Zgadzam się z Tobą całkowicie... i oczywiście czekam na minusy, które mnie centralnie (żeby nie bluźnić) nie interesują...

  •  

   pokaż komentarz

   @fxarts: Skąd wziął dane? Częściowo z budżetu, częściowo z budżetu MONu i innych instytucji, które wymienił w filmiku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fox143: Kościół też płaci za ciebie podatek gdyż znajdujesz się na terenie parafii, nie ważne czy jesteś wierzący czy nie, i tak płaci. No chyba, że mieszkasz na sibirze albo w dzielnicy muzułmańskiej to wtedy kościół nie ma nic wspólnego z tobą bezpośrednio. Pozdrawiam. ^^

   @LogikaPodpowiada: "Co wolno wojewodzie..." Zresztą kościół też nie jest bez winy, ale to państwo płaci tyle księżom pracującym w instytucjach należących do państwa więc to nie do kościoła należy mieć pretensje tylko do jego "pracodawcy", którym w tym wypadku jest państwo. Poparcie polityczne kościoła być musi więc rząd woli dopłacić, aby ludzie się nie czepiali. Czyli TAK popieram twoją wypowiedź jednak w Polsce jest wielu ludzi naprawdę zranionych przez kościół pośrednio czy bezpośrednio, których postawę rozumiem oraz duża większość osób ślepo podążających za panującymi trendami (walczący ateiści). Pozdrawiam.

   @kodishu: Zlecieć to się mogą muchy wiesz do czego...

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy_Zagiel: mówiłem o autorze filmu i o nikim innym. Autorem oczywiście nie jest kodishu i nie wiem jak mogłeś pomyśleć, że ja tak pomyślałem... inną para kaloszy jest fakt, że kto przyklaskuje tchórzowi sam jest tchórzem

  •  

   pokaż komentarz

   @Xjaech: Niech płaci, jak zabrał i ogrodził plac na przeciwko mojego domu za darmo, a może chodzi Ci o podatek od tzw. koszyka z mszy? ^^ może jeszcze wiesz jakiej wysokości jest ten podatek? 1zł od mieszkańca? nie wiem, serio pytam

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada:

   Już raz pisałem, iż nie wiesz co piszesz. Teraz znowu muszę to powtórzyć.

   Autorem oczywiście nie jest kodishu i nie wiem jak mogłeś pomyśleć, że ja tak pomyślałem...

   Ja to po prostu przeczytałem, naprawdę nie kontrolujesz swoich poczynań?

   "LogikaPodpowiada odpowiedział

   @kodishu: jesteś zwykłym tchórzem.."

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy_Zagiel: tchórz przyklaskujący tchórzowi jest tchórzem

   chodzi o autora filmu

  •  
   K............a

   0

   pokaż komentarz

   @dieselmower: hem.tak głęboko zanurkowałeś że nie wiem dokładnie o co chodzi.ale rozumiem że się ze mną zgadzasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu:
   Na szczęście trafiło w przeciwieństwie do tego samego kilkanaście godzin wcześniej
   http://www.wykop.pl/link/562571/13-milionow-dziennie-koscioly-okradaja-polske/

  •  
   O..............d

   +4

   pokaż komentarz

   @kodishu: Jesteś bordowy i jeszcze się nie nauczyłeś, że to właśnie zwolennicy KK na wykopie są minusowani?

   Choć prawda jest taka, że dobrze wiedziałeś, że dostaniesz za to plusy. Manipulacja dobra, ale standardowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pantokrator:
   Problem jest w tym, że ktoś wam puścił trola. Sam tytuł filmu pomijając ortografię jest kłamliwie napisany i sugerujący puentę. I tak więc też dyskutujecie - nie merytorycznie. Większość z was nie obejrzała go nawet do końca.
   Kościół nie kradnie, tylko otrzymuje datki od polityków, których sami wybraliście, albo wasi rodzice wybrali. Film jest nie dziennikarski, jednostronnie przedstawiający pewne zagadnienie. Nie przedstawiający żadnych dokumentów ani faktów. Jest sztucznym wywodem sprawiającym wrażenie autentyczności z powodu szokujących co dla nie których informacji z powodu wielkich liczb. Efekt skali. Każdy kto zarabia 2000 pln jak widzi 5000000000 pln to mu gałki wyskakują dlatego tyle razy wam to powtarzają.

   Dane Wikipedia:
   Kościół prowadzi 1240 przedszkoli i szkół podstawowych (133 tys. uczniów), 417 szkół ponadpodstawowych (83 tys. uczniów) oraz 69 szkół wyższych i uniwersytetów (100 tys. słuchaczy), 33 szpitale, 244 ambulatoria, 267 domów starców i zakładów opieki i 538 sierocińców oraz domów opieki dla dzieci
   a liczy sobie:
   Kościół w Polsce składa się z 10114 parafii, w których posługuje duszpastersko 133 biskupów, 22,2 tys. księży diecezjalnych, 6,3 tys. księży zakonnych, 23,3 tys. sióstr zakonnych, 1,5 tys. braci zakonnych oraz 7 diakonów stałych. Do kapłaństwa przygotowywało się 6,4 tys. kleryków

   Czy to dużo te 5000000000 pln ? No nie wiem. Mam wątpliwości. Powinni zwiększyć przynajmniej o drugie tyle. Oni robią bardzo dobrą robotę.

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo7: 5000000000/(133000+83000+100000) = 15822.7848
   15822.7848/12 = 1318.5654zł/mc na nauczanie jednego ucznia/studenta. Nie wiem czy to dużo, czy to mało. W obliczeniach zakładałem, że 33 szpitale, 244 ambulatoria, 267 domów starców i zakładów opieki i 538 sierocińców i domów opieki dla dzieci są puste (koszt opieki nad kimkolwiek zerowy) i że ich utrzymanie wraz z placówkami oświatowymi jest cudem darmowe (albo z tacy się utrzymują choć to są ogólnego pożytku placówki) i że ludzie pracują tam za darmo.
   Zakładając wstępnie i grubo zaokrąglając (i pewno zaniżając; pi = 2), że:
   - utrzymanie każdego szpitala i ambulatorium kosztuje miesięcznie 5 tysięcy złotych (remonty, konserwacja i naprawa sprzętu, naprawa drobnych usterek, unowocześnianie, opłaty za wodę, prąd, gaz, multimedia itp.)
   - utrzymanie każdego domu starców i zakładu opieki kosztuje miesięcznie 2 tysiące złotych
   - utrzymanie każdego sierocińca i domu opieki dla dzieci kosztuje miesięcznie tysiąc złotych
   - utrzymanie każdego przedszkola i szkoły podstawowej kosztuje miesięcznie tysiąc złotych
   - utrzymanie każdej szkoły ponadpodstawowej kosztuje miesięcznie 2 tysiące złotych
   - utrzymanie każdej szkoły wyższej/uniwersytetu kozstuje miesięcznie 5 tysięcy złotych
   - w placówkach pierwszych dwóch typów jest stale średnio 80 osób pod opieką (natężenie ruchu)
   - w placówkach drugich dwóch typów jest stale średnio 40 osób pod opieką
   - w placówkach trzecich dwóch typów jest stale średnio 40 osób pod opieką
   - w każdym szpitalu jest średnio 20 pielęgniarek, 10 lekarzy, portier, 2 pracowników technicznych, 5 kucharek, 5 salowych i 5 sprzątaczek oraz 1 sekretarka i 1 księgowa
   - w każdym ambulatorium jest średnio 5 pielęgniarek, 2 lekarzy, pracownik techniczny i 2 sprzątaczki
   - w każdym domu starców jest średnio 10 pielęgniarek, 2 lekarzy, 2 salowe, 4 kucharki, 2 pracowników technicznych i portier oraz 1 sekretarka i 1 księgowa
   - w każdym zakładzie opieki jest średnio 15 pracowników oraz 1 sekretarka i 1 księgowa
   - w każdym sierocińcu i domu opieki dla dzieci jest średnio 5 opiekunek, psycholog, pracownik techniczny, portier, 2 kucharki, 2 sprzątaczki oraz 1 sekretarka i 1 księgowa
   - w każdym przedszkolu jest średnio 6 wychowawców, pracownik techniczny, sprzątaczka, 4 kucharki oraz 1 księgowa
   - w każdej szkole podstawowej jest średnio 10 nauczycieli, pedagog, 2 pracowników technicznych, 2 sprzątaczki, 4 kucharki i portier oraz 1 sekretarka i 1 księgowa
   - w każdej szkole ponadpodstawowej jest średnio 25 nauczycieli, 2 pedagogów, 2 pracowników technicznych, 5 sprzątaczek, 1 kucharka/bufetowa oraz 1 sekretarka i 1 księgowa
   - w każdej szkole wyższej/na uniwersytecie jest średnio 50 wykładowców i prowadzących ćwiczenia, 10 pracowników technicznych i 10 sprzątaczek oraz 1 sekretarka i 1 księgowa
   - nigdzie nie ma kadry kierowniczej
   - pracownicy placówek otrzymują wynagrodzenie za pracę równe kosztom utrzymania jednego pacjenta/podopiecznego/ucznia/studenta i placówka nie funduje im posiłków
   - pieniądze od państwa nie idą na parafie i duchownych

   Otrzymujemy wtedy, że od 5000000000 trzeba odjąć koszty utrzymania każdego budynku:
   szpitale i ambulatoria: (33+244)5000 = 1385000zł
   domy starców i zakłady opieki: 2672000 = 534000zł
   sierocińce i domy opieki dla dzieci: 5381000 = 538000zł
   przedszkola i szkoły podstawowe: 12401000 = 1240000zł
   szkoły ponadpodstawowe: 4172000 = 834000zł
   szkoły wyższe i uniwersytety: 695000 = 345000zł

   Co daje łączny koszt 4876000zł.

   A dalej, aby uzyskać kwotę dostępną do utrzymania podopiecznego placówki lub pracownika placówki, zsumować całą kadrę pracowniczą i liczbę podopiecznych:
   szpitale: 33(80+20+10+1+2+5+5+5+1+1) = 4290
   ambulatoria: 244(80+5+2+1+2) = 21960
   domy starców i zakłady opieki: 267(40 + ((10+2+2+4+2+1+1+1)+(15+1+1))/2) = 16020
   sierocińce i domy opieki dla dzieci: 538(40+5+1+1+1+2+2+1+1) = 29052
   przedszkola i szkoły podstawowe: 1240(((6+1+1+4+1)+(10+1+2+2+4+1+1+1))/2) + 133000 = 154700
   szkoły ponadpodstawowe: 417(25+2+2+5+1+1+1) + 83000 = 98429
   szkoły wyższe i uniwersytety: 69*(50+10+10+1+1) + 100000 = 104968

   Co daje łącznie 429419 osób do stałego opłacania.

  •  

   pokaż komentarz

   (5000000000 - 4876000)/429419 = 11632,2846 [zł/os.], co daje:
   11632,2846/12 = 969,35705 [zł/os.mc] czyli ~970 złotych na opiekę/naukę jednej osoby w miesiącu. Zakładając, że tylko placówki użyteczności publicznej są opłacane z budżetu państwa (kwota nie jest wykorzystana na utrzymanie zabytków ani nic innego), co jest słuszne przy socjalistycznym modelu państwa (w końcu to ma być darmowe dla korzystających) otrzymujemy, że... Znajdźcie mi tylu lekarzy, pielęgniarki, techników, kucharzy itp., którzy będą miesięcznie za 970 złotych pracować, i pokażcie budynki, które dobrze prosperują bez kadry kierowniczej. Nie wiem, w jakim stopniu 970zł/osobę w przypadku domów starców, szpitali, zakładów opieki i ambulatoriów wystarczy na wyżywienie, leki i jednorazową aparaturę medyczną (w przypadku tych ostatnich: bez wyżywienia), pewnie za mało, 970zł/osobę w przypadku przedszkoli pewnie wystarczy, natomiast w przypadku szkół od ponadpodstawowej* aż do końca to pewnie za dużo chyba, że chcą coś fundować studentom. No ale załóżmy, że to jest zbędne, więc nie ma czegoś takiego jak koszt utrzymania ucznia/studenta, bo koszt utrzymania budynku i kadry został już uwzględniony. Odzyskujemy więc:
   (83000 + 100000)*969,35705 = 177392340zł/mc
   * - nie wiedząc, ile w 133000 jest przedszkolaków a ile uczniów zakładam, że szkoły fundują dzieciom ze szkół jakieś atrakcje, posiłki, wycieczki, dofinansowują wyjazdy itp. nie biorąc dobrowolnego swoją drogą 'na komitet rodzicielski'

   Zostaje 177 milionów 392 tysiące 340 złotych miesięcznie. Powtórzę: zakładając, że pracownicy publicznych placówek (tylko pod szyldem Kościoła Katolickiego) dostają psi grosz poniżej minimum socjalnego (a, brutto!!! No bo trzeba podatek i składki jeszcze odciągnąć, nie?! A nawet jak netto, to to jest psi grosz), i że utrzymanie wszystkiego jest rzeczywiście tak tanie, jak założyłem, pozostaje niecałe 180 milionów na utrzymanie zabytków i innych publicznych miejsc prowadzonych przez Kościół (np. muzea). Nie wnikam już w szacunki, jak ktoś chce niech to pociągnie, ile jest zabytkowych kościołów i innych zabytków oraz pozostałych budynków użyteczności publicznej, jaki jest koszt utrzymania przez miesiąc i ew. remontowania zabytków (na pewno duży*) oraz utrzymania np. muzeów i sprawdzi, ile z tego pozostaje, by CZARNE KATABASY MOGŁY SIĘ NAHAPAĆ Z MOJEJ KJESZENI!!!!!!!!!!!!!!!!!

   * - parę miesięcy temu dominikanie (zakon żebraczy) w Poznaniu musieli zrobić nowe schody przed wejściem do kościoła, bo stare się już kruszyły i luźne się zrobiły; zebrali około 13 tysięcy, dzięki czemu "prace posunęły się naprzód", a nie "schody zostały w pełni opłacone"; to też niech ktoś sobie wyliczy jak chce

   Racja, czarna mafia żre te pieniądze podatników jak stonka a biedni lekarze którzy na ich koszt pracują dostają 970zł miesięcznej wypłaty.

   Pomijam, że z rok temu ktoś pokazał na Wykopie, że 5mld rocznie jest z dupy wzięte.

  •  

   pokaż komentarz

   A, ale fajnie by było gdyby ktoś dysponujący odpowiednimi danymi (liczba podopiecznych, liczba i branża zatrudnionych, koszt utrzymania budynków i zatrudnionych, koszt utrzymania podopiecznych, liczba i koszt utrzymania zabytków i innych budynków itp.) zracjonalizował obliczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   I uwzględnił pozostałe rzeczy, których nie uwzględniłem, jak np. katecheci w szkołach "niekościelnych", a które pewnie zaliczają się do wykrzyczanych pięciu miliardów złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fox143:
   podatek i danina z definicji są przymusowe. problem w pewnym stopniu rozwiązuje darowizna, ale w świetle naszego prawa jest ona, co do zasady, opodatkowana.

  •  

   pokaż komentarz

   @kodishu: właśnie miałem iść do kościoła, ale wiecie co ? p%#%$%#e to. dzięki wykop

 •  

  pokaż komentarz

  Moim zdaniem przekaz w 100% trafny. Skoro wiara nie jest przymusowa to czemu przymusowe jest jej utrzymywanie. Jako nie wierzący nie chce utrzymywać "wierzącego sąsiada" i armi ludzi którzy pomogą mu przejść przez bramy nieba;]

  •  

   pokaż komentarz

   @HasanC: Na raka też prawdopodobnie nie jesteś chory. Utrzymywanie onkologii w Centrum Matki i Dziecka dla "chorego sąsiada" również Cię irytuje?
   Nauka wyższa również nie jest obowiązkowa. Dlaczego więc masz płacić za utrzymanie uczelni, aby "sąsiad" mógł zdobyć dyplom?
   Jazda samochodem także nie jest obowiązkowa. Dlaczego, jako osoba niemająca prawa jazdy i niekorzystająca z transportu publicznego muszę sponsorować utrzymanie dróg?
   Zlikwidujmy wszystkie dotacje państwowe, niech nie będzie niczego!

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Amfidiusz: widzisz różnicę, między opłacaniem czyjegoś leczenia, lub ew. utrzymywanie uczelni, która kształci ludzi i daje to jakieś wymierne skutki w przyszłości, bo ktoś zarobi więcej i wpłaci do skarbu państwa więcej kasy, a między finansowaniem ludzi, którym się płaci za to, że się modlą ?

  •  

   pokaż komentarz

   @traxx: Mądrę słowa, popieram i plusika wysyłam
   HasanC również ma sporo racji w tym co pisze

  •  
   d........e

   +5

   pokaż komentarz

   @Amfidiusz: _ Na raka też prawdopodobnie nie jesteś chory. Utrzymywanie onkologii w Centrum Matki i Dziecka dla "chorego sąsiada" również Cię irytuje?_

   Sąsiad płaci składki. I podatki odprowadza.

   Nauka wyższa również nie jest obowiązkowa. Dlaczego więc masz płacić za utrzymanie uczelni, aby "sąsiad" mógł zdobyć dyplom?

   Bo wykształcenie w ogólnym rozrachunku służy nam wszystkim.

   Dlaczego, jako osoba niemająca prawa jazdy i niekorzystająca z transportu publicznego muszę sponsorować utrzymanie dróg?

   Bo tymi drogami dowożą ci towar do sklepów, na przykład. I jeżdżą nimi karetki.

   Zlikwidujmy wszystkie dotacje państwowe, niech nie będzie niczego!

   A może po prostu zlikwidować te, które naprawdę nikomu nie służą?

  •  
   O..............d

   -1

   pokaż komentarz

   @traxx: I co z tego, że możesz być. W takim razie ktoś Ci powie, że możesz się kiedyś nawrócić i właśnie także dla Ciebie wspierany jest Kościół.

   Tak więc, powinno być tak, że wybierasz wszystko, albo nie wybierasz nic. Wersja pierwsza jest nierealna ( inaczej narkotyki byłby legalne ) i pozostaje wersja druga i żyjesz w społeczeństwie do dupy funkcjonującym ale funkcjonującym.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   O..............d

   -2

   pokaż komentarz

   @traxx: Po pierwsze chodziło o onkologię tak więc porównujemy zachorowalność na raka z nawróceniami. Po drugie nawrócenia mnie się wydaję, że są większe niż zera po przecinku. Niestety potrzebne by było jakieś źródło.

   Jeżeli chodzi o odcienie szarości to się zgadzam. Jednak jak to zawsze bywa w końcu dochodzimy do obszarów zero-jedynkowych. I mi właśnie o takie obszary chodzi. Np. żyję, nie żyję. W problemie: państwo gdzie wszystko jest opcjonalne bądź państwo w którym nic nie jest opcjonalne są to dwa możliwe sprawiedliwe scenariusze. I to jest właśnie zero-jedynkowe, gdyż każda mała zmiana obu z nich powoduje niesprawiedliwość po jakiejś ze stron. A więc chce decydować o pieniądzach z podatków by nie szły na Kościół i jednoczenie chcesz by inni wbrew swojej woli płacili na oddział onkologii ( mimo że braliby ryzyko 2 krotnego pobytu w szpitalu na siebie i woleli nie płacić) jet niesprawiedliwe i przez Ciebie usprawiedliwiane wyższym prawdopodobieństwie. Taki odcień szarości jak widać nie ma prawa bytu, gdyż problem jasno stawia sprawiedliwość. Dlatego istnieje tylko biały ( każdy decyduje na co płaci obowiązkowe podatki ) albo czarny (nikt nie decyduje na co płaci obowiązkowe podatki). Teraz mamy w przybliżeniu to drugie. Dla lepszego zobrazowania problemu powiem, że nie przeszkadza mi to iż pieniądze z podatków idą na Kościół, gdyż tradycja katolicka będzie trwała dłużej co jest mi na rękę. A jeżeli miałbym wybierać to za jasnego diabła nie płaciłbym żadnych pieniędzy na służbę zdrowia, mam ją w dupie. Wolę płacić prywatnie, gdyż i tak to robię, natomiast droższe terapię by sobie po prostu odpuścił. Mówi się trudno, jak się wpada pod samochód to też jest lipa. A do tego skuteczność walki z rakiem jest marna.

 •  

  pokaż komentarz

  Ogólnie chłop ma rację, ~5mld zł to jest 1,59% budżetu na 2011r., także sporo. Jednocześnie deficyt ma wynieść 40,2mld zł, więc jeśli ktoś myśli, że całkowite odcięcie kościoła od pieniędzy państwowych cudownie uzdrowi naszą sytuację finansową, myli się. Poprawi, ale nie wyleczy.

 •  

  pokaż komentarz

  Wiedziałem, że Kościół Katolicki jest w Polsce uprzywilejowany, ale zszokowała mnie skala tego zjawiska.

  •  

   pokaż komentarz

   @ochucki: Jakby źródła podał... To raz. Dwa, że rozdział by się przydał.
   A na ostatnie dofinansowanie prawosławnego seminarium nikt nie podniósł głosu?
   Rozdział jest potrzebny. Normalny, minarchistyczny system.
   Przypominam, że to po stronie lewicy leży wina decyzyjna.

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ: Część tego jest łatwo dostępna -> budżet Polski na dany rok, budżet MON, MEN i innych ministerstw. Inne, to sam mówił, że kościół nie prowadzi takich statystyk, więc nie wiedzą ile dostają od państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @slava: Jak już państwo prowadzi ile daje, do Kościół nie musi prowadzić, ile dostaje, bo to tyle samo.

   Ok, a można konkretne linki, cytaty? Bo myślę, co poza uczelniami i zabytkami tam jest. Co jest dofinansowywanego, czego państwo nie dofinansowuje w swoim systemie socjalnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ: Jak to co jest? Całe utrzymanie instytucji kościoła. No, może nie tylko KK, bo inne religie także dostają kasę z państwowego kociołka.

   Aha, czyli państwo dostaje info od pracodawcy ile płacę składek, czyli ja już nie muszę rozliczać PITa? Super, kiedy to weszło? A, zapomniałem, kościół nie płaci podatków/składek itp. Faktycznie, kościół co dostanie to może rozj%!ać jak chce, bo i tak nikt ich z tego nie rozlicza ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @slava: Ale ja pytam teraz o konkrety. A nie jakieś całe utrzymanie instytucji kościoła. w trudnych chwilach nie doświadczyłem tego utrzymania jako członek tej "instytucji".

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ: napisz do ministra finansow i popros o oficjalne dane jakie panstwo lozy na czarna stonke

  •  
   O..............d

   -1

   pokaż komentarz

   @ochucki: A mnie śmieszy skala zjawiska z ministerstw. Natomiast skala zjawiska nieoficjalna jest wg mnie gówno warta, gdyż tworzona przez samych "wojujących ateistów", którzy oczywiście zawyżyli jak się dało, żeby nie powiedzieć, że oszukali. Wybacz, ale te dane miliardowe z tych nieoficjalnych źródeł są jak komisja hazardowa z PO rozliczająca PO. Raport był gotowy na tydzień przed zakończeniem spraw w którym to miał mieć miejsce punkt kulminacyjny prac komisji.

  •  

   pokaż komentarz

   @BioZ: Ale konkrety czego? Państwo daje kasę na kościół, a on się z tego nie rozlicza. Taki konkret jak dla mnie wystarczy.
   Konkrety dodatkowe, które nie są wliczane w "budżet"? Sprzedawanie, a raczej oddawanie za bezcen najlepszych miejsc w miastach pod pretekstem rozliczenia władzy PRLowskiej, chociaż wcześniej dostawali kasę za utratę tych miejsc/budynków. Chyba nie chcesz, abym Ci dawał konkretne linki, bo i na wykopie sporo tego było. A jak chcesz to zapraszam na google ;)

1 2 3 4 5 6 7 ... 21 22 następna

Dodany przez:

avatar Hierofant dołączył
987 wykopali 183 zakopali 7.6 tys. wyświetleń