•  

  pokaż komentarz

  to tam nie ma jakiegos kodeksu karnego, maksymalny i minimalny wymiar kary za przestepstwa? Przeciez to absurd,
  nie dziwne ze jest tyle przypadkow kiedy legitymowany wyskakuje z bronia do policjanta skoro roznica w konsekwencjach zadna lub niewielka...

  •  

   pokaż komentarz

   @swiniakstatysta: W Luizjanie, podobnie jak w wielu innych stanach obowiązuje tzw. three-strikes law, czyli jak ma się na swoim koncie dwa przestępstwa, to za trzecie można dostać dożywocie lub wieloletnie więzienie. Ten koleś był już wcześniej karany za handel kokainą i kradzież, stąd taki wyrok.

  •  

   pokaż komentarz

   @swiniakstatysta: @xaviivax: Tak samo gość dostał dożywocie za kradzież nożyc do płotu.

  •  

   pokaż komentarz

   @swiniakstatysta: ogółem sądy w USA nie patyczkują się z recydywą, odwalisz najmniejszą bzdurę na zawiasach albo warunkowym i jest duża szansa, że zamkną cię na amen (tutaj jeszcze kwestia stanu lub prawa federalnego, zależy od przewinienia). I tak, masz rację, właśnie dlatego policja w USA jest tak ostrożna i obyta w posługiwaniu się bronią palną. Bo lepiej zabić policjanta i może uciec, niż dać się złapać na dożywocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosciany: Dostał dożywocie bo to było jego 5 przestępstwo. Wcześniej, z tego co pamiętam, był też napad i nie tylko.

  •  

   pokaż komentarz

   @swiniakstatysta: @xaviivax: @Kosciany: @vinku: Panowie ja sie nie zgodze.
   Dozywocie to faktycznie moze za dlugo ale 20 lat brzmi ok za recydywe.

   Dostal 2 szanse z ktorych nie skorzystal, to sa tylko zdarzenia na ktorych zostal przylapany prawdpodobnie prawo lamal wiecej razy.

   Pytanie czy chcemy zyc w spoleczenstwie gdzie przestepcy sa na wolnosci bo jest nam ich zal a potem mamy pretensje do politykow, policji i sadow ze kryminalisci sa na wolnosci?

   Jak dlamnie to powinien gnic w sztumie z dala od spoleczenstwa, potem mamy ludzi na wolnosci z 100+ wyrokami.

   Po co nam taka gangrena?

   @Kosciany: Nozyce to bylo chyba jego 7 przestepstwo. Na ktorym zostal zlapany.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polonius888: A gdzie ja napisałem, że się z tym nie zgadzam? Jak dla mnie dożywocie za recydywę na zawiasach/warunkowym powinno być traktowane jak wygrana na loterii. Wielka nagroda, tyle że trochę na własne życzenie. Więzienia w USA resocjalizują promil wszystkich klientów, dlatego lepiej żeby te osoby przebywały i tłukły się między sobą za kratami, niż niszczyły innym ludziom życie na wolności. A kto został naprawiony i faktycznie zresocjalizowany za pierwszym podejściem, ten obawiać się nie ma czego.

  •  

   pokaż komentarz

   @xaviivax: W Louisianie nie tyle jest "three-strike", bo tam mają rozpisane na więcej razy, ale tak, za każdym razem dają większy wyrok. Dopiero za czwartym lub kolejnym razem dostaje się nie mniej niż 20 lat a maksymalnie właśnie dożywocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polonius888: @vinku: prymitywne myślenie które prowadzi tylko do brutalizacji przestępstw i potem są sytuacje jak w USA, że kradzież na kilkanaście dolarów i kilka trupów bo typ wie, że może trafić na wiele lat do pudła i niema nic do stracenia. Wystarczy sobie porównać systemy skandynawskie z tym w USA, jednak dla wschodnich ludów Europy to może być za duże zwarcie w mózgu i wywala błędy bo wnioski wychodzą całkowicie odwrotne do tego co oni uważają za słuszne.

  •  

   pokaż komentarz

   @turok2016: Tak szczegolnie to dziala na aktualnych najezdzcow co za gwalty dostaja prace spoleczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polonius888: idealny argument poparty wieloma badaniami i statystykami...

  •  

   pokaż komentarz

   @turok2016: Finlandia to ok 5 mln ludzi. Norwegia tak samo. USA to ok 330 mln ludzi. Im kraj większy, tym trudniejszy w prowadzeniu skutecznej administracji. Dodatkowo USA to zlepek różnych kultur, przewrotów mniejszościowych itd. Najniebezpieczniejsze są getta latynosów i czarnych. Resocjalizacja na poziomie krajów Skandynawskich na tak wielką skalę jest nieefektywna i niemożliwa. Jeśli USA miałoby teraz przemodelować cały system więziennictwa, to byłoby to zwyczajnie nieopłacalne a pewne nawet i nieosiągalne.

   Najniebezpieczniej w USA jest na południu i zachodzie (tam, gdzie jest najwięcej zorganizowanych gangów ulicznych i wielkich karteli na granicy). Jest to dość logiczne, granica z meksykiem i setki tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy mieszkali równie biednie co w Meksyku, porobili dzieci, które dostały amerykańskie obywatelstwo (prawo ziemi) i nadal żyją biednie, tyle że zamiast być wysyłanym za granicę, lądują w pierdlu i są respektowani za bycie kimś. Tam idąc do pierdla, młodzi gangsterzy zyskują szacunek i dołączają do swoich w gangach więziennych.

   USA jest krajem imigrantów zbudowanym na zupełnie innych zasadach niż kraje europejskie. Mają inne tradycje i inny światopogląd. Dla nich nie jest to brutalność przestępstw. Dla nich przestępstwo to przestępstwo. Tylko w Europie można pójść siedzieć za "ciężki uszczerbek na zdrowiu". W USA idziesz za usiłowanie morderstwa.

   Strefa mniejszości narodowych całkowicie wyklucza możliwość jednoczenia się 100% społeczeństwa. Dlatego potrzebne jest surowe prawo. A czym jest dla władzy kilka zabitych cywili? Statystyką.

   Bądźmy poważni. USA nigdy nie będzie spokojnym krajem mówiąc o strefie więziennictwa.

  •  

   pokaż komentarz

   nie dziwne ze jest tyle przypadkow kiedy legitymowany wyskakuje z bronia do policjanta skoro roznica w konsekwencjach zadna lub niewielka...

   @swiniakstatysta:

   Czyli jak z przestępstwem podatkowym (25 lat) vs. zabójstwem w afekcie (8 lat).
   Stąd niektórzy prawnicy zalecają, by w przypadku problemów podczas kontroli nie wahać się zabić kontrolera US - wyrok będzie zdecydowanie niższy.

   #suchar oczywiście.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo lepiej zabić policjanta i może uciec, niż dać się złapać na dożywocie.

   @vinku: No ale jak to? Od przeciwników kary śmierci najczęściej pojawia się taki argument, że taka osoba nie ma nic do stracenia. Jak widać przy dożywociu działa to tak samo, jakbym maksymalna kara wynosiła 10 lat, to nadal taka osoba nie miałaby nic do stracenia.

  •  

   pokaż komentarz

   Dostal 2 szanse z ktorych nie skorzystal

   @Polonius888: No, kur.a, co za łaskawe państwo, że daje szansę!

   pokaż spoiler A w normalnych państwach po prostu dostaje się wyrok będący "wyceną" popełnionych czynów, a po odsiadce i zatarciu skazania (+5 lat na wniosek, +10 lat obligatoryjnie) nie dostaje się żadnych "szans", tylko po prostu jest się w pełni rozliczonym, wolnym człowiekiem.

  •  
   t......t via Android

   0

   pokaż komentarz

   @vinku za całą opisaną patologią stoi najzwyklejsza chciwość. System więziennictwa w tym kraju występuje również pod postacią prywatnych firm, których celem jest generowanie zysku.
   Dlatego właśnie nie jest tam bezpiecznie i tak jak piszesz - ludziom bardziej opłaca się spróbować zwiać, niż potulnie pójść do pierdla za kradzież trzeciego batonika.

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz_z_czarnolasu: wara od transwestytow, -1 konkurent, +1 dziewczyna. Ez

 •  

  pokaż komentarz

  Harris' prior convictions included a 1991 conviction for dealing cocaine, simple robbery in 1992 and 1993, burglary in 1997, and theft under $500 in 2005.

  https://www.dailymail.co.uk/news/article-8605801/Louisiana-man-given-life-selling-30-marijuana-undercover-cop-released-nine-years.html

  Zakop. Niereformowalni bandyci powinni być usuwani ze społeczeństwa, a nie utrzymywani z podatków.

 •  

  pokaż komentarz

  Kara nie była za sprzedaż marihuany, tylko za sprzedaż i recydywę, która jest dodatkowo karana w niektórych stanach. Mówiąc inaczej, jeśli masz już kilka wyroków na koncie, to prawo uznaje, że nie nadajesz się do życia w społeczeństwie i dostajesz surowy wyrok, którego ktoś, popełniający to samo przestępstwo po raz pierwszy, by nie dostał.

 •  

  pokaż komentarz

  Efekt działania prywatnego lobby więzienniczego. Za błahostki ludzie odsiadują dożywocia a w Europie za to samo można dostać co najwyżej grzywnę albo jakieś prace społeczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @outsidre: @tomek155: Jak dla mnie to wszystkich dilerow powinni wsadzac na dozywocia. Albo robimy narkotyki legalne albo nie, to co mamy teraz cos posrodku sie nie sprawdza.

   Mysle ze nie bylibyście zadowoleni jakbyscie mieli dilerow pod domem czy za sasiadow. Albo jakby wasze dzieci je kupowaly.

   Lobby wiezienne istnieje niestety i jak dla mnie przynosi ogrome straty dla spoleczenstwa z tego powodu co w kometarzu ze skupiaja sie na drobniejszych kryminalistach zamiast na tych ktorzy zamiast dozywocia powinni dostac stryczek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polonius888: Gdyby ow sasiad nie sprawialby mi problemow to raczej nie obchodzilo by mnie to co robi z wlasnym zyciem. A co do dzieci, to jak je wychowach takie bedzie je mial

  •  

   pokaż komentarz

   @outsidre: Czekaj, czekaj. https://www.robertmhelfend.com/criminal-defense/drug-crimes/drug-trafficking-laws-in-california/

   Biorąc na przykład stan Kalifornia (tak lubiany w gangsterskich filmach z palmami i napisem Hollywood w tle), wyrok za sprzedaż metamfetaminy grozi od 2 do 4 lat. Wyrok jest zależny od ilości substancji, wcześniejszych wyroków itd itp i może skumulować się do tak zwanego dożywocia. Te kary początkowo nie są wysokie, dziesiątki tysięcy ludzi odsiaduje w spokoju niskie kary, czy to za oszustwa podatkowe, czy za jakieś inne błahostki. Pamiętajmy też, że wielu oskarżonych za drobne przewinienie może otrzymać areszt domowy i bransoletę z nadajnikiem. Tak więc niekoniecznie zaraz jest ładowany do pierdla na 25 lat. Takie bransolety dostają czasem nawet recydywiści.

   W USA za odmowę przyjęcia mandatu, policjant jest zmuszony cię aresztować i osadzić w areszcie do rozprawy (trochę różne względem poszczególnych stanów), gdyż mandat nie jest wyrokiem administracyjnym jak w Polsce od którego możesz się odwołać, lecz de facto wezwaniem na rozprawę. I to sąd decyduje o słuszności mandatu i masz prawo przyjść i wybronić się samodzielnie. A czy przyjdziesz, czy nie, sąd i tak orzeknie wyrok w tej sprawie.

   Kwestia legalności narkotyków jest sporna, jedni twierdzą, że nie powinny być odgórnie kontrolowane ani zabraniane, jedynie opodatkowane. Inni twierdzą, że narkotyki zabijają. Prawda leży pośrodku. Ale nie o tym jest ten temat.

   Głośno się robi, gdy jakiś recydywista dostanie wyrok dożywotni (albo na np. 150 lat) po tym, jak trzeci raz został złapany na tym samym przestępstwie. Tylko nikt nie napisze, że jest to jego 3 raz, albo ujmie to w 4 słowach w ostatnim zdaniu. Bo nic tak się nie sprzedaje, jak "weteran skazany na dożywocie". Do wojska USA idą różne typy ludzi. Pomijam fakt, że mimo gloryfikowania weteranów, część z nich nie daje rady po powrocie z misji, stacza się i schodzi na drogę przestępczą. To nie jest nic nadzwyczajnego.

  •  

   pokaż komentarz

   Efekt działania prywatnego lobby więzienniczego. Za błahostki ludzie odsiadują dożywocia a w Europie za to samo można dostać co najwyżej grzywnę albo jakieś prace społeczne.

   @outsidre: nie "za błahostki" ale za recydywę

  •  

   pokaż komentarz

   Mysle ze nie bylibyście zadowoleni jakbyscie mieli dilerow pod domem czy za sasiadow. Albo jakby wasze dzieci je kupowaly.

   @Polonius888: Myślisz, że obok Ciebie tego nie ma?? W co drugim bloku znajdziesz kogoś kto sprzedaje albo zna kogoś kto sprzedaje. A kupujących to możesz mieć nawet za ścianą w domu, Twój syn, córka, albo ich znajomi. Dzisiaj trawa jest tak powszechna, że mógłbym się nawet z Tobą założyć o stówkę, że jeśli masz dzieciaki w wieku tak ok 15-18 lat to znajdziesz w ich towarzystwie i dilerów i palaczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @androll33: Znam paru dlatego wiem jak to wyglada. I tez mam za sciana.

   @tomek155: Myslalem ze ci odpisalem wczesniej,

   Glosna muzyka, brak poszanowania innych sasiadow, moga zyc w smieciach bo maja na wszystko wyj##?ne, awantury, podjezdzajace samochody na 2 min co 5 min, ciagle krecacy sie ludzi w wiadomym celu, smrod trawy nawet na otwartej przestrzeni, nie bylem swiadkiem ale slyszalem jak konkurencja wpada do takiego i robi tajfun.

   Po to mamy lad przestrzenny zeby oddzielic mieszkania od sklepow, w takich przypadkach sklep jest w mieszkaniu.

   Ogolnie chyba nie macie z tym stycznosci albo sami palicie i juz wam mozgi sprasowalo jak myslicie ze takie cos to jest spoko.

   Nie wiem czy w ogole myslicie czy tylko idzecie za tlumem progresu.

   Pogadamy jak juz sie wyprowadzicie od rodzicow.

  •  

   pokaż komentarz

   : Gdyby ow sasiad nie sprawialby mi problemow

   "Glosna muzyka, brak poszanowania innych sasiadow, moga zyc w smieciach bo maja na wszystko wyj$$@ne, awantury, podjezdzajace samochody na 2 min co 5 min, ciagle krecacy sie ludzi w wiadomym celu, smrod trawy nawet na otwartej przestrzeni, nie bylem swiadkiem ale slyszalem jak konkurencja wpada do takiego i robi tajfun."

   @Polonius888: Nie, nie odpowiedziales. A tutaj podales wlasnie przyklad problematycznego sasiada : )

  •  

   pokaż komentarz

   @tomek155: Mialem na mysli ze napisalem tekst ale go nie wyslalem.

 •  

  pokaż komentarz

  Początkowo, Sąd Najwyższy skazał mężczyznę na 15 lat pozbawienia wolności, jednak w 2012, na mocy ustawy o zwykłych przestępcach, pozwalającej sędziom wydać surowszą karę dla osób, które były wcześniej oskarżone, zmienił zdanie, wydłużając ją do…dożywocia.
  Niesamowite, i nikt nie protestował przeciwko łamaniu przez USA fundamentalnej zasady o niedziałaniu prawa wstecz? Żadna komisarz europejska nie napisała wówczas pełnego oburzenia tweeta?