•  

  pokaż komentarz

  Fajnie, ale...

  Głosowanie dotyczyło wpisania ustawy do porządku obrad. To nie powstrzyma pisiurstwa. Jeśli będą chcieli, to zagłosują jeszcze raz - tym razem z dyscypliną partyjną. Już raz tak było w projektem ustawy dot. głosowania korespondencyjnego. Co prawda wtedy machnął się jeden poseł, a teraz 46 polazło w cholerę - ale zasada działania ta sama.

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież ten przepis to jakaś fikcja. Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się że jest niezgodny z całą masą innych przepisów, włącznie z ustawą zasadniczą.

  Jak można zwolnić kogokolwiek z całkowitej odpowiedzialności za czyny przestępcze, na jakiejkolwiek podstawie? przecież na tej podstawie można zrobić dokładnie wszystko na co się ma ochotę, bez żadnych konsekwencji, włącznie z obozami śmierci, i strzelaniem w tył głowy.

  Nawet sowieci i naziści nie mieli tak dalece zamordystycznych z przepisów.

  •  

   pokaż komentarz

   @dendrofag: Kwestia tego jak bardzo masz logikę w poważaniu. Cytat z "Wielkiej Czerwonej Jedynki" pięknie to pokazuje:

   - Pvt. Griff - 1st Squad: I can't murder anybody.
   - The Sergeant: We don't murder; we kill.
   - Pvt. Griff - 1st Squad: It's the same thing.
   - The Sergeant: The hell it is, Griff. You don't murder animals; you kill them.

  •  

   pokaż komentarz

   @dendrofag: @hawat: W prawie taką ostatecznością jest tzw. Formuła Radbrucha. Na tej podstawie przeprowadzono Procesy Norymberskie, pomimo tego, że holokaust był w pełni zgodny z literą niemieckiego prawa. Tej formuły nie da się już w żaden sposób podważyć i zawsze może stanowić podstawę skazania za na najbardziej niegodziwe czyny.

  •  

   pokaż komentarz

   @PositiveRate:
   Dzięki za trop. Zajrzałem sobie na szybko do Wiki, i wychodzi na to że przepis ten stosowany był raczej wyłącznie w Niemczech.

   Wydaje mi się że jest to spowodowane niemieckim, a właściwie pruskim formalizmem prawnym. Feliks Koneczny umieścił Niemcy w cywilizacji bizantyjskiej i turańskiej. W prostych słowach sprowadza się do tego, że Niemiec który wykonuje rozkazy, nie musi zwracać uwagi na to czy są one moralne czy niemoralne. Dlatego w Norymberdze, podstawową linią obrony było "ja tylko wykonywałem rozkazy ".

   Oni naprawdę w to wierzyli, nie mieściło im się w głowie że można myśleć w inny sposób.

   Polska natomiast należy (a przynajmniej do niedawna należała, teraz to już nie wiem), do cywilizacji łacińskiej. My nie musimy tworzyć specjalnych praw w tym zakresie co Radbruch, bo w cywilizacji łacińskiej głupich i złych przepisów się po prostu nie przestrzega.

   W cywilizacji łacińskiej moralność stoi ponad prawem, w przeciwieństwie do prusko-niemieckiego podejścia, gdzie prawo stoi ponad moralnością.

  •  

   pokaż komentarz

   @dendrofag: a w jaki sposób Sasin czy Szumowski nie odpowiedzieli za to co zrobili i to mimo braku nawet takiej podkładki? Bo wydaje mi się ze to miała być jedynie podkładka, bo złośliwi coś ciągle nie chcą zapomnieć o kartach wyborczych i respiratorach od instruktora narciarstwa.

   Bo to pis, takie standardy, a społeczeństwo na to pozwala. Gdy ktos protestuje to połowa mówi że debile bo przecież 500 dali.

  •  

   pokaż komentarz

   @dendrofag: Tak naprawdę to spór o formułę Radbrucha i procesy zbrodniarzy raczej nie leżał na linii kulturowej, a doktrynalnej. Do II wojny istniały spory pomiędzy pozytywistami i naturalistami. Chodziło właśnie o to czy istnieje jakiś katalog praw niezbywalnych, których człowiek nie może uchylić, czy też prawo jest w całości kontrolowane przez człowieka. To całe książki rozważań były, a trudno to wszystko streścić. Dlatego ograniczę się do tego, że ostatecznie wygrał pewien miks poglądów potywywistow i naturalistów właśnie w duchu formuły Radbrucha. Procesy Norymberskie udowodniły, że takie postrzeganie prawa jest przyjęte przez tzw. zachodni świat i przez Rosję. To wszystko tak z grubsza.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeżeli państwo chce zalegalizować kradzież pieniędzy podatników, to czy w takim razie obywatel nie ma prawa odmówić płacenia podatków?

 •  

  pokaż komentarz

  Znowu jakieś śmieszne propagandowe strony. Nie Konfederacja a cała opozycja i nie zablokowali, bo za chwilę mogą ponownie głosować.
  Jedna z największych partii, która ma 11 posłów i 0 senatorów xD

 •  

  pokaż komentarz

  PIS to kwintesencja buty, chamstwa, zawłaszczenia i monopolu. Tego co chcieli przepchać nie można zapomnieć.