•  

  pokaż komentarz

  Oprócz tego powinno się grubo opodatkować flipy, aby były nieopłacalne. Przed wirusem dobre mieszkania znikały z prędkością światła tylko po to, aby być za moment ponownie wystawione z przebitką. Normalny człowiek, który kupuje dwa, trzy mieszkania w życiu jest w tym wyścigu bez szans. Taki fliper dla mieszkania to zerowa wartość dodana, a jedynie spekulacja napędzająca ceny.

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl: Jeszcze pół biedy jak fliper chociaż coś w tym mieszkaniu zrobi - np. kupi surowe, wykończy i sprzeda z przebitką. Ale jak kupuje surowe i sprzedaje surowe z przebitką to jest to działalność typowo patologiczna i faktycznie powinna być zakazana.

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl: wolność gospodarcza złotko

   @Khaine: idźmy dalej, w ogóle zakażmy kupować taniej i sprzedawać drożnej bo jakieś piwniczaki płaczą

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl: @Khaine: a gdyby wprowadzić kataster od drugiego mieszkania wzwyż i na każde którego właścicielem jest firma?

  •  

   pokaż komentarz

   @trololo55: mieszkanie to podstawowa potrzeba życiowa. Jej ograniczanie to koszt dla społeczeństwa. Jak chcesz taka "działalność" prowadzić. Możesz. Ale niech rekompensuje koszty (będzie właściwie opodatkowana) - tak żeby Ci się nie opłaciło. Wolność kolego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu: tak tak, gdzieś już to słyszałem, mieszkania się im wszystkim po prostu należą

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl: @Khaine: @steemm: kuchwa co ja pacze... Tak dowalmy podatki zeby bylo jeszcze drozej i mniej dostepne! Wy naprawde wierzycie ze ceny w duzych miastach dzieki temu spadna i dostępność sie zwiekszy? Wasze pomysly to albo podstawowka albo bolszewia...

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @tomjar: nie no pewnie zostawmy jak jest gdzie wiekszość nowych mieszkań wykupują firmy na wynajem, pal sześć jak to jest zwykły wynajem a nie ten rak airbnb czy inne wynajmy krótko terminowe i zaczynasz mieszkać obok jakieś meliny na godziny

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine
   "Ale jak kupuje surowe i sprzedaje surowe z przebitką to jest to działalność typowo patologiczna i faktycznie powinna być zakazana"

   Czyli zakazac jakiegokolwiek handlu? Czy juz np. Marchewka i samochodami pozwalasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @steemm: czyli co zakazac kupna mieszkan firmom?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu mieszaknie prawem nie towarem, juz to gdzies grali. Moze jeszcze lepiej aby ceny byly od gorne aby kazdy sobie kupil.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomjar: by coś mogło być hotelem musi spełnić jakieś wymagania, takie rzeczy jak mieszkania nie musza spełniać żadnych wymagań, później są tylko obciążeniem dla normalnych mieszkańców. Ja bym wprowadził ograniczenia jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy mieszkań.

  •  

   pokaż komentarz

   @muak47: zakazać handlu wyłącznie spekulacyjnego nieruchomościami mieszkalnymi. Ja wiem że kuc może mieszkać w rowie pod mostem byle dalej mógł żyć marzeniami o paróweczkowych milionach, ale sztuczny niedobór mieszkań i spekulacyjne zawyżanie cen to ogromne koszty społeczne. De facto nacjonalizacja strat i prywatyzacja zysków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine nie, kuc moze wynajmowac mieszkanie jak robia to na swiecie w postaci wynajmu dlugoterminowego. Nie rozumiem tej polskiej mody na to musi byc moje i ch%# w takim NY 70% ludzi mieszka cale zycie na wynajmie. Handel zawsze polegal na kupic taniej sprzedac drozej, takie sa prawa swiata

  •  

   pokaż komentarz

   @muak47: czynnik kulturowy, nic z tym nie zrobisz. My np nie rozumiemy czemu Francuzi jedzą ślimaki a Chińczycy dosłownie cokolwiek. No ale trzeba grać z tym co się ma i żyć z tym w harmonii, bo potem masz problemy z demografią, bo ludzie zaczynają o dzieciach myśleć dopiero jak mają własne mieszkanie. W Niemczech im to nie przeszkadza a u nas tak. I nic nie zrobisz. A koszt pompowania kabzy fliperom i Airbnb poprzez demografię ponosimy wszyscy.

  •  

   pokaż komentarz

   zakazać handlu wyłącznie spekulacyjnego nieruchomościami mieszkalnymi.

   @Khaine: jak chcesz wykazać który zakup jest spekulacyjny, a który nie? Kto będzie określi kryteria? Kto to będzie sprawdzał? Więcej urzędów Ci się marzy?

  •  

   pokaż komentarz

   nie, kuc moze wynajmowac mieszkanie jak robia to na swiecie w postaci wynajmu dlugoterminowego.

   @muak47: tylko że przez popularność i brak regulacji wynajmu krótkoterminowego wzrosły ceny wynajmu długoterminowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Ale to przeciez wolny rynek jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl: Niestety u mnie w mieście niemalże cały rynek mieszkaniowy własnie zagarnęli flipperzy. Wszystkie mieszkania po dobrej cenie nawet się nie pojawiają w ofertach. Wszystko magicznie znika od razu, by po jakimś czasie wrócić na rynek w 3 wariantach:
   1. stan jak wcześniej ale z przebitką
   2. wyremontowane
   3. pod najem po remoncie lub bez

   Dlatego ostatecznie rzuciłem się w deweloperkę, bo jedyne mieszkania do jakich miałem dostęp były po prostu nieopłacalne, a czarę goryczy przelał jeden z pośredników sprzedaży, który pokazywał mi na telefonie zdjęcia z dwóch mieszkań, które niedawno kupił, idealnie pasujące pod moje wymagania, po bardzo dobrej cenie. (np. mieszkanie około 60m2 za poniżej 200k zł do remontu, gdzie podobne kosztowały ponad 230k...)

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: niedoboru nie ma, wejdź na otodom i zobacz ile jest ofert. To, że cena komuś nie odpowiada to nie znaczy że jest niedobór.

  •  

   pokaż komentarz

   @cienki137: gdzie 60m jest za 200k... :| chyba na wsi ;p

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jak kupuje surowe i sprzedaje surowe z przebitką to jest to działalność typowo patologiczna i faktycznie powinna być zakazana.

   @Khaine: Musielibyśmy zakazać handlu w ogóle. Od walut, akcji, instrumentów finansowych, po ropę, nośniki energii, używane auta, płody rolne, dzieła sztuki, wentylatory i dmuchane baseny podczas upałów .... tak można długo wymieniać( ͡° ͜ʖ ͡°). Póki rozlicza się z podatku - trudno mieć o taką działalność pretensje.

  •  

   pokaż komentarz

   @yetix: nie no, 100k miasto to już chyba nie taka wieś. Ale tak, gość, jak wielu mu podobnych, wychwytywał takie perełki. Jak pociągnąłem go za język to wprost wyszło, że facet pracuje jako pośrednik w sprzedaży, bo ma najlepszy dostęp do nowych mieszkań, szybko ocenia co mu się opłaca i... Razem z grupką znajomych wszystkie najlepsze mieszkania wykupuje.

   Ostatnie mieszkanie jakie widziałem przed decyzją o rzuceniu się na deweloperkę było mieszkanie około 50m2 za około właśnie 230k zł. Miało być do małego remontu. Grzyb, tapety, boazeria, masa ścian do postawienia lub wyburzenia, w tym cała łazienka i kuchnia, krzywe podłogi.

   Miał też umowę z lokalnym deweloperem, około 5,5k od metra, "wszyscy inni deweloperzy są be".

   Wybrałem takiego z 4k od metra, budynki bez szału, robione by spełniać wszystkie obecne wymagania, ale na tymczasowe lokum moim zdaniem całkiem w porządku. Wielu znajomych na osiedlach tego dewelopera mieszka i sobie chwalą. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: ale dlaczego powinna być zakazana? Przecież to tyczy się dosłownie wszytskiego. Wszytsko możesz kupić i sprzedać z przebitka. Nie rozumiem czemu miałoby to być zakaźne odgórnie?

  •  

   pokaż komentarz

   to działalność typowo patologiczna i faktycznie powinna być zakazana.

   @Khaine: Wy bolszewicy z PiS nie lubicie wolnego rynku, tylko byście zakazywali czy nakazywali.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko byście zakazywali czy nakazywali.

   @grajkoo: Co tam mówisz kucu? XD

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @cienki137: Prawda jest taka, że na rynku jest mnóstwo wolnej gotówki. Sam znam pośredników nieruchomości, które co lepsze oferty sami "skupują" - wystawiając je po jakimś czasie sporo drożej.

  •  

   pokaż komentarz

   jak chcesz wykazać który zakup jest spekulacyjny, a który nie? Kto będzie określi kryteria? Kto to będzie sprawdzał? Więcej urzędów Ci się marzy?

   @Kargaroth: Wystarczy choćby żeby był duży podatek od sprzedaży w czasie krótszym niż rok-dwa, który po tym czasie już nie obowiązuje. Oczywiście rynek pierwotny jest zwolniony z niego, ale jak ktoś nie jest deweloperem to już nie jest rynkiem pierwotnym. Można by sobie wliczać w koszta remont jeśli ktoś chce wyremontować i sprzedać, zamiast po prostu kupić, dać podbitkę 10-15% i sprzedać tak jak stoi. To tak pierwsze lepsze z brzegu co można wymyślić aby ograniczyć skalę problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @steemm: W Irlandii płacisz wyższy podatek od następnego mieszkania i ukracane są różne ulgi właśnie żeby pomóc takim sytuacjom, nie wiem skąd masz minusy

  •  

   pokaż komentarz

   ktoś kupuje mieszkanie, poświęca czas i pieniądze żeby je wyremontować, a zjeby z wykopu mają pretensje że doliczył sobie marże xD tacy wolnorynkowi no chyba że chodzi o coś co pozwoliłoby w końcu nie mieszkać z rodzicami, to wtedy nie

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Dokładnie. Gimbaza rzuca kolejne hasełko, bez sekundy namysłu, czy pomysł jest wykonalny i opłacalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @GTFONOW: mam minusy bo podatki to komunis pewnie, jak w ogóle można mówić że trzeba ograniczyć dziki wynajem i chory rynek mieszkaniowy w Polsce

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Podobnie ze wszystkiego rodzaju cesjami, chcesz kupić nowe mieszkanie, ale ktoś je „zarezerwował” i trzeba zapłacić frycowe, aby kupić. To jest patologia biur nieruchomosci, w mieście praktycznie nie do obejścia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: łooo bosakiem tak z rana ludzi straszysz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: spekulacja! Dojechać kapitalistę! Ale coś mi się w tym nie zgadza. Kupił za x i zaraz sprzedał za x+10%? To czemu Ty nie kupiłeś za x? Czemu ktoś sprzedał poniżej wartości rynkowej? Bez sensu. Gdzie wartość dodana?

  •  

   pokaż komentarz

   jak chcesz wykazać który zakup jest spekulacyjny, a który nie? Kto będzie określi kryteria? Kto to będzie sprawdzał? Więcej urzędów Ci się marzy?

   @Kargaroth: Można ustalić, że np jeśli sprzedaż jest w ciągu X lat od wejścia w posiadanie to stosowny podatek. Analogicznie jak przy spadkach.
   Bez przesady, notariusze, czy US są w stanie to ogarnąć-teraz też płaci się PCC-dodanie dodatkowej kwoty/podatku nie zmieni prktycznie kosztów "obsługi" handlu nieruchomościami.

  •  

   pokaż komentarz

   @trololo55: niech se te bogate ciule skupuja np ryż dla Afryki i pozniej handluja z przebita, albo niech handluja woda na pustyni. Tez potrzeba sprzedawce czy panie do sprzatania. Tez maja prawo kiedys dorobic sie mieszkania (a nie nory) a takie filpery i airbnb w duzych miastach + naplyw z wiosek powoduje ogromne windowanie cen.

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy choćby żeby był duży podatek od sprzedaży w czasie krótszym niż rok-dwa

   @Khaine: ale czemu? Jak to chcesz racjonalnie uargumentować poza doj!%#niem flipperom?
   Jak kupisz akcje na giełdzie to też płacisz duży podatek jak sprzedasz je następnego dnia?
   Wszyscy którzy kupują "tablety" w Biedronce na promocji i sprzedają później na Allegro też mają płacić ten podatek?
   Kto jeszcze? Jak kupisz samochód to przez dwa lata nie będziesz mógł go sprzedać bo nie będzie Ci się opłacać?

   Jedyna różnica między sprzedażą tabletu z Biedronki i mieszkania to kwota transakcji. Karanie kogoś za to że ma więcej pieniędzy od Ciebie to hamulec dla gospodarki. Raz że jak ktoś ma więcej kasy to płaci dużo więcej podatków od Ciebie i też wydaje więcej na konsumpcję. Taki flipper z dziesięcioma mieszkaniami więcej wnosi do budżetu i gospodarki niż taki Khaine który jęczy że go nie stać.

   W US flipping to normalna rzecz. Nawet kanały na jutubie są jak jakaś firma skupuje domki, przerabia je i wystawia pod wynajem zgarniając hajsy miesięcznie. Nikt się tego nie wstydzi, nikt tym nie gardzi.

   To w Polsce cebulactwo jęczy że to przez flipperów ceny rosną.
   Tyle że bez flipperów te ceny spadną o ile? 5%? Żeby za rok być znowu 10% wyższe niż w roku poprzednim? Kto wtedy będzie winny rosnących cen?

   Ty się skup na ułatwieniu zarabianiu pieniędzy przez ludzi, a nie dosrywaniu wszystkim naokoło żebyś Tobie było lżej. I to jest mentalność ludzi w tym kraju. Zamiast myśleć o budowaniu kapitału i zarabianiu pieniędzy przeze mnie i wszystkich naokoło, to siedzą takie mendy i tylko myślą jak dosrać podatków wszystkim naokoło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: To się nazywa wolny rynek, ma swoje wady i zalety, ale ograniczanie go nie prowadzi do niczego dobrego.

  •  

   pokaż komentarz

   Jedyna różnica między sprzedażą tabletu z Biedronki

   @Kargaroth: nie, różnica jest też taka, że tabletu nie potrzebujesz do życia i Biedronka może kupić ich milion i dorzucić na półki w tydzien, jak zobaczy, że dobrze idą.

   W US flipping to normalna rzecz.
   W US mieszkanie w mobile homeach to też normalna rzecz-z tym, że one nie są ani mobilne ani tanie - może i to przenieśmy z zachodu?

   ale czemu? Jak to chcesz racjonalnie uargumentować poza doj!%#niem flipperom?
   Tak jak każdą formę regulacji: chciejstwem społeczeństwa. Uargumentuj racjonalnie dlaczego nie można się okradać na ulicy poza doj$!#niem złodziejom

  •  

   pokaż komentarz

   Kupił za x i zaraz sprzedał za x+10%? To czemu Ty nie kupiłeś za x?

   @mbn-pl: Bo typ ma np. lepsze dojścia albo robi rezerwacje w ciemno, bo ma od cholery kapitału. Deweloper przecież nie ma obowiązku faworyzować ofert od nie-fliperów.

   Gdzie wartość dodana?

   No właśnie. Nie ma. Deweloper wycenił stan surowy na x i to x zawiera ogromną marżę i tak, bo te marże są ponoć w tej chwili przerażająco napompowane a fliper jeszcze to kupuje, nic nawet nie zrobi i dorzuca jeszcze swoją. Tu nie ma żadnej wartości dodanej. Czysta spekulacja i patologia. I spekulacja na dobrach które nie są potrzebne do życia ani zwykli ludzie nie mają obowiązku brać udziału w grze nie jest szkodliwa - np. na akcjach, bo nikt Januszowi nie każe brać w tym udziału. Ale tutaj to jest spekulacja dobrem szybko się wyczerpującym, bo miejsce w miastach jest ograniczone i w dodatku siłą wciąga się w to zwykłych ludzi aby zedrzeć z nich pieniądze za sam fakt, że się ma więcej kasy od nich i można skupować budynki piętrami. To jest nic innego niż szkodnictwo, bo nie ma wartości dodanej - są zyski flipera i straty całego społeczeństwa w zamian.

  •  

   pokaż komentarz

   @marsjanin2012: a czemu mają handlować czym innym? bo ty nie umiesz sobie poradzić i kupić mieszkania na wolnym rynku? Nie każdy musi mieszkać w wielkim mieście. Możesz sobie kupić dom pod miastem, jak cię nie stać to z prefabrykatów lub kanadyjski.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale tutaj to jest spekulacja dobrem szybko się wyczerpującym

   @Khaine: nie każdy musi jeździć s klasą

  •  

   pokaż komentarz

   W US flipping to normalna rzecz. Nawet kanały na jutubie są jak jakaś firma skupuje domki, przerabia je i wystawia pod wynajem zgarniając hajsy miesięcznie. Nikt się tego nie wstydzi, nikt tym nie gardzi.

   @Kargaroth: W US normalne jest także to ryzyko kredytowe ponosi bank a nie kupujący i jak komuś się mieszkanie nie spodoba, to bank ma problem a nie klient. U nas klient ma wszystkie problemy, w skali socjologicznej problemy przechodzą na całe społeczeństwo a bank i fliper pieniążki bez zobowiązań.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: chyba właśnie o ten kapitał chodzi. Że gość jest w stanie wyłożyć te 300k na zaraz, a nie będzie j$#$ć się po bankach po tym jak 3x obejrzy i nazawraca dupe. Ale takie prawo rynku! Mnie to pasuje. Cash is the king!

  •  

   pokaż komentarz

   nie każdy musi jeździć s klasą

   @trololo55: Przecież wszystkie mieszkania są absurdalnie drogie, wręcz te luksusowe się bardziej opłacają, bo mają dużo niższe ceny z metra XD I fliperzy ich nie tykają, bo takie mieszkania trudno sprzedać, bo mało kogo stać - a po drugie ludzie których stać nie pozwolą się zmusić aby robić marżę fliperowi, bo mają alternatywy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: W moim landzie jest 6,5% podatek i jak doliczysz wszystkie koszty to koszt transakcji to jakieś 12 %. Trochę to stopuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @steemm: Airbnb nie jest niczym złym tylko pod nie powinny być specjalne bloki tak by nie przeszkadzać normalnym mieszkańcom. Wystarczyłoby umożliwić wspólnotom wprowadzanie takiego zakazu by turyści nie przeszkadzali mieszkańcom.

   A hotele są nastawione głównie na wynajem biznesowi czyli na grupy 1-2 osobowe nie patrzące na ceny. Powoduje to że ich ceny są horrendalne a struktura pokoi jest zupełnie anty rodzinna. Mieszkanie w hotelu np. rodziny 5 osobowej to gigantyczny koszt. Dla nich Airbnb gdzie znaleźć można także mieszkania dla większej liczby osób jest idealne.

   A kataster może być ekonomicznie bardzo sprawnym podatkiem zastępującym innym ale wymogi w stylu od drugiego mieszkania zabijają jego sens. Żeby mógł on skutecznie zwiększać efektywność rynku mieszkaniowego to musi on dotyczyć każdego mieszkania bez wyjątków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: tak sądziłem, że nie skumasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Masz co najmniej kilka alternatyw dla mieszkania. Ale wolisz zakładać, że ci się ono należy i inni mają przestać je kupować abyś ty, nieporadny szary człowiek, mógł je mieć poniżej wartości rynkowej. No śmiech...

  •  

   pokaż komentarz

   Bo typ ma np. lepsze dojścia albo robi rezerwacje w ciemno, bo ma od cholery kapitału.

   @Khaine: mamo mamo!! a on ma fajniejsze grabki od moich.

   To rusz dupę, zacznij się kręcić, wyrób kontakty, znajdź dojścia, zbierz kapitał, znajdź inwestorów.
   Ty chcesz kasę robić za sam fakt że oddychasz, czy jak? Ty myślisz że ludziom te kontakty i dojścia ot tak z nieba spadają? Siedzisz na kanapie, nagle któregoś dnia ktoś puka do drzwi, daje Ci kontakty i kasę na rozkręcenie biznesu ze szczegółową instrukcją jak mnożyć kapitał, w co i kiedy inwestować?

   Jedni mają szczęście w życiu i dostają jakieś mieszkania w spadku, inni nie. I to jest jedyna różnica jeśli chodzi o życiowy start w budowaniu kapitału. Cała reszta to Twoja praca, obrotność, inteligencja i trochę szczęścia.

   To trochę tak jakbyś płakał że ktoś wygrał los na loterii i zainwestował pieniądze. Trzeba zakazać wygrywania na loterii, a jak już ktoś ma wygrać, to dosrać mu taki podatek żeby mu się granie nie opłacało. Wtedy Ty będziesz szczęśliwy, bo inni będą tak samo biedni jak Ty, siedząc na dupie i nic nie robiąc ze swoim życiem.

   Równie dobrze możesz narzekać żeby chirurgom, czy prawnikom doj!?@ć podatków, bo oni zarabiają za dużo. Olać tam że musieli kuć i zapieprzać pół życia na to. Oni mają za dużo, a Ty nie i to jest niesprawiedliwe.

   Przecież wszystkie mieszkania są absurdalnie drogie, wręcz te luksusowe się bardziej opłacają

   @Khaine: jaka powinna być cena za 50m2 mieszkania na nowym osiedlu w środku Warszawy? 200k? 150k? Serio pytam. Jaka jest sprawiedliwa cena za mieszkanie w Warszawie?

  •  

   pokaż komentarz

   @trololo55: Mieszkania nie powinny być elementem spekulacyjnym, ponieważ jest to społecznie szkodliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl: 20% podatek od sprzedaży mieszkania które się ma poniżej 5 lat

  •  

   pokaż komentarz

   mieszkanie to podstawowa potrzeba życiowa.

   @ZawodowyMacherOdLosu: Nie ma jednak potrzeby posiadania mieszkania na własność.

   Ja bym wprowadził ograniczenia jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy mieszkań.

   @steemm: To niech może hotele zmniejszą ceny, tak by klient zagłosował portfelem?

   ludzie zaczynają o dzieciach myśleć dopiero jak mają własne mieszkanie. W Niemczech im to nie przeszkadza a u nas tak. I nic nie zrobisz.

   @Khaine: Właśnie trzeba coś z tym zrobić, by ludzie zaczęli mieć dzieci bez konieczności posiadania mieszkania na własność.

  •  

   pokaż komentarz

   Mieszkania nie powinny być elementem spekulacyjnym, ponieważ jest to społecznie szkodliwe.

   @Grzesio87: czemu?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu: dlatego całe prawo budowlane powiano być wyrzucone na śmietnik, mieszkania byłyby o wile tańsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu:

   mieszkanie to podstawowa potrzeba życiowa.

   Spoko, to wróćmy do państwowych sklepów i barów mlecznych bo jeść i pić musi każdy XD
   #shitwykopsays

  •  

   pokaż komentarz

   w takim NY 70% ludzi mieszka cale zycie na wynajmie

   @muak47: ale czemu tak jest? Może dlatego, że najem jest bardziej opłacalny jest tani w stosunku do zarobków (zazwyczaj 30% pensji) i tańszy niż rata kredytu. Też mogłabym być całe życie na wynajmie, gdyby najem małej kawalerki był dostępny dla przeciętnego emeryta za typową Polską emeryturę. Ale nie jest. Dodatkowo w Polsce mamy dziwną sytuację, gdzie najem jest droższy niż rata kredytu, a kilkanaście lat najmu potrafi spłacić właścicielowi równowartość poniesionych kosztów w nieruchomość. Z tego względu mamy "modę" na własne. Po piewsze: jest to rozsądnie ekonomicznie (tańsze), po drugie jest to sposób lokowania oszczędności (na lokatach jedynie tracimy), po trzecie jest to zabezpieczenie na przyszłość, kiedy dostaniemy 1000zł emerytury lub nie dostaniemy jej w ogóle i będziemy musieli żyć za oszczędności (wynajem kawalerki za 800zł na totalnym zadupiu będzie leżał poza naszymi możliwościami finansowymi, a od miasta nie wynajmiesz, bo nie ma wolnych lokali, poza tym, jesteś za bogaty jeśli keidykolwiek pracowałeś)

  •  

   pokaż komentarz

   @tomjar: podatek tylko przy od odsprzedazy dajmy na to przed uplywem 5 lat

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl a to nie tak, ze fliperzy nawet nie biorą na siebie tylko ich klient robi transakcję z poprzednim właścicielem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: spekulcyjny jest przy szybkiej odsprzedazy dajmy na to ponizej 5 lat

  •  

   pokaż komentarz

   @trololo55: Ja to myślę, że taki chłop pańszczyźniany też mówił do swojego kolegi: "wolność gospodarcza" :) Widać, coś zostało w genach

  •  

   pokaż komentarz

   To niech może hotele zmniejszą ceny, tak by klient zagłosował portfelem?

   @mroznykasztan: nie ma obowiązku spać w centrum miasta w najlepszych hotelach

  •  

   pokaż komentarz

   @niko444: 20 malo chwilowo dowalic 40 i stopniowo zmniejszacz uolywem lat, by zalatwilo sprawe

  •  

   pokaż komentarz

   Oprócz tego powinno się grubo opodatkować flipy
   @mickpl: to jest grubo opodatkowane od zawsze, nazywa się podatek dochodowy i wynosi 19%

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Właśnie trzeba coś z tym zrobić, by ludzie zaczęli mieć dzieci bez konieczności posiadania mieszkania na własność.

   @mroznykasztan: jak? Dzieci na wynajmie to tylko kłopot. Znalezienie nowego mieszkania jest 10x trudniejsze (bo wsyzscy wiemy jak ludzie chcą wynajmować rodzinom z dziećmi) do tego ewentualne przeprowadzki (bo córka wraca na studia, bo mieszkanie na sprzedaż, bo nagle chcemy 100% więcej czynszu) włącznie ze zmienianiem bombelkowi żłobka/przedszkola (a z tymi też jest problem i jak się dostanie do państwowego to będziesz jeździł na drugą stronę miasta godzinę przed pracą).
   W życiu się nie zdecyduję na dziecko na wynajmie, bo nie czuję się bezpiecznie. Jak stracę dach na głową (a zdarzało mi się trafić na właścicieli mieszkań prawdopodobnie chorych psychicznie) to się przekimam u znajomej na kanapie, a z dzieckiem nie bardzo.
   Rozwiązaniem byłaby zmiana prawa lokatorskiego (właściciele nie baliby się wynajmować rodzinom z dziećmi) + tworzenie stabilnych miejsc do życia dla bezproblemowych najemców (więcej TBSów lub lokali miejskich). Ale nie ma co liczyć

  •  

   pokaż komentarz

   To rusz dupę, zacznij się kręcić, wyrób kontakty, znajdź dojścia, zbierz kapitał, znajdź inwestorów.

   @Kargaroth: Solving problems by vikop.ru: become part of the problem. W Meksyku byś mi zalecał żebym wstąpił do gangu pewnie, bo wtedy to zaradność xD Ja nie chcę być baronem spekulacyjnym który demoluje polski rynek mieszkaniowy dla prywatnego zysku, ale to wiele mówi o ludziach którzy jako rozwiązanie problemu proponują aby stać się jego częścią.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu: ŻYWNOŚĆ "to podstawowa potrzeba życiowa. Jej ograniczanie to koszt dla społeczeństwa. Jak chcesz taka "działalność" prowadzić. Możesz. Ale niech rekompensuje koszty (będzie właściwie opodatkowana) - tak żeby Ci się nie opłaciło. Wolność kolego." ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: ooo, a wiesz, że Biedronka czy Lidl kupuje np. ziemniaki taniej i sprzedaje drożej? Patologia...( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ooo, a wiesz, że Biedronka czy Lidl kupuje np. ziemniaki taniej i sprzedaje drożej? Patologia...( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @matti82: Ale wykonuje przy tym chociaż pracę w formie transportu. To nie jest spekulacja. Jak ktoś remontuje i sprzedaje, to też coś robi i to też już nie jest spekulacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: aha. Czyli wszyscy akcjonariusze spółek, czy Ci, którzy inwestują w złoto, obligacje lub walutę to patologia i spekulanci?

  •  

   pokaż komentarz

   @cienki137:ktoś jest lepszy niż Ty w wyszukiwaniu ofert tak bywa,

  •  

   pokaż komentarz

   kupuje surowe i sprzedaje surowe z przebitką to jest to działalność typowo patologiczna i faktycznie powinna być zakazana.

   @Khaine: @mickpl: Ale niby jak? Ktoś sprzedaje poniżej ceny rynkowej? Po co? ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   mieszkanie to podstawowa potrzeba życiowa.

   @ZawodowyMacherOdLosu: A jedzenie to nie jest podstawowa potrzeba? Dlaczego można nim handlować dowoli?

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine
   Wystarczy, żeby ludzie przestali się pchać do dużych miast jak muchy do gówna.
   Już widać tendencję do osiedlania się w okolicach Warszawy, okoliczne miejscowości odżywają.

   A duże miasta?
   Wyludnią się z biedniejszych mieszkańców, będą puste ulice z parkingami i filiami banków zamiast restauracji, małych biznesów.

   To działa jak piramida finansowa, gdzie na końcu zostaje frajer z kilkukrotnie przepłaconym mieszkaniem i kredytem do 70ki.

   Popyt jest tu problemem bo "muszę mieszkać w Warszawie!"
   Jak musisz to płać.

   Państwo teraz ma interweniować, żeby łowcy prestiżu mieli tańsze klocki w centrum?
   A ludzie do koła muszą przez ich bańkę płacić droższe kredyty mieszkaniowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: "jak chcesz wykazać który zakup jest spekulacyjny, a który nie? Kto będzie określi kryteria? Kto to będzie sprawdzał? Więcej urzędów Ci się marzy?"

   Przy sprzedaży przed upływem 5 lat od nabycia, 50% podatku. Urząd skarbowy chętnie ściągnie.

  •  

   pokaż komentarz

   a jedynie spekulacja

   @mickpl: podobnie jak handel, kupują tanio a sprzedają drogo, powinni tego zabronić.

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl: i co z tego? chcesz ingerować w wolny rynek?xD nieładnie nieładnie

  •  

   pokaż komentarz

   @Paweljott: a jak sprzedasz przed upływem 5 lat ze stratą, bo np potrzebujesz na leczenie raka u kogoś w rodzinie? Wtedy to też jest spekulacja i podatek 50%?
   A jeśli nie ze stratą, to o wartość waloryzowaną o inflację? To też jest spekulacja?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: dokładnie tak. Leczenie raka mamy w Polsce na NFZ, większość zbiórek na leczenie za granicą jest na metody niezbyt skuteczne. A jeśli mimo wszystko będziesz chciał tę kasę na "ASAP" z jakiegoś powod, to kredyt hipoteczny na tę nieruchomość. Jak po kilku latach jednak sprzedasz, to kredyt spłacisz wcześniej, odsetki, marzę, prowizję będą dużo niższe od 50% podatku

  •  

   pokaż komentarz

   @Paweljott: Czyli de facto chcesz karać ludzi za to że było ich stać na zakup mieszkania. Zamrażasz im kapitał na 5 lat, no bo tak. Sorry, ale to jest do dupy niepodobne jak dla mnie.

   Koniec końców chcesz utrudniać ludziom zarabianie pieniędzy, chcesz karać ludzi za pomnażanie i budowanie kapitału. Przecież to jest kompletny bezsens. Zamiast pomagać innym żeby sami mogli pomnażać kapitał, tak żeby gospodarka rosła, to chcesz wprowadzić hamulec, no bo Ciebie nie stać albo Ci się nie podoba.

   Jednostka powinna mieć jak najwięcej wolności w dysponowaniu swoim kapitałem, na który i tak już zarobiła i odprowadziła tonę podatków. Mało tego, przy każdej operacji na tym kapitale dalej odprowadza kolejne podatki.

   Ja to już pisałem wcześniej.. taki "spekulant" który kupuje i sprzedaje, jest przynajmniej siłą napędową dla gospodarki i więcej wnosi do gospodarki niż taki Paweljott który chce ludziom rzucać kłody pod nogi. Dobrobyt nie bierze się z opodatkowania. Tyle w temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   Normalny człowiek, który kupuje dwa, trzy mieszkania w życiu

   @mickpl: Kto normalny kupuje 2-3 mieszkania w życiu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: aleś przestrzelił z tymi argumentami ad personam XD - jeśli flipujesz, życzę bankructwa :)
   dobrobyt nie bierze się z monopolu. Dziki kapitalizm miałeś w 19 wieku - ludzie robili po 12 h 6 dni w tygodniu, od dobrobytu było daleko. Fliperzy to pasożyty nie wytwarzające żadnej wartości dodanej, więc na spokojnie można ich wyciąć z gospodarki, podałem wyżej w jaki sposób. Ludzi którzy po prostu ciułają i dokładają sobie kolejne nieruchomości do majątku to nie dotyczy.

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli flipujesz, życzę bankructwa :)

   @Paweljott: nie flipuję, po prostu nie lubię regulowania rynku głupimi argumentami bo kogoś na coś nie stać. Rynek powinno się właśnie deregulować.

   dobrobyt nie bierze się z monopolu.

   @Paweljott: jakiego monopolu? Każdy może zostać flipperem, wystarczy mieć wkład własny. Gdzie tu jest monopol? Nawet nie ma żadnych regulacji mówiących kto może być flipperem, a kto nie. Nie ma żadnych ustaw utrudniających dostęp do takiego sposobu zarabiania pieniędzy. Nie ma żadnych preferencyjnych warunków dla takich ludzi. Chcesz zostać flipperem i zarabiać tonę hajsu to wolna droga. Jaki monopol?

   Dziki kapitalizm miałeś w 19 wieku - ludzie robili po 12 h 6 dni w tygodniu

   @Paweljott: a teraz masz same regulacje i obostrzenia, ludzie robią po 8h dziennie 6 dni w tygodniu i dalej ich nie stać na mieszkanie ;)

   Fliperzy to pasożyty nie wytwarzające żadnej wartości dodanej

   @Paweljott: zakazać obrotu akcjami na giełdzie ;) Zakazać wszystkiego co nie wytwarza fizycznego produktu. Zakazać handlu w ogóle, bo ktoś może kupić taniej i sprzedać drożej. Równie dobrze możesz zakazać sprzedaży ropy przez 5 lat po zakupie, bo ceny mogą wzrosnąć i ktoś swój zapas sprzeda z dużym zyskiem. Przecież to kompletnie nie ma sensu. Czepiłeś się flipperów, ale to jest po prostu element handlu.

  •  

   pokaż komentarz

   Chore, wolny rynek. Praga czerpie zyski z turystyki..... czesi którzy chcą normlanie mieszkać to poza centrumami, albo poza miasto proste. No kurna... lewacy wszsytko chcą zniszczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl: > Taki fliper dla mieszkania to zerowa wartość dodana, a jedynie spekulacja napędzająca ceny.

   Jego wartością dodaną jest to, że deweloper widząc popyt będzie zwiększał produkcję mieszkań. Fliper bierze na siebie ryzyko tego, że będzie zastój na rynku mieszkań. Jak np. teraz. Ale spoko, lepiej pomarudzić, że ktoś inny ma więcej hajsu niż Ty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: o Onion Futures Act I historii z tym związanej przypominam, i kilku innych sytuacjach w historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @muak47: może po to, żeby móc robić z mieszkaniem co się chce a nie o wszystko pytać wlasciciela ( choćby remont, przeróbki ). Odpicujesz chate i dostaniesz wypowiedzenie. I tak się będziesz bujał cale życie ( razem z ze wszystkimi meblami i reszta klamotów )

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl: fliby by nie miały sensu gdyby nie było klientów na kupno od fliperów, a skoro klienci są w stanie tyle płacić to i fliperów przybywa.

  •  

   pokaż komentarz

   W US flipping to normalna rzecz. Nawet kanały na jutubie są jak jakaś firma skupuje domki, przerabia je i wystawia pod wynajem zgarniając hajsy miesięcznie. Nikt się tego nie wstydzi, nikt tym nie gardzi.

   @Kargaroth: Nawet w TV są programy. Ostatnio w Chicago są fajne procesy wytoczone przez nabywców tych bubli remontowanych na odp@!@!##. Bo tak właśnie większość flipperów robi. Byle jak i najtańszym kosztem. Zwykle po nich trzeba robić od nowa. Rak jak cholera, nakręca zyski bankom i agentom nieruchomości plus sztucznie winduje do góry ceny za stare rudery. Bo po podpicowaniu rudera dalej jest ruderą tylko w błyszczącym opakowaniu, tfu.

  • więcej komentarzy(80)

 •  

  pokaż komentarz

  Partia ČSSD zaproponowała ograniczenie liczby nocy, które gospodarze Airbnb mogą wynajmować w swoich apartamentach w Pradze, nakładając limit 30 na rok.

  Wysiłki socjaldemokratów są krytykowane przez opozycję i praski ratusz, który sam próbuje rozwiązać problem.

  Ograniczenia to projekt dla burmistrza Pragi Zdeněka Hřiba: „W przeszłości można było ograniczyć liczbę turystów w mieście, po prostu zatwierdzając określoną liczbę hoteli o określonej pojemności w trakcie procesu uzyskiwania pozwoleń na budowę”. „Teraz w Pradze miasto nie ma możliwości ograniczenia liczby miejsc noclegowych dla turystów”.

  Jego plany obejmują złożenie petycji do centralnego organu ustawodawczego w kraju z prośbą o zwiększenie niezależnego lokalnego organu regulacyjnego. Chociaż w przeszłości były one odrzucane, Hřib ma nadzieję, że świadomość problemu zwiększy apetyt na regulacje.

  Propozycja ČSSD to tylko najnowszy pomysł na wynajem krótkoterminowy w Europie.

  Paryż wymaga, aby gospodarze na platformach rejestrowali swoje apartamenty w mieście, aby można było lepiej śledzić zgodność. Stolica Francji ogranicza również liczbę noclegów, na które gospodarze mogą wystawiać swoje mieszkania, choć jest to dość hojne 120 rocznie.

  W międzyczasie Barcelona, kolejny popularny europejski cel turystyczny, od kilku lat rozprawia się z nielegalnymi wynajmami turystów, stosując szereg środków mających na celu ograniczenie rozwoju platform wynajmu turystycznego, takich jak Airbnb.

  W Niemczech urzędnicy miasta Berlina wykorzystali zmianę w prawie mieszkaniowym, aby skutecznie uniemożliwić każdemu wynajmowanie całego mieszkania turystom na Airbnb bez pozwolenia - jednocześnie stwierdzając, że zamierza dalej reformować prawo mieszkaniowe, aby chronić lokalne zasoby mieszkaniowe.

  Wprowadzenie Airbnb ogromnie zmieniło społeczny skład Pragi, przekształcając senne dzielnice mieszkaniowe w ośrodki turystyczne.

  Liczba ofert w serwisie wzrosła z 5 537 do ponad 12 000 w ciągu dwóch lat, z czego większość dotyczy pełnych mieszkań. Z tego powodu miejscowi zgłaszali ogromny skok hałasu i cen wynajmu.

  Nieco ponad 9 milionów turystów odwiedziło Pragę, która ma 1,3 miliona mieszkańców, w 2019 roku, co czyni ją jednym z najpopularniejszych miejsc w Europie za Londynem, Paryżem i Rzymem, pokazują dane Euromonitor.

  •  

   pokaż komentarz

   @Oszaty: Osobiście nie wiem co na ten temat sądzić:
   Z jednej strony właściciel może robić co mu się podoba z mieszkaniem a podatki i wszystko za to płacą.
   Mieszkania też stają się droższe bo ludzie je kupują pod wynajem krótkoterminowy co jest mocno opłacalne

   Z drugiej tacy lokatorzy są utrapieniem dla innych mieszkańców bloku.

   Dodatkowy minus jest taki że hotele znowu będą miały monopol na rynku wynajmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa: Miasto w swoich założeniach ma służyć mieszkańcom.

   Dojdziemy w końcu do takiej patologi na rynku, że studenci i osoby pracujące będą wynajmować pokoje w hotelach w jakichś abonamentach. Bo każde wolne mieszkanie stanie się "apartamentem blisko do centrum".

   Z drugiej strony gdyby AirBnB akceptowało tylko mieszkania nadające się na "okazjonalny" wynajem, podrożały by tylko mieszkania w centrach i na starówkach - nowe inwestycje deweloperskie nie podlegały by takiej marży.

  •  

   pokaż komentarz

   Z drugiej strony gdyby AirBnB akceptowało tylko mieszkania nadające się na "okazjonalny" wynajem, podrożały by tylko mieszkania w centrach i na starówkach - nowe inwestycje deweloperskie nie podlegały by takiej marży.

   @penguin: Np w Wawie pod wynajem nadaje większość dzielnic.

   Prowadziłem księgowość firmy która zajmowała się mieszkaniami za udział w zyskach i mieszkanie na chmielnej potrafiło bez problemu robić po 15k zysku miesięcznie bez różnicy czy to lato czy zima.
   Mieszkania na wierzbnie ogarniało między 5-7k miesięcznie

   Może i to było 4 lata temu ale wątpię aby coś się zmieniło.

  •  

   pokaż komentarz

   Osobiście nie wiem co na ten temat sądzić:
   Z jednej strony właściciel może robić co mu się podoba z mieszkaniem a podatki i wszystko za to płacą.


   @Yurakamisa: To mylne założenie. Nie mogą robić wszystkiego. Albo inaczej, mogą dopóki nie godzą tym w wolność innych, np. swoich sąsiadów. Organizowanie hotelu w lokalu mieszkaniowym jest często uciążliwe dla sąsiadów, a dodatkowo, gdy dzieje się na masową skalę, tak jak w erze Airbnb, przyczynia się też negatywnie do pogorszenia życia mieszkańców całej dzielnicy. W związku z tym naturalne jest poszukiwanie prawa, które to ukróci i pomoże realizować swoje prawa reszcie mieszkańców.

   pokaż spoiler Jestem hipokrytą, sam często korzystam z Airbnb ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @penguin:

   Miasto w swoich założeniach ma służyć mieszkańcom.
   Zaprzeczeniem takiej roli służebnej są np strefy płatnego parkowania w miastach, organizowanie imprez masowych w tym przemarszów i pochodów i tak dalej. Miasta niestety id dawna odchodzą od roli służebnej, co jest bardzo smutne

  •  

   pokaż komentarz

   @Waspin: Przecież strefy płatnego parkowania służą mieszkańcom jak najbardziej. Dzięki nim są fundusze np na jakieś rewitalizacje czy remonty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa: To taka pseudo hotelowa prowizorka dla żebroturystów na srogie imprezy...

  •  

   pokaż komentarz

   @Asterling: nie bardzo, np w Warszawie mogę zaparkować pod domem ale jak jadę fo prscy to już muszę zapłacić, czyli sam sobie funduję te remonty

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież strefy płatnego parkowania służą mieszkańcom jak najbardziej. Dzięki nim są fundusze np na jakieś rewitalizacje czy remonty.

   @Asterling: Szczególnie jak strefa jest całodobowa. Okradnijmy mieszkańców którzy płacą tutaj podatki bo zachciało im się samochodem jeździć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Waspin: @Yurakamisa: No to wystarczy się przesiąść w zbiorkom. W Warszawie to w ogóle nie potrafię zrozumieć sensu posiadania samochodu kiedy zbiorkomem zawsze dojedziesz szybciej.

  •  

   pokaż komentarz

   No to wystarczy się przesiąść w zbiorkom. W Warszawie to w ogóle nie potrafię zrozumieć sensu posiadania samochodu kiedy zbiorkomem zawsze dojedziesz szybciej.

   @Asterling: Zbiorkom ma sens w godzinach szczytu. Poza szczytem samochodem zawsze szybciej docieram do miejsca docelowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Asterling: w moim przypadku mam do wyboru 15 minut samochodem albo ponad godzinę z 3 przesiadkami zbiorkomem, nie wiem skąd masz założenie że zbiorkom jest szybszy od samochodu. Z Mokotowa do Centrum nie jest

  •  

   pokaż komentarz

   @Asterling: wtf? prawie nigdy nie dojedziesz szybciej komunikacją niż autem. Chyba ze tramwajem kiedy na drodze był wypadek i autem nie da się przejechać. Nawet metrem z młocin na kabaty jest wolniej niż autem. Ja wybieram zbiorkom lub rower bo to jednak 500pln w kieszeni miesięcznie ale fajnie jak w zeszłym roku w moim autobusie na czwartym przystanku nie dało się już wsiąść^^ zbiorkom taki wydajny, no nie ma to tamto(wsiadanie na pętli to jest to ^^ )

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa przecież właśnie o utrzymanie tego monopolu chodzi.
   Z tymi imprezami to troche straszenie żelaznym wilkiem owszem zdarzają się, ale nie róbmy z igly widły.

  •  

   pokaż komentarz

   @Widzet Mieszkaj ma starówce w zabytkowej dzielnicy i dziw się, że są turyści.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa jak sam zauwazyles powstanie konkurencja hoteli, pensjonatow, domow goscinnych i pokoi do wynajecia tam gdzir maja byc. To nie monopol.

  •  

   pokaż komentarz

   Mieszkaj ma starówce w zabytkowej dzielnicy i dziw się, że są turyści.

   @dzikdzikdzik: Co innego starówka sama w sobie, a co innego twoje mieszkanie. O ile pod oknem w takiej sytuacji możesz mieć głośno i zrozumiałe, o tyle już u sąsiadów niezbyt. W końcu kupiłeś lokal w budynku mieszkaniowym, a nie w hotelu.
   Zresztą Airbnb robi trzodę nie tylko na Starówkach, wyludnia też przylegające dzielnice.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa: ograniczanie naturalnych zachowań rynku zawsze będzie szkodliwe mówienie komuś co ma robić z własnym mieszkaniem to jawny zamach na wolność i własność, należy takie ruchy zabijać w zarodku bo zaraz jeden idiota z drugim w polsce wyjdą w tv i zaczną już robić podkład że w wielu europejskich krajach obowiązują już takie przepisy. Zawsze zapominają wtedy o wysokości kwoty wolnej od podatku w tych innych krajach w stosunku do naszej poniżej poziomu krajów 3 świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa: mieszkanie to nie hotel ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa utrapienie dla mieszkańców bloku powinno zostać rozwiązane skutecznymi interwencjami policji i to właśnie w tym jest problem, dostałby angol 48h i mandat za zakłócanie to by się rozniosło że weekendy w Polsce są w porządku pod warunkiem że z kulturą

  •  

   pokaż komentarz

   @penguin: nie dojdzie do takiego paradoksu z bardzo prostej przyczyny - Wzrost podaży przerośnie popyt, a to będzie skutkowało spadkiem ceny i zmniejszeniem opłacalności biznesu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurakamisa: ciekawe czy hotele obsłużą 9 mln turystów w roku . Zakazują wynajmu krótkoterminowego w takim np Sopocie spowoduje automatycznie 70 % spadek turystów. Założę się że ci mieszkańcy kamionicy którym przeszkadzają hałasy turystów szybko zateskniliby za nimi.

  • więcej komentarzy(12)

 •  

  pokaż komentarz

  Hehe socjaliści znowu w grze. W końcu pieniądze muszą zarabiać hotelarze. Zwykli ludzie nie mają prawa zarabiać na swoich mieszkaniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @dpovok niby tak ale nie do konca bo jak napisales zwykli ludzie mieszkajacy w Pradze chca miec spokoj i poczucie bezpieczenstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @MehowM: wystarczy dofinansować policję. Ale po co. Lepiej zabraniać ludziom się bogacić i wspierac hotelarzy, których łatwo opodatkować.

  •  

   pokaż komentarz

   @dpovok no ale to bogacenie sie to jest kosztem innych mieszkajacych w danym budynku. Budynek jest eksploatowany duzo intensywniej itd To nie zaden biznes a zwykle Januszostwo. Prywatyzowanie zyskow uspolecznianie kosztow.

  •  

   pokaż komentarz

   @dpovok akurat Ci socjaliści chcą realizować zasadę że Twoja wolność kończy się tam gdzie zaczyna moja. Airbnb jest jak jazda 150km/h na mieście. Niby nie zawsze robi krzywdę ale zakazujemy z zasady wszystkim . Airbnb uniemożliwia sąsiadom wysypać się we własnych domach do pracy bo nawet pobudka o 3 w nocy telefon na policję wizyta policji to godziną wyrwana ze snu lekko bez gwarancji poskutkowania. Potem taki niewyspany człowiek prowadzi autobus , ciężarówkę czy pracuje w banku. Dla śmiesznego zysku Januszy biznesu niszczy się życie dziesiątek osób w budynku. Nawet okna w sezonie turystycznym nie otworzysz w gorące lato bo patola jara szlugi jak lokomotywy , wydzierają się jak malpiszony na balkonach czy puszczają głośno jakieś murzyńskie rytmy. Dla mnie wynajem lokali na doby w których nie ma właściciela w danym momencie powinien być zakazany w 100%. Nie mogę wartatu otworzyć na osiedlu bo hałasuje w ciągu dnia i plan zagospodarowania zakazuje ale otworzyć biznes wynajmu mieszkania na libacje i dla patoli to już można. Czegoś tu nie rozumiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad czyli jak za PRL wrzucmy wszystkich do jednego wora jako wrogow ludu i tyle. Wiele razy korzystalem z rodzina z airbnb i zawsze czlowiek zachowuje sie tak aby nie przeszkadzc innym, jesli ktos robi to inaczej to trzeba jego karac a nie wszytskich. Widze ze komjnistyczne myslenie dalej silne w narodzie i odpowiedzialnosc zbiorowa to miod na niektore uszy.

   Piekny podales przyklad jazdy po miescie 150km/h kto zlamie ta zasade ponosi kare, a nie jak proponujesz karac wszystkich nawet tych co jada zgodnie z zasadami

   Dlaczego ja mam byc ukarany jadac 50km/h po miescie? Dlaczego ja mam byc ukarany (brakiem mozliwosci wynajmu) zachowujac sie wzorowo?

  •  

   pokaż komentarz

   @muak47: Odpowiedź jest bardzo prosta i przytoczona wielokrotnie, wynajmujesz mieszkanie w bloku/kamiennicy która ma swoją społeczność której z reguły przeszkadza hałas i to że co chwilę w konkretnym mieszkaniu są inni lokatorzy. Ok Ty twierdzisz że zachowujesz się inaczej/ciszej/lepiej ale to jest Twoja opinia, oprócz Ciebie do tego mieszkania w przeciągu sezonu wbijają dziesiątki innych osób. Wolność jednostki kończy się tam gdzie zaczyna się wolność innej.

   Ja zadam Ci pytanie inaczej, chciałbyś mieszkać w takiej kamiennicy? Piszesz, że masz rodzinę, chciałbyś mieszkać w miejscu gdzie co chwilę kręcą się obcy ludzi których nie znasz i żeby twoje dzieci co chwila miały styczność z nieznajomymi? Chcesz raz/dwa/trzy razy w tygodniu/miesiącu wstawać w środku nocy tylko po to żeby dzwonić na policję bo obok w mieszkaniu trwa kawalerski/panieński?

  •  

   pokaż komentarz

   @BigFeet: samo życie, sprzedajesz mieszanie i kupujesz w innym miejscu,

   inaczej żadna nowa inwestycja nie mogłaby powstać, zawsze komuś to będzie przeszkadzało,

  •  

   pokaż komentarz

   niby tak ale nie do konca bo jak napisales zwykli ludzie mieszkajacy w Pradze chca miec spokoj i poczucie bezpieczenstwa.

   @MehowM: za darmo? To cholernie dużo kosztuje, zwłaszcza w centrum.

  •  

   pokaż komentarz

   @muak47: Sprawa jest też szersza - bo w takim układzie airbnb robi z miasta skansen dla turystów; ludzie przestają mieszkać bo większość mieszkań leci na wynajem - więc a) ceny normalnego wynajmu rosną b) ogólnie ludzie się wynoszą i poziom życia w takiej okolicy spada. Z punktu widzenia miasta Airbnb jest szkodlwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @dpovok: To nie jest kapitalizm, kapitalizm jest wtedy kiedy za swoje a nie wirtualne pieniądze kupujesz nieruchomość. Obecnie jak firma ma kilkaset mieszkań może za wirtualne pieniądze (bo ma zdolność), kupić kolejne. A mieszkania to nie grzyby ich zasób jest ograniczony.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Pewnie że dla takiego krezusa-wykopowego mędrca-flipera jak Ty to jest sprawa błaha i trywialna, jak nie tu to kupie gdzie indzie a co!

   Ale masz na pewno babcie, a może ciotkę od strony dziadka albo jakiegoś kumpla z dzieciństwa, w każdym bądź razie ludzi którym w życiu poszło całkiem nieźle (wszak mają własne M!) ale jednak nie stać ich na to że hop siup przenieść do zamknięte osiedla z widokiem na park (widok do czasu aż inny developer go nie zasłoni) bo raz że przeprowadzka całego majątku i rodziny to nie jest prosta decyzja a dwa że to kosztuje $$ i czasu, nie każdy ma tak dobrze jak Ty mirku.

   Moim zdaniem to powinno być proste, chcesz wynajmować to ogarnij to tak żeby nikomu nie przeszkadzało. Jak Cie się tak uda to droga wolna. Ale jak nie to niech bydło wypier&%la do hoteli/hosteli bo po to one są.

  •  

   pokaż komentarz

   @dpovok: Blok mieszkalny to nie hotel, airbnb truje życie sąsiadom.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Dokładnie Mirek, czas dorosnąć i przestać wierzyć w świętego mikołaja! ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @muak47: Powinieneś wiedzieć, że prawo jest dynamiczne i dostosowuje się do sytuacji życiowych, na bazie szkód ludzi pokrzywdzonych prawo jest dostosowywane. I nie jest argumentem twierdzenie, że "moje jest to i to, wolno mi". Otóż nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przykładów jest bez liku, np. budując SWÓJ dom na SWOJEJ działce jesteś ograniczony pewnymi przepisami budowlanymi, np. ściana co najwyżej 3 m od sąsiada, żebyś nie mógł nawalać garami czy techno muzyką 24/h żyjąc w SWOIM domu i uprzykrzać mu życie.

   Na podobnej zasadzie niedługo (dajborze) uregulujemy patowynajem krótkoterminowy. "Dofinansowanie" policji nic nie da, bo gdyby policja miałaby jeździć na interwencje do mieszkań airbnb to wierz mi, że nic innego by nie robiła, tych mieszkań w Pradze czy Wrocławiu są tysiące. Policja nie przyjedzie do "głośnych rozmów" nocą, a mieszkaniec budynku ma potencjalnie 365 takich nocy tylko dlatego, że ktoś chciał zrobić sobie hotel w miejscu jego zamieszkania.

   Argumenty "a ja jeżdzę na airbnb i nic nie robię" też nie działają, bo równie dobrze możesz kupować alkohol (bo przecież możesz, jest legalny), wsiąść za kierownicę (bo możesz) i jeździć po mieście, przecież jedziesz i jeszcze nikogo nie potrąciłeś, wolno Ci, co nie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Wszyscy maja się wyprowadzić bo janusz zrobił w mieszkaniu hotel? OGARNIJ SIĘ...żebroturysto.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: tak wszyscy którym się nie podoba,

   a jak goście są za głośno to dzwonimy na Policje,

  •  

   pokaż komentarz

   @BigFeet: Słowa klucz to przeznaczenie lokalu... tak tylko podpowiadam. Da się to gówno wyeliminować tylko w ten sposób, podobnie jak "escape roomy" na 3 pietrze w mieszkaniu...

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Bardzo się mylisz, to jest niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie lokalu mieszkalno-biurowego. To typowa działalność hotelowa i dwa orły już sprzedają mieszkania. warunek trzeba to zrobić na początku... Spożywczy sklep stacjonarny tez zrobisz na 3 pietrze w mieszkaniu?

  •  

   pokaż komentarz

   @muak47 to że ty czy ja jesteśmy ludźmi wychowanymi i staramy się nie przeszkadzać innym nie zmienia tego że 60% albo ma to w dupie albo nie ma świadomości że narusza przestrzeń i komfort innych. A jak dziś zwrócisz uwagę sąsiadowi że to od jutra jest ok , natomiast jak dziś zwrócisz uwagę jakiemuś patusowi z airbnb to albo będziesz musiał być gotowy nawet na bójkę albo zrozumie ale jutro już go nie będzie bo przyjeżdża kolejny Seba z karyną królowie Kutna na wczasy do wielkiego miasta z misją aby każdy w promieniu kilometra wiedział jakiego szajsu słuchają z basami na maksa.

   Tak samo że to Kubica jadąc 150km/h po mieście nie zrobi nikomu krzywdy nie jest argumentem aby pozwolić na to wszystkim. Ja też jeżdżę 100km/h w zabudowanym i nie uważam że to argument aby karać tylko za spowodowanie wypadku a nie za samo przekroczenie prędkości.

   Na tej samej zasadzie może w mieszkaniu zrobię chlewnie i będę hodować świnie . Może pokwiczą , posmrodzą ale to i tak mniej uciążliwe od airbnb :) . Ktoś inny w bloku zrobi stolarnie a jeszcze inny sale operową. W końcu mój dom to mogę według Ciebie robić co chce. Blok to natomiast przestrzeń wspólna, gdzie dźwięki , zapachy przechodzą bardzo łatwo z mieszkania do mieszkania i bardzo łatwo jest naruszyć cudzą przestrzeń i zdrowie psychiczne. Dlatego gdy masz hotel i pilnujesz w nim gości to nie przeszkadzasz sąsiadom choćby się zdarzali hałasujący . Jak masz własny tor wyścigowy to możesz tam jeździć i 200km/h . Natomiast drogi publiczne czy mieszkania w blokach są terenami gdzie naruszenie cudzej przestrzeni jest bardzo łatwe więc tak jak na jezdniach zakazuje się szybkiej jazdy jako potencjalnie ingerujacej w innych użytkowników tak w blokach powinno się zakazać wynajmu jako z zasady i ingerujacego w przestrzeń innych .

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Ja nie mam z problemu, mieszkam w Katowicach => prawdopodobnie najmniej turystycznym mieście w Polsce ( ͡º ͜ʖ͡º) , ale po prostu rozumiem osoby które mają tego dość, sam byłem na airbnb kilka razy, swoje też mieszkałem w KRK i dalej mam mnóstwo znajomych którzy tam żyją i szczerze to po prostu współczuję osobom które mieszkają za ścianą takiego prywatnego "hostelu", tyle w temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: nie zrobię bo to nie miało by sensu( ͡° ͜ʖ ͡°), ale jak kupujesz mieszkanie i ma ono ograniczenia w użytkowaniu to oczywiście musisz to przestrzegać,

   a nie że się sąsiadom nie podoba,

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Każdy lokal mieszkalny ma ograniczenia tylko TY o nich nie wiesz... lub nie chcesz wiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: to jak ma ograniczenia to po co jeszcze nowe ograniczenie do 30 dni w roku? nie ma to sensu

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: To próba walki z patologią nie zabraniająca wakacyjnej wymiany mieszkaniami. Ot i cała tajemnica...

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: czyli co, można zmieniać prawo na widzi mi się, tak to jest jak rządzi motłoch

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Wiesz ORLE na czym polega demokracja?

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Tak, tyrania większości.

   Dużo się to nie rożni od prymitywnych plemion i walk plemiennych,

  •  

   pokaż komentarz

   których łatwo opodatkować

   @dpovok: Albo wyprowadzić podatki za granicę do firmy-matki XD

  •  

   pokaż komentarz

   @MehowM: nikt nikogo nie zmusza do mieszkania w Pradze, jak lubi ciszę i spokój:)

  •  

   pokaż komentarz

   oprócz Ciebie do tego mieszkania w przeciągu sezonu wbijają dziesiątki innych osób.

   @BigFeet: I powinno mnie to obchodzić ponieważ...?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: to karać za bycie małpą, a nie zakazywać airbnb....

  •  

   pokaż komentarz

   @arizona5077 nie ma możliwości karania za zakłócanie ciszy . Mandaty są śmiesznie niskie że byle menela stać a jak już 8 osób robi imprezę to się zrzucają po 30-50zł i policja może spierd**** a oni robić libacje i hałas dalej. Ogólnie jednak policja mandatów nie daje za hałas praktycznie wcale tylko pouczenia. Dlaczego nie wiem . Tak więc istnieje de facto przyzwolenie na rozpierdzielanie życia ludziom. Airbnb w bloku to jak samochód bez hamulców . Jest szansa że się nie rozwali na nikim natomiast prędzej czy później 9/10 to zrobią i tak jest z mieszkaniami na wynajem może w skali państwa znajdą się 2-3 mieszkania gdzie nie trafiła się patola na noc. Natomiast 99% nie raz a niektóre nawet cyklicznie cotygodniowo .

  •  

   pokaż komentarz

   @arizona5077 zresztą uciążliwe dla mieszkańców są rzeczy które nawet na mandat się nie nadają jak codzienne szuranie walizek , śmieci podrzucane do windy , śmieci w hali garażowej , głośne rozmowy na balkonach do 1 w nocy itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: o tym własnie pisze, o prymitywach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Słabo określasz własnych rodziców...ale to już twój problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: pisałem o Tobie, fałdy masz bardziej wyprostowane niż się spodziewałem

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Wiesz dzbanie na czym polega wakacyjna wymiana mieszkaniami? Nie ogarniesz tego nigdy... dlatego 30 dni w roku. #cozadzban

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: tak, roślino okopowa, będzie urzędnik mieszkał z każdym i sprawdzał czy nie przekracza 30 dni, taki mądry to pomysł

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: naprawdę jesteś tępy, jak sobie wyobrażasz egzekwowanie 30 dni w roku ?

   Niezależnie od tego czy to będzie house swaping czy Airbnb.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Dzbanie, każdy ma sąsiadów a wymianę przeprowadza się przez wyspecjalizowaną firmę by nie spotkać takich jak ty... PS. Nie każdy mieszka na wsi lub w 20 na 50mkw.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Tak dzbanuszku, nie każdy żyje na garnuszku rodziców... są na świecie ludzie poważni. Twoim przeznaczeniem jest żebroturystyka( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: strasznie p$$%@!@isz bez sensu, ja Ci tłumacze że kontrolowanie tych 30 dni jest głupie a Ty mnie wyzywasz od żebro turystyki. Nie należysz do ludzi z duża inteligencją to pewne. I powątpiewam w Twoje rzekome bogactwo.

   ale każdy może wygrać w totka lub odziedziczyć majątek wiec jet to mało prawdopodobne, acz możliwe

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Wymieniłeś się kiedykolwiek na wakacje mieszkaniem? Ja kilka razy ale trzeba nie mieszkać na zdupiu... PS. Każdy poważny pracujący człowiek nie ma bezterminowego czasu na urlop...( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) Pozdrów rodziców... masz na imię brajan?

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: każdy kto ma odłożone trochę grosza i ma łeb na karku może mieć więcej niż 30 dni urlopu w roku, to że Ty nie masz nie znaczy ze wszyscy tak mają

   i nie rozmawiamy tu ile kto ma urlopu tylko czy jest sensowne nakładanie limitu 30 dni,

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Wiesz co to podatki?( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) Zapytaj rodziców... #cozadzban

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Nie, nie mam pojęcia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Zapytaj rodziców jeśli nie żyją z zasiłków to może ciebie oświecą... Brajanku.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: znaczy nie wiesz i się mnie pytasz? ja Ci nie pomogę

   uznaje Cie za intelektualnego kalekę, który się chwali na wykopie że robi zamianę mieszkań

   Straszna bieda umysłowa. Warszawa ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-diog: Wrocław rynek dzbanie... goń się na czorno "yntelektóalisto"
   z koziej wólki #cozadzban

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: no to prawie, zapewne rodem ze wsi( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MehowM: a co jeżeli do takiego mieszkania wprowadzi się 5 osobowa rodzina, która codziennie imprezuje, 5 razy dziennie wychodzi na spacery, ma psa i kota do tego słuchają głośnego techno (ale w normach głośności)? Eksploadtują budynek znacznie bardziej niż spokojna grupa fanów warhammera, która przyjechała na turniej planszówek? Generalizujesz, a cierpią jak zwykle niewinni. Jest wykroczenie, to zgłaszasz policji i tyle

  • więcej komentarzy(44)

 •  

  pokaż komentarz

  Oby w Polsce jak najszybciej podobne prawo.

  #wynajemkrotkoterminowytorak

  Dodałbym do tego zakaz sprzedaży mieszkań przez dwa-trzy lata po zakupie, żeby wykosić z rynku #natropieflipperow i firmy, którym nie będzie się opłacało trzymać całych pustych pięter przez taki czas.

  Ludzie chcą mieszkać blisko innych spokojnych ludzi, a nie imprezowni, na którą żadne ilości milicji nie pomogą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: katastralny sam w sobie nie, ale progresywny jak najbardziej, np od 3 nieruchomosci i w gore.

  •  

   pokaż komentarz

   katastralny sam w sobie nie, ale progresywny jak najbardziej, np od 3 nieruchomosci i w gore.

   @przekret512: Taki katastralny nic nie da. Wynajmowane mieszkania będą zapisywane na żony/babcie/dzieci, generalnie z takiego podatku nie będzie żadnych dochodów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: no ale zon, babc, i innych zaufanych osob tez masz malo. Taki kowalski powinien nie cierpiec z tego tytulu, ze dostal np 2 nieruchomosci w spadku, czy ma mieszkanie jedno-dwa na najem. Problem zaczyna sie z wielkimi graczami, robiacymi tylko pod dalszy najem.

  •  

   pokaż komentarz

   Taki kowalski powinien nie cierpiec z tego tytulu, ze dostal np 2 nieruchomosci w spadku, czy ma mieszkanie jedno-dwa na najem

   @przekret512: Podatek katastralny nie jest po to żeby ktoś cierpiał, tylko żeby płacił za to ile powierzchni zajmuje. Wielcy gracze wpiszą sobie nowy podatek w koszta i podniosą ceny, katastralny mógłby skłonić do sprzedaży np. ludzi którzy mają jakieś mieszkania w spadku ale nie umieją efektownie ich wynająć, ludzi trzymających pustostany, ludzi biednych zajmujących drogie nieruchomości itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512
   Po 1 zniesienie podatku dochodowego (wystarczy na to już katastralny 0.6%) z nawiązką zrekompensuje przeciętnemu człowiekowi konieczność płacenia nawet od swojego miejsca zamieszkania.
   Po 2 nie uważam wynajmu w rękach jednostek za coś pozytywnego. Kastingi na lokatorów, dziwaczne wymagania etc. W Niemczech wynajem jest w rękach korporacji i usługa jest dużo bardziej profesjonalna.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Podatek katastralny nie jest po to żeby ktoś cierpiał

   Ludzie cierpia przez kazdy podatek :-)

   ielcy gracze wpiszą sobie nowy podatek w koszta i podniosą ceny

   @Cierniostwor: zmniejszy sie atrakcyjnosc najmu, a zwiekszy kupna. Poza tym, w progresywnym katastracie chodzi o to, by np posiadanie np. 2-3 nieruchomosci na wlasny uzytek bylo jeszcze oplacalne, ale juz 30 nie, bo od kazdej nastepnej placisz duzo wiekszy podatek. Rynek wypelni sie wlascicielami 1-2.-3 mieszkan - czyli przecietnymi rodzinami, a ci co maja wiecej przestana inwestowac dalej, badz zaczna wyprzedawac.

  •  

   pokaż komentarz

   Po 2 nie uważam wynajmu w rękach jednostek za coś pozytywnego. Kastingi na lokatorów, dziwaczne wymagania etc. W Niemczech wynajem jest w rękach korporacji i usługa jest dużo bardziej profesjonalna.

   @Assailant: no to ze sa castingi (sam to przechodzilem - kompletna paranoja) to jest juz wylacznie kwestia relacji podaz/popyt. Skoro popyt jest taki, ze na ogladanie mieszkania przychodzi kolejka 50 osob, no to co poradzisz?

   Po 1 zniesienie podatku dochodowego (wystarczy na to już katastralny 0.6%) z nawiązką zrekompensuje przeciętnemu człowiekowi konieczność płacenia nawet od swojego miejsca zamieszkania.

   Tak, dochodowy to jest najwieksze kur*, ale ten temat bym pominal bo dyskutujemy o nieruchomosciach. Moim zdaniem taka idealna sytuacja, do ktorej powinno sie (moim zdaniem) dazyc jest, by kazdy obywatel mial na wlasnosc jakas nieruchomosc dla siebie - z tego powodu te 1 nieruchomosc (badz 2,3 ) powinno sie z podatku zwolnic, tak jak w teorii ustala sie kwote wolna od podatku, by dochody ktore przeznacza sie wylacznie na podstawowe potrzeby nie byly opodatkowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: wystarczy powołać spółkę- koszt 5 tysięcy. I takich mieszkań możesz bez podatku mieć ile chcesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cobesh: ja nie mowie jak jest, tylko jak moznaby problem rozwiazac. Progresywny kataster dotyczylby tez podmiotow z osob. prawna, z tym ze nie byloby zwolnienia tej 1-2 nieruchomosci tak jak w przypadku osob fizycznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: to ja ci mówię jak to obejść. Zakładasz po prostu kolejną spółkę. Kończy się limit? To cyk i kolejna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cobesh: no to ci napisalem ze spolki nie mialyby w przeciwienstwie do osob fizycznych zwolnien na te 1-2 nieruchomosci, wiec od 1 spolkowego mieszkania placilbys normalnie kataster. Do tego dolicz koszty prowadzenia kazdej spolki, prowadzenia pelnej ksiegowosci, podwojnego opodatkowania dochodow, kombinacji i caly biznes przestaje miec sens.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cierniostwor: No tak, jak ja widziałem film jak jeden rentier mówił, że ma 30 mieszkań, a są osoby które mają jeszcze więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512

   Tak, dochodowy to jest najwieksze kur*, ale ten temat bym pominal bo dyskutujemy o nieruchomosciach.
   Nie da się, system podatkowy to naczynia połączone.

   Moim zdaniem taka idealna sytuacja, do ktorej powinno sie (moim zdaniem) dazyc jest, by kazdy obywatel mial na wlasnosc jakas nieruchomosc dla siebie - z tego powodu te 1 nieruchomosc (badz 2,3 ) powinno sie z podatku zwolnic, tak jak w teorii ustala sie kwote wolna od podatku, by dochody ktore przeznacza sie wylacznie
   To wtedy zrobi się z tego podatek wyłącznie dyscyplinujący (zmuszający do określonych zachowań). A katastralny ma też inne funkcje. Finansowanie gminy, uproszczenie i uszczelnienie systemu podatkowego czy zastąpienie innych, mniej efektywnych podatków (tj. dochodowy).

  •  

   pokaż komentarz

   To wtedy zrobi się z tego podatek wyłącznie dyscyplinujący (zmuszający do określonych zachowań). A katastralny ma też inne funkcje. Finansowanie gminy, uproszczenie i uszczelnienie systemu podatkowego czy zastąpienie innych, mniej efektywnych podatków (tj. dochodowy).

   @Assailant: ale jedno nie wyklucza drugiego. Zwolnienie za 1-2-3 nieruchomosc nie musialoby byc 100%, mogloby wynosic np 50% nominalnej stawki podatku, i wtedy gminy i panstwo mialoby z czego dzielic sie podatkiem. Kwestia ustalenia stawek by byl wilk syty, i owca cala - to juz matematyka i analizy, nie ma co wchodzic w to na poziomie wykopu, bo stracimy tylko nietrzebnie czas na obliczenia i dyskusje czegos, co i tak nie zostanie wprowadzone :-)

   A mi wlasnie chodzi glownie o efekt dyscyplinujacy, by wytwarzanie sie molochow mieszkaniowych pod najem bylo traktowane jako zjawisko negatywne, z ktorym sie walczy, a modelem porzadanym sa nieruchomosci wlasnosciowe.

   Nie do konca rozumiem jednak argumenty - juz pomijajac zupelnie kwestie katastru - dlaczego wielkie firmy zajmujace sie najmem sa lepsze od wlascicieli pojedynczych obiektow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cobesh:

   to ja ci mówię jak to obejść. Zakładasz po prostu kolejną spółkę. Kończy się limit? To cyk i kolejna.
   wystarczy powołać spółkę- koszt 5 tysięcy. I takich mieszkań możesz bez podatku mieć ile chcesz.


   Już dzisiaj jest obowiązek zgłaszania beneficjenta rzeczywistego, do specjalnego rejestru. Twoje rozwiązanie spowoduje, że co najwyżej przyjdzie do Ciebie pan kontrola skarbowa i powie, że chciałeś obejść prawo i aktywowałeś jego kartę pułapkę "Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @sztajnes: nie- spółka kupiła mieszkanie z majątku właścicieli. Elo.
   Mieszkanie jest spółki. A tak się składa ze jedynym udziałowcem jesteś ty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cobesh: podatek zostanie rozłożony na beneficjentów rzeczywistych (właścicieli spółki posiadających więcej niż 25% udziałów/akcji/praw). Rozumiem, Twój tok rozumowania, ale urząd skarbowy wejdzie Ci bez mydła po same kule, za taki numer (zakładając że istniał by przepis który tu w tym wątku rozważano).

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Sam sie wykastruj, zadnych podatkow katastralnych.... Moja nieruchomosc, robie z nia co chce. Komuchy... nawet gorzej niz komuchy....

  •  

   pokaż komentarz

   @arizona5077 tyle Ci wolno na ile Ci państwo pozwoli. To nawet nie jest pogląd tylko stwierdzenie faktu.

  • więcej komentarzy(9)