•  

  pokaż komentarz

  Nie wiem czy nie jest za późno na elektrownie atomowe. Jestesmy na progu rewolucji i reaktorów termojądrowych (fuzja). Myślę, że nowoczesne państwo powinno zająć się tym tematem i przeznaczyć środki i wszystkie potrzebne zasoby by uczestniczyćw pracach i powoli myśleć nad otworzeniem takiej elektrowni w naszym kraju. Przeskoczylibyśmy z wungla na tania energię bez utraty po drodze środków na "konwencjonalną" elektrownię jądrowa.

  •  
   HansSolo

   +180

   pokaż komentarz

   Jestesmy na progu rewolucji i reaktorów termojądrowych (fuzja).

   @Kisiol: O zanim do tej fuzji dojdzie, to jeszcze dekada badań jak nic, a do tego czas budowy? Gdyby nie Chernobyl, to już dawno by stał reaktor w Polsce, no ale propaganda robi swoje, brak edukacji również.

  •  

   pokaż komentarz

   @HansSolo: zgadzam się, że już dawno powinniśmy mieć elektrownię atomową ale póki co kasa jest przejadana przez kolejne ekipy. Pytanie czy zaczynać teraz budowę, która potrwa kilka lat czy zaangażować się w technologię przyszłości, tańsza, bezpieczniejszą i wydajniejszą. Ciężki temat do którego doprowadziła nieudolność polityków.
   Był tu na głównej wywiad z dr fizyki, pracującym przy fuzji, pierwsza eksperymentalna elektrownia z zakładaną sprawnością ma ruszyć chyba w 2025, do około 2050 powinny już takie elektrownie działać komercyjnie. Pytanie ile potrwa budowa zwykłej elektrowni atomowej, kiedy będzie mogła ruszyć? Czy może "przebujać" się jeszcze trochę i wchodzić w znacznie lepszą technologię.
   https://youtu.be/gFl65yJ1eT4

  •  
   HansSolo

   +27

   pokaż komentarz

   Czy może "przebujać" się jeszcze trochę

   @Kisiol: Nie, tu trzeba stanowczych kroków. Wysiedlić ludzi z terenów budowy, co by nie strajkowali, zasiedlić pracownikami (szybko powstaną sklepy w okolicach i mieszkania) i rozpocząć budowę. 2 dekady czystej energii, jest dużo więcej warte, niż 2 dekady czekania i palenia węglem, bo z oze nie da się zaspokoić wszystkiego.
   Niestety, zieloni i przeciwnicy skutecznie blokują, ale jakby mieli mieć specjalną zieloną taryfę, to szybko by poszli po rozum do głowy.

  •  

   pokaż komentarz

   Jestesmy na progu rewolucji i reaktorów termojądrowych (fuzja)

   @Kisiol: Od 64 lat jesteśmy na progu, a prąd jest potrzebny teraz, a nie za kolejne 64 lata.

   Polsce potrzebna jest nie jedna, ale na start ze trzy elektrownie atomowe. Jedna na Śląsku, jedna koło Trójmiasta i jedna pomiędzy Warszawą i Łodzią. To już nam dużo da.

  •  

   pokaż komentarz

   Jestesmy na progu rewolucji i reaktorów termojądrowych (fuzja)

   @Kisiol: na progu rewolucji w dziedzinie reaktorów termojądrowych to jesteśmy od prawie pół wieku. Jak na razie to jeszcze parę lat im zejdzie żeby dokończyć ITER, a dopiero po jego uruchomieniu może będziemy mogli zacząć myśleć o projektowaniu komercyjnych reaktorów do produkcji energii - o ile nie dojdą do wniosku że potrzebna jest jeszcze jedna generacja reaktorów badawczych. A ITER zaczął być projektowany 35 lat temu.

   Dlatego uważam, że jak w 2050 roku będziemy produkować energię z fuzji to będzie dobrze, ale my prądu potrzebujemy już teraz. Elektrownię jądrową możemy uruchomić bez żadnego problemu do 2024. Projekty takich elektrowni są gotowe, np. taki Westinghouse chwali się że od wbicia łopaty do załadowania paliwa do gotowej elektrowni zajmuje im 36 miesięcy. Jedyne co potrzebujemy to przelać pieniądze i pokazać gdzie mają kopać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisiol: Ta rewolucja z fuzją trwa już równocześnie z początkiem tradycyjnych elektrowni atomowych czyli od końca II wojny światowej( ͡° ͜ʖ ͡°) Żeby doprowadzić do fuzji choćby kilku sekundowej wymagane jest niewiarygodnie dużo energii czyli prądu, z tym mają cały czas problem. Musi to być najpierw opłacalne

  •  

   pokaż komentarz

   Jestesmy na progu rewolucji i reaktorów termojądrowych (fuzja).

   @Kisiol: Jesteśmy u progu znaczy tyle co "jeszcze nikomu nie udało sie tego zrobić na dużą skalę a i laboratorium jest problem, jak dobrze pójdzie to technolioga bedzie gotowa za 50 lat a Polska będzie na nią gotowa za 150".

  •  

   pokaż komentarz

   O zanim do tej fuzji dojdzie, to jeszcze dekada badań jak nic, a do tego czas budowy? Gdyby nie Chernobyl, to już dawno by stał reaktor w Polsce, no ale propaganda robi swoje, brak edukacji również.

   @HansSolo: JPRDL ile można. Budowę w Polsce zatrzymała KASA a nie jakiś niszowy protest. Po prostu nie było w Polsce wtedy pieniędzy aby kontynuować budowę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisiol: Pamiętam jak w latach programie poza rok 2000 mówili o fuzji ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jak już weszliśmy XXI wiek to w futurystycznych grach fuzja miała być 2020 roku ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisiol: ledwo najwieksze gospodarki swiata sa w stanie zbudowac JEDEN reaktor termojadrowy a ty sugerujesz abysmy porzucili atom dla tokamaka? nawet jak powstanie na swiecie 10 takich elektrowni to polska nie bedzie w stanie takiego czegos wybudowac.

   wiec mierzmy sily na zamiary i zbudujmy najpierw elektrownie atomowa

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisiol: O zanim do tej fuzji dojdzie, to jeszcze dekada badań jak nic, a do tego czas budowy? Gdyby nie Chernobyl, to już dawno by stał reaktor w Polsce, no ale propaganda robi swoje, brak edukacji również.

   @HansSolo: tutaj powinna być szeroka akcja w Polsce na szerzeniu świadomości odnośnie elektrowni. Jakby babciom ze wsi powiedziano że by mogła częściej prać bo prąd tani to zaraz by zmieniła zdanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisiol: Jesteśmy tak bardzo na progu, że nadal nie wiadomo, czy to będzie kiedykolwiek możliwe, a co dopiero mówić o komercyjnych rozwiązaniach to stosujących.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: pieniędzy to jest pełno tylko je przejadamy cały czas zamiast inwestować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisiol: jesteś jednym z tych gości którzy doradzają żeby poczekać jeszcze 10 lat, to wyjdą nowe karty graficzne i procesory i ramy i wszystko, człowiekowi który chce kupić nowy komputer już teraz, bo stary ledwo daje rade odpalić 1 kartę w przeglądarce...

  •  

   pokaż komentarz

   @HansSolo: Czarnobyl pokazał ile zaniedbań BHP jest potrzebnych do awarii reaktora

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisiol Technologia fuzji nie wyszła ze stadium eksperymentalnego. Od momentu uruchomienia pierwszego reaktora do użycia go minie pewnie z 10 lat. Reaktory jądrowe są natomiast dużo bardziej rozwinięte i mogą być zasilane z bezpiecznych izotopów tworzącymi mało odpadów o szybkim rozpadzie (np. Thorium). Po za tym, dla Polski to nawet elektrownia gazowa byłaby lepsza niż piece opalane zwietrzałym węglem i drewnem z lasów.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem czy nie jest za późno na elektrownie atomowe. Jestesmy na progu rewolucji i reaktorów termojądrowych (fuzja).

   @Kisiol:

   Jesteśmy na progu rewolucji reaktorów atomowych IV generacji, w tym przejścia z rzadko występującego U235 na powszechny U238, którego wystarczy na tysiące lat zaopatrzenia ludzi w energię.

   Praktyczna aplikacja fuzji jądrowej, to może pod koniec wieku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miecz12: nie jestem, jestem przedsiębiorcą i zanim wydam pieniądze rozglądam się czy jest sens ich wydawania. Kartę graficzną kupię sobie tu i teraz, elektrownię atomową robi się trochę dłużej. Pytanie jak długo się stawia taka elektrownie, jakie są gwarancję braku wieloletnich poślizgów i czy aktualnie powstaje coś lepszego co będzie działać w momencie kiedy ukończymy budowę reaktora. To jest normalne badanie rynku przed podjęciem decyzji o inwestycji.
   Nie neguję pomysłu, zadaje jedynie pytania. Dlaczego to robię? Bo lubię wydawać pieniądze racjonalnie ale chyba ważniejsze jest to, że nasi politycy są tak nieudolni, że każda inwestycje potrafią spieprzyć i przeciągnąć realizację o lata. A wtedy być może okaże się, że trzeba było podejść do tematu inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Nie mówimy o czasach obecnych a o latach 90.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisiol: no to sobie pomyśl teraz, zanim twoja fuzja rzeczywiście może zacząć działać, może to być kilka, lub kilkadziesiąt lat, potem jeszcze kilka-naście lat na wybudowanie, do tego czasu, to będziemy uzależnieni od prądu z zagranicy i jak nam zaczną podnosić ceny to się zesramy.
   Wielki pan przedsiębiorca którego stać na kartę tu i teraz, tak jakby to kogoś interesowało, zawsze mnie zastanawia, ktoś kto jest tak zadufany w sobie i ślepy na rozsądek, jest w stanie być "przedsiębiorcą".

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: ale te lata były już 30 lat temu i od tamtej pory można chyba było coś zrobić?

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: oczywiście ale gdy słyszę że wtedy wstrzymano budowe bo jakaś grupka protestowała to mnie śmiech ogarnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miecz12: pisze o wątpliwościach w tonie zwykłej rozmowy, ty natomiast wjeżdżasz na mnie. Czy zadufaniem jest sprawdzenie wszystkich dostępnych opcji, sprawdzenia czasu ich realizacji i na podstawie tych informacji wybór najbardziej optymalnego rozwiązania czy może twoje zdanie bo jest najtwojsze? Kontekstu mojej wypowiedzi też nie zrozumiałeś zupełnie - otóż kupno karty graficznej to kupno przedmiotu tu i teraz. Budowa elektrowni atomowej to są lata prac, koordynacja setek albo i tysięcy ludzi, proces nieporównanie bardziej skomplikowany niż kupno jakiejkolwiek rzeczy, gotowej i nadającej się do użytku w momencie kupna.
   Dekadę temu powinniśmy mieć jedną lub dwie elektrownie atomowe. Powinniśmy ale nie mamy.
   Jeśli z dostępnych na dzień dzisiejszy informacji o technologiach wyniknie, że opłaca się budować elektrownie atomowe to jak najbardziej jestem za. Moje wątpliwości budzi jedynie, powiem to trzeci raz, nieudolność rządzących poprzednich, obecnych i być może nastepnych.
   I nie atakuj mnie bo ja ciebie nie atakuję. Kończę też temat, ode mnie i tak nic nie zależy.

  •  

   pokaż komentarz

   na progu rewolucji i reaktorów termojądrowych

   @Kisiol: Cały czas od lat 60. zeszłego wieku fuzja ma być za 10 lat, góra 20. Nie ma co czekać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koryntiusz: gotowa za 150, a stać Polskę będzie za 200... Do tego czasu węgiel się skończy 3x.

 •  

  pokaż komentarz

  Ekspertem nie jestem więc to wymaga potwierdzenia, ale w teorii z 1 kg węgla da się wygenerować około 8 kWh, a z 1 kg Uranium-235 (który jest używany w reaktorach) około 24,000,000 kWh.

 •  

  pokaż komentarz

  "Rozdaję po 500 zł drużynom i słucham Państwa!"

 •  

  pokaż komentarz

  Polak ankietowany na ulicy - ekspert od zapotrzebowania kraju na energie nuklearną. Demokracja w akcji. Ja p?!%%@$e co do tego ma zdanie jakiegoś Janusza w sandałach na ulicy.

 •  

  pokaż komentarz

  Problem pewnie będzie jak zwykle taki, że może i połowa jest za, ale równocześnie 90% będzie przeciw temu żeby powstała w ich województwie.

  Inna sprawa że elektrownia jądrowa po prostu jest potrzebna. I to pewnie nawet dwie.

  Potrzebne są jako coś co pozwoli przeczekać najbliższe 20-30 lat podczas których powinno udać się doopracowac sposoby efektywnego przechowywania energii umożliwiające realne wykorzystanie energii że Słońca czy wiatru.

  A może i ujarzmić energię termojądrową.

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: Elektrownia w pobliżu to tani prąd, czyli wydajna strefa ekonomiczna - w efekcie w pobliskich miejscowościach może dość do zwiększenia zapotrzebowania na pracowników i wzrostu płac... A tego nikt nie chce.
   Ponadto strach przed atomem to tylko kwestia medialnej psychozy - w elektrowniach nie wykorzystuje się tyle uranu, co w Carbombie, ewentualny wybuch nie będzie bardziej niebezpieczny niż awarie w zakładach chemicznych. Bhopal miał więcej ofiar niż Czarnobyl, a nie ma większych protestów przed Anwilem, nikt nie bojkotuje BASF-u, po za Indiami Dow nie ma większych problemów wizerunkowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: W województwie to może i nawet tak, ale nie bliżej niż 50 km ode mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Skoro ludziom przeszkadzają lotniska, tory samochodowe, kombajny na polach to znalezienie lokalizacji do elektrowni będzie trudne.

   A jak ją już zbudujemy, to zaraz jakiś deweloper kupi ziemię niedaleko, zbuduje osiedle, a mieszkańcy zaczną się skarżyć o odszkodowania xD

  •  

   pokaż komentarz

   Elektrownia w pobliżu to tani prąd

   @ToksycznyArek: możesz mi wskazać w której taryfie tak jest?