•  

  pokaż komentarz

  Ciekawe co autor miał na myśli pisząc że "pojawienie się zbyt dużej mocy biernej pojemnościowej może mieć negatywny wpływ na opłaty, jakie ponoszą duzi odbiorcy energii elektrycznej". Przecież to jakaś bzdura.

  "linie kablowe charakteryzują się mniejszą rezystancją, a to z kolei wpływa na warunki zwarciowe" - chyba jednak bardziej wpływa na straty mocy w tej linii i spadki napięć?

  Autor pisze że interesuje się elektrotechniką. To bardzo dobrze. Ale do tytułu 'elektryka' to chyba jeszcze trochę brakuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Zakop za informacje niprawdziwe.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe co autor miał na myśli pisząc że "pojawienie się zbyt dużej mocy biernej pojemnościowej może mieć negatywny wpływ na opłaty, jakie ponoszą duzi odbiorcy energii elektrycznej". Przecież to jakaś bzdura.

   @pTr15: w sensie, że się nie płaci za nieskompensowaną bierną pojemnościową, czy że się takowa nie pojawi?

  •  

   pokaż komentarz

   @pTr15:

   Generalnie dobrze napisał. Jak zmienią się parametry linii, a kompensujesz pod napowietrzną, to musisz zainwestować w nowe urządzenia kompensacyjne, albo przynajmniej dokonać zmian.

   chyba jednak bardziej wpływa na straty mocy w tej linii i spadki napięć?

   Ale chodzi o dodatkowe inwestycje w szybsze zabezpieczenia, bo teraz zwarcia spowodują wyższy prąd i w niebyt mogą pójść transformatory. Ale zwarcia to już problem energetyki, a nie jak w przypadku kompensatorów klienta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qyon: "że się nie płaci za nieskompensowaną bierną pojemnościową, czy że się takowa nie pojawi" w sensie że się pojawi takowa, i w sensie że się płaci za takową ALE układ pomiarowy jest zamontowany ZA siecią przesyłową a nie przed. Patrzymy zatem na charakter odbioru a nie charakter sieci przesyłowej. Że się moc bierna w sieci przesyłowej pojawi - to problem dystrybutora (i za to odbiorca końcowy nie płaci).
   A z artykułu wynika jakoby odbiorca miał płacić za moc bierną pojemnościową traconą w linii kablowej sieci dystrybucyjnej. No tak nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: A robiłeś kiedyś analizę jaki jest koszt modernizacji pola odpływowego trafostacji w stosunku do wykopania czasem kilku kilometrów i ułożenia linii kablowej?
   W polu zmodernizowanym i tak często mamy możliwość wyboru nastaw - więc to nie problem. W polu 'niezmodernizowanym' - czas najwyższy na modernizację ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   "a nie jak w przypadku kompensatorów klienta" - nie do końca Cię rozumiem, rozwiniesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @pTr15 a co ma pole do kompensacji mocy w linii? dokladasz kable do linii to przedstawiasz nastawy w zabezpieczeniu w polu i tyle ;) kompensuje się moc w sekcji 15kV a nie w polu

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph: Przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź bo chyba jej nie zrozumiałeś :)
   Z artykułu wynika że kablowanie sieci niesie za sobą dodatkowe niedogodności w postaci innych prądów zwarciowych czy kompensacji mocy biernej. Ja tylko napisałem że jeżeli mamy "nowe" prądy zwarciowe i musimy dostosować pole (wymienić zabezpieczenia) w stacji to jest to koszt niewielki w stosunku do kosztu budowy całej nowej linii kablowej.

 •  

  pokaż komentarz

  Wpływa to między innymi na inne warunki oddawania ciepła, które w przypadku linii ułożonej w ziemi są gorsze niż w przypadku linii napowietrznej.

  Zakop - informacja nieprawdziwa.

  Powszechnie wiadomo, że kablem ułożonym w ziemi można przesłać większy ciągły prąd niż kablem leżącym na powierzchni.
  Mokry/wilgotny grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze. Co więcej ten metr pod ziemią jest chłodniej niż 10m nad ziemią w upalny dzień.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xaveri: Temperatura jest stała właśnie po zakopaniu w ziemi. A do tego dodajmy, że to nawet lepiej dla krajobrazu i okolicznych mieszkańców wygląda. Do tego warstwa ziemi ma wpływ na wielkość dawki promieniowania elektromagnetycznego dla okolicy. Plus dla rolników - nie ma problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   że kablem ułożonym w ziemi

   @Xaveri: Współcześnie raczej w ziemi nie l
   układa się kabli..Nawet na zdjęciu z miniaturki to widac.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: Na terenach niezurbanizowanych i/lub nisko zurbanizowanch nie generuje się dodatkowego kosztu w postaci rur osłonowych ponieważ prawdopodobieństwo uszkodzenia kabla koparką lub sprzętem polowym jest znikome. Parę lat temu na wiosce kablowali SN 15kV na odcinku paru km. Skrajem drogi gruntowej kabel prosto w ziemię. Jedynie na krótkich podejściach pod stacje trafo jest rura osłonowa. Z resztą prędzej czy później taka rura zostanie zalana wodą i kabel ma idealne chłodzenie ;).

  •  

   pokaż komentarz

   i kabel ma idealne chłodzenie ;).
   @Xaveri:
   A tą obciążalność kabla to się wtedy dobiera i liczy na rurę z wodą czy na rurę suchą ?

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: Na rurę wypełnioną powietrzem (izolacja termiczna) umieszczoną w gruncie. Z tą wodą to był żarcik taki.

  •  

   pokaż komentarz

   Na rurę wypełnioną powietrzem (izolacja termiczna) umieszczoną w gruncie
   ...............kablem ułożonym w ziemi można przesłać większy ciągły.....
   @Xaveri:

   Czyli można go obciążać w stopniu jaki wynika z warunków (najgorszych) odbioru ciepła a nie dlatego że liczymy na napełnienie się rury wodą ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xaveri: Kolego sam jesteś informacja nieprawdziwa. Zapomniałeś, że w kablu żyła przewodząca ma kubraczek z polietylenu i to niemały (zależy od napięcia oczywiście) a w linii napowietrznej nie ma izolacji. To po pierwsze. A teraz patrz na tą tabelkę - tabelka jest z katalogu telefoniki żadna wiedza tajemna. Zadzwoń do producentów kabli i powiedz, że ominęli powszechnie wiadomy fakt.
   BTW. Ekwiwalent kabla 240 mm2 Al (jeden do jednego jeżeli chodzi o przekrój), czyli przewód napowietrzny AFL-6 240 ma obciążalność w lecie rzędu ~640 A. Z tabelki sobie odczytaj ile ma obciążalności kabel.

   źródło: Przechwytywanie.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   Plus dla rolników - nie ma problemu.

   @grik1: Akurat to nie jest prawdą, problem jest. Nie wiem jak duży, ale jak masz na działce rolniczej tego typu uzbrojenie to masz ograniczenie gatunków roślin, które możesz tam uprawiać.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopiwniczanin: A to dziwne. Ma to wpływ z powodu głębokości poprowadzenia kabli, czy wpływu promieniowania na rolnictwo?

  •  

   pokaż komentarz

   @grik1: zdecydowanie od głębokości instalacji. Są rośliny które zbyt głęboko mogą zapuszczać korzenie, przynajmniej tak twierdziła pani projektująca gazociąg (na głębokości 1,5-2m)

 •  

  pokaż komentarz

  No w końcu bo mój sprzęt high end już nie wydala od tej splątanej fazy z sieci przesyłowej xd

 •  

  pokaż komentarz

  Jedyne co interesuje operatorów sieci dystrybucyjnych to koszty i współczynniki niezawodności. Akcję kablowanie dofinansowuje na liniach SN unia, więc problem z większymi nakładami z głowy. Drugi problem pojawia sie na wioskach, do których zasilanie idzie przez lasy, jak się skabluje to żadna wichura niestraszna i problem z regularnymi przycinkami znika. Ot cała zagadka, a zmienianie charakteru sieci z indukcyjnego na pojemnościowy to jest tak wtórny problem, że nie ma większego znaczenia - owszem nie można tego zignorować i trzeba uwzględnić, obliczenia sa bardziej rozbudowane a aparatura drozsza, ale uwzględniając ze wlasciciele nieruchomości podchodzą zwykle do tego z entuzjazmem, to kablowanie ma zdecydowanie wiecej plusów.

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopałem ale potem się nie cieszyłem. Liczyłem na coś więcej niż trzy paragrafy ( ͡° ʖ̯ ͡°)