•  

  pokaż komentarz

  A nastolatki wyszły jak krowy nie dbajac o wlasne życie, myslac ze biale pasy to ochronne pole siłowe. Nigdy nie wychodzę dopóki nie upewnię się ze na kazdym pasie się zatrzymają. Swoją drogą bardzo częsta sytuacja na 2pasmowkach. W ogóle przejścia dla pieszych na 2 pasmowkach to średniowiecze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: O jest pierwszy wykopek, co robi fikołki, by obwinić ofiary a nie świętego polskiego kierowcę, choć ewidentnie to tylko wina kierowcy.

   źródło: 2019_P.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: To kierowca busa jechał jak święta krowa, myślał że jak jedzie w metalowej puszcze to nie poniesie konsekwencji. Nigdy nie omijam/wyprzedzam pojazdu, który stoi przed pasami. Swoją drogą, wystarczy zwykła ostrożność, aby uniknąć wypadku. W ogóle tyle się o tym mów, że trzeba żyć w średniowieczu, aby o tym nie wiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: dokładnie tak jest, to że kierowca nie ustąpił pierwszeństwa na przejściu dla pieszych nie zwalnia pieszego z dbania o swoje bezpieczeństwo. Zasada ograniczonego zaufania jest najważniejszą zasadą. Jeżeli panie na pasach przez chwilę by pomyślały że taka sytuacja może się wydarzyć to wyjrzały by za zatrzymanego wcześniej pojazdu i zauważyłyby że następne auto się nie zatrzymuje w tedy do takiego zdarzenia mogłoby nie dojść. Masz rację ludzie myślą że jak wchodzą na białe pasy to już nic im się nie może stać.

  •  

   pokaż komentarz

   Zasada ograniczonego zaufania jest najważniejszą zasadą. Jeżeli panie na pasach przez chwilę by pomyślały że taka sytuacja może się wydarzyć to wyjrzały by za zatrzymanego wcześniej pojazdu

   @Kurayoo: Ciekawe jest to, że zawsze w tematyce pieszy, rower vs samochód kierowcy pokazują, że nie mają zielonego jak strzałka pojęcia, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Zasada ta bowiem mówi, że pieszy, rowerzysta ma prawo zakładać ("ufać"), że kierowcy samochodów przestrzegają przepisów. "Ograniczone zaufanie" dotyczy właśnie "słabszych" użytkowników drogi: dzieci, pieszych, rowerzystów, ludzi na hulajnogach, pijanego menela. A nie normalnego zdrowego, jadącego bez dziwnych objawów kierowcy samochodu. A ty chcesz aby piesi, rowerzyści, traktowali wszystkich kierowców jak debili. Jest to w sumie jakieś rozwiązanie.

  •  

   pokaż komentarz

   A nastolatki wyszły jak krowy nie dbajac o wlasne życie, myslac ze biale pasy to ochronne pole siłowe.

   @Operator_Zaworu: zasada ograniczonego zaufania, mówi to coś panu, panie Operator Zaworu?

  •  

   pokaż komentarz

   dokładnie tak jest, to że kierowca nie ustąpił pierwszeństwa na przejściu dla pieszych nie zwalnia pieszego z dbania o swoje bezpieczeństwo. Zasada ograniczonego zaufania jest najważniejszą zasadą.

   @Kurayoo: to mam dla ciebie złą wiadomość bo chyba nie do końca rozumiesz na czym ona polega. Bo chyba nie myślisz, że na tym by nie ufać innym uczestnikom ruchu drogowego?

   Masz rację ludzie myślą że jak wchodzą na białe pasy to już nic im się nie może stać.

   Jak jedziesz drogą z pierwszeństwem przejazdu to też zawsze zwalniasz i rozglądasz się na boki czy przypadkiem nic ci nie wyjeżdża z podporządkowanej, czy może jednak zakładasz, że inni uczestnicy ruchu drogowego znają przepisy?

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin zasady i przepisy to jedno ale do c%%@# żyjesz w Polsce wiesz jak debile jeżdżą i nie wlazisz pod autobus bo jemu obijesz zderzak a on tobie czaszkę

   Więc chyba jako dorosły człowiek możesz się minimalnie zatroszczyć o swoje życie a nie włazić "bo ja mam pierwszeństwo i on to na pewno uszanuje i nigdy się nie pomyli"

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: nie mówimy o tym, co by można zrobić ponad to, co oczywiste. A oczywiste w tym przypadku jest to, że kierowca dostawczaka zignorował przepisy, zignorował zdrowy rozsądek, zignorował innych ludzi, a w efekcie wysłał trójkę dzieci do szpitala.
   Jest to tylko jego wina. Kropka.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopyrek ja wiem, tylko że kolega napisał że poszkodowane też by mogły zerknąć chociaż czy nie jedzie w nie wielkie auto a wszystkie wykopki już linczuja bo przecież na pasy powinno się wychodzić z zamkniętymi oczami i ufać kierowcom

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: w tym przypadku podnoszenie „mogły uważać” robi konkretną robotę - rozmywa winę kierowcy.
   Chcesz być jednym z tych, którzy rozmywają winę kierowców i przyczyniają się do status quo na polskich drogach, gdzie pieszy musi przemykać przez drogę jak szczur? W ciągłym strachu o życie?

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopyrek nie chce być tym co rozmywają, uważam że wina leży w 100% po stronie kierowcy
   Ale gdyby zachowaly minimum ostrożności pomimo prawa i pierwszeństwa to może nie zachowały by się idealnie zgodnie z tym jak to widzi prawo ale by żyły.

   No ale grunt żeby winy nie rozmywać i żeby kierowca dostał karę, c?!@$ tam z życiem

   Wiesz jak wygląda prawo i jak wygląda podejście kierowców i nie moim interesem jest żeby poświęcić życie w imię poprawy warunków na drodze, martwię się o siebie, żyje w takim a nie innym świecie i nie sp#?!!#?am się pod tira "bo ja miałem pierwszenstwo"

  •  

   pokaż komentarz

   nie chce być tym co rozmywają,

   ok

   uważam że wina leży w 100% po stronie kierowcy
   Ale


   @3mortis: ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: jak jadę przez skrzyżowanie bez świateł i nawet jak mam drogę z pierwszeństwem to zwalniam i obserwuję czy ktoś przypadkiem się nie zagapił i nie wjedzie w bok mojego auta gdzie przeważnie siedzi moje dziecko bądź żona. Nie znam osoby która by się nie popełniła żadnego błędu za kierownicą, dlatego dla mnie zasada ograniczonego zaufania jest najważniejszą zasadą w ruchu. Jeżeli ja będę jechał prawidłowo i kompletnie nie będę zwracał uwagi na innych uczestników ruchu bo przecież mam pierwszeństwo to w przypadku jak ktoś się zagapi to obaj mamy problem, jeżeli jednak będę zwracał uwagę to jest zawsze większa szansa że do wypadku nie dojdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopyrek no co? Uważanie że wina leży po stronie kierowcy to rozmywanie jego winy?

   Może idź się leczyć 2 dziewczyny jebnelo a tobie zależy tylko na tym żeby były przykładem dla innych bo gdyby ktoś im kazał uważać to rozmył by winę kierowców i pogorszył stan na drogach?

   Myślę że nikt normalny nie woli się zabić żeby poprawić stan na drogach i tylko o to mi chodzi, gdyby uważały to by żyły, i na 100% wolały by żyć niż ucieszyć ciebie nie rozmywaniem winy

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: nie jestem tylko kierowcą ale też zdarza mi się poruszać pieszo. Kiedy dochodzę do pasów i zatrzymuje się auto zawsze zwracam uwagę czy kolejne auta na innych pasach też się zatrzymują. Oczywiście mógłbym zamknąć oczy i przejść przez pasy nie zwracając uwagi na innych, tylko w starciu z autem mam małe szanse na przeżycie a to jest moje życie i chce o nie zadbać. Wolę nie ufać w pełni kierowcy i po prostu żyć. Taką też wiedzę przekazuję swoim dzieciom i żonie aby pamiętali że wchodząc na pasy nigdy nie mają pewności że każde z aut się zatrzyma i ich nie potrąci.

  •  

   pokaż komentarz

   jak jadę przez skrzyżowanie bez świateł i nawet jak mam drogę z pierwszeństwem to zwalniam i obserwuję czy ktoś przypadkiem się nie zagapił i nie wjedzie w bok mojego auta gdzie przeważnie siedzi moje dziecko bądź żona.

   @Kurayoo: nie robisz tego zawsze i oboje o tym doskonale wiemy.

   Nie znam osoby która by się nie popełniła żadnego błędu za kierownicą, dlatego dla mnie zasada ograniczonego zaufania jest najważniejszą zasadą w ruchu.

   @Kurayoo: najważniejsza, a nawet jej do końca nie rozumiesz. ¯\_(ツ)_/¯

   Jeżeli ja będę jechał prawidłowo i kompletnie nie będę zwracał uwagi na innych uczestników ruchu bo przecież mam pierwszeństwo to w przypadku jak ktoś się zagapi to obaj mamy problem, jeżeli jednak będę zwracał uwagę to jest zawsze większa szansa że do wypadku nie dojdzie.

   @Kurayoo: przecież nikt nie mówi o jeździe z zamkniętymi oczami. Ale po to właśnie stworzono zasadę ograniczonego zaufania byś mógł czuć się bezpiecznie i założyć, że inni uczestnicy ruchu też znają przepisy, a ty powinieneś reagować dopiero wtedy, gdy faktycznie dostrzeżesz coś, co twoje zaufanie może nadszarpnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: pieszy potrącony na pasach? Chuj, wina pieszego.

   Tomasz Hajto lubi to!

  •  

   pokaż komentarz

   Zasada ograniczonego zaufania jest najważniejszą zasadą.

   @Kurayoo: taka ważna a nie wiesz co to jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: ważna, ufam sobie a nie innych i to jest dla mnie zasada ograniczonego zaufania

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: Jasne, że wina jest w 100% kierowcy, ale jak zawsze powtarzam - cmentarze są pełne osób mających pierwszeństwo. Już niejeden pieszy został ściągnięty z tego świata na pasach i skazanie kierowcy mu życia nie zwróci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kurayoo: nikogo nie obchodzi czym jest ona dla ciebie bo ona jest jasno sprecyzowana w przepisach i oznacza coś odwrotnego.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_ograniczonego_zaufania

   Możesz sobie mieć taka zasadę ale nie nazywaj jej zasada ograniczonego zaufania.

  •  

   pokaż komentarz

   cmentarze są pełne osób mających pierwszeństwo

   @niebiesko-niebieski: Ale sztampa, młyn na wodę dla petroterrorystów. Usprawiedliwianie w ten sposób winnego to hańba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: jestes kierowca tego busa czy zwyklym hujem?

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: Bardzo ciekawa korelacja zmniejszenia ilosci sprawstwa kierowcy w przypadku zabitych. Moja hipoteza - zwala sie wine kierowcy na trupa, ktory za nic juz nie odpowie.

  •  

   pokaż komentarz

   Macie pierwszeństwo przechodząc przez pasy? Macie. Czyja będzie wina jak ktoś was potrąci? Kierowcy. ALE k$%#A CO Z TEGO ŻE MACIE PIERWSZEŃSTWO, JAK WEJDZIECIE NA PASY NIE ROZGLĄDAJĄC SIĘ I COŚ WAS ROZJEDZIE? Wasze pierwszeństwo które mieliście zwróci wam życie/zdrowie? Cmentarze są pełne tych, którzy mieli "pierwszeństwo".

  •  

   pokaż komentarz

   Zasada ograniczonego zaufania jest najważniejszą zasadą.

   @Kurayoo: Zasada ograniczonego zaufania oznacza, że uczestnicy ruchu drogowego (zarówno kierowcy, jak i pozostali - rowerzyści i pieszy) zakładają, że pozostali uczestnicy ruchu będą stosowali się do zasad określonych w kodeksie.

   Mam wrażenie, że mylisz zasadę ograniczonego zaufania z bezwzględnym zaufaniem, czyli z sytuacją, gdy zanim wykonam dany ruch upewnię się, że na pewno nic mi nie grozi. Np. wyjadę na ulicę czołgiem ;). W tym przypadku dziewczyny kierowały się właśnie zasadą ograniczonego zaufania - ufały w to, że inni kierowcy widząc samochód stojący przed przejściem dla pieszych nie będą go omijać. Jakby kierowały się zasadą bezwzględnego zaufania to zanim wyszłyby zza stojącego pojazdu wystawiłyby np. lusterko aby zobaczyć, czy jednak nie jedzie jakiś mistrz kierownicy i upewnić się czy przejście jest bezpieczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: o, jest już pierwszy wykopek, który nie odróżnia krytyki od obwiniania

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: pragnę zaznycz jaśnie Panie, że samochód na prawym pasie się zatrzymał przed pasami a kierowca białego busa jechał przed siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: będę ją tak nazywał bo tym ona dla mnie jest

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Chyba tak, albo rozumie co trzecie słowo i stąd jego reakcja.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin:

   Zasada ta bowiem mówi, że pieszy, rowerzysta ma prawo zakładać ("ufać"), że kierowcy samochodów przestrzegają przepisów.

   @Krupier:

   Jak jedziesz drogą z pierwszeństwem przejazdu to też zawsze zwalniasz i rozglądasz się na boki czy przypadkiem nic ci nie wyjeżdża z podporządkowanej, czy może jednak zakładasz, że inni uczestnicy ruchu drogowego znają przepisy?

   Tak, ale jak widzisz, że na podporządkowanej pomimo mocnego zbliżenia się do skrzyżowania pojazd nadal się szybko porusza to włączasz tę właśnie zasadę i ograniczasz zaufanie do tego uczestnika ruchu. Tak samo z przechodzeniem po pasach. Wystarczy się rozejrzeć i uważać by w porę zauważyć delikwenta niemającego zamiaru się zatrzymać.
   Nie bronię kierowcy ani nie zrzucam winy na piesze bo wina kierowcy jest bezsprzeczna, ale trzeba przyznać, że gdyby się rozglądnęły sprawa wyglądałaby inaczej. Widać na filmie, że miały aż nadto czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: dziękuję za spokojne wytłumaczenie. Pozdrawiam :)

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis co ty pierdzielisz, przeciez one juz schodzily z przejscia, widziales chociaz film xzy pieprzysz aby pieprzyc

  •  

   pokaż komentarz

   @Kurayoo: równie dobrze możesz nazywać drzwi stół. Tak samo mądre.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin:
   Czytaj ze zrozumieniem. Operator_zaworu nic nie napisał o kierowcy tylko, że nastolatki były nieostrożne i to w sumie prawda. Na pasach również obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Nie upewniając się, przed przejściem przez pasy przyjęły taktykę "jakoś to będzie. Co nie zmienia faktu że kierowca busa rażąco złamał przepisy ruchu drogowego i to on spowodował wypadek.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, ale jak widzisz, że na podporządkowanej pomimo mocnego zbliżenia się do skrzyżowania pojazd nadal się szybko porusza to włączasz tę właśnie zasadę i ograniczasz zaufanie do tego uczestnika ruchu.

   @Zawodowy_Janusz: no tak, dopiero jak widzisz, że pojazd obok może faktycznie coś odj@@!ć. Ale nie robisz tego zawsze.

   Tak samo z przechodzeniem po pasach. Wystarczy się rozejrzeć i uważać by w porę zauważyć delikwenta niemającego zamiaru się zatrzymać.

   @Zawodowy_Janusz: wystarczyć powinno samo rozejrzenie się przed wejściem na przejście. Na samym przejściu pieszy ma dokładnie takie samo pierwszeństwo jak ty na drodze z pierwszeństwem i dokładnie tak samo jak ty ma prawo oczekiwać, że inni uczestnicy ruchu poruszają się prawidłowo.

   Nie bronię kierowcy ani nie zrzucam winy na piesze bo wina kierowcy jest bezsprzeczna, ale trzeba przyznać, że gdyby się rozglądnęły sprawa wyglądałaby inaczej. Widać na filmie, że miały aż nadto czasu.

   @Zawodowy_Janusz: gdyby wszyscy kierowcy rozglądali się zawsze na każdym skrzyżowaniu to wypadków nigdy by nie było. Argument z dupy. Musimy dążyć do tego by pieszy czuł się na przejściu bezpiecznie, a tymczasem póki co nawet mając zielone światło nie jest mu to wcale gwarantowane.

  •  

   pokaż komentarz

   będę ją tak nazywał bo tym ona dla mnie jest

   @Kurayoo: jakie jeszcze przepisy ruchu drogowego interpretujesz po swojemu? Znak stop, ograniczenie prędkości itp. to tylko sugestie i są one dla ciebie czym innym niż faktycznie tak jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: nie leć ze skrajności w skrajność

  •  

   pokaż komentarz

   @Kurayoo: normalny człowiekiem by się po prostu przyznał do błędu i podziękował, że się czegoś nauczył. Dlavzeg ludzie maja taki problem z przyznaniem się do błędu? Korona spadnie czy o co chodzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: przepisy mówią

   Art. 4. [Zasada ograniczonego zaufania (zasada względnej ufności)]
   Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania.


   Nie widzę tu założenia, że dotyczy nas to tylko w relacji ze słabszym użytkownikiem drogi. W tym przypadku kierowca złamał przepisy i co do winy nie ma dyskusji. Trudno byłoby udowodnić, że okoliczności wskazywały na możliwość odmiennego zachowania.

   W świetle Art 13

   Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

   Łatwo udowodnić, że nie zachowywały szczególnej ostrożności, co w tych warunkach (inny pojazd się dawno zatrzymał, dobra widoczność, sucha nawierzchnia) nic nie zmienia.

  •  

   pokaż komentarz

   będę ją tak nazywał bo tym ona dla mnie jest

   @Kurayoo: Możesz ją nazywać jak chcesz, ale nie zmienia to faktu, że "zasada ograniczonego zaufania" jest w określony sposób zdefiniowana. I jeżeli będziesz używać tego określenia na coś innego to będziesz się automatycznie skazywał na to, że reszta społeczeństwa nie będzie się z Tobą zgadzała. Tyle.

   Rozumiem jednak Twoje podejście i jestem w stanie zrozumieć, czemu nie ufasz na przejściu dla pieszych innym kierowcom. Moją ślubną kiedyś w podobnej sytuacji jak te dziewczyny uratował kierowca autobusu. Zatrzymał się przed przejściem, ślubna przechodziła, ale na sąsiednim pasie kierowca innego pojazdu zbliżając się do przejścia nie zatrzymywał się. Kierowca autobusu zatem delikatnie dał żonie sygnał klaksonem, ona stanęła, a przed nosem przeleciał jej jakiś gówniarz w swoim "bolidzie". Dzięki temu kierowcy autobusu wciąż mogę liczyć na herbatkę ;).

   Mi kilkanaście dni temu też jakiś pajac w Gliwicach zrobił podobny numer, ale na szczęście z dość daleka widziałem (zatrzymany samochód przed przejściem to była osobówka, a nie wysoki autobus) jego działanie i sam się zatrzymałem. I przyznam się, że miałem sporą satysfakcję z "instant karma", gdy 150-200 metrów dalej zatrzymał się przy policji :D.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: ale jakiego błędu, w nazewnictwie? i co z tego. Przecież pisałem że jakby Panie na pasach się rozejrzały a nie wlazły jak ślepe barany to byłaby większa szansa że do wypadku by nie doszło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: niestety do takich sytuacji dochodzi bardzo często, bardzo wiele osób popełnia ten błąd i jak rozmawiam ze znajomymi to sami przyznają że im też zdarzyło się przejechać przez pasy podczas gdy inne auto się zatrzymało. Sam też miałem nie raz taką sytuację i wiem jakie jest to niebezpieczne ale przy okazji nieintuicyjne. Coś dziwnego jest w nas że wszyscy wiem jak niebezpieczna jest taka sytuacja na drodze a jednak bardzo często popełniamy ten błąd. Fajnie by było jakby ktoś mądry w końcu znalazł na to jakieś rozwiązanie aby poprawić bezpieczeństwo pieszych. Nikt chyba świadomie nie chce przejechać człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kurayoo: błędu, ze nie wiesz co to jest ta zasada. Nazewnictwo to jest podstawa komunikacji. Jakby każdy sobie nazywał rzeczy jak chciał to nikt by się nie dogadał. Nigdy nie zrozumiem takich ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: Przestań się nakręcać. W Polsce mamy ogromny problem z przejściami dla pieszych, ministerstwo nawet nie wie ile ich jest. Z dotychczasowego audytu około tysiąca przejść 60% było do przebudowy lub likwidacji bo są po prostu niebezpieczne. Zobacz jak wyglądają te w Niemczech czy na Litwie i porównaj do naszych. No ale przebudowy kosztują pieniądze a ustawy co najwyżej życie anonimowych obywateli.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin:
   Jak jadę rowerem to traktuje wszystkich bez wyjątków jak debili - zmniejsza trochę komfort jazdy ale pomaga przeżyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: Ok. Wina kierowcy jest bezapelacyjna tylko to małe pocieszenie gdy grozi ci wózek inwalidzki, amputacja nogi albo smierć! Ja tam wole się trzy razy upewnić czy mogę wejść bo co z tego, że miałem pierwszeństwo a leżę w grobie!?

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu Oczywiście masz rację, ale wykopki widocznie wyznają idiotyczną wiarę, że przechodzeń na pasach nie musi nawet patrzeć czy jedzie jakiś samochód. Podobnie idiotycznie zachował się ojciec, który z rodzinką przechodził przez ul. Sokratesa w Wawie i został zabity. Wykopki nie rozumieją, że każdy uczestnik ruchu musi myśleć i piesi nie są zwolnieni z upewnienia się czy nic nie jedzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: Czyli co? Śluza jednopasmowa na dwupasmówce żeby pieszych przepuścić? Przejście podziemne czy nadziemne? Najlepiej co 3km prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   no tak, dopiero jak widzisz, że pojazd obok może faktycznie coś odj!#?ć. Ale nie robisz tego zawsze.

   @Krupier: No nie, nie zawsze ale zawsze masz ogarniać to co się dzieje dookoła, by taką sytuację dostrzec. Czasami trzeba też pomyśleć za innych.

   wystarczyć powinno samo rozejrzenie się przed wejściem na przejście. Na samym przejściu pieszy ma dokładnie takie samo pierwszeństwo jak ty na drodze z pierwszeństwem i dokładnie tak samo jak ty ma prawo oczekiwać, że inni uczestnicy ruchu poruszają się prawidłowo.

   @Krupier: Nie, nie powinno. Od przedszkola mi tłukli (czy teraz w ogóle są takie lekcje?) schemat zachowania na przejściu. To, że masz pierwszeństwo nie zwalnia Cię z obowiązku obserwacji drogi. Wyobraźnia - mówi to Panu coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   gdyby wszyscy kierowcy rozglądali się zawsze na każdym skrzyżowaniu to wypadków nigdy by nie było. Argument z dupy. Musimy dążyć do tego by pieszy czuł się na przejściu bezpiecznie, a tymczasem póki co nawet mając zielone światło nie jest mu to wcale gwarantowane.

   @Krupier:

   Art. 13 prawo o ruchu drogowym
   1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: przecież tu nie o to chodzi? Dziewczyny przechodzą prawidłowo, a debile w aucie jedzie jak kretyn, nie bacząc na to co się dzieje na drodze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Airbus: Dziewczyny przechodzą prawidłowo ale też nie bacząc na to co się dzieje na drodze.

   Art. 13 prawo o ruchu drogowym
   1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: ofiary nie były dorosłymi osobami.

  •  

   pokaż komentarz

   @DawidWarsaw: przechodniem na pasach może być dziecko, inwalida, czy niewidomy. Po to mamy publiczne egzaminy na prawo jazdy, by myśleć też za innych. Zwalanie winy na pieszych to przykładanie ręki do tego popularnego w polsce sposobu mordowania ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @dafto Jeżeli nazywasz wypadek drogowy morderstwem, to świadczy to o ignorancji lub celowym manipulowaniu pojęciami .

  •  

   pokaż komentarz

   @niebiesko-niebieski: Nie wiem dlaczego Cię minusują. Stwierdziłeś fakt. Tak jest że cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo. Wszyscy porównują kulturę zachodnich kierowców, ale nikt nie wspomina o kulturze i edukacji zachodnich pieszych którzy też rzadziej odwalają takie cyrki.
   Jestem przewaznie pieszym i nie wyobrażam sobei sytuacji żeby kiedykolwiek odwalić takie gówno jak tutaj na filmie. Chyba że był bym pod wpływem jakichś zj@??nych Dragów albo nieźle nawalony, bo w takim stanie człowiek nie kontroluje się do końca. Temat męczony za każdym razem, wniosków żadnych. Kierowca winny w 100% spowodowania wypadku drogowego. Dziewczyny winne w 100% za swoje kalectwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: @reddin: ewidentna wina kierowcy ale to operator ma rację, a gdyby biorąc pod uwagę że to nie chwila nieuwagi a jebnąłby nimi o beton bo po prostu hamulec niezadziałał to co wówczas? Trzeba uważać jak się wchodzi na pasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: zasada ograniczonego zaufania dotyczy nawet sygnalizacji świetlnej. Jeśli masz zielone światło i ruszasz samochodem a na pasach będą ludzie i ich potrącisz to jest w 100% twoja wina. Bo zielone światło uprawnia Cię do przejazdu "pod warunkiem"

   I tak samo piesi mogą wkroczyć na drogę na pasach na zielonym świetle "pod warunkiem" w dodatku musza zachować czujność. Zresztą, co tu duzo gadać. 3 idiotki równo p?!?@?$nięte przez busika, zadna z nich nie spróbowała upewnić się czy mogą spokojnei opuścić przejście. To tylko pokazuje Obraz ogłupiałego i bezmyslnego społeczeństwa. Jezdnia to nie plac zabaw ani chodnik, drugi raz już nie wpadną pod samochód o ile wyciągną wnioski z tej lekcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @artur-moander: nie wiesz co to jest zasada ograniczonego zaufania.

   Piesi byli na przejściu gdzie maja bezwarunkowe pierwszeństwo. Kierujący popełnił przynajmniej 2 wykroczenia. Piesi 0.

   Do tego nigdzie nie napisałem, że nie należy zachować ostrożności.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6
   Art. 4. "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania."

   Masz prawo liczyć na to że ktoś zachowa się tak jak powinien i w ten sposób.
   Okolicznością odmiennego zachowania się na drodze jest pędzący nie hamujący Bus. :)

   Ja wiem ze wszyscy te zasadę interpretują inaczej, ja tez, bo łatwo to odwrócić w drugą stronę. Ale dotyczy ona tego ze masz prawo do tego aby czuć się bezpiecznie z przodu i z tyłu, ale musisz być uważny, bo w kazdej chwili moze wystąpić nagła sytuacja. Więc najłatwiej opisać cały ten ART.4 "UFAJ, ale SPRAWDZAJ".

  •  

   pokaż komentarz

   @artur-moander: nie wiem jaki to ma związek ze wszystkim co wcześniej pisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier:

   to mam dla ciebie złą wiadomość bo chyba nie do końca rozumiesz na czym ona polega. Bo chyba nie myślisz, że na tym by nie ufać innym uczestnikom ruchu drogowego?

   To na czym w takim razie?

   Jak jedziesz drogą z pierwszeństwem przejazdu to też zawsze zwalniasz i rozglądasz się na boki czy przypadkiem nic ci nie wyjeżdża z podporządkowanej, czy może jednak zakładasz, że inni uczestnicy ruchu drogowego znają przepisy?

   A ty zawsze jedziesz prosto, klapki na oczach i zero patrzenia na pobocze? Zawsze coś może wyskoczyć, choćby dzik czy sarna. A zwalnianie choćby do 70 na skrzyżowaniach to dobra praktyka (zresztą, usankcjonowana prawnie, bo większość skrzyżowań na drogach krajowych jest poprzedzona ograniczeniem do 70, a czasem do 50).

  •  

   pokaż komentarz

   @Zawodowy_Janusz: chciałbym zobaczyć jak jedziesz po mieście i patrzysz czy z każdej podporządkowanej drogi ktoś tobie nie wyjeżdża.

  •  

   pokaż komentarz

   no zajebiste statystyki

   @chiraq: Co jest zajebistego w zabitych i rannych ludziach? Myśl zanim coś napiszesz. Przez nonszalancję polskich kierowców giną ludzie, na każdym kroku przejście przez przejście to walka o życie.

   źródło: piesi.png

  •  

   pokaż komentarz

   @artur-moander: Sam kiedyś o mały włos został ściągnięty z przejścia dla pieszych przez kierowcę omijającego stojący przed przejściem pojazd i gdyby nie to, że przed wyjsciem zza niego wychyliłem się sprawdzić czy nic nie jedzie to bym miał piękny pogrzeb. Co z tego, że ktoś zostanie skazany za wypadek śmiertelny, skoro nam ani naszym bliskim to życia nie wróci.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: Gościu te statystyki to czysta manipulacja i kłamstwo, które jest spowodowane tym co jest wypisywane w protokołach policyjnych. jade codziennie do pracy samochodem i cała ta Info-grafika wypieprza się na pysk.
   5% pieszych uzywało telefonu... z czego w zeczywistosci 70% pieszych uzywa telefonu. 10 przejść dla pieszych i codziennie przynajmniej 2 albo 3 razy ktoś wchodzi na drogę w ogóle nie upewniając się czy nic go nie potrąci. 80% ludzi który wchodzą na pasy nawet nie spojrzy w j#%$ne LEWO... co to jest za roznica uzywac telefonu a pisac SMS? hahaha... no jasne bo w statystykacjh uwzglednia sie tylko tych idiotów pieszych którzy Policji powiedzieli ze Pisali SMS... no tak, bo nikt nie będzie próbował okłamać pana policjanta... No żal....

  •  

   pokaż komentarz

   O jest pierwszy wykopek, co robi fikołki, by obwinić ofiary a nie świętego polskiego kierowcę, choć ewidentnie to tylko wina kierowcy.

   @reddin: Cmentarz też jest pełen tych co mieli pierwszeństwo i nie byli winni.
   To, że tu jest ewidentna wina kierowcy nie oznacza tego, że te młode (jak i większość pieszych) ryzykuje życiem wchodząc na pasy przecinające drogę nie patrząc w stronę aut które mogą w nie wjechać.
   Jakim dzbanem trzeba być aby na drodze nie zachować choć minimum ostrożności.

  •  

   pokaż komentarz

   chciałbym zobaczyć jak jedziesz po mieście i patrzysz czy z każdej podporządkowanej drogi ktoś tobie nie wyjeżdża.

   @vitek6: Co w tym trudnego, dziwnego? Nie rozumiem. Chyba każdy normalny ogarnia wzrokiem co się dzieje dookoła, szczególnie jak zbliżasz się do skrzyżowania. Taka sama czynność jak patrzenie w lusterka. Nie mówię, że zwalniam i się rozglądam jak debil. Jak ktoś ogarnia tylko szerokość swojego pasa i 10m naprzód to lepiej niech nie jeździ.

  •  

   pokaż komentarz

   Cmentarz też jest pełen tych co mieli pierwszeństwo i nie byli winni.

   @m0rgi: Nie cmentarz jest pełen tych co umarli. Te sztampowe hasełko służy tylko przerzucaniu winy na poszkodowanych.

   Gościu te statystyki

   @artur-moander: To nie są statystyki, tylko badanie. Jest ono bardziej wiarygodne od randowmowego wykopka. I jesteś w 76% Moja rada, jedź w końcu wolniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: Dostajesz minusy za napisanie prawdy. Co z tego, że wina kierowcy busa bezsporna, skoro przez brak rozglądania dziewczyny mogły zginąć. A wystarczyło stanąć i się rozejrzeć. Jakoś mi się nigdy nie zdarzyło popełnić takiego błędu. Myślę za innych uczestników ruchu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zawodowy_Janusz: naprawdę chciałbym zobaczyć jak to wygląda jak jedziesz jakąś dwupasmówką, w okół drzewa, budynki i inne pierdoły, ty masz zielone ale rozglądasz się czy przypadkiem ktoś rozpędzony z podporządkowanej nie wyjeżdża.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki myślał że jak jedzie w metalowej puszcze to nie poniesie konsekwencji.

   Stało się mu coś?

  •  

   pokaż komentarz

   Stało się mu coś?

   @hphp123: tak. Solidny mandat, może trauma. Cholera wie.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6 rzeczywiście tragiczne, prawie jak śmierć albo dożywocie jako roślina

  •  

   pokaż komentarz

   @hphp123: a kto mówił, że coś tragicznego mu się stało?

  •  

   pokaż komentarz

   naprawdę chciałbym zobaczyć jak to wygląda jak jedziesz jakąś dwupasmówką, w okół drzewa, budynki i inne pierdoły, ty masz zielone ale rozglądasz się czy przypadkiem ktoś rozpędzony z podporządkowanej nie wyjeżdża.

   @vitek6: Chryste Panie... Wygląda to tak: jadę, mam oczy, patrzę przed siebie i wzrokiem ogarniam skrajnię drogi a widząc skrzyżowanie ruszam gałką oczną by kątem oka zerknąć co się tam dzieje. Nie kręcę łbem prawo-lewo i nie mówię o każdej podporządkowanej i nie stoję pół godziny i się nie zastanawiam. Jeszcze bym Ci pokazał jak patrzę w lusterka, a nawet przy zmianie pasa jak oprócz lusterka odkręcę łeb jeśli nie jestem pewny, a mogę mieć podejrzenie, że ktoś się w martwej strefie schował ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Skończ już, proszę Cię. Jeśli dla Ciebie takie podstawy to są dziwne rzeczy nie do ogarnięcia to oddaj prawko i jeźdź autobusem dla dobra ogółu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zawodowy_Janusz: nigdy nie miałem żadnej stłuczki z mojej winy. Po prostu znam ograniczenia. Ty nie. Wiem, że nie zawsze patrzę co się dzieje w podporządkowanych jak sobie jadę z pierwszeństwem, gdzie są światła itd i zapewne też tak masz tylko teraz cwaniaka zgrywasz. Nie wiem czy nie wyjedzie coś szybko zza drzewa albo zza budynku. Nie rozglądam się też na skrzyżowaniach jak startuje ze świateł.

   Skończ już, proszę Cię. Jeśli dla Ciebie takie podstawy to są dziwne rzeczy nie do ogarnięcia to oddaj prawko i jeźdź autobusem dla dobra ogółu.

   @Zawodowy_Janusz: dlaczego miałbym oddać? Nigdy nawet kolizji nie spowodowałem. Mandat jeden w życiu dostałem chyba tydzień po odebraniu prawka...

   Sam pewnie nie wiesz ile tak naprawdę nie widzisz.

  •  

   pokaż komentarz

   A nastolatki wyszły jak krowy nie dbajac o wlasne życie, myslac ze biale pasy to ochronne pole siłowe

   @Operator_Zaworu: nigdy nie zrozumiem, czemu dostałeś tyle minusów. Pewnie, bus złamał przepisy, ale jak można na własne życzenie wejść pod z daleka widoczny wielki samochód ...

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rozglądam się też na skrzyżowaniach jak startuje ze świateł.

   @vitek6: A widzisz, a mnie to uratowało dupę. Może to kwestia nawyków z pracy gdzie m.in. prowadzę wózki widłowe i z każdej alejki, zza każdego rogu, zza każdej wysokiej palety może Ci ktoś nagle wyjść, wyjechać - na bardzo ciasnej i zaludnionej hali. Po prostu musisz więcej ogarniać niż niekiedy podczas jazdy samochodem. Nie cwaniakuję tylko pewne nawyki są dla mnie tak naturalne jak spanie na leżąco.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddin: Wrzucasz infografikę o tym, że kierowcy przekraczają prędkość, a parę dni wcześniej pokazujesz jako wzór kolesia, który w terenie zabudowanym jedzie 60 km/h pomimo wielkiego świecącego znaku (50)...

   No ja nie wiem co myśleć o tym co ty wypisujesz na tym portalu...

  •  

   pokaż komentarz

   To na czym w takim razie?

   @r1fez: wyjaśniono wyżej.

   A ty zawsze jedziesz prosto, klapki na oczach i zero patrzenia na pobocze? Zawsze coś może wyskoczyć, choćby dzik czy sarna. A zwalnianie choćby do 70 na skrzyżowaniach to dobra praktyka (zresztą, usankcjonowana prawnie, bo większość skrzyżowań na drogach krajowych jest poprzedzona ograniczeniem do 70, a czasem do 50).

   @r1fez: no jeśli jest ograniczenie prędkości to zwalniam. Jeśli jest jakakolwiek inna sytuacja, która by to wymuszała (czyli właśnie ograniczenie zaufania) to też to robię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: @Operator_Zaworu: Widze ze kolega z tych co uważa ze kobieta zbyt seksownie ubrana zasługuje na gwałt. Dziewczyny były w grupie to pewnie sobie gadały, normalnie jak bym zobaczył ze jedno auto się zatrzymało to tez nie spodziewał bym się ze jakiś dzban za tym autem będzie dalej jechał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: Debile zdążyli Cię zminusować mimo że w 99% sami będąc w podobnej sytuacji zrobiliby to samo co kierowca busa. Ludzie nie mają wyobraźni!

  •  

   pokaż komentarz

   "O jest pierwszy wykopek, co robi fikołki, by obwinić ofiary a nie świętego polskiego kierowcę, choć ewidentnie to tylko wina kierowcy."

   @reddin a czy ktoś twierdzi, że winne są te dziewczyny? One przechodzą przez jezdnie bez żadnej kontroli co się wokół nich dzieje. A z tabelki którą wstawiłeś widać, że pieszy na pasach dla wlasnego dobra piwinien zachować szczególną ostrożność.
   Ja tam swoje dzieci uczę, żeby patrzyły na samochody nawet jak przechodzą na światłach.

  •  

   pokaż komentarz

   No ja nie wiem co myśleć o tym co ty wypisujesz na tym portalu...

   @FlasH: Ty lepiej za dużo nie myśl, bo się spocisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Operator_Zaworu: zaworek panu popuścił i wyparowała całkowicie zawartość mózgu, co czyni niezdolnym do życia w społeczeństwie, usuń konto na początek!

 •  

  pokaż komentarz

  Ech. I znowu te niebezpieczne i niespotykane nigdzie indziej, powtarzam, nigdzie indziej na świecie podwójne przejścia dla pieszych prowokują biednych kierowców do niebezpiecznych manewrów. :/

  I jeszcze ten kierowca zatrzymujący się przed przejściem! Przecież jest zakaz zatrzymywania się w obrębie 10 metrów od przejścia!

 •  

  pokaż komentarz

  Ale gówniana sytuacja. Z prawnego punktu widzenia nic nie broni kierowcy busa: wyprzedzał przed przejściem. Ale jak on niby miał ocenić czy osobówka przepuszcza pieszych, czy tylko jedzie powoli bo wjeżdża z podporządkowanej? Miał pecha.

  •  

   pokaż komentarz

   @kombajnbizon: po to ma mozg zeby ocenic, szczegolnie jak widac gdy pojazd po prawej przed przejsciem stoi a nie jedzie jak to Ci sie wydaje...

  •  

   pokaż komentarz

   . Ale jak on niby miał ocenić czy osobówka przepuszcza pieszych, czy tylko jedzie powoli bo wjeżdża z podporządkowanej?

   @kombajnbizon: Srak. Na pasach się nie wyprzedza i zachowuje szczególną ostrożność.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jak on niby miał ocenić czy osobówka przepuszcza pieszych, czy tylko jedzie powoli bo wjeżdża z podporządkowanej?

   @kombajnbizon: nie wiem, może dlatego, że znaki mu sugerują, że w tym miejscu mogą pojawić się piesi?

   Jak pojazd przed tobą będzie skręcał w prawo bo za pasami jest droga to też będziesz na ślepo go omijał/wyprzedzał "bo on skręca, a nie puszcza pieszych"?

  •  

   pokaż komentarz

   @kombajnbizon: w busie na 100% miał widoczność. W odwrotnej sytuacji jest ciężej, dlatego ja obecnie mocno zwalniam w takich sytacjach. Miałem z dwa razy sytację że w okolicy przejścia z pośród aut stojących w korku na pasie obok wyszli mi na jezdnię piesi.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jak on niby miał ocenić czy osobówka przepuszcza pieszych

   @kombajnbizon:

   źródło: Znaki 01.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jak on niby miał ocenić czy osobówka przepuszcza pieszych, czy tylko jedzie powoli bo wjeżdża z podporządkowanej?

   @kombajnbizon: zwolnić i się rozejrzeć. Tak to zazwyczaj się robi.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jak on niby miał ocenić czy osobówka przepuszcza pieszych, czy tylko jedzie powoli bo wjeżdża z podporządkowanej? Miał pecha.

   @kombajnbizon: on nie ma oceniać dlaczego ktoś się zatrzymał tylko się k?%%a zatrzymać.

   Po to są właśnie te przepisy aby do takich sytuacji nie dochodziło a ty k?%%a bronisz bandytę drogowego (znając życie to nie pierwszy jego raz).

   Dorośnij, skończ szkołę podstawową czy tam liceum do którego chodzisz, zrób prawko to pogadamy.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jak on niby miał ocenić czy osobówka przepuszcza pieszych, czy tylko jedzie powoli bo wjeżdża z podporządkowanej?

   @kombajnbizon: Debilu. Jeśli nie masz dobrej widoczności to zwalniasz do takiej prędkości, byś mógł w ciągu sekundy zatrzymać się.

   Chciałbym żeby specjalne jednostki policji jeździły po drogach i za każdym razem jak zobaczą takiego debila - łapały go i zamiast mandatu - nap@@?$$!anie pałami. ヽ( ͠°෴ °)ノ
   Niektórzy kierowcy są tak tępi, że tylko pałą można wytępić z nich złe nawyki.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jak on niby miał ocenić czy osobówka przepuszcza pieszych, czy tylko jedzie powoli

   @kombajnbizon: nic nie musi oceniać Jezu! Ma zakaz wyprzedzania przed i na przejściu więc nawet jak nie ma pieszego to on tam MUSI stanąć.

 •  

  pokaż komentarz

  Znowu dzbany zrzucają winę na ofiary, victim blaming widzę z komuny zakorzenione ( ͡° ͜ʖ ͡°)