•  

  pokaż komentarz

  Takich miejsc są setki, w każdym z nich nieraz setki zwłok. Dziesiątki tysięcy ludzi wywleczono z domów nieraz od razu w 1939 albo aresztowano w następnych miesiącach i zamordowano tylko za to, że byli Polakami. Sąsiedzi przebrani w mundurki Selbschutzu dokonywali przy okazji osobistych porachunków i rabowali majątek Polaków. O tym "mitologia holocaustu" milczy. Niemcy mordowali i tuszowali zbrodnie do samego końca, w styczniu 1945 już było prawie słychać armaty krasnoarmiejców... Zbrodniarze uciekli do RFN i włosek im z główek nie spadł, pomimo dostarczania nieraz całych tomów dowodów i zeznań świadków. Niemcy tomy wzięli i nigdy nie oddali - a bandyci dożyli spokojnej starości na emeryturach.

  •  
   pszegryw

   +24

   pokaż komentarz

   @torquemadek: wybili polska inteligencje, dlatego obecnie nasz robotniczo-chlopski narod jest kompletnie zbedny swiatu a nawetg nielubiany przez to ze nasi patologiczni przedstawiciele rozreklamowali juz go skutecznie

  •  
   pszegryw

   +26

   pokaż komentarz

   @pszegryw: tu jest polska inteligencja, zabita przez niemcow.
   ciala pomordowanych z tyłu, brak opasek na oczach, a jednak patrzyli opracwom prosto w oczy. Bardzo nam im teraz brakuje

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  
   pszegryw

   +10

   pokaż komentarz

   @torquemadek:

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  
   pszegryw

   +8

   pokaż komentarz

   @torquemadek:

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   @pszegryw: dobrze napisane.. przez myśl nie przechodzi że dzisiejsze pokolenia zbierają owoce 2 wś pod postacią inteligencji i mentalności narodu. Swoją drogą komunizm też zrobił swoje ale tyle co wojna zabiła ludzi wartościowych intelegentnie dla Polskiego narodu to przez głowę nie przechodzi..

  •  

   pokaż komentarz

   @pszegryw: moim upamientieniem tego wszystkiego jest stawanie się lepszym i uczebie się na błędach. Polecam książki Machiavelliego, otwierają umysł. Wiadomo, że wszystkiego się nie przewidzi i dużo wpływem ma tutaj przypadek ale zawszę trzeba myśleć. A co do przypadku mój dziadek przeżył pogrom przy Diablej Dziurzebpod po bitwie pod Jamną. Niemcy w odwecie po walkach postanowili spalić okoliczne wioaki w stodole. Mój dziadek akurat się napatoczył i przypadkiem jego przyszły teść i wielu innych. Teść zginął razem z resztą i rozpozno go po kalesonach, które były charakterystyczne... a dziadek z litości od starego Niemca w mundurze został uratowany przez swój młody wiek. Żołnierz podarował mu konia do ucieczki.

   Może do inteligenci nie pretenduje ale staram się. Odrabiać to co straciliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @pszegryw: uwielbiam takich dzbanow co walą konia do hasła "wybita inteligencja" i każda porazke tak tłumacza.
   To tylko pokazuje że c#@!# się znasz na historii gamoniu i nic nie wiesz o ii rp. Tak, strata tych ludzi to tragedia ale robienie z nich półbogów i idealizowanie międzywojnia mówi mi jedno - jesteś gamoniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @torquemadek Niemcy planowo mordowali do maja 1945 roku. Przykładem jest chociażby Cap Arkona i inne statki z więźniami z Neuegamme i Wesołej zatopione 3 maja przy akceptacji niemieckiej załogi cywilnej. Tylko jeden z cywilnych kapitanów zawrócił statek z 2000 jeńców do portu a na samej Cap Arkonie zatonęło 7000 ludzi (dla porównania w samym lesie katyńskim leży 4200 osob a w Kuropatach prawdopodobnie około 7000 i tyle w lesie Szpęgawskim koło Starogardu Gdańskiego )

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: chyba przesadziłeś z krytyką @pszegryw:, ja tu nie widzę gloryfikacji tych ludzi w takim stopniu jak opisujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: a ty jestes zwyklym chamem, widac twoje pochodzenie. Przeciez to co napisales mozna przekazac bez obrazania @pszegryw

  •  

   pokaż komentarz

   O tym "mitologia holocaustu" milczy

   @torquemadek: Co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę to, że terminem "Holokaust" określa się ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej, czyli planową eksterminację europejskich Żydów. Nie rozumiem dlaczego jako Polacy mielibyśmy oczekiwać uwzględnienia w tym wydarzeniu, skoro akcja Inteligencja i inne były odrębnymi zbrodniczym ludobójstwem wymierzonym stricte w polski naród, który należy omawiać odrębnie względem tragedii Żydów.
   A jeśli chodzi o odpowiedzialnych to ci nie dożyli procesów, a według powojennej polityki sądzenie bezmyślnych karierowiczów, lemingów i marionetek nie było priorytetem. Różnie można to oceniać ale nie gadaj głupot, że nikt nie poniósł odpowiedzialności.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart Hmm. Może dlatego, że "niemojżeszowych" obywateli RP zginęło również ponad 2 miliony? A spośród 3 milionów "polskich Żydów" sporo było zakwalifikowanych do zagłady tylko antropologicznie/genetycznie i byli zwykłymi gojami-Polakami? Za mało?

  •  

   pokaż komentarz

   @torquemadek: Nie zrozumiałeś. Właśnie dlatego o tragedii naszego narodu trzeba mówić jako o ludobójstwie Polaków, a nie podpinać się pod Holokaust z oburzeniem oczekując, że inne narody uwzględnią nas w swojej własnej historiografii. Nie zmienia tu niczego fakt, że Żydzi że swoim PR oraz skali i charakteru ich ludobójstwa dominuje w temacie ówczesnych zbrodni popełnionych przez Niemcy.

   A spośród 3 milionów "polskich Żydów" sporo było zakwalifikowanych do zagłady
   Liczy się tylko to, że zginęli bo zostali uznani za Żydów. Analogicznie było z żydami francuskimi, greckim, czeskim, słowackim i całej reszty ówczesnej Europy. Trudno, żeby polskich nie było najwięcej skoro w Polsce była największa europejska diaspora.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie zrozumiałeś. Właśnie dlatego o tragedii naszego narodu trzeba mówić jako o ludobójstwie Polaków, a nie podpinać się pod Holokaust

   @Elaviart: Moim zdaniem raczej trzeba walczyć o "uznanie Holocaustu" za martyrologię nie tylko Żydów. Większość ofiar wojny rozpętanej przez Niemców i Sowietów nie była Żydami. I owszem, wszyscy "mają nas uwzględnić w historiografii", bo niby dlaczego nie "uwzględniać" ponad 2 milionów zabitych ludzi? Bo nie byli obrzezani?

   Zawłaszczanie martyrologii na wyłączność przez organizacje żydowskie to chory proceder, któremu trzeba przeciwdziałać. Już nie wspominając o prostej konsekwencji zawłaszczania w postaci otwierania drogi do ... obwiniania innych ofiar za "bierność" albo wręcz "współudział". To się już dzieje.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, strata tych ludzi to tragedia ale robienie z nich półbogów i idealizowanie międzywojnia

   @FrasierCrane: odpowiem ci cytatem z "Polactwa":
   "Wyobraź sobie, klarowałem swojemu amerykańskiemu przyjacielowi, że przez USA przeszła pół wieku temu taka epidemia, która zabijała każdego, kto miał roczny dochód powyżej pięćdziesięciu tysięcy
   dolarów albo skończony college. No, nawet, powiedzmy, nie każdego
   - czterech na pięciu. Wszyscy wasi profesorowie, eksperci, wszyscy
   wielcy biznesmeni, wszyscy ludzie tworzący potęgę tego kraju wyginęli. Prezydentem jest syn analfabety, po studiach, na których, z braku prawdziwych wykładowców, uczyli go półanalfabeci. Sekretarzem
   stanu został z braku laku lekko poduczony szoferak, a o gubernatorach poszczególnych stanów nawet nie warto mówić, jeszcze się nie
   nauczyli jeść nożem i widelcem, bo w ich sferach nie uchodzi to wcale za potrzebną umiejętność. Powiem od razu, że mój przyjaciel nie
   umiał sobie wyobrazić, jak by wyglądał jego kraj po takim kataklizmie. A ja sobie swojego wyobrażać nie muszę."

  •  

   pokaż komentarz

   bo niby dlaczego nie "uwzględniać" ponad 2 milionów zabitych ludzi? Bo nie byli obrzezani?

   @torquemadek: Znowu nie zrozumiałeś. Pisałem o historiografii Holokaustu w którym celem byli Żydzi mordowani za bycie Żydami w oczach nazistów. Ich przynależność państwowa również jest odnotowania w każdym możliwym źródle ale nie jest tutaj najistotniejszą. Polacy wymordowani za bycie Polakami zasługują na własną kartę historii, a nie podczepianie się pod Żydów. Analogiczna sprawa z każdym innym narodem.

   Głupkowatych spiskowych teorii, które poza internetem czyli w historycznej literaturze nie istnieją naturalnie nie ma co komentować. Szkoda, że nawet i tutaj tak wielu Polaków wyrzeka się własnej części historii chcąc dołączyć to najpopularniejszej, jeszcze kwicząc przy tym coś o zawłaszczaniu. Tragedia polskiego narodu to nie hebrajskie "całopalenie" tylko odrębne ludobójstwo, niezależne od ostatecznego rozwiązania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart: Ograniczanie Holocaustu tylko do Żydów to propaganda żydowskich organizacji chcących uzyskiwać konkretne korzyści. Zagłada dotknęła wiele milionów ofiar wśród innych narodów, grup etnicznych, wyznań. Nikt się nie "podczepia" - natomiast trzeba reagować na zawłaszczanie martyrologii. Tak się składa, że to Naród Wybrany ma największe możliwości propagandowe (np. Hollywood i media w USA), stąd odpowiednią strategią jest rozszerzanie już wprowadzonego przez nich terminu, zamiast tworzenia nowego. Cała "historiografia Holocaustu" to zaledwie ok. 40 ostatnich lat, przedtem nie było to tak traktowane, nawet na Zachodzie.

   Nie wolno rozgraniczać ludobójstwa na "wasze" i "nasze" - skoro nawet ofiary należały często jednocześnie do obu.

   Również dla Słowian było przygotowane "ostateczne rozwiązanie", tyle że było póki co wprowadzane na terenach bezpośrednio włączonych do Rzeszy (wiem coś o tym bo tu mieszkam) - a całościowo miało być wprowadzone w następnych latach.

   Nazywanie tego "głupkowatymi spiskowymi teoriami" świadczy o klapkach na oczach i zapatrzeniu w Jedynie Słuszne Źródła tworzone z tym większą intensywnością, im więcej lat minęło od prawdziwych wydarzeń i im mniej naocznych świadków pozostało.

  •  

   pokaż komentarz

   Ograniczanie Holocaustu tylko do Żydów to propaganda żydowskich

   @torquemadek: Naziści sami "ograniczył Holokaust" do Żydów. Porozmawiajmy o konkretach, ilu Polaków z innego powodu niż bycie Żydami zostało usmierconych w Treblince, Sobiborze, Bełżcu, Auschwitz II czy w akcji Dożynki? Czy pośród "wrogów Rzeszy" na które polowały Einsatzgruppen znajdowała się jakąkolwiek inna grupa etniczna czy naród poza Żydami niezależnie od płci czy wieku?

   Nie wolno rozgraniczać ludobójstwa na "wasze" i "nasze" - skoro nawet ofiary należały często jednocześnie do obu.
   Jeśli ludobójstwa były odrębnymi wydarzeniami, o różnej genezie to wręcz trzeba je rozgraniczać. To że Żydzi posiadają więcej środków na popularyzowanie własnej historii to znaczy że mają się nimi dzielić? To nie jest żaden socjal, poza tym jak już wspominałem, w historiografii Holokaustu Polska i Polacy i tak są wymieniane, głównie w pozytywnym świetle, analogicznie do swoich zasług i znaczenia. Ale jeśli podstawową ofiarą byli tutaj Żydzi i temat dotyczy niemieckiego Endlosong to o nich jest i zawsze będzie mowa przede wszystkim. Oczekiwanie na uwzględniane zupełnie odrębnych, stricte antypolskich zbrodni jest niedorzeczne.

   Również dla Słowian było przygotowane "ostateczne rozwiązanie"
   Liczne, często wzajemnie sprzeczne plany różnych departamentów III Rzeszy to raczej kategoria mrzonek, a nie wydarzenie. Oczywiście również warte odrębnego omówienia, co się zresztą robi, wystarczy jak się przejdziesz do najbliższej biblioteki zamiast czekać w kinie na hollywoodzkie dzieło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart: Żydzi byli pierwszym etapem. Nawet dla nich najpierw było przewidziane przesiedlanie i niewolnictwo, "ostateczne rozwiązanie" to pomysł dopiero z 1940-42. To, że Polaków mordowano "nieekonomicznie", nie zmienia w żaden sposób faktów, że zginęło ponad 2 miliony nie-żydowskich obywateli RP. Prawie tyle samo, co żydowskich, przy czym nawet tych "żydowskich" często Niemcy zaliczali wg kryterium, z którym sami mordowani się już nie zgadzali.

   Nie była to żadna "totalna zagłada", bo całkowita populacja Żydów na świecie liczyła ponad 15 milionów, i to licząc ostrożnie, bez "gojów" (których Niemcy by również zaliczyli do "rozwiązania"). Jest to nie jakoś znacząco mniejsza liczba od populacji Polaków (24 miliony w kraju). Nie ma wielkiej jakościowej różnicy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że polski naród został niszczony na własnym rdzennym terytorium i specjalnie systematycznie mordowano nam elity - podczas gdy żydowskie elity w większości albo były bezpieczne za oceanem albo zdążyły uciec.
   I biorąc pod uwagę, że drugi agresor - Stalin - okupował i mordował nas jeszcze długo po 1945, kiedy Żydzi już mogli odbudowywać własną tożsamość.

   Geneza również nie była różna - była wręcz identyczna. Niemcy likwidowali wszelkie przeszkody w budowaniu swojego narodowego państwa, a elementy żydowski czy słowiański zostały potraktowane jako szkodliwe i nadające się tylko do wyzyskania i likwidacji.
   Zaciekłość nazistów w niszczeniu Żydów wynikała raczej z większych wpływów narodu wybranego i postrzegania ich jako większego zagrożenia dla Niemiec, a z kolei np. Polaków traktowano jako element jednak przez wieki wymieszany z Niemcami i nadający się do przynajmniej częściowej asymilacji.

   Tego nie znajdziesz w "historiografii zagłady", bo ta została zawłaszczona przez jedną organizację. Przeciętny Smith na Zachodzie nie ma o tym zielonego pojęcia - i nie pójdzie "do najbliższej biblioteki" (w której i tak ma małe szanse coś znaleźć), tylko pójdzie do kina albo włączy TV, gdzie zobaczy nie tylko wersję wojny Tarantino ale np. korzystające z żydowskiej narracji paszkwile typu "Nasze matki nasi ojcowie" albo inny "Czerwiec 1941".

   Edit: tak mi się skojarzył żarcik:

   źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Zapewne jeszcze wiele takich niemieckich zbrodni, czeka na odkrycie i upamiętnienie ofiar.

 •  

  pokaż komentarz

  Od krewnego słyszałem że kiedyś "lata temu" nawet można było znaleźć kawałki kostek w tej przeklętej dolinie.. swoją drogą na pomorzu takich dolin i miejsc jest mnóstwo tutaj na pomorzu np. Tam gdzie pewna marka wody pobiera wode znajdowało sie cos w stylu doliny smierci tylko na mniejszą skale pozdrawiam tych co wiedzą. Nie bede psuł wam smaku ;) ci co wiedzą niech wiedzą( ͡° ͜ʖ ͡°)