•  

  pokaż komentarz

  Bardzo ciekawe i rzetelne spojrzenie, szczery wywiad. Od początku jedyny poseł który miał na tyle jaj by stwierdzić że PiS w ogóle sobie nie radzi. Bardzo szkoda że nie został ministrem zdrowia - może wtedy przebieg epidemii w Polsce by wyglądał całkowicie inaczej...

 •  

  pokaż komentarz

  Podwójnie ciekawe znalezisko. Po pierwsze interesujące zjawisko w postaci dwugłosu w partii opartej na kulcie wodza, a po drugie domena, z której pochodzi tekst. Otóż jest to dziennik, na który zęby sobie ostrzy kapitał państwowy. PolskaTimes należy do Polska Press, który jest na celowniku orlenu.
  I teraz sobie wyobraźcie, że ten dziennik, jak i reszta z wydawnictwa należy do państwa. Nigdy byście nie usłyszeli o wątpliwościach Sośnierza.

 •  

  pokaż komentarz

  jaki totalny lockdown? Co on p@@@?$%i i co po półroku zeszlibysmy do 500 przypadkow dziennie ogromnym kosztom gospodarczym i społecznym i pozniej od nowa w góre i co i tak co pół roku?

  •  

   pokaż komentarz

   @michallbn: bez tego mamy upadek służby zdrowia i ścielić się będzie trup ulicami. COVID to nie jest jakaś tam choroba która jest jak grypa niestety, zostawia ślad. Polska już przegrała przez niekompetencję rządu.

  •  

   pokaż komentarz

   @michallbn: Chyba nie zrozumiałeś? Jeżeli całkowicie się odizolujemy, to może da się to zahamować - ale, co dalej?

  •  

   pokaż komentarz

   @eriicforrester: ścielić to możesz łóżko, trup się ściele

  •  

   pokaż komentarz

   @eriicforrester: kupisz ludziom jedzenie, jeżeli ich biznes upadnie? Opłacisz ich rachunki?

  •  
   Rupertciak

   +123

   pokaż komentarz

   bez tego mamy upadek służby zdrowia

   @eriicforrester: Nawet jak sobie zamkniesz kraj i tym sposobem "uratujesz służbę zdrowia przed zapaścią przez COVID" to wygenerujesz inną zapaść związaną z brakiem pieniędzy m.in na służbę zdrowia. Pieniądze na NFZ i szpitale biorą się z dochodów państwa - z nas obywateli, naszej pracy i aktywności gospodarczej. Jak zabraniasz ludziom pracy i zarabiania pieniędzy to ci siłą rzeczy nie wpłacą kasy do budżetu. Więc nie będziesz mieć kasy na leczenie.

   Ludzie którzy przetrwają i mają kasę na leczenie prywatne - poradzą sobie, cała gromada ludzi biednych lub przeciętnie zarabiających sobie jednak nie poradzi i ludzie będą umierać w kolejkach po chemię, naświetlania, nie będzie ich stać na leki na swoje schorzenia, ciężko będzie się dostać do specjalistów itd. CIĘŻEJ niż było to przed pandemią.

   Jest już po ptakach, to co rząd robi to jakieś nieudolne "damage control", które się im wysra zaraz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nikczemny_Pomidor: Czemu ja mam to robić? Ja pracę mam i jej nie stracę.

  •  

   pokaż komentarz

   się będzie trup ulicami.

   @eriicforrester: trupy na pewną będą... jak się ludzie wk??!ią tracąc pracę i względny dobrobyt. Bo banda debili nie potrafi czytać prostych zestawień liczbowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @eriicforrester: ale chcesz jej pozbawić wielu osób. Widać nie masz za grosz wiedzy ekonomicznej

  •  

   pokaż komentarz

   Pieniądze na NFZ i szpitale biorą się z dochodów państwa - z nas obywateli, naszej pracy i aktywności gospodarczej.

   @Rupertciak: Oj nie, te pieniądze się biorą od mafii VATowskiej z którą PiS walczy skutecznie jak nikt ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @eriicforrester: I tak mamy upadek służby zdrowia. Jak padnie gospodarka to będzie jeszcze gorzej. Na razie głównie zagrożeni są ludzie starsi 60+ i z dodatkowymi chorobami. Jak ludzie w wieku produkcyjnym zaczną tracić pracę to stres i gówniana dieta (z biedy) sprawi, że to oni zaczną umierać na coronkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nikczemny_Pomidor: Już sprzedaż w sklepach i w restauracjach drastycznie spadła, późniejszy lockdown to dłuższe ograniczenia i dłuższe tłumienie wirusa, krótki i szybki lockdown jest prawdopodobnie najlepszy

  •  

   pokaż komentarz

   @Nikczemny_Pomidor: Nie chcę jej pozbawiać nikogo, na tym polega posiadanie zrównoważonego budżetu, że odpowiednie suwaki można przenosić w ramach wyższego zapotrzebowania w tym na ochronę zdrowia, pobudzenie gospodarki i odszkodowania. Już na początku epidemii w Polsce popełniono katastrofalną ilość błędów, oprócz tego lockdownu bo to sytuacja była nowa i nikt nie wiedział jak to będzie wyglądać to też można im to wybaczć. Rządzą nami kompletni dyletanci i idioci. W tej sytuacji nie wiadomo co robić, najlepiej byłoby starać się wygasić epidemię poprzez jakieś wspólnotowe działania raz i drastycznie ale szybko. Komentarzy o wiedzy ekonomicznej nie skomentuję, bo wyciągnąłeś ten wniosek z własnej dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @michallbn: coz, odkad pojawia sie w mediach po pierwszym lockdownie pokazuje, ze wcale nie zdusilismy, bo wirus byl w takim momencie, ze zduszenie tymi metodami bylo nieskuteczne.To tak jak budowa tamy, gdy juz wszystko jest pod woda... Ona juz niczemu nie zapobiegnie, bo na to juz jest za pozno, dlatego dzialania powinny byc inne. No ale wybory i zabawy w ideologie, przycmione tym, ze w wakacje wirus moze sie i rozprzestrzenia, ale rzadziej atakuje, bo to nie sa dla niego sprzyjajace warunki. Stad wlasnie bylo o testowaniu osob bez objawow, albo z nielicznymi objawami. Tak, aby trzymac reke na pulsie, a tu rzad sie budzi, bo przyszla jesien, wirusy przeziebien maja bardzo dobre warunki do ataku i atakuja.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście, od gremium eksperckiego dostałem minusy bo zrzekłem się odpowiedzialności za upadki biznesów w Polsce. No, ciężko by mi było je spłacić. Od tego jest państwo, to ono kreuje środowisko i w sytuacjach nagłych powinno posiadać zabezpieczenie. Rozwlekanie epidemii powoduje większe straty niż nagła próba jej powstrzymania. Tylko, że sama Polska nic nie zdziała, chyba że skutecznie będzie izolować przypadki które będą pojawiały się z zagranicy.

  •  

   pokaż komentarz

   Polska już przegrała przez niekompetencję rządu.

   @eriicforrester: czego ci zabrakło? jesiennych wyborów?

  •  

   pokaż komentarz

   @michallbn: Ja od początku uważałem że te lockdowny a w szczególności zamknięte granice nie mają sensu bo jak już otworzą to pasek postępu zacznie znowu rosnąć ale tym razem z bardziej rozproszonych ognisk. Sens ma jedynie izolowanie osób szczególnie narażonych oraz zakup sprzętu, respiratorów ale też szczepionka. Teraz to hotele przerabiać na szpitale za odpowiednią opłatą dla właścicieli bo i tak stoją pustawe a na tym mogą trochę zarobić oraz szkolić ludzi do walki z covid. 1 lekarz na 30-40 pacjentów wystarczy jak mu pomoże 3 przeszkolonych ludzi co będą zgłaszały mu różne rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @michallbn: On tylko powiedział że to jedyny sposób który poprawi sytuację. I ma racje.

  •  

   pokaż komentarz

   @eriicforrester: Izolacja w zglobalizowanym świecie jest poprostu niemożliwością. Musiałaby istnieć całkowita kontrola na granicach przez kilka następnych lat i ograniczenia w liczbie osób przybywających do kraju w tym obywateli polskich. Zwykły kierowca TIRa może być nosicielem, a na granicy zmierzą mu tylko temperaturę, musiałby być poddany kwarantanie przynajmniej na te 2 tygodnie i pod nadzorem policji, żeby uniknąć sytuacji gdzie np. wyszedłby do sklepu albo ktoś znajomy go odwiedził.
   O skutkach gospodarczych nawet nie będę wspominał.

  •  
   L..E

   +9

   pokaż komentarz

   @eriicforrester: ja prace mam i jej nie strace xD zajebiste myslenie, ciekawe po ch!$ ci ta praca bedzie potrzebna jak nie bedziesz mogl za nia bulki i kielbasy kupic pajacu

  •  

   pokaż komentarz

   Izolacja w zglobalizowanym świecie jest poprostu niemożliwością.

   @N3ur0Manc3r: małe państwa azjatyckie jakoś ogarniają.
   Ba Chiny ogarniają.
   Zobaczymy czy na długo, ale na razie jest ciekawie.

  •  

   pokaż komentarz

   @michallbn: gdybyś przeczytał artykuł to byś zobaczył co dokładnie powiedział : "Dziś wiemy już, że epidemia pójdzie dalej własnym torem i tylko zamknięcie kraju, silniejsze niż wiosną, dałoby rezultaty w perspektywie 3-4 tygodni. Ale na to już nikogo nie stać."

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: z chinami bym nie rumakował. Już chwalili się po wuhan, a od znajomych, którzy byli wtedy w chinach (w innych częściach) wiem, że tam też było słabo, ale o tym się nie pisało.

   Jeśli chodzi o kraje azjatyckie, to radzą sobie te, które zablokowały się bardzo wcześnie na przyjazdy z zewnątrz i kontrolują ściśle te przyjazdy. Tyle, że ile tak można żyć w więzieniu?

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli chodzi o kraje azjatyckie, to radzą sobie te, które zablokowały się bardzo wcześnie na przyjazdy z zewnątrz i kontrolują ściśle te przyjazdy. Tyle, że ile tak można żyć w więzieniu?

   @Kaczus2B: No albo to, albo brak dostępu do jakichkolwiek świadczeń medycznych, albo śmierć seniorów.

   Nie mamy innego pomysłu.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: Tak na prawdę, jest to kolejny koronawirus. Groźny na razie z 2 powodów,bo jest nowy i organizm go nie zna, oraz bo jest nowy i działa na większą skalę niż inne tego typu wirusy, po efekcie nowości się zacznie normalizować, jak w Szwecji. Jest podejrzenie, że przechorowanie chroni tylko na jakiś nie za długi czas, ale on może właśnie wystarczyć do tego, by nie było takich epidemii jak obecnie (chodzi o jednoczesną liczbę chorych), ale niesie też za sobą złą wiadomość, szczepionka może być mało skuteczna. Nie seniorzy wcale nie muszą umierać, na wiosnę był prezentowany pomysł jak ich chronić w tym etapie przejściowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @michallbn: to Ty p%$%$!@isz. Przecież on nie nawołuje do wprowadzenia lockdownu, tylko stwierdza dość oczywisty fakt - przy tej liczbie zarażeń tylko totalny lockdown byłby skuteczny. Dodaje jednak, że nikt sobie na to nie może obecnie pozwolić.

  •  

   pokaż komentarz

   @michallbn: Ktoś tu nie umie czytać, gość wyraźnie powiedział że "w tej sytuacji TYLKO TO BY POMOGŁO ale POLSKI JUŻ NA TO NIE STAĆ" wiec teraz to już możemy poskakać na piętach sobie.

  •  

   pokaż komentarz

   @eriicforrester: Chcesz wprowadzić totalny lockdown, do tego ostrzejszy niż na wiosnę, akurat w okresie, który tradycyjnie kojarzy się z największą konsumpcją? Przecież to rozp%#$?@$i gospodarkę doszczętnie... Po czymś takim koronawirus i pandemia to będą najmniejsze problemy z jakimi będzie musiał zmierzyć sie ten rząd...

  • więcej komentarzy(19)

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież to oczywiste, że temat jest nie do opanowania. Gdyby było jedno ognisko to jeszcze jeszcze, natomiast z rozproszonymi ogniskami nie ma opcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @michgur: temat jest do opanowania, łatwo nie będzie ale i tak łatwiej niż przygotowanie systemu ochrony zdrowia na falę covidowcow ktorej i tak żaden system ochrony zdrowia nie jest w stanie obsłużyć. Restrykcje, sledzenie kontaktow i szukanie wszystkich zainfekowanych, a szczegolnie tych bezobjawowych by móc przecinać łańcuchy transmisji poprzez izolację. To jest klucz.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: szukanie wszystkich kontaktów "szczególnie bezobjawowych". Chłopie w jakim Ty świecie żyjesz? Zejdź na ziemie tego się nie da już zatrzymać. To co mamy codziennie w wynikach zakażonych to tylko ułamek wszystkich osób z covidem, nie da się na tym etapie już zatrzymać rozprzestrzeniania tego

  •  

   pokaż komentarz

   @Marszal995: są nastepujace mozliwosci:
   1. Sciskamy poslady i staramy sie cofnac rozwoj epidemii do etapu klastrow.
   2. Przygotowujemy system ochrony zdrowia na lawine covidowcow jakiej nie widzial nikt
   3. Liczymy na to ze skoro panstwo zawiodlo to fala przynajmniej zostanie opanowanana przez bedacy w rekach prywatnych przemysl pogrzebowy.

   Co jest najbardziej wykonalne w Twojej ocenie?

   Ps: chinczycy z fala zachorowan sobie poradzili ponieważ do jednej prowincji rzucili zasoby z calego kraju. My nie bedziemy mieli takiego komfortu na zadnym etapie.

  •  

   pokaż komentarz

   Co jest najbardziej wykonalne w Twojej ocenie?

   @maniac777: Na obecnym etapie rozwoju epidemii i patrząc po tym że ogromna część ludzi dalej ma problem tak podstawowymi rzeczami jak prawidłowe założenie maski jak idzie do sklepu to opcja 3 bez dwóch zdań.

  •  

   pokaż komentarz

   @desf: no wlasnie wskazuję ze kluczem jest sledzenie kontaktow i docieranie do zakażonych. Przy działającym sledzeniu kontaktow maski czy restrykcje traca na znaczeniu. Ale ludzie nie moga marnowac czasu stojac w kolejkach do wymazow. To nie moze byc tak ze mija 8 dni od kiedy masz objawy do kiedy dostajesz wyniki testow. To musi byc tak ze od podejrzenia do wyniku musi uplywac mniej niz doba. To musi byc tak, ze gdy otrzymujesz wynik na kwarantanne automatycznie trafiaja wszyscy z ktorymi miales kontakt i musza byc rowniez automatyczne metody znajdowania tych osob. To powinno byc tak ze osoby kwarantannowane powinny byc testowane by nie wypuszczać osob zakaźnych. Ale oczywiscie nasze rodzime "panie to sie nie da" wiec ludzie musza umierac.

   Jak zwykle Polak musi być mądry dopiero po szkodzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: p#%$#@!isz jak potłuczony, a niby jak ich wszystkich wyszukasz? Przecież każdy możliwy sposób zostanie z miejsca storpedowany, przez Liberum Veto ze strony antycovidowców. Od razu zagryzą każdego, kto chociaż pomyśli o jakimkolwiek śledzeniu czy wyszukiwaniu obywateli, bo to przecież narusza ich wolność. Zobacz jaki problem był z głupimi maseczkami, a ty chcesz ich wyszukać dajmy na to po położeniu telefonu? Przecież to będzie jeden wielki krzyk, że państwo policyjne, że szykują się represje itp. Polacy są durnym narodem, który nie radzi sobie z własną wolnością a korzystają na tym tylko inne nacje i korpo.

   Wiesz dlaczego tak dobrze poradziły sobie Chiny, Tajwan czy Korea? Bo to państwa z silnymi ośrodkami władzy, tam pospolity człowieczek ma się słuchać i wykonywać rozkazy. Wszyscy karnie wykonywali polecenia to udało się to opanować w powijakach, a jak ktoś się wychylał, to go zaraz prostowali. Wyobrażasz sobie takie zachowanie w kraju Sarmatów i Szlachciców?

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: przecież to o czym piszesz jest nie do zrealizowania w państwie wolnym i demokratycznym, przejść mogło tylko w najtwardszych totalitaryzmach.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: To o czym piszesz byloby mozliwe, gdyby zaczac to w styczniu ubieglego roku, teraz jest niemozliwe, bo juz sie rozlalo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow: Nie wiem czemu kpisz szczególnie z Polaków, gdy antycovidizm jest widoczny w całym świecie zachodnim, a w szczególności w USA. Europejczycy nie są kolektywistycznymi Azjatami, którym wystarczy wydać polecenie i słuchają, a jak się sprzeciwią to rodzina i sąsiedzi ich skarcą (kultura wstydu). Ma to swoje zalety np. w czasie epidemii, ale nie wiem czy ogólnie lepiej na tym wychodzą.
   Poza tym Polacy są bardziej posłuszni wobec władzy (przez komunizm) w porównaniu np. do narodów z południa Europy czy Anglosasów.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszyscy karnie wykonywali polecenia to udało się to opanować w powijakach, a jak ktoś się wychylał, to go zaraz prostowali. Wyobrażasz sobie takie zachowanie w kraju Sarmatów i Szlachciców?

   @Brak_wolnych_loginow: Tak, wyobrażam to sobie- gdyby zamiast wprowadzać bezprawne niby-obowiązki i wyprowadzać Gestapo na ulicę rząd poprosiłby obywateli np o noszenie maseczek, wprowadził takie zalecenie, zorganizowałby kampanię społeczną i jeszcze każdemu wysłał jakieś maceczki to większość by się zastosowała, a przeciwnicy nie mieliby żadnych racjonalnych argumentów żeby być przeciwnikami.
   Co do poprawy współpracy przy izolacji i kwarantanny- to Policja zamiast prześladować obywateli powinna być skierowana właśnie tam, żeby robić obywatelom zakupy czy np pomóc w wyszukiwaniu kontaktów osoby ze stwierdzonym pozytywnym wynikiem. Generalnie jeśli traktujesz ludzi jak poważnie, jak ludzi, to większość będzie zachowywała się jak ludzie. Jak rząd traktuje ludzi jak bydło, to nie ma się co dziwić, że ludzie zachowują się jak bydło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow Jest inny sposób. Gorszy, ale moim zdaniem możliwy w Polsce. Testować regularnie pracowników oświaty i w momencie zarażenia, cała klasa + rodziny na kwarantannę. Założenie jest takie, że bezobjawowe dzieci są głównym nośnikiem i źródłem eksplozji w liczbie zakażeń. Jeśli rodzeństwo zanioslo do innej klasy (grupy), nauczyciel powinien niebawem zostać złapany jako pozytyw w rutynowym teście i tam powtórka. Przed wprowadzeniem miesiąc zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków, żeby przerwać w większości łańcuchy zakażeń. I równocześnie, żeby rozbudować bazę testową na tyle, żeby przerobić raz w tygodniu całą oświatę i całą służbę zdrowia plus pacjentów. Pewnie bez outsourcingu nierealne i pewnie kosztowne. Ale zamknięcie całej gospodarki jeszcze bardziej. Później z takim regularnym wyłapywaniu klastrów myślę, że dałoby się otworzyć szkoły i oscylowac przy stałej liczbie zakażeń kilka, ale nie kilkanascie razy wiekszej niż podczas wakacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @N3ur0Manc3r: Nie kpię szczególnie z Polaków, a ogólnie z antycovidowców. Tylko, że mnie reszta świata nie interesuje a zwłaszcza Jankesi, wystarczą mi rodzime oszołomy, dla tego ich piętnuję bardziej. Wybacz, ale komunizm wywołał w Polakach raczej odwrotny skutek, czyli większy opór wobec władzy i zarządzeń.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: Lubię Cię, przy śniadaniu tak mi swoją utopią poprawiłeś humor, że mało się kanapką nie udławiłem, dzięki za ból gardła od nadmiaru śmiechu.

   Zanim zaczniesz wyjeżdżać z jakimiś "dobrowolnymi" kampaniami do społeczeństwa, to sprawdź skuteczność tych już przeprowadzonych, bo takie już są. Proponuję jako przykład kampanie "Piłeś, nie jedź" i "Nie prowadzę po alkoholu", bo są pokrewne i dotyczą bezpieczeństwa nas wszystkich. Mało tego, nie wymagają żadnej pracy czy wysiłku od statystycznego Janusza i Grażyny, no może jednodobowej abstynencji przed jazdą samochodem.

   https://mubi.pl/poradniki/jak-alkohol-wplywa-na-statystyki-wypadkow-w-polsce/

   Udało nam się dzięki tym kampaniom zmniejszyć jazdę na podwójnym gazie o praktycznie 50%! Naprawdę fantastyczny wynik ... jak na 10 lat różnej maści kampanii. Wszystkie przemiany wymagają czasu i ogromnego nakładu informacyjnego, ale też dobrej woli ludzi. O ile dobra wola się znajdzie a informacja może być klarowna i skuteczna, o tyle czasu za wiele nie mamy, bo koronavirus już jest na naszym podwórku i się panoszy. Owszem można takie kampanie przeprowadzać ale tylko z dodatkowym batem nad głową rodaków, bo same kampanie będą w tak krótkim czasie skrajnie nieskuteczne. Oczywiście z tą dobrą wolą, to też bym podyskutował, bo oszołomów Ci u nas dostatek, ale nie będę się nad tobą znęcał ( ͡~ ͜ʖ ͡°),więc przyjmijmy, że wszyscy Polacy nagle zachcą tego samego, czyli dobra ogółu.

   I o jakim rządzie ty mówisz w tej swojej utopii? Bo nasz ma ewidentne problemy sam ze sobą, jak widać po np. Braumie, który - bądźmy szczerzy - podburza ludność do nieodpowiedzialnych zachowań w imię wolności(?). Nasz rząd to jedna wielka prywata, zamiast łączyć się i przyjąć wspólny front aby pokazać Polakom, że można a nawet trzeba działać razem, to ma ich w ... sam wiesz gdzie. Dla nich najważniejsze jest ich własne bezpieczeństwo i wygoda, co wielokrotnie pokazali łamiąc obostrzenia. Co ponownie świadczy o niedojrzałości społeczeństwa, w końcu sami ten motłoch wybrali.

   Także twoja utopia jest ciekawa i godna rozważenia ... za jakieś 20-30 lat, kiedy Polskie społeczeństwo dojrzeje. Na razie jednak lepszym wyjściem będzie BAT i tylko uzupełnianie kampaniami, tak dla tych mądrzejszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @ictu: To co proponujesz nie ma najmniejszego sensu. Tak się składa, że moja żona jest wicedyrektorką w jednej z pod Warszawskich podstawówek, więc mam trochę o tym pojęcia. Jeżeli zarazi się chociaż jedno dziecko, to należałoby zamykać całą szkołę. Dlaczego? Ano dlatego, że dzieci mają ze sobą kontakt także poza szkołą, często dzieci z różnych klas/poziomów nauczania jednocześnie. Chodzą na wspólne zajęcia pozalekcyjne, korepetycje czy po prostu bawią się razem XD Próba zatrzymania zarażeń na poziomie szkoły, podczas gdy dzieci mogą się spotykać poza nią jest głupotą totalną, wybacz, tak jest prawda.

   Już nie wspominając o braku odpowiedzialności rodziców, którzy puszczają chore dzieci do szkoły bo im tak wygodniej. Sam byłem świadkiem odprowadzając dziecko do szkoły, jak inny rodzic posłał swoje, kaszlące tak, że moją pierwszą myślą była gruźlica w dość zaawansowanym stadium. Takie nieodpowiedzialne zachowania były zawsze i korona tego nie zmieniła.

  •  

   pokaż komentarz

   Proponuję jako przykład kampanie "Piłeś, nie jedź" i "Nie prowadzę po alkoholu", bo są pokrewne i dotyczą bezpieczeństwa nas wszystkich. Mało tego, nie wymagają żadnej pracy czy wysiłku od statystycznego Janusza i Grażyny, no może jednodobowej abstynencji przed jazdą samochodem.

   @Brak_wolnych_loginow: Przykład jak najbardziej nierelewantny. Problem prowadzenia po pijanemu zawsze dotyczył niewielkiej części społeczeństwa, dodatkowo jej część to ci do których najtrudniej dotrzeć, szczególnie miękkimi- patologia i alkoholicy. Problem prowadzenia po pijanemu to problem tego rodzaju, że gdy norma nie jest przestrzegana w 100% sprawia duże zagrożenie dla całej reszty społeczeństwa.

   Jeśli chodzi o przestrzeganie wymogów kwarantanny, trzymanie dystansu czy zakładanie maseczek- to po pierwsze nie potrzebujemy (i nie możemy oczekkiwać) 100% przestrzegania, wystarczy, żeby przekonać większość- a było to stosunkowo łatwe do zrobienia, gdyby zrobiono to metodami racjonalnymi, traktując obywateli jak ludzi.
   Gdy potraktowano obywateli jak bydło, dodatkowo wadliwie uchwalonymi przepisami, to u części włączył się instynktowny odruch obronny, co więcej zracjonalizowany tym, że w pewnej części nieprzestrzegający obostrzeń mają rację i przekonują do tego innych, być może ci sami ludzie w normalnym układzie przekonywaliby innych właśnie do przestrzegania obostrzeń, z braku racjonalnych argumentów przeciwnych. A często są to w swoim środowisku ważne osoby odniesienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: człowieku Ty opowiadasz o tym co trzeba zrobić, aby Legia wygrała LM. A oni nawet awansować nie potrafią. Nasz SYSTEM zdrowia nie działał zanim ktoś słyszał o epidemii. Nie ma nawet cienia szans, aby to opanować w takim burdelu jak państwo teoretyczne zwane Polin. Kto ma umrzeć ten umrze. Teraz chodzi już tylko o to, żeby liczbę ofiar rozłożyć w czasie

  •  

   pokaż komentarz

   @Pinek7: Niedziałający system ochrony zdrowia to możesz dopiero zobaczyć. Wtedy będą umierać ludzie w stanie w którym ludzie dzisiaj jeszcze przeżywają. Śmiertelność tutaj zależy od stopnia wysycenia systemu ochrony zdrowia - to nie jest sprawa zero-jedynkowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: Zacznijmy od tego, że przeciętnego obywatela nie powinno w ogóle obchodzić, czy te przepisy są błędnie zapisane czy nie. Jeżeli dotyczą ogólnego bezpieczeństwa i logicznie myśląc są słuszne, to nie ma to żadnego znaczenia dla ich stosowania w praktyce, zwłaszcza, że wymagają od nas minimalnego wysiłku. Niech prawnicy/posłowie się nad tym pochylą, ludzie powinni je po prostu stosować. Co innego, gdy taki przepis zagraża nam samym, lub jest w nim błąd logiczny uniemożliwiający jego stosowanie, ale tu nie ma to miejsca.

   Wybacz ale przykład jest jak najbardziej adekwatny, zwłaszcza wobec tego, czego jestem świadkiem chodząc po ulicach. Chodziło mi o krzywą uczenia się tej grupy społecznej, o której mowa w statystykach, nawiązałem do nich stosując lekko obraźliwie imiona Janusz i Grażyna. Bo ci nie noszący maseczek, zwłaszcza w moim mieście to właśnie ludzie wywodzący się z takiej lekkiej patologii, którzy nie do końca świadomi są swoich czynów ale postawią się rządowi/policji bo to ich "święty obowiązek". Ludzie zakompleksieni, nie mający żadnego konkretnego wykształcenia czy wiedzy zdobytej samodzielnie, za to będący cały czas JP100%, bo inaczej wśród kumpli nie wypada. Oczywiście, jest tych grup znacznie więcej, ale podałem jeden przykład, bo nie mam czasu pisać, dziećmi się muszę zająć ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Ogólnie wszystkie te grupy łączy wrodzona wielkopańska buta i brak samodzielnego myślenia, połączone z zanikiem czytania ze zrozumieniem/krytycyzmu materiału źródłowego i irracjonalne uczulenie na jakiekolwiek napomnienia/rozporządzenia z którejkolwiek strony, nie tylko rządowej.

   Absolutnie nie zgodzę się z Tobą odnośnie tego, że "w pewnej części nieprzestrzegający obostrzeń mają rację"! Niby w czym mają rację?

  •  

   pokaż komentarz

   Zacznijmy od tego, że przeciętnego obywatela nie powinno w ogóle obchodzić, czy te przepisy są błędnie zapisane czy nie.

   @Brak_wolnych_loginow: a widzisz, jednak okazuje się, że obywatele to nie bydło i taki sprawy nas obchodzą. I to na różnych poziomach- niektórzy właśnie z tego powodu " postawią się rządowi/policji bo to ich "święty obowiązek"
   Plus przymusowe metody zawsze wzbudzają odruch obronny. Nie wzbudzają takiego odruchu metody koncyliacyjne

   Niby w czym mają rację?
   No właśnie w tym mają rację, że obostrzenia zostały wprowadzone sprzecznie z prawem i wszelkie kary są nielegalne. Niektórzy uznają za wartość zamanifestowanie tego faktu

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: na covida możesz chorować wielokrotnie. Odporność utrzymuje się raptem kilka miesięcy. Tego nie da się opanować.

  •  

   pokaż komentarz

   @diabelb: Nad czasem odporności po przechorowaniu i po szczepieniu nadal trwają badania. Dotychczas było kilkanaście, może dwadzieścia uprawdopodobnionych takich przypadków. To że da się epidemię opanować przecinając łańcuchy transmisji to pokazują niektóre kraje azjatyckie.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: To jest w ogóle ciekawy case. Bo już obecnie mamy podział na Azję wolną od wirusa oraz Europę/Amerykę, gdzie przechoruje prawdopodobnie większość społeczeństwa. Azja odizoluje się na kilka lat do czasu wynalezienia szczepionki?

   W Polsce raczej epidemia jest nie do zatrzymania. Mnóstwo osób to ma i nawet się nie zgłasza na testy.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: Mylisz się. Poczytaj sobie statystyki śmiertelności i ilość śmierci na grypę i covid, ale licząc tym samym systemem, czyli jeśli ktoś umarł na zawał, a miał covid to wpisujesz zawał, a nie covid. I teraz porównaj sobie te statystyki do liczby śmierci na nowotwór. Ludzie to dopiero zaczną umierać na raka, bo lekarze i szpitale migaja się od leczenia poważnych chorób. Do tego motłoch boi się badać, bo myśli, że covid go zabije. Poczytaj sobie również o slynnych respiratorach, tak zwane maszynki do zabijania. Nie ma leku na covid, tak jak nie ma leku na grypę, a skoro lockdown nie zabił wirusa to nic go nie zabije. Do tego pozytywny wynik mają ludzie po chorobie tygodniami. To jest jak opryszczka. Szczepionka też nie zadziała, bo wirusy RNA bardzo szybko mutuja. Jedyny lek to silny układ odpornościowy i witamina D3. Reszta i tak umrze, jeśli nie za miesiąc to za pół roku. Teraz trzeba sobie tylko odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy zlikwidować klasę średnia i wszystko przekazać korporacjom.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: Nie, nie i jeszcze raz nie! Dla obywatela nie ma znaczenia czy ten przepis został wprowadzony zgodnie z prawem, czy nie, bo nie ma to żadnego znaczenia przy jego stosowaniu. Może być podstawą prawną do odwołania przy karze za brak maseczki ale nie jest to powód aby jej nie nosić! Błędność przepisu, który sam w sobie jest słuszny, nie jest wytłumaczeniem braku poszanowania prawa do życia innych ludzi.

   Prosty przykład na logikę. Jeżeli rząd jutro uchwali w pełni uzasadnioną i podpartą w prawie uchwałę o tym, że wszyscy zarażeni mają popełnić samobójstwo, to zgodzisz się na to? Oczywiście, że nie! Mimo iż byłby to przepis zgodny z prawem, to jednak jego zastosowanie byłoby głupotą i nikt by tego nie robił, bo w ludziach uruchomiłby się właśnie ten wrodzony opór.

   Tu mamy sytuację zgoła odwrotną, sam przepis jest dobry i ogranicza roznoszenie się zarazy, ale jest poniekąd bublem prawnym. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba go stosować; bo jest słuszny z naszym sumieniem i rozumem! Stąd jego niedociągnięcia nie dają podstaw do niestosowania się do niego, co najwyżej uniemożliwiają nakładanie kar za niestosowanie go.

   I tu właśnie mamy problem typowego Januszostwa. Dla nich noszenie maseczki jest obciążeniem tak wielkim, że poddali się w drugim dniu wiosennego lockdownu (przykład autentyczny, sam widziałem). Oni mają gdzieś społeczeństwo jako całość, bo przecież są młodzi, nie zarażą się a tak w ogóle to te maseczki są bezprawne!

   Zrozum, że czasem trzeba się kierować własnym rozumem a nie bublami prawnymi. Nasi rządzący na ogół nie są w stanie napisać żadnej ustawy tak jak trzeba, no chyba, że chodzi o kasę dla nich.

  •  

   pokaż komentarz

   Dla obywatela nie ma znaczenia czy ten przepis został wprowadzony zgodnie z prawem, czy nie, bo nie ma to żadnego znaczenia przy jego stosowaniu.

   @Brak_wolnych_loginow: tak, tak i jeszcze raz tak. Przepis nielegalny nie obowiązuje i szczególnie polskich obywateli ma to znaczenie. Co zresztą widzisz na ulicach i usłyszysz jak zapytasz. Empiria, kolego.

   Dla nich noszenie maseczki jest obciążeniem tak wielkim, że poddali się w drugim dniu wiosennego lockdownu (przykład autentyczny, sam widziałem). Oni mają gdzieś społeczeństwo jako całość, bo przecież są młodzi, nie zarażą się a tak w ogóle to te maseczki są bezprawne!
   No i tu właśnie dochodzimy do sedna problemu- Wirus rzeczywiście nie jest groźny dla ludzi nie-starych i relatywnie zdrowych. Już dane naukowe z Chin z marca na to wskazywały. Straszenie ich bezprawnymi mandatami nie ma sensu. Lepiej byłoby prowadzić rzetelną i prawdziwą kampanię uświadamiającą, że ich zachowanie może przyczynić się do uratowania życia ludzi starszych czy mniej zdrowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: Widzę, że odnosisz się tylko do fragmentów sobie wygodnych. A ja Cię zapytałem ,czy jeżeli przepis o zbiorowym samobójstwie będzie poparty i ugruntowany prawnie to go zastosujesz? Bo według twojej logiki, to pierwszy powinieneś skakać z dachu, przecież WSZYSTKO jest zgodnie z prawem.

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę, że odnosisz się tylko do fragmentów sobie wygodnych. A ja Cię zapytałem ,czy jeżeli przepis o zbiorowym samobójstwie będzie poparty i ugruntowany prawnie to go zastosujesz?

   @Brak_wolnych_loginow: Wybacz ale potraktowałem to pytanie jako pytanie retoryczne, a sam przykład absurdalny i pasujący do tematu naszej dyskusji jak piernik do wiatraka

  •  

   pokaż komentarz

   Azja odizoluje się na kilka lat do czasu wynalezienia szczepionki?

   @diabelb:
   1. Właśnie kraje azjatyckie dowodzą tego że to nie restrykcje są potrzebne jeżeli sprawnie się przecina łańcuchy transmisji.
   2. W trzeciej fazie badań klinicznych jest zdaje się 8 kandydatów na szczepionki. W trzeciej fazie bada się między innymi ewentualne długofalowe skutki szczepienia. Szalenie mało prawdopodobne jest to że długofalowe negatywne skutki tej czy innej szczepionki przewyższą krótkofalowe negatywne skutki rozprzestrzeniającej się epidemii dlatego przynajmniej kilka tych szczepionek zostanie dopuszczone do obrotu w kilka miesięcy, a nie kilka lat.

   Poczytaj sobie statystyki śmiertelności i ilość śmierci na grypę i covid, ale licząc tym samym systemem, czyli jeśli ktoś umarł na zawał, a miał covid to wpisujesz zawał, a nie covid

   @Brak_wolnych_loginow: szur, szur, szur. W kartach zgonu podawana jest przyczyna pierwotna, wtórna i bezpośrednia. Masz obecnie kilka tysięcy covid od marca vs 65 grypa w jednym sezonie.

   I teraz porównaj sobie te statystyki do liczby śmierci na nowotwór.

   @Pinek7: To jest najgłupszy z możliwych sposobów argumentacji. Zgon z powodu [tu wpisz dowolną przyczynę zgonu] jest nieistotny ponieważ [tu wpisz inną przyczynę zgonu] umiera [tu wpisz dowolną liczbę]. Co do samego COVID porównujesz nowotwór którym nie da się (w większości) zarazić, do wysoce zakaźnej choroby przy której pacjenci walczą o każdy oddech, przy której część bez opieki medycznej i tlenu czy respiratora nie ma szans na przeżycie 5 minut, nie mówiąc już o dniach, tygodniach, miesiącach czy latach.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: Innymi słowy, jeżeli przepis jest bublem prawnym ale sam w sobie jest słuszny, to się do niego nie zastosujesz; jeżeli przepis jest zły ale poprawnie wprowadzony to też go nie zastosujesz. Czym więc różnisz się od tych Januszy, którzy łamią przepisy prowadząc po kilku piwkach? Człowiek doświadczony (empiria) wie, że czasem trzeba nagiąć prawo, wyprzedzić te jeszcze nie wprowadzone, czy nawet nagiąć karku tylko po to, aby ochronić siebie/rodzinę/wszystkich naokoło i rząd nie ma z tym nic wspólnego.

   A co do tej niegroźności to bym uważał, bo ktoś to jeszcze przeczyta i zabijesz dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Nie bądź ignorantem i folarzem. który uważa, że to wszystko to tylko przeziębienie.

   Wirus sam w sobie jest niegroźny dla ludzi, ale zdrowych. Czy zdajesz sobie jak wiele osób w Polsce posiada choroby zależne, nawet o tym nie wiedząc? Prosty przykład ode mnie, jestem prze 40-stką i od okresu dojrzewania choruję na astmę oskrzelowo-otopową. Jestem jeszcze młody (a czuję się młodszy) a korona mi zagraża, bo łatwo mogę wylądować pod respiratorem, czy to znaczy, że o moim życiu lub powikłaniach/śmierci ma decydować Janusz nie noszący maseczki, bo ustawa jest źle napisana?

   A co do tych kilkudziesięciu tysięcy o których napisałem wcześniej, to proponuję zapoznać się ze statystykami chorób zależnych, dajmy na to, na początek z tą nieszczęsną astmą:

   https://www.mp.pl/pacjent/astma/astma-ciezka/208891,astma-czestsza-niz-myslimy

   Korona zaostrza też choroby układu krążenia a tu chorych może być o wiele więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   1. Właśnie kraje azjatyckie dowodzą tego że to nie restrykcje są potrzebne jeżeli sprawnie się przecina łańcuchy transmisji.

   @maniac777: Ok, tylko pomijasz zasadniczą kwestię tego rozwiązania, u nas się go nie da przeprowadzić. Aby to zrobić trzeba by było dać pozwolenie na prawie totalną inwigilację, swobody dostęp do danych osobowych dla wielu służb i pierdyliona innych bzdur. W Azji społeczeństwa są wychowane w duchu posłuszeństwa, dochodzą do tego totalitarne rządy, które mają w ... wiadomo gdzie, prawa obywatela i namierzają go kiedy chcą. W szkole na przykład, tak jak w innych tego typu instytucjach jest RODO, nie ma możliwości zdobycia danych osób powiązanych, rodziny czy znajomych bez udziału sądu. Wyobraź sobie te protesty WOLNOŚCIOWCÓW z Braumem na czele, przeciwko totalnej inwigilacji i zniewoleniu społeczeństwa.

   Nie ma szans na znalezienie i odizolowanie chorych, bo nie będziesz mógł zdobyć ich danych. Ba, nawet samym zainteresowanym może nie zależeć na znalezieniu przez służby sanitarne, bo po co mu ta cała kwarantanna, jak jest młody i zdrowy, to że innych pozaraża w ten sposób, phi!

   Nie da się tego przełożyć w naszych realiach 1 do 1, no chyba, że powołamy na szybko jakiegoś dyktatora, jesteś chętny?

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow: Nie pomijam tego. Wskazuję co musi zmienić oraz że jak się "nie może" się to zmienić, to trzeba albo przygotować więcej cmentarzy, albo głodować z powodu lockdownu, albo i cmentarze i lockdown, a że na lockdown nie ma kasy to nie przejdzie. Taki jest wybór. To raz. Dwa że śledzenie kontaktów jest do zrealizowania na szczeblu centralnym - RODO tutaj nie ma nic do rzeczy. Trzy że do Twoich danych osobowych i tak ma dostęp co najmniej kilkaset tysięcy ludzi już teraz (abstrahując od tego że jedyną daną osobową jaką trzeba w wypadku śledzenia kontaktów przetwarzać może być pesel lub numer dokumentu lub jakakolwiek inna pojedyncza dana identyfikacyjna - całą resztę ich i tak państwo już posiada).

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: Absolutnie się z Tobą nie zgodzę, dostęp do danych ma wiele służb ale ... po podpisaniu odpowiednich dokumentów na zezwolenie obrotem tymi danymi lub są one dopuszczone poprzez sąd, oczywiście jeżeli mają ważny powód. To dlatego przy każdej pierdółce w urzędzie, firmie czy banku dostajesz stosik pozwoleń RODO-wskich. Niestety, ale nie będzie tak łatwo wprowadzić takie śledzenie dla całego kraju, bo trzeba by było uzyskać zgody od dużej grupy społeczeństwa, która nic jeszcze nie podpisywała/zastrzegła/lub podpisała tylko w jakimś konkretnym zakresie na konkretny urząd. Zobacz jaki był gwałt, jak Poczta Polska chciała dane wszystkich Polaków do przeprowadzenia tych wyborów widmo.

   Nie zgodzę się, że do śledzenia potrzebny jest tylko pesel, czy pojedyncza dana. Jak to sobie wyobrażasz, skoro duża grupa rodaków nie mieszka w swoim miejscu zameldowania? Jak po peselu jednej osoby znajdziesz znajomych czy innych, którzy się z nim spotkali po zakażeniu? Potrzebujesz przynajmniej trzech danych każdego Polaka: numeru komórkowego aby sprawdzić, z kim miał bezpośredni kontakt; numeru pesel i/lub dowodu aby potwierdzić tożsamość i aktualnego miejsca ZAMIESZKANIA. Nikt, ale to absolutnie nikt nie wyrazi zgody, na obracanie tak newralgicznym zestawem danych dla wszystkich Polaków. Wybacz ale mamy pseudo-demokrację i pseudo-wolność, więc sprawa jest z góry przegrana.

   A teraz taki przykład z życia. Moja żona jest wice w szkole podstawowej. Nie może nawet powiedzieć rodzicom z danej klasy, czy u nich już był ktoś z koroną/na kwarantannie, bo prawo tego zabrania. Tu nie chodzi o podanie imienia czy nazwiska ale o prostą informację typu (dane zmienione): "tak w klasie trzeciej jest dwoje uczniów na kwarantannie, spowodowanej kontaktem z zarażonym", nic takiego nie może mieć miejsca. Jest to podobno ważna dana medyczna, i rodzice na jej podstawie mogą domyślać się o kogo chodzi i stygmatyzować w przyszłości. Jeżeli nie znasz definicji absurdu pseudo-demokracji, to właśnie podałem Ci przykład.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: I jeszcze wtrącę, posiadanie informacji a ich używanie to dwie zupełnie inne rzeczy. To drugie podpada niestety pod RODO i wymaga zgody właściciela.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: Odlatujesz, opowiadasz taki bajki, że nie ma sensu kontynuować tej dyskusji. Porozmawiaj sobie z ludźmi, któzy to mieli, ja takich ludzi znam juz całkiem sporo i nikt kompletnie nie miał takich objawów, to oczym ty mówisz to jest promil. Poczytaj także o respiratorach, które zabijają ludzi i absolutnie nie powinno się ich stosować w przypadku tej choroby. Pozdrawiam i dzięki za dyskusje.

  •  

   pokaż komentarz

   Absolutnie się z Tobą nie zgodzę, dostęp do danych ma wiele służb ale ... po podpisaniu odpowiednich dokumentów na zezwolenie obrotem tymi danymi lub są one dopuszczone poprzez sąd

   @Brak_wolnych_loginow: no bzdura. W zasadzie nieograniczony dostęp do wszelkich danych osobowych ma policja i inne służby (bez zadnej zgody sądu, o czym Ty w ogóle piszesz?!). Sama policja to przeszło 100 tysięcy ludzi którzy dostep do danych miewają nawet z radiowozu. Inne służby to samo. Sądy to samo. Urzędy gminy, urzędy powiatowe, urzędy miasta, to samo. Komornicy też mieli dostęp do bazy PESEL (nie wiem czy nadal mają bo kiedyś wyszła afera z tego powodu). Do tego pracownicy energetyki i dostawców innych mediów, operatorów telekomunikacyjnych i w zasadzie wszyscy z którymi podpisywałeś umowy. Wysyłałeś lub odbierałeś jakąś przesyłkę? Twoje dane są u firmy kurierskiej. Masz nieruchomość? Twoje dane są publicznie dostępne w księgach wieczystych. Byłeś w organie reprezentującym osobę prawną? Twoje dane są w KRS. Prowadzisz mniejszą działalność - twoje dane są w CEIDG. Twoje dane są wszędzie i setki tysięcy osób ma do nich dostęp, a w wypadku ksiąg wieczystych, KRS, CEIDG dostęp ma 7 miliardów mieszkańców tej planety.

   Listy poczcie miały być przekazane bez podstawy prawnej - i temu się sprzeciwiały samorządy.

   Nie zgodzę się, że do śledzenia potrzebny jest tylko pesel, czy pojedyncza dana. Jak to sobie wyobrażasz, skoro duża grupa rodaków nie mieszka w swoim miejscu zameldowania?

   @Brak_wolnych_loginow: PESEL wystarczy do tego by się z człowiekiem skontaktować. Wszystkie numery telefonów są na kogoś zarejestrowane i to są informacje które jak się chce, to da się powiązać nawet jeżeli nie są jawnie podane
   w bazach danych ZUS, US, samorządów, ewidencji działalności, profilu zaufanym, etc... . Śledzenie kontaktów musi być automatyczne. Nie może opierać się wyłacznie na wywiadzie z zainteresowanym. Można w tym zakresie kopiować azjatów - i o tym piszę.

  •  

   pokaż komentarz

   to oczym ty mówisz to jest promil.

   @Pinek7: To oczym mówię to nie jest promil lecz kilka procent. Ci ludzie obecnie pod respiratorami i w szpitalach są tam nie bez przyczyny. Są tam bo są w stanie zagrożenia życia.

   To drugie podpada niestety pod RODO i wymaga zgody właściciela.

   @Brak_wolnych_loginow: O czym Ty piszesz?! Czytałeś RODO w ogóle?! RODO nie dotyczy przetwarzania danych w celu ochrony przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego i zapobiegania takim zagrożeniom.

  •  

   pokaż komentarz

   to są informacje które jak się chce, to da się powiązać nawet jeżeli nie są jawnie podane
   w bazach danych ZUS, US


   @maniac777: Nie da się, bo do tego "powiązania" potrzebna jest zgoda z RODO i koniec. Możesz mieć jakie chcesz dane, ale nie możesz ich używać BEZ ZGODY WŁAŚCICIELA, chyba, że taką zgodę już dał wcześniej. Problem w tym, że raczej nikt nie podawał zgody na śledzenie i inwigilację na podstawie własnego numeru PESEL, bo nie było takiej potrzeby.

   Odpowiednia instytucja (szkoła, bo chore dziecko) musi zawiadomić Sanepid o potencjalnej chorobie dziecka. Następnie Sanepid ustala dane danej osoby/opiekuna prawnego i się z nią kontaktuje, w celu zrobienia testu/zawiadomienia o kwarantannie. Szkoła nie może podać nazwisk innych osób z klasy, które miały kontakt z zarażonym, bo nie mają takiej zgody od rodziców, chyba, że pozostałe dzieci mają jakieś objawy. Sanepid nie może sam ustalić danych innych osób z otoczenia zarażonego (dajmy na to kolegów z klasy), bo zarażony ze względu na przetwarzanie danych nie może ich podać. A szkoła nie może ich podać, bo jest to tylko możliwe w momencie, gdy będą u nich jakieś objawy, nie wcześniej.

   Ogarniasz już ten absurd? Moja żona styka się z tym na co dzień ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dlatego Sanepid, jeżeli nastąpi kontakt w klasie z zakażonym, to wysyła na kwarantannę WSZYSTKICH w klasie, łącznie z rodzinami, bo nie ma jak ich pojedynczo sprawdzić. Najlepiej jest jak jakiś nauczyciel jest zarażony, wtedy na kwarantannę idą wszystkie klasy które uczył i ich rodziny. To teraz wyobraź sobie nauczyciela, który ma dajmy na to 7 (4+3) klas w dwóch różnych szkołach, autentyk. Stąd właśnie te akcje z wysyłaniem na kwarantannę np. tylko dzieci z pierwszych ławek, tych bezpośrednio przed nauczycielem (bo z drugiej już się nie zarażą). Jakby mieli zamykać całe klasy na kwarantanny, to większość szkół w Polsce byłaby już zamknięta. Dlatego bronią się przed tym nogami i rękoma, bo to oznacza zapaść szkolnictwa.

   To o czym piszesz jest możliwe tylko w państwach totalitarnych czy nie respektujących RODO, tam nie masz praw do swoich danych.

  •  

   pokaż komentarz

   O czym Ty piszesz?! Czytałeś RODO w ogóle?! RODO nie dotyczy przetwarzania danych w celu ochrony przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego i zapobiegania takim zagrożeniom.

   "Ustawa – niezgodnie z dyrektywą 2016/680 – wyłącza swoje zastosowanie do danych osobowych znajdujących się w aktach spraw lub czynności lub urządzeniach ewidencyjnych prowadzonych w postępowaniach:

   - w stosunku do nieletnich,
   - karnych, w tym karnych wykonawczych i karnych skarbowych,
   - wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej i innych osób."

   Źródło: https://uodo.gov.pl/pl/138/706

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: Ja nie mówię o oficjalnych danych, tylko o realnych. Rozmawiam z ludźmi i w Polsce mało komu się robi testy. Nawet jak bardzo chcesz to nie robią. W praktyce musisz wymnożyć wszystkich chorych x10 lub nawet x100. Jak rozmawiam z chorymi to dzieci zawsze bezobajwowo. Wierz mi, to jest promil, po prostu ten wirus zaraża bardzo szybko i bardzo dużo ludzi, dlatego wyniki są zawyżone.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie da się, bo do tego "powiązania" potrzebna jest zgoda z RODO i koniec.

   @Brak_wolnych_loginow: przeczytaj sobie RODO na ktore sie powolujesz. Na samym poczatku jest to czego rodo nie dotyczy. Moj poprzedni wpis tak na prawde zawieral cytat z tego fragmentu RODO wiec nie ze mna sie teraz sprzeczasz co do zakresu obowiazywania RODO lecz z samym RODO. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Pinek7: sorry. Dowod anegdotyczny jest nic ne wart w konfrontacji z danymi statystycznymi i badaniami naukowymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow: przeczytaj sobie RODO na ktore sie powolujesz. Na samym poczatku jest to czego rodo nie dotyczy. Moj poprzedni wpis tak na prawde zawieral cytat z tego fragmentu RODO wiec nie ze mna sie teraz sprzeczasz co do zakresu obowiazywania RODO lecz z samym RODO. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @maniac777: To co Ci podałem to nie RODO a "Ustawa wdrażająca dyrektywę 2016/680, zwana potocznie „policyjną” czyli to, o co Ci chodzi. Pozwala ona i uzasadnia na "pominięcie" RODO przez odpowiednie służby czy sądy, ale jest tam wyłączenie dotyczące nieletnich. Jest tam też wykaz służb uprawnionych do takiego pominięcia, tyle, że są to same służby wojskowe i wywiadu. Dlatego, jeżeli Sanepid chciałby takie dane przetwarzać, czy Szkoła to muszą mieć zgody właścicieli danych/opiekunów prawnych. Czego ty nie rozumiesz? Zresztą widać to w praktyce, napisałem Ci jak wygląda obrót danymi pomiędzy Sanepidem, Szkołą a rodzicami, to są właśnie następstwa RODO i to ono uniemożliwia pełną kontrolę nad śledzeniem zarażeń na najniższym poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow: rodo jest aktem nadrzednym i stosuje sie je bezposrednio. Prawo krajowe (ustawa) moze wypelnic czesc obszarow nieuregulowanych rodo lub takich ktore rodo pozostawia prawu lokalnemu. Powtarzam jeszcze raz. Klucisz sie z rodo ktore mowi ze:

   nie dotyczy przetwarzania danych w celu ochrony przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego i zapobiegania takim zagrożeniom.

   Teraz cytat jest oznaczony. To tylko jedno z wylaczen. Przetwarzanie danych przez panstwo jest w znacznym zakresie wylaczone spod rodo.

   Ps; skoro uwazasz ze jest inaczej to wyjasnij na jakiej podstawie kazdy moze pobrac dowolna ksiege wieczysta? W tym publocznie dostepnym zbiorze sa adresy, imiona i nazwiska oraz pesele milionow Polakow.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: Masz rację w tym co piszesz:

   d) przez właściwe organy do celów zapobiegania przestępczości, prowadzenia postępowań przygotowawczych, wykrywania i ścigania czynów zabronionych lub wykonywania kar, wtym ochrony przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego i zapobiegania takim zagrożeniom.

   Z tym, że artykuł 19 mówi już, że:

   "...w tym w celu ochrony przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego i zapobiegania takim zagrożeniom, oraz swobodny przepływ takich danych podlegają szczególnemu aktowi prawnemu Unii.Niniejsze rozporządzenie nie powinno zatem mieć zastosowania do czynności przetwarzania w tych celach. Jeżeli jednak dane osobowe przetwarzane przez organy publiczne na mocy niniejszego rozporządzenia są wykorzystywane do tych celów, dane te powinny podlegać szczególnemu aktowi prawnemu Unii, mianowicie dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/680 (1)"

   Jest oto właśnie ustawa "policyjna" którą Ci podlinkowałem. A jak nie możesz znaleźć, to jeszcze raz: https://uodo.gov.pl/pl/138/706

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow: dobrze. Sprobujemy inaczej. Wyjasnij jak to jest ze jest RODO, a kazdy moze pobrac dowolna ksiege wieczysta? W tym publicznie dostepnym zbiorze sa adresy, imiona i nazwiska oraz pesele milionow Polakow. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: A to chętnie zobaczę te badania naukowe, bo że statystyka jest fałszywa to już wiemy.

  • więcej komentarzy(36)

 •  

  pokaż komentarz

  Ale typ prowokuje prezesa. xD Myślę, że kaczor mógłby wymusić na Gowinie wyałtowanie Sośnierza, ale wtedy rozłam mógłby stać się faktem.

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna